Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
jeżyk

Gdzie wskazywać błedy redakcji ?

Recommended Posts

Brakuje mi na tym forum działu, gdzie można zwaracac uwage redakcji na popełnione błedy merytoryczne w drukowanych atrykułach. Co prawda nie czytałem jeszcze dokładnie całego numeru (3/2006) ale np. strona 158 - kanały dymowe, do których podłaczone są kotły na paliwo stałe do 25kW musza (zgodnie z PN) miec kanał o przekroju min. 400cm2 , a nie 14X14. bład bardzo czesto popeniany przez inwestorów, który moze skańczyc sie nie uzyskaniem "odbioru kominarskiego"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Trudno mówić o popełnieniu błedu przez Redakcję, gdyż Rozporządzenie w w sprawie waruków technicznych Dz.U.02.75.690 w par. 145 pkt 1 wyraźnie określa minimalne wymiary kanałów dymowych wynoszące 14x14 cm lub średnicę 15 cm. Oczywiście kanały te muszą mieć przekrój dostosowany do rodzaju urządzenia grzewaczego i jego mocy i decydujący w tym zakresie jest przekrój czopucha odprowadzającego dym z kotła, pieca czy kominka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fakt icon_redface.gif ale jak to sie ma do zaleceń PN-87/B-02411, które to owe rozporzadzenie nakzuje stosowac. PN mówi, że kotły na paliwo stałe o mocy do 25kW maja byc podłączone do przewodu dymowego o wymiarach min. 20x20 icon_eek.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Bardzo mi się podoba dyskusja w średnicy "wylotów" , poddobnie jak w wentylacji "dlaczego z kratek dmucha?" A wlot?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rozumiem, że chodzi ci o sytuację, gdy z kratki wentylacyjnej dmuch zamiast wyciagac. Tzw. wsteczny ciąg konminowy może mieć klka przyczyn, np latem gdy powietrze na zewnątrz jest cieplejsze od wewnetrznego to grawitacyjna wentylacja przestaje działać, ponieważ ciąg jest wynikiem różnicy gęstości no i oczywiście wysokości komina (przewodu wentylacyjnego). inna sytacja gdy mamy kominek bez doprowadzenia powietrza do spalania z zewnątrz i do tego szczelne okna. powietrze zostaje spalane, w pomieszczeniu robi się podciśnienie i wentylacja działa jak nawiew ( na 1kW mocy przyjmuje sie 10 m3 powietrza dla kominków z wkładem ) brak ciągu może byc też spowodowany przez wiatr, ale to raczej rzadkość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OK. Na koniec tak miłej duskusji z Redakcją podam prosty wzór umożliwiający obliczenie min. przekroju komina: F=(2,6×Q)÷(n×√h) [m2] Q - moc kotła ( kominka) w [kW], h - wysokość komina w [m], n - współczynnik dla drewna 900, dla węgla 1600 dla gazu i oleju 1800. Mozna tez zastosować uproszczony wzór dla kotłów olejowych i gazowych F= 15Q÷h

[ Dodano: 2006-03-13, 23:05 ]
Kochana Redakcjo znów mam problem, strona 255 - ogrzewanie akumulacyjne - nie mogę zrozumieć icon_eek.gif co autor miał na myśli pisząc o nagrzewaniu się podłogi, czy mowa tu ogrzewaczach akumulacyjnych czy o ogrzeawaniu podłogowym akumulacyjnym ?

[ Dodano: 2006-03-14, 01:35 ]
Str. 211 to porównanie współczynników przewodzenia ciepła λ dla wełny i styropianu chyba jest też coś nie tak icon_redface.gif sorry juz wiecej nie będę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • No cóż, pewnie nie chciało im sie wysilać na wymyslenie czegos bardziej gustownego. A co jest nie tak z ta wstawka? Chodzi o to, ze jest przykręcona a nie przyspawana?  Tak ogólnie brama ładna. Na pierwszy rzut oka mi się podoba.   Coś z nią nie tak?
  • Jakiś czas temu pojawili się mistrzowie od osadzania bramy. Ponieważ zachowali się standardowo ( nie przyjechali w umówionym terminie) , wpadli bez zapowiedzi, kiedy byłam w pracy. Pokazuję efekt ich działań. Nie zachwyca mnie sposób zamontowania dolnego ustrojstwa. A ponieważ nie jesteśmy rozliczeni ( ciągle się uczę na własnej budowie) jeszcze mogę coś od nich chcieć. Tylko co?  Dokręcenie tej wstawki widocznej na lewo od furtki pokazuje druga fotka.  I mała ciekawostka przyrodnicza. Takie cudo koczowało kiedyś na drzwiach wejściowych.   Nie dodałam jeszcze , że brukarze sprawdzili głębokość osadzenia na środku, niestety równie płytka, jak po bokach. Prezesie, skoro masz potrzebę, pisz. 
  • Gość Rafał
   Podoba mi się tekst o polewaniu dachu wodą. W murowanym czasem dach nie jest konstrukcją szkieletową drewnianą? Domy szkieletowe faktycznie akumulują mało ciepła. Czy to jest wada czy zaleta? wg mnie jest to cecha. Wstawianie kotłowni (w postaci kominka) do takiego domu to w mojej opinii spory błąd. Po rozpaleniu w kominku pewnie farba spływa ze ścian. W szkieleciaku powinno stosować się ogrzewanie którym szybko można sterować aby tę cechę wykorzystać. Da się wtedy zmieniać temperaturę w pomieszczeniach nawet kilka razy na dobę. Choć by obniżać kiedy nikogo nie ma lub na noc. Da to komfort i zapewne jakieś oszczędności. Nawet ogrzewanie podłogowe jest dyskusyjne. Jest to spory akumulator ciepła który uniemożliwia szybkie sterowanie temperaturą. To istotne szczególnie w okresach przejściowych jak teraz(koniec września). Mieszkam teraz w domu w którym jest tylko podłogówka(wynajmuję) wieczorem zrobiło się trochę chłodno ale ogrzewania nie włączę bo skutki jego działania poczuję za kilkanaście godzin kiedy będzie słoneczny dzień a w domu zrobi się 30 stopni. Jeszcze jedna rzecz o której się często nie mówi. W domu szkieletowym ściana o grubości 35 cm (mierzone od obrazka na ścianie w salonie do elewacji budynku) spełnia wymagania stawiane domom pasywnym. U=0,099 W/m2*K (opracowanie ze strony budujzdrewna.pl Aby się do tego zbliżyć w przypadku np ceramiki poryzowanej od zewnątrz trzeba zastosować 30 cm styropianu dobrej jakości. Razem z tynkiem i elewacją da to ścianę o grubości niemal 60 cm. Niezły bunkier tylko otworów strzelniczych brak;)
  • No  nie! W Twoim piecu już nie stwardnieją....Może szmelc jaki? Choć twardość, nie zawsze oznaczała trwałość w ogniu, Mrówka pewnie nie ma o tym pojęcia....Następne kupisz w klasie AS.  
 • Popularne tematy

×