Skocz do zawartości

Czy wełna mineralna jest bardziej naturalna od styropianu?


Pomocnik

Recommended Posts

Cytat

Musi byc jakas roznica skoro w niektorych krajach usuwa sie styropian tak jak kiedys azbest. icon_rolleyes.gif


Styren do organizmu człowieka dostaje się poprzez układ oddechowy, a także (w niewielkim stopniu) przez skórę. Substancja ta jest pochłaniana podczas bezpośredniej inhalacji w 60-80% i osadza się głównie w tkance tłuszczowej. Styren działa przede wszystkim depresyjnie na układ nerwowy ośrodkowy i obwodowy, przez interkalację nieprzereagowanego styrenu do neurylemmy i zaburzanie przewodnictwa nerwowego, jak i na poprzez oddziaływanie różnych form tlenku styrenu na poszczególne elementy tego układu. W organizmie człowieka działa depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy oraz drażniąco na błony śluzowe. Może prowadzić do marskości wątroby. W organizmie człowieka styren jest metabolizowany w wątrobie, głównie szlakiem prowadzącym przez tlenek styrenu, glikol styrenowy, kwas migdałowy lub benzoesowy do kwasów hipurowego i fenyloglioksylowego, które są wydalane z moczem.

Amerykański Rejestr Substancji Toksycznych i Schorzen (Agency for Toxic Substances and Disease Registry (ATSDR)) stwierdza, że wystawienie organizmu człowieka na działanie styrenu w dużym stężeniu (stężenie styrenu 1000 razy większe niż w normalnym środowisku) może działać na układ nerwowy. Skutkami są zmniejszenie szybkość przewodności nerwowej i obniżenie czasu reakcji. U osób narażonych na kontakt ze styrenem mogą, wystąpić objawy zatrucia ostrego lub przewlekłego, w zależności od dawki, czasu i częstotliwości ekspozycji. Opary styrenu w małych stężeniach mogą wywołać łzawienie oczu i metaliczny smak w ustach, w stężeniach ok. 800 mg/m3 – ból i zaczerwienienie spojówek, a w większych – kaszel, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, osłabienie, bóle głowy, zmęczenie, nerwowość, a także porażenie górnych dróg oddechowych i zaburzenia widzenia. Przerwanie ekspozycji na ten związek powoduje cofnięcie objawów. Kontynuowanie narażenia wywołuje senność, zaburzenia świadomości, może także wystąpić porażenie ośrodka oddechowego i śmierć. Skażenie skóry ciekłym styrenem może wywołać jej ból i zaczerwienienie. Skażenie oczu ciekłym styrenem wywołuje ból i zaczerwienienie spojówek. Po spożyciu, związek ten wywołuje ból gardła, ból brzucha, mdłości, wymioty i ogólne objawy zatrucia drogą pokarmową. W przypadku zatrucia przewlekłego, objawami są przewlekłe zapalenie skóry, przewlekłe zapalenie spojówek, upośledzenie węchu, zaburzenia funkcji psychicznych, spowolnienie reakcji, zmiany w zapisie elektroencefalograficznym. Styren został sklasyfikowany przez Międzynarodowa Agencje Do Walki z Rakiem, jako substancja potencjalnie rakotwórcza (klasa rakotwórczości B2). Amerykański Departament Ochrony Środowiska (U.S. Environmental Protection Agency (EPA)) nie klasyfikuje styrenu jako substancję rakotwórczą, lecz jako substancję podejrzewaną o działanie rakotwórcze, a także jako wykazującą działanie toksyczne na układ pokarmowy, nerki i układ oddechowy.

Styren zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 28 września 2005 r. w sprawie wykazu substancji niebezpiecz­nych wraz z ich klasyfikacją i oznakowaniem[1] jest sklasyfikowany jako substancja niebezpieczna, wykazująca m.in. działanie drażniące na oczy i skórę. Obecność ww. substancji w zabawkach narusza przepisy § 17 ust. 3 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 14 listopada 2003 roku w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek
Link do komentarza
Trafne, tak samo jak stwierdzenie, ze woda jest szkodliwa dla zdrowia, bo wodór w połączeniu z azotem daje toksyczny amoniak.
Styropian to nie styren, tylko polistyren, tak jak woda, to nie wodór.
Pewnie, że w określonych warunkach styropian może znów „przekształcić” się w styren – tyle, że do tego procesu chemicznego potrzeba temperatury wyższej niż 350 stopni Celsjusza – a ta jak powszechnie wiadomo raczej w przyrodzie jako zjawisko atmosferyczne nie występuje.


Ps. Najlepiej przemawia akapit o zabawkach - zapewne. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Mam pytanie, gdzie tu są merytoryczne informacje na temat obu materiałów? To nie jest forum dla speców od marketingu, tylko dla osób zainteresowanych budownictwem..



Drogi "M",ja z wlasnego juz doswiadczenia z tym oraz innymi forami moge Cie zapewnic,ze na wiekszosc zadanych przez Ciebie pytan,odpowiedzi jednoznacznej i konstruktywnej nie uzyskasz...Pytanie Twoje wspaniale jednak posluzy kilku "pieniaczom"na wszczecie kolejnej awantury w ogole nie zwiazanej z zadanym przez Ciebie pytaniem...Pozdrawiam

Ps.mala rada,zanim zapytasz wlacz logiczne myslenie i naucz sie na nim troche polegac,czesto doskonale znamy rozwiazanie naszego problemu ale szukamy gdzies(w sieci)potwierdzenia slusznosci wyboru...
Link do komentarza
Cytat

twórcza dyskusja icon_confused.gif: icon_confused.gif:


Styropian to materiał termoizolacyjny. Przy współczesnych wymogach izolacji bardzo trudno go szczelnie ( w przeciwieństwie do wełny) upchać w stelażu. Są "gotowce" ( zdjęcia wełny -z folią i tynkiem rockwoola i styropianu z folią i tynkiem ytonga) - Będą teraz budowane domy z ze stelażem w którym się układa styropian szczelnie ale ogólnie łatwiej jest z wełną.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Nasz TB zmniejszy o te 30 cm (z każdej strony) pomieszczenia, w związku z czym zamiast pokoju w kształcie kwadratu o pow. 16m2 wyjdzie 11,5m2 icon_smile.gif
A tak naprawdę firmy wprowadzają nowe rozwiązania, bo chcą zyskać rynek
Tyle, że w tych technologiach nie jestem pewien szczelności paroizolacji na połączeniach, więc problem będzie się pojawiał, tylko nie będzie widoczny, nagle się okaże, że ściana się nadaje do rozbiórki
A co z półkami? Rozumiem, że już taki gadżet nie jest możliwy?
Link do komentarza
Cytat

Nasz TB zmniejszy o te 30 cm (z każdej strony) pomieszczenia, w związku z czym zamiast pokoju w kształcie kwadratu o pow. 16m2 wyjdzie 11,5m2 icon_smile.gif
A tak naprawdę firmy wprowadzają nowe rozwiązania, bo chcą zyskać rynek
Tyle, że w tych technologiach nie jestem pewien szczelności paroizolacji na połączeniach, więc problem będzie się pojawiał, tylko nie będzie widoczny, nagle się okaże, że ściana się nadaje do rozbiórki
A co z półkami? Rozumiem, że już taki gadżet nie jest możliwy?


Przez 20 lat problemu z paroizolacją nie miałem. Przecież brak paroizolacji ma większe szczeliny niż nawet źle położona paroizolacja. Pan ma jakieś złe doświadczenia z domami izolowanymi?
Pisanie, że 30 cm izolacji zmniejsza pokój - to raczej nie świadczy dobrze o Panu. Zapewniam, ze czy projektant da konstrukcje za izolacją czy przed - to grubość ściany, wewnętrzne i zewnętrzne rzuty są identyczne. Dodam jeszcze, że gdyby pan lizną tematu termoizolacji - wiedziałby pan, że tą zawsze umieszcza się przed NIE ZA stałym odbiornikiem ciepła. Oddziela ona to co chcemy grzać od tego czego ogrzewanie nie ma sensu.
Link do komentarza
Cytat

Pisanie, że 30 cm izolacji zmniejsza pokój - to raczej nie świadczy dobrze o Panu. Zapewniam, ze czy projektant da konstrukcje za izolacją czy przed - to grubość ściany, wewnętrzne i zewnętrzne rzuty są identyczne.



icon_biggrin.gif

Zostałem porażony.
Oczywiście, ze grubość siany pozostanie taka sama np. 10cm ściany + 30cm ocieplenia = 40cm grubość ściany – tyle, ze zmienia się kubatura wewnętrzna lub zewnętrzna budynku, w zależności od tego czy dodatkowa warstwa jest na zewnątrz, czy od wewnątrz.
Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale to są podstawowe zasady geometrii, z zakresu szkoły podstawowej.

Mniejsza kubatura od wewnątrz, to także mniejsze pole powierzchni – to też mniejsza powierzchnia (kubatura) do ogrzania – czyli dodatkowe oszczędności.




Ps. Nie zapominać należy również o ścianach wewnętrznych konstrukcyjnych, które także należy ocieplić, taka samą grubością.
Link do komentarza
Cytat

icon_biggrin.gif

Zostałem porażony.
Oczywiście, ze grubość siany pozostanie taka sama np. 10cm ściany + 30cm ocieplenia = 40cm grubość ściany – tyle, ze zmienia się kubatura wewnętrzna lub zewnętrzna budynku, w zależności od tego czy dodatkowa warstwa jest na zewnątrz, czy od wewnątrz.
Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale to są podstawowe zasady geometrii, z zakresu szkoły podstawowej.

Mniejsza kubatura od wewnątrz, to także mniejsze pole powierzchni – to też mniejsza powierzchnia (kubatura) do ogrzania – czyli dodatkowe oszczędności.




Ps. Nie zapominać należy również o ścianach wewnętrznych konstrukcyjnych, które także należy ocieplić, taka samą grubością.


Po co się pan wygłupia. Porażenie nie jest usprawiedliwienie dla niepojmowania prostych spraw. 40 czy 50 cm ściana ( w projekcie) niezależnie od kolejności warstw nie zmieni rzutu wewnętrznego i zewnętrznego. Przyklejanie izolacji za odbiornikiem ciepła jest nieskuteczne, a masa ściany znakomicie utrudnia programowanie ogrzewania. Najwyższy czas skończyć z energochłonnymi technologiami.
Link do komentarza
Cytat

Przez 20 lat problemu z paroizolacją nie miałem. Przecież brak paroizolacji ma większe szczeliny niż nawet źle położona paroizolacja. Pan ma jakieś złe doświadczenia z domami izolowanymi?
Pisanie, że 30 cm izolacji zmniejsza pokój - to raczej nie świadczy dobrze o Panu. Zapewniam, ze czy projektant da konstrukcje za izolacją czy przed - to grubość ściany, wewnętrzne i zewnętrzne rzuty są identyczne. Dodam jeszcze, że gdyby pan lizną tematu termoizolacji - wiedziałby pan, że tą zawsze umieszcza się przed NIE ZA stałym odbiornikiem ciepła. Oddziela ona to co chcemy grzać od tego czego ogrzewanie nie ma sensu.



i tutaj się nie zgodzę, bo nie bierze Pan pod uwagę rozpiętości stropu - przy dużych powierzchniach pomieszczeń jest to ważny czynnik - bo moment jest proporcjonalny do kwadratu rozpiętości - każde centymwtry się liczą - a tutaj dochodzi ich aż 60 cm (o ile mówimy o ociepleniu rzędu 30 cm)
Poza tym ciągle Pan nie bierze pod uwagę kumulacji ciepła w części konstrukcyjnej. To też ważna właściwość, którą ciągle Pan odrzuca.
Liznąłem temat termoizolacji, ale w odróżnienu od Pana nie upieram się przy swoim na 1000%
Nie skomentował Pan wieszania półek (oczywiście nie myślę o jakiś małych półeczkach tylko o takich na książki)
rozumiem, że nie ma Pan pomysłu jak na to odpowiedzieć
NIE MOŻE PAN MÓWIĆ o ścianie konstrukcyjne jako o stałym odbiorniku, skoro jest on zaizolowany od zewnątrz, raczej powinien Pan wspomnieć o jego roli jako akumulatora, który wrazie potrzeby przejmuje ciepło, po to aby później je oddać
Link do komentarza
Cytat

Poza tym ciągle Pan nie bierze pod uwagę kumulacji ciepła w części konstrukcyjnej. To też ważna właściwość,

Biorę pod uwagę dlatego zdecydowanie odrzucam. A izolacji nie liznąłem, ja opisuję fakty. Budują i projektują inżynierowie, bez uprawnień się nie da. U mnie też. Z tym, że uważają oni ( a ja o tym piszę) że akumulacja znakomicie przeszkadza w sterowalnych systemach ogrzewania ( niecentralnych ) , że izolacja musi być sucha czyli z paroizolacją , że izolacja za odbiornikiem ciepła ( ściana na fundamencie ) jest nieskuteczna. Że nie ma czegoś takiego jak wentylacja grawitacyjna... Jak Pan widzi są inżynierowie i "inżynierowie".
Pozwolę sobie zapytać... piszę o domach zużywających do 40 kWh/m2 NA WSZYSTKO - czy pana tekst o akumulacji i paroizolacji też dotyczy takich domów?
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Gość allegro
Wełna czy styropian ważne by były dobrej jakości, a z tym ostatnio różnie. Producentom obu izolatorów zdarza się co innego deklarować na opakowaniu a co innego produkować- wsadzać do niego:) Dobry wykonawca kiedyś mi powiedział że zawsze rekomenduje kupowanie materiałów - markowych najlepiej posiadających certyfikaty ośrodków naukowo- badawczych. A na jakości styropianu czy innego izolatora nie ma co oszczędzać to inwestycja na lata.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Nie znam firm, które posiadają w sprzedaży ekologiczny styropian, natomiast istnieje ekologiczna wełna mineralna w technologii ECOSE firmy Knauf Insulation. Jako jedyna na świecie firma otrzymała certyfikat Eurofins GOLD( wełna w 0,000% reaguje z powietrzem). Produkt nie zawiera takich substancji jak formaldehyd, akryl oraz fenol, ma naturalny brązowy kolor oraz jest łatwiejsza w montażu, ponieważ nie pyli się oraz nie mamy uczucia swędzenia.
Link do komentarza
Widzę że kolega usilnie reklamuje jeden produkt a raczej firmę,proponuję zmienić nick albo umieścić w stopce odpowiednią notkę czym się zajmujesz i będzie inaczej to brzmiało a tak to ściema i kamuflaż i spam.
Link do komentarza
Cytat

Widzę że kolega usilnie reklamuje jeden produkt a raczej firmę,proponuję zmienić nick albo umieścić w stopce odpowiednią notkę czym się zajmujesz i będzie inaczej to brzmiało a tak to ściema i kamuflaż i spam.




Panie mhyl nie chodzi o reklamę jednego produktu, była mowa o ekologicznych materiałach w tym o styropianie. Napisałem, że nie znam ekologicznego styropianu a podałem przykład takiej wełny. Czy jak ktoś z forumowiczów napisze, że poleca Urse to też będzie reklama? Skoro się pisze o produkcie to chyba warto też napisać jego właściwości prawda?
Link do komentarza
Cytat

Czy jak ktoś z forumowiczów napisze, że poleca Urse to też będzie reklama?



Jeśli będzie pracownikiem tej firmy i to „odpowiedzialnym” za dany produkt – to tak, będzie to również reklama.
Tu mamy do czynienia z bardzo nachalną i bardzo nieudolnie przeprowadzaną akcją „promowania” i to przez człowieka, który odpowiada zawodowo z kontakty z mediami.


Dla mnie każdy taki wpis, to :spam: , a za wyjatkową upierdliwość w tym zakresie należy się: :ban:
Link do komentarza
Cytat

Panie mhyl nie chodzi o reklamę jednego produktu, była mowa o ekologicznych materiałach w tym o styropianie. Napisałem, że nie znam ekologicznego styropianu a podałem przykład takiej wełny. Czy jak ktoś z forumowiczów napisze, że poleca Urse to też będzie reklama? Skoro się pisze o produkcie to chyba warto też napisać jego właściwości prawda?



smak ma i prawdę gada
Rzecznik
szacun icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Panie mhyl nie chodzi o reklamę jednego produktu, była mowa o ekologicznych materiałach w tym o styropianie. Napisałem, że nie znam ekologicznego styropianu a podałem przykład takiej wełny. Czy jak ktoś z forumowiczów napisze, że poleca Urse to też będzie reklama? Skoro się pisze o produkcie to chyba warto też napisać jego właściwości prawda?


Takimi przykładami to prawie każdy post kolegi rzecznika jest naszpikowany. Wystarczyłoby napisać o wełnie bez podawania firmy i było by ok, resztę już napisali moi przedmówcy więc nie będę się powtarzał.
Link do komentarza
Cytat

Nie znam firm, które posiadają w sprzedaży ekologiczny styropian, natomiast istnieje ekologiczna wełna mineralna w technologii ECOSE firmy Knauf Insulation. Jako jedyna na świecie firma otrzymała certyfikat Eurofins GOLD( wełna w 0,000% reaguje z powietrzem). Produkt nie zawiera takich substancji jak formaldehyd, akryl oraz fenol, ma naturalny brązowy kolor oraz jest łatwiejsza w montażu, ponieważ nie pyli się oraz nie mamy uczucia swędzenia.



To uczucie swędzenie to dobra sprawa - ale mam pytanie - co to znaczy że reaguje z powietrzem ?
Dla mnie ekologiczna tzn. że rozkłada się samoistnie po pewnym czasie... Po jakim czasie następuje rozpad takiej wełny ?
Link do komentarza
Panie Draagon produkt otrzymał certyfikat Eurofins GOLD, który potwierdza, że wełna w żadnym % nie reaguje z powietrzem i nie wpływa na nie w pomieszczeniu. Jest to spowodowane tym, iż nie zawiera substancji o których wcześniej wspomniałem czyli formaldehydu, akrylu i fenolu. Również cały etap produkcyjny jak i sam produkt końcowy jest zgodny z zasadami rozwoju zrównoważonego. Wykorzystana jest także biotechnologia łączenia włókien bazujących na naturalnych komponentach.

Co do Panów mhtyl oraz bajbaga sprzeczać się nie będę bo każdy ma swoje racje a dalsza dyskusja nie ma sensu i jest płytka. Ciągle macie Panowie problem, że są reklamy ale jeszcze raz powtarzam, że możecie nazwać tak wszystkich, którzy się wypowiadają i coś polecają. Polecam zapoznanie się z terminami informacja a nie reklama. Ja nie zmuszam nikogo do kupna czy wyboru tej wełny.
Link do komentarza
Cytat

Co do Panów mhtyl oraz bajbaga sprzeczać się nie będę bo każdy ma swoje racje a dalsza dyskusja nie ma sensu i jest płytka. Ciągle macie Panowie problem, że są reklamy ale jeszcze raz powtarzam, że możecie nazwać tak wszystkich, którzy się wypowiadają i coś polecają. Polecam zapoznanie się z terminami informacja a nie reklama. Ja nie zmuszam nikogo do kupna czy wyboru tej wełny.


Chodzi o to,że gdyby kolega miał na kącie kilkaset postów na różne tematy i wtedy by napisał o tym produkcie w taki sposób jak teraz to zapewniam nikt by się do tego nie czepiał,a kolega od samego początku opisuje i zachwala owy produkt. Czy tą wełnę masz położoną u siebie w domu?Oczywiście ,że nie zmuszasz do kupna tej wełny ale zachęcasz a reklama tak między innymi działa.Dodam,żeby nie było niejasności ,że nie mam nic do treści Twoich postów chodzi mi tylko o fakt ,że piszesz pod przykrywką,bynajmniej ja mam takie wrażenie.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Chodzi o to,że gdyby kolega miał na kącie kilkaset postów na różne tematy i wtedy by napisał o tym produkcie w taki sposób jak teraz to zapewniam nikt by się do tego nie czepiał,a kolega od samego początku opisuje i zachwala owy produkt. Czy tą wełnę masz położoną u siebie w domu?Oczywiście ,że nie zmuszasz do kupna tej wełny ale zachęcasz a reklama tak między innymi działa.Dodam,żeby nie było niejasności ,że nie mam nic do treści Twoich postów chodzi mi tylko o fakt ,że piszesz pod przykrywką,bynajmniej ja mam takie wrażenie.



Niestety nie piszę na każdy temat, ponieważ interesują mnie zagadnienia związane z ocieplaniem budynku. Jeżeli ktoś pyta mnie o cechy wełny oraz jej zastosowanie to odpowiadam, to co na ten temat wiem. Faktycznie opisuje produkt a jeżeli ma takie dobre właściwości, że odczuwa Pan to jako zachwalanie nie jest już moją winą. Podkreślam jeszcze raz- nigdy nie napisałem nic w stylu- kupcie wełnę Ecose bo jest najlepsza. To jest indywidualna kwestia i zapewniam, że chodzi mi jedynie o informowanie osób, które są nią zainteresowane.
Myślę, że zaśmiecanie fora dalszymi wywodami na ten temat jest bez sensu.
Natomiast chętnie odpowiem na pytania dot. ocieplania.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Niestety nie piszę na każdy temat, ponieważ interesują mnie zagadnienia związane z ocieplaniem budynku. Jeżeli ktoś pyta mnie o cechy wełny oraz jej zastosowanie to odpowiadam, to co na ten temat wiem. Faktycznie opisuje produkt a jeżeli ma takie dobre właściwości, że odczuwa Pan to jako zachwalanie nie jest już moją winą. Podkreślam jeszcze raz- nigdy nie napisałem nic w stylu- kupcie wełnę Ecose bo jest najlepsza. To jest indywidualna kwestia i zapewniam, że chodzi mi jedynie o informowanie osób, które są nią zainteresowane.
Myślę, że zaśmiecanie fora dalszymi wywodami na ten temat jest bez sensu.
Natomiast chętnie odpowiem na pytania dot. ocieplania.
Pozdrawiam


To co jeden produkt kolega tylko zna icon_eek.gif Napisz w stopce,że jesteś e-rzecznikiem danej firmy i będzie ok. Ja też zachwalałem nie jeden produkt na łamach forum,ale nie tytułuję się rzecznikiem a produkty które polecałem to zakupione przeze mnie i używane (ewentualnie przez moich znajomych).
Link do komentarza
Cytat

To co jeden produkt kolega tylko zna icon_eek.gif Napisz w stopce,że jesteś e-rzecznikiem danej firmy i będzie ok. Ja też zachwalałem nie jeden produkt na łamach forum,ale nie tytułuję się rzecznikiem a produkty które polecałem to zakupione przeze mnie i używane (ewentualnie przez moich znajomych).




Tak dla jasności od początku w moim podpisie widnieje eRzecznik Panie mhtyl.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Tak dla jasności – czytamy dokładnie, a dopiero wtedy odpowiadamy.
Rzecznik czego, kogo – bo tak równie dobrze może to sugerować, że inwestora – nota bene w takim tonie są „konstruowane” odpowiedzi.

Bo to, że akurat rzecznik tej firmy – wyszło z naszego "śledztwa", a nie z jasnego przekazu.



Analizujac inne fora wiadomo co to za firma, wiec tego akurat Pan Adam nie kryje.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...