Skocz do zawartości

Gont bitumiczny- kolejne warstwy


Recommended Posts

Jak powinien wyglądać dach z gontem. Konkretnie ile powinien mieć warstw?

Do tej pory myślałem że wystarczy:

- zadekować dach,
- potem papa podkłądowa
- bijemy gont.

Jak wlazłem ciut w temat dowiedziałem się o gwoździach galwanizowanych i jakichś membranach. Jak to powinno być zrobione porządnie żeby nie wejśc w bełkot marketingowy?


Znalazłem taką firmę:

http://columen.pl dajką gwarancję na 30 latek

Autorus Edytowano przez autorushd (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Wiecie u mnie jest taka sytuacja ze robię kopułę wiec deskowanie będzie na mur ceglany. Wydaje mi się ze jest to podobna sytuacja jak ktoś wylewa dach.

Brak obrazka


Podaję link do tej firmy z długa gwarancją.


http://www.columen.pl/

ja wyobrażam sobie warstwy u mnie następująco:
- mur ceglany
- krokwie dobijane do muru
- deskowanie deskami calówkami o szerokości ok 10cm
- papa podkładowa
- gont bitumiczny

Ale z tego co czytam to pod krokwie daje się jakąś membranę

Brak obrazka

No i przynajmniej na samej górze kopuły kat kładzenia gontów będzie mały, Wiadomo na końcu będzie prawie pion.


Autorus Edytowano przez autorushd (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Nie wiem czy ktoś to wyliczył, ale pełne deskowanie kopuły, może wynieść tyle samo co wybudowanie samej kopuły – jak nie drożej.

Kwestią dodatkową jest „praca” (naprężenia, klawiszowanie) tego „tworu” konstrukcyjnego.



Nie przesadzajmy, na całość budowy wziąłem ok 20m3 desek calówek, jest to ilość na dwie kopuły , garaż i łącznik między nimi oraz deskowanie fundamentu.
Link do komentarza
Cytat

Wiecie u mnie jest taka sytuacja ze robię kopułę wiec deskowanie będzie na mur ceglany. Wydaje mi się ze jest to podobna sytuacja jak ktoś wylewa dach.

Brak obrazka


Podaję link do tej firmy z długa gwarancją.


http://www.columen.pl/

ja wyobrażam sobie warstwy u mnie następująco:
- mur ceglany
- krokwie dobijane do muru
- deskowanie deskami calówkami o szerokości ok 10cm
- papa podkładowa
- gont bitumiczny

Ale z tego co czytam to pod krokwie daje się jakąś membranę

Brak obrazka

No i przynajmniej na samej górze kopuły kat kładzenia gontów będzie mały, Wiadomo na końcu będzie prawie pion.


Autorus





Ja nie rozumiem po co ci ten gont i deskowanie na tej kopule...
Jakoś z opisów wyobrażałem sobie ta kopułe jako gładka powierzchnie na całej jej zewnętrznej "scianie- dachu"
Ja bym sobie dał to http://www.termopian.com.pl/
i kazał pokryc farbą w fajnym kolorze.
"•TERMOPIAN® można natryskiwać na wszystkie suche i oczyszczone podłoża (papa, blacha falista lub płaska, eternit falisty, beton, ceramika itd.), bez względu na kształt dachu (płaski, szedowy, kopertowy, wielonawowy, kopuła, inne). "
Link do komentarza
Musze się wczytać. Z pozoru to może mieć sens. Moi architekci całą kopule smarowali specjalnym ( bardzo drogim ) tynkiem w kolorze betonu co delikatnie mówiąc mi nie leżało. Jedyne sensowne wyjście to był właśnie ten gont.
W każdym razie wielkie dzięki za cynk, przedstawi to projektantom, niech sobie przemyślą.

Autorus
Link do komentarza
Też sobie to tak wyobraziłem: lody waniliowe albo bakaliowe w polewie czekoladowej mniam icon_rolleyes.gif

Nie musi byc termopian może byc innej firmy. Produkt od dawna stosowany w Polsce tylko ze bardziej przemysłowo niz indywidualnie. Widziałem jak jeden budynek z płaskim dachem robili. Pełno takich jakby kropelek podmuch wiatru zwiał, które zastygły w powietrzu i leciały na parking. W dotyku było suchą pianką jak pumeks.

Jakoś nie umiem wyobrazić sobie ocieplania kopuły sztywnym styropianem od wewnątrz w tej kopule icon_neutral.gif Ale dzis niskie mam ciśnienie i wyobraźnia szwankuje.
Link do komentarza
Nylon odpada z powodu ceny, pisałem już w innym wątku. Dalej piłuję gonty. Jutro pobiegam po pokryciach dachowych, faktycznie jeden dzień może być mało, jakby co to się z kumplem gdzieś zadekuję bo samemu mi się oczywiście jechać by nie chciało. Za rok będę miał do autostrady na PPoznań 15km icon_smile.gif a teraz dziurami do Strykowa icon_sad.gif
Link do komentarza

Sorry za szczerość , ale nigdy w życiu nie zepsułabym sobie takiego fajnego pomysłu jak dom - kopuła położeniem gontu . Osobiście dopuszczam tylko i wyłącznie elewację "na gładko" ... tak:

Brak obrazka

Brak obrazka

18714_1196154480696_n.jpg

I nie rozumiem .... gdzie chcesz niby ten gont położyć? ca całej elewacji kopuły czy też wyodrębnić niby dach?
jakkolwiek nie zrobisz - przekombinujesz ....

Link do komentarza
Cytat

Sorry za szczerość , ale nigdy w życiu nie spieprzyłabym sobie takiego fajnego pomysłu jak dom - kopuła położeniem gontu . Osobiście dopuszczam tylko i wyłącznie elewację "na gładko" ... tak:

Brak obrazka

Brak obrazka

18714_1196154480696_n.jpg

I nie rozumiem .... gdzie chcesz niby ten gont położyć? ca całej elewacji kopuły czy też wyodrębnić niby dach?
jakkolwiek nie zrobisz - przekombinujesz ....



Powiem tak, to wszystko ładnie wygląda na zdjęciach. Ale ja w tej kopule już kilka razy byłem i ta cementowa szarość z zaciekami słabo na mnie wpływa. Dodatkowo wypadałoby wpaść na kopułę i karcherem raz na rok ją przeczyścić oraz podmalowac ewentualne przecieki. icon_sad.gif
Link do komentarza
Cytat

jeśli chodzi o termopian i kopuły to myślę, że jeden z właścicieli firmy (sylwester będkowski) mógłby podzielić się swoją wiedzą nt. budowy i izolowania kopuł monolitycznych. Kiedys sie tym zajmowali wiec na pewno ma duze doswiadczenie

Jedna z kopul przez nich wybudowana: http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=199



To jest jednak zupełnie inna technologia, tzn te kopuły sa dmuchane z lanego betonu z odpowiednimi dodatkami, tego nic nie ruszy, jak bunkier.

Ja buduję z cegły, i faktycznie może należy założyć temat na forum ekspertów icon_smile.gif

Autorus
Link do komentarza
Cytat

no właśnie , autorushd - co Oni proponują?



Nie doszliśmy jeszcze do poszycia icon_smile.gif Maja czas do marca. Zgodnie z umową. Jednak co mi szkodzi poszukać czegoś.
Ewentualnie myślałem nad takim tynkiem jak maja oni ale z dodatkiem koloru.

W grę by wchodził również termopian tyle ze nic o nich w necie znaleźć nie można icon_sad.gif Z ceną włącznie.
Link do komentarza
Cytat

To jest jednak zupełnie inna technologia, tzn te kopuły sa dmuchane z lanego betonu z odpowiednimi dodatkami, tego nic nie ruszy, jak bunkier.

Ja buduję z cegły, i faktycznie może należy założyć temat na forum ekspertów Array="" style="vertical-align:middle" Array border="0" alt="icon_smile.gif">

Autorus



Może obłożyć całość kamieniem lub gresem .


Link do komentarza
Cytat

Może obłożyć całość kamieniem lub gresem .



z torbami chcesz Go puścić? icon_rolleyes.gif

ponadto - kamieniem - gdyby fajnie dobrać - efekt mógłby być cool - ale drogo.... , ale równie dobrze można przekombinować i zepsuć cały efekt ....
a gres? na kopułę? wieś śpiewa i tańczy .... icon_rolleyes.gif

powtarzam ... kopuła będzie dawała po oczach efektem - jeśli będzie na gładko .... ludziom szczeny poopadają z wrażenia ....
a każde udziwnienie , pstrokatość , moc kolorów i faktur - popsuje efekt .... to ma być proste w formie ... z założenia ...

to moje zdanie , nie każdy musi się z nim zgadzać... icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Rozsądek jednak przeważył .



po czym wnosisz?

Cytat

Po podliczeniu giętego drewna , okrągłych rynien,rur spustowych itd .wszystkich udziwnionych materiałów i robocizny może płytki z kamienia na całej kopule były by tańsze.



porównujesz rozumiem do gontu pod który trzeba by dekować, tak?


natomiast - jestem ciekawa - czy istnieje taki materiał który można by zastosować na całej kopule i zrobić na gładko , ale na którym nie widać by było kolorystycznie brudnych zacieków spowodowanych przez deszcze .... coś jak tynk , ale o fakturze takiej coby krople zachowywały się jak na np. farbie olejnej .... icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
Cytat

po czym wnosisz?


Nie pytaj bo zmienię zdanie.



Cytat

- czy istnieje taki materiał który można by zastosować na całej kopule i zrobić na gładko , Array="" style="vertical-align:middle" Array border="0" alt="icon_rolleyes.gif">


Gładkość zaleta ? np. zimą zalegający śnieg lód ,sople przy roztopach na rynnach ,czyszczenie rynien z liści ,wiatr może oderwać co nieco , a przy gładkości tego wszystkiego niet.





Link do komentarza
Cytat

zawziąłeś się na ten termopian jak kuń
to nazwa handlowa, idea to PUR i pochodne
poszukaj pod nazwa izolacje natryskowe

swoją drogą łaskawy jesteś - marzec

coś mi się zdaje, ze kopulowania nie będzie




Zgadzam się z przedmówca. Poszukaj w googlu i napisz do producentów albo zadzwoń. Jest ich duzo ja wpisując w googlarkę znalazłem kilkunastu np tu:
http://katalog.pf.pl/TERMOIZOLACJA-PIANK%C...P0R10C-m11.html

Wiem, że czasem głupio dzwonic i sie dopytywać i wygodniej przez @, ale szybciej efekt uzyskasz.
Powiem ci tak, ja bym zrezygnował z ocieplenia od wewnatrz, zyskał wiecej miejsca, mniej problemów z docinaniem płyt itp, łatwe tynkowanie w środku(tynkiem wapiennym icon_wink.gif dostałem fajne materiały od producenta) i fajne pokrycie i ocieplenie od zewnatrz.

Tez zastanawiałem się nad blachą. Mógł by fajny efekt powstać, tylko trzeba by dopracować szczegóły, żeby jak schron atomowy dom nie wyglądał.

Ta twoja kopuła budzi emocje.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...