Skocz do zawartości

potrzebne informacje


Recommended Posts

Witam serdecznie mam parę pytań dotyczących pomp ciepła, ponieważ zajmuję się instalacjami sanitarnymi c.o wod-kan i Montażem kolektorów słonecznych, nie miałem styczności z Pompami ciepła a więc zastanawia mnie to czy zda to lepszy egzamin niż solary? solary wiadomo pare dni deszczowych już wody ciepłej nie ma, chodzi mi konkretnie o lato jaka pompa ciepła była by dobra do ogrzania samej c.w.u. zbiornik ok 200l jaki jest koszt eksploatacji miesięczny takiej pompy ? i dodatkowe pytanie czy np w kotłowni która znajduje się wewnątrz budynku bd mocny hałas ? pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc
Link do komentarza
"zastanawia mnie to czy zda to lepszy egzamin niż solary? "
MOŻE, ale nie MUSI.
To temat - rzeka...

TAKA pompa może poprawnie pracować w warunkach zewnętrznych od około "0"stC w górę.
Działa - tak do -5stC. Potem raczej już tylko udaje, że działa.
A w drugą stronę?
Zwykle jest MOCNO niewykorzystana!
Nie radzi sobie, jak ma za dużo ciepła dostępnego.
Pracuje z określoną mocą grzewczą, ale tylko z taką z jaką "daje sobie radę" jej sprężarka.
Nie jest to wada wielka.
Bo?
Bo solarek pracuje w dzień, raczej w słoneczny dzień, a taka pompa, latem, całą dobę.
MOŻE więc, przy poprawnie dobranym zbiorniku, zapewniać grzanie wystarczającej ilości CWU.
Ma zalety.
Nie jest przesadnie droga.
MOŻE wyglądać jak niewielka lodówka i podobnie głośno działać. (to znaczy - jest raczej cicha)
Modeli jest sporo.
Trzeba dobrze przemyśleć - który wybrać do konkretnej lokalizacji i warunków.
(Ten temat teraz ostro zaczynam drążyć praktycznie. "OPRACOWUJĘ" takie coś o bardzo porządnych parametrach)
Adam M.
Link do komentarza
Cytat

Witam serdecznie mam parę pytań dotyczących pomp ciepła, ponieważ zajmuję się instalacjami sanitarnymi c.o wod-kan i Montażem kolektorów słonecznych, nie miałem styczności z Pompami ciepła a więc zastanawia mnie to czy zda to lepszy egzamin niż solary? solary wiadomo pare dni deszczowych już wody ciepłej nie ma, chodzi mi konkretnie o lato jaka pompa ciepła była by dobra do ogrzania samej c.w.u. zbiornik ok 200l jaki jest koszt eksploatacji miesięczny takiej pompy ? i dodatkowe pytanie czy np w kotłowni która znajduje się wewnątrz budynku bd mocny hałas ? pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc


Wyliczenia należy zacząć od zużycia. Mam prysznic 3 l/ min rano 5 minut wieczorem 2... umycie rąk w ciągu dnia ( zmywanie - zmywarka) to około 30 litrów cwu. jestem w domu około 300 dni w roku ( wyjazdy na wakacje niedziele...)
daje to 300 kWh. ponieważ grzeję prądem to wynosi 150 zł rocznie na osobę - system jest niecentralny więc nie ma strat na rurkach i mniejsze są na zasobnikach.
By pompa ciepła miała sens ( solar nie ma sensu w żadnych warunkach) musiałbym minimum 4-5 razy dłużej stać pod prysznicem, czyli 'lać wodę".
Link do komentarza
Cytat

Wyliczenia należy zacząć od zużycia. Mam prysznic 3 l/ min rano 5 minut wieczorem 2... umycie rąk w ciągu dnia ( zmywanie - zmywarka) to około 30 litrów cwu. jestem w domu około 300 dni w roku ( wyjazdy na wakacje niedziele...)
daje to 300 kWh. ponieważ grzeję prądem to wynosi 150 zł rocznie na osobę - system jest niecentralny więc nie ma strat na rurkach i mniejsze są na zasobnikach.
By pompa ciepła miała sens ( solar nie ma sensu w żadnych warunkach) musiałbym minimum 4-5 razy dłużej stać pod prysznicem, czyli 'lać wodę".




Dwie nastolatki w domu wywracają te obliczenia do góry nogami icon_biggrin.gif
Ale zgadzam się, należy najpierw oszacować zużycie
Link do komentarza
To wszystko prawda, a zwłaszcza fakt, że jak stosuje się drogi nośnik energii – należy oszczędzać.
Ale nie wszyscy są poznaniakami . Istnieje dość duża grupa ludzi z nawykami burżuazyjnymi, która (o zgrozo) uwielbia kąpiel w wannie i to systematycznie.
Są nawet odszczepieńcy ( spora grupa), która posiada po 2 łazienki, a w każdej wanna i nie hodują w niej królików , ale systematycznie używają w celach rekreacyjno-higienicznych i to tez często.
Istnieją również prawdziwi zboczeńcy w tym zakresie i posiadają wanny 2 osobowe.

Moim zdaniem, życie jest zbyt krótkie, aby poświęcać je tylko i w całości idei oszczędności.
Link do komentarza
Cytat

To wszystko prawda, a zwłaszcza fakt, że jak stosuje się drogi nośnik energii – należy oszczędzać.
Ale nie wszyscy są poznaniakami . Istnieje dość duża grupa ludzi z nawykami burżuazyjnymi, która (o zgrozo) uwielbia kąpiel w wannie i to systematycznie.
Są nawet odszczepieńcy ( spora grupa), która posiada po 2 łazienki, a w każdej wanna i nie hodują w niej królików , ale systematycznie używają w celach rekreacyjno-higienicznych i to tez często.
Istnieją również prawdziwi zboczeńcy w tym zakresie i posiadają wanny 2 osobowe.

Moim zdaniem, życie jest zbyt krótkie, aby poświęcać je tylko i w całości idei oszczędności.


Pełna zgoda! Zawsze to powtarzam! Pompy ciepła , solary i inne centralne - nie nadają się do domów energooszczędnych. Opłacają się przy dużym zużyciu!
Jest grupa chcących tanio wybudować dom energooszczędny i tacy co chcą dużo lać wody i tracić ciepła przez izolację.
Moim zdaniem jest sporo przyjemniejszych wydatków ( wino... ) niż rachunki za prąd, czy gaz.
Link do komentarza
hehe dziękuje wszystkim za odpowiedzi. teraz konkrety potrzebuje tą pompę tylko i wyłącznie jak przestanie się użytkować pieca na paliwo stałe a więc w tedy już jest temperatura dodatnia moja lokalizacja to wielkopolska i przyjmę porównywalnie że zużycie wody bd sięgało 80l na dobe nieraz może więcej nieraz mniej ale optymalnie od 80 - 100 normalnie na lato założyłbym solary bo już ich sporo zamontowałem na życzenie klientów i się nie oszukujmy gdy trafi się kilka dni deszczowych jest kiepsko z woda więc sadzę ze pompa jakas mała na samą cwu zda lepszy egzamin a więc jaką byście polecili jaka firma,wydajność, i tak jak juz mowiłem najlepiej cichą bo będzie ona wewnątrz budynku czekam na odpowiedzi pozdrawiam Marcin
Link do komentarza
Cytat

Pełna zgoda! Zawsze to powtarzam! Pompy ciepła , solary i inne centralne - nie nadają się do domów energooszczędnych. Opłacają się przy dużym zużyciu!
Jest grupa chcących tanio wybudować dom energooszczędny i tacy co chcą dużo lać wody i tracić ciepła przez izolację.
Moim zdaniem jest sporo przyjemniejszych wydatków ( wino... ) niż rachunki za prąd, czy gaz.



Pompa ciepła nie nadaje się do domów energooszczędnych? Przyznaję, że nie bardzo rozumiem... Mogę prosić o kilka słów wyjaśnienia?
Pomijając całkowicie koszty inwestycyjne i słynną kwestię "czy/kiedy się zwróci" - stawiam tylko jedno pytanie: czy koszt wyprodukowania jednostki energii cieplnej przez pompę ciepła nie jest niższy niż koszt wyprodukowania jej przez inne źródła?
Link do komentarza
Cytat

Pompa ciepła nie nadaje się do domów energooszczędnych? Przyznaję, że nie bardzo rozumiem... Mogę prosić o kilka słów wyjaśnienia?
Pomijając całkowicie koszty inwestycyjne i słynną kwestię "czy/kiedy się zwróci" - stawiam tylko jedno pytanie: czy koszt wyprodukowania jednostki energii cieplnej przez pompę ciepła nie jest niższy niż koszt wyprodukowania jej przez inne źródła?



1Czy różnica w koszcie wyprodukowania kWh jest też różnicą w koszcie ogrzewania?
2Czy sprawa nawet jako takiego komfortu jest bez znaczenia?
3Dlaczego zajmujący się pompami ciepła tak zaciekle zwalczają izolację termiczną?
4Jakie są różnice między centralnym a niecentralnym ogrzewaniem?
5Gdzie się kończy dom energooszczędny?
Zastanawiał się Pan nad tym? Czy to nowe dla pana pytania?
Link do komentarza
Cytat

1Czy różnica w koszcie wyprodukowania kWh jest też różnicą w koszcie ogrzewania?
2Czy sprawa nawet jako takiego komfortu jest bez znaczenia?
3Dlaczego zajmujący się pompami ciepła tak zaciekle zwalczają izolację termiczną?
4Jakie są różnice między centralnym a niecentralnym ogrzewaniem?
5Gdzie się kończy dom energooszczędny?
Zastanawiał się Pan nad tym? Czy to nowe dla pana pytania?



" - Rebe, dlaczego ty zawsze odpowiadasz pytaniem na pytanie?
- A dlaczego nie...?" icon_smile.gif
Pozwoliłem sobie zacytować, bo mi się jakoś tak przypomniało. icon_smile.gif

Ja nie wiem, kto i co zwalcza i nie zastanawiałem się nad tym, ale dla mnie odpowiedź, że coś jest dobre lub złe (nieważne), bo jest zwalczane przez jakieś grupy ludzi... nie jest odpowiedzią. Mnie nie interesuje polityka i podejście tych, czy tamtych do danego zagadnienia, ale twarde liczby.
Wraz z roztopami zacznę budowę domu.
Chcę go jak najlepiej zaizolować, żeby straty ciepła były możliwie małe (oczywiście w granicach technicznego i ekonomicznego rozsądku). Absolutnie nie jestem więc przeciwnikiem izolacji domu - wręcz przeciwnie! icon_smile.gif
Jednak nawet najlepsza izolacja nie spowoduje, że przy -20 st.C na zewnątrz, w domu będzie ciepło, prawda?
Potrzebne jest jakieś źródło ciepła.
No więc się zastanawiam, jakie źródło będzie najtańsze w EKSPLOATACJI (podkreślam to, żebyśmy nie wdali się w rozmowę o kosztach inwestycji, bo te są dla mnie drugorzędne).
Szukam raczej odpowiedzi od osób, które tę ścieżkę przeszły i mają twardą wiedzę, nie zaś kolejnych pytań, na które musiałbym szukać odpowiedzi. icon_smile.gif
Proszę więc nie zadawać mi rebusów, tylko śmiało, prosto z mostu walić, jak się sprawy mają. icon_smile.gif
Link do komentarza
Mówisz - masz!
icon_lol.gif
Zrobisz jak większość (jakaś ceramika poryzowana lub BK) - będziesz miał jak większość - czyli jak? - ŚREDNIO!!! icon_lol.gif
Zrobisz jak radzi TB (zaizolujesz budę od wnętrza, solidnie, fachowo i ze sporym wysiłkiem) - to zagrzejesz (najlepiej - niecentralnie) to, co potrzebujesz w 3 minuty od -20stC do +23 bez "strat" na transporcie czy magazynowaniu - najlepiej grzałką nurkową do herbaty, powieszoną pod sufitem i wpiętą w ściemniacz.
Zrobisz dom masywny (silka choćby, jak kamienia polnego nie masz) i opatulisz go grubo od ZEWNĄTRZ - to raz zagrzany będzie tak samo ciepły i latem i zimą i w południe i o północy - niezależnie od bieżącej sytuacji za oknem.

TY wybierasz i Ty płacisz.
Także TY tam będziesz mieszkał....

No, to teraz decyduj.
Adam M.
Link do komentarza
Cytat

No, to teraz decyduj.



Szczerze powiem, że nie wiem co to jest ogrzewanie "niecentralne", ale boję się pytać, bo pewnie będę tysiąc pięćset sześćdziesiąty trzeci taki pytający i zostanę zaraz ofukany że "wątek już był". icon_wink.gif Pogrzebię w sieci.

A jeśli zrobię mury z tej porowatej ceramiki (tak już mam w projekcie) i opatulę z zewnątrz porządną, powiedzmy grubszą niż w projekcie, warstwą wełny mineralnej, to wciąż będę miał średnio?

Przepraszam, jeśli pytanie jest banalne, ale jestem zielony w tych sprawach. Na razie, bo wszystkiego można się nauczyć. icon_smile.gif
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

A jeśli zrobię mury z tej porowatej ceramiki (tak już mam w projekcie) i opatulę z zewnątrz porządną, powiedzmy grubszą niż w projekcie, warstwą wełny mineralnej, to wciąż będę miał średnio?


Powiem więcej,nawet mniej niż średnio icon_wink.gif
Prawdopodobnie masz w projekcie 12cm ocieplenia to daje nam U=0,3 m2K/W.Średnio w dzisiejszych czasach to jest min.18cm styro,wełny na ściany i u~0,2 m2K/W.
Jeśli ma być ciepło i dobrze to min.20cm ocieplenia w ścianach i min.30cm ocieplenia w stropie,no i nie ceramika icon_wink.gif
Pompa ciepła nie nadaje się do domów energooszczędnych ponieważ przy niskim zapotrzebowaniu budynku na ciepło tak duża inwestycja nie ma szansy na amortyzację.
Pompa ciepła nie jest zwykłym źródłem ciepła,narazie jest to inwestycja w niskie rachunki i jak każda inwestycja powinna nam się zwrócić,no chyba,że jesteśmy instytucją charytatywną lub istotą bezmyśną icon_smile.gif
Jeśli Ci nie zależy na kosztach inwestycji to najtańszym źródłem eksploatacji jest...Słońce.
Link do komentarza
Każdy ma własne kalkulacje i żeby było zabawniej - jedynie słuszne! icon_lol.gif
Pompa ciepła NADAJE się do domów energooszczędnych.
Do innych, w pewnych granicach - też.
Jest droga na etapie inwestycji.
Tyle.
Jak ktoś jest "centuś" i przelicza czy "zwróci mu się" każda łyżeczka cukru wsypana do herbaty ignorując komfort czy luksus takiego rozwiązania - to jego sprawa.

Jest takie pojęcie jak - amortyzacja.
WIEM co to znaczy.
PC się zamortyzuje...

Adam M.
Link do komentarza
Cytat

... Pompa ciepła nie jest zwykłym źródłem ciepła,narazie jest to inwestycja w niskie rachunki i jak każda inwestycja powinna nam się zwrócić,no chyba,że jesteśmy instytucją charytatywną lub istotą bezmyśną icon_smile.gif...



Wytluszczone to moj wklad w Twoja wypowiedz. Zastanaiwam sie czy masz na mysli tych, ktorzy kupili pompy ciepla czy moze ze skromnosci np. Siebie...
Tak beznadziejnej wypowiedzi juz dawno nie czytalem.
Dla Ciebie i kilku "ortodoxow" jest to inwestycja a inwestycja powinna przynosic dochozy a nie tylko sie zwracac. Nie przynosi dochodow to inwestycja chybiona.
Dla mnie zrodlo ciepla w domu to nie inwestycja ale po prostu jakis wybor, teraz pytanie na jakie zrodlo jest mnie stac.
Mozesz sobie piec/koze na "wungiel" wstawic i zapierniczac szufla, mnie tam rybka ale nie wypowiadaj sie w kwestii w ktorej nie masz nic rzeczowego do powiedzenia i nie masz pojecia o uzytkowaniu.

Znowu mozna porownac do samochodu nudne juz to jest ale jak widac niektorzy sa niereformowalni.
Po co nam jakies extra auto skoro kiepskim tez dojedziemy do celu, szkoda kasy a i nie zwroci sie ta "INWESTYCJA" raczej nigdy.

To sa wypowiedzi ludzi ktorzy albo nie maja mozliwosci albo po prostu ich nie stac na pompe ciepla.
Jesli ktos kilka lat temu zakupil np. piec na paliwa stale to raczej szybko go nie wymieni na cos innego a czasami zazdrosc lub taka zwykla, ludzka, "poczciwa" zawisc nie pozwala mu "przejsc" obojetnie obok tematu o ktorym moze na razie zapomniec. Taka natura ludzka, no ale jest jeszcze inna, gorsza grupa ludzi - Ci ktorzy maja w tym interes zeby wciskac takie czy inne zrodla ciepla. To dziala w obie strony, zwolennikow i przeciwnikow PCi.

@T. Brzęczkowski
Czy jestes Pan w stanie podac ilu uzytkownikow tego forum chce i ma ku temu zapedy zeby budowac dom w okreslonych parametrach o ktorych wspominasz?

Od razu przyzan sie, moj dom mial byc dla mnie od poczatku nie ja dla domu. Zbudowalem spory mostek w postaci kominka w salonie z kominem z cegly klinkierowej ponad dachem.
Zastosowalem pompe ciepla z wodnym podlogowym (centralne ogrzewanie), wentylacje z GWC zwirowym (podobno zbyt duze opory powinien miec)
Coz, moze jednak ktos mi wcisnal takie rozwiazania bo bylem grupa docelowa lobbowana na rzecz centralego...
Pewnie mam wiele innych "zlych" rozwiazan, niepasujacych do koncepcji niektorych userow. icon_sad.gif

Pzdr.
Link do komentarza
Cytat

@T. Brzęczkowski
Czy jestes Pan w stanie podac ilu uzytkownikow tego forum chce i ma ku temu zapedy zeby budowac dom w okreslonych parametrach o ktorych wspominasz?


Nie ma to znaczenia -
Może pan zada inne pytanie... Ilu użytkowników forum stać będzie z emerytury utrzymać domy o gorszych parametrach? Mają ludzie kasę to budują drogo inwestując w ogrzewanie. ja namawiam do mniejszej inwestycji w izolowanie. jest to trwalsze i bardziej komfortowe i tańsze... Wymiana czy servis starej pompy ciepła z emerytury ( za 20 lat) --- Pan to bierze pod uwagę? Dlaczego zamiast centralnego nie zbudować domu 15kW/m2 rocznie? Dlaczego nie robić stref - dzień noc czy ogrzewania zadaniowego. Przecież na stare lata wykorzystujemy mniej domu...
Źle się wychodzi na uleganiu reklamie ( naogół)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Dla Ciebie i kilku "ortodoxow" jest to inwestycja a inwestycja powinna przynosic dochozy a nie tylko sie zwracac. Nie przynosi dochodow to inwestycja chybiona.
Dla mnie zrodlo ciepla w domu to nie inwestycja ale po prostu jakis wybor, teraz pytanie na jakie zrodlo jest mnie stac.


Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia icon_wink.gif Czy zainstalujesz elektrownię wiatrową za 1,5mln.zł bo to też jest żródło ciepła,ba nawet w eksploatacji darmowe ? Czy będziesz robił odwierty do wód termalnych za ileś mln.zł ?
Jeśli odpowiesz "nie" to przeczysz sam sobie,jeśli odpowiesz "tak" to można pomyśleć,żeś jest pokroju o.Dyrektora icon_wink.gif
Czyli wg mnie osobą bezmyślną i zadufaną w sobie.

Cytat

Znowu mozna porownac do samochodu nudne juz to jest ale jak widac niektorzy sa niereformowalni.
Po co nam jakies extra auto skoro kiepskim tez dojedziemy do celu, szkoda kasy a i nie zwroci sie ta "INWESTYCJA" raczej nigdy.


Przykład jak najbardziej ok.Maybach za 1,5mln zł,z instalacją gazową na dachu,który spala 10l/100km i identyczny Maybach bez gazu za 300tys.zł,który spala 30l/100km.
Którego rozsądny człowiek wybierze,zakładając,że posiada 300tys.zł i musiałby brać kredyt na pozostałe 1,2mln.zł...?
(proporcje zachowane)


Cytat

To sa wypowiedzi ludzi ktorzy albo nie maja mozliwosci albo po prostu ich nie stac na pompe ciepla.
Jesli ktos kilka lat temu zakupil np. piec na paliwa stale to raczej szybko go nie wymieni na cos innego a czasami zazdrosc lub taka zwykla, ludzka, "poczciwa" zawisc nie pozwala mu "przejsc" obojetnie obok tematu o ktorym moze na razie zapomniec. Taka natura ludzka, no ale jest jeszcze inna, gorsza grupa ludzi - Ci ktorzy maja w tym interes zeby wciskac takie czy inne zrodla ciepla. To dziala w obie strony, zwolennikow i przeciwnikow PCi.


Nic z tych rzeczy,nie jestem sprzedawcą,jestem dopiero przed budową czyli nie zazdroszczę narazie nikomu icon_smile.gif
Dziwi mnie jednak bezkrytyczne podejście to tematu PCi niektórych osób.
I doradzanie PCi dla domu o bardzo niskim zapotrzebowaniu na ciepło.
Link do komentarza
Cytat

Rozumiem, ze wentylacja tez niecentralna powinna byc?

Pzdr.


???
Centralne ( pośrednie ) ogrzewanie ma straty na zasobniku i cyrkulacji - płacimy za ciepło wytworzone nie odebrane. Montaż niecentralnego jest tańszy i komfort ( regulacja temperatury ) lepszy. Łatwiejsze też jest programowanie stref i zadaniowości pomieszczeń. Natomiast co do wentylacji... Indywidualna w pomieszczeniach - wysoki koszt urządzeń, problemy z odprowadzeniem wody, wyższy poziom szumów w sypialni, mniejszy odzysk ciepła --- właściwie same wady.


Cytat

Po co nam jakies extra auto skoro kiepskim tez dojedziemy do celu, szkoda kasy a i nie zwroci sie ta "INWESTYCJA" raczej nigdy.


Nie wiem co ma piernik do wiatraka... dom izolowany jest tańszy inwestycyjnie i ma większy komfort.
Sam lubię duże i dobre auta ( jedno mam za ponad 60 000 euro ) ale by je mieć nie mogę dużo wydawać na ogrzewanie mieszkania czy firmy.
I jeszcze raz w sprawie
Cytat

zwroci

Dom izolowany jest inwestycyjnie tańszy niż dom ogrzewany. Przesunięcie kosztów z ogrzewania na izolację i ułożenie tej izolacji tak by izolowała ( przed odbiornikami ciepła i z paroizolacją) nie jest INWESTYCJĄ. my nic więcej nie wydajemy - a nawet mniej.
Link do komentarza
Bo wszystko trzeba (można) wyliczyć.
1. Nawet jeśli dom ma „zużycie” tylko 15kWh na 1m2, to przy dużej powierzchni, oszczędności mogą być spore – 2/3 kosztów energii elektrycznej.
2. Jeśli w nawet małym (powierzchniowo) domu mieszka kilka osób, to zużycie energii dla potrzeb CWU może przekraczać ilość energii potrzebnej dla ogrzania domu – czyli tez oszczędności w wys. 2/3 kosztów energii elektrycznej.
3. Ściana, to nie tylko bloczki i ocieplenie (izolacja cieplna), to także okna, które przy U=1 „zużywają” około 70kWh na każdy m2 ich powierzchni w ciągu sezonu grzewczego.
4. „Termos” potrzebuje nie tylko grzania w zimie, ale i chłodzenia w lecie - ten aspekt jest całkowicie pomijany.
5. Nie jest też prawdą, że tylko PCi może generować koszty związane z jej „zużyciem” – np. okna też „tracą” swoje właściwości energooszczędne, a przypadkowa awaria wody, też może powodować znacznie większe spustoszenia i związane z tym koszty w „termosie” – dużo wyższe niż w przypadku budowy „tradycyjnej”.
6. Biorąc to wszystko pod uwagę, może się okazać, że inwestycja w PCi przy domu o „zużyciu” około 30kWh/m2 + CWU jest bardzo opłacalna.
Link do komentarza
Masz zupelna racje.
Niestety caly czas sa proby udowodnienia ze dla wszystkich pewne rozwiazania beda najlepsze a jesli ktos ma inne zdanie to jest skonczonym kretynem.
Trzeba brac pod uwage konkretne przypadki a nie jak J. Kaczysnki, sa pewne grupy, pewni ludzie etc. -jakie grupy, jacy ludzie ...? Konkrety!!!!
Uwazam ze w moim przypadku PCi oplacala sie i nie wiem dlaczego "pewne grupy" ludzi probuja mi udowodnic ze lepiej licza moje pieniadze niz ja nie znajac realiow.
No, ale to nic nie kosztuje zablysnac w necie i dowartosciowac sie.

Pzdr.
Link do komentarza
Cytat

Masz zupelna racje.
Niestety caly czas sa proby udowodnienia ze dla wszystkich pewne rozwiazania beda najlepsze a jesli ktos ma inne zdanie to jest skonczonym kretynem.
Trzeba brac pod uwage konkretne przypadki a nie jak J. Kaczysnki, sa pewne grupy, pewni ludzie etc. -jakie grupy, jacy ludzie ...? Konkrety!!!!
Uwazam ze w moim przypadku PCi oplacala sie i nie wiem dlaczego "pewne grupy" ludzi probuja mi udowodnic ze lepiej licza moje pieniadze niz ja nie znajac realiow.
No, ale to nic nie kosztuje zablysnac w necie i dowartosciowac sie.

Pzdr.


Przecież od zawsze jest, że pompa ciepła ma sens przy dużych potrzebach... czyli jak dom jest źle izolowany. To jak ogień i woda. Trzeba wybrać - grzejemy czy izolujemy - Rolą izolacji jest marginalizacja roli ogrzewania. Naturalne jest, że inżynier od pomp ciepła będzie zwalczał izolację .
Szanowny piwopijco - proszę wyobrazić sobie sytuację, że kupje Pan dom w stanie surowym 300m2 - zaizolowany tak, że przy niecentralnym zużyje 4500 kWh - ( przy centralnym więcej o straty na zasobniku i rurkach)
Koszt założenie precyzyjnego niecentralnego ( materiał + robocizna) z automatyką strefową i zadaniową 12 000zł na gotowo. Ile wyniosły Pana kompletne koszty związane z pci?
Link do komentarza
To niecentralne to rozumiem, ze nadmuchowe ogrzewanie?
Nie wiem o jakich stratach na zasobniku wasc mowisz, przeciez przy 100% podlogowki wodnej nie ma zadnego zasobnika a na rurkach nie ma zadnych strat bo cieplo pozostaje w pomieszczeniu przez ktore przechodzi.
Nie bede juz podawal ile dokladnie mnie kosztowaly poszczegolne elementy bo nie a to sensu. Kiedys juz przedstawialem jakigo rzedu, ale sporo wiecej niz 12 000 zl.

Precyzyjne sterowanie przy matach elektrycznych to chyba niezbyt sie sprawdza bo jakas bezwladnosc istnieje, szczegolnie gdy mamy panele na podlogach a nie kamien. Mozna by promienniki dawac itp. ale czy to wszystkim sie spodoba?
Ja zwracam uwage tez na wygad a nie tylko zeby dzialalo. Musi pasowac do calosci wystroju domu.
Zgadzam sie, ze drogie urzadzenia nie sa dla kazdego dostepne w rownym stopniu i dlatego mamy tak duzy wybor na rynku. Nie kazdy musi miec to samo.
Jesli ktos, gdzies zadaje pytanie jak cos zrobic przy pompie ciepla czy ile to lub tamto kosztuje lub jakie sa koszty uzytkowania to nie oczekuje odpowiedzi ze jest baran bo powinien miec/wybrac niecentralne itp...

Pzdr.
Link do komentarza
Cytat

To niecentralne to rozumiem, ze nadmuchowe ogrzewanie?
Nie wiem o jakich stratach na zasobniku wasc mowisz, przeciez przy 100% podlogowki wodnej nie ma zadnego zasobnika a na rurkach nie ma zadnych strat bo cieplo pozostaje w pomieszczeniu przez ktore przechodzi.
Nie bede juz podawal ile dokladnie mnie kosztowaly poszczegolne elementy bo nie a to sensu. Kiedys juz przedstawialem jakigo rzedu, ale sporo wiecej niz 12 000 zl.

Precyzyjne sterowanie przy matach elektrycznych to chyba niezbyt sie sprawdza bo jakas bezwladnosc istnieje, szczegolnie gdy mamy panele na podlogach a nie kamien. Mozna by promienniki dawac itp. ale czy to wszystkim sie spodoba?
Ja zwracam uwage tez na wygad a nie tylko zeby dzialalo. Musi pasowac do calosci wystroju domu.
Zgadzam sie, ze drogie urzadzenia nie sa dla kazdego dostepne w rownym stopniu i dlatego mamy tak duzy wybor na rynku. Nie kazdy musi miec to samo.
Jesli ktos, gdzies zadaje pytanie jak cos zrobic przy pompie ciepla czy ile to lub tamto kosztuje lub jakie sa koszty uzytkowania to nie oczekuje odpowiedzi ze jest baran bo powinien miec/wybrac niecentralne itp...

Pzdr.



Pisze Pan "chyba" " nadmuchowe" "bezwładność"... nie zna pan systemu, ale ma Pan opinię.
W tym domu 200m2 koszt założenia ogrzewania podłogowego ( w 100% terakota) wyniósł 8800zł z materiałem.
Izolacja ( projekt APO architekci ) 40 cm od gruntu, 40 cm w ścianie od wewnątrz i 50 cm w dachu.
rekuperator i termy oddzielne do kuchni i łazienek.
Problem polega na tym, że nie da się połączyć izolowania i ogrzewania z wielu względów
- określona kasa na dom – im więcej wydamy na instalację ogrzewania tym mniej na izolację i odwrotnie – stąd wojna
- Przy małych potrzebach o opłatach decyduje sterowalność systemu nie koszt wytworzenia kWh
-przy dobrej izolacji i zyskach komfort wyklucza słabą automatyką pokojową
Dlatego wykluczone jest np. nauczanie na jednej uczelni o pompach ciepła i gazie oraz o izolacji. Jest to zresztą widoczne jak ciency są z fizyki absolwenci politechnik. Jak fizyka tam jest wypaczana.

Pocieszające jest to, że w tym roku na budmie więcej było firm izolujących domy ( i to od środka ) niż tych od zewnątrz. A tych od grzania centralnego można było policzyć na palcach jednej ręki.

DSC01446.jpg

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...