Skocz do zawartości

Badanie kamera termowizyjną - komentarz na szybko


Recommended Posts

No wiec miałem właśnie wykonane to badanie. Czas 1,5h , koszt 400zł, ilość zrobionych zdjęć 200szt.
teraz czekam na opracowanie.

I już mniej więcej wiem co w chałupie trzeba zrobić, jak otrzymam raport to zamieszczę kilka fotek.
Ogólnie gostek biega z kamerką , pstryka, można sobie podejrzeć różnice temperatur. Do tej pory byłem przekonany ze takie zdjęcia robi się z zewnątrz, ale okazało sie ze podstawowa praca to robienie zdjęć od środka icon_smile.gif

Jeszcze ważna sprawa, różnica temperatur powinna być co najmniej 20st.

A to link do firmy która mi to zrobiła:

http://www.el-therm.pl/


Autorus
Link do komentarza
Prawie 2 lata temu zapłaciłem 1000zł icon_sad.gif za 50 zdjęć.
Dzięki zdjęciom udało mi się wyłapać, podobno bardzo często spotykane, mostki w rogach budynku na styku z dachem. Jako, że nie miałem jeszcze podbitki, to okleiłem narożniki dodatkowym styropianem XPS 8 cm.
Zaskoczeniem było dla mnie widoczne na zdjęciach miejsca łączenia pustaków - widać wszystkie spoiny - różnica temp. ok. 0,5st.

DSC01446.jpg

Edytowano przez eres (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Do tej pory byłem przekonany ze takie zdjęcia robi się z zewnątrz, ale okazało sie ze podstawowa praca to robienie zdjęć od środka icon_smile.gif



Autorus


Zdjęcia od zewnątrz świadczyłyby o nieznajomości zagadnienie. Przykładów niewiedzy jest masa, widziałem kiedyś zdjęcia od zewnątrz w Muratorza!!! ale zawsze powtarzam - murator należy czytać, potem robić wszystko odwrotnie i nie stosować materiałów tam reklamowanych !
Co do samych zdjęć... Podam Panu przykład który znam osobiście. W Warszawie na Kochanowskiego 39 jest "jamnikowiec" - Inwestor ( spółdzielnia ) budujący Unibud. Po uruchomieniu połowy budynku - prezes sp. chcąc 'urwać" coś z zapłaty, wynajął gościa z kamerką - wykazał on na ścianie sporo czerwonych plam od zewnątrz. W drugiej części budynku, Unibud dał styropian na grubsze 'placki" powstała szczelina wentylacyjna odprowadzająca ciepło z budynku przed styropianem - Styropian dzięki temu był zimny, więc i operator kamerki termowizyjnej stwierdził, że jest teraz dobrze zaizolowany budynek.
Przez takich co robią zdjęcia od zewnątrz – znacznie niedoszacowane są straty do gruntu, zarówno przez podłogę jak i mostek ściana fundament.
Link do komentarza
Właśnie wczoraj otrzymałem pierwszą cześć raportu, i nie zastanawiając się długo razem z sąsiadem ociepliłem jedną ścianę która wypad bardzo kiepsko. Żeby nie było żadnych wątpliwości dałem 40cm wełny. Niestety teraz temperatury sa na plus wiec nie ma jak sprawdzić tego ocieplenia.

Brak obrazka Edytowano przez autorushd (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Właśnie wczoraj otrzymałem pierwszą cześć raportu, i nie zastanawiając się długo razem z sąsiadem ociepliłem jedną ścianę która wypad bardzo kiepsko. Żeby nie było żadnych wątpliwości dałem 40cm wełny. Niestety teraz temperatury sa na plus wiec nie ma jak sprawdzić tego ocieplenia.

Brak obrazka



czy to jest zdjęcie robione od środka???
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Powinno być zimno. I nic więcej. Badanie robi się od środka, więc śnieg nie przeszkadza.




Badanie wykonuje się i od środka i od zewnątrz ponieważ nie wszystkie problemy są widoczne od wewnątrz.
Stąd znaczenie mają zarówno śnieg/deszcz jak i wiatr czy słońce.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Cytat

Witam Wszystkich na forum. Jeżeli chodzi o badanie kamerą termowizyjną,to oczywiście warunki pogodowe mają bardzo duże znaczenie. Tak jak wspomnieli użytkownicy powyżej: deszcz lub śnieg będzie bardzo przeszkadzał,ponieważ badanie wykonuje się również od zewnętrznej strony.


Cytat

ponieważ badanie wykonuje się również od zewnętrznej strony.

można dowiedzić się w jakim celu?
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Cytat

można dowiedzić się w jakim celu?



Witam serdecznie
Profesjonalne badanie termowizyjne powinno być zrobione od wewnątrz i od zewnątrz. Chociażby dla porównania raportu z dwóch perspektyw.
Podczas badania różnica temperatur pomiędzy temp. wewnętrzną, a temp. zewnętrzną powinna wynosić około 20'C.
Siła wiatru nie powinna przekraczać 3m/s. Zachmurzenie powinno być pełne z niską podstawą chmur. Nie mogą występować opady atmosferyczne. Badanie powinno wyć wykonane kilka godzin po zmroku.
pozdrawiam
Paweł Gugała
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
Cytat

można dowiedzić się w jakim celu?



Badania termowizyjne należy przeprowadzać z obu stron (i przy sprzyjających warunkach atmosferycznych).
Pan Brzęczkowski podał przykład wadliwego klejenia styropianu "na placki" przez co powstała niepożądana szczelina wentylacyjna. Następnie padło pytanie w jakim celu przeprowadzać badania od zewnątrz. Odpowiedź jest taka: właśnie aby wykryć np. takie szczeliny przy wadliwym klejeniu styropianu. U góry takiej felernej szczeliny ulatuje cieplejsze powietrze ogrzewające elementy w pobliżu - co będzie widoczne na termogramie i opisane w raporcie. Właściwy raport to nie są tylko same termogramy. Powinny one zostać należycie opisane oraz powinny być podane spostrzeżenia i wnioski. Raport ma być pomocny.

Co do badań od zewnątrz to odpowiem jeszcze, że wykrywane są również mostki cieplne od wadliwie wypełnionych styków płyt styropianowych i/lub od niewłaściwego kołkowania. Ponadto wykrywane są nieszczelności w miejscach gdzie elementy kontrukcyjne dachu wychodzą poza obrys budynku - zdarza się, że tam wypływa ciepłe powietrze. Również połacie dachowe - wokół kominów i okien dachowych, mogą mieć podobne defekty. Kolejnym miejscem do sprawdzenia z zewnątrz są obwody okien i drzwi - często ocieplone/zaizolowane niestarannie. Jeszcze innym jest nadziemna część ścian fundamentowych oraz balkony.

Zalety termowizji są trudne do przecenienia. Jak mówi przysłowie: "jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów".

Pozdrawiam,
Grzegorz Wowro
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
  • 6 miesiące temu...
Cytat

a zasadniczo po co wykonuje się takie badania? Czy ta termowizja jest rzeczywiście niezbędna? Czy wykonuje się ją dla jakiegoś tam własnego widzimisię? Pytam bo jestem zielony w tym temacie..



No kolego, po krótce:
1. Przede wszystkim do wykrywania nieszczelności montażowych stolarki okiennej. Wystarczy 5-10 stopniowa różnica temperatury i różnica ciśnień po obu stronach przegrody, a wady są równie dobrze widoczne w okresie letnim jak i w okresie zimowym
2. Wykrywanie zawilgoceń - tutaj wykorzystujemy jak największe dobowe zmiany temperatury, o które np. latem nietrudno.
3. Wykrywanie wad izolacji cieplnej przegród o konstrukcji lekkiej (dachy, ściany szkieletowe). W pierwszej kolejności ujawnią się rozległe i poważne uszkodzenia, dotyczące znacznej grubości izolacji. Możliwe jest wykrywanie szkód spowodowanych przez jakieś zwierzątka np. kuny.
4. Wady izolacji pomieszczeń chłodni.
5. Przy badaniach np. elewacji budynków ,dachów itd.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 5 miesiące temu...
Od razu zastrzegam, że to nie ja, ale znajomy u Angoli.
Kupił takie cuś


Flir One, nakładka na Iphona 5, 5s.
No i zaczęła się jazda...

Napisał tak:


Cytat

Mogę na telefonie obrabiać i edytować fotki, tworzyć raporty PDF i oczywiście wysyłać mailami. Potęga tej szajbki rozłożyła mnie na łopatki, pewnie się dzisiaj z nią prześpię...



Kupił taką szajbkę na ebaju. Na allegro też są.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Jedno pytanie to na ile jakość takich zdjęć termowizyjnych jest sensowna? W sensie na ile zdjęcie odpowiada stanowi rzeczywistemu?
Druga sprawa to interpretacja zdjęć, żeby wyciągnąć z nich wnioski. Specem nie jestem, ale pamiętam czytany gdzieś artykuł o termowizji.Mnóstwo czynników fałszowało wynik. Przykładowo, szkliwione płytki na cokole wręcz świeciły, chociaż faktycznie były zimne.
Na ile więc amator jest w stanie coś z tego wywnioskować? Na ile faktycznie sprawdzi jakość ocieplenia? A może tylko będzie się czepiać bez sensu? Edytowano przez Jarek02 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Jedno pytanie to na ile jakość takich zdjęć termowizyjnych jest sensowna? W sensie na ile zdjęcie odpowiada stanowi rzeczywistemu?
Druga sprawa to interpretacja zdjęć, żeby wyciągnąć z nich wnioski. Specem nie jestem, ale pamiętam czytany gdzieś artykuł o termowizji.Mnóstwo czynników fałszowało wynik. Przykładowo, szkliwione płytki na cokole wręcz świeciły, chociaż faktycznie były zimne.
Na ile więc amator jesst w stanie coś z tego wywnioskować? Na ile faktycznie sprawdzi jakość ocieplenia? A może tylko będzie się czepiać bez sensu?



Po takich zdjęciach wiemy tylko, gdzie docieplić i gdzie ewentualnie "zawiewa"
Link do komentarza
A dokładniej, gdzie są słabe miejsca na jednolitej w miarę powierzchni. W ten sposób wyłapiemy np. szpary w izolacji, albo mostki spowodowane przez krokwie, belki żelbetowe itd. Ładnie to widać na termogramach, gdzie uwidaczniają się np. spoiny pomiędzy bloczkami ściennymi albo żelbetowe nadproże w jednowarstwowej ścianie. Taka seria zdjęć jest tu:
https://budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/a/12887-termowizja-i-pompy-ciepla
W miejscu styku róznych materiałów już tak prosto nie jest. Dlatego mam wątpliwości, czy do końca wiarygodne jest np. zdjęcie na którym widać mur, ramę okienną i szybę. Każdy z tych materiałów ma inny współczynnik emisyjności i należałoby odpowiednio skorygować wynik.
Link do komentarza
Cytat

A dokładniej, gdzie są słabe miejsca na jednolitej w miarę powierzchni. W ten sposób wyłapiemy np. szpary w izolacji, albo mostki spowodowane przez krokwie, belki żelbetowe itd. Ładnie to widać na termogramach, gdzie uwidaczniają się np. spoiny pomiędzy bloczkami ściennymi albo żelbetowe nadproże w jednowarstwowej ścianie. Taka seria zdjęć jest tu:
https://budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/a/12887-termowizja-i-pompy-ciepla
W miejscu styku róznych materiałów już tak prosto nie jest. Dlatego mam wątpliwości, czy do końca wiarygodne jest np. zdjęcie na którym widać mur, ramę okienną i szybę. Każdy z tych materiałów ma inny współczynnik emisyjności i należałoby odpowiednio skorygować wynik.



Faktyczne stwierdzenie słabych miejsc pozostanie dla nas tylko informacją o ewentualnym błędzie w ociepleniu czy błędnym osadzeniu stolarki okiennej. Nic więcej przecież nie zdziałamy.
Link do komentarza
Po zdjęciach parę postów wyżej widać, że tę nakładkę na telefon firmuje Flir. Co by nie mówić, potęga w kamerach termowizyjnych. Może to więc wcale nie taka zabaweczka? W pierwszej chwili pomyślałem, że to jakieś chińskie badziewie za grosze. Wiecie taki gadżet, który się do niczego w sumie nie nadaje. Ciekawe co toto ma w specyfikacji?
Link do komentarza
Cytat

Faktyczne stwierdzenie słabych miejsc pozostanie dla nas tylko informacją o ewentualnym błędzie w ociepleniu czy błędnym osadzeniu stolarki okiennej. Nic więcej przecież nie zdziałamy.



To zależy czy np. przygotowujemy się na wymianę okien i robimy badanie na zaś. Znam kogoś kto po takim badaniu bardzo uczulił się na dobry montaż nowych okien, a były to okna dachowe, trudne do zamontowania i postarał się sprawdzić wszystkie szczegóły, które wiązały się z wymianą oraz ze szczegółami sposobów tzw. ciepłego montażu.
Link do komentarza
Kamera termowizyjna to bardzo pomocne narzędzie przy ocenie wykonania ocieplenia przegrody. Przy posługiwaniu się nią, kluczowymi jednak są umiejętności wykonania prawidłowo termogramu, a następnie jeszcze bardziej istotna jest umiejętność interpretacji tego co termogram pokazuje. Nie mając wiedzy w tym zakresie i przy braku dostatecznej wiedzy w zakresie fizyki budowli, bardzo łatwo można źle zinterpretować wyniki pokazane na termogramie, dlatego też należy powierzyć tego typu sprawdzenie specjalistom.
Opis i wnioski z badania są równie ważne, co same zdjęcia.
Link do komentarza
Cytat

To zależy czy np. przygotowujemy się na wymianę okien i robimy badanie na zaś. Znam kogoś kto po takim badaniu bardzo uczulił się na dobry montaż nowych okien, a były to okna dachowe, trudne do zamontowania i postarał się sprawdzić wszystkie szczegóły, które wiązały się z wymianą oraz ze szczegółami sposobów tzw. ciepłego montażu.



Tu możemy jedynie wyciągnąć wnioski na podstawie błędów na innym budynku.

Jak mam sobie wyobrazić badanie "na zapas" z pustymi otworami na stolarkę - co mam wtedy badać?

Inna sprawa to symulacja komputerowa i cały proces porównawczy.

Wyniki takich badań z natury moga posłużyć do utworzenia bibliotek do hipotetycznego programu obliczeniowego/symulacji. A wg mojego rozumienia zagadnienia - by stworzyć taką bibliotekę - najpierw ktoś musi popełnić błąd w termomodernizacji i potem ktoś musi z tego błędu wyciągnąć poprawne wnioski.

To by była jedyna korzyść
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
W przypadku badania termowizyjnego jest tak, że płaci się nie tylko za samo zrobienie zdjęć. Przede wszystkim trzeba je zrobić w odpowiednich warunkach. A potem zinterpretować z sensem. A to już łatwe nie jest. To jak u mechanik - nie płacimy za stuknięcie młotkiem ale za to, że ktoś wie kiedy, gdzie i jak mocno stuknąć icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Dnia 6.02.2011 o 20:47, Jan_13 napisał:

A ja słyszałem, że badania termowizyjne trzeba wykonywać w jakichś szczególnych warunkach pogodowych. Czy to prawda> A jeśli tak, to jakie to warunki?

Chodzi o to że fotografujesz powierzchnie o różnych temperaturach - a interesuje cię gdzie ściana osiąga niższe temperatury, niż wyższe. Jeżeli na zewnątrz jest mróz - tam gdzie jest mostek, albo nieszczelność czy brak ocieplenia - tam ściana wewnątrz będzie zimniejsza (skrajnie będzie przemarzać)(na dobrą sprawę termometrem zbliżeniowym też byś to sprawdził i zrobił sobie taką mapę ściany - ale fotka jest bardzo obrazowa, wygodniejsza) . Dlatego fotografia od wewnątrz pokazuje zimniejsze części ścian (i różnicę temperatur, czyli straty). Fotografia od zewnątrz pokazuje uciekające ciepło - i to też jest pouczające, ale ze względu na np. gruby styropian i szczeliny, pustki powietrzne - może nie być oczywiste.

Ale porownanie fotek od środka i zewnątrz - da głębszą wiedzę o stanie istniejącym. No i dobry fachowiec zrobi dobrą analizę - czyli kwintesencję i podstawę do dalszych sensownych prac. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...