Skocz do zawartości

Dobór naczynia wzbiorczego ciśnieniowego


Recommended Posts

Witam.

Znalazłem zasady doboru naczynia wzbiorczego firmy Viessman:

Tutaj jest nowszy prospekt: pełny tekst
http://www.sankom.pl/download/dk/documenta...20-%20v2008.pdf

zrzut ekranu:
d7eb64d7d4219013m.jpg

a na str. Viessmana znajduje się starszy:
http://www.viessmann.com/web/poland/PDF-90...pdf?OpenElement

Próbuję dojść jak to poprawie obliczyć, obawiam się że mi głupoty wychodzą, proszę o pomoc.

Czytając nowsze wydanie (strona 2.1-4) można znaleźć tabelkę i wzory, niestety nie wiem czy wszystko jest ok.

Dane instalacji: wszystko na jednym piętrze,- także H=ok1.5[m] (jak sądzę), piec Vitopend 100 mocy 25kW (wbudowane naczynie wzbiorcze 6l), grzejniki aluminiowe (po staremu żeberkowe), teoretycznie wyszło mi że wody w układzie będę miał ok 70l.
Przypuszczam, że nie będę używał temp zasilania większej niż 70stC, dlatego współczynnik przeliczeniowy przyjmuję = 2 (tabelka u dołu strony)
1) Ciśnienie otwarcia zaworu bezpieczeństwa psv=3 [bar]
2) H=1,5 [m]
3) Vph = 0 (objętość zbiornika buforowego, którego nie będę miał)
4) Q=13,5 kW/l ponieważ (nie wiem czy poprawnie, ale wydaje mi się, że moje) grzejniki są właśnie radiatorowe (chyba że się mylę - tutaj proszę o pomoc)
5) 24,8 kW - moc pieca (tak przyjąłem) - nie wiem czy dobrze?

Korzystając z wzoru na tej str. Można obliczyć:
Pojemność wodną Va [l] = 24,8kW x Q[kW/l] + Vph[l]
Va=24,8 x 13,5 +0 = 334,8l
Ciśnienie wstępne po>= H[m]/10 + 0,2[bar]
Po>=1.5/10 + 0.2
Po>=0.35[bar] , ale jednocześnie musi być większe niż 0,8[bar]-muszę poszukać gr=gzie to dokładnie widziałem-, więc przyjmuję Po=1[bar]

z tabeli: dla Va=334,8 [l], Po=1[bar] oraz Psv=3[bar] odczytuję szukaną objętość zbiornika Vn = 35 [l]
na koniec Vn trzeba podzielić przez współczynnik przeliczeniowy = 2 (patrz moje dane)

ostatecznie więc Vn=35/2= 15,5[l] - to już lepiej w porównaniu do 50l:)

15,5l zbiornika dla 70 [l] instalacji! To i tak dlaeko do 8l kóre mi forumowicz polecił. Proszę o pomoc gdzie mam błąd, a może go nie ma.

Edytowano przez JacekW81 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Korzystając z wzoru na tej str. Można obliczyć:
Pojemność wodną Va [l] = Q[kw] x 8,5[kW/l] + Vph[l]
Va=40 x 13,5 +0 =540 l
Ciśnienie wstępne po>= H[m]/10 + 0,2[bar]
Po>=1.5/10 + 0.2
Po>=0.35[bar] , ale jednocześnie musi być większe niż 1,5[bar]




1/ skąd wziąłeś wartość 40? - to jest moc grzejników w kW - prawdopodobnie < 10
2/ Po min. 0,5 bara a nie 1,5

poza tym zaufaj producentowi, który zamontował w swoim kotle reflexa 6 l nie dlatego, że większy się nie zmieści, ale dlatego, że taki dla instalacji ogrzewanych takim kotłem jest wystarczający i nie ma co kombinować - naczynie + zawór bezpieczeństwa chronią kocioł - producent tak doświadczony i renomowany jak VIESSMSNN wie co produkuje

na stronie reflex.pl można pobrać program doboru naczyń wzbiorczych (w tym przypadku jest to naczynie NG) jak rówież są tam też tabelki do uproszczonego doboru naczyń
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 3 lata temu...
Ja korzystam z bardzo fajnego programu do doboru naczyń wzbiorczych PNEUMATEX-a - do pobrania ze strony:

www.dobornaczynia.besaba.com

Naczynia PNEUMATEX o tyle są lepsze, że posiadają worek zamiast membrany i dlatego woda nie ma kontaktu ze ściankami naczynia i nie skoroduje tak szybko. Poza tym ten worek robią z kauczuku butylowego, co pozwala ograniczyć utratę ciśnienia wstępnego. I najważniejsze dla mnie to, że dają 5 lat gwarancji!!! Edytowano przez nowy24 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...