Skocz do zawartości

Kominek z plaszczem wodnym plus solar


madzik

Recommended Posts

Witam serdecznie forumowiczow,
Buduje w Hiszpanii domek i wspolnie z mezem zastanawiamy sie nad ociepleniem /ogrzaniem domu .Poniewz tutaj zawsze swieci slonce mamy zamiar zamontowac kolektory solarniane.Poniewaz solar nie wystarczy na ogrzanie domu ,zastanawiamy sie czy mozna podlaczyc kominek z plaszczem wody do bufora (opcja ogrzewania kaloryferami innych pomieszczen) a wiosna ,latem i jesienia kiedy kominek nie jest uzywany pobierac z bufora ciepla wode.
Aktualnie mieszkamy w domu w ktorym ciepla woda podgrzewana jest na gaz z butli <propan> ma taki junkier w garazu wraz z ta butla.Tanio to wychodzi bo butla starcza na miesiac a kosztuje tylko 12 euro.
Czy jest mozliwosc uzywania tego solaru z kominkiem zima (a wode do mycia na gaz z butli) latem za to przelaczyc bufor na wode do mycia?
Nie wiem czy wyjasnilam to fachowo? icon_biggrin.gif ale moze ktos zrozumie o co mi chodzi.Bardzo dziekuje za porady i wskazowki.
A jeszcze...........moze podam ze to bedzie piec kaloryferow a kominek ma ogrzac 40m2 salonu z kuchnia.
Dom izolowany jednopietrowy 150m2 z poddaszem nieuzytkowym z wentylacja mechaniczna i rekuperatorem.
Zima temperatura nie spada ponizej -3 stopni w nocy.W dzien od 7 do 20.
Nie chcemy kupowac drogiego systemu grzewczego a drewno opalowe od farmerow jest tanie.
Musze zdecydowac jakie ogrzewanie bo architekt musi umiescic to w planach budynku (takie tu teraz wymogi)
Dziekuje z gory za odpowiedzi
Link do komentarza
Mam trochę inne zdanie w tym temacie.
Wszystko zależy od tego ile potrzeba CWU w czasie kiedy słońce mocno „operuje”.
Warunki panujące w Hiszpani (w zależności od regionu) pozwalają na wykorzystanie solarów do ogrzewania przez znaczną cześć roku – ale, muszą mieć odpowiednio dużą powierzchnię.
Ta powierzchnia to problem w lecie – trzeba go jakoś rozwiązać.

Znam (bardzo dobrze) domek (pensjonat) w Środkowej Dalmacji (Chorwacja), który jest ogrzewany solarami i sporadycznie dogrzewany normalnym kotłem na węgiel wpiętym w układ CO (oparty na zwykłych kaloryferach). W lecie solary podgrzewają CWU dla gości.
Sporadycznie, tzn. kilka dni w zimie – 1 tona węgla starcza na kilka lat.
Link do komentarza
Konfiguracja układu c.o. i c.w.u w tym klimacie może być dowolna, ale trzeba przestrzegać zasady rozdzielenia obiegu grzewczego od ciepłej wody - konieczne są więc wymienniki ciepła w postaci zasobników z podwójną wężownicą i ładowaniem strefowym. Oczywiście zestawieniem urządzeń i armatury powinien zająć się fachowiec.

Inna sprawa to porównanie kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych rozwiązań w warunkach rynku hiszpańskiego. Warto też zwrócić uwagę na wątpliwą celowość ocieplenia domu - przy znacznych różnicach temp. w dzień i w nocy. Ocieplony budynek nie będzie akumulował ciepła słonecznego a system ogrzewania solarnego nie zapewni możliwości zgromadzenia odpowiedniej ilości energii cieplnej w zasobniku (chyba, że będzie on miał pojemność 1-2 m3).
Link do komentarza
Cytat

Witam serdecznie forumowiczow,
Buduje w Hiszpanii domek i wspolnie z mezem zastanawiamy sie nad ociepleniem /ogrzaniem domu .Poniewz tutaj zawsze swieci slonce mamy zamiar zamontowac kolektory solarniane.Poniewaz solar nie wystarczy na ogrzanie domu ,zastanawiamy sie czy mozna podlaczyc kominek z plaszczem wody do bufora (opcja ogrzewania kaloryferami innych pomieszczen) a wiosna ,latem i jesienia kiedy kominek nie jest uzywany pobierac z bufora ciepla wode.
Aktualnie mieszkamy w domu w ktorym ciepla woda podgrzewana jest na gaz z butli <propan> ma taki junkier w garazu wraz z ta butla.Tanio to wychodzi bo butla starcza na miesiac a kosztuje tylko 12 euro.
Czy jest mozliwosc uzywania tego solaru z kominkiem zima (a wode do mycia na gaz z butli) latem za to przelaczyc bufor na wode do mycia?
Nie wiem czy wyjasnilam to fachowo? icon_biggrin.gif ale moze ktos zrozumie o co mi chodzi.Bardzo dziekuje za porady i wskazowki.
A jeszcze...........moze podam ze to bedzie piec kaloryferow a kominek ma ogrzac 40m2 salonu z kuchnia.
Dom izolowany jednopietrowy 150m2 z poddaszem nieuzytkowym z wentylacja mechaniczna i rekuperatorem.
Zima temperatura nie spada ponizej -3 stopni w nocy.W dzien od 7 do 20.
Nie chcemy kupowac drogiego systemu grzewczego a drewno opalowe od farmerow jest tanie.
Musze zdecydowac jakie ogrzewanie bo architekt musi umiescic to w planach budynku (takie tu teraz wymogi)
Dziekuje z gory za odpowiedzi



Witam,

Podejrzewam że w Hiszpanii można ogrzewać zarówno cały dom jak i ciepłą wodę słońcem.
Wypadałoby mięć na lato jednak basen aby odprowadzać nadmierne ciepło w lecie właśnie
tam.
Wodę grzewczą i pitną oddziela się tak zwanymi jadami / wymiennikami ciepła.

Ja w Polsce rocznie mam zysk ponad 2000kW na ciepłą wodę.
Stosując tam solary próżniowe powinno być możliwe ograć cały dom, one bardzo dobrze
odzyskują ciepło nawet przy pochmurnej pogodzie.

Dobry instalator z pomysłem sobie poradzi.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Link do komentarza
To czemu nie instalują? Wystarczy się przejechać. Są tylko na czarno pomalowane zbiorniki na plantacjach, oraz elektrownie słoneczne.
Zapytałem w Maladze gościa z "beronora" ( ogrzewanie) - dlaczego nie widzi się paneli na domach - w Niemczech jest ich znacznie więcej - bo u nas jest tylko 350 dni słonecznych w roku.
Koszty inwestycyjne i straty są większe niż zużycie – co łatwo policzyć.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

architekt zaproponowal 4 kolektory ,bufor 600 litrow i zamiast kaloryferow ,podlogowke.Twierdzi ze ogrzejemy tak caly dom .



Bardzo głupi pomysł z tą podłogówką...

Wolałbym grzejniki.

Dla porównania jamam 300 litrów i 3 płaty solara płaskiego. Ijest ok. A jak będzie 4 to zy szybko zagrzeje 600L?

Dziwny ten projektant...
Link do komentarza
Cytat

Bardzo głupi pomysł z tą podłogówką...

Wolałbym grzejniki.

Dla porównania jamam 300 litrów i 3 płaty solara płaskiego. Ijest ok. A jak będzie 4 to zy szybko zagrzeje 600L?

Dziwny ten projektant...


nie znam sie,pisze tylko co zaproponowal architekt. Twierdzi ze podlogowka potrzebuje 40-50 stopni wody wyjsciowej a kaloryfery 80. Kolektory prozniowe.Bufor ma magazynowac rowniez wode uzytkowa .Dom jest bardzo dobrze izolowany a slonce swieci naprawde kazdego dnia.W przypadku gdyby nie bylo ktoregos dnia sloneczka to kominek z plaszczem wodnym podgrzeje wode w buforze.
Link do komentarza
Cytat

Ile wynoszą straty ( w kWh) w/w zasobnika rurek i cyrkulacja w dzień bez słońca?



Nie patrze na straty i czy mi się to opłaca tylko patrzę na to aby nie palić latem w piecu aby mieć ciepłą wodę oraz na środwisko...

Są ludzie którzy marudzą ciągle na forum... bo solary zwrócą mi się po 20 latach itp... za drogie i takie tam. Kupisz coś opłacalnego i sru pochodzi jakiś czas i szlag go trafi icon_smile.gif i po oszcZędności





Cytat

nie znam sie,pisze tylko co zaproponowal architekt. Twierdzi ze podlogowka potrzebuje 40-50 stopni wody wyjsciowej a kaloryfery 80. Kolektory prozniowe.Bufor ma magazynowac rowniez wode uzytkowa .Dom jest bardzo dobrze izolowany a slonce swieci naprawde kazdego dnia.W przypadku gdyby nie bylo ktoregos dnia sloneczka to kominek z plaszczem wodnym podgrzeje wode w buforze.



Ja mam podłogówkę i kaloryfery. Dla przykładu temperatura na piecu 50 stopni. I wszystko grzeje i jest ciepło icon_smile.gif

Co do solarów to ustawione mam na max temperaturę podgrzania 65 stopni w lecie.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...