Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość

Prosty system ogrzewania jest lepszy

Recommended Posts

Gość
Mam układ grzewczy zrobiony metodą tradycyjną: rury stalowe (łączenie na spaw), jest pompa obiegowa (na powrocie), żeberka żeliwne, piec miałowy z Pleszewa (trochę za duży jak na ten dom – 38 kW)
Mój sąsiad, ojciec ma centralne ogrzewanie zrobione z miedzi (mniejsze przekroje rur), wyminienik ciepła, czujnik temperatury w pomieszczeniach. (dochodzi dodatkowa pompa cyrkulacji w obiegu, drzwiczki osłabiające ciąg w kominie (uchylają się kiedy jest duży ciąg w kominie), piec ten sam , układ sterujący piecem ten sam.
W efekcie układ ma mniej wody, grzejniki są takie same jak u mnie – dochodzi tylko ogrzewanie podłogowe w łazience, 2 grzejniki rurowe w łazience i mocniejszy grzejnik w salonie 35 m2 konwektorowy około 850 w.
Ojciec wyjechał na dwa tygodnie, a ja palę teraz w obu piecach i porównuję.
Efekt jest taki: u mnie szybciej nagrzewa się układ, muszę wprowadzać inne ustawienia programatora, u ojca strzela w kominie (może słaby ciąg). Z obserwacji wynika, że mój piec lepiej spala paliwo, palimy miałem + drewno. U mnie jest układ otwarty, a u ojca zamknięty (wszystko jest w kotłowni)
I jeszcze jedno - w praktyce czujnik nie włącza drugiej pompy obiegowej i trzeba ją włączać samemu.


Wniosek – proste i sprawdzone rozwiązanie są lepsze!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kocioł na paliwo stałe nie może pracować w układzie zamknietym, takie rozwiazanie grozi rozerwaniem kotła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jakoś mnie wcale Twoje słowa nie przekonują, że Twój układ jest lepszy...
Co do układu zamkniętego przy kotle na paliwo stałe to ni zgadzam się z przedmówcą - taki układ jeżeli jest zainstalowany wymiennik - jak najbardziej może pracować. Wymiennik jest też pewnie przyczyną wolniejszego nagrzewania się układu. A co do spalania - cóż, jeśli automatyka reguluje ciąg, to spalanie będzie mniejsze, a więc będzie się słabiej paliło, co powoduje również mniejsze zużycie paliwa. I to właściwie jest główne kryterium oceny systemu grzewczego według mnie - tym lepszy im tańszy w eksploatacji. Czy zmierzyłeś zużycie paliwa w obu przypadkach przy tej samej temperaturze wewnątrz domu? (zakładam, że układ pomieszczeń, materiał z którego są wykonane ściany itp są identyczne). A jak z utrzymaniem temperatury - w którym domu łatwiej utrzymać stałą temperaturę na pożądanym poziomie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość k
w Polsce NIE WOLNO stosować kotłów na paliwa stałe w instalacjach w układzie zamkniętym, jedynym możliwym rozwiązaniem jest rozdzielenie układu otwartego kotła ma paliwo stałe od układu ogrzewania zamkniętego poprzez wymiennik np. płytowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...