Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Jaka wysokość pomieszczeń ???


Recommended Posts

Witam, mam pytanie które może wyda się śmieszne, ale dla mnie stanowi problem. Jaka powinna być wysokość (minimalna) pomieszczeń na parterze, żeby było ładnie i wygodnie (nie było wrażenia niskiego pomieszczenia). Jestem na etapie stanu surowego , z oknami ale bez drzwi. Przymierzam się do wykonania wylewek, posadzek, instalacji.
Pozdrawiam Janusz
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mam ten sam problem, bo kupiłem stan surowy icon_redface.gif
Wydaje mi się, że 2,50m będzie OK., ale na gotowo.
Jeśli dowiesz się coś innego, to daj znać na priwa
Pozdrawiam ze śnieżniego Poznania
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Im większa powierzchnia pomieszczenia tym wysokość powinna być również większa, np. przy pomieszczeniu powyżej 30 m2 wysokość powinna być 2,60. Niższe pomieszczenie po prostu przytłacza. Mowa tu oczywiście o subiektywnym odczuciu a nie o normach dotyczących pomieszczeń mieszkalnych. icon_mrgreen.gif
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Co mówi norma to nie pamiętam ale chyba 2,5m w świetle wykończonej to jest min.

Obecnie w mieszkaniu mam 2,65m i jest OK

W budowanym domku mam 2.6m (architekt proonował 2.65, ale z żoną uznaliśmy, że 2.6m wystarczy) na parterze gdzie jest pokój dzienny i 2,55m na poddaszu - sypialnie, oraz 2,5m w garażu i 2.7m w części nag garażem (będzie tam moja pracownia).

Dodatkowo powiem, że mieszkałem w pokoju o wys 2.20m (kiedyś jeszcze "za komuny" były głupie przepisy, że nie można mieć iluś tam kondygnacji więc ktoś wybudował domek z oststnią kondygnacją niższą, która według przepisów nie była uznawana jako mieszkalna - to tak dla obejścia przepisów w myśl ideii "Polak potrafi")
Dało się tam mieszkać - ale taki pokój maże być tylko sypialnią, i powinien mieć pewnie większą powierzchnię (tamten miał 24m2) - generalnie nie polecam.
Jesyna zaleta, że dało się pomalować sufit bez drabiny.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zgodnie z przepisami, minimalna wysokość pomieszczeń mieszkalnych powinna wynosić conajmniej 2,5 m, a na poddaszach użytkowych 2,2 m. Ustalenie wysokości pomieszczeń powyżej tej granicy zależy m. in. od ich powierzchni, przeznaczenia, indywidualnych upodobań.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 6 miesiące temu...
 • 2 tygodnie temu...
 • 1 miesiąc temu...
Będziemy mieć 2,60, ale do tego dojdzie drewniany sufit. Myślę że będzie akurat icon_smile.gif

Natomiast mamy problem z rozmiarem okien. Architekt zaplanował nam 160x120 cm (będą okiennice), ale nie jestem przekonana, czy nie za małe. Jak myślicie?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam
Co do wysokości pomieszczeń to wymagania minimalne zawarte są w dokumencie ROZPORZĄDZENIE MINISTRA IFRASTRUKTURY w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dokument ten jest dostępny w internecie. Zapoznać się z nim mozna także na stronie www.sejm.gov.pl w zakładce prawo.

Cytat

Natomiast mamy problem z rozmiarem okien. Architekt zaplanował nam 160x120 cm (będą okiennice), ale nie jestem przekonana, czy nie za małe. Jak myślicie?A co do wielkości okien to także jest to w dokumencie o którym wspomniałem wyżej. Jak dobrze pamiętam jest to taka zależność że stosunek powierzchni okien liczony w świetle ościeżnicy do powierzchni podłogi powinien wynosic conajmniej 1:8. Czyli na jeden metr kwadratowy powierzchni okna powinno przypadać max. 8 metrów kwadratowych podłogi.

Pozdrawiam
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja bywam z drugiej strony problemu - właściciele wybudowali dom gdzie mają otwarty salon z jadalnią i kuchnią a wysokość pomieszczeń wynosi 265cm ... i wydaje się nisko, wtedy zaczyna się szukanie co by tu zrobić, żeby wyglądało ok... a taniej było wybudować 280 cm .
Nie przytoczę, bo w tej chwili nie znajdę ; ktoś powiedział na forum, że 20m2 pokoju w mieszkaniu to zupełnie cos innego niż 20m2 w domu. I ja się z tym absolutnie zgadzam, tak samo jak z tym, że wysokość 260 cm w mieszkaniu nie ma żadnego przełożenia na dom.

-----------------------
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 10 miesiące temu...
Uważam, że 2,70 to taka najbardziej uniwersalna wysokość pomieszczeń. Nie przytłacza ani nie jest taki wysoki. Co do sztuczek optycznych w malowaniu pokoju to jest ich parę. Żeby optycznie podwyższyć sufit możemy na ścianach namalować pionowe pasy (jeżeli ktoś nie lubi pasów, nie muszą być na wszystkich ścianach tylko np na jednej, lub puścić na ścianie pas tapety). Sufit powinien być jasny aby nie przytłaczać. Im ciemniejszy sufit tym będzie się wydawać niższy.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Tynk TERMONIUM to obok styropianu o tej samej nazwie, najbardziej zaawansowany technologicznie tynk silikonowy na elewację w ofercie firmy Termo Organika.. Optymalny skład wyselekcjonowanych frakcji kruszywa, mikrowłókna zwiększające wytrzymałość i trwałość tynku oraz zmodyfikowana mieszanka nowoczesnych spoiw, w tym żywicy silikonowej, zapewnia najlepsze właściwości użytkowe elewacji. Hydrofobowa powierzchnia pozwala dłużej utrzymać czystość i odporność na zabrudzenia. Parametry robocze tynku, szczególnie ważne dla ekip wykonawczych podczas aplikacji, zostały starannie dopracowane. Ważne, by przy zakupie materiałów na ocieplenie domu, wszystkie składniki  były jednym kompletnym systemem ociepleń: styropian, kleje, grunty, siatka, tynk.
  • Dlaczego akurat warto zastosować tynk Termonium? 
  • Jeżeli zapewnisz sobie w pomieszczeniach dostateczną temperaturę, czemu nie? Co zmieni, że zalejesz teraz? Masz podłogówkę i rozprowadzone centralne i źródło ciepła? Jeśli nie i się boisz o "przymrozki" nocne, poczekaj do wiosny.
  • Cytuję ze źródła https://www.okpol.pl/wylaz-dachowy-kiedy-jest-wymagany-i-jak-poprawnie-go-zamontowac/: " Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jak stanowi przepis § 308 wejścia na dach: 1. W budynkach o dwóch lub więcej kondygnacjach nadziemnych należy zapewnić wyjście na dach co najmniej z jednej klatki schodowej, umożliwiające dostęp na dach i do urządzeń technicznych tam zainstalowanych. 2. W budynkach wysokich (W) i wysokościowych (WW) wyjścia, o których mowa w ust. 1, należy zapewnić z każdej klatki schodowej. 3. Jako wyjście z klatki schodowej na dach należy stosować drzwi o szerokości 0,8 m i wysokości co najmniej 1,9 m lub klapy wyłazowe o wymiarze 0,8 × 0,8 m w świetle, do których dostęp powinien odpowiadać warunkom określonym w § 101. 4. Na dachu o spadku ponad 25% oraz na dachu pokrytym materiałami łamliwymi (tłukącymi) należy wykonać stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych. 5. Dojścia, o których mowa w ust. 4, na odcinkach o nachyleniu ponad 25% powinny mieć zabezpieczenia przed poślizgiem. 6. Na dachu o spadku ponad 100% powinny być zamocowane stałe uchwyty dla lin bezpieczeństwa lub bariery ochronne nad dolną krawędzią dachu."
  • Nie myl listopada z końcem grudnia. Nawet na początku grudnia bywają mrozy i śnieg. Ale święta jakoś od wielu lat są na plusie. I w dzień, i w nocy.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...