Skocz do zawartości

zmiana sposobu użytkowania


Recommended Posts

Witam,
od kilku dni sen z powiek spędza mi sprawa związana ze zmianą sposobu użytkowania części budynku mieszkalnego. Zapoznałem się już z procedurą i nie jest już ona dla mnie tajemnicą- oczywiście teoretycznie, gdyż w praktyce mam problem z pierwszym krokiem. Chcę wystąpić o WZ i muszę określić zamierzany sposób przekształcenia. Niby proste bo chciałbym prowadzić sklep (nie spożywczy) więc wypisz wymaluj charakter handlowy lub handlowo-usługowy. To tych dwóch opcji jak zasugerował mi projektant można dołączyć funkcję biurową tworząc hybrydę usługowo-handlowo-biurowy. Otóż moje pytanie jest takie: jaka jest to różnica w kwestii ewentualnych przeróbek obecnego mieszkania? Czy dołączając sobie część "biurową" nie skomplikuję sobie procedury przekształcenia. "Część biurowa" byłaby tylko na wszelki wypadek żeby zwiększyć możliwość wykorzystania lokalu gdybym np chciał w przyszłości wynająć lokal, w sytuacji gdy moja inwestycja nie powiedzie się. Proszę o poradę bo może niepotrzebnie komplikuję sobie sprawę.
Link do komentarza
Zgodnie z Prawem Budowlanym na cele usługowe można przeznaczyć do 30% powierzchni całkowitej budynku jednorodzinnego. Natomiast sposób dostosowania tej części zależeć będzie od rodzaju przewidywanej działalności i wynika ze szczegółowych przepisów budowlanych, sanitarnych, bhp itd. Jeśli zakres prac adaptacyjnych nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę to wydzielona na cele działalności gospodarczej część można użytkować bez formalności związanych ze zmianą przeznaczenia budynku.
Link do komentarza
Dopowiem, bo ważne są szczegóły:

1. Jeśli MPZP lub WZ określa przeznaczenie terenu tylko na cele mieszkaniowe, to rzeczone 30% decydują o tym, czy dany budynek będzie mieszkaniowym jednorodzinnym, czy też nie, a co za tym idzie czy można go stawiać (budować) czy tez nie można.

2. Jeśli MPZP lub WZ określają dany teren na mieszkaniowo-usługowy (lub podobnie), to z reguły, podane są parametry nieprzekraczalne dla zabudowy usługowej (produkcyjnej). Przy takim rozwiązaniu, może okazać się, ze obowiązkowy będzie odbiór przez inspektora budowlanego + ewentualne inne odbiory np. SANEPID (zależy to od przeznaczenia lokalu).

3. Pamiętać należy również o fakcie, że za powierzchnię niemieszkalną (usługową, produkcyjną) naliczony zostanie dużo wyższy podatek od nieruchomości – przykładowo za 1m2 pow. mieszkalnej podatek wynosi 0,65zł, a za usługową (produkcyjną) już ponad 20zł
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...