Skocz do zawartości

Pompa ciepła Vitocal-200S


momo

Recommended Posts

Witam, czy miał już ktoś do czynienia(może posiada i użytkuje) ten rodzaj pompy powietrze-woda? Jeżeli tak to prosiłbym o jak najbardziej realne i plynace z zycia dane. Najbardziej chodzi mi o koszty użytkowania(ilość zużytego prądu). Jak pompa zachowuje sie przy temperaturach poniżej zera( -2,-5,-10 itd) nie chce spisanych z katalogu wartości dla 0 st. czy 7st.(wiadomo ze da spokojnie rade). Moze jest ktoś z okolic Bielska-Białej kto posiada tę pompe u siebie i jest szansa porozmawiac bardziej szczególowo na temat PC w tym rejonie Polski. Dodam, że postawiłem budynek parterowy, ktory chciałbym ta pompa ogrzac oraz uzyskac z niej c.w.u. Dom w miare przyzwoicie bedzie ocieplony 25cm strop, 15cm sciana, 10cm podłoga. W całym domu planuje ogrzewanie podłogowe.

a i jeszcze jedno może troche zabrzmi to nieładnie ale prosze o konkretne odpowiedzi i nie schodzenie z tematu jak dzieje sie to w innych wątkach, np: jest pytanie o PC a dyskusja konczy sie na zaletach i wadach ogrzewania wierzba energetyczna itd....i docinkach w stylu PC powietrze-woda to nie nadajace sie nawet na kamien od kapusty urzadzenia..bo moj wujek ma i nie jest zadowolony...itd...itp... Edytowano przez momo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Witam, ja mam pompę ciepła powietrze-woda w budynku parterowym, ale Altherma.
Ustawione na to, żeby grzałka włączała się poniżej -10 st.C.
Dom parter 100 m2.
Ocieplony 15 styropian szary, podłoga 10 cm, dach >30 cm wełny 040.
Na razie na etapie wykańczania.
Na piecu 25st.C w środku 15-17.




Dzięki za info, a próbowałeś osiągnąć temp. wewnątrz około 21st. przy teraźniejszej pogodzie (-2st., -5st.). Jak głośno pracuje Twoja PC i w jakim miejscu ją zamontowałeś?
Link do komentarza
Cytat

Dzięki za info, a próbowałeś osiągnąć temp. wewnątrz około 21st. przy teraźniejszej pogodzie (-2st., -5st.). Jak głośno pracuje Twoja PC i w jakim miejscu ją zamontowałeś?


Próbowałem - i to nawet wyższe - przy wygrzewaniu wylewki - ale to było w dawnych czasach, kiedy Słonko na dworze mocno świeciło i dzień był nieprzyzwoicie długi.
Nie próbowałem potem, bo nie miałem takiej potrzeby. Nie mieszkam tam, a do wykończeniówki i tak jest za gorąco, ale niżej się nie da (chyba żeby wyłączyć pompę). Dzisiaj miałem w domku 17 st.C przy -10 na zewnątrz.
Pompa chodzi w piwnicy, najgłośniej chodzi pompka od cyrkulacji CO/podłogówki. Nie mam jeszcze drzwi i dźwięk niesie się po całym domku.
Sama pompa jest "słyszalna" tylko w pobliżu. Zewnętrzna jednostka dmucha mocno, ale też jest w granicach przyzwoitej głośności (8 m na wprost drzwi wejściowych sąsiada - a ten się nie uskarża na hałas)
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
Zbliża się okres zimowy i chciałem zapytać innych użytkowników o kosztach związanych z PC Powietrze-woda. Jak na razie moja PC chyba nie sprawuje się najlepiej tzn. pochłania dużo energi elektrycznej. Przy temp. na zew. od -2 do +5 pochłania jakieś 55-60kWh na dobe(domek parter 180mkw, podłogówka w całym budynku, ocieplony ściana 15 styropian, 10 podłoga, 25 strop). Temp. w domu ustawiona na 21st C. co w ciągu dnia nie jest jeszcze tragedią ale już wieczorami, szczególnie po wyjsciu z łazienki troche za mało. Można oczywiście podkręcić temp. ale zużycie prądu podskakuje w góre o kolejne 10kWh. Jeżeli jest ktoś chetny na wiecej szczegółów o tej PC to prosze o pytania chetnie odpowiem(Vitocal 200-S). Może jest na forum ktoś kto dobrze zna ten rodzaj PC i jest w stanie doradzić ustawienia, parametry aby zużycie prądu spadło. Mój serwis chyba do końca nie ma pojęcia i sam dopiero sie uczy na mojej PC co, gdzie i jak. Troche kosztuje mnie to nerwów i pieniędzy ta ich nauka. Chetnie tez poczytam o innych PC jak sie sprawuja i ile pochłaniaja energi - tak dla celow porównania.
Link do komentarza
Cytat

Dajcie spokój...na tym forum nic się nie dzieje!!!


tam zaraz się nic nie dzieje...jest mało użytkowników PC p-w icon_biggrin.gif

Cytat

Zbliża się okres zimowy i chciałem zapytać innych użytkowników o kosztach związanych z PC Powietrze-woda. Jak na razie moja PC chyba nie sprawuje się najlepiej tzn. pochłania dużo energi elektrycznej. Przy temp. na zew. od -2 do +5 pochłania jakieś 55-60kWh na dobe(domek parter 180mkw, podłogówka w całym budynku, ocieplony ściana 15 styropian, 10 podłoga, 25 strop). Temp. w domu ustawiona na 21st C. co w ciągu dnia nie jest jeszcze tragedią ale już wieczorami, szczególnie po wyjsciu z łazienki troche za mało. Można oczywiście podkręcić temp. ale zużycie prądu podskakuje w góre o kolejne 10kWh. Jeżeli jest ktoś chetny na wiecej szczegółów o tej PC to prosze o pytania chetnie odpowiem(Vitocal 200-S). Może jest na forum ktoś kto dobrze zna ten rodzaj PC i jest w stanie doradzić ustawienia, parametry aby zużycie prądu spadło. Mój serwis chyba do końca nie ma pojęcia i sam dopiero sie uczy na mojej PC co, gdzie i jak. Troche kosztuje mnie to nerwów i pieniędzy ta ich nauka. Chetnie tez poczytam o innych PC jak sie sprawuja i ile pochłaniaja energi - tak dla celow porównania.



a dodam ze swej strony, że moja PC g-w 8kw bierze mi średnio od 1.11 do 30.11 24,5kwh/dzień (w tym CWU)
Temperatura ustawiona 22,5-23C w domu na powierzchni 130m2 i 18,5-19C w piwnicy (65m2 pow. ogrzewanej)
inna sprawa że na zasilaniu najniższe temperatury jakie odnotowałem to 8C (po całej nocy pracy sprężarki) - DZ poziome Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Coś masz skopane bo to nie możliwe zeby tyle ciągnął. A co to dopiero będzie jak na prawde zima przyjdzie. na FM jest hydrauli który właśnie montuje takie pompy, może on by ci mógł pomóc.



niekoniecznie - pisał że ma podłogówke,ale nie pisał jaki rozstaw rurek. Jak jest rzadki, to musi większą temperaturę puszczać w podłogę a więc niższy COP. Poza tym Ocieplenie ścian to tylko 15cm, dachu tylko 25cm wełny a wentylacja grawitacyjna... Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ogólnie brak jest informacji. Jednak nie chce mi sie wierzyć ze aż tyle ciągnie, gdzieś musi byc przyczyna.



może poczekajmy, aż autor wątku zapoda więcej szczegółow - im więcej tym lepiej....bo inaczej to będzie tylko gdybanie
Link do komentarza
Cytat

niekoniecznie - pisał że ma podłogówke,ale nie pisał jaki rozstaw rurek. Jak jest rzadki, to musi większą temperaturę puszczać w podłogę a więc niższy COP. Poza tym Ocieplenie ścian to tylko 15cm, dachu tylko 25cm wełny a wentylacja grawitacyjna...



Do tego co napisałeś, należy dodać, że to jest powietrzna PCi i jej COP, zależy od temperatur zewnętrznych – czyli zimą musi „brać” więcej prądu. To taki jej urok, że średnioroczny COP nadrabia w okresach przejściowych i latem.
Link do komentarza
tego już nie pisałem, bo napisane jest to w 1 poście...tym niemniej jest to sporo, bo np. wspomniany hydrauli z innego forum w ogrzewaniu grzejnikowym zużył za listopad chyba od 1.11 do 27.11 - 1000kwh - grzejniki zeliwne+podłogówka, dom 250m2. - więc tutaj średnia wychodzi około 37kwh/dobe - PC Altherma
Link do komentarza
A tak mnie naszło – może u momo cały czas chodzi grzałka, bo te PCi (typ AWS-AC ) mają taki „patent” do przepływowego CWU, że w zasadzie grzałka 9kW grzeje w każdym przypadku poboru CWU.
Nie napisał również jaki jest typ tej PCi , ale biorąc pod uwagę skrajne zużycie prądu (-15/55) - bez uwzględnienia grzałki , to wynosi ono od 3,5kWh/h dla typu 104, do 6kWh/h dla typu 113 – zużycie prądu sugeruje bardzo długą pracę PCi w ciągu doby – skrajnie 24/24h.
Jeśli jest inaczej, tzn. PCi nie pracuje „na okrągło”, to winna jest (może być) ta (lub inna zamontowana) grzałka. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
coś w tym musi być, bo momo pisze że może zwiekszyć temperaturę, tylko od razu zużycie skacze o 10kwh/dobe
ale taki efekt równie dobrze może być przy dużym zwiekszeniu temperatury grzania
czasami winnym może być też 1 grzejniczek lub skopana instalacja.....to tylko zgadywanie, trzeba poczekać aż się wypowie momo Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Znam podobna sytuację, tyle że z gruntową PCi VITOCAL 222-G. Też zużycie prądu było (moim zdaniem, bo serwisant twierdził, że tak ma być) zbyt wysokie. Po przeanalizowaniu, wystarczyło zmienić nastawy włączania się grzałki w przepływowym ogrzewaniu CWU i od tego czasu grzałka nie włącza się, mimo, że wcześniej, w zasadzie, „pracowała” przy każdym poborze CWU. Odbyło się to bez zauważalnej różnicy w ilości i temperaturze CWU, a zużycie prądu spadło dość „widocznie” (użytkownik twierdzi, że o 1/4).

Ten „patent” VITOCAL-a z przepływowym ogrzewaniem CWU jest fajny, ale należy go dostosować do własnych potrzeb, bo nastawy fabryczne „wymuszają” (na wszelki wypadek), w zasadzie, ciągłą pracę grzałki.



To samo dotyczy każdej innej zainstalowanej grzałki. W zasadzie ich przydatność powinna być tylko „awaryjna”. Nieraz należy ją wyłączyć na stałe – jeśli nie można zrobić tego z poziomu sterownika.
Link do komentarza
Witam, tyle dni czekania i nagle tyle postów, że aż nie mogłem uwierzyć. Więc tak od poczatku. Właśnie dziś zjawił się u mnie Serwis Producenta i Pan (pierwszy dość kumaty gościu od czasu założenia PCi) wychwycił pare wad. Mam założony regulator pokojowy Vitotrol 200, który co prawda założony i podpięty został(pokazywał temp. można wprowadzić zmiany temp itd itp.) ale PCi nie widziała go jako czujnika temp. wewnetrznej. Opierała sie tylko na wskazaniach z zewnatrz więc chodziła sobie przez 24h/dobe zmniejszajac jedynie moc na wiatrakach(w zaleznosci o temperatury na zewnatzr - im wyzsza tym mniej wiatraki sie kreciły). Druga rzecz to mam "niestandardową długość przewodów w których płynie czynnik R410" (16m)od jednostki zew. do wewnetrznej(standard to do 12m) więc czynnika R410 jest za mało(Panowie monteży dobili przy zakładaniu standardowo czynnika - nie przewidzieli ze trzeba dołożyć go wiecej na tych pare metrów ponad standard)co sprawia ze jest za niskie ciśnienie i pompa rekompensuje sobie to dłuższa praca. Koniec końców PCi już widzi Vitotrola jakio czujnik pokojowy więc za pare dni zobacze jak bedzie z temp. i zużyciem pradu. Na spuszczenie czynnika, zważenie go i dobicie odpowiedniej ilości musze poczekać do przyszłego weekendu. Potem napisze jak sprawuje sie moja PCi.

Moja PCi to Vitocal 200-S typ 113 z możliwością chłodzenia. Edytowano przez momo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
napisz koniecznie jakie będą efekty dzisiejszej interwencji icon_smile.gif

a co do ilości postów w tym temacie - pewnie dużo ludków w tym ja, szybciej zauważa tematy które widac w "wynikach wyszukiwania" na górze - jak topic spada gdzieś nisko, to łatwo może przejśc niezauwazony, niestety....
a tak z ciekawości jeszcze zapytam - jak gęsto masz podłogówke? jaki rozstaw rurek?
i jak miałeś dobieraną moc PC? - na podstawie jakichś konkretnych(jak bardzo) obliczeń czy na oko? - z ciekawości pytam...
Link do komentarza
Cytat

napisz koniecznie jakie będą efekty dzisiejszej interwencji icon_smile.gif

a co do ilości postów w tym temacie - pewnie dużo ludków w tym ja, szybciej zauważa tematy które widac w "wynikach wyszukiwania" na górze - jak topic spada gdzieś nisko, to łatwo może przejśc niezauwazony, niestety....
a tak z ciekawości jeszcze zapytam - jak gęsto masz podłogówke? jaki rozstaw rurek?
i jak miałeś dobieraną moc PC? - na podstawie jakichś konkretnych(jak bardzo) obliczeń czy na oko? - z ciekawości pytam...



Co do gestości rurek w podłogówce to wydaje mi sie ze co 15cm. Co do mocy stwierdzono 185m2 - w zupełności wystarczy Vitocal 200-S 113- bedzie tanie grzanie i komfortowe....skwitował Pan monter i jak powiedział tak zrobił. Z tym tanim to troche przesadził a komfortowo...hmmm na razie kosztuje mnie to tyle nerwow i pieniedzy ze gdzie tu szukac komfortu. Myśle nad kupieniem "kozy" do salonu na mroźne dni bo nie chce myślec ile to może pochłonąc pradu w nasza piekna polska zime...!!!
Link do komentarza
po tym co napisałeś, to się przestałem dziwić....
1. dobór pompy na oko, na zasadzie - będzie pan zadowolony...bez wykonywania żadnych obliczeń - ja np. sam sobie zrobiłem OZC (precyzyjny audyt określający zaptrzebowanie na CO)
2. tak samo na oko dobrany rozstaw rurek - prawdopodobnie masz za duże straty ciepła jak na rozstaw rurek co 15cm i w związku z tym musisz grzać do wyższch temperatur wode w instalacji co skutkuje wiekszym poborem prądu (dla przykładu - ja mam wszędzie rozstaw rurek co 10cm)
3.zerknąłem do dokumentacji twojej PC
http://www.viessmann.com/web/poland/PDF-90...pdf?OpenElement

dla parametrów pracy 7/35 (7C na zewnątrz, woda grzana do 35C) twoja PC ma moc 14,6kw i bierze 3,25kwh
dla parametrów pracy 2/35t twoja PC ma moc już tylko 10,6kw i bierze 3,4kwh
im niższa temperatura na zewnątrz tym mniejszą moc ma twoja PC i mocy może brakowac, dlatego PC pracuje pewnie bardzo dużą ilośc godzin, a przy dużym minusie na 100% włączą się grzałki.
kiedy? - nie wiem do jakiej temperatury pracuje twoja PC..nie wiem też do jakiego temperatury grzejesz wodę w twojej instalacji, ale podejrzewam że do wysokiej, stąd takie a nie inne zużycie prądu

przykro to mówić, ale tutaj w kanał wpuścił cię instalator - przy doborze PC kluczowym elementem jest precyzyjny dobór mocy urządzenia....a tutaj ten temat olano i dobrano na oko pewnie tylko na podstawie wielkosci domu...
Link do komentarza
Cytat

Opierała sie tylko na wskazaniach z zewnatrz więc chodziła sobie przez 24h/dobe zmniejszajac jedynie moc na wiatrakach(w zaleznosci o temperatury na zewnatzr - im wyzsza tym mniej wiatraki sie kreciły). Druga rzecz to mam "niestandardową długość przewodów w których płynie czynnik R410" (16m)od jednostki zew. do wewnetrznej(standard to do 12m)



icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif

Przyznam, że jestem przerażony tym nawijaniem makaronu na uszy przez tych serwisantów.

Nie bardzo wiem jak bardzo jesteś techniczny, ale powinieneś sam wziąć sprawy w swoje „rence”.
Tu „serwisówka” do montażu, uruchomienia i serwisowania Twojej PCi

http://www.viessmann.com/web/poland/PDF-90...pdf?OpenElement

Zwróć uwagę na zapisy od str. 85 – a zwłaszcza na str. 90.

Warto tez zapoznać się z „serwisówką” samego sterownika:

http://www.viessmann.com/web/poland/PDF-90...pdf?OpenElement
Link do komentarza
ok, ciąg dalszy na temat PCi Vitocal-200S. Jestem po kolejnej wizycie serwisu Vissmana. Panowie odciągneli gaz z jednostki, zważyli, wyliczyli, dobili i pompa idzie...............ale przez dzisiejszy dzień pompa pochłonęła 55kWh. Zważywszy że jednostka wiekszość czasu dzis nie pracowała - serwis- to troche dużo pradu poszło. Podobno, a odpowiedzi otrzymałem od serwisantów, takie zużycie to normalna rzecz. Jakby nie liczyc 55kWh x0.60 gr.= 33zł/dobe przy temp. miedzy 6st C. a 3st.C więc tylko się śmiać bo na placz i lament to juz za póżno. Miało być drogo w zakupie a tanio w eksploatacji. I co Wy na to? Dodam że ostatnio cieszyłem sie ze zużycie pradu spadło do 27kWh ale tak małe zużycie spowodowane było obniżeniem temp. wewnatrz domu wiec pompa wieksza czesc doby nie pracowała. Nastepnego dnia chcac wrocic do ustawienia temp. wewnatrz domy z poprzednich dni, pompa potrzebowała około 10h pracy aby podwyższyć temp. wewnatzr o JEDEN stopień!!! Edytowano przez momo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Miało być drogo w zakupie a tanio w eksploatacji.


A kto Ci takich bajek nawciskał ?
Powietrzna pompa ciepła w górach...
Przydałby się bajbaga i poopowiadałby o użytkownikach,którzy przy PCi dbają o termoizolację ;)
Wg mnie za słaba pompa została dobrana i jak adiqq napisał im mniejsza temperatura na zewnątrz tym moc grzewcza pompy się zmniejsza,pompa nie wydala i musi posiłkować się grzałkami i pracuje z COP1.
Druga sprawa,że mogą być mega mostki termiczne i ciepło ucieka. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Tak ocieplony dom posiada współczynnik U<0,2 .
Biorąc to pod uwagę i doliczając straty wentylacyjne, inne np. mostki, PCi musi „wyrównać” straty (przy temp. zewn. około 0 stopnia i wewn. 22), w wys. max. 3,5kWh/h x 24 godziny = 84kWh/dobę.
COP dla temp. 0/35 to trochę ponad 3 – czyli maksymalnie PCi powinna zadowolić się 28kWh/dobę.

Cytat

.....pompa potrzebowała około 10h pracy aby podwyższyć temp. wewnatzr o JEDEN stopień!!!



Moim zdaniem to wskazuje na wadliwą pracę CPi, bo w ciągu tych 10h, powinna „wyprodukować” ponad 100kWh, a dom „zużył” w tym czasie nie więcej niż 35kWh.

Moim zdaniem, powinieneś przeprowadzić następujące „doświadczenia”:
1. Odciąć całkowicie dopływ „medium” z PCi (wył. pompę obiegową CWU), do zbiornika CWU. Spisać licznik i „podkręcić” temperaturę. Po godzinie (lub wielokrotności) sprawdzić (spisać) stan licznika i temperaturę.
Jeśli w ciągu godziny zużyła około 1kWh, bez spadku temperatury, lub temperatura podniosła się – znak, że „miesza” CWU.

2. Odciąć całkowicie ogrzewanie domu (wył. pompę obiegową CO), wył. grzałkę CWU, opróżnić zbiornik CWU z ciepłej wody, spisać temperaturę w zbiorniku CWU i licznik. Uruchomić PCi.
Poczekać aż temperatura w zbiorniku, podniesie się o 10 stopni. Na każde 100l, zużycie prądu, przy takich temperaturach zewnętrznych, dla tej PCi, nie powinno być większe niż 0,5kWh – jeśli jest większe znak, że PCi „szwankuje”.


Dopisałem, bo istotne.
Na czas eksperymentu z CWU należy wyłączyć pompę cyrkulacyjną CWU (jeśli jest) i nie pobierac ciepłej wody.
Link do komentarza
momo - bajbaga pisał ci o grzałkach i podał linki do serwisówek - sprawdziłeś czy one na pewno są wyłączone?
bo przy takiej temperaturze na zewnątrz i twoim zużyciu, to ja mam wrażenie że PC pracuje i jednocześnie grzałki - to na podstawie zużycia które podajesz

U mnie przy aktualnych temperaturach idzie przy PC g-w dziennie idzie około 18kwh w taniej taryfie+ około 3-4kwh w drogiej - w drogiej taryfie, z tego około 5kwh to grzanie CWU. Twoja PC nie powinna wziąść więcej niż 30-35kwh, nawet przy dużym zużyciu CWU
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

około 0 stopnia i wewn. 22), w wys. max. 3,5kWh/h x 24 godziny = 84kWh/dobę.
COP dla temp. 0/35 to trochę ponad 3 ? czyli maksymalnie PCi powinna zadowolić się 28kWh/dobę.


No i właśnie tu jest moim zdaniem pies pogrzebany,COP 2/35 to jest 3(teoretycznie wg producenta) a -5/35 jeśli będzie 2 to będzie dobrze.
Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Tak jeszcze „zauważyłem”:

Cytat

ok, ciąg dalszy na temat PCi Vitocal-200S. Jestem po kolejnej wizycie serwisu Vissmana. Panowie odciągneli gaz z jednostki, zważyli, wyliczyli, dobili i pompa idzie



Te czynności wskazują niezbicie, że serwis ma zastrzeżenia co do sprawności sprężarki (PCi).

Cytat

........ale przez dzisiejszy dzień pompa pochłonęła 55kWh. Zważywszy że jednostka wiekszość czasu dzis nie pracowała - serwis- to troche dużo pradu poszło. Podobno, a odpowiedzi otrzymałem od serwisantów, takie zużycie to normalna rzecz.



A to dowodzi, że wiedzą, że jest źle i wciskają ciemnotę.
Koniecznie wykonaj ten eksperyment z podgrzaniem CWU, bo to może być „twardym dowodem”, że ta PCi nie jest sprawna.
Link do komentarza
Cytat

No i właśnie tu jest moim zdaniem pies pogrzebany,COP 2/35 to jest 3 a -5/35 jeśli będzie 2 to będzie dobrze.




Arturo czytaj uważnie.

Pisze się tu o czasie teraźniejszym i do tego odnoszą się wyliczenia.

Kiedy była taka różnica temperatur (-5/35) u momo ?

Skąd masz dane, że COP przy 2/35 jest 3, , skoro jest jak byk 3,25 ?
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Arturo czytaj uważnie.

Pisze się tu o czasie teraźniejszym i do tego odnoszą się wyliczenia.

Kiedy była taka różnica temperatur (-5/35) u momo ?

Skąd masz dane, że COP przy 2/35 jest 3, , skoro jest jak byk 3,25 ?


Cytat

Przy temp. na zew. od -2 do +5 pochłania jakieś 55-60kWh na dobe


Link do komentarza
No jak -2 do + 5 jest jednoznaczne z -5, zwłaszcza dla DZ PCi, to gratuluję logiki. icon_biggrin.gif

Teraźniejszy, czyli odnosiłem się do ostatniego wpisu z wczoraj , jakieś 12 godzin wstecz:

Cytat

Jakby nie liczyc 55kWh x0.60 gr.= 33zł/dobe przy temp. miedzy 6st C. a 3st.C




Ja przyjąłem bezpieczny COP = 3, mimo, że zgodnie z tym co napisał o temperaturze zewnętrznej, mogłem śmiało przyjąć nie mniej niż 3,3 – to po pierwsze.
Po drugie, zawyżyłem różnice temperatur, bo liczyłem z 22 stopni, a zgodnie z tym co pisał momo powinienem liczyć z 16 do 19.

Dlatego, przyjmując tak duży margines błędu , mogłem napisać, , że maksymalnie ta PCi w tych warunkach, powinna zeżreć 28kWh – a nie 55kWh.
Link do komentarza
Grzałki nie chodzą sprawdzałem tzw. KODOWANIE w mojej pompie i "podgrzewacz elektryczny CWU" jest na "0" czyli wyłączony. Testy wykonam oczywiście i zaraz napisze co sie wydarzyło. Jeszce jedna rzecz. Wmawiaja mi wszyscy od monterów do serwisantów, a mianowicie dom jest nowy wiec pierwszy sezon ogrzewanie czytaj pompa pochłonie wieksze ilosci energi, później bedzie lepiej czyli co najmniej za rok. Tylko czy mam w to wierzyć po tym jak pompa zuzywa tyle energii a miała brac pare złotych na dobe? Jeżeli chodzi o termoizolacje domu i mostki termiczne. Robota zrobiona przez firme zajmujaca sie izolacjami. Musze wierzyc ze jest zrobiona dobrze bo inaczej chcac wszystko zawsze sprawdzac i patrzec na rece musiałbym tylko siedziec w domu i dozorowac, a i tak nikt nie zna sie na wszystkim. 15 cm steropian na zewnatrz domu - wiekszosc z firm ktore skladaly mi oferty na wykonastwo stwierdzała za wystarczy. Pod podłoga 10cm - to sugestia kierownik budowy oraz firma która wykonywała ocieplenie i robiła wylewki potwierdziła ze tak ma byc(zreszta poleciła mi tych gosci firma Vissman, z która oni wyłącznie współpracuja). Strop 25cm dlatego ze mam strop drewniany i legary maja wysokosc 25cm wiec wełna 10+15 na przekładke pasowała tam jak ulał. Zreszta kierownik budowy (ponownie)stwierdził ze bedzie dobrze. Wiem ze można aplikowac wszedzie wieksze ilosci izolacji, ale na BOGA musze ufac że np. kierownik budowy bedzie doradzał dobrze. Ogrzewanie podłogowe wykonywał już Vissman - też ufam/ufałem ze firma taka jak oni zrobi to b.dobrze i wiedza co robia. Wiekszość rzeczy zwiazanych z ogrzewaniem wykonała u mnie firma Vissman, od podłogówki, rozprowadzenia wody po montaż PCi i kotłowni. Specjalnie wybrałem jedna z bardziej renomowanych i wiodacych firm zeby nie miec ZADNYCH powtarzam ŻADNYCH problemów z ogrzewaniem.
Link do komentarza
Jakby kolega mógł jakoś dzielić wyrazy, robić apostrofy itd, czyta się to koszmarnie :(

Oczywiście , ze w pierwszym roku rachunki będą wyższe, no ale bez przesady icon_smile.gif

Odnośnie firmy instalacyjnej to właśnie dla tego obawiam się PC żeby potem nie wylądować na forum bo serwisanci nic nie wiedzą :( A nie chce mi się studiować budowy PC.
Link do komentarza
W pierwszych latach, faktycznie jest trochę większe zużycie dlatego ważny jest ten „test” z CWU, bo to da obraz rzeczywistej mocy i sprawności Twojej PCi.

Ps. A można te grzałki fizycznie odłączyć ?

Jeśli jest taka możliwość, to spróbuj tego testu, z grzałką „fizycznie wył, z grzałką wył. sterownikiem i z grzałką.

Wiem, że to upierdliwe, ale musisz mieć argumenty dla serwisantów.
Link do komentarza
Jeszcze jedno pompa idzie non-stop od wczoraj(06.12) do teraz (07.12 godz. 21.35) zadana temp. 22st.C. Na Vitotrolu(pokojowy regulator z czujnikiem) widnieje temp. 21,8st. C i ani myśli sie podnieść. Pompa powinna się wyłączyć przy dogrzaniu pomieszczeń do 22st.C.
Link do komentarza
momo - gdybym ja miał słuchać mojego kierownika budowy, to miałbym dzisiaj ściane jednowarstwową z niesprawną wentylacją grawitacyjną...i kierownik cały czas twierdziłby że jest ok icon_biggrin.gif

zrób testy tak jak bajbaga pisze, wtedy będzie wiedzieć coś więcej...
Link do komentarza
Cytat

Jeszcze jedno pompa idzie non-stop od wczoraj(06.12) do teraz (07.12 godz. 21.35) zadana temp. 22st.C. Na Vitotrolu(pokojowy regulator z czujnikiem) widnieje temp. 21,8st. C i ani myśli sie podnieść. Pompa powinna się wyłączyć przy dogrzaniu pomieszczeń do 22st.C.

dla mnie w ogóle jest skandalem serwis produktów Viessmanna. To już któraś z kolei dyskusja i kolejny dowód na to jakie mają podejście. Co to jest chińszczyzna z hipermarketu? Ktoś kupuje "markowy" produkt i liczy że płacąc więcej może spać spokojnie. Z innymi markami jakoś tych kłopotów nie widać. Zawsze tylko ten Viessmann. Wiocha moim zdaniem i tyle. Nagłaśniać, szkalować i NIE KUPOWAĆ!!
Link do komentarza
Cytat

dla mnie w ogóle jest skandalem serwis produktów Viessmanna.
Wiocha moim zdaniem i tyle.



Niestety muszę to potwierdzić. Nie mają wyspecjalizowanych fachowców, tylko omnibusy do wszystkiego (kotły, PCi, solary). A szkoda, bo sam sprzęt zwłaszcza jego możliwości sterownicze są naprawdę dobre.

Cytat

Jeszcze jedno pompa idzie non-stop od wczoraj(06.12) do teraz (07.12 godz. 21.35) zadana temp. 22st.C. Na Vitotrolu(pokojowy regulator z czujnikiem) widnieje temp. 21,8st. C i ani myśli sie podnieść. Pompa powinna się wyłączyć przy dogrzaniu pomieszczeń do 22st.C.




Biorąc to pod uwagę zrób koniecznie ten test z CWU (ten z ogrzewaniem pomieszczeń możesz sobie darować). Zanotuj czas w jakim PCi podgrzewa o te 10 stopni.
Link do komentarza
Cytat

Niestety muszę to potwierdzić. Nie mają wyspecjalizowanych fachowców, tylko omnibusy do wszystkiego (kotły, PCi, solary). A szkoda, bo sam sprzęt zwłaszcza jego możliwości sterownicze są naprawdę dobre.




Biorąc to pod uwagę zrób koniecznie ten test z CWU (ten z ogrzewaniem pomieszczeń możesz sobie darować). Zanotuj czas w jakim PCi podgrzewa o te 10 stopni.



ja do porównania moge podać dane ode mnie...icon_smile.gif
mam zbiornik dwupłaszczowy 300/150 - PC grzeje płaszcz zewnętrzny, od niego nagrzewa się CWU.
W zależności od temperatury początkowej w płaszczu zewnętrzym (zazwyczaj jest w okolicy 35C) i nagrzanie go do temperatury 50/46 (zasilanie/powrót) zajmuje około 20-25 minut - czasami nawet 30-35 jak temperatura jest sporo niższa...w momencie wyłączenia sprężarki mam CWU 43C, po jakimś czasie wzrasta ona do 46C
Temperatura DZ w okolicy 10C podczas grzania tylko CWU - jak grzeje CWU na koniec grzania, to trwa to trochę dłużej, bo temperatura DZ zdąży spaść trochę. PC 8kw (7,6kw)
wykres wygląda tak:
32.jpg

jutro jak się grzanie o 9:30 załączy, to podam precyzyjne temperatury i czas
Link do komentarza

Moim zdaniem, powinieneś przeprowadzić następujące „doświadczenia”:
1. Odciąć całkowicie dopływ „medium” z PCi (wył. pompę obiegową CWU), do zbiornika CWU. Spisać licznik i „podkręcić” temperaturę. Po godzinie (lub wielokrotności) sprawdzić (spisać) stan licznika i temperaturę.
Jeśli w ciągu godziny zużyła około 1kWh, bez spadku temperatury, lub temperatura podniosła się – znak, że „miesza” CWU.


Dopisałem, bo istotne.
Na czas eksperymentu z CWU należy wyłączyć pompę cyrkulacyjną CWU (jeśli jest) i nie pobierac ciepłej wody.
[/quote]


Spisać licznik i „podkręcić”temperaturę.
O ile podwyższyć temperature?
Link do komentarza
Cytat

Dlaczego test z ogrzewaniem moge pominac?



Dlatego:

Cytat

Jeszcze jedno pompa idzie non-stop od wczoraj(06.12) do teraz (07.12 godz. 21.35) zadana temp. 22st.C. Na Vitotrolu(pokojowy regulator z czujnikiem) widnieje temp. 21,8st. C i ani myśli sie podnieść. Pompa powinna się wyłączyć przy dogrzaniu pomieszczeń do 22st.C.



Przy tych temperaturach zewnętrznych, Twoja PCi powinna osiągać moc ponad 10kW przy COP>3.
Czyli powinna „wyprodukować” w tym czasie dobrze ponad 250kWh, a to pozwala na ogrzanie stodoły, a nie domu w miarę dobrze ocieplonego.

Moim zdaniem ta PCi, pracuje z COP około 1 – co nie rokuje dobrze przy niższych temperaturach zewnętrznych.

Test CWU da odpowiedź na pytanie z jaka mocą pracuje ta PCi a przez to pozwoli określić jej COP dla tych warunków – co będzie podstawą do złożenia konkretnej reklamacji.
Link do komentarza
Cytat

Dlatego:


Test CWU da odpowiedź na pytanie z jaka mocą pracuje ta PCi a przez to pozwoli określić jej COP dla tych warunków – co będzie podstawą do złożenia konkretnej reklamacji.



Prosze napisz mi jescze raz krok po kroku jak mam przeprowadzic ten test z CWU. CHodzi mi również o szczegóły np. "...podnieść temp...." - pytanie o ile?, itd. Prośba może głupia, ale chcę ten test naprawde dobrze zrobić, żeby mieć jak najmocniejsze argumenty wrazie reklamacji. DZIEKI!!!
Link do komentarza
pomiary zakończone - przed grzaniem, wymieszałem "ręcznie" wodę w płaszczu zewnętrznym - było 27,5C w tym samym czasie w zbiorniku wewnętrznym pokazywało 31,5C.
PC grzała wodę w płaszczu do 49,5C (wyłączyło się grzanie jak w zbiorniku wewnętrzym pokazywało 43C - pół godziny pózniej pokazuje 46C) Temperatura zasilania DZ - na początku było 10C, spadło do 8,5C, czas grzania 43minuty, pobór prądu 1,5kwh (razem z obiegówką CWU i DZ) - wg podlicznika PC icon_smile.gif

Cytat

Prosze napisz mi jescze raz krok po kroku jak mam przeprowadzic ten test z CWU. CHodzi mi również o szczegóły np. "...podnieść temp...." - pytanie o ile?, itd. Prośba może głupia, ale chcę ten test naprawde dobrze zrobić, żeby mieć jak najmocniejsze argumenty wrazie reklamacji. DZIEKI!!!



zrób dokładnie tak samo jak ja - zanotuj stan licznika (ja mam łatwo, bo mam podlicznik do PC), zanotuj temperatury CWU przed załączeniem grzania, jak się zagrzeje do okreslonej temperatury to zanotuj temperatury i stan licznika

idealnie byłoby gdyby w tym czasie nie było poboru prądu z innych źródeł, była wyłaczona cyrkulacja i brak poboru wody
Link do komentarza
A takie pytanie...czy może być coś nie tak z moja podłogówką(np. zapowietrzenie lub coś innego). Tak mnie naszło bo pompa idzie non-stop nie podnosząc temperatury wewnatrz. Od wczoraj, a ustawiłem już tylko 21st.C(było 22st C), temperatura wzrosła tylko o 0,4st.(w 12h). Może podłogówka nie oddaje ciepła wiec nie rośnie temp. wewnatrz......??? Może coś nie jest tak z czujnikiem w Vitotrolu??? Testy oczywiscie wykonam na PCi ale najwcześniej w weekend.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...