Skocz do zawartości

Instalacje solarne


elektron888

Recommended Posts

icon_biggrin.gif
[font="Arial"][/font][size="4"][/size][color="#000080"][/color]
Witam,
Witam wszystkich forumowiczów,
zwracam się z prośbą o sugestie dotyczące instalacji solarnej w domku jednorodzinnym,
wybrałem model Vitosol firmy Wiessmann. co prawda nie podpisałem jeszcze umowy ale to kwestia zapewne kilku dni. Sprzedawca zapewnia mnie że prowadzi też sprawy dokumentacji związanej z refundacją i pomoże w refundacji 45% poniesionychkosztów. W ostatnim czasie trafiłem na ciekawe ogłoszenie firmy SunProfit Sp. z o.o. oferującej pomoc w refundacji dochodzącej nawet do 70% kosztów. Wszystko było by piękne lecz firma jest dystrybutorem nieznanych mi kolektorów firmy Schüco w ramach udziału w programie “Solarna Ekologia w Twoim domu” do 70% kosztów.
"Bądź mądry i pisz wiersze ..." Proszę o pomoc w postaci wiadomości, informacji o produkcie ponieważ przznam że trudno mi jest coś ustalić.
Bardzo serdecznie proszę o pomoc gdyż jestem ograniczony czasowo.

Link do komentarza
Wyrzucona kasa. Solar w bilansie rocznym, zwiększa zużycie energii, dlatego jest dotowanym. Tylko naiwny człowiek może sądzić, że budżet państwa czerpiący zyski z marży, VAT-u i akcyzy będzie dotował coś co zmniejszy mu ( budżetowi ) wpływy. Przykład... dlaczego nie dotuje się spraw, które bezdyskusyjnie oszczędzają np. wełna czy styropian, odzysk ciepła z wentylacji, termoflotowe pakiety szyb...
Ogrzewając elektrycznie wodę wydajemy na to od 150 zł do 200 na osobę!!! To przy trzech osobach tyle - co wyniosą straty dużego zasobnika i rurek przez pół roku + koszty cyrkulacji.
Coś co się opłaca Vis… i budżetowi państwa – niekoniecznie jest opłacalne dla inwestora.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Wyrzucona kasa. Solar w bilansie rocznym, zwiększa zużycie energii, dlatego jest dotowanym. Tylko naiwny człowiek może sądzić, że budżet państwa czerpiący zyski z marży, VAT-u i akcyzy będzie dotował coś co zmniejszy mu ( budżetowi ) wpływy. Przykład... dlaczego nie dotuje się spraw, które bezdyskusyjnie oszczędzają np. wełna czy styropian, odzysk ciepła z wentylacji, termoflotowe pakiety szyb...
Ogrzewając elektrycznie wodę wydajemy na to od 150 zł do 200 na osobę!!! To przy trzech osobach tyle - co wyniosą straty dużego zasobnika i rurek przez pół roku + koszty cyrkulacji.
Coś co się opłaca Vis… i budżetowi państwa – niekoniecznie jest opłacalne dla inwestora.




Czy dobrze odebrałem Pana wypowiedź - Nie ma ekonomicznych przesłanek do stosowania układów solarnych do ogrzewania wody
Link do komentarza
Cytat

Czy dobrze odebrałem Pana wypowiedź - Nie ma ekonomicznych przesłanek do stosowania układów solarnych do ogrzewania wody


Oczywiście, że nie ma. Dlatego są dotowane. Przecież, gdyby zmniejszały zużycie energii nie byłyby dotowane - państwo nie wydaje kasy by zmniejszyć sobie dochody. Poza tym wystarczy policzyć straty roczne na systemie centralnym - porównać ze zużyciem - i wszystko jasne.
Link do komentarza
Cytat

a czy może Pan w przybliżeniu podać koszty inwestycyjne i eksploatacyjne system do podgrzewania wody dla 4 os. rodziny


Mała terma to 400 zł - i jedna rurka z zimną wodą. W domach energooszczędnych nie ma mowy o "rozprowadzaniu ciepła" ... zapewne dlatego tak z energooszczędnością walczy rynek instalacyjny. Przy normalnym zużyciu średnio dziennie 35 l/osobę - straty systemu centralnego są większe niż zużycie. Ilość osób nie ma znaczenie – mała terma z 2kW grzałką ma ciepłą wodę praktycznie zawsze. Nie trzeba czekać dłużej niż standardowy czas między użyciem wody przez następne osoby.
Link do komentarza
Cytat

Mała terma to 400 zł - i jedna rurka z zimną wodą. W domach energooszczędnych nie ma mowy o "rozprowadzaniu ciepła" ... zapewne dlatego tak z energooszczędnością walczy rynek instalacyjny. Przy normalnym zużyciu średnio dziennie 35 l/osobę - straty systemu centralnego są większe niż zużycie. Ilość osób nie ma znaczenie – mała terma z 2kW grzałką ma ciepłą wodę praktycznie zawsze. Nie trzeba czekać dłużej niż standardowy czas między użyciem wody przez następne osoby.


A po co stosować tak drogą termę, można za 200 to DAFI czy jakoś tak (po 2 tygodniach i do kosza). Ja kiedyś udowodniłem swoim dzieciom, że można wziąć kąpiel zużywając 7 litrów ciepłej wody ( łącznie z umyciem głowy) a więc te 35l to mocno przesadzone. Zastosowanie grzałki 2kW w termie podłączonej do prysznica zapewni nam komfort w kąpieli (sam to wypróbowałem i gorącej wody w bród). Krany bezdotykowe to taniocha ale można i bez nich będzie jeszcze taniej. Kolega TB jednak mocno przesadził z tymi kosztami, jak widać można jeszcze taniej, no a najtaniej jeżeli się weźmie prysznic raz w tygodniu.
pozdrawiam.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

A po co stosować tak drogą termę, można za 200 to DAFI czy jakoś tak (po 2 tygodniach i do kosza). Ja kiedyś udowodniłem swoim dzieciom, że można wziąć kąpiel zużywając 7 litrów ciepłej wody ( łącznie z umyciem głowy) a więc te 35l to mocno przesadzone. Zastosowanie grzałki 2kW w termie podłączonej do prysznica zapewni nam komfort w kąpieli (sam to wypróbowałem i gorącej wody w bród). Krany bezdotykowe to taniocha ale można i bez nich będzie jeszcze taniej. Kolega TB jednak mocno przesadził z tymi kosztami, jak widać można jeszcze taniej, no a najtaniej jeżeli się weźmie prysznic raz w tygodniu.
pozdrawiam.



Skoro rozpocząłem ten wątek to coś uzupełnię;
http://chwytamyslonce.pl/prace-przy-budowie-kolektora.htm
warto wskoczyć na ten link, niedaleko mojej miejscowości zamieszkania grupa osób przy wsparciu programu UE wdrożyła ciekawy projekt.
Wykonane samodzielnie kolektory mają kilka istotnych zalet;
- są tanie
- trzymają parametry
- istnieje duża możliwość manewrowania gabarytami,
- możliwość rozbudowy
- etc

Ogólnie rzecz biorąc to dziękuję użytkownikowi T.Brzęczkowski za określenie kierunku właściwego podejścia w kwestii solarów. Początkowa wypowiedź nieco mnie zirytowała, lecz po dłuższej analizie doszedłem do wniosku że jeżeli solar to tylko z Kuńkowiec k/Przemyśla i do ogrzewania wody użytkowej latem, a jeśli coś z energii odnawialnej to pompa ciepła z kolektorem opcjonalnie pionowym (studnia głębinowa), względnie poziomym, do co i cwu.
pozdrawiam icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Cytat

dlaczego nie dotuje się spraw, które bezdyskusyjnie oszczędzają np. wełna czy styropian, odzysk ciepła z wentylacji, termoflotowe pakiety szyb...


Ale chyba żadna wełna , styropian czy termoflotowa szyba nie podgrzeje wody . No naprawdę to śmieszne te spiskowe teorie .
Państwu zależy na większym zuzyciu energii i dlatego dotuje solary w niektórych gminach nawet w 80% . Państwu zależy na większym zużyciu energii której jest i będzie coraz mniej i dlatego promuje energooszczędne technologie i dlatego też UE wprowadza limity emisji CO .
Proszę też nie rozpowszechniać wiadomości że nie dotuje się ociepleń bo dotuje się . A przykładem może być miasto Zabrze które dotuje ocieplenia i wszelkie inne termomodernizacje jak : wymiana okien , ocieplanie budynku , solary , piece (niska emisja) . Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

nie rozumiem czegos, o jakiej stracie energii mowimy przy instalacjach solarnych ?? jest baniak z woda i wezownicami podpinam solar i piec CO i grzeje o jakich stratach mowimy moze ktos to dokladnie wytlumaczy tak dla laika !!


Wytłumaczę jak laikowi. Zawsze należy robić bilans zysków i strat by ocenić czy inwestycja ma sens. Skupmy się na stratach, bo zyski są wszędzie.
Im większy "baniak" tym większe straty. Czy Może Pan podać ile kWh traci Pan na:
-"baniaku" w okresach gdy dogrzewa go kotłownia
-na rurkach - między baniakiem a kranami
-na cyrkulacji solar "baniak"
i złotówek z
-na odsetek za solar, duży "baniak" z wężownicami rurki z ciepłą wodą, cyrkulację ( lub podać całkowity koszt instalacji)
Może Pan też podać ile zużywa Pan ponad średnią UE przyjętą do obliczeń (35 l) ciepłej wody na osobę dziennie?
Link do komentarza
Cytat

Wytłumaczę jak laikowi. Zawsze należy robić bilans zysków i strat by ocenić czy inwestycja ma sens. Skupmy się na stratach, bo zyski są wszędzie.
Im większy "baniak" tym większe straty. Czy Może Pan podać ile kWh traci Pan na:
-"baniaku" w okresach gdy dogrzewa go kotłownia
-na rurkach - między baniakiem a kranami
-na cyrkulacji solar "baniak"
i złotówek z
-na odsetek za solar, duży "baniak" z wężownicami rurki z ciepłą wodą, cyrkulację ( lub podać całkowity koszt instalacji)
Może Pan też podać ile zużywa Pan ponad średnią UE przyjętą do obliczeń (35 l) ciepłej wody na osobę dziennie?



nie wiem ile jest strat bo jeszcze nie mam baniaka ani zrobionej kotlowi dopiero zacyznam sie za to zabierac (budynek w SSZ)
mysląc o solarach nie myśle o tym w jakim czasie sie zwroca bo chyba tak nie można myśleć przy takiej inwestycji. Wydaje mi sie ze solary zaklada sie głównie dla wygody i zminiejszenia kosztów ogrzewania wody uzytkowej. Jakoś do mnie nie dociera żebym w czerwcu czy lipcu rozpalal piec zeby sie umyć w cieplej wodzie (gazu nie mam i nie zamierzam zakladać a grzać elekrycznie wode to raczej drogo wychodzi). Można dyskutować ze włoze w instalacje solarna 10000 zł a za to moge podgrzewać wode elektrycznie przez iles tam lat no dobra moze i tak ale jak nie wydam na solary to wydam na cos innego a rachunki za prad bede placil duzo wyzsze. Z Pana wypowiedzi wynika ze zakladajac solary robie glupstwo bo bede do tego dokladal zamiast oszczedzac i chce sie dowiedziec jak to mozliwe i w jaki sposob sie to dzieje ???
Zakladam solary i maja podgrzac wode co mnie obchodza straty? przeciez nic nie place za energie sloneczna ! jesli mam ciepla wode i nie zuzywam do tego pradu, wegla, drewna, gazu czy oleju to to jest moj zysk no chyba ze sie myle i umknelo mi cos o czym sie nie mowi.
Link do komentarza
Przy solarach potrzebny jest dość duży zasobnik wody a w zimę jak solarki nie działają to trzeba gazem czy innym medium , utrzymywać tę (wcale nie małą ) ilość wody w gotowości bojowej . Co jest niewątpliwie ewidentną stratą . Chyba też o to chodzi TB . Ale chyba można tak zorganizować ogrzewanie cwu by w okresie bezczynności solarów woda nie była grzana w całym pojemniku . Czy można ? - pewno tak , czy są takie instalacje ? - nie wiem .
Straty na cyrkulacji to pierdoły i można je pominąć , tym bardziej że występują zawsze . Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Przy solarach potrzebny jest dość duży zasobnik wody a w zimę jak solarki nie działają to trzeba gazem czy innym medium , utrzymywać tę (wcale nie małą ) ilość wody w gotowości bojowej . Co jest niewątpliwie ewidentną stratą . ...



no tak to jest strata, a jak to wyglada np przy zbiorniku 300l jakiego rzedu to sa straty ?? moze nie warte rozwazania innyc h systemow a moze trzeba do takiej instalacji zalozyc elektryczne podgrzewacze wody i w okresach jak solary nie dzialaja wlaczaly by sie te elekryczne podgrzewacze.
Link do komentarza
Cytat

Przy solarach potrzebny jest dość duży zasobnik wody a w zimę jak solarki nie działają to trzeba gazem czy innym medium , utrzymywać tę (wcale nie małą ) ilość wody w gotowości bojowej . Co jest niewątpliwie ewidentną stratą . Chyba też o to chodzi TB . Ale chyba można tak zorganizować ogrzewanie cwu by w okresie bezczynności solarów woda nie była grzana w całym pojemniku . Czy można ? - pewno tak , czy są takie instalacje ? - nie wiem .
Straty na cyrkulacji to pierdoły i można je pominąć , tym bardziej że występują zawsze .


Można grzać część pojemnika, ale jak nie rozprowadzać ciepłej wody rurkami? Jak nie wydać 10 000zł na coś co podniesie koszty eksploatacji? Ile Pan traci na rurkach, że nazywa Pan to pierdołami? Wie Pan to?
Cytat

Można dyskutować ze włoze w instalacje solarna 10000 zł a za to moge podgrzewać wode elektrycznie przez iles tam lat no dobra moze i tak ale jak nie wydam na solary to wydam na cos innego a rachunki za prad bede placil duzo wyzsze. Z Pana wypowiedzi wynika ze zakladajac solary robie glupstwo bo bede do tego dokladal zamiast oszczedzac i chce sie dowiedziec jak to mozliwe i w jaki sposob sie to dzieje ???


Zarówno w teorii jak i praktyce rachunki z solarem w centralnym systemie są wyższe niż w niecentralnym więc nie bardzo rozumiem skąd mowa o zwrocie?
Gdyby, zarabiający na nośnikach budżet ( marża akcyza VAT) miał stracić ( zmniejszenie rachunków) zapewne by tego systemu nie dotował i reklamował!!! Przecież za 7000 zł dotacji mamy WM z reku na dom 120-130m2 czy 60m3 styropianu... lub lepsze okna - TEGO NIKT NIE DOTUJE - z prostego powodu BO TO OSZCZĘDZA ENERGIĘ. Solary nie - gdyby oszczędzały zapewniam, ze dalej bym je montował!!!
Jak tu - http://www.ekoenergia.polska-droga.pl/przy...my-wewnzne.html
Link do komentarza
Panie kochany pisałem już panu że okna i ocieplenie się dotuje . Może pan to osobiście sprawdzić . Wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła , nie dotują . Dlaczego ? , nie wiem , ale pewno dlatego że to nowe technologie i na wszystko nie starcza kasy . Jak zwykle , zresztą , przy naszej mizerii budżetowej . A spiskowe teorie są tu mocno nie na miejscu ; jeszcze ktoś uwierzy w te banialuki . Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Poszedłem do sąsiadów z oknami... i nikt nie słyszał by dotowano te lepsze okna. Pan naprawdę wierzy, że budżet wyda kasę przy naszej mizerii budżetowej by ją pogłębić? Przecież oszczędzanie energii to spadek wpływów do budżetu! Czy w innych dziedzinach... słyszał Pan o dotowaniu aut czy technologii by auta mniej paliły? Po co pan takie rzeczy opowiada. Solary w systemie centralnym to wzrost kosztów!
Link do komentarza
Proszę zadzwonić do wydziału ekologii przy UM Zabrze , tam można dowiedzieć się o szczegółach termomodernicacji , czyli wymianie okien , pieców , solarów i dociepleń . Wiem że to mocno nie pasuje do pana spiskowej teorii dziejów , ale tak jest i z tego co wiem są to programy współfinansowane przez UE .
http://www.um.zabrze.pl/mieszkancy/ekologi...-miescie-zabrze
a to jest link do naboru wykonawców ogłoszony przez UM Zabrze , chętnych i mających uprawnienia do wymienionych wyżej modernizacji i dociepleń . Mówi to coś Panu ?. Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Proszę zadzwonić do wydziału ekologii przy UM Zabrze , tam można dowiedzieć się o szczegółach termomodernicacji , czyli wymianie okien , pieców , solarów i dociepleń . Wiem że to mocno nie pasuje do pana spiskowej teorii dziejów , ale tak jest i z tego co wiem są to programy współfinansowane przez UE .
http://www.um.zabrze.pl/mieszkancy/ekologi...-miescie-zabrze
a to jest link do naboru wykonawców ogłoszony przez UM Zabrze , chętnych i mających uprawnienia do wymienionych wyżej modernizacji i dociepleń . Mówi to coś Panu ?.


Szanowny Panie dotyczy to wyłącznie obiektów w których izolacja termiczna poprawi warunki bytowe a nie zmniejszy rachunków! Co łatwo sprawdzić - pytając się kogoś kto mieszka w bloku po "termomodernizacji". Brak automatyki ( zaworów w sieci zasilającej sterowanych temperaturą 'wody" powrotnej) sprawia, że częściej w "ocieplonym" bloku jest otwarte okno. Podobne "oszczędności" wciska się ludziom montując podzielniki kosztów itp. sprawy.
Szanowny Panie nie są i nie będą dotowane żadne działania ograniczające zużycie energii do czasu gdy wszystkie jej źródła przynoszą zyski do budżetu.
Link do komentarza
Cytat

Ale, z poczucia obowiązku – to nie dotyczy domów jednorodzinnych(i "pojedyńczych" mieszkań) i nigdy nie dotyczyło.


Ale no naprawdę dlaczego tak piszesz jak nie wiesz . Sąsiad wymienił centralne węglowe na gazowe plus solar , ocieplenia budynku nie robił i wymiany okien bo już wcześniej miał zrobione .Mówię o domu wolnostojący jednorodzinnym . Bajbago drogi dlaczego wprowadzasz w błąd ludzi ? , dlaczego ? ? ?. Nie idź dalej tą drogą . Ty chyba robisz to tak z czystej przekory , żeby twojsza racja była na wierzchu . Ech !! .

Trudno zgodzić się z twierdzeniem T. Brzęczkowskiego że izolacja budynku poprawi tylko warunki bytowe a nie zmniejszy koszty ogrzewania . To jakiś absurd , znaczy że jedno ocieplenie zmniejsza koszty ogrzewania a inne tylko poprawia warunki bytowe . Ja coś źle zrozumiałem , czy panu co nieco się pokićkało ? . A wymiana okien na nowoczesne , szczelne też może tylko podnosić komfort bytowania lub wedle pana potrzeby zmniejszać koszty grzania ? . To chyba oczywiste że ocieplenie i wymiana okien obniżają koszty ogrzewania , po raz kolejny jednak okazuje się że nie dla każdego .
Link do komentarza
Cytat

Wytłumaczę jak laikowi. Zawsze należy robić bilans zysków i strat by ocenić czy inwestycja ma sens. Skupmy się na stratach, bo zyski są wszędzie.
Im większy "baniak" tym większe straty.


A tu jeszcze mam taką fajną stronkę przeczącą twierdzeniu Pana T. Brzęczkowskiego że im większy baniak tym większe straty .
http://www.tanie-ogrzewanie.pl/pl/poradniki_abc/116.html
Jak się okazuje na pozór rzeczy oczywiste , wcale takimi nie są ; czy ja coś źle skumałem ?. Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ale no naprawdę dlaczego tak piszesz jak nie wiesz . Sąsiad wymienił centralne węglowe na gazowe plus solar , ocieplenia budynku nie robił i wymiany okien bo już wcześniej miał zrobione .Mówię o domu wolnostojący jednorodzinnym . Bajbago drogi dlaczego wprowadzasz w błąd ludzi ? , dlaczego ? ? ?. Nie idź dalej tą drogą . Ty chyba robisz to tak z czystej przekory , żeby twojsza racja była na wierzchu . Ech !! .




Masz rację - mój błąd rok temu była nowela (w zasadzie nowa ustawa) i co nieco zmieniło się. Przepraszam. icon_redface.gif
http://www.polskieustawy.com/print.php?act...;adate=20090319
Ale i tak nie jest lekko – mało komu opłaca się.

Link do komentarza
Cytat

Szanowny Panie dotyczy to wyłącznie obiektów w których izolacja termiczna poprawi warunki bytowe a nie zmniejszy rachunków! Co łatwo sprawdzić - pytając się kogoś kto mieszka w bloku po "termomodernizacji". Brak automatyki ( zaworów w sieci zasilającej sterowanych temperaturą 'wody" powrotnej) sprawia, że częściej w "ocieplonym" bloku jest otwarte okno. Podobne "oszczędności" wciska się ludziom montując podzielniki kosztów itp. sprawy.
Szanowny Panie nie są i nie będą dotowane żadne działania ograniczające zużycie energii do czasu gdy wszystkie jej źródła przynoszą zyski do budżetu.


mieszkam aktualnie w bloku/wiezowcu nieocieplonym jakis czas temu zamontowano mi podzielniki ciepla i jak placilem rocznie 2160 zł tak po zamontowaniu podzielnikow srednio wychodzi 1600~1800 zł wiec oplacalo mi sie to.

a co do tematu sprawy czyli dyskusja o dofinansowaniu to przeciez to nie jest dofinansowanie dla odbiorcy koncowego tylko dofinanswoanie bankow i budzetu panstwa !!! tak dokladnie zeby sie temu dokladnie przyjzec to sobie trzeba policzyc ile kosztuje zakup i montaz kompletnej instalacji solarnej normalnie a ile kosztuje instalacja przez dofinansowanie. Kolektory "refundowane" musza miec projekt, nastepnie bank musi nam udzielic kredytu a odsetki to tez koszt bardzo czesto niepotrzebny bo nie kazdy chce kredyt na solary ale tu nie mamy wyboru, kolejna sprawa to podatek od kwoty refundowanej ktory plynie do budzetu w sumie to przy sprzyjajacych warunkach otrzymamy dofinansowanie na poziomie ok 20 %, ale pamietajmy ze to 20% od kwoty relatywnie wyzszej za instalacje ktora mozemy wykonac sporo taniej nie kozystajac z refundacji (odpadaja odsetki, koszt projektu, podatek) w sumie tak jak sie orientowalem to bez refundacji koszt instalacji wyniesie mnie okolo 8000 zł 2 panele do tego zbiornik na wode i reszta elementow potrzebnyuch do poprawnej pracy, natomiast z refundacja musialbym zaplacic okolo 11000~11500 zł wiec gdzie tu sens i logika !!!???
Link do komentarza
Cytat

mieszkam aktualnie w bloku/wiezowcu nieocieplonym jakis czas temu zamontowano mi podzielniki ciepla i jak placilem rocznie 2160 zł tak po zamontowaniu podzielnikow srednio wychodzi 1600~1800 zł wiec oplacalo mi sie to.

a co do tematu sprawy czyli dyskusja o dofinansowaniu to przeciez to nie jest dofinansowanie dla odbiorcy koncowego tylko dofinanswoanie bankow i budzetu panstwa !!! tak dokladnie zeby sie temu dokladnie przyjzec to sobie trzeba policzyc ile kosztuje zakup i montaz kompletnej instalacji solarnej normalnie a ile kosztuje instalacja przez dofinansowanie. Kolektory "refundowane" musza miec projekt, nastepnie bank musi nam udzielic kredytu a odsetki to tez koszt bardzo czesto niepotrzebny bo nie kazdy chce kredyt na solary ale tu nie mamy wyboru, kolejna sprawa to podatek od kwoty refundowanej ktory plynie do budzetu w sumie to przy sprzyjajacych warunkach otrzymamy dofinansowanie na poziomie ok 20 %, ale pamietajmy ze to 20% od kwoty relatywnie wyzszej za instalacje ktora mozemy wykonac sporo taniej nie kozystajac z refundacji (odpadaja odsetki, koszt projektu, podatek) w sumie tak jak sie orientowalem to bez refundacji koszt instalacji wyniesie mnie okolo 8000 zł 2 panele do tego zbiornik na wode i reszta elementow potrzebnyuch do poprawnej pracy, natomiast z refundacja musialbym zaplacic okolo 11000~11500 zł wiec gdzie tu sens i logika !!!???



Przecież wyżej na forum dawno podliczono, że ta cała dotacja to maksymalnie kredyt na 14% kosztów.
Link do komentarza
Cytat

_retrofood , oscylot= nie chodzi o tę dotacje 40 % przez banki tylko do solarów . Pisałem wyraźnie że chodzi o dotacje w wysokości 80% i obejmujace ocieplenia ,wymiana okien, solary(też) oraz modernizację ogrzewania .
Bajbago _ nieustannie mnie zadziwiasz . icon_smile.gif


nie znam tematu mozliwe ze takowa dotacja istnieje i dziala

Cytat

Przecież wyżej na forum dawno podliczono, że ta cała dotacja to maksymalnie kredyt na 14% kosztów.


to tak w celu przypomniena pisalem
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Moim zdaniem, w grę mogą wchodzić dwie przyczyny (poza awarią pompy):
1. Nieodpowietrzona instalacja.
2. „Zastanie się” pompy, która jakiś czas nie chodziła i nie była „zalana” – „wyschła woda” i zostały osady.
3. Zbyt mała ilość czynnika w obiegu, co spowodowało (mogło spowodować) skutki pkt.2.
Link do komentarza
Cytat

Moim zdaniem, w grę mogą wchodzić dwie przyczyny (poza awarią pompy):
1. Nieodpowietrzona instalacja.
2. „Zastanie się” pompy, która jakiś czas nie chodziła i nie była „zalana” – „wyschła woda” i zostały osady.
3. Zbyt mała ilość czynnika w obiegu, co spowodowało (mogło spowodować) skutki pkt.2.




Instalację opowietrzyłem postępując zgodnie z instrukcją.

Zastanie pompy najprawdopodobniejsze. Stała całą zimę ponowny rozruch po napełnieniu odpowiedniej ilości glikolu.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Ja na etapie budowy domku zleciłem opracowanie indywidualnej instalacji c.o. (ogrzewanie podłogowe na parterze a na poddaszu tradycyjne kaloryfery) i c.w.u. (300 litrowy zasobnik ciepłej wody wspomagany pompą obiegową) wykorzystującej kilka źródeł zasilania - zdecydowałem się na kominek z płaszczem wodnym wspomagany przez nowoczesny kocioł gazowy i instalację solarną. Firma wykonała stosowną instalację - zamontowano kominek wraz z 300 litrowym zasobnikiem ciepłej wody i przygotowano konieczne przyłącza gotowe do późniejszego podłączenia kotła gazowego i instalacji solarnej.

Po około 2 latach użytkowania okazało się iż sam kominek nie sprawdza się w 100%. Ma swoje wielkie zalety (niskie koszty ogrzewania) ale i wady w użytkowaniu m.in. przy bardzo niskich temp. zewnętrznych konieczność dość częstego dokładania drewna lub innego wkładu (średnio raz na 3-5 godz.), brak pełnej kontroli temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, zaś w okresie letnim w celu ogrzania wody użytkowej konieczne jest "palenie w kominku" ... Ufff ... w salonie upał a tutaj dochodzi jeszcze żar kominka ...

Zacząłem się więc rozglądać za instalacjami solarnymi oraz kotłem gazowym. Ponieważ sprawność solarów w okresie zimowym jest niewielka ich wykorzystanie do ogrzania domku i c.w.u. jest wówczas znikoma.

Pojawiła się niedawno możliwość dofinansowania z NFOŚiGW - jak głoszą informacje do 45%. Rzeczywistość okazała się jednak nie taka różowa. Po wysłuchaniu innych którzy starali się o takie wsparcie i przeprowadzeniu własnej kalkulacji doszedłem do sedna sprawy - czas zwrotu takiej instalacji, nawet przy uwzględnieniu tej teoretycznej 45% dotacji, która w ostatecznym rozrachunku spada do jakiś 25-30% - jest dla mnie zbyt długi. Poza tym te minimum 10 tyś zł jakie musiałbym wydać za instalacje solarną jak przeznaczę na ogrzewanie c.w.u. nowoczesnym kotłem gazowym to starczy na dobrych kilka lat. Poza tym i tak muszę zainstalować kocioł gazowy, jako alternatywę dla kominka, który wykorzystam do ogrzewania c.w.u., więc NIE WARTO WYDAWAĆ DWA RAZY NA TEN SAM CEL ...

Jeśli kogoś to interesuje to więcej o tym napisałem na swoim blogu - http://mojwymarzonydomek.blogspot.com/

Pozdrawiam
Robercik72
Link do komentarza
Wykonałeś (jak wiele osób wcześniej) kilka sensownych ruchów, których SUMA stała się bezsensowna.

Podłogowe - to niskie zasilanie.
Kominek z PW - to zasilanie wysokie.
NOWOCZESNY piec (kocioł) gazowy - myślę, że kondensat z automatyką.
Rozważasz solary....
Układ CWU - zładowy, z magazynowaniem, a więc problem dezynfekcji termicznej (kondensatem?!)

Połączenie tego wszystkiego w budzie zrobionej z jakiegoś porotermu czy BK jest co najmniej trudne tak, aby zadziałało poprawnie.
Pomyśl nad elementem sprzęgającym to wszystko. Chałupa sobie (jak piszesz) nie radzi.
To się "bufor" nazywa...

I podłogówka i kaloryfery to błąd i komplikacja systemu grzewczego.
Po to, aby solary mogły wspierać system grzewczy, to trzeba sobie odpowiednio dom zbudować.
MOGĄ skutecznie wspierać system grzewczy.
Tylko...
Nie te 4m2 sprzedawane za kupę kasy.

Adam M.
Link do komentarza
Solary są dobre dla leniwych i niewiedzących co z kasą robić. Dla mnie jest to przeinfestowanie inwestycji. Mam znajomego który zakladal solary, kiedyś mi się zwierzyl ze montowal kilka lat solary a teraz to rzucil i zarabia tylko ze serwisu i przegladów. Tak wiec samo zalożenie solarów to tylko pół sukcesu trzeba się liczyć jeszcze z kosztami eksploatacyjnymi.
Link do komentarza
Cytat

Wykonałeś (jak wiele osób wcześniej) kilka sensownych ruchów, których SUMA stała się bezsensowna.

Podłogowe - to niskie zasilanie.
Kominek z PW - to zasilanie wysokie.
NOWOCZESNY piec (kocioł) gazowy - myślę, że kondensat z automatyką.
Rozważasz solary....
Układ CWU - zładowy, z magazynowaniem, a więc problem dezynfekcji termicznej (kondensatem?!)

Połączenie tego wszystkiego w budzie zrobionej z jakiegoś porotermu czy BK jest co najmniej trudne tak, aby zadziałało poprawnie.
Pomyśl nad elementem sprzęgającym to wszystko. Chałupa sobie (jak piszesz) nie radzi.
To się "bufor" nazywa...

I podłogówka i kaloryfery to błąd i komplikacja systemu grzewczego.
Po to, aby solary mogły wspierać system grzewczy, to trzeba sobie odpowiednio dom zbudować.
MOGĄ skutecznie wspierać system grzewczy.
Tylko...
Nie te 4m2 sprzedawane za kupę kasy.

Adam M.





Witaj...

No fakt myślę o dobrym kotle z automatyką która pozwoli w okresie jesienno-wiosennym lekko dogrzać budynek a w pozostałym okresie zapewni ciepłą wodę. No dobrze by było jakby nie był zbyt "gazożerny" - poleciłbyś jakiś model kotła ???
Podłogówka na dole w miarę dobrze sie spisuje a góra - kaloryfery szybko sie nagrzewają i dają radę ogrzać pomieszczenia ale po załączeniu pompek na III poziomie to "bulgocze" w rurkach ... hahaha....
Na parterze mam płytki gresowe które sa bardzo łatwe w utrzymaniu - parkiet czy panele u mnie odpadają - uległy by bardzo szybkiemu zniszczeniu prze psiaki, dzieciaki itd.
W użytkowaniu najwiekszym problemem dla mnie jest jednak dym i pył jaki towarzyszy kominkowi. Mam komin z wkładem ceramicznym oizolowany o dużej średnicy - chyba 230 mm ale czasami jak pogoda niesprzyjająca to podczas dokładania zaczyna trochę cofać dym do środka pomieszczenia - jakby sie wytwarzał ciąg odwrotny - mam wentylacje w kominie i dodatkowo kanał dolotowy powietrza usytuowany pod kominkiem zasysający powietrze z zewnątrz.
Dodatkowo układ więźby nie bardzo pozwala mi na dużą zabudowę solarami więc - raczej z nich zrezygnuję jako źródło ogrzewania c.o.
Link do komentarza
"podczas dokładania zaczyna trochę cofać dym do środka pomieszczenia - jakby sie wytwarzał ciąg odwrotny - mam wentylacje w kominie i dodatkowo kanał dolotowy powietrza usytuowany pod kominkiem zasysający powietrze z zewnątrz."

Ale...
PO OTWARCIU SZYBY KOMINKA NIE MASZ tego co piszesz...
Wiesz o tym?
icon_lol.gif

mhtyl
JAKIE koszty eksploatacyjne masz na myśli?

Adam M.
Link do komentarza
Witam.
adam mk napisał:
Cytat

I podłogówka i kaloryfery to błąd i komplikacja systemu grzewczego


Adamie chyba generalizujesz. Ja mam u siebie taki układ i jestem zadowolony. Ale układ połączony jest w sposób: ciepło z kozy idzie najpierw na grzejniki, później na podłogówkę, jak chcę to mogą grzać tylko grzejniki, to samo się tyczy z podłogówką. Ciepłą wodę ogrzewam osobno wtedy nie ogrzewam ani podłogi ani grzejników a wody do ogrzania mam 600l.
pozdrawiam.
Witold
Link do komentarza
Zrobiłeś i jesteś zadowolony.
Zgoda!

Uważam, że jeden, dobrze wykonany system grzewczy w domu to w zupełności dość!
Nikomu nie trzeba długo tłumaczyć, że podłogówka w nowobudowanych domach ma same zalety.
Kaloryfery w takich domach wiele sensu nie mają!
Bo?
Bo (zgodnie z prawem i dyrektywą unijną) wszyscy dostają wścieku, żeby nie tylko utrzymać, ale mocno zmniejszyć współczynnik przenikania ciepła poniżej obowiązującego (0,3W /m2 x stK).
W efekcie - TEMPO UTRATY CIEPŁA przez bryłę i wnętrze domu jest ZNIKOME!!!
PO CO więc w takim domu "ultraszybkie" Regulusy?
(jakiekolwiek kaloryfery)

Wystarczy JEDEN zespół mieszająco-pompowy do zasilania systemu grzewczego napędzany z jakiego baniaczka, który jest grzany JAKKOLWIEK.
Pod podłogę pchamy około 30stC. (w takiej wodzie się myć - to zimno się czuje).
Kocioł stałopalny czy kominek z PW wypuszcza prawie wrzątek.
Ale to "najtańsze" źródła ciepła...
No, i połączyć je sensownie trzeba, jak się na nie decydujemy.
Jak wolimy gaz - to kondensat przy podłogówce potrafi pokazać "co potrafi".

PO CO budować DWA systemy grzewcze i DWA RAZY za osiągnięcie JEDNEGO celu płacić?

Adam M.

Miało być o solarach...

MOŻNA SKUTECZNIE wspierać system grzewczy domu solarami!
NIE MOŻNA wtedy budować takiego systemu NOGAMI!!!

Systemy solarne urodziły się w znanej większości (komercyjnej) postaci do grzania CWU.
Podobno - DARMOWEGO.
Sprawdza się to "tak sobie".
Bo?
Bo realnie i użytkowo - CWU powinno mieć ponad 45stC a nie zawsze solary są w stanie tyle stC "zrobić".
Błędy doboru podzespołów, błędy połączenia, błędy lokalizacji paneli itp...
Ale...
Te 30stC dla podłogówki to nawet kiepski solarek dać potrafi...
Tylko "trzeba mu na to pozwolić".

Solar jako system grzania wody? - średnio dobry pomysł. (z wielu powodów)
Solar jako system grzewczy domu? - raczej nie...
Solar jako WSPARCIE systemu grzewczego i CWU? - TAK!!!

Adam M.
Link do komentarza
Cytat

mhtyl
JAKIE koszty eksploatacyjne masz na myśli?

Adam M.


Obsluga serwisowa, przeglądy, wymiana plynu itd. Zreszta znajomy twierdzi ,ze teraz robi tylko przeglady czy jak tam je zwal solarów i lepiej ma niż jak zakładał solary.
Link do komentarza
Witam.
adam mk napisał:
Cytat

Te 30stC dla podłogówki to nawet kiepski solarek dać potrafi...
Tylko "trzeba mu na to pozwolić".


A czy wiesz Adamie jak na taki tekst reagują ludzie nie posiadający większej wiedzy o kolektorach? A no ja się przekonałem musząc potem długo tłumaczyć co autor miał na myśli.
Załóżmy, że jest to 100m2 podłogówki i zapotrzebowanie na energię tej chałupki wynosi 50W/m2 to z tego kiepskiego kolektorka na poziomie wymiennika płytowego potrzeba 5kW. Patrzenie pod kątem tylko temp. to nie wszystko, trzeba jednak dostarczyć pewną moc a temp. jest już tylko pochodną lub prawidłowo ustawionym parametrem zasilania. Co z tego, że z kolektora zejdzie 30 stopni jak nie można tym ogrzać nawet 10m2.
I podobnie:
Cytat

Kocioł stałopalny czy kominek z PW wypuszcza prawie wrzątek.


Nie koniecznie a zależy to od wielkości przepływu, podobnie jak w kolektorach. Dla przykładu: kominek grzeje nam z mocą 10kW w jednym przypadku na wyjściu uzyskujemy 70 stopni na wejściu 40 stopni przy przepływie 300l/h a w drugim, 30 stopni na wyjściu i 22 na wejściu do kominka przy przepływie 1080l/h.
Jak widać na powyższym przykładzie kominek można również podłączyć bezpośrednio do podłogówki bez podmieszania.
pozdrawiam.
Witold
Link do komentarza
Ja wiem, ze temperatura wypływającej wody z kotła, w którym się pali, zależy od przepływu.
Ale często też czytam posty, gdzie ludziska drą włosy z głowy (czy z innych miejsc), bo im takie smrodliwe i brunatne ze ściany kominowej wyłazi, kocioł ma dziury, choć w zeszłym roku kupiony, a wszyscy fachowcy (od murarzy po zduna) to dranie nastawieni na oszukanie inwestora, partaczenie roboty i branie kasy za coś - co nie działa po jednym sezonie.
Paleniska stałopalne powinny być GORĄCE! (to w paleniskach ma się wszystko dopalać a nie osadzać w kanale dymowym).

Piszesz - 50W/m2
Zgoda.
Wspominasz 100m2...
JEŻELI SOLAR MA 200m2 TO MOŻE PRACOWAĆ Z MOCĄ 25W/m2 I WYSTARCZY.
DOSTĘPNE JEST CHWILAMI 1000W/m2.

Ludzie, którzy nie posiadają większej wiedzy na ten temat dzielą się generalnie na dwie grupy.
Na takich co tę wiedzę przyswoją lub nie , bo tak chcą i na baranów, które się strzyże (jak kto sumienia nie ma).
Brak wiedzy budzi lęki, zabobony i jest źródłem mniemanologii stosowanej w najgorszym jej wydaniu.
Adam M.
Link do komentarza
Kompletnie się z tym nie zgadzam że solary są dotowane przez Państwo dlatego że przynoszą straty w ogrzewaniu . O solarach i korzyściach płynących z zastosowania tego typu ogrzewania wody słyszałem w latach 80 tych i nikt zapewne w Polsce nie wiedział że będą dotowane przez Państwo a tym bardziej przez Unie Europejską która całkiem inaczej wtedy wyglądała niż obecnie a zakładane w tamtych czasach systemy solarne bez dwóch zdań pozwalały oszczedzać energie i na to nie mam żadnych wątpliwości , a jeżeli chodzi o dodatcje unijne to praktycznie sa stosowane praktycznie w każdej dziedzinie życia więc twierdzenie że Państwo dotuje bo zbytu na dany produkt , usługe jest całkowicie mylne .
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...