Skocz do zawartości

o wentylacji - co i po co


adam_mk

Recommended Posts

Cytat

Powiem tak, miałem renault megane bez klimy. Aby się ratować zakupiłem przyciemnianie szyb a nawet wstawiłem szyberdach webasto.

Potem zmieniłem samochód na taki z klimą. I wtedy zrozumiałem ze moje wcześniejsze zabiegi były bezowocne. Niby było lepiej ale mało to miało wspólnego z prawdziwa klima. Ot tak.


Ale nikt nie mówi że jest chłodzenie podłogówką jest tak dobre jak klima. Po prostu jak nie ma klimy to można posiłkować się wentylatorami, machać gazetą, zaciemnić szyby, otworzyć lodówkę i zamrażarkę lub/i uruchomić chłodzenie podłogówką. Jak jest za gorąco to stosuje się różne sposoby aby się i wnętrze ochłodzić choć o pare stopni.
Link do komentarza
Cytat

Ale nikt nie mówi że jest chłodzenie podłogówką jest tak dobre jak klima. Po prostu jak nie ma klimy to można posiłkować się wentylatorami, machać gazetą, zaciemnić szyby, otworzyć lodówkę i zamrażarkę lub/i uruchomić chłodzenie podłogówką. Jak jest za gorąco to stosuje się różne sposoby aby się i wnętrze ochłodzić choć o pare stopni.


... i okna można zostawić otwarte, przy takim "chłodzemiu"
Link do komentarza
Cytat

... i okna można zostawić otwarte, przy takim "chłodzemiu"


Proszę Pana, nie zawsze można zrobić coś idealnie, i wtedy trzeba sobie radzić pół- lub nawet ćwierć-środkami. Czasem wystarczy otwarcie na przestrzał okien a czasem w czasie upałów otwieranie okien nie jest wskazane ponieważ istnieje możliwość iż powietrze z zewnątrz może być gorętsze niż to w domu - tutaj trzeba rozpatrywać to indywidualnie bo wszystko zależy: od domku, od pogody i od wielu innych indywidualnych rzeczy.
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
adam_mk - podziw (nie mylić z wazeliną) za tak szczegółowy opis i wskazówki do samodzielnego wykonania wentylacji.
Ciekawość moją budzi rozprowadzenie wentylacji kanałami prostokątnymi na parterze. Czy należy to robić w podłodze parteru i później po ścianie aż do sufitu, czy lepiej jest podłogą piętra, a następnie przez otwory w stropie na sufit parteru? Na parterze mam ogrzewanie podłogowe, które powinno (?) poprawić temperaturę na nawiewie, ale tracę z wysokości pomieszczeń. Oczywiście biorę też pod uwagę opinie forumowiczów, że prostokąty bardziej hałasują.
Link do komentarza
Cytat

Czy należy to robić w podłodze parteru i później po ścianie aż do sufitu, czy lepiej jest podłogą piętra, a następnie przez otwory w stropie na sufit parteru?


Należy robić tak by pasowało i działało, a układanie kanałów płaskich stosuje się przeważnie na podłodze piętra.
Link do komentarza
W domach piętrowych parter jest "dzielony" ścianami nośnymi. Moim zdaniem trudniej tu o instalację z minimalną ilością kolanek w porównaniu do podłogi piętra.
Po zaprojektowaniu własnej instalacji powstało miejsce, w którym kanały prostokątne (150x50mm) nawiewne przecinają się z wywiewnymi. Czy w tym miejscu nie będzie niebezpieczeństwa uszkodzenia kanału? Czy z tego powodu posadzka będzie musiała być wylana na większą wysokość na całym piętrze? Edytowano przez Karlsen (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
No i zaczynasz zdobywać wiedzę praktyczną...
Teraz masz dwie drogi.
Zrobić fotkę, pomierzyć co trzeba i zamówić kształtkę na blacharni.
Takie skrzyżowanie kanałów, które ma nie więcej jak 5cm wysokości.
Innym rozwiązaniem jest młot udarowy i wykucie w stropie miejsca na przepuszczenie jednego pod drugim.

Można jeszcze siąść i pomyśleć jak poprowadzić inaczej te kanały...

Adam M.
Link do komentarza
Cytat

W domach piętrowych parter jest "dzielony" ścianami nośnymi. Moim zdaniem trudniej tu o instalację z minimalną ilością kolanek w porównaniu do podłogi piętra.
Po zaprojektowaniu własnej instalacji powstało miejsce, w którym kanały prostokątne (150x50mm) nawiewne przecinają się z wywiewnymi. Czy w tym miejscu nie będzie niebezpieczeństwa uszkodzenia kanału? Czy z tego powodu posadzka będzie musiała być wylana na większą wysokość na całym piętrze?


Zapytałem montażystów... i nie spotkali z taką sytuacją, nigdy tak na stropie nie prowadzili, by sią krzyżowało.
Link do komentarza
Krok po kroku i rozwiązałem "krzyżówkę" - nie zawsze najkrótsze drogi są najwłaściwsze.
Aby zminimalizować potrzebę regulacji instalacji anemostatami, staram się dobrać odpowiednie długości kanałów, rodzaje trójników. I tu kolejny kazus do rozwiązania. Trójnik Y dzieli strumień symetrycznie 2x50%. A jak to "się ma" w przypadku trójnika 45* (66%/34%?) i trójnika 90* (75%/25%?)? Czy straty ciśnienia dla każdego z ww. trójników będą wynosiły 4Pa?

Jeden z kanałów prostokątnych wywiewnych wypada mi w podłodze łazienki na piętrze. Czy ogrzewanie podłogowe można pogodzić z takim kanałem, czy powinienem w innym miejscu umieścić anemostat i inną drogą poprowadzić kanał?
Link do komentarza
Cytat

Aby zminimalizować potrzebę regulacji instalacji anemostatami

Dokładność sterowania anemostatem to coś koło 50m3/h --- czyli przy 100m3'h "z wentylacji" - życzę przyjemnej regulacji!
Cytat

staram się dobrać odpowiednie długości kanałów

"zakręt" 90' odpowiada 3mb kanału... również życzę przyjemnej pracy. Dodatkowo dodam, że wberw potocznej opinii, opry powietrza poniżej prędkości OPTYMALNEJ w kanale - wzrastaja!!!
Tego się na trójnikach nie robi...
I jeszcze jeden przykład z dospela ( robił to inz. Projektujący centrale Marcin W... podłączył do kanału głównego 6 odejść w równych odległościach - przy 100m3/h 60% najbliższy na końcu NIC.--- ale przy 200m3/h najwięcej "dawało" na końcu - na pierwszym trójniku było "zasysanie" – i wtedy gospel wprowadził skrzynkę rozdzielczą. http://www.berluf.com/hat_pl.php?prod=04


Cytat

Odwalali fajans?
Szli na łatwiznę?

MNIE się sporadycznie zdarza...
Ostro wtedy myślę jak rozwiązać problem, żeby rozpływ strug był optymalny.

Adam M.


To ma bardzo małą szansę się zdarzyć gdy pokoje są w środku domu bez kontaktu ze ścianą zewnętrzną , ale takich projektów jeszcze nie spotkałem
Link do komentarza
Ranne ptaki z Was.
Duma prysła. Zimny kubełek wody poszedł na głowę.
Za sprawą cennych wskazówek Tomasza B. od początku chciałem zaprojektować instalację na skrzynce rozdzielczej, jednak wydało mi się to niemożliwe.
Nawiew - parter (m3/h): salon z jadalnią (90+30), gabinet 30 - suma 150, piętro - sypialnia 60, pokój1 30, pokój2 30 - suma 120.
Reku w garażu, przewody wchodzą na piętro i w pom. gosp. trójnik Y 160/2x125 dzieli na parter (kanały prostokątne) i piętro (elastyczne spiro). Parter trójnik Y 150x50 (salon/jadalnia,gabinet) i trójnik 45* 150x50 (jadalnia/ gabinet) .Piętro trójnik Y 125/2x100 (sypialnia/pokój1,pokój2) i trójnik Y 100/2x80 (pokój1/pokój2).
W którym miejscu powinienem zastosować skrzynkę?
Straty ciśnienia instalacji liczyłem posiłkując się poradnikiem pro-vent (post 216, załącznik https://forum.budujemydom.pl/Projekt-wentyl...html&st=200 ). Na stronie 15 tego opracowania są obliczenia. Pomijając, że Panowie z pro-vent piszą trójnik prze "u" obliczenia wydają się logiczne w porównaniu z innymi dostępnymi na sieci.
Nawiązując do przykładu Dospela Tomasza. Właśnie takich błędów chcę uniknąć, stąd było moje pytanie o sposoby liczenia strat na trójnikach.
Adamie - ponieważ w tym wątku drążę temat własnej instalacji, nie będę zakładał kolejnego własnego. Przepraszam za ewentualne zaśmiecenie.
A ludzisko chce zrobić perfekcyjnie i pyta i pyta, bo ma naturę pedanta. Edytowano przez Karlsen (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Projekt jak każdy - nic skomplikowanego...


Lakoniczna wypowiedź osoby, która od 1990 r. "żyje" z wentylacji mechanicznych. Nie planuję otwierać na Bartyckiej konkurencyjnej firmy, tak więc proszę o więcej wskazówek. To nic skomplikowanego rozdzielić świeże powietrze pomiędzy strefę dzienną i nocną?
Link do komentarza
Cytat

Lakoniczna wypowiedź osoby, która od 1990 r. "żyje" z wentylacji mechanicznych. Nie planuję otwierać na Bartyckiej konkurencyjnej firmy, tak więc proszę o więcej wskazówek. To nic skomplikowanego rozdzielić świeże powietrze pomiędzy strefę dzienną i nocną?


Pisałem o tym wielokrotnie -
- dobieramy skrzynkę rozdzielczą do ilości anemostatów nawiewnych i wywiewnych
- umieszczamy skrzynkę tak by najłatwiej było połączyć ją z anemostatami - kanałami miękkimi izolowanymi
-"zejścia" do parteru - kanałem płaskim w styropianie przed wylewką.
-średnica kanału głównego - jak w centrali - kanałów skrzynka/anemostat wynikająca z "cichych" przepływów ( prędkość optymalna powietrza w kanałach) od 2 do 5 m/sek.

NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK DWA LUB WIĘCEJ ANEMOSTATÓW NA JEDNYM KANALE
Link do komentarza
Wszystko jest dla mnie jasne. Powyższe wskazówki były już wielokrotnie przytaczane.
Proszę jednak o podpowiedź dot. mego konkretnego domu.
Parter: Salon (czasowo 4 osoby), jadalnia (czasowo 4 os.), gabinet (czasowo 1 os.). Piętro: sypialnia (2 os.), pokój1 (1 os.), pokój2 (1 os.). Nie stanowi problemu dobranie skrzynki np.1x160/6x60. Problem stanowi, w jaki sposób rozdzielić świeże powietrze pomiędzy strefę dzienną i nocną? W nocy mam wentylować salon taką samą ilością powietrza co pokój 1?
Ponadto wersja:
1. Skrzynka umieszczona na piętrze i wszystkie kanały do dwóch kondygnacji poprowadzone po podłodze piętra.
2. Skrzynka na piętrze, ale kanały "obsługujące" piętro powinny pójść poddaszem nieużytkowym nieocieplonym. Jak takim razie je poprowadzić z piętra na poddasze, skoro skrzynka będzie w posadzce.
Pytam, ponieważ żadnych zdjęć skrzynek nie mogę znaleźć. Jedynie realizacja przedstawiana przez Tomasza na innym forum, ale nie było tam przejścia na kolejne piętro.

Nie znalazłem na necie konkurencyjnych kanałów systemu Uniflexplus+. Może ktoś z Szanownych forumowiczów podrzuci link do innych producentów? Edytowano przez Karlsen (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Ja tylko przypominam, ze autor boryka się z problemami technicznym związanymi z „ukryciem” i przeprowadzeniem całości instalacji, w tym konkretnym domu.
Skrzynka rozdzielcza i owszem – ale gdzie ją umieścić skoro ma wysokość około 17cm i długość około 50cm, jak konkretnie poprowadzić kanały, aby były jak najmniej widoczne?
Może to dziwne, ale dla większości doznania estetyczne są istotne.
Oczywiście można na zasadzie – „będzie Pan zadowolony”.

Cytat

Problem stanowi, w jaki sposób rozdzielić świeże powietrze pomiędzy strefę dzienną i nocną? W nocy mam wentylować salon taką samą ilością powietrza co pokój 1?



Niezależne strefy wentylacyjne to wyższa szkoła jazdy. Oczywiście, że można, tylko czy warto w takim „minimalnym” obiekcie wentylacyjnym jakim jest ten dom?
W czasie snu (nocnym) człowiek zużywa mniej powietrza, a kuchnia, łazienka, itp. nie są też „aktywne” – dlatego jest (powinna być) ta 40% redukcja nocna.
Link do komentarza
Cytat

Niezależne strefy wentylacyjne to wyższa szkoła jazdy. Oczywiście, że można, tylko czy warto w takim „minimalnym” obiekcie wentylacyjnym jakim jest ten dom?



Żadna szkoła... zawór z regulacją 60/40 czy 20/80% atlantic takie robi, ale fakt, ze nie ma to uzasadnienia w przypadku dzień/ noc.
Zejścia na niższą kondygnację lub ( gdy rozdzielacz na dole ) wejścia na wyższą

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Ale jemu chodziło o strefy wentylacyjne – niezależne:
Cytat

Problem stanowi, w jaki sposób rozdzielić świeże powietrze pomiędzy strefę dzienną i nocną? W nocy mam wentylować salon taką samą ilością powietrza co pokój 1?


A uzyskanie tego samym nawiewem (regulacja) nic nie da – poza tym, ma codziennie wieczorem przekładać wajchy ?
Oczywiście są odpowiednie siłowniki i sterowniki.

Całość zagadnienia nie jest prosta – no ale ja na tym się nie znam.

Ps. W cudowny sposób zniknęła rycinka, pokazująca zupełnie inną skrzynkę, a teraz jest „cieńsza”, która i tak jest wysoka (około 10cm) – i dalej brak informacji jak (gdzie) to wszystko ukryć, a projekt domu już jest i podniesienie posadzki na piętrze o tych kilkanaście centymetrów wymusza (może wymuszać) zmiany w projekcie.

Dopisałem:

Dalej pozostaje sprawa wywiewu, też na skrzynkach? – raczej istotna ze względu na ewentualny „syf” w kanałach. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Otrzymałem wycenę instalacji na kanałach uniflex - osprzęt 12 960 zł. Ta sama instalacja na spiro 8 640 zł. Robocizna 5 610 zł. Jest to wystarczający argument, aby przy własnych chęciach i życzliwości forumowiczów samodzielnie wykonać projekt i instalację. Za wszystkie wskazówki dziękuję.
T. Brzęczkowski - jeżeli to nie tajemnica - po lewej uniflex+, a te białe kanały prostokątne po prawej to jakiej firmy?

bajbaga - z dotychczasowych postów na forach wynika, że skrzynki tylko na nawiew, wywiew na trójnikach 45stopni. Edytowano przez Karlsen (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Miałem na uwadze to stwierdzenie:

[/quote]
Cytat

Pisałem o tym wielokrotnie -
- dobieramy skrzynkę rozdzielczą do ilości anemostatów nawiewnych i wywiewnych

NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK DWA LUB WIĘCEJ ANEMOSTATÓW NA JEDNYM KANALE



A z tego jasno chyba wynika, propozycja skrzynek także wywiewnych.

Link do komentarza
Cytat

Miałem na uwadze to stwierdzenie:




A z tego jasno chyba wynika, propozycja skrzynek także wywiewnych.


Oczywiście, że najbezpieczniej skrzynka - z tym, że w domach o których tu piszemy najwięcej, jest 3 -4 anemostaty wywiewne. Nie ma więc sensu produkowanie takich skrzynek. Robi się je z trójników np. trójnik widłowy 160 / 2x125 i dwa 125/2x100.
Link do komentarza
Cytat

Oczywiście, że najbezpieczniej skrzynka - z tym, że w domach o których tu piszemy najwięcej, jest 3 -4 anemostaty wywiewne. Nie ma więc sensu produkowanie takich skrzynek. Robi się je z trójników np. trójnik widłowy 160 / 2x125 i dwa 125/2x100.


Dokładnie:
Parter: 4 wywiewne - kuchnia, łazienka, salon (kominek) oraz wiatrołap.
Piętro 4 wywiewne: łazienka z pralnią oraz 3 garderoby.
Czy instalacja wykonana na trójnikach składająca się z 8 wywiewów będzie wielkim błędem? Oczywiście od anemostatów kanały 100 wchodzące w trójniki, dalej 125 i na końcu 160 do centrali - czyli z zachowaniem prędkości 2-5 m/sek.

Dopisałem:
Wydaje mi się, że kanały płaskie pcv łatwiej jest łączyć ze sobą, np. tu http://wentylatory.istore.pl/pl,category,1...,multiwent.html , aniżeli z blachy ocynkowanej. Ponadto pcv posiada np. kolanka łącznikowe z przedłużką do wpuszczenia w strop, które powinny ułatwić łączenie z anemostatem. Czy wybierając pomiędzy pcv a blachą ocynkowaną powinienem się kierować innymi aspektami? Edytowano przez Karlsen (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Dokładnie:
Parter: 4 wywiewne - kuchnia, łazienka, salon (kominek) oraz wiatrołap.
Piętro 4 wywiewne: łazienka z pralnią oraz 3 garderoby.
Czy instalacja wykonana na trójnikach składająca się z 8 wywiewów będzie wielkim błędem? Oczywiście od anemostatów kanały 100 wchodzące w trójniki, dalej 125 i na końcu 160 do centrali - czyli z zachowaniem prędkości 2-5 m/sek.

Dopisałem:
Wydaje mi się, że kanały płaskie pcv łatwiej jest łączyć ze sobą, np. tu http://wentylatory.istore.pl/pl,category,1...,multiwent.html , aniżeli z blachy ocynkowanej. Ponadto pcv posiada np. kolanka łącznikowe z przedłużką do wpuszczenia w strop, które powinny ułatwić łączenie z anemostatem. Czy wybierając pomiędzy pcv a blachą ocynkowaną powinienem się kierować innymi aspektami?


Ręce mi odpadły - odpadam.
Link do komentarza
Cytat

Ręce mi odpadły - odpadam.


Prostowałem ilość anemostatów wywiewnych, w kontekście wypowiedzi o robieniu na trójnikach widłowych ...
Dopisując o kanałach płaskich, odnosiłem się do postu Jani_63 dot. kształtek wentylacyjnych i oczywiście nawiewu. Zupełnie nie rozumiem emocji T. B. i widzę, że w tym niezrozumieniu nie jestem samotny.
Na szczęście nad awatarem mam "Początkujący". Edytowano przez Karlsen (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Nawiewy są w pokojach, wywiew w kuchni i łazienkach (w pomieszczeniach mokrych) - wiatrołap i garderoby do nich nie należą. ...


Poniżej "na szybko" argumenty za wywiewem z wiatrołapu i garderoby:
http://budujesz-remontujesz.blogspot.com/2...garderobie.html
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?...i-przedsionkiem

Dyskusji na necie jest tak wiele, że dziwie się, jak można nie brać tych pomieszczeń pod uwagę podczas projektowania wentylacji mechanicznej. http://www.forumbudowlane.pl/vt/9358/0/wen...rderobie?t=9358 - w czwartym poście autor odwołuje się do kompleksowych rozwiązań.
Link do komentarza
Dlaczego nie brać pod uwagę? Garderoba to pokój, nie łazienka czy kuchnia. Garderoba nie jest pomieszczeniem mokrym. Nie ma też sensu "zapachów" z pokojów przez garderobę wyciągać. W przypadku niższej temperatury niż w pokojach - będzie w garderobie wilgoć przy wywiewie.
Kolejna kwestia… w łazienkach i kuchni ma być silniejsza wentylacja niż w pokojach – dlatego nie ma sensu tak „rozdrabniać” wyciągów
Link do komentarza
Garderoba bez okna, to nie pokój, tylko bezokienne pomieszczenie pomocnicze, służące do przechowywania odzieży – w tym butów.
Często w garderobach stosuje się preparaty przeciwko molom.
Nie wspominając już o obowiązujących przepisach w zakresie sposobu wentylacji takiego pomieszczenia.
Link do komentarza
Cytat

Zupełnie nie rozumiem emocji T. B. i widzę, że w tym niezrozumieniu nie jestem samotny.
Na szczęście nad awatarem mam "Początkujący".


Nie Ty jeden, ale jako "Początkujący" masz jeszcze dużo wiary i optymizmu

Cytat

Nawiewy są w pokojach, wywiew w kuchni i łazienkach ( w pomieszczeniach mokrych) - wiatrołap i garderoby do nich nie należą. Ciągów komunikacyjnych się nie robi. Unikać trójników.
2-5m/sek znając ilość m3/h można wyliczyć.


Wiatrołap z obuwiem i okryciami wierzchnimi nie jest pomieszczeniem brudnym? To coś nowego.

Cytat

Dlaczego nie brać pod uwagę? Garderoba to pokój, nie łazienka czy kuchnia. Garderoba nie jest pomieszczeniem mokrym. Nie ma też sensu "zapachów" z pokojów przez garderobę wyciągać. W przypadku niższej temperatury niż w pokojach - będzie w garderobie wilgoć przy wywiewie.
Kolejna kwestia… w łazienkach i kuchni ma być silniejsza wentylacja niż w pokojach – dlatego nie ma sensu tak „rozdrabniać” wyciągów


No i oczywiście "mądra porada" ale już niewygodny temat wiatrołapu pominięty.
Na temat garderoby, które w większości przypadków są pomieszczeniami ślepymi wypowiedział się już bajbaga
Link do komentarza
Cytat

Wiatrołap z obuwiem i okryciami wierzchnimi nie jest pomieszczeniem brudnym? To coś nowego.

Wiatrołap - jeżeli jest ma swoje zadanie i nie jest podłączony do rekuperatora! A już na pewno nie do wywiewu. Gdyby miał Pan zielone pojęcie o fizyce czy wentylacji nie mąciłby Pan człowiekowi!
Panu Karlsenowi wyjaśnię dlaczego... Otóż w prawidłowo działającym wiatrołapie ( nie mylić z przedpokojem) przeważnie panuje temperatura sporo niższa od pokojowej. Robiąc tam wywiew, wyciągamy ciepłe powietrze z pokojów i schładzamy je - dalej puszczamy na rekuperator... Z daleka widać, że w takim wiatrołapie buty i ubrania będą butwiały a nie schły! Powietrze z pokojów może zostawiać wilgoć A NIE JĄ ZABIERAĆ . Schładzanie powietrza przed wymiennikiem ciepła ( przed jego odzyskiem ) również nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Dlatego radzę Panu pomijać szkodliwe uwagi Pana Jana, On się po prostu na tym nie zna.
Link do komentarza
Kisić się będzie jak Szanowny Pan zrobi wywiew. Powietrze ogrzewane ( a tak jest gdy wywiew jest w łazience czy kuchni ) zabiera wilgoć - powietrze studzone ( jak w przypadku wiatrołapu wilgoć oddaje) - Wiatrołap jest naturalnie wentylowany, jest też ciągiem komunikacyjnym, --- Nie może się kisić w wiatrołapie dlatego nie wolno go podłączać do wywiewu!
Link do komentarza
Cytat

Wiatrołap - jeżeli jest ma swoje zadanie i nie jest podłączony do rekuperatora! A już na pewno nie do wywiewu. Gdyby miał Pan zielone pojęcie o fizyce czy wentylacji nie mąciłby Pan człowiekowi!
Panu Karlsenowi wyjaśnię dlaczego... Otóż w prawidłowo działającym wiatrołapie ( nie mylić z przedpokojem) przeważnie panuje temperatura sporo niższa od pokojowej. Robiąc tam wywiew, wyciągamy ciepłe powietrze z pokojów i schładzamy je - dalej puszczamy na rekuperator... Z daleka widać, że w takim wiatrołapie buty i ubrania będą butwiały a nie schły! Powietrze z pokojów może zostawiać wilgoć A NIE JĄ ZABIERAĆ . Schładzanie powietrza przed wymiennikiem ciepła ( przed jego odzyskiem ) również nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Dlatego radzę Panu pomijać szkodliwe uwagi Pana Jana, On się po prostu na tym nie zna.


Wentylacja wiatrołapu z pewnością jest potrzebna. Wady umieszczenia w nim tylko wywiewu podał TB wyżej. Umieszczenie we wiatrołapie tylko nawiewu jest już lepszym rozwiązaniem, chociaż ma wady - nawiewane powietrze będzie wypierało powietrze z chłodnego wiatrołapu w kierunku mieszkania (zakładając, że drzwi zewnętrzne są szczelne), czyli idea wiatrołapu, jako bufora pomiędzy powietrzem zewnętrznym i wnętrzem domu traci sens.
Najlepszym IMHO, rozwiązaniem jest umieszczenie we wiatrołapie zarówno nawiewu, jak i wywiewu. Nie obawiałbym się tu braku odzysku ciepła - przy niewielkiej kubaturze wiatrołapu wystarczy nawiew i wywiew rzędu 20m3/h, który nie ma większego znaczenia w bilansie ciepła odzyskiwanego dodatkowo z kuchni, łazienki, itp.

Tłumaczenie na temat wentylacji garderoby w artykule http://budujesz-remontujesz.blogspot.com/2...garderobie.html jest co najmniej pokrętne.
Inaczej podchodzą do niej gdy jest okno, inaczej gdy go nie ma. Wspominają, że może tam być chłodniej niż w pozostałej części domu, ale zalecają wywiew (ta sama uwaga, co do wywiewu we wiatrołapie).
Uważam więc, że poprawnym rozwiązaniem dla garderoby będzie jej ogrzewanie (z ogrzewania możemy zrezygnować, jeżeli będziemy pewni, że temperatura w niej nie będzie niższa niż w pomieszczeniach skąd pobierane jest powietrze, np. w garderobie otoczonej innymi ogrzewanymi pomieszczeniami) i umieszczenie w niej wywiewu (taka sama sytuacja jak w łazience), albo brak ogrzewania i umieszczenie tam nawiewu i wywiewu (tak jak we wiatrołapie).
Link do komentarza
Widać, że Pan Henryk wentylację czuje i ją robił. Za względu na zadania wiatrołapu, problemy i koszty z dwoma kanałami na małej przestrzeni, temperaturę tam panującą - zostawiłbym w wiatrołapie szczelne drzwi zarówno do wewnątrz - i wentylował przez "wietrzenie" Otwieramy drzwi na tyle często, że o brak wentylacji w takiej klitce nie ma co się martwić.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...