Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Budowa domku na działce siedliskowej


Recommended Posts

Witam. Nie jestem rolnikiem. Niedawno zakupiłem działkę siedliskową od rolnika, z zamiarem postawienia tam domku letniskowego. Zacząłem czytać na ten temat i ogarnęło mnie przerażenie, że chyba nie był to dobry zakup. W akcie notarialnym stoi, że "zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego działka znajduje się w obszarze istniejącego siedliska, położonego poza strefą ochronną jeziora, na którym dopuszcza się budowę nowych budynków mieszkalnych oraz odbudowę, rozbudowę, nadbudowę i przebudowę, a także zmianę sposobu użytkowania istniejących budynków, celem polepszenia ich standardu...". Połowa działki to grunty orne RIVb, RV, RVI, pastwiska PsV, PSVI druga zaś to użytki rolne zabudowane B-RVI. Przed sprzedażą właściciel zdążył rozebrać walący się domek i de fakto nic po nim nie pozostało. Na działce zostały dwie piwnice oraz złożonę na kupę kamienie z fundamentów po stodole. Chciałbym tam tanim kosztem postawić sobie coś na kształt domku letniskowego z kominkiem. W zamiarze miał być budynek piętrowy o wymiarach do 5x7 m2 z kominkiem plus taras 5x3m2. Czy to jest realne w mojej sytuacji?Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dodam jeszcze, że aktualnie za działkę płacę podatek, grunty orne RIVb, RV, RVI, pastwiska PsV, PSVI zwolnione są z podatku natomiast użytki rolne zabudowane B-RVI opadatkowane są stawką dla gruntów nie stanowiących gospodarstwa rolnego (tą wyższą).
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Witam. Nie jestem rolnikiem. Niedawno zakupiłem działkę siedliskową od rolnika, z zamiarem postawienia tam domku letniskowego. Zacząłem czytać na ten temat i ogarnęło mnie przerażenie, że chyba nie był to dobry zakup. W akcie notarialnym stoi, że "zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego działka znajduje się w obszarze istniejącego siedliska, położonego poza strefą ochronną jeziora, na którym dopuszcza się budowę nowych budynków mieszkalnych oraz odbudowę, rozbudowę, nadbudowę i przebudowę, a także zmianę sposobu użytkowania istniejących budynków, celem polepszenia ich standardu...". Połowa działki to grunty orne RIVb, RV, RVI, pastwiska PsV, PSVI druga zaś to użytki rolne zabudowane B-RVI. Przed sprzedażą właściciel zdążył rozebrać walący się domek i de fakto nic po nim nie pozostało. Na działce zostały dwie piwnice oraz złożonę na kupę kamienie z fundamentów po stodole. Chciałbym tam tanim kosztem postawić sobie coś na kształt domku letniskowego z kominkiem. W zamiarze miał być budynek piętrowy o wymiarach do 5x7 m2 z kominkiem plus taras 5x3m2. Czy to jest realne w mojej sytuacji?Witam.
1.Zabudowa zagrodowa (siedliskowa) jest to specjalny typ zabudowy przeznaczony tylko dla rolników (ustawowych).

2. Rolnik ustawowy to osoba :
- posiadająca wykształcenie rolnicze, lub minimum średnie (obojętnie jakie),
- posiadająca powyżej 1ha użytków rolnych.

3. Zabudowa zagrodowa jest możliwa dla rolnika ustawowego, który:
- jest zameldowany w danej gminie lub (uznaniowo) w gminie sąsiedniej,
- posiada wymagany areał w danej gminie, czyli – jeśli jest MPZP, ponad 1ha, a jeśli nie ma MPZP, to minimum średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego w danej gminie.

4. W przypadku zabudowy zagrodowej ziemia (grunt) pod budynkami (pod zabudową) pozostaje dalej jako rolny. Jest to jedyny rodzaj zabudowy w którym nigdy nie trzeba było, (ani obecnie) „odrolniać gruntów” – bez względu na ich klasę.

I tak zgodnie - z w/w aby cokolwiek wybudować , odbudować , rozbudować, nadbudować na w/w terenie powinieneś:
1. być rolnikiem ustawowym (mieć min. wykształcenie średnie)
2. mieć w posiadaniu ziemię na własność lub dzierżawioną o pow. sumarycznej 1ha
3. być zameldowanym w danej gminie lub sąsiedniej.

To zgodnie z prawem - a jak jest naprawdę musisz udać się do Starostwa do wydziału architektury i sprawdzić jakie dokumenty będą konieczne aby uzyskać pozwolenie na budowę. Często jeżeli w zapisach MPZP nie ma mowy o tym wszystkim co pisałam powyżej - to nie sprawdzają i nie wymagają tych wszystkich dokumentów.

Ale "co kraj - to obyczaj " - a w urzędach tak właśnie jest. Trzeba wszystko wcześniej sprawdzić.
Pozdrawiam

Odwiedź moją stronę
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Witam.
1.Zabudowa zagrodowa (siedliskowa) jest to specjalny typ zabudowy przeznaczony tylko dla rolników (ustawowych).

.............................................niezły sposób aby reklamować swoją stronę - ale zupełnym brakiem wyobraźni jest pisanie jako własnych tekstów "zerżniętych wypowiedzi innych.
Bezczelnością jest jednak z tego samego forum
Cytat


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

niezły sposób aby reklamować swoją stronę - ale zupełnym brakiem wyobraźni jest pisanie jako własnych tekstów "zerżniętych wypowiedzi innych.
Bezczelnością jest jednak z tego samego forum.Jeżeli coś nie tak napisałam - to przepraszam. Także za ewentualny plagiat. Teksty każdy z nas ma gdzieś napisane - może czasem skopiowane icon_sad.gif . Taki jest internet. Nie miałam na celu się pod nikogo podszywać - a jedynie pomóc w wyjaśnieniu sprawy.

Pozdrawiam
Odwiedź moją stronę
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziękuje, za pomoc. Na razie z tych punktów spełniam jedynie pierwszy i wydaje się, że z tymi pozostałymi będzie sporo zachodu. A czy istnieje możliwość odrolnienia części działki siedliskowej - np części stanowiącej użytki rolne zabudowane?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jedż do gminy i zapytaj. Jeżeli masz sąsiada nierolnika w promieniu 3 szerokości swojej działki to zapewne będziesz mógł odrolnić (tak było w moim przypadku - u nie niestety sami rolnicy). Najlepiej jest odwiedzić gminę i tam się wszystkiego dowiadywać...
Jeżeli jestes rolnikiem to OK, jak nie to po wizycie w gminie wypytaj w starostwie czy akceptują formę dzierżawy i działaj w tym kierunku.


Przepraszam - nie doczytałem że jest plan zagospodarowania. Dlaczego 3 a nie 10 - tak mi kobieta w gminie tłumaczyła - nie jestem biegłym w prawie budowlanym. Edytowano przez BIGL (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Jeżeli masz sąsiada nierolnika w promieniu 3 szerokości swojej działki to zapewne będziesz mógł odrolnić
Tak się zastanawiam, skąd takie bzdurne informacje pochodzą ?

1. Ten teren ma obowiązujący MPZP – i nie jest ważne kto i w jakim promieniu graniczy.
2. Ta działka jest siedliskowa, czyli z możliwością zabudowy, odbudowy, itp. dla rolników
3. Na działkach siedliskowych i (lub) przy zabudowie zagrodowej nie występuje „odrolnienie” – cała ziemia (grunt) nawet pod budynkami pozostaje rolna.


  • Lubię to 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Dziękuje, za pomoc. Na razie z tych punktów spełniam jedynie pierwszy i wydaje się, że z tymi pozostałymi będzie sporo zachodu. A czy istnieje możliwość odrolnienia części działki siedliskowej - np części stanowiącej użytki rolne zabudowane?


Niestety czeka Ciebie wizyta (albo przynajmniej telefon) do Urzędu/ Starostwa do Wydziału Architektury (tak jak wcześniej napisałam) i wyjaśnienie podstawowych spraw - jakich dokumentów będą wymagali przy składaniu dokumentacji do pozwolenia na budowę a przede wszystkim :
Czy należy dołączyć oświadczenie , że jesteś rolnikiem?
Czy musisz mieć w posiadaniu 1h ziemi i przedłożyć takie zaświadczenie?
Czy musisz być zameldowany w tej gminie lub gminie sąsiedniej?
No i - czy będziesz tam mógł postawić domek letniskowy ? W zapisach planu jest napisane budynek mieszkalny a nie letniskowy (to tylko sposób nazywania - ale ważne )
Czy taki budynek będziesz mógł postawić na swojej działce bez zabudowań gospodarczych lub inwentarskich (zabudowa zagrodowa) - bo budynek będzie częścią całego dużego siedliska znajdującego się na kilku działkach w obrębie planu? ......
A odralnianie nie ma sensu - dokładnie tak jak pisze "bajbaga" icon_biggrin.gif - to jet uśmiech do "bajbagi", którego jeszcze raz przepraszam za niezamierzony plagiat.

Nie ma się co załamywać - bez wyjaśnienia powyższego.

Pozdrawiam
Odwiedź moją stronę
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Trochę inaczej to wygląda i raczej nie ma tu miejsca na „inwencję twórczą” urzędnika.
1. Wymagane jest oświadczenie podpisane przez wójta, że prowadzi się gospodarstwo rolne o pow. …… zlokalizowane w ……
2. Jeśli z zapisów w MPZP wynika, ze na tym terenie mogą być zlokalizowane tylko gospodarstwa role, to inna zabudowa możliwa jest tylko w przypadku zmiany MPZP, a to ani nie jest proste, ani tanie, a często jest niemożliwe.


Zwracam uwagę na fakt, że ten teren został już przeznaczony pod zabudowę zagrodową, i takową zabudowę posiadał lub (i) posiada „ewidencyjnie” nadal.
Niesie to za sobą odpowiednie konsekwencje:

1. Kupując taka działkę, kupujesz gospodarstwo rolne – bez względu na powierzchnię, bo przepisy (KC) nie określają w takim przypadku powierzchni związanej z tym gospodarstwem rolnym.
2. Przepisy budowlane określają natomiast, ze zabudowa zagrodowa jest dla rodzinnych gospodarstw (rolnych, hodowlanych, ogrodniczych i leśnych). Rozpatrując rodzinne gospodarstwo rolne (Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego) już pojawia się wymóg, że musi być prowadzone przez rolnika indywidualnego posiadającego areał nie mniejszy niż 1ha, ale nie większy niż 300ha. Posiadającego czyli dysponującemu, czyli własność, współwłasność, dzierżawa (przy dzierżawie nie ma „konieczności” notarialnej)


Trzecia sprawa są wymogi formalne związane z kontynuacja funkcji zabudowy, określone przez MPZP – a te jasno określają:
Cytat

.... na którym dopuszcza się budowę nowych budynków mieszkalnych oraz odbudowę, rozbudowę, nadbudowę i przebudowę, a także zmianę sposobu użytkowania istniejących budynków, celem polepszenia ich standardu,,,,,,Ale biorąc pod uwagę:

Cytat

……to użytki rolne zabudowane B-RVI.
,,,,,,Można przyjąć, że w tym konkretnym przypadku, wymóg bycia rolnikiem indywidualnym nie jest konieczny w przypadku odbudowy budynku mieszkalnego lub budowy nowego na powierzchni (w granicach) B-RIV.
Pamiętać jednak należy o tym, że w przypadku kiedy nie ma się powierzchni minimalnej (1ha) za wydzieloną powierzchnię B-RIV naliczany będzie podatek tak jak za działkę budowlaną.

Konkludując. Na tej działce możesz odbudować lub wybudować dom mieszkalny (procedura normalna – czyli pozwolenie na budowę) który możesz użytkować jako letniskowy.
Przy odbudowie lub przebudowie nie powinno być wymagań związanych z „rolnikiem indywidualnym”. Przy budowie nowego domu, ktoś może takie wymagania ustalić, czyli pozostanie kupno lub dzierżawa gruntów do wielkości ustawowej (ponad 1ha) lub droga sądowa.
  • Lubię to 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 8 miesiące temu...
Cytat

Konkludując. Na tej działce możesz odbudować lub wybudować dom mieszkalny (procedura normalna – czyli pozwolenie na budowę) który możesz użytkować jako letniskowy.
Przy odbudowie lub przebudowie nie powinno być wymagań związanych z „rolnikiem indywidualnym”.To pokrywa się z danymi uzyskanymi od urzędnika.

Podliczyłem koszty projektu, pozwolenia na budowę, kierownika budowy i odechciało mi się budować tam domu mieszkalnego, który będę mógł użytkować jako letniskowy. Może rozwiązaniem dla mnie byłoby postawienie budynku gospodarczego do 35 m2 na zgłoszenie? Przeszukując forum natrafiłem na wypowiedź ('bajbaga' w poście https://forum.budujemydom.pl/jaki-bud-gospo...dowe-t3392.html o treści:
[quote] "Te budynki gospodarcze, altany itp. można budować tylko i wyłącznie na działkach z przeznaczeniem pod zabudowę i tylko jako towarzyszące budynkom mieszkalnym.. ".
Martwi mnie druga część zdania - "tylko jako towarzyszące budynkom mieszkalnym.." I w związku z tym urodziły się następujące pytania:
1. Czy skoro u mnie po siedlisku pozostały same fundamenty to czy mam prawo wznieść taki budynek.
2. No i czy w te 35m2 wlicza się taras?
3. I czy budynek taki może być z poddaszem użytkowym?
4. Czy mogę tam sobie wybudować kominek, wc i użytkować jako letniskowy?
5. Jakie będą opłaty związane z użytkowaniem tego budynku, czyżby 35x6,23 rocznie?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
Witam Wszystkich to mój pierwszy post a forum czytam już od dłuższego czasu,możę i ja pomogę.
Dostałem PNB na budowę siedliska,dokumenty jakie musiałem dostarczyć żeby udwodnić że jestem rolnikiem to;
-wypis z ewidencji gruntów w celu udowodnienia że mam powyżej 1 hektara w danej gminie
-nakaz płatniczy podatku rolnego
-oświadczenie że posiadam oprócz działki na której będe się budował jeszcze jedną działkę która sluży do produkcji rolnej.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...