Skocz do zawartości

położenie domu na działce


Recommended Posts

Witam,

znów proszę o radę icon_smile.gif planuję budowę domu na działce,przy której stoi budynek w ostrej granicy (bez okien z tej strony, oczywiście) Jaką odległość muszę zachować od tego budynku?
Wcale nie zależy mi, zeby maksymalnie się do niego przysuwać, ale architekt zasugerował mi, że przepisy przeciwpożarowe wymuszają odległość 8m(!), a to jednak trochę przesada.
Szperałam w internecie, ale potwierdzenia tego nie znalazłam. Czy ktoś z Was, drodzy forumowicze, miał podobną sytuację?albo z większym (od mojego) zrozumieniem czyta język ustaw, rozporządzeń i innej chińszczyzny?
acha- w warunkach zabudowy też nie ma takich obostrzeń.
Link do komentarza
Przepisy określające odległości od granicy działki dopuszczają:

Budowę w granicy, w odległości nie mniejszej niż 1,5 m , w odległości 3 m lub 4 m. Przy odległościach mniejszych niż 4 m ściany zwrócone w stronę granicy nie mogą mieć otworów okiennych ani drzwiowych.

Inne wymogi mogą być narzucone prze przez przepisy p.poż. zależnie od klasy zagrożenia pożarowego obiektu. Dla domów jednorodzinnych nie są wymagane specjalne warunki ochrony p.poż. Ściana zwrócona w stronę granicy może pełnić rolę tzw. Oddzielenia pożarowego, a dach nie może być pokryty materiałem rozprzestrzeniającym ogień. Zależnie więc od konstrukcji domu wymagana odległość od granicy może być różna.
Link do komentarza
Dla normalnych domów jednorodzinnych odległości między nimi musza wynosić co najmniej:
- 8m jeśli w obu są ściany z otworami,
- 7m jeśli jeden ma otwory w ścianie, a drugi nie ma,
- 6m jeśli w obu ścianach brak jest otworów.

Przy czym, jeśli ściana tamtego budynku stojącego w granicy jest ścianą oddzielenia p.poz (a taką być powinna, § 272.2. ) – to odległości można liczyć tak jak do granicy.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...