Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Manianka

położenie domu na działce

Recommended Posts

Witam,

znów proszę o radę icon_smile.gif planuję budowę domu na działce,przy której stoi budynek w ostrej granicy (bez okien z tej strony, oczywiście) Jaką odległość muszę zachować od tego budynku?
Wcale nie zależy mi, zeby maksymalnie się do niego przysuwać, ale architekt zasugerował mi, że przepisy przeciwpożarowe wymuszają odległość 8m(!), a to jednak trochę przesada.
Szperałam w internecie, ale potwierdzenia tego nie znalazłam. Czy ktoś z Was, drodzy forumowicze, miał podobną sytuację?albo z większym (od mojego) zrozumieniem czyta język ustaw, rozporządzeń i innej chińszczyzny?
acha- w warunkach zabudowy też nie ma takich obostrzeń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przepisy określające odległości od granicy działki dopuszczają:

Budowę w granicy, w odległości nie mniejszej niż 1,5 m , w odległości 3 m lub 4 m. Przy odległościach mniejszych niż 4 m ściany zwrócone w stronę granicy nie mogą mieć otworów okiennych ani drzwiowych.

Inne wymogi mogą być narzucone prze przez przepisy p.poż. zależnie od klasy zagrożenia pożarowego obiektu. Dla domów jednorodzinnych nie są wymagane specjalne warunki ochrony p.poż. Ściana zwrócona w stronę granicy może pełnić rolę tzw. Oddzielenia pożarowego, a dach nie może być pokryty materiałem rozprzestrzeniającym ogień. Zależnie więc od konstrukcji domu wymagana odległość od granicy może być różna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dla normalnych domów jednorodzinnych odległości między nimi musza wynosić co najmniej:
- 8m jeśli w obu są ściany z otworami,
- 7m jeśli jeden ma otwory w ścianie, a drugi nie ma,
- 6m jeśli w obu ścianach brak jest otworów.

Przy czym, jeśli ściana tamtego budynku stojącego w granicy jest ścianą oddzielenia p.poz (a taką być powinna, § 272.2. ) – to odległości można liczyć tak jak do granicy.
 • Lubię to 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Witam. Buduję dom podpiwniczony. Jakiś czas temu przykleiłem 10 cm styropianu XPS na ściany piwnicy i dokleiłem dodatkowe 5 cm poniżej okien jako docieplenie warstwy przy gruncie (styropian wysokosci 60 cm wchodzić będzie w ziemię jakieś 40 cm a 20 co wystawać ponad grunt), czyli w strefie przemarzania. Wygląda to tak:       Sfazowałem dół doklejonego styro żeby folia kubełkowa się lepiej ułożyła. No i właśnie chciałem sobie ułożyć teraz folię kubełkową, ale mam dylemat jak ułożyć na tych fasetkach tymbardziej że mam lukarnę czyli narożniki wewnętrzene i zewnętrzne. Zna ktoś jakiś sprytny sposób bez ewentualnego cięcia folii?
  • a możesz jakiś przekroj tego pokazać?
  • Jasne, A w jakim mieście - budujecie ten dom? Karolina    
  • A co ma na celu wywalenie kupy kasy i skomplikowanie układu grzewczego, trzeba sie też liczyć z niedługim zakazem palenia w kominku tak jak np w Krakowie.
  • To mój pierwszy post na forum, zacznę więc od przywitania się. Witam wszystkich. Zastanwaiam się nad kupnem działki 6,800m2 w bliskim sąsiedztwie wału wiślanego. Działka o powierzchni 6800m2 która w ~1/3 jest oznaczona w MPZP jako teren RM-rolno-mieszkalny (RM), a w ~2/3 rolna (R), ~400m stanowi droga na terenie MN, która prowadzi do drogi gminnej(KDD). Od północnej strony działki (od strony wału wiślanego) również znajduje się droga (KDD). W MPZP teren RM jest przeznaczony pod zabudowę zagrodową, R tereny rolnicze. Planuje po zakupie ogrodzić działkę (obszar RM, R, Rwp), wkopać szambo (na obszarze RM), wykopać studnię doprowadzić prąd (linia energetyczna przechodzi w granicy działki oraz przez nią) i wybudować domek letniskowy 35m2, z poddaszem nieużytkowym (na zgłoszenie). Po około 3 latach planuję wybudować dom o powierzchni zabudowy ~200m2. W związku z powyższym mam pytania: 1. Czy jako nie rolnik mogę zakupić wyżej omawianą działkę? 2. Czy mogę ogrodzić cały teren (RM,R,Rwp)? 3. Czy jako nie rolnik mogę na części obszaru RM postawić domek letniskowy 35m2 na zgłoszenie? a. Jeśli nie mógłbym go zgłosić jako letniskowego, to czy możliwe jest zgłoszenie go jako np. budynku gospodarczego 35m2. 4. Czy jako osoba nie będąca rolnikiem mogę się budować na części działki odznaczonej jako RM czy muszę być rolnikiem? Jeśli konieczne będzie założenie siedliska i stanie się rolnikiem: 5. Ile ziemi trzeba mieć żeby założyć siedlisko? Wg. Starostwa jeśli w MPZP nie jest podana taka informacja, nie ma wymogu posiadania powyżej, np. 1ha. Ja takiej informacji w MPZP nie dostrzegam 6. Jeśli zmuszony byłbym do posiadania większej powierzchni ziemi, to czy w celu spełnienia tego wymogu, mógłbym dokupić nieużytki rolne (tania ziemia) za wałem w brakującej ilości? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź, bodaj na jedno pytanie. Niestety, ale uzyskanie informacji od gminy i starostwa graniczy z cudem. Pozdrawiam
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...