Skocz do zawartości

Koszt budowy domu - stan surowy + wykonczenie 2-3 pomieszczeń


Recommended Posts

166 tys. brutto
To już jest jakaś kwota. Wszystko zależy co w tej cenie i jaki domek.
Ale myślę że w tej kwocie 170tys już sporo można zrobić. Dojdzie do tego z 5-8tys papierków, 4-10tys oczyszczalnia, przyłącza min 3000zł. I już mamy kwote około 190-200tys. I za to już możesz myśleć icon_smile.gif Jeśli byś jeszcze sam dużo zrobił... to próbuj, powinno sie udać. icon_smile.gif
Przejrzyj kilka dzienników budowy gdzie są o podawane koszty budowy, wtedy sobie policzysz jaki domek można za tą kase postawić. Zobacz dziennik Claudii z konkurencyjnego forum.
Powodzenia.
Pozdrawiam icon_smile.gif
Link do komentarza
jest tak jak pisze bajbaga - do tego stanu pod klucz jeszcze musisz dużo doliczyć, żeby się wprowadzic - ile? - tu już trzeba dokładnie przeczytać umowę jaki zakres robót obejmuje ten stan pod klucz...
Link do komentarza
Cytat

jak można wycenic dom pod klucz nie wiedząc jakie kupisz płytki, armaturę, deski itp??? Pod klucz to znaczy z meblami i firankami w oknach!



Raczej napewno pod klucz to nie jest z wyposażeniem, a takim są meble, firanki i inne tego typu rzeczy.

Najprawdopodobniej jest to cena za:
Fundamenty -tu mogę sie mylić bo mogą nie być wliczone, do zrobienia samemu.
Ściany zew i wew. Kominy.
Ocieplenie budynku.
Dach
Okna i drzwi, również drzwi wew.
Instalacja elektryczna
Tynki
Ogrzewanie i tu może sam kominek jest zaproponowany, ale może i nawet jakiś piec.
Płytki, panele, jeśli klient by chciał inne niż zaproponowane to cena rośnie.
Ściany malowane na biało.
I na to pewnie kasy wystarczy, przy małym domu parterowym, wszystko zależy ile % tej sumy pójdzie za robociznę. O dodatkowych rzeczach pisałem wcześniej.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
img_0044.jpg

To ile powinienem wnioskowac kredytu aby to dokończyć ?
sso - jest
okna plus rolety - około 15 tys zł
styropian plus tynk na zewnątrz - 15 tys zł
tynki posadzki - 15 tys zł
inst elektryczna, alamowa, TV, itp. - 10 tys zł
co - gaz plus podłogówka - 20 tys zł
ocieplenie dachu - 5 tys zł
drzwi wewnetrzne , listwy, panele , regipsy, płytki farby - 15 tys zł
wentylacja mechaniczna - 10 tys zł
meble kuchnia plus agd - 15 tys zł
salon plus rtv - 10 tys zł
łazienki plus wc - meble, umywalki, wanny , prysznice - 15 tys zł
meble pozostałe - 10 tys zł
ogród - 10 tys zł
------------------------------------------
165 tys zł + 30% na nieprzewidziane wydatki - około 200-210 tys powinno styknąć ??? icon_smile.gif

czy zapomniałem o jakimś wydatku ???
z dodatkowych kosztów :
- kominek - 10 tys zł
- sauna - 5-7 tys zł icon_smile.gif
Link do komentarza
norbiwolow - według mnie masz to niedoszacowane ... i to bardzo ....
to co masz to pikuś ... w porównaniu z tym co Cię czeka .... nawet nie masz zadaszone .... 1/3 roboty za Tobą dopiero jeśli chodzi o koszty ....
według mnie jeszcze spokojnie 200.000zł pyknie - bez mebli , ogrodu i innych fanaberii ... i to bez szaleństw .... materiały wykończeniowe z niskiej/średniej półki ...

Uprzedzając oburzenie ....
co mi sie rzuciło na pierwszy rzut oka - a to kropla w morzu tego czego nie wiesz jeszcze , a czego nie ująłeś ....
rynny i obróbki blacharskie dachu , brama garażowa i drzwi zewnętrzne , okna dachowe , schody zewnętrzne i wewnętrzne , balustrady .... że o wnętrzu nie wspomnę .... a to co masz wymienione i tak jest sporo niedoszacowane ....
Link do komentarza
Ja tez uważam, że za 200 tys nie wykończysz. Nie ma takiej opcji. Ja (ksiegowa z zawodu) prowadzę dokładną buchalterie mojej budowy, wpisuje każdą śrubkę, a nawet flaszke którą dałam w łapę. Szarpie się z każdym dostawcą i wykonawcą o upusty, (złotówa to moje drugie imie). Naprawdę buduję żydowskim targiem, ale nie schodzę z jakości. Wszystkie materiały firmowe, żadne zamienniki. Dom w stanie deweloperskim można powiedzieć tzn. z instalacjami tynkami, posadzkami i ocieplonym poddaszem z zabudową płytami g-k , z ociepleniem zewnetrznym wyszedł 292 tys. Dom (Dom w morelach 2) ma po podłodze 200m2.
Muszę przyznać , że z braku czasu niewiele robimy sami. Ale zatrudnieni wykonawcy nie są bardzo drodzy np.
Zabudowa poddasza na gotowo pod malowanie -23zł za metr (my utkaliśmy wełnę)
ocieplenie z zewnatrz-25zł
tynki wew.ręcznie kładzione cementowo-wapienne 20zł (to moze nie było najtaniej ale jest zrobione super)
wymurowanie ścianek działowych-3 tys
montaz schodów strychowych -200zł
obłozenie schodów drewnem jesionowym i 9 parapetów dębowych 3 tys ( zrobione, nie zamontowane)
posadzki robocizna -11zł

Tez mi sie wydawało, że to nie moze tyle kosztowac, a jednak.
Napisałes tynki, posadzki 15 tys-moim zdaniem krótko będzie.

Dlatego jak ktoś mówi, że wybudował dom za 200 tys, to bardzo sceptycznie do tego sie odnosze. I jak ktoś chce zaczynac budowę mając 130 tys to pomyłka. To znaczy zacząć może, ale na pewno nie skończy za te pieniądze. I nie ma się co łudzić.
Link do komentarza
Cytat

Dlatego jak ktoś mówi, że wybudował dom za 200 tys, to bardzo sceptycznie do tego sie odnosze. I jak ktoś chce zaczynac budowę mając 130 tys to pomyłka. To znaczy zacząć może, ale na pewno nie skończy za te pieniądze. I nie ma się co łudzić.



Ja będę zaczynał budowę mając właśnie 130-150tys. Na ile wystarczy to się zobaczy. Od czegoś trzeba zacząć. Później dopiero pomyśli się o kredycie, ewentualnie o sprzedaży kawałka działki. Również zapisuje każdą wydaną złotówke. I nie uważam że mając 130tys powinienem rezygnować z budowy, chodzi mi o swoich pieniędzy! Nie wszyscy chcą brać odrazu kredyt na 300tys. Edytowano przez heineken73 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Muszę przyznać , że z braku czasu niewiele robimy sami. Ale zatrudnieni wykonawcy nie są bardzo drodzy np.
Zabudowa poddasza na gotowo pod malowanie -23zł za metr (my utkaliśmy wełnę)
ocieplenie z zewnatrz-25zł
tynki wew.ręcznie kładzione cementowo-wapienne 20zł (to moze nie było najtaniej ale jest zrobione super)
wymurowanie ścianek działowych-3 tys
montaz schodów strychowych -200zł
obłozenie schodów drewnem jesionowym i 9 parapetów dębowych 3 tys ( zrobione, nie zamontowane)
posadzki robocizna -11zł



tutaj z tego co widzę - sporo kosztów z tytułu robocizny norbiwolow'i odpadnie , ale są rzeczy których nie przeskoczy .... nie napisał do czego chce brać wykonawców - pewnie sporo sam potrafi zrobić z tego co zauważyłam - ale potrafić to nie zawsze znaczy móc .... jeśli sam wszystko chce robić - będzie taniej, ale przeprowadzkę trzeba liczyć na lata , nie na miesiące - zwyczajnie czasu nie wystarczy ...


Cytat

I nie uważam że mając 130tys powinienem rezygnować z budowy, chodzi mi o swoich pieniędzy!



pod warunkiem, że to część "na początek" , a na dokończenie znajdzie się kasa z innego źródła....
a nie mając 130.000 na całość i zero jakichkolwiek perspektyw na jakąkolwiek gotówkę ponad to .... icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

Ja będę zaczynał budowę mając właśnie 130-150tys. Na ile wystarczy to się zobaczy. Od czegoś trzeba zacząć. Później dopiero pomyśli się o kredycie, ewentualnie o sprzedaży kawałka działki. Również zapisuje każdą wydaną złotówke. I nie uważam że mając 130tys powinienem rezygnować z budowy, chodzi mi o swoich pieniędzy! Nie wszyscy chcą brać odrazu kredyt na 300tys.


Gdybym ja miała 130-150 tys własnych pieniedzy na budowe to by było super. Żle mnie zrozumiałeś. Absolutnie nie powinienes rezygnowac z budowy. Ty masz alternatywę. Sprzedasz kawałek działki, albo wezmiesz kredyt i dokończysz. Ja tylko chce powiedzieć, że za 150tys nie wybudujesz domu do zamieszkania
Link do komentarza
W kwestii uzupełnienia wydatków
Obecnie domek teoretycznie jest w sso - dachówka tondach czarna glazura, wszelkie dodatki dachówkowe zakupione, okna dachowe też , membrana - dojdzie trochę blachy na obróbki blacharskie trochę uszczelniaczy, no powiedzmy 1000 zł jeszcze w dachowe drobiazgi , system rynnowy wyceniony na 1300 zł do zapłaty pozostał , robocizna też opłacona za dach - chłopaki zaczeli na jesień ale zima zaskoczyła i czekamy do wiosny niestety chyba aby dokończyć dach ,
klinkier na kominy tez czeka na +5'c aby wskoczyć wokół schiedla i plewy icon_smile.gif

w środku schody już zrobione - żelbetowe - z zewnątrz to kwestia 1 m3 betonu i pare m2 płytek

faktycznie nie policzyłem bramy garażowej i drzwi wejściowych - myśle że brama za max 4 tys a drzwi za 2 tys zł

co do robocizny to faktycznie 99% pracy robie sam - rozciągnie sie to w czasie ale nie mam wielkiej presji czasu - mieszkamy u teściów w domku jednorodzinnym i nie jest źle icon_smile.gif ale mysląc o 2 potomku dobre byłoby miec wiecej niż jeden pokój do dyspozycji icon_smile.gif Mam plan aby euro 2012 oglądnąć we własnym salonie icon_smile.gif I tego sie trzymam icon_smile.gif

Niemniej jednak wielkie dzieki a wszelkie sugestie i porady - piszcie to co jeszcze może mieć znaczenie w kosztach wykończeniówki

To co ???? Jak bedę pisał wniosek o kredyt to wpisać 250 tys zl ????
Link do komentarza
Nie wiem czy w kosztach instalacji elektrycznej uwzględniłeś koszt lamp, gniazdek, przełącznikó...to moze być nawet kilka tyś. nawet jak zrobisz to wszystko sam.
reszta jak wszystko zrobisz sam, to realna, ale zawsze jakies duperelki wyjdą, których nie uwzględniłeś...
weź 250tys, zawsze możesz nie wziąść ostatniej transzy...z drugiej strony bedzie cie kusic, zeby lepiej wykonczyc lub cos tam jeszcze dodatkowo zrobic icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

najwyżej nie weźmiesz ostatniej transzy ... i mniej będzie do spłaty ...


Pobożne życzenie. Wydasz wszystko i będzie krótko. icon_biggrin.gif

Dużym udogodnieniem dla Ciebie jest fakt, ze nie masz parcia na czas i potrafisz sporo sam zrobić. Wykonawcy- stawki negocjonowane,jak porównuje to naprawdę sporo tańsi niż gdzie indziej, ale jest to niestety duży koszt. Na robociznę do stanu deweloperskiego z instalacjami wydałam 63,5 tys. Wiadomo, że wszystkiego nie zrobisz, ale sporo mozna zaoszczedzić.
Link do komentarza
Cytat

znalazłem na allegro taką ofertę, co o niej sądzicie?
http://allegro.pl/wlasny-dom-w-cenie-miesz...1401172021.html

domek b mi się podoba, a rozkład pomieszczeń idealny,



http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom.../m400ba34e51481
oni budują w czynie społecznym
ja też szukałem jak najtaniej
ceny były piękne
ale albo fundamenty trzeba było robić samemu
jak fundamenty zrobiła firma
to trzeba je było samemu ocieplić
zrobić instalację itp
wyślij szczegółowe zapytanie
co i jak, nie dzwoń bo przez tel naopowiadają Ci bajek
jak przyjdzie co do czego to się bardzo zdziwisz
Link do komentarza
nie zmienia to faktu, że te 180tys (działkę musisz juz miec) za stan deweloperski, a gdzie reszta?!?
dodatkowo te 12cm styro na ścianach i 15cm na poddaszu to tak tylko żeby na styk zmieścić się w normach i dostać świadectwo energetyczne...
Link do komentarza
Cytat

znalazłem na allegro taką ofertę, co o niej sądzicie?
http://allegro.pl/wlasny-dom-w-cenie-miesz...1401172021.html

domek b mi się podoba, a rozkład pomieszczeń idealny,



zrób jak kalumet pisze : napisz im maila z prośbą o kompletne zestawienie prac wchodzących w zakres usługi .... od A do Z ... i wtedy będziesz wiedział o co kaman .... na piśmie mieć będziesz , do umowy każesz dołączyć , podpiszą - i mogą budować... icon_wink.gif
nie zapomnij sie pochwalić co odpisali , ciekawa jestem ... icon_biggrin.gif

Adiqq - jeśli zechce Zaklopotany dołożyć styropianu - to ciekawe ile trzeba bedzie dopłacić? icon_rolleyes.gif

a co tam , mam chwilkę - sama do nich napisze .... zobaczymy co i jak ....
Link do komentarza
Takie coś im wysłałam .... zobaczymy co zaznaczą i czy w ogóle odpiszą....

Specyfikacja materiałowa - proszę o zaznaczenie elementów które wchodzą w zakres prac i podanie rodzaju oraz producenta użytego materiału .

1. Parter, piętro
* Fundament i jego izolacje
* Asfalt w rolkach wraz z folią (pod ściany zewnetrzne domu)
* Bloki z betonu komórkowego 240x200x600 (ściany nośne)
* Bloczki z betonu komórkowego 12x200x600 (ścianki działowe)
* Strop piętra
* Kominy
* Schody zewnętrzne
* Taras

2. Dach

* Elementy konstrukcyjne dachu , czy impregnowane
* Wiatroizolacja
* Kontrłaty
* Folia, dachówka podstawowa, dachówki wykańczające
* Odwodnienie dachu PCV (kolor do wyboru)
* Podbitka dachu
* Deska czołowa
* Okna dachowe

3. Elewacja

* Styropian 12cm
* Kołki styropianowe
* Siatka styropianowa
* Klej do zatapiania siatki
* Unigrunt
* Tynk akrylowy (czy można wybrać kolor?)


3. Instalacje wewnętrzne

* Wodna I kanalizacyjna
* CO
- kocioł- jaka firma
- wymiennik wody (jaka pojemność?)
- C.O grzejniki
- ogrzewanie podłogowe w wybranych pomieszczeniach?
* Elektryczna z osprzętem (gniazdka i kontakty?)
* Tablica licznikowa z bezpiecznikami
* Instalacja TV (wg.projektu)
* Instalacja telefoniczna (wg projektu)
* Instalacja wentylacyjna - czy w każdym pomieszczeniu ?

5. Wykończenie

* Okna PVC - ile komór? jakie profile?
* Parapety zewnętrzne i wewnętrzne
* Drzwi zewnętrzne
* Tynk wewnątrz - gipsowy czy c-w?
* Obróbka skosów i sufitu poddasza
- wełna - grubość
- płyty k-g na profilach aluminiowych , szpachlowanie i szlifowanie
* Schody - betonowe czy drewniane , jeśli betonowe , czy będą obłożone? czym?
* Wylewki betonowe wewnątrz budynku
* Izolacja i styropian pod wylewkami
* Izolacji przeciwwilgociowa w łazienkach
* Biały montaż w łazienkach (zlew, ubikacja , prysznic/wanna)
* Malowanie ścian w pokojach
* Kafelki na ścianach (łazienki, kuchnia)
* Gres na podłogach (komunikacja , łazienki, kuchnia)
* Panele na podłogach - pozostałe pomieszczenia







żesz kurde ... o drzwiach wewnętrznych zapomniałam .... no nic, najwyżej dopiszą bo na koniec poprosiłam o dopisane jeśli robią coś , czego nie ujęłam w zestawieniu ... icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
pewnie nie odpiszą, albo napiszą wykrętną odpowiedz...takie firmy zazwyczaj za klientów mają osoby z mała wiedzą na temat budowania a twój post z takimi szczegółami jest zwiastunem przyszłych problemów - bo potencjalny klient ma dużą wiedzę. Klietntowi co się nie zna, to wszystko wcisną, umowę mają taką że ich nikt nie ruszy i ....firma prosperuje dobrze....
jestem ciekaw czy odpiszą i jak odpiszą, to co napiszą...pewnie same ogólniki...

to nawet nie chodzi o ten styropian, tylko bardziej o wełne...15cm wełny na dach?!?!?? zdecydowanie za mało...
Link do komentarza
Cytat

Dokładnie tak jak pisze adiqq. Firmy nie lubią osób, które mają dużą wiedzę na temat kosztów budowy domu, ponieważ nie są w stanie zrobić nadliczbowych kosztów, nie są w stanie naciągnąć klienta itp. Po prostu większość firm to kombinatorzy jak więcej zarobić icon_wink.gif


ja oczywiście wiem, że tak właśnie działają developerzy ....
ale wiecie ... trzeba Zaklopotanemu pomóc wybrnąć z opresji , bo sie nie daj boszsszszz borok wpakuje w jakieś goowno i będzie na nas psioczył icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Jeszcze trochę a dobijemy do 200 tysięcy icon_smile.gif
Tu za 215 tysiecy jest chatka icon_smile.gif
http://www.danwood.pl/promocyjne/243.htm
http://www.danwood.pl/161.php?plik=./img/p...8.jpg&w=411



popatrz , Przemku na zakres robót .....

http://www.danwood.pl/files/zakres_robot_Living.pdf

naprawdę niewiele będzie zrobione w cenie stanu developerskiego ...
jeszcze dużo trzeba będzie włożyć kasy w stan "do zamieszkania" ....
Link do komentarza
reasumując w dużym skrócie: budowa metodą gospodarczą będzie prawie zawsze tańsza niż budowa z firmą.
Ja najmowałem ekipy na poszczególne etapy robót (prawie nie kiwnąłem palcem) i budowa wyszła mnie dużo taniej niż gdybym wziął firmę na całość...
Link do komentarza
Cytat

reasumując w dużym skrócie: budowa metodą gospodarczą będzie prawie zawsze tańsza niż budowa z firmą.
Ja najmowałem ekipy na poszczególne etapy robót (prawie nie kiwnąłem palcem) i budowa wyszła mnie dużo taniej niż gdybym wziął firmę na całość...



To jest oczywiste , Adiq .....
Ponadto - na podstawie tego czego się naczytałam i nasłuchałam śmiem twierdzić , że nie mam zaufania do developerów...
Jakość materiałów często pozostawia wiele do życzenia - developerzy dają cenę nie na usługę tylko na "całość" - jeśli może na czymś oszczędzić, a zielony inwestor nie wie czego dopilnować - można się nieźle przejechać na chińskich materiałach ....
Jeśli natomiast budujesz systemem gospodarczym - sam kupujesz i wybierasz materiały ... wiesz , z czego masz dom zbudowany i jedyne co może się zdarzyć, to ekipa paproków którzy coś spierniczą - ale wtedy taką ekipę wykopujesz na starcie i bierzesz następną ...
z developerem tak łatwo nie pójdzie ....
Link do komentarza
Norbiwolow powiem CI co zanizyłes BARDZO. Pozycję pt "drzwi, płytki panele" Chłopie!!!!!
Ile masz drzwi? Ja mam chyba 10. Płaciłam u stolarza za drzwi sosnowe po 1000 zł z montażem i ościeżnicą (co daje 10 tys za drzwi) plus klamki- tanio w hurtowni po 33 zał za sztukę chyba (300zł) plus te kołeczka po 10 zł za sztuke, plus zamki.....Jeśli kupisz tanie drzwi z płyty nie zejdziesz poniżej 500 zł sztuka ze wszystkim napewno,
Płytki- kupowałam okazyjnie, mam cały parter w gresie II gat (48 zł/m2)- 33m2 x 48 zł plus fuga, kleje, plus ułożenie płaciłam 30 zł/m2.......malownie domu (farby, gładzie robocizna- 10 tys, w tym 6 tys robocizna) Osprzet elektryczny 4 tys (!!!). Dwie łazienki tanio zrobisz może za 15-18 tys, ale tanio musisz bez bajerów, kuchnia za 15 tys jest tania ale można zrobić za tyle kuchnię 7-8 m zabudowy ze sprzętem (u nas sprzęt- 7 tys- niedrogi, przez internet i meble 13 tys ale drewniane, z mdf byłoby taniej). Deska podłogowa na mój dom w II gat (60 zł/m2 więc jak panele) kosztowała z 6-7 tys plus podkłady, listwy, ułozenie.....moim zdaniem od sso musisz policzyć min 200-250 tys.
Link do komentarza
Cytat




farby, gładzie robocizna- 10 tys, w tym 6 tys robocizna

Tu przesadziłaś i to sporo, jeśli ktoś ma 2 ręce sam to zrobi. Jeśli mamy 500tys na domek to możemy siedzieć i patrzeć jak ktoś nam będzie malował... ludzi za 200tys NIE STAĆ zapłacić 6000zl za gładzie i malowanie.

Piszesz o wysokich cenach, na których osoby budując za 200tys nie stać, nie wiem czym jest to podyktowane?
Podliczyłaś 200-250tys na reszte. Ok zgadzam się że można tyle wydać i jeszcze zabraknie, jeśli sie nic samemu nie zrobi.
Pozdrawiam. Edytowano przez heineken73 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Heineken, nie zaperzaj sie chłopie, bo nikt nie chce Cię tu obrazić, ani ubliżyć Ci.
To wszystko prosto i tanio wygląda dopóki się nie zacznie budować. Zreszta sam zobaczysz. Co do robocizny to jest tak, że zależy co kto robi i ile zarabia wykonując swój zawód. Nie porzucę swojej pracy zawodowej i nie pójdę budować, bo sie to zwyczajnie nie opłaca. Oczywiście, że wykonujemy na budowie pewne prace w miarę wolnego czasu czyt.w weekendy.
Tynki, mówisz, że będziesz kładł ręcznie. Można, oczywiście że można. Mój tynkarz kładł 2 miesiące 700m tynku cementowo-wapiennego. Jeśli nie masz parcia na czas to czemu nie ? Każdy ma jakieś piorytety. Ja dąże do tego, żeby jak najszybciej skończyć i się przeprowadzić. Ale można budować się i kilka lat, nic nie stoi na przeszkodzie.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Heineken, to się tak łatwo pisze jak się nie doświadczyło takiej „imprezy”.

Czy można?
Złe pytanie, bo powinno brzmieć – czy potrafisz ?

Taki przykład i „wprawka” – potrafisz zorganizować wyjazd wakacyjny np. do Chorwacji dla rodziny (4 osoby), 14 dniowy (pobyt) w koszcie całkowitym około 3.600zł za wszystko (dojazd, 14 noclegów, pełne utrzymanie, drobne przyjemności) ?

Zaręczam Ci, że jest to możliwe i to w środku lata – nad morze, ale czy Ty potrafisz?
Link do komentarza
Nie zamierzam nikomu ubliżać, ale jeśli ktoś by tak to odebrał usunąłem kilka zdań.
Napisałem przed chwilą sporo...ale wszystko usunąłem, nie chce z nikim wchodzić w konflikt. Napewno jestem za biedny do was(klasy średniej jak ktoś wcześniej napisał) ponieważ nie będzie mnie stać na dom za 400tys, ale jest mi z tym dobrze icon_smile.gif

bajbaga
-potrafię inne rzeczy.. icon_smile.gif
-potrafie zorganizować, może nie do Chorwacji ale do kraju droższego, do Hiszpanii, wszytko zależy ile zapłacimy za nocleg, jeśli mamy tam znajomych to może nawet nic nie zapłacimy. Bo o tym nie napisałaś. Ale nieważne.

Pozdrawiam icon_smile.gif Edytowano przez heineken73 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Napewno jestem za biedny do was(klasy średniej jak ktoś wcześniej napisał) ponieważ nie będzie mnie stać na dom za 400tys, ale jest mi z tym dobrze icon_smile.gif



Mnie też nie było stać na taki dom ....
Mam jaki mam - wydałam do zamieszkania 270.000zł .... jestem szczęśliwa , że mam go w ogóle i nie czuję się w jakiś sposób gorsza od tych którzy mają domy za 500.000zł .
Nie powinieneś w ten sposób pisać , bo skąd wiesz , ze kropeczka nie spłaca kredytu z ratą do zarżnięcia ?
Każdy ma to co chce ewentualnie to na co go stać....

Cały ten wątek sprowadza się do jednego:
można wybudować tanio - acz nie za bezcen - ale pod wieloma warunkami i nie każdemu jest to dane ... icon_rolleyes.gif

Kluczem do sukcesu są:
- przede wszystkim wiedza która pozwala podejmować rozsądne ekonomicznie decyzje - jeśli się jej nie posiada , to się jej szuka na forum czytając , pytając ....
- tania siła robocza : pomagająca rodzina , fachowcy po znajomości , tanie ale sprawdzone ekipy po których nie trzeba poprawiać narażając się na dodatkowe koszty
- ogromny wkład pracy własnej , chętnie nienormowany czas pracy lub wolne popołudnia żeby móc cokolwiek zrobić - bo żeby zrobić to oprócz tego że trzeba umieć , to trzeba jeszcze mieć kiedy ...
- zaprzyjaźniona hurtownia w której otrzymasz duże rabaty , tudzież mnóstwo czasu i możliwości na to , żeby znaleźć dobre i tanie materiały budowlane (internet, telefon, częste objazdy okolicznych sklepów i hurtowni)


bajbaga ma rację - jeden potrafi zorganizować wczasy o których mówi, innemu nie jest to dane - właśnie dlatego, ze nie ma możliwości w postaci np. znajomych w Chorwacji ... i klops ....

to samo z domem .... icon_wink.gif

jeśli nie masz powyższych możliwości które wymieniłam - dom oczywiście zbudujesz , ale za dużo większą kasę....






Link do komentarza
witam,smakosza Heinekena,tez go lubie..Nie lam sie chlopie ale ja rowniez uwazalem,jak zaczynalem budowac,ze na pewno zrobie to taniej niz ONI wszyscy ktorzy juz sie pobudowali...Uwierz mi nie wybudujesz jakos specjalnie taniej,moj budzet na dom do zamieszkania juz na wyczerpaniu(zostalo 15000zl zywej gotowy)a jeszcze nie mam posadzek,podwieszonych sufitow,butli na gaz(LPG),elewacji(tylko styro kupionY),gniazdek i wlacznikow,schodow wewnatrz,podlaczonej wody(tu juz zaplacone teoretycznie ale...),bramy i furtki(ogrodzenie jednak mam),uporzadkowanego terenu w kolo(kostka,podjazdy itd),parapety wewnatrz,lampy i kinkiety,kuchni urzadzonej,lazienek razy3,pomalowanych pokoi na gotowo,podbitki i wielu rzeczy ktorych tu nie ujalem z grzecznosci zeby Cie nie lamac...Wydalem juz jakies 300000zl,nie liczac dzialki za 65000zl,a zalozylem sobie ze do 300000zl zamieszkam(alez bylem slepy).Fakt,budowa domu ma wiele pokus(technologicznych i estetycznych),wiec trzeba byc baaaardzo stanowczym podczas zakupow i wyborow...Pozdrawiam Edytowano przez rijswijker (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Heineken,
Taki przykład i ?wprawka? ? potrafisz zorganizować wyjazd wakacyjny np. do Chorwacji dla rodziny (4 osoby), 14 dniowy (pobyt) w koszcie całkowitym około 3.600zł za wszystko (dojazd, 14 noclegów, pełne utrzymanie, drobne przyjemności) ?

Zaręczam Ci, że jest to możliwe i to w środku lata ? nad morze, ale czy Ty potrafisz?


Kto jak kto,ale ja jak najbardziej potrafię i potwierdzam,że jest to możliwe icon_smile.gif (4 razy w Cro,Hvar,Gradac,Brist,Igrane)
W temacie zgadzam się z Heineken-em.
kropeczka_ns trochę przesadziła z cenami,panele można dostać już poniżej 20zł,ja np.wentylację,malowanie,ocieplanie stropu i być może układanie paneli zamierzam zrobić sam.
Jest wiele takich rzeczy na których można jeszcze przyoszczędzić na robociźnie np.podłogówka.
Rzeczy te przekładają się już na dziesiątki tysięcy zł zaoszczędzone za robociznę.Jeśli Cię stać kupujesz drogo i zlecasz robotę innym,jeśli chcesz wybudować do 200tys.zł musisz zakasać rękawy bo inaczej sę nie da.
Link do komentarza
Cytat

Kto jak kto,ale ja jak najbardziej potrafię i potwierdzam,że jest to możliwe icon_smile.gif (4 razy w Cro,Hvar,Gradac,Brist,Igrane)



a dom o powierzchni dla ludzi a nie krasnoludków za 200.000 wybudować potrafisz?


Cytat

daggulka i piękny post na podsumowanie, brawo icon_smile.gif

Pozdrawiam icon_smile.gif



wiesz ... czysta prawda ... każdy kto wybudował - o tym wie ... icon_wink.gif
kto nie wybudował - dowie się jak wybuduje ... icon_biggrin.gif

również pozdrawiam icon_smile.gif


Cytat

Fakt,budowa domu ma wiele pokus(technologicznych i estetycznych),wiec trzeba byc baaaardzo stanowczym podczas zakupow i wyborow...Pozdrawiam



dokładnie ... stalowy reżim ... jeśli chcesz mieć tani dom, zapomnij o luksusach i drogich rozwiązaniach ...
naprawdę trzeba mieć silną wolę ....
bo to jest tak:
idziesz do sklepu i widzisz rzeczy na które Cię stać , a potem widzisz rzeczy które bardziej Ci się podobają i wydawałoby się że są nieco tylko droższe - mówisz "różnica niby niewielka , to się skuszę".... i jeśli jest to "wyskok jednorazowy" - ok , do wybaczenia .... jeśli to praktyka powszechna - ziarnko do ziarnka i budzisz się z ręką w nocniku i bez kasy ....
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

a dom o powierzchni dla ludzi a nie krasnoludków za 200.000 wybudować potrafisz?


Nie wiem,nie budowałem ale na 118m2 pow.uż.(nie dla krasnolódków a dla 2+1) zamierzam wydać nie więcej niż 230tys.zł do zamieszkania (tylko 5 okien,strop drewniany,bez połaciówek,balkonów i innych tego typu pierdół icon_wink.gif )
Link do komentarza
Cytat

Nie wiem,nie budowałem ale na 118m2(nie dla krasnolódków a dla 2+1) zamierzam wydać nie więcej niż 230tys.zł (tylko 5 okien,strop drewniany,bez połaciówek,balkonów i innych tego typu gadów icon_wink.gif )



bardzo trafne spostrzeżenie to które pogrubiłam ... icon_wink.gif
pogadamy jak wydasz - nie neguję, nie prognozuję , nie gdybam - nie wykluczam że się uda ... nie jestem wróżką ...
po prostu chciałabym choć raz pogadać o konkretach także z kimś , kto : "wydał, wybudował, zamieszkał" za 200.000 ... a nie "zamierza" icon_wink.gif
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

bardzo trafne spostrzeżenie to które pogrubiłam ... icon_wink.gif


Dokładnie,dlatego wiem co muszę,wiem,że wm rozłożę sam,strop ocieplę wełną sam,pomaluję sam,panalę ułożę sam,być może kg ze znajomym.Ile zaoszczędziłem na robociźnie za te prace ? 20tys.zł ?
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

dziennik budowy szczegółowy z kosztami załóż ... a ciekawością będę zaglądać i kibicować... icon_smile.gif


Od później wiosny będzie icon_smile.gif
Dalsze oszczędności-ogrzewanie+cwu- tylko 10tys.zł (sprzęt+robocizna),panele za 15zł/m2,brak natrysku,jedynie wanna,zwrot z kopalni za szkody icon_wink.gif
Chcieć to móc icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...