Skocz do zawartości

Działka wymiary 17m x 40m czy wejdzie jakiś domek?


epterode

Recommended Posts

Witam serdecznie,
mam do kupienia działkę budowlaną o wym. 17m x 45m, czy warto ? Piękne miejsce, tylko czy aby nie zamała, chcę postawić domek wielkości ok 100m2.

Licząc 17m minus 4m od drogi, jeżeli zgodzi sie urząd w gminie, bo ponoć jest 6m od drogi asfaltowej, ale gdy wystosuje sie pismo pozwalają na 4m ? i 4m od sąsiada zostaje 9m długość mniejszej sciany?

Czy napierw kupić działkę i potem wystosować pismo (bo tylko właścieciel może) czy poczekać i niech te pismo wyśle właściciel przed zakupem przeze mnie i czekać 1 miesiąc icon_sad.gif ? Byłem w urzędzie, powiedzieli, że nie będzie problemu, ale trzeba wysłać pismo i oni sie ustosunkują do tego (w 99 proc pozwalają).

Co o tym sądzicie, czyli np taki projekt wejdzie? bo ma 8,28m na 12,18m .

http://www.z500.pl/projekt/z7,maly,dom,z,d...praktyczny.html

Doradzcie na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem działki.

Edytowano przez epterode (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
kolego ja mam działke szerokości 14,5 metra. I zmieszczę tam coś więcej niż kurnik. Tak więc jeśli takie piękne miejsce (panorama, wodospady itd) to możesz śmiało działać. O ile oczywiście uzyskasz pozwolenie na budowę. Dowiedz się wszystkiego ze szczegółami co do przyszłej budowy w tym terenie.
Link do komentarza
Cytat

Witam serdecznie,
mam do kupienia działkę budowlaną o wym. 17m x 45m, czy warto ? Piękne miejsce, tylko czy aby nie zamała, chcę postawić domek wielkości ok 100m2.



Ja mam jeszcze mniejszą działkę i dom o takiej powierzchnii nam się zmieścił . Ale, wybieraliśmy projekt gotowy i to był nasz błąd. Niestety ale nie bralliśmy wielu rzeczy pod uwagę które teraz dają o sobie znać np. kwestie śniegu z którym nie mamy co robić gdy go napada słuszna ilość, po obu stronach domu nie ma jak przejść . Ja bym teraz brał projekt indywidualny te kilka tysięcy więcej przy kosztach całej budowy to pryszcz a masz wszystko przemyślane i zgodne z tym co będziesz chciał. Wydaje mi się że na takiej działce to tylko dom piętrowy wchodzi w rachubę w zależności jeszcze od ilości osób w rodzinie . Pomyśl o samochodzie 1 lub 2 , może też ktoś do Was przyjechać w odwiedziny czy ma gdzie postawić samochód ? I sąsiedzi czy są spokojni i nie hałaśliwi - to ważne a może i najważniejsze icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Ja mam jeszcze mniejszą działkę i dom o takiej powierzchnii nam się zmieścił . Ale, wybieraliśmy projekt gotowy i to był nasz błąd. Niestety ale nie bralliśmy wielu rzeczy pod uwagę które teraz dają o sobie znać np. kwestie śniegu z którym nie mamy co robić gdy go napada słuszna ilość, po obu stronach domu nie ma jak przejść . Ja bym teraz brał projekt indywidualny te kilka tysięcy więcej przy kosztach całej budowy to pryszcz a masz wszystko przemyślane i zgodne z tym co będziesz chciał. Wydaje mi się że na takiej działce to tylko dom piętrowy wchodzi w rachubę w zależności jeszcze od ilości osób w rodzinie . Pomyśl o samochodzie 1 lub 2 , może też ktoś do Was przyjechać w odwiedziny czy ma gdzie postawić samochód ? I sąsiedzi czy są spokojni i nie hałaśliwi - to ważne a może i najważniejsze icon_smile.gif




Możesz podesłac na emial fotke towjego domku jaka duża działka? jakie wymiary i jak to wygląda icon_smile.gif

epterode@interia.pl

moja jest mała tylko na głębokość bo tak jest długa
Link do komentarza
Cytat

Możesz podesłac na emial fotke towjego domku jaka duża działka? jakie wymiary i jak to wygląda icon_smile.gif

epterode@interia.pl

moja jest mała tylko na głębokość bo tak jest długa



Zdjęć nie mam a projekt ten http://www.galeriadomow.pl/projekt,upb219-...najek,166.html# po małych modyfikacjach zmieścił się u mnie na działce, mówiąc o nim nie miałem na myśli tego że projekt jest zły bo dom jest rozwojowy ( jeśli by się przydarzyła taka potrzeba icon_wink.gif ) ale na dzień dzisiejszy uważam że można było w moim przypadku postawić mniejszy a piętrowy. " Twój " dom też nam się podobał ale ja uparłem się na garaż w bryle i pomieszczenie gospodarcze w którym można podłubać. Głebokość działki to jakieś 26 m. , wbrew pozorom od strony ogrodu jest sporo jeszcze miejsca , ale na dzień dzisiejszy chyba poszlibyśmy w indywidualny. Dodam jeszcze że ja mam mankamenty związane z gęstością zabudowy , wąska ulicą .... Przemyśl wszystko dokładnie i zastanów się czego potrzebujesz aha mi w moim brakuje trochę intymności szczególnie jak dzieciaki się zejdą wtedy zazdroszczę znajomym bo oni wysyłają towarzystwo na górę i można sobie porozmawiać .
Link do komentarza
Cytat

Zdjęć nie mam a projekt ten http://www.galeriadomow.pl/projekt,upb219-...najek,166.html# po małych modyfikacjach zmieścił się u mnie na działce, mówiąc o nim nie miałem na myśli tego że projekt jest zły bo dom jest rozwojowy ( jeśli by się przydarzyła taka potrzeba icon_wink.gif ) ale na dzień dzisiejszy uważam że można było w moim przypadku postawić mniejszy a piętrowy. " Twój " dom też nam się podobał ale ja uparłem się na garaż w bryle i pomieszczenie gospodarcze w którym można podłubać. Głebokość działki to jakieś 26 m. , wbrew pozorom od strony ogrodu jest sporo jeszcze miejsca , ale na dzień dzisiejszy chyba poszlibyśmy w indywidualny. Dodam jeszcze że ja mam mankamenty związane z gęstością zabudowy , wąska ulicą .... Przemyśl wszystko dokładnie i zastanów się czego potrzebujesz aha mi w moim brakuje trochę intymności szczególnie jak dzieciaki się zejdą wtedy zazdroszczę znajomym bo oni wysyłają towarzystwo na górę i można sobie porozmawiać .




26m szer a dluga jaka?
Link do komentarza
Cytat

Witam serdecznie,
mam do kupienia działkę budowlaną o wym. 17m x 45m, czy warto ? Piękne miejsce, tylko czy aby nie zamała, chcę postawić domek wielkości ok 100m2.

Licząc 17m minus 4m od drogi, jeżeli zgodzi sie urząd w gminie, bo ponoć jest 6m od drogi asfaltowej, ale gdy wystosuje sie pismo pozwalają na 4m ? i 4m od sąsiada zostaje 9m długość mniejszej sciany?




Informacje uzyskane w tym zakresie na Forum, mogą być mniej użyteczne od informacji Pani Sklepowej w lokalnego sklepiku.

Na te pytania odpowiedzą tylko i wyłącznie zapisy z MPZP dla tej działki.
1. Czy na tej działce można budować.
2. Co można wybudować.
3. Jaka linia zabudowy.
4. Jaka powierzchnia zabudowy


Może się okazać, ze działka jest zbyt mała, bo wiele gmin określa minimalna powierzchnie działki , pod zabudowę jednorodzinną – ta działka ma 765m2, a wiele gmin ma minimalna 1.000m2.

W sprawie podania do gminy – w przypadku zapisów w MPZP określających odległość do …….., pismo do gminy ma mniejszą wartość użytkową niż papier toaletowy.
Link do komentarza
Kumam ale jak bylem u pani w urzezie z mapką i poazalem jej wsio i poweidizla ze nie ma problema tlyko odnośnie tych 6 m od dorgi zeby bylo 4m napisac do nich pismo to raczej ok chyba ze potem sie wyprze i trzbe miec to na papierku ?


To o co poprosić i jak zadać pytanie żeby było ok doradzcie icon_sad.gif i wtopy nie zrobić



Dziekiiiiiiiiii
Link do komentarza
Jeśli ta odległość nie wynika z zapisów w MPZP, tylko z przepisów ogólnych dotyczących odległości obiektów budowlanych od drogi, to zgodnie z ustawą o drogach publicznych zarządca drogi, może wydać zgodę na odstępstwo: ( http://samorzad.lex.pl/akt.php?akt=Dz.U.2007.19.115.html ) :

Cytat

Art. 43. 1. Obiekty budowlane przy drogach powinny być usytuowane w odległości od zewnętrznej krawędzi jezdni co najmniej:
(3) Droga ogólnodostępna, gminna 6m.

2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach usytuowanie obiektu budowlanego przy drodze, o której mowa w ust. 1 lp. 3 tabeli, w odległości mniejszej niż określona w ust. 1, może nastąpić wyłącznie za zgodą zarządcy drogi, wydaną przed uzyskaniem przez inwestora obiektu pozwolenia na budowę lub zgłoszeniem budowy albo wykonywania robót budowlanych. Przepis art. 38 ust. 3 stosuje się odpowiedni


Art. 38. 3. Wyrażenie zgody, o której mowa w ust. 2, powinno nastąpić w terminie 14 dni od dnia wystąpienia z wnioskiem o taką zgodę. Niezajęcie stanowiska w tym terminie uznaje się jako wyrażenie zgody. Odmowa wyrażenia zgody następuje w drodze decyzji administracyjnej.

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

skoro istnieje plan to jest napisane co i jak możesz zrobić
zazwyczaj na stronie gminy jest opublikowany
ale formalnie i tak musisz wystąpić o wyrys i wypis
a jak nie wiesz o co chodzi, to w te słowy pytaj w gminie




Tzn ide do gminy i prosze o wypis robią to na miejscu to jest odpłatne ? jakiś czas oczekiwania?


I co sądzicie o tym projekcie ? chciałbym dokleic do niego tylko 2 garaże z prawej storny bo na bok mam miejsca spro i teraz jak lepiej przykleic dwa garaże do domu czy lepiej osobno niech stoja garaże ? jak wówczas z projektem lepiej przerobić i dodać dwa garaże czy postawić budynek osobno?

http://www.wybieramydom.pl/projekty_domow/...CFYm-zAoddm4HHA Edytowano przez epterode (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Chopie
przeżywasz jak młody kot po ogórkach
wiesz co to za gmina?
to wejdź na jej stronę i tam najprawdopodobniej jest MPZP
jak nie to może wzór wniosku o wydanie
jak nie to zadzwoń i zapytaj - co zrobić aby uzyskać
a jak masz problemy to podam Ci numer mojego konta i przelej wszystko co masz
po co ma się zmarnować
Link do komentarza
Cytat

Witam serdecznie,
mam do kupienia działkę budowlaną o wym. 17m x 45m, czy warto ? Piękne miejsce, tylko czy aby nie za mała, chcę postawić domek wielkości ok 100m2.

Czy najpierw kupić działkę i potem wystosować pismo (bo tylko właściciel może) czy poczekać i niech te pismo wyśle właściciel przed zakupem przeze mnie i czekać 1 miesiąc icon_sad.gif ? Byłem w urzędzie, powiedzieli, że nie będzie problemu, ale trzeba wysłać pismo i oni się ustosunkują do tego (w 99 proc pozwalają).



Witam.

Rzeczywiście przed zakupieniem działki - po pierwsze należy udać się do Urzędu lub Starostwa i sprawdzić - czy dla danej działki został sporządzony MPZP (miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego). Każdy może to sprawdzić - niezależnie czy jest właścicielem danego terenu - czy też nie. Tam można zobaczyć jakie parametry zostały określone dla zabudowy na terenie gdzie znajduje się przedmiotowa działka (wysokość zabudowy, max pow. zabudowy, pow. biologicznie czynna . kąt dachu, rodzaj dachu, ewentualnie odległości od granic działki w tym także od drogi, linie zabudowy nieprzekraczalne itp, itd). Bez występowania o wypis z MPZP można te wartości spisać i mieć pogląd na rodzaj zabudowy jaki można na w/w działce zastosować.
Najlepiej wybrać się tam z architektem - szybko i sprawnie wszystko sprawdzi.

Gorzej jeżeli takiego planu nie ma - należy wtedy wystąpić o WZiZT (warunki zabudowy i zagospodarowania terenu) - tylko to trwa dużo, dożo dłużej (od 3 do 6 miesięcy, zależnie od .............) . Tutaj także każdy może wystąpić o takie warunki. Wiadomo lepiej jak występuje właściciel , bo on albo chce taką działkę sprzedać albo coś budować i bez w/w warunków nie da rady - takie warunki można łatwo przepisać i nie trwa to już tak długo.

Także zawsze przed kupieniem - sprawdzajmy co w trawie piszczy ,aby nie okazało się ............ (tutaj można wiele napisać - ale po co straszyć przyszłego inwestora).

A jeśli chodzi o przedstawiony w linku projekt domu - to powiem , że zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (bez uwarunkowań z nieznanego MPZP) - zmieści się, ale czy na pewno chcesz wchodzić do domu z boku działki, a od frontu działki mieć pokoje sypialniane ??? projekt może jest do zmiany ale dom , który wg tego projektu postawisz - już tak szybko nie zmienisz icon_sad.gif

Pozdrawiam

Odwiedź moją stronę
[email="biuro@boarch.pl"]
Link do komentarza
Cytat

Dzieki za odp.

Działka ma takie a nie inne wymiary więc domu musi byc wzdłuż ale dlaczego z boku domu ? z frontu ma wejście?

A umiejscowienie pokoi pewnie będzie zmienione.



Witam.
Ja przyjęłam działkę w układzie 17m - od frontu a 40m - bok działki , a rozumiem , że jest całkiem odwrotnie. Działka ma 40m od frontu a 17m - to bok działki. Powiem szczerze , że układ funkcjonalny wskazanego domu lepszy dla takiego układu działki. Lokalizacja sypialni i pokoju dziennego (może zwierciadlane odbicie) - zależne od układu działki w stosunku do stron świata.

Zgodnie z ustawa o drogach publicznych :
Art. 43. 1. Obiekty budowlane przy drogach powinny być usytuowane w odległości od zewnętrznej krawędzi jezdni co najmniej:
Lp. Rodzaj drogi/ W terenie zabudowy/ Poza terenem zabudowy
1 Autostrada / 30 m/ 50 m
2 Droga ekspresowa/ 20 m/ 40 m
3 Droga ogólnodostępna:
a) krajowa / 10 m/ 25 m
b) wojewódzka, powiatowa/ 8 m/ 20 m
c) gminna/ 6 m/ 15 m


Zgodnie z w/w odległość budynku od krawędzi jedni drogi gminnej - to 6m, ale to nie znaczy , że to jest odległość od granicy działki. Od granicy działki - ściana z oknami min. 4m. Jeżeli krawędź jezdni , będzie oddzielona od granicy działki pasem 2m -np. chodnika to odległość domu od granicy działki może być 4m.

To już wszystko. Pozdrawiam.
Odwiedź moją stronę Edytowano przez BoARCH (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Wielkie dzięki

Zgadza się dłuższy bok leci wzdłuż drogi asflatowej i z tamtej strony bedzie wejście jak w projekcie.

Czyli jest tak jak pisałem 4 od granicy plus 2 pobocza i jest 6 m czyli tak jak mówiła mi osoba w gminie

Jeszcze jedno pytanko czy to już zostało zniesione?

" podatek od sprzedaży "

. Jeżeli sprzedasz mieszkanie przed upływem 5 lat będziesz musiał zapłacić 19% podatku. Chyba, że kwotę którą otrzymasz ze sprzedaży przeznaczysz na inne cele mieszkaniowe czyli np. kupisz inną działkę, dom, mieszkanie, wybudujesz dom itp. Ale masz na to tylko 2 lata od daty sprzedaży nieruchomości."


Dzięki za wyoślenie. Edytowano przez epterode (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Jeszcze jedno pytanko czy to już zostało zniesione?

" podatek od sprzedaży "

. Jeżeli sprzedasz mieszkanie przed upływem 5 lat będziesz musiał zapłacić 19% podatku. Chyba, że kwotę którą otrzymasz ze sprzedaży przeznaczysz na inne cele mieszkaniowe czyli np. kupisz inną działkę, dom, mieszkanie, wybudujesz dom itp. Ale masz na to tylko 2 lata od daty sprzedaży nieruchomości."



Niestety - w prawie lokalowym albo podatkowym nie jestem mocna - to nie moja dziedzina. Nie będę się wypowiadać.

Cieszę się , że w innych mogłam pomóc.
Pozdrawiam
Odwiedź moją stronę



Link do komentarza
Cytat

. Jeżeli sprzedasz mieszkanie przed upływem 5 lat będziesz musiał zapłacić 19% podatku. Chyba, że kwotę którą otrzymasz ze sprzedaży przeznaczysz na inne cele mieszkaniowe czyli np. kupisz inną działkę, dom, mieszkanie, wybudujesz dom itp. Ale masz na to tylko 2 lata od daty sprzedaży nieruchomości."


Dzięki za wyoślenie.



Jeśli udokumentujesz że całą kwote przeznaczyłeś na zakup innego domu czy mieszkania lub remont to nic nie płacisz .
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
[i][quote name='BoARCH' date='20.01.2011, 22:08 ' post='175327']
[i]

Zgodnie z ustawa o drogach publicznych :
[i]Art. 43. 1. Obiekty budowlane przy drogach powinny być usytuowane w odległości od zewnętrznej krawędzi jezdni co najmniej:

Lp. Rodzaj drogi/ W terenie zabudowy/ Poza terenem zabudowy
1 Autostrada / 30 m/ 50 m
2 Droga ekspresowa/ 20 m/ 40 m
3 Droga ogólnodostępna:
a) krajowa / 10 m/ 25 m
b) wojewódzka, powiatowa/ 8 m/ 20 m
c) gminna/ 6 m/ 15 m


Zgodnie z w/w odległość budynku od krawędzi jedni drogi gminnej - to 6m, ale to nie znaczy , że to jest odległość od granicy działki. Od granicy działki - ściana z oknami min. 4m. Jeżeli krawędź jezdni , będzie oddzielona od granicy działki pasem 2m -np. chodnika to odległość domu od granicy działki może być 4m. [/i][/i]
[/i]




Więc tak Borach okazuje się że to droga KDD droga dojazdowa w MPZP pisze 10m od zewnętrznej krawędzi jezdni.
pod co to się zalicza pod c: ? gminna ogólnodostępna? czyli 6 m? a w MPZP pisze 10m oni mogą narzucić sobie własne odległości ?

Jest droga od niej 2 m pobocza i od tego 10m czy wówczas 8 m powinno sie liczyć wraz z poboczem

Bo jeżeli 10m od pobocza to na tej działce nic nie da rady postawić jak wraz z poboczem to 8 od granicy działki,
to i tak mega duża odległość nie ma możliwośći aby skrócić ja do tych 6m od pobocza ? to wówczas i tak jest 8m od jezdni wraz z 2m pobocza. Czy gmina może mi narzucić takie odległości i nic z tą działką nie zrobie bo oni nie chca sobie blokować przyszłych inwestycji.

Ale i tak moja działka konczy się gdzie się konczy więc co do przyszłych inwestycji może blokować ich co? odległość mojego budynku do plotu ze nie będą mieli np tych 10m i nie będzie można poszerzyć drogi czy jak mam to rozumieć.

icon_sad.gif Edytowano przez epterode (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Tak się zastanawiam – o co tu chodzi?
Od granicy działki, dla ściany z otworami (okiennymi i „drzwiowymi”) nie mniej niż 4m – bez odstępstw.
Od tej gminnej drogi, minimalna odległość to 6m – z możliwością odstępstwa (post #25).

Reszta to proste działanie matematyczne (dodawanie i odejmowanie):
- jeśli granica działki = zewnętrzna krawędź jezdni (drogi), to odległość wynosi 6m lub w przypadku odstępstwa (post #25) nie mniej niż 4m (od granicy dzialki).
- jeśli granica działki nie przebiega równo z granicą jezdni (drogi) to odległość od granicy działki, tak czy siak, nie może być mniejsza niż 4m + ewentualnie różnica odległości od jezdni, lub nie jeśli jest odstępstwo (post #25), lub jeśli ta odległość jest większa (w tym przypadku) niż 2m.

Jeśli, jednak MPZP ustanowił granicę obowiązkową– to w tej granicy, jeśli granica zabudowy nieprzekraczalna – nie można jej przekraczać. Nie ma, w takim przypadku odstępstw - "na pismo".

Jeśli na stronie gminy jest mapka z MPZP, to jest i opis, dla danego terenu.

Proste jak drut.


Dopisałem:

Liczy się od krawędzi jezdni – wystarczyło doczytać.

Ps. odległość od granicy dla sciany z otworami, bez otworów troche inne "uwarunkowania". Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Jest MZPZ i pisze to

Nieprzekraczalna linia zabudowy uzaleŜniona jest od klasy technicznej drogi i wynosi odpowiednio
od zewnętrznej krawędzi jezdni:
a) KDG - droga główna -30 m,
b) KDL – droga lokalna -12 m,
c) KDD - droga dojazdowa -10 m.


Czyli jak jest taki plan to mnie już się nie tycza się te odległośći i mogę zapomnieć o tych 6 m lub 4 m co są poniżej ?



Art. 43. 1. Obiekty budowlane przy drogach powinny być usytuowane w odległości od zewnętrznej krawędzi jezdni co najmniej:
Lp. Rodzaj drogi/ W terenie zabudowy/ Poza terenem zabudowy
1 Autostrada / 30 m/ 50 m
2 Droga ekspresowa/ 20 m/ 40 m
3 Droga ogólnodostępna:
a) krajowa / 10 m/ 25 m
b) wojewódzka, powiatowa/ 8 m/ 20 m
c) gminna/ 6 m/ 15 m


Dzieki bajbaga Edytowano przez epterode (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dla tej działki – na podstawie tego co piszesz:
W odległości nie mniejszej niż 10m od krawędzi jezdni – przy zachowaniu odległości - nie mniejszej niż 4m od granicy działki dla ściany z otworami lub 3m od granicy działki dla ściany bez otworów (dla ściany bez otworów możliwe są „odstępstwa” jeśli umieszczono je w MPZP).
Link do komentarza
To jeszcze jedno pytanko to kiedy się liczą te odległości c) gminna/ 6 m/ 15 m : Jak nie ma MPZP?

Art. 43. 1. Obiekty budowlane przy drogach powinny być usytuowane w odległości od zewnętrznej krawędzi jezdni co najmniej:
Lp. Rodzaj drogi/ W terenie zabudowy/ Poza terenem zabudowy
1 Autostrada / 30 m/ 50 m
2 Droga ekspresowa/ 20 m/ 40 m
3 Droga ogólnodostępna:
a) krajowa / 10 m/ 25 m
b) wojewódzka, powiatowa/ 8 m/ 20 m
c) gminna/ 6 m/ 15 m

Brak obrazka


Czyli tak to bedzie wygladało czyli jak mam 17 m działkę minus 8 m oraz 4 m zostaje 5 na ścianę domu chyba że bez okien od strony sąsiada to wówczas 6m icon_sad.gif Edytowano przez epterode (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Ja uzyskałem taką odp od urzędu że nie mogą się zgodzić mi na to aby zbliżyc do granicy działki z budynkiem żebym nie blokował im przyszłych inwestycji ? Moja granica tak czy siak będzie tam gdzie jest tylko budynek bliżej więc o 50cm więc co im bedę blokował? i zostanie 5,5m do granicy działki od budynku droga już jest więc raczej nie będą poszerzać . Edytowano przez epterode (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...