Skocz do zawartości

Czy przewody elektryczne na poddaszu trzeba zawsze układać w peszlu


Recommended Posts

Mam takie pytanie czysto teoretyczne.

Czy przewody elektryczne 230V prowadzone na poddaszu czyli przewody które zazwyczaj biegną w warstwie ocieplenia jakim jest wełna mineralna muszą być zawsze układane w peszlu czy nie muszą.

Jak to wygląda od strony przepisów budowlanych a jak to wygląda w praktyce.


Czyli pytając inaczej czy przewody elektryczne na poddaszu mogą był położone bez peszlowania?
Link do komentarza
Cytat

Mam takie pytanie czysto teoretyczne.

Czy przewody elektryczne 230V prowadzone na poddaszu czyli przewody które zazwyczaj biegną w warstwie ocieplenia jakim jest wełna mineralna muszą być zawsze układane w peszlu czy nie muszą.

Jak to wygląda od strony przepisów budowlanych a jak to wygląda w praktyce.


Czyli pytając inaczej czy przewody elektryczne na poddaszu mogą był położone bez peszlowania?



Nie wiem jak ty ale ja bym w łóżku się kręcił całą noc jak by przewody na poddaszu w moim domu były bez dodatkowej izolacji .

Polecam Ci jeszcze inny sposób zrobienia w peszlu oraz zamknięcie tego wewnątrz dwóch profili przyściennych UD wsuniętych tak [] powstaje kwadratowy profil szczelna obudowa przewodów .




Link do komentarza
Cytat

Nie wiem jak ty ale ja bym w łóżku się kręcił całą noc jak by przewody na poddaszu w moim domu były bez dodatkowej izolacji .
...


To ja sie wlasnie krece w lozku przez cala noc. A rzeczywiscie przewody mam bez peszli.
To nareszcie wiem dlaczego!
P.S. Tylko co tu teraz zrobic? Demontowac scianki? Czy brac srodki nasenne?
Link do komentarza
Cytat

przede wszystkim należy używać przewodów o odpowiedniej izolacji (na przewodach jest oznaczenie np. 300/400 V lub 750 V) i o odpowiednim do obciążenia przekroju
jak przewód ma się zapalić to peszel nic nie pomoże, też się zapali



No to jest wymóg peszlowania przewodów na poddaszu czy nie ma?


To zapytam jeszcze może inaczej jak ktoś położy przewody bez peszla to jest to niezgodne z jakimiś tam przepisami a przez to zabronione czy nie jest?
Link do komentarza
Gość elpapiotr
Witam.

Zapraszam do lektury PN-IEC 60364-5-52 (2002) - Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego. Oprzewodowanie.

Oprzewodowanie powinno być tak dobrane i zmontowane, aby podczas montażu, użytkowania i konserwacji
uszkodzenie powłok i izolacji przewodów i kabli oraz ich końcówek było utrudnione
Oprzewodowanie powinno być tak dobrane i zamontowane, aby przy najwyższej temperaturze otoczenia nie
przekroczyło temperatur podanych w oddzielnej normie ( PN-IEC 60364-5-523).
Jest tego trochę, generalnie chodzi o to, by zminimalizować wszelkie uszkodzenia przewodów.
Kol. anymus napisał : Kiedyś robiono to w rurach cynkowych wyłożonych wewnątrz materiałem trudno zapalnym.
Tak, robiono w rurkach ocynkowanych, pojedynczymi drutami w pojedynczej izolacji. Drugą izolacja to był właśnie nasączony materiał papierowy wewnątrz rurki.
Na dzień dzisiejszy izolacja przewodów jest podwójna, tak więc między innymi nie ma takiego obowiązku, by dawać dodatkową osłonę, mając na uwadze powyższe uwarunkowania.
Dochodzi właściwy dobór zabezpieczeń tych przewodów przed skutkami zwarć i przeciążeń.
Link do komentarza
Cytat

Witam.

Zapraszam do lektury PN-IEC 60364-5-52 (2002) - Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego. Oprzewodowanie.

Oprzewodowanie powinno być tak dobrane i zmontowane, aby podczas montażu, użytkowania i konserwacji
uszkodzenie powłok i izolacji przewodów i kabli oraz ich końcówek było utrudnione
Oprzewodowanie powinno być tak dobrane i zamontowane, aby przy najwyższej temperaturze otoczenia nie
przekroczyło temperatur podanych w oddzielnej normie ( PN-IEC 60364-5-523).
Jest tego trochę, generalnie chodzi o to, by zminimalizować wszelkie uszkodzenia przewodów.
Kol. anymus napisał : Kiedyś robiono to w rurach cynkowych wyłożonych wewnątrz materiałem trudno zapalnym.
Tak, robiono w rurkach ocynkowanych, pojedynczymi drutami w pojedynczej izolacji. Drugą izolacja to był właśnie nasączony materiał papierowy wewnątrz rurki.
Na dzień dzisiejszy izolacja przewodów jest podwójna, tak więc między innymi nie ma takiego obowiązku, by dawać dodatkową osłonę, mając na uwadze powyższe uwarunkowania.
Dochodzi właściwy dobór zabezpieczeń tych przewodów przed skutkami zwarć i przeciążeń.



Cytować normy to każdy potrafi poprosimy konkretnie trzeba dawać peszle na poddaszu czy nie
Link do komentarza
Cytat

Cytować normy to każdy potrafi poprosimy konkretnie trzeba dawać peszle na poddaszu czy nie


Dla tych co cierpia na bezsennosc - trzeba.
Pozostali moga nie dawac.
Poczucie bezpieczenstwa to rzecz bezcenna.
Ludzie ponosza wieksze wydatki by czuc sie bezpiecznie. Kupuja okna i drzwi antywlamaniowe, instaluja monitoringi. Przy tym te peszle to kosztuja tyle co nic.
Link do komentarza
Cytat

Dla tych co cierpia na bezsennosc - trzeba.
Pozostali moga nie dawac.
Poczucie bezpieczenstwa to rzecz bezcenna.
Ludzie ponosza wieksze wydatki by czuc sie bezpiecznie. Kupuja okna i drzwi antywlamaniowe, instaluja monitoringi. Przy tym te peszle to kosztuja tyle co nic.



peszle te samogasnące są jednak nieco droższe, jeśli już chcemy lepiej spać
Link do komentarza
Cytat

Kol. anymus napisał : Kiedyś robiono to w rurach cynkowych wyłożonych wewnątrz materiałem trudno zapalnym.
Tak, robiono w rurkach ocynkowanych, pojedynczymi drutami w pojedynczej izolacji. Drugą izolacja to był właśnie nasączony materiał papierowy wewnątrz rurki.
Na dzień dzisiejszy izolacja przewodów jest podwójna, tak więc między innymi nie ma takiego obowiązku, by dawać dodatkową osłonę, mając na uwadze powyższe uwarunkowania.
Dochodzi właściwy dobór zabezpieczeń tych przewodów przed skutkami zwarć i przeciążeń.



U mnie to tak wygląda .
Bardzo łatwo się montuje przykręcasz jeden profil do konstrukcji drewnianej ,wkładasz przewód-(przewody) w rurce do wnętrza zamykasz drugim profilem zaciskasz paskami z blachy .
Brak obrazka

1.Przewód elektryczny
2. Rura elektroinstalacyjna
3 .profil przyścienny UD x 2 szt

Wszelkie zakręty zrobiłem Rurą elektroinstalacyjną ochronną metalową karbowaną jest ona podobna jak ta przy słuchawce od prysznica .
http://www.el-mont.eu/sklep/catalog/image....k=watermark.png

W każdym pomieszczeniu jest czujka dymowa , człek stwarza większe prawdopodobieństwo zaprószenia ognia.
Link do komentarza
Cytat

U mnie to tak wygląda .
Bardzo łatwo się montuje przykręcasz jeden profil do konstrukcji drewnianej ,wkładasz przewód-(przewody) w rurce do wnętrza zamykasz drugim profilem zaciskasz paskami z blachy .
Brak obrazka

1.Przewód elektryczny
2. Rura elektroinstalacyjna
3 .profil przyścienny UD x 2 szt

Wszelkie zakręty zrobiłem Rurą elektroinstalacyjną ochronną metalową karbowaną jest ona podobna jak ta przy słuchawce od prysznica .
http://www.el-mont.eu/sklep/catalog/image....k=watermark.png

W każdym pomieszczeniu jest czujka dymowa , człek stwarza większe prawdopodobieństwo zaprószenia ognia.



To chyba spisz spokojnie co? icon_biggrin.gif

Masz jakieś zdjęcia na żywo.

Pomysł chyba trochę zbyt kosztowny ale przecież buduje się dla siebie.
Link do komentarza
Cytat

To chyba spisz spokojnie co? Array="" style="vertical-align:middle" Array border="0" alt="icon_biggrin.gif">

Masz jakieś zdjęcia na żywo.

Pomysł chyba trochę zbyt kosztowny ale przecież buduje się dla siebie.


Niestety zabudowane nie wiem czy gdzieś na zdjęciu znajdę .

Peszle i profile to groszowa sprawa .
Rurka elektroinstalacyjna ochronna metalowa karbowana była najdroższa ,ale to są i tak śmieszne kwoty.

W kilku miejscach przechodziłem przewodami przez belek drewniany i potrzebowałem jeszcze rurkę metalową to pociąłem kij od mopa . icon_lol.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Ale właściwie po co ta dodatkowa osłona? Dla lepszego snu? icon_smile.gif



Bo w polskiej elektryce są dwie szkoły jedna mówi że przewody elektryczne na poddaszu muszą być osłonięte druga że izolacja przewodów sama w sobie jest wystarczająca i może stykać się bezpośrednio np w wełną mineralną, dlatego nie którzy z nas inwestorów wolą dmuchać na zimne.
Link do komentarza
Cytat

Ale właściwie po co ta dodatkowa osłona? Dla lepszego snu? >




Przyczyny pożarów od przewodów instalacji elektrycznej to:
a)pogorszenie styku połączeń przewodów
b) brak lub pogorszenie się warunków odprowadzania ciepła.
c) duże przyrosty temperatury przewodów.
d) uszkodzenie izolacji spowodowane długotrwałym przepływem prądów upływowych o znacznych wartościach.

I wcale nie muszą zadziałać najpierw zabezpieczenia, albo mogą zadziałać jak już będzie za późno albo styki w nich "się skleją" . Istnieją uszkodzenia, które nie wywołują bezpośrednio zwarcia ? prądy upływowe, początkowo niewielkie, powiększające się w miarę upływu czasu i powodujące zwęglanie się izolacji. Wówczas może nastąpić zapłon znajdujących się blisko materiałów łatwopalnych do których zalicza się drewno. Może powstać łuk elektryczny o temperaturze do 4000 stopni C, a długotrwała temperatura dopuszczalna drewna wynosi kilkakrotnie mniej.

Problem z miedzią polega na jej utlenianiu do tlenku miedzi, który jest izolatorem i powstaje on na powierzchni gołego odcinka przewodu co prowadzi do pogorszenia styku połączeń przewodów.

Proszę pamiętać, że wiele pożarów, których przyczyn nie można ustalić przypisuje się wadom przewodów lub instalacji elektrycznej ? bo takie jest życie.
Link do komentarza
Cytat

Mam takie pytanie czysto teoretyczne.

Czy przewody elektryczne 230V prowadzone na poddaszu czyli przewody które zazwyczaj biegną w warstwie ocieplenia jakim jest wełna mineralna muszą być zawsze układane w peszlu czy nie muszą.

Jak to wygląda od strony przepisów budowlanych a jak to wygląda w praktyce.


Czyli pytając inaczej czy przewody elektryczne na poddaszu mogą był położone bez peszlowania?



Peszel stanowi ochronę mechaniczną przewodu stosowaną głównie wtedy, gdy instalacja narażona jest na naprężenia spowodowane ruchem podłoża np. w wylewce podlogowej. Na poddaszu nie jest więc potrzebny, jesli instalacja ukladana jest przwodem wielożyłowym w podwójnej izolacji na napięcie 750 V.

Link do komentarza
Cytat

Peszel stanowi ochronę mechaniczną przewodu stosowaną głównie wtedy, gdy instalacja narażona jest na naprężenia spowodowane ruchem podłoża np. w wylewce podlogowej. Na poddaszu nie jest więc potrzebny, jesli instalacja ukladana jest przwodem wielożyłowym w podwójnej izolacji na napięcie 750 V.



Odpowiedź jest absolutnie uproszczona i nieprecyzyjna. Może nawet wprowadzać w błąd dlatego, że pomija kwestię mocowania przewodów, kwestię przejść przez elementy konstrukcji oraz kwestię podłoża. Nie będę się powtarzał. Link do wyjaśnień podałem u góry.
Link do komentarza
Cytat

Odpowiedź jest absolutnie uproszczona i nieprecyzyjna. Może nawet wprowadzać w błąd dlatego, że pomija kwestię mocowania przewodów, kwestię przejść przez elementy konstrukcji oraz kwestię podłoża. Nie będę się powtarzał. Link do wyjaśnień podałem u góry.




A w tym linku to są konkrety jakoś raczej słabo.
Link do komentarza
Cytat

A w tym linku to są konkrety jakoś raczej słabo.



Ale i tak najwięcej. Przynajmniej obrazki są.
Nie da się na "wszystko" napisać ustawy. Więc i tu bez wizji lokalnej ciężko pisać o "wszystkim". Wiele rzeczy zależy od uwarunkowań lokalnych. A ogólnie?
Przewód wielożyłowy w podwójnej izolacji na napięcie 750 V, czyli YDY jest dobrym wyborem. Ale pytanie: Jak bedzie mocowany? Na jakim podłożu? Przez co bedzie przechodził? (czy przez elementy konstrukcji g/k, czy bedzie ułożony w wełnie mineralnej, czy bedzie biegł po więżbie... itp., itd., etc. To wszystko ma wpływ(!!!) na to, czy, gdzie i jaka potrzebna jest osłona.
Link do komentarza
Cytat

Ale i tak najwięcej. Przynajmniej obrazki są.
Nie da się na "wszystko" napisać ustawy. Więc i tu bez wizji lokalnej ciężko pisać o "wszystkim". Wiele rzeczy zależy od uwarunkowań lokalnych. A ogólnie?
Przewód wielożyłowy w podwójnej izolacji na napięcie 750 V, czyli YDY jest dobrym wyborem. Ale pytanie: Jak bedzie mocowany? Na jakim podłożu? Przez co bedzie przechodził? (czy przez elementy konstrukcji g/k, czy bedzie ułożony w wełnie mineralnej, czy bedzie biegł po więżbie... itp., itd., etc. To wszystko ma wpływ(!!!) na to, czy, gdzie i jaka potrzebna jest osłona.



Na poddaszu zazwyczaj są ułożone w wełnie i biegną po więźbie i co z tego wynika
Link do komentarza
Cytat

Na poddaszu zazwyczaj są ułożone w wełnie i biegną po więźbie i co z tego wynika




Otóż to, skoro przewody nie są narażone na zniszczenie izolacji to w jakim celu stosowac peszle. Przejścia przez przegrody i elementy konstrukcji oraz mocowanie to juz całkiem inny temat. W tym celu producenci przewidzieli uchwyty, kołnierze, spinki, peszle, tuleje itp.
Link do komentarza
Jeszcze 3 tygodnie temu żyłem w przekonaniu że peszlowanie przewodów na poddaszu jest konieczne a tu okazuje się że wcale tak nie jest.

Teraz próbuje sobie wytłumaczyć po co w takim razie jest produkowany peszel.

Podajcie jakieś inne zastosowania peszla elektroinstalacyjnego.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Podajcie jakieś inne zastosowania peszla elektroinstalacyjnego.


Żeby było łatwiej wymienić instalacje elektryczą bez kucia ?
Żeby łatwiej przeprowadzić nową instalację ?
Żeby łatwiej podprowadzić jakąkolwiek instalację ?
Jest masę tego typu przykładów icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

Żeby było łatwiej wymienić instalacje elektryczą bez kucia ?
Żeby łatwiej przeprowadzić nową instalację ?
Żeby łatwiej podprowadzić jakąkolwiek instalację ?
Jest masę tego typu przykładów icon_wink.gif



No nie rozśmieszaj mnie z wymianą przewodów przez peszel.

A czym jest łatwiej podprowadzić jakąkolwiek instalację?
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

No nie rozśmieszaj mnie z wymianą przewodów przez peszel.

A czym jest łatwiej podprowadzić jakąkolwiek instalację?


W jakim sensie jest dla Ciebie śmieszne wymiana kabli bez kucia w ścianie ?
To raz a dwa...
...nie łatwiej poprowadzić antenę,kablówkę przez peszel ukryty w ścianie niż po podłodze,listwie ? Którędy będzie bardziej efektownie i efektywnie ?
Po pierwsze pomyśl icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

W jakim sensie jest dla Ciebie śmieszne wymiana kabli bez kucia w ścianie ?
To raz a dwa...
...nie łatwiej poprowadzić antenę,kablówkę przez peszel ukryty w ścianie niż po podłodze,listwie ? Którędy będzie bardziej efektownie i efektywnie ?
Po pierwsze pomyśl icon_wink.gif




A ile razy skutecznie udało Ci się przeciągnąć przewód przez peszel
Link do komentarza
Cytat

Czyli podsumowując - peszel na poddaszu konieczny nie jest?! Bo mam taki lekki dyskomfort poznawczy po przeczytaniu tematu.



Ja też byłem zdziwiony jak doszedłem do takich wniosków icon_smile.gif

Konieczny nie jest ale trzeba pamiętać że można nie kłaść peszla ale trzeba spełnić wymagania ochrony przeciwpożarowej
Link do komentarza
Cytat

Czyli podsumowując - peszel na poddaszu konieczny nie jest?! Bo mam taki lekki dyskomfort poznawczy po przeczytaniu tematu.



Oczywiście, że nie jest, Możesz zastosować np. prowadzenie przewodów w korytkach elektroinstalacyjnych, możesz na uchwytach z oddzieleniem paskami blachy od podłoża drewnianego...
Ale nie wyobrażam sobie prowadzenia przewodu np YDY bez osłony przez otwory w elementach konstrukcyjnych stelaża pod zabudowę g/k.
Trzeba i wystarczy tylko myśleć.
Link do komentarza
Myślę, że nie ma się czego obawiać.
W USA instalacje wykonuje się bez żadnych osłon. Pomijam instalacje natynkowe i zewnętrzne czy też przyłącze, bo w tych przewody przeważnie są w metalowych rurach, biorę pod uwagę wewnętrzne instalacje elektryczne (oraz teleinformatyczne).
Jak wiadomo tam domy są w 99% drewnianymi szkieletowcami, a przewody i tak są prowadzone bez osłon, przez otwory wiercone w drewnianej konstrukcji (bezpośrednio przez drewno, żadnej osłony). I jest to jak najbardziej zgodne z tamtejszymi przepisami. Trzeba też pamiętać, że tam prądy płynące przewodami są 2 razy większe niż u nas, ponieważ napięcie jest 2 razy mniejsze. Także ryzyko upalenia się czy stopienia przewodu większe niż u nas. A jednak jakoś żyją i nic się z tym specjalnie nie dzieje.
Jedynie zaleca się przejścia przez drewno całych wiązek przewodów zabezpieczyć jakąś niepalną tuleją, bo tam jest znacznie cieplej przy większym obciążeniu.

Myślę, że raczej trzeba się skupić bardziej na montażu opraw oświetleniowych, szczególnie halogenowych. To z tym przeważnie są problemy. Oprawy są wciśnięte w wełnę i mają kontakt z folią paroizolacyjną - przegrzewają się i topią folię (i przy okazji same siebie), a mogą się nawet zapalić. Cieniutkie przewody w obwodach oświetlenia 12V też są częste, potrafią się topić.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...