Skocz do zawartości

co obejmuje stan surowy?


Recommended Posts

Nie jestem ekspertem, dlatego żartobliwie:
To zależy kto pyta, inwestor, czy wykonawca i od czasu, tj. przed wybudowaniem, czy po wybudowaniu. icon_biggrin.gif

A poważnie to jest tak, że należy określić i wyszczególnić– zwłaszcza w umowie, co autorzy rozumieją pod tym pojęciem.

Ogólne definicje budowlane:
Cytat

Stan surowy otwarty- obejmuje elementy konstrukcyjne i przekrycie dachu bez pokrycia (samo poszycie), bez okien i drzwi.

Stan surowy zamknięty- obejmuje wykonanie ścianek działowych, osadzenie stolarki (może być bez kompletnych okuć), wykonanie izolacji, pokrycia dachu i odwodnienia.


Link do komentarza
Cytat

Nie jestem ekspertem, dlatego żartobliwie:
To zależy kto pyta, inwestor, czy wykonawca i od czasu, tj. przed wybudowaniem, czy po wybudowaniu. icon_biggrin.gif

A poważnie to jest tak, że należy określić i wyszczególnić– zwłaszcza w umowie, co autorzy rozumieją pod tym pojęciem.

Ogólne definicje budowlane:



Dodam, że interpretacje wykonawców i banków mogą czasem zadziwić także jak przedmówca wspomniał wyszczególnić w umowie (chociaż jak ktoś chce to zawsze powie że tego to umowa nie obejmuje i można znaleźć pretekst do żadania dopłat - ciężko wypisać naprawdę wszystko)
Link do komentarza
W większości przypadków obejmuje on prace ziemne, wykopy, ławy fundamentowe, ściany fundamentowe, wykonanie kanalizacji, ściany nośne i działowe, izolacje termiczne i wilgociowe, stropy ze schodami wewn., więźba dachowa, kominy wewnątrz budynku – jak chcesz bardziej szczegółowo to polecam link (.../stan-surowy-otwarty.html)
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 4 miesiące temu...
Umówiłem się z wykonawca na stan surowy otwarty. Mój wykonawca teraz nie chce wykonać schodów do piwnicy z zewnątrz domu za garażam, ganku oraz wylewki pod taras. Czy ma rację? Tylko porsze o nie wypisywanie porad typu trzeba było się wcześnie umówić itp., bo ja to wiem i nic mi to nie pomoże. Uważam, ze ewentualnie mogę mu odpuścić taras, ale reszty nie. Proszę o szybką pomoc!
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Taras to się nie załapie.
Te schody są w projekcie?
Jeśli tak to należą się jak psu miska.



Schody i ganek są w projekcie, tak jak i taras. Wszystkie te elementy nie są powiązane ani zławami, anui z murami ani wieńćem budynku i to daje ekipę jakieś pole do manewru. Na dodatek satrają się mnie przekonać, że lepiej odwlec budowę tych elementów w czasie, aby po zasypaniu budynku ziemia mogła chociaż trochę osiąść. Ja się boję, że mogę się z ekipą nie dodadać na dalsze etapy budowy i potem napewno już nie będą mi chcieli tego zrobć. Więć każę im grunt przy zasypywaniu zagęzcząć co 30 cm w tych miejscach, gdzie ma stanąć ganek, schody do piwnicy no i może taras też.
Link do komentarza
Cytat

Schody i ganek są w projekcie, tak jak i taras. Wszystkie te elementy nie są powiązane ani zławami, anui z murami ani wieńćem budynku i to daje ekipę jakieś pole do manewru.



u mnie zrobili ganek z słupami i schody .... tarasu nie tknęli , zrobiłam skarpę na której posadziłam roślinki , a taras wyłożyłam białymi płytami betonowymi o małym formacie z jakimś tam wzorem ... fajnie się użytkuje, bezproblemowo...
Link do komentarza
z tarasami bywa różnie......
o ile ze schodami do budynku to większych problemów nie bo przeważnie w ofertach są jako schody żelbetowe które i tak przeważnie są kiedyś tam okładane jakąś płytką.
z tarasem to już jest większy temat. część chce obłożyć tak jak schody, część chce taras drewniany, część jeszcze inny....

zawsze jak przedstawiam ofertę na budowę domu to jest bez schodów i tarasów, oczywiście taka informacja że oferta tego nie obejmuję również jest w ofercie
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...