Skocz do zawartości

Docieplenie kanałów wentylacyjnych


Recommended Posts

Witam.
Proszę o poradę expertów!
Cała instalacja wentylacji będzie rozłożona na poddaszu, które jest nieocieplone. Sztywne rury będą miały ocieplenie 5 cm Klimafixu czy coś takiego. Chcę te rury docieplić i tu jest problem. Jak docieplić i czym? Myślałem żeby porobić kanały ze styropianu lub nakryć matami wełny i dać paraizolację. A może otulić wełną i folią?

SOrki za dublowanie postu.
Link do komentarza
Cytat

Witam.
Proszę o poradę expertów!
Cała instalacja wentylacji będzie rozłożona na poddaszu, które jest nieocieplone. Sztywne rury będą miały ocieplenie 5 cm Klimafixu czy coś takiego. Chcę te rury docieplić i tu jest problem. Jak docieplić i czym? Myślałem żeby porobić kanały ze styropianu lub nakryć matami wełny i dać paraizolację. A może otulić wełną i folią?

SOrki za dublowanie postu.


Nie robi się na sztywnych rurach. Będzie słychać, nie ma też odpowiednich średnic. Optymalna ( najcichsza i najmniejsze straty i opory ) predkość to 2 do 5 m/sek
Link do komentarza
Cytat

Nie robi się na sztywnych rurach. Będzie słychać, nie ma też odpowiednich średnic. Optymalna ( najcichsza i najmniejsze straty i opory ) predkość to 2 do 5 m/sek


Panie Tomaszu to na jakich rurach się robi? I jak te pana rury ocieplić? A na Klimaverze można zrobić wentylację? Będzie to wystarczające ocieplenie na nieogrzewanym poddaszu?
Link do komentarza
Cytat

Chcę te rury docieplić i tu jest problem. Jak docieplić i czym? ..... A może otulić wełną i folią?



Dobry rezultat daje otulenie wełną + pokrycie (owinięcie) folią spożywczą np.: http://www.bdsklep.pl/product-pol-6763-YOR...wnosci-20m.html
Zabezpiecza to wełnę a jednocześnie tworzy jej „mocowanie” wokół rury (kanału) – doskonale chroni przed gryzoniami.
Ze względu choćby na gryzonie, styropian raczej odpada.
Link do komentarza
Cytat

Panie Tomaszu to na jakich rurach się robi? I jak te pana rury ocieplić? A na Klimaverze można zrobić wentylację? Będzie to wystarczające ocieplenie na nieogrzewanym poddaszu?


Miękkie kanały kupuje się ocieplone, można je jeszcze wełną przykryć. Climawera płyty są do przemysłowych wentylacji.
Ale jak Panu uda się wyciąć 5cm/6cm to może Pan robić kanały i z tych płyt.
Link do komentarza
a ile tej wełny dać, aby nie było strat ciepła na nieocieplanym poddaszu?

Cytat

Miękkie kanały kupuje się ocieplone, można je jeszcze wełną przykryć. Climawera płyty są do przemysłowych wentylacji.
Ale jak Panu uda się wyciąć 5cm/6cm to może Pan robić kanały i z tych płyt.


Miękie kanały jak się przykryje wełną to się raczej zduszą, a także wzrosną opory i nie jest to trwała instalacja.
Link do komentarza
Cytat

Bo takie kanały należy izolować miękką wełną.
Pokrycie stosunkowo delikatna folią też nie „odkształci” kanałów.
Sam osobiście jestem zwolennikiem dobrego ocieplenia kanałów na nieogrzewanym poddaszu – choćby ze względu na okres letni.


Jeżeli dam sztywne kanały i 10 cm wełny czy to wystarczy w okresie zimowym -15 i letnim +60?
Link do komentarza
Cytat

a ile tej wełny dać, aby nie było strat ciepła na nieocieplanym poddaszu?

Miękie kanały jak się przykryje wełną to się raczej zduszą, a także wzrosną opory i nie jest to trwała instalacja.


Od 20 lat się nie "zdusiły" i nie widać śladów degradacji--- skąd takie doświadczenia? Sztywne kanały będą za szerokie - straty ciepła i możliwe szumy) oraz mniej tłumią. – ale proszę – można eksperymentować, na poddaszu zawsze można potem wymienić.

Link do komentarza
Gdzie zostało napisane , że Climaver stosuje się tylko w instalacjach przemysłowych? W Stanach Zjed. i Kanadzie Climaver stosuje się do ogrzewania nadmuchowego i wentylacji w budynkach mieszkalnych.
Żadna porządna firma nie wykona instalacji na miekich kanałach jakie pan zakłada. M.in. o tym pisał pan Maciej Kosowski tu na forum.
Oczywiście, jeżeli źle dobierzemy średnicę w kanałach sztywnych to może być głośno. Edytowano przez felix33 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Gdzie zostało napisane , że Climaver stosuje się tylko w instalacjach przemysłowych? W Stanach Zjed. i Kanadzie Climaver stosuje się do ogrzewania nadmuchowego i wentylacji w budynkach mieszkalnych.
Żadna porządna firma nie wykona instalacji na miekich kanałach jakie pan zakłada. M.in. o tym pisał pan Maciej Kosowski tu na forum.
Oczywiście, jeżeli źle dobierzemy średnicę w kanałach sztywnych to może być głośno.


Proszę podać firmy robiące na sztywnych kanałach. Szanowny panie ogrzewanie to nie wentylacja - tam idzie 10x tyle powietrza . Może Pan robić z Clima tylko ciężko wyciąć kanały 5/6 cm Problem jest też ze skrzynką rozdzielczą. A Pan maciek Kosowski... zapewne się już do miękkich przekonał.
Link do komentarza
Panie Tomaszu mieliśmy okazję kiedyś rozmawiać i w wielu zagadnieniach ma Pan rację, w niektórych nie. Nie dopuszcza Pan myśli, że jak ktoś robi inaczej niż Pan, to może być to dobrze zrobione. Jest tu na forum wielu przedstawicieli firm, które robią wentylację, więc mogą się wypowiedzieć czy wentylacja powinna być zrobiona na kanałach miękich (flexach). A co np. z oporami? Z tego, co sie orientuję swoim klientom oferują wentylację na kanałach sztywnych. Może się mylę.
Jest firma, w naszym pięknym kraju, która robi wentylację na Climav. i im to wychodzi.
Jak Pan zrobił tyle tysięcy wentylacji bez projektu, co Pan sam mówi, to może jakieś zdjęcia jak to powinno być zrobione. Sam popatrzę, bo chcę mięć u siebie sprawną wentylację.
Pozdrawiam. Edytowano przez felix33 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Panie Tomaszu mieliśmy okazję kiedyś rozmawiać i w wielu zagadnieniach ma Pan rację, w niektórych nie. Nie dopuszcza Pan myśli, że jak ktoś robi inaczej niż Pan, to może być to dobrze zrobione. Jest tu na forum wielu przedstawicieli firm, które robią wentylację, więc mogą się wypowiedzieć czy wentylacja powinna być zrobiona na kanałach miękich (flexach). A co np. z oporami? Z tego, co sie orientuję swoim klientom oferują wentylację na kanałach sztywnych. Może się mylę.
Jest firma, w naszym pięknym kraju, która robi wentylację na Climav. i im to wychodzi.
Jak Pan zrobił tyle tysięcy wentylacji bez projektu, co Pan sam mówi, to może jakieś zdjęcia jak to powinno być zrobione. Sam popatrzę, bo chce mięć u siebie sprawną wentylację.
Pozdrawiam.


Szanowny Panie, są TO JEST WENTYLACJA DOMOWA i to z odzyskiem ciepła, są pewne priorytety projektowe np. straty ciepła, poziom szumów, koszt...
-Zacznijmy od (osławionych oporów ) - W domach jednorodzinnych najczęściej spotykamy centrale fi 200 do 500m3/h
Pisanie o oporach na kanałach to nieporozumienie. Może wyjaśnię - Ma Pan rurkę 1 cal w którą ścieka kondensat z wentylacji w ilości - kap... kap... kap... i teraz zredukował Pan w/w rurkę o połowę do 1/2 cala. Czy to ma wpływ na opór???
- najważniejsze założenie projektowe OPTYMALNA ( czyli najlepsza) PRĘDKOŚĆ W KANAŁACH TO OD 2m/sek. DO 5 m/sek
Przy takiej prędkości
- opory są najmniejsze
- straty ciepła minimalne ( większa średnica to większy radiator i dłuższy czas przebywania powietrza)
- NAJNIŻSZY POZIOM SZUMÓW
- łatwiejszy montaż
- niższa cena materiału.

Jak Pan widzi - wystarczy zapoznać się z podręcznikiem fizyki i podstawić do wzorów .

Tu nie ma dowolności OPTIMUM TO OPTIMUM. I fakt, że w Polsce jest wiele firm, które nie znają założeń projektowych nie jest dla mnie zobowiązujący. Gdyby było kilka przedziałów prędkości optymalnych – zapewne byłaby dowolność wyboru. A tak – nie ma ani jednego argumentu za grubszymi niż optymalne kanały.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

A jakieś zdjęcia Pana instalacji optymalnej można zobaczyć?


Każdy może sobie wyobrazić lub wyliczyć,to nic trudnego,nie trzeba oglądać icon_wink.gif
Ja tak sobie wyobraziłem i nawet nieźle mi to wyszło,przepływ ok.2,5m/s icon_smile.gif
Skrzynka rozprężna,kanały 75mm.
Mnie przekonały takie zdjęcia z realizacji:
Brak obrazka
Brak obrazka
Brak obrazka
Czyż nie wygląda to lepiej i ładniej i mniej skomplikowanie od spiro ?
Link do komentarza
Cytat

Panie Tomaszu, co to są za zdjęcia? Wszędzie je pan wlkeja. Na tyle tysięcy zrobionych instalacji nie ma pan innych zdjęć? Czy jakieś realizacje na poddaszu Pan ma? Jak Pan ociepla te kanały? Proszę pokazać jakieś konkretne zdjęcia, jestem ciekaw jak to Pan robi.
Pozdrawiam.


Wszystkie instalacje są podobne, robi się zdjęcia na początku... po 20 latach już się nie ma czym podniecać. Izolując strop izoluje Pan kanały. Instalacja nie nasza i nasza - czym się nasza różni ? mamy czarne elementy własnej produkcji.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Wszystkie instalacje są podobne, robi się zdjęcia na początku... po 20 latach już się nie ma czym podniecać. Izolując strop izoluje Pan kanały. Instalacja nie nasza i nasza - czym się nasza różni ? mamy czarne elementy własnej produkcji.


Estetyczna instalacja. Jak Pan izoluje te kanały na poddaszu nieocieplonym? Przykrywa wełną?
Takie kanały jeżeli nie są zaizolowane nawet na poddaszu, które jest ocieplone ale nieogrzewane generują duże straty i z odzysku ciepła nici. Edytowano przez felix33 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

a gdyby nie wyszło?


Tzn ?? Co ma nie wyjść ? Wyobraźnia zadziałała dobrze icon_smile.gif
240m3/h,skrzynka rozprężna,8 kanałów,długości porównywalne...

Cytat

Estetyczna instalacja


No i to przede wszystkim przeważyło u mnie,druga sprawa to to,że można samemu bez wielkich umiejętności położyć takie kanały.
Link do komentarza
Cytat

Estetyczna instalacja. Jak Pan izoluje te kanały na poddaszu nieocieplonym? Przykrywa wełną?
Takie kanały jeżeli nie są zaizolowane nawet na poddaszu, które jest ocieplone ale nieogrzewane generują duże straty i z odzysku ciepła nici.


Szanowny Panie - zupełnie nie rozumiem Pana pytań. Przecież napisałem wyraźnie TO JEST INSTALACJA W PODŁODZE. Skąd u Pana poddasze! ? W poddaszy używamy miękkich kanałów izolowanych 80 i 60 mm, które też przykrywamy wełną.
Link do komentarza
Cytat

Szanowny Panie - zupełnie nie rozumiem Pana pytań. Przecież napisałem wyraźnie TO JEST INSTALACJA W PODŁODZE. Skąd u Pana poddasze! ? W poddaszy używamy miękkich kanałów izolowanych 80 i 60 mm, które też przykrywamy wełną.


To łączy Pan w instalacji kanały elastyczne z kanałami miękkimi izolowanymi jeżeli jest taka potrzeba? Elastyczne w podłodze a miękkie na poddaszu.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
witam Czy możecie mi Panowie poradzić-- jak wykonać dodatkowy komin wentylacyjny mam na myśli rurę 150 mm i wyprowadzić ją ponad dach domu, ino nie wiem jak wysoko ponad kalenice-ma on wystawać ? ,a czy trzeba go ocieplić ? bo czytałem ze tak, ale jak to zrobić ponad dachem by to bylo trwale ,dzieki za rady
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...