Skocz do zawartości

Czy stosować ogrzewanie podłogowe?


Recommended Posts

Gość florek
Oczywiście,że stosować. Przemawia za tym ekonomia,wygoda i estetyka.Płyta grzejna w podłodze jest akumulatorem energii odpowiedzialnym za stabilizację temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu...
Link do komentarza
  • 10 lata temu...
  • 4 tygodnie temu...
Dnia 15.01.2021 o 16:56, Gość MB napisał:

Czy ogrzewanie podłogowe wodne może być samodzielnym ogrzewaniem? Bez dodatkowo grzejników?

Pytanie chyba podchwytliwe, w tym właśnie rzecz, że niskotemperaturowa instalacja grzewcza ma ogrzać dom a nie go dogrzać jesienią i na wiosnę. Wtedy dopiero kotły kondensacyjne działają z wysoką sprawnością i jako alternatywa można stosować pompy ciepła jako źródło zasilania.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
podjęliśmy decyzję o zmianie grzejników na ogrzewanie podłogowe w całym domu. Zastanawiam się, czy nasze rachunki za ogrzewanie nie zwiększą się? Wyczytałam, że przy ogrzewaniu wodnym należy rurki położyć na całej powierzchni, czy taka duża ilość nie spowoduje, że w rzeczywistości będzie trzeba podgrzewać większą ilość wody, a co za tym idzie zużywać więcej gazu?
Link do komentarza

Proszę zauważyć, ze temperatura wody w instalacji podłogówki jest 2x (30-40 zamiast 65-75 stopni) mniejsza od temp. wody w grzejnikach. Poza tym kocioł pracujący w tym zakresie temperatur będzie non-stop w zakresie kondensacji czyli jego wydajność będzie większa. Ja obstawiam na mniejsze zużycie gazu. Inaczej będzie tez odczuwane ciepło ponieważ cała płyta grzewcza będzie je oddawać i bez względu na cyrkulacje powietrza pomieszczenie będzie się nagrzewać raczej równomiernie. Poza tym, chodzenie boso po podłodze - bezcenne :)

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Gość Baca
Jak najbardziej ogrzewanie podłogowe może pracować samodzielnie. Jedynie w sytuacjach, gdy powierzchnia niezabudowana np. w łazience w stosunku do całkowitej powierzchni jest za mała, aby bez zbyt wysokiej temperatury podłogi ogrzać pomieszczenie, konieczne jest zastosowanie dodatkowego ogrzewania, np ściennego lub grzejnika. Jak napisano w artykule problem mogą też stanowić np. dywany lub zabudowa stała kuchni, pod którą ogrzewania się nie montuje. Ale o tym powinien wiedzieć projektant.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Gość Maciej
A jak wygląda kwestia regulowania ogrzewaniem w tychże pomieszczeniach, biorąc pod uwagę długi czas nagrzania podłogi, bądź obniżenia temperatury przy systemie podłogowym? W sypialniach rzadko się przebywa, a śpi chętnie w chłodnym pomieszczeniu, o niższej temperaturze.
Link do komentarza

Jak się rzadko przebywa w pomieszczeniu, to nie ma potrzeby grzać go w takim samym stopniu, jak w salonie na przykład...

Warunki grzania można ustalić już na etapie projektowania podłogówki, poprzez np. mniejszą długość pętli w pomieszczeniu przeznaczonym na sypialnę.

Grzanie reguluje się też poprzez ustawienie ilości przepompowywanej wody w danym pomieszczeniu, przez co dostarcza się odpowiednią ilość ciepła...

 

W sieci jest mnóstwo materiału poświęconego temu tematowi, np:

https://www.techsterowniki.pl/blog/regulacja-ogrzewania-podlogowego-sposobem-na-wiekszy-komfort-cieplny-nizsze-rachunki-ogrzewanie

 

(nie jest to reklama tej firmy, tylko PRZYKŁADOWY fragment przykładowej strony temu tematowi poświęconej :icon_mrgreen:)

---------------------------------------------------------------------------------

obraz.png.196bfa4759150faed876eae521e9f432.png

--------------------------------------------------------------------------------------

Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
byłam u znajomych po dwóch godzinach puchły mi nogi od trzymania na ciepłej podłodze nie wspomnie o dziwnym zapachu kurzu ...wysuszony nos ...masakra ich dziecko ciagle choruje odkad sie przeprowadzili do nowego domu mysle ze to przez pyłki które ida do góry z ciepłem....masakra to jest dobre ale w kuchni ...łazience ale nie w salonie a tym bardziej w sypialni
Link do komentarza
22 minuty temu, Gość ewa napisał:

masakra

Mam tylko podłogówkę , ani jednego grzejnika w całym 120sto metrowym domu , nie wiem o jakiej masakrze piszesz . Nic nie lata w powietrzu , nogi nie puchną

 

25 minut temu, Gość ewa napisał:

wspomnie o dziwnym zapachu kurzu ..

Mopa w chałupie nie mają ?

Link do komentarza
 
Z czasem grupa wyewoluuje i osobnikom z tego gatunku zaczną rosnąć skrzydła. I w ogóle nie będą dotykać podłogi, bo się nią brzydzą. 
Wszak choroba pochodzi od nietoperzy i wszystko możliwe, że ewolucja pójdzie w tę stronę. Będą wisieć głową w dół na suficie.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...