Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Jaka wysokość pomieszczeń ???


Recommended Posts

Witam, mam pytanie które może wyda się śmieszne, ale dla mnie stanowi problem. Jaka powinna być wysokość (minimalna) pomieszczeń na parterze, żeby było ładnie i wygodnie (nie było wrażenia niskiego pomieszczenia). Jestem na etapie stanu surowego , z oknami ale bez drzwi. Przymierzam się do wykonania wylewek, posadzek, instalacji.
Pozdrawiam Janusz
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mam ten sam problem, bo kupiłem stan surowy icon_redface.gif
Wydaje mi się, że 2,50m będzie OK., ale na gotowo.
Jeśli dowiesz się coś innego, to daj znać na priwa
Pozdrawiam ze śnieżniego Poznania
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Im większa powierzchnia pomieszczenia tym wysokość powinna być również większa, np. przy pomieszczeniu powyżej 30 m2 wysokość powinna być 2,60. Niższe pomieszczenie po prostu przytłacza. Mowa tu oczywiście o subiektywnym odczuciu a nie o normach dotyczących pomieszczeń mieszkalnych. icon_mrgreen.gif
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Co mówi norma to nie pamiętam ale chyba 2,5m w świetle wykończonej to jest min.

Obecnie w mieszkaniu mam 2,65m i jest OK

W budowanym domku mam 2.6m (architekt proonował 2.65, ale z żoną uznaliśmy, że 2.6m wystarczy) na parterze gdzie jest pokój dzienny i 2,55m na poddaszu - sypialnie, oraz 2,5m w garażu i 2.7m w części nag garażem (będzie tam moja pracownia).

Dodatkowo powiem, że mieszkałem w pokoju o wys 2.20m (kiedyś jeszcze "za komuny" były głupie przepisy, że nie można mieć iluś tam kondygnacji więc ktoś wybudował domek z oststnią kondygnacją niższą, która według przepisów nie była uznawana jako mieszkalna - to tak dla obejścia przepisów w myśl ideii "Polak potrafi")
Dało się tam mieszkać - ale taki pokój maże być tylko sypialnią, i powinien mieć pewnie większą powierzchnię (tamten miał 24m2) - generalnie nie polecam.
Jesyna zaleta, że dało się pomalować sufit bez drabiny.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zgodnie z przepisami, minimalna wysokość pomieszczeń mieszkalnych powinna wynosić conajmniej 2,5 m, a na poddaszach użytkowych 2,2 m. Ustalenie wysokości pomieszczeń powyżej tej granicy zależy m. in. od ich powierzchni, przeznaczenia, indywidualnych upodobań.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 6 miesiące temu...
 • 2 tygodnie temu...
 • 1 miesiąc temu...
Będziemy mieć 2,60, ale do tego dojdzie drewniany sufit. Myślę że będzie akurat icon_smile.gif

Natomiast mamy problem z rozmiarem okien. Architekt zaplanował nam 160x120 cm (będą okiennice), ale nie jestem przekonana, czy nie za małe. Jak myślicie?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam
Co do wysokości pomieszczeń to wymagania minimalne zawarte są w dokumencie ROZPORZĄDZENIE MINISTRA IFRASTRUKTURY w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dokument ten jest dostępny w internecie. Zapoznać się z nim mozna także na stronie www.sejm.gov.pl w zakładce prawo.

Cytat

Natomiast mamy problem z rozmiarem okien. Architekt zaplanował nam 160x120 cm (będą okiennice), ale nie jestem przekonana, czy nie za małe. Jak myślicie?A co do wielkości okien to także jest to w dokumencie o którym wspomniałem wyżej. Jak dobrze pamiętam jest to taka zależność że stosunek powierzchni okien liczony w świetle ościeżnicy do powierzchni podłogi powinien wynosic conajmniej 1:8. Czyli na jeden metr kwadratowy powierzchni okna powinno przypadać max. 8 metrów kwadratowych podłogi.

Pozdrawiam
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja bywam z drugiej strony problemu - właściciele wybudowali dom gdzie mają otwarty salon z jadalnią i kuchnią a wysokość pomieszczeń wynosi 265cm ... i wydaje się nisko, wtedy zaczyna się szukanie co by tu zrobić, żeby wyglądało ok... a taniej było wybudować 280 cm .
Nie przytoczę, bo w tej chwili nie znajdę ; ktoś powiedział na forum, że 20m2 pokoju w mieszkaniu to zupełnie cos innego niż 20m2 w domu. I ja się z tym absolutnie zgadzam, tak samo jak z tym, że wysokość 260 cm w mieszkaniu nie ma żadnego przełożenia na dom.

-----------------------
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 10 miesiące temu...
Uważam, że 2,70 to taka najbardziej uniwersalna wysokość pomieszczeń. Nie przytłacza ani nie jest taki wysoki. Co do sztuczek optycznych w malowaniu pokoju to jest ich parę. Żeby optycznie podwyższyć sufit możemy na ścianach namalować pionowe pasy (jeżeli ktoś nie lubi pasów, nie muszą być na wszystkich ścianach tylko np na jednej, lub puścić na ścianie pas tapety). Sufit powinien być jasny aby nie przytłaczać. Im ciemniejszy sufit tym będzie się wydawać niższy.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Wykonawca chce wiedzieć gdzie zlokalizować przyłącze względem budynku. Nie jest to wymóg konieczny, ale jakieś wstępne ustalenia   lokalizacji domu i wjazdu  będą konieczne.
  • Największym problemem jest chyba grubość wylewki, obecnie ma ok. 4cm, a wylewając 3cm ponad rury, bo mówimy o podłogówce wodnej + 14mm rura, to już wychodzi 44mm, a gdzie izolacja od spodu? Brak. Nie wiem też, czy ogrzewanie podłogowe można wogóle kłaść bezpośrednio na stropie. Inna sprawa, że to dom z lat 70 ze stropem żerańskim i nie wiem, czy robiąc płynna wylewkę nie obciążę go zbyt mocno. Nie wiem też czy strop jest krzywy, czy tylko obecna wylewka na nim jest taka niedoskonała. Zakładam możliwe oba scenariusze. Dlatego biorę pod uwagę suchy jastrych, bo 25mm mają dwie płyty Knaufa i zostaje miejsce na ogrzewanie podłogowe, np. Purmo TS14R, który ma tylko 17mm, albo Sander System Renovation, który ma 18mm. W obu przypadkach podłoga na gotowo wynosi 42-43mm. Jeżeli w takiej grubości da się zrobić podłogówkę i wylać płynną wylewkę, która aż nadto nie obciąży stropu to jestem za. Poza tym, nie we wszystkich pomieszczeniach planuję podłogówkę i tam mógłbym dać 2cm płyty, aby choć troche oddzielić wylewkę od stropu i go z jednej strony (w niewielkim jednak stopniu) ocieplić, a z drugiej wygłuszyć.   Dom to kostka z lat 70, dwa piętra, w całości podpiwniczony. Jeżeli potrzeba więcej detali, to proszę napisać jakie informacje są niezbędne.
  • Potrzeba więcej informacji o tym budynku, żeby coś sensownie doradzić. Tak pozostaje zbyt wiele niejasnych spraw. Na przykład, skoro strop wymaga wyrównania, plan zakłada ułożenie na nim ogrzewania podłogowego i problemem nie jest wytrzymałość stropu, to zastanawiałbym się nad sensem układania suchego jastrychu zamiast wylewki.  Przede wszystkim jaki to ma być rodzaj ogrzewania podłogowego - wodne czy elektryczne? Wodne w połączeniu z suchym jastrychem wymaga ukrycia rur, a w związku z tym zastosowania płyt systemowych z wyfrezowaymi zagłębieniami na rury. Takie płyty są dość drogie, lecz pełnią równocześnie rolę izolacji cieplnej. W tym momencie bym się przede wszystkim zastanowił czy łączna grubość warstw takiej podłogi, po uwzględnieniu konieczności jej wyrównania, będzie w istotny sposób mniejsza niż grubość wylewki? Tym bardziej, że niektóre tego rodzaju mieszanki umożliwiają ułożenie cienkiej warstwy ok. 3 cm ponad rurami. A wylewką można od razu zniwelować różnice w wysokości stropu. I jeszcze jedno - jeżeli pomieszczenia po obu stronach stropu są ogrzewane do tej samej temperatury, to pod pewnymi warunkami można zrezygnować z układania izolacji cieplnej.
  • ... w temacie, można użyć styropianu podłoga/dach na fasadę, natomiast jest to nie ekonomiczne jak już było to wspomniane wcześniej. W odwrotnej sytuacji, fasade równiez można położyć na podłogę, natomiast trzeba wylać nieco grubiej betonem. Informacje uzyskane od jednej z firm budowlanych.      Pozdrawiam  
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...