Skocz do zawartości

10 lat z pompa ciepła


F1le

Recommended Posts

Cytat

Straty w okresie grzewczym ( terma pod zlewozmywakiem i w łazience) można pominąć, to nie to samo co zasobnik w pomieszczeniu gospodarczym. Poza tym 10-cio litrową termę pod zlewozmywakiem i w zabudowie łazienki dodatkowo izoluję.
Co do rurek... ja piszę wyłącznie o praktyce a tam takiej izolacji i rurek się nie spotyka. Mam prysznic ustawiony na 2.5/lmin - niech będzie 3... do mycia zębów czy golenia - to litr/min... skąd więc "kilka sekund"??? Pomijam już "komfort" przy prysznicy czy bateriach bezdotykowych.


W jakiś dziwnych skrajnościach się pan obraca... tzn. u siebie, w kamienicy w której pan mieszka ma pan wszystko super zaizolowane, ale wszyscy inni izolacji nie stosują.
No cóż, pokrętna logika jak zawsze icon_biggrin.gif

Cytat

... w licznej rodzinie gdy brak dyscypliny to mamy zimną wodę. Terma 15l dyscyplinuje, ale i zawsze następna osoba ma ciepłą wodę - przynajmniej na 3 minutowy prysznic - to kwestia kilku minut.


Dyscyplina korzystania z łazienki i kąpiel ze stoperem w ręku to się nazywa dopiero prawdziwy komfort.
Myślę że "większość" pójdzie tą drogą icon_lol.gif
Link do komentarza
Cytat

W jakiś dziwnych skrajnościach się pan obraca... tzn. u siebie, w kamienicy w której pan mieszka ma pan wszystko super zaizolowane, ale wszyscy inni izolacji nie stosują.
No cóż, pokrętna logika jak zawsze icon_biggrin.gif


Dyscyplina korzystania z łazienki i kąpiel ze stoperem w ręku to się nazywa dopiero prawdziwy komfort.
Myślę że "większość" pójdzie tą drogą icon_lol.gif


Szanowny bajbaga nie narzeka na 3 minutowe prysznice. Ale 150 zł rocznie za cwu może być przecież przekroczone, i tak nie uczyni to centralnego ogrzewania wody opłacalnym. Podobnie jak godzinę czekania na ciepłą wodę przy dużej termie – gdy ktoś będzie lał bezproduktywnie wodę.
Kolejna sprawa to przypomnę, ja zajmuję się wyłącznie domami energooszczędnymi, jak ktoś takowego nie chce to są pompy ciepła. Jak już wielokrotnie pisałem, że niecentralne systemy ogrzewania wody i pomieszczeń są do budownictwa energooszczędnego.
Link do komentarza
Cytat

..W domach energooszczędnych to raczej zbędne.



Ciekawa teoria – czyli dochodzi, do definicji domu energooszczędnego, jeszcze - brak pomieszczenia gospodarczego.
Tak na marginesie, to się zastanawiam, czy przypadkiem nie pochodzi Pan (genetycznie) z Poznania i Krakowa (taki mix genetyczny) – bo te skłonności do drylu i „centusiowanie”……..

Ps. Gdzie napisałem o dużych termach?
Elektryczne podgrzewacze pojemnościowe CWU odchodzą do lamusa – nadchodzi (nadeszła) era elektronicznych przepływowych ogrzewaczy CWU.
Link do komentarza
Cytat

Co do rurek... ja piszę wyłącznie o praktyce a tam takiej izolacji i rurek się nie spotyka. Mam prysznic ustawiony na 2.5/lmin - niech będzie 3... do mycia zębów czy golenia - to litr/min... skąd więc "kilka sekund"??? Pomijam już "komfort" przy prysznicy czy bateriach bezdotykowych.


Czyli po bateriach bezdotykowych wprowadził Pan teraz baterie bezprzewodowe (bezrurowe ???) ?
Zaiste, GENIALNE !!!
Link do komentarza
Cytat

Szanowny bajbaga nie narzeka na 3 minutowe prysznice.



Tyle to mnie wystarcza na co dzień, ale jest jeszcze żona, córka i często nocujący goście.
Nie ukrywam, że sam też mam od czasu do czasu kaprys „wymoczenia się” w wannie, a moje dziewczyny, raczej notorycznie to robią.
Wychodzi, że raczej moja rodzina nie jest normalna, ale nie mamy we krwi „odpowiednich” genów.
Z moich obserwacji wynika, że większość rodzin „tak ma”.

Kocham swoje dziewczyny i bardzo szanuję nocujących u mnie gości, tak więc nie wprowadzę pruskiego drylu – co najwyżej będę pracował te kilkanaście minut dłużej, aby pokryć tą „rozrzutność” w zakresie CWU.

Dom ma być dla mojej rodziny, a nie my dla domu.

Oszczędności na pograniczu skąpstwa – też nie są moją domeną, co wcale nie oznacza, że dom, nawet w takim przypadku, nie może być energooszczędny.
To tylko sprawa korzystania z energooszczędności na miarę swoich potrzeb i poczucia (subiektywnego przecież) komfortu.


Link do komentarza
Cytat

Tak na marginesie, to się zastanawiam, czy przypadkiem nie pochodzi Pan (genetycznie) z Poznania i Krakowa (taki mix genetyczny) – bo te skłonności do drylu i „centusiowanie”……..


Kiedyś słyszałem że Krakusy to potomkowie Szkotów wygnanych za skąpstwo (bez obrazy icon_biggrin.gif), ale TB bije ich wszystkich na głowę

Cytat

Cytat

(T. Brzęczkowski @ 13.05.2011, 07:41 ) *
Co do rurek... ja piszę wyłącznie o praktyce a tam takiej izolacji i rurek się nie spotyka. Mam prysznic ustawiony na 2.5/lmin - niech będzie 3... do mycia zębów czy golenia - to litr/min... skąd więc "kilka sekund"??? Pomijam już "komfort" przy prysznicy czy bateriach bezdotykowych.


Czyli po bateriach bezdotykowych wprowadził Pan teraz baterie bezprzewodowe (bezrurowe ???) ?
Zaiste, GENIALNE !!!


O przesyłaniu prądu elektrycznego bez użycia przewodów czytałem, ale wody... rzeczywiście GENIALNE, na miarę TB icon_lol.gif
Link do komentarza
Cytat

Kiedyś słyszałem że Krakusy to potomkowie Szkotów wygnanych za skąpstwo (bez obrazy icon_biggrin.gif), ale TB bije ich wszystkich na głowę


Czyli po bateriach bezdotykowych wprowadził Pan teraz baterie bezprzewodowe (bezrurowe ???) ?
Zaiste, GENIALNE !!!

O przesyłaniu prądu elektrycznego bez użycia przewodów czytałem, ale wody... rzeczywiście GENIALNE, na miarę TB icon_lol.gif


No nie ma rurek z cwu - i nic na to nie poradzę.
Zapraszam.
Link do komentarza
Cytat

Co to znaczy dobrze ocieplony budynek?
a co do:


jedzcie gów... miliardy much nie mogą się mylić!

Co ma "zadowolony" z energooszczędnością. Tu też są zadowoleni, że palą weglem!


Moja poprzednia wypowiedź została opacznie zrozumiana. Zgadzam się, że pompa nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem - szczególnie, gdy mówimy o modernizacji istniejącego już obiektu. Natomiast w przypadku budowy nowego domu, gdzie w projekcie można pominąć niektóre elementy inwestycji (np. ww. przyłącze gazu) kwestia opłacalności wygląda zupełnie inaczej.

Pisząc „dobrze ocieplony dom” chodziło tutaj o budynek, który spełnia aktualne standardy w zakresie parametrów przenikania ciepła.

W kwestii argumentu statystycznego, który wywołał niepotrzebną burzę, miałem na myśli kraje typu Norwegia czy Szwecja, gdzie 8 domów na 10 wyposażonych jest w instalację z pompą ciepła. Zdaję sobie sprawę, że są wśród nas zwolennicy różnego typu instalacji, ale moim zamiarem nie było przekonywanie kogokolwiek do jednego słusznego rozwiązania. Chciałem tylko włączyć się do moim zdaniem interesującej dyskusji. Dlatego zamiast obraźliwych postów prosiłbym o rzeczowe argumenty. Z przyjemnością służę informacjami oraz wiedzą na temat pomp ciepła.
Link do komentarza
Cytat

Moja poprzednia wypowiedź została opacznie zrozumiana. Zgadzam się, że pompa nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem - szczególnie, gdy mówimy o modernizacji istniejącego już obiektu. Natomiast w przypadku budowy nowego domu, gdzie w projekcie można pominąć niektóre elementy inwestycji (np. ww. przyłącze gazu) kwestia opłacalności wygląda zupełnie inaczej.

Pisząc „dobrze ocieplony dom” chodziło tutaj o budynek, który spełnia aktualne standardy w zakresie parametrów przenikania ciepła.

W kwestii argumentu statystycznego, który wywołał niepotrzebną burzę, miałem na myśli kraje typu Norwegia czy Szwecja, gdzie 8 domów na 10 wyposażonych jest w instalację z pompą ciepła. Zdaję sobie sprawę, że są wśród nas zwolennicy różnego typu instalacji, ale moim zamiarem nie było przekonywanie kogokolwiek do jednego słusznego rozwiązania. Chciałem tylko włączyć się do moim zdaniem interesującej dyskusji. Dlatego zamiast obraźliwych postów prosiłbym o rzeczowe argumenty. Z przyjemnością służę informacjami oraz wiedzą na temat pomp ciepła.


Oczywiście! Pompy ciepła zostały wymyślone do obiektów które ogrzewać trzeba a zmniejszenie potrzeb ciepła np. przez izolację nie wchodzi w grę czyli np. zabytków
W nowych domach lepiej się sprawdza izolacja. Niestety rolą izolacji termicznej jest marginalizacja roli ogrzewania - MARGINALIZACJA - U nas niestety mało jest uczelni na których są wydziały izolowania a nie ma wydziałów ogrzewania.
Ktoś kto się zajmuje pompami ciepła z natury jest wrogiem izolacji –
Co do standardów izolacji… to o te Panu chodzi ? Stosujemy je od wielu lat!

DSC01446.jpg

Link do komentarza
O termach pisał TB (brak „rurek”) i do tego ten wpis się odnosił.

Cytat

O kto to opracowanie robił?



To jest tabelka z przepisów budowlanych obowiązujących w Szwecji i dotyczy alternatywnych wymagań dla budowanych (i eksploatowanych) domów do 100m2, ogrzewanych tylko i wyłącznie elektrycznością (niecentralnym zadaniowym).
Innymi słowy tamtejszy ustawodawca stwierdził – chcesz ogrzewać elektrycznością, to musisz spełnić wymagania w tabelce.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 5 miesiące temu...
Cytat

Jeżeli są... W domach energooszczędnych to raczej zbędne.
jest dokładnie odwrotnie... w licznej rodzinie gdy brak dyscypliny to mamy zimną wodę. Terma 15l dyscyplinuje, ale i zawsze następna osoba ma ciepłą wodę - przynajmniej na 3 minutowy prysznic - to kwestia kilku minut. Tam jest 2kW grzałka. Liczna rodzina i duża terma - to nieporozumienie.

Nie jest Pan w tym praktykiem - to widać. Daleki jestem, od czynienia komuś i sobie dyskomfortu, straciłbym klientów „z polecenia” a to jest praktycznie jedyne źródło.



2kW to już można nagrzać cały dom za pomocą PC, i starczy na większy niż 3min prysznic. Do tego PC nie są już takie drogie, urządzenie do 14kW można nabyć do 8 tys zł, podobnie jak 3 termy lub piec na eco-groszek.
Co do PC nie wyklucza ona izolacji, raczej dobra izolacja domu jest konieczna, podobnie jak i w innych źródłach ciepła, pompowanie ciepła w atmosferę generuje nieskończone koszty w uzyskaniu ciepła, bez względu na metodę jego pozyskiwania.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
W kwestii pompy ciepła da sie zauważyć wiele plusów,kalkulator kosztów przedstawiłem już w innym wątku,wiec można sobie też do niego zajrzeć. Może napisze tylko,że jest wygodna i czysta - nie wymaga instalowania komina czy dodatkowego systemu wentylacji, nie wydziela zapachów; jest w pełni zautomatyzowana, nie potrzebuje konserwacji ani okresowych przeglądów. Pracuje cicho - nie jest dokuczliwa dla otoczenia.
Jest bezpieczna dla środowiska - nie emituje sadzy ani spalin, nie zanieczyszcza więc otoczenia; układ grzewczy zasilany przez nią jest ekologiczny. Pozwala uniezależnić się od wzrostu cen paliw (gazu, oleju opałowego) spowodowanych na przykład wyczerpywaniem się zasobów naturalnych czy międzynarodowymi konfliktami gospodarczymi.
Sprawność pompy ciepła w miarę upływu czasu nie spada - jest stała w całym okresie jej eksploatacji.

Informacje ze strony Spednet.pl
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...