Skocz do zawartości

Mitsubishi LOSSNAY


Pępuś

Recommended Posts

Cytat

Jest zasadnicza różnica w sposobie użytkowania i w sposobie wykonania.

Wykonanie – zwłaszcza przez wykonawcę, któremu za to płacimy, musi być zgodne z obowiązującymi przepisami.

A żeby wykonać zgodnie z obowiązującymi przepisami, trzeba niestety wyliczyć - np. wydajność centrali, która nie może być mniejsza niż ta minimalna „obliczeniowa”.


Ale sytucja taka przypomina odkrywanie koła . W końcu już od dawna wiadoma że np. reku o wydajności 200m3/h zaspokoi potrzeby dla powierzchni 150m2 , o wydajności 400m3/h dla ....... itd. , prawda czy nie ? .
Link do komentarza
Cytat

A żeby wykonać zgodnie z obowiązującymi przepisami, trzeba niestety wyliczyć -


Opisywana wentylacja ( od której się zaczęło) nie była liczona i nie jest zgodna z przepisami.
Cytat

wydajność centrali, która nie może być mniejsza niż ta minimalna „obliczeniowa”.

MOŻE i powinna! Np. przez ferie zimowe jest jedna osoba w domu! Po to jest regulacja! By dopasować centralę do ilości osób.
Jak Pan myśli, dlaczego Szanowny Demo mając centralę 180m3/h z 6-cioma biegami - używa głównie 30-40m3/h?

Cytat

Ale sytuacja taka przypomina odkrywanie koła . W końcu już od dawna wiadoma że np. reku o wydajności 200m3/h zaspokoi potrzeby dla powierzchni 150m2 , o wydajności 400m3/h dla ....... itd. , prawda czy nie ? .


Niezupełnie... Wentylacja jest dla ludzi nie powierzchni. Podawany przykład duolix-a (155m3/h) dotyczy centrali na do z 7-mioma pokojami i 5-cioma ( kuchnia łazienki wc-ty) Pan to "ucha" w 150m2!!!!.
Francuskie normy - 15-18m3/h na osobę gdy nie palimy i 25 gdy palimy.
Link do komentarza
Cytat

Ale sytucja taka przypomina odkrywanie koła . W końcu już od dawna wiadoma że np. reku o wydajności 200m3/h zaspokoi potrzeby dla powierzchni 150m2 , o wydajności 400m3/h dla ....... itd. , prawda czy nie ? .



Nie.
Oznacza to, że dla domu o powierzchni 150m2 i 4 osobach, może być centrala o wymaganej nie mniejszej wydajności niż 100m3/h, w przypadku kuchni elektrycznej i tylko jednej łazienki (bez osobnego WC), oraz 200m3/h w przypadku domu też 150m2, ale z kuchnią gazową , 2 łazienkami i osobnym WC.



Mylone są nagminnie dwa istotne pojęcia:
1. Moc (wydajność) maksymalna, centrali wentylacyjnej, nie może być mniejsza niż wynika to z obliczeń normowych, polegająca na sumowaniu ilości powietrza usuwanego z tzw. pomieszczeń brudnych, ale sumarycznie nie mniejsza niż 20m3/h na każda osobę przewidzianą w projekcie budowlanym.
2. Możliwości minimalne danej centrali (i instalacji), które ustawodawca określił na co najmniej 60% maksymalnej obliczeniowej mocy (wydajności) na czas nocny.


Te wymagania musi spełniać każda centrala (instalacja) wentylacyjna – co nie jest równoznaczne że moc centrali nie może być większa (tylko po co?), ani że nie może być możliwości większej redukcji wydajności centrali ( to jest wręcz wskazane).
Link do komentarza
Cytat

Opisywana wentylacja ( od której się zaczęło) nie była liczona i nie jest zgodna z przepisami.
MOŻE i powinna! Np. przez ferie zimowe jest jedna osoba w domu! Po to jest regulacja! By dopasować centralę do ilości osób. ?


co mają ferie zimowe do minimalnej wydajności? na co ma być obliczona centrala?
a regulacja ma na czym polegać?

Cytat

Jak Pan myśli, dlaczego Szanowny Demo mając centralę 180m3/h z 6-cioma biegami - używa głównie 30-40m3/h?


no właśnie?

Cytat

Cytat

Ale sytucja taka przypomina odkrywanie koła . W końcu już od dawna wiadoma że np. reku o wydajności 200m3/h zaspokoi potrzeby dla powierzchni 150m2 , o wydajności 400m3/h dla ....... itd. , prawda czy nie ? .



Niezupełnie... Wentylacja jest dla ludzi nie powierzchni. Podawany przykład duolix-a (155m3/h) dotyczy centrali na do z 7-mioma pokojami i 5-cioma ( kuchnia łazienki wc-ty) Pan to "ucha" w 150m2!!!!.
Francuskie normy - 15-18m3/h na osobę gdy nie palimy i 25 gdy palimy.


... jaki wersal, niezupełnie tzn na ile niezupełnie?
w końcu ktoś powie jednoznacznie na co są liczone centrale? na m2 czy ilości osób? czy na sztuki pomieszczeń?
Link do komentarza
Cytat

Producenci podają i opisują na m2 , i bardzo słusznie bo cała reszta to raczej zabawa dla zabawy i uzasadnienia potrzeby istnienia tych co liczą co do grama .



Jest druga strona medalu – taka przykładowa Luna może z powodzeniem zapewnić wentylacje domu o powierzchni np. 300m2, a według producentów już nie. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

wklepałem w googla i pierwsze z brzegu wywala mi wydajności, pobór mocy, spręż, wymiary itp itd, ale jakoś nie widzę, żeby podawali o powierzchni którą obsługują
daj jakiś link


W opisach , jeśli producent taki sporządził co do zastosowania centrali a nie specyfikacji technicznej .

Cytat

Jest druga strona medalu – taka przykładowa Luna może z powodzeniem zapewnić wentylacje domu o powierzchni np. 300m2, a według producentów już nie. icon_biggrin.gif


No faktycznie tak jest . A to znaczy że nie trzeba się przejmować wyliczankami tylko zatrudniać kompetentnego fachowca .
A tu masz link Barbossa :
http://www.wentylacja.biz/index.php?id=prd...=1567_1562_1537 Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

No faktycznie tak jest . A to znaczy że nie trzeba się przejmować wyliczankami tylko zatrudniać kompetentnego fachowca .



No icon_biggrin.gif I trafisz tak jak Pępuś (jeden mu przewymiarował, a drugi niedowymiarował), bo sobie nie potrafił sam wyliczyć (dla sprawdzenia) icon_biggrin.gif


Dopisałem: Gdybyś nie liczył, to Twoja centrala wentylacyjna nie kosztowałaby mniej niż 2.000zł, tylko więcej niż 5.000zł (co najmniej). Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
czyli podsumujmy
lliczyć nie warto

to po co całe te cyrki
z liczeniem zapotrzebowania na ciepło
przyjdzie fachowiec, popatrzy zamontuje co i jak, będzie grzało, jedynie co trzeba to gdzie to postawić i jak poprowadzić rurki czy przewodziki, "będzie Pan zadowolony"

tak samo z wentylacją mechaniczną - po co, będzie dymać i tak, co najwyżej przyjdzie TB i powie "będzie Pan zadowolony", projekt potrzebny, żeby było wiadomo którędy - ok

przyjdzie murarz, czy tam kto, "będzie Pan zadowolony" i zrobi fundamenty po swojemu, co najwyżej zaznaczyć mu co i gdzie, betonik i stal do tego, a kto by liczył, panie dawaj, aż powiem dość,
ściany? ha 21 lat doświadczenia, pięćdziesiąt palet, na jutro

cieśla - to trzeba tak i tak, te cyferki to nieuki popełniły, "będzie Pan zadowolony", 21 lat to robię, co najwyżej co i gdzie z tym kominem

elektryk - "będzie Pan zadowolony", damy 40 MW, przewymiarowanie nie ma znaczenia, jeszcze lepiej - grzejniczek 20W lubi zapas, pokaż pan tylko gdzie te przewodziki puścić trza

materiały też kupuje się na "będzie Pan zadowolony", po co liczyć ile, kogo to....

no i bankier - po kiego ch... liczyć, ile? banieczka? dwie? miodzo kredycik "będzie Pan zadowolony", nie ma znaczenia że 250k styknie, kto by to liczył


KAŻDY powód do liczenia jest dobry i do liczenia WSZYSTKIEGO
choćby dlatego, że mało kto s... kasą, a rzetelne i prawidłowe obliczenia to KONTROLUJĄ, obliczenia to podstawa osiagnięcia zamierzonych rezultatów
"będzie Pan zadowolony" czyli na czuja nikogo nie satysfakcjonuje - kto tu tak do tego podchodzi? rączki w górę, ino się nie pchać,
dla takiego podejścia i osoby go reprezentującego proponuję zaimplementować motto :
veni...
vidi...
ohmy.gif spierdoliłem icon_sad.gif


"będzie Pan zadowolony" - a co jak nie?
Link do komentarza
Cytat

W opisach , jeśli producent taki sporządził

http://www.wentylacja.biz/index.php?id=prd...=1567_1562_1537


Z forum "wentylacja.com"
Cytat

Provent, Mistral Geo - czyli rzetelność ???
Z czystej ciekawości (mój klient stwierdził, że oferowana przeze mnie centrala z nagrzewnicą wstępną jest do d..y i tylko Provent jest the best) sprawdzałem dzisiaj stronę Proventu i przeanalizowałem dane techniczne jakie publikują na swoich stronach. I coś mi nie zagrało !!!!
Postanowiłem uderzyć do źródła i po prostu zadzwonić. Otóż w dzisiejszej rozmowie telefonicznej okazało się, że dane poboru prądów podawane w ulotce centrali GEO 400 EC są zaniżone o 50%.
Po prostu kpina.
Z wykresu (http://www.pro-vent.pl/mistral-400geoEc,0.html) , jak tłumaczył mi Pan w dziale technicznym, wynika, że moc pobierana przez centralę dla 400m3/h i oporu 140Pa wysokości 150 Wat.
Tymczasem podano również maksymalny pobór prądu 2 x 1,3A co daje 2x 290 Wat czyli prawie 600 Wat
I wreszcie moc centrali od 30 do 290 Wat.
Po długiej rozmowie z działem technicznym i konsultacjach z innymi osobami (w tym dziale ) okazało się że centrala bez żadnych oporów pobiera 305 Wat (jest u nich tak sprawdzana)
Pytam więc jak to możliwe by bez oporów pobierała 305 Wat, a z oporami 150 Wat ???
Kolejna konsultacja i informacja, że ..... na stronie i w ulotce jest błąd, a wykres odnosi się najprawdopodobniej do 1 wentylatora.
Ale czy z oporami czy bez ??? No pewnie bez skoro cała centrala bierze 305 Wat i to mają pomierzone.
Można więc śmiało przypuszczać, że pod obciążeniem GWC i instalacji rzędu 150-200 Pa pobór będzie większy i może dojść do tych 2x 290 Wat, bo po co były by tam tak duże wentylatory.
Przy pracy ciągłej każde 150 Wat ( a o tyle się pomylili) to ponad 600 zł, a jeśli różnica jest jeszcze większa to zastanówmy się nad sensem odzysku i oferowanych przez firmę GWC w ogóle.
Nic nie mam do Proventu. Nawet bym tam nie dzwonił gdyby nie pranie mózgu jakie zrobili mojemu klientowi.



Cytat

Z forum "wentylacja.com"


Mnie wyszło podobnie.
Link do komentarza
Cytat

No icon_biggrin.gif I trafisz tak jak Pępuś (jeden mu przewymiarował, a drugi niedowymiarował), bo sobie nie potrafił sam wyliczyć (dla sprawdzenia) icon_biggrin.gif


Dopisałem: Gdybyś nie liczył, to Twoja centrala wentylacyjna nie kosztowałaby mniej niż 2.000zł, tylko więcej niż 5.000zł (co najmniej).


No właśnie ale Pepusiowi to liczyli chyba spece od liczenia i co z tego wyszło , kicha . Chcesz powiedzieć że jak będę kupował np. koparkę to powinienem sam sobie policzyć czy jest poprawnie zbudowana i czy wszystkie obliczenia na wytrzymałość części składowych są właściwe ? . Czy każdy inwestor budujący dom oblicza wtrzymałość wszystkich belek i stropów ? , tudzież ław fundamentowych ?.
Co do centrali to powiem tak ,...... na zdrowy rozsądek wiedziałem że nie ma potrzeby wywalać tyle kasy bo reku to jedne z tych produktów na których przebicie jest wielokrotne w stosunku do poniesionych nakładów , podobnie jak np. z zegarkami . W sumie urządzenie proste niemal jak konstrukcja cepa o czym sam wiesz a ceny często brane z sufitu . Więc nie obliczenia lecz rozsądek i informacje (też z tego forum) , były tego powodem .
Link do komentarza
Cytat

Wszystko co napisałem dotyczyło wentylacji a przenoszenie tego na inne obszary jest całkowicie nieuprawnione , głupie i śmieszne .


goowno zrozumiałeś, ale akurat to mnie nie dziwi



Cytat

No właśnie ale Pepusiowi to liczyli (chodzi o WM) chyba spece od liczenia i co z tego wyszło , kicha .Chcesz powiedzieć że jak będę kupował np. koparkę to powinienem sam sobie policzyć czy jest poprawnie zbudowana i czy wszystkie obliczenia na wytrzymałość części składowych są właściwe ? . Czy każdy inwestor budujący dom oblicza wtrzymałość wszystkich belek i stropów ? , tudzież ław fundamentowych ?.



"przenoszenie tego na inne obszary jest całkowicie nieuprawnione , głupie i śmieszne"
Link do komentarza
Cytat

Producenci podają i opisują na m2 , i bardzo słusznie bo cała reszta to raczej zabawa dla zabawy i uzasadnienia potrzeby istnienia tych co liczą co do grama . Ale to oczywiście tak według mojego rozeznania ; sie nie znam ja tylko wietrzę icon_biggrin.gif .


Chłopie - jak się nie znasz to po co zajmujesz jakieś stanowisko w sprawie? Lepiej posłuchaj praktyka takiego jak bajbaga zamiast z nim polemizowac sztuka dla sztuki!
Link do komentarza
Cytat

goowno zrozumiałeś, ale akurat to mnie nie dziwi .


Ty, ROZUM wiesz co - twoje wypowiedzi są durne i prostackie w dodatku nic nie wnoszą do tematu ; taki chamski trolizm. icon_razz.gif

Cytat

Chłopie - jak się nie znasz to po co zajmujesz jakieś stanowisko w sprawie? Lepiej posłuchaj praktyka takiego jak bajbaga zamiast z nim polemizowac sztuka dla sztuki

!
bobu62 , czy na pewno wiesz że bajbaga to praktyk ? , sam zadałem mu pytanie o następującej treści :

Cytat

Wielce Szanowny bajbago czy Ty w swojej łaskawośći zajmujesz się zawodowo wykonywaniem bądź projektowaniem instalacji wentylacyjnych ? . Pytam bo chcę mieć wiedzę czy za Twoimi wypowiedziami stoi wiedza poparta praktyką , czy też , są to teoretyczne wariacje w temacie _wentylacja.


Niestety nie otrzymałem odpowiedzi . Rozumiem że ty wiesz więc może wyręczysz go i podasz tę informację . Może jemu nie wypada się chwalić ? , czy jakoś tak . icon_biggrin.gif Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Już nie - przy czym, uczciwość mi nakazuje dopowiedzenie, że nie zajmowałem się tak mikroskopijnymi obiektami jakimi są domy mieszkalne.
....


czytaj mądralo ze zrozumieniem bo to do Ciebie kierowana odpowiedź na zadane pytanie
i w doopie mam Twoje zdanie na temat treści moich postów


skup się na wyraźnym czytaniu, najlepiej ze zrozumieniem,
moich nie musisz

aha
swoje też czytaj uważnie, bo jak w/w widać, też Ci nie wychodzi
Link do komentarza
Dzięki za wypowiedzi. Powiem tak - z mojego punktu widzenia lepiej mi będzie kupić trochę przwwymiarowana centralę, niż za słabą - a np. Selen 500 ma płynną regulacje pracy o 0 do 100% , czyli mogę sobie ustawić no. 36% i gitara. Za to słabeuszowi "turbo" nie dokupię icon_smile.gif Doszedłem też do wniosku, że rekuperator to rzecz nabyta i "wymienna" - zapewne za 10, 15 lat trzeba będzie go zmienić. Jak pralkę czy lodówke. Będą nowsze, lepsze, tańsze.

Większym problemem jest dla mnie prawidłowość poprowadzenia przewodów, ich ilość i średnice - bo przecież jak się okaże, że instalacja źle działa to wszystko trzeba zdemolować.

Prucie ścian, , wykonywanie nowych otworów, wyrywanie starych przewodów i prowadzenie nowych to dla mnie po prostu horror. Prawidłowo wykonana instalacja to podstawa. Wypowiedzi, że "projektu się nie robi" są dla mnie ... hm. .. dziwne. Przecież dla doświadczonego fachowca od WM nie powinno być problemu żeby narysować choćby zgrubny schemat - w tym pomieszczeniu, w tym miejscu ma być nawiew/wywiew, średnica taka a taka. I dlatego też uważam, że bez projektu (czy choćby schematu) takiej instalacji ani rusz.
Link do komentarza
Do TB

Skoro tyle centralek (instalacji) Pan zamontował, zna Pan "wszystkie" wyroby to proszę pochwalić się na jakim sprzęcie ma Pan wentylację zrobioną w domu. Inni użytkownicy czasami piszą o własnych rozwiązaniach (czyli zapłacili , na co dzień użytkują). Pan pisze o tym co zrobił, zainkasował i .... właśnie i co. Może jakieś opinie użytkowników.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Większym problemem jest dla mnie prawidłowość poprowadzenia przewodów, ich ilość i średnice - bo przecież jak się okaże, że instalacja źle działa to wszystko trzeba zdemolować.

Prucie ścian, , wykonywanie nowych otworów, wyrywanie starych przewodów i prowadzenie nowych to dla mnie po prostu horror. Prawidłowo wykonana instalacja to podstawa. Wypowiedzi, że "projektu się nie robi" są dla mnie ... hm. .. dziwne. Przecież dla doświadczonego fachowca od WM nie powinno być problemu żeby narysować choćby zgrubny schemat - w tym pomieszczeniu, w tym miejscu ma być nawiew/wywiew, średnica taka a taka. I dlatego też uważam, że bez projektu (czy choćby schematu) takiej instalacji ani rusz.


Pępuś - chłopie złoty weź no Ty zastanów się o czym piszesz . Tymi przewodami będzie transportowane powietrze , jeszcze raz powietrze , nie naboje czy bombki .Cuś mi się widzi że obawiasz się iż to powietrze pozatyka ci wszystko i trza będzie pruć i rwać na nowo. Myślisz że ci zabraknie go gdzieś a gdzieindziej będzie superata . Od tego jest regulacja i anemostaty . I wcale nie będzie potrzeby latania i ich bezustannego regulowania , jak pisał bajbaga . Raz ustawisz i spoko . No jasne że zazwyczaj zawsze robi się projek , a tym bardziej gdy projektodawca i wykonawca to dwa różniste podmioty . Widać że masz ogromną ochotę na wydanie kasy ; twoja sprawa . Już widzę jak pan T.B. robi projekt do instalacji którą wykonuje i oblicza dla każdej klitki ilość doprowadzoneg powietrza , a jeszcze zużyte trzeba obliczyć jak odprowadzić , nie ?. icon_smile.gif . Popatrz ja zrobiłem sobie wentylację sam bez żadnego projektu i do dzisiaj żyję w domu nie ma wilgoci jest wszystko OK .... dziwne co , czy może niemozliwe , hęę . A ty piszesz o rwaniu przewodów , pruciu ścian i wierceniu nowych otworów . Myślę sobie tak już na koniec , że podstawą dobrze wykonanej wentylacji jest dobry sprawdzony wykonawca , który wykonał nie jedną instalację i ma doświadczenie które spowoduje wykonanie zadania nawet bez projektu . Jak weźmiesz wykonawcę cymbała to pewno ani projekt nie pomoże . Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

No jasne że zazwyczaj zawsze robi się projek , a tym bardziej gdy projektodawca i wykonawca to dwa różniste podmioty . Widać że masz ogromną ochotę na wydanie kasy ; twoja sprawa . Popatrz ja zrobiłem sobie wentylację sam bez żadnego projektu i do dzisiaj żyję w domu nie ma wilgoci jest wszystko OK .... dziwne co , czy może niemozliwe , hęę . A ty piszesz o rwaniu przewodów , pruciu ścian i wierceniu nowych otworów .


Oto mój "projekt" sam sobie jestem projektantem i będę wykonawcą icon_smile.gif
Jakieś uwagi do "projektu" ? Jeśli tak to muszę się podszkolić w projektowaniu icon_wink.gif
Rekuperator jaki planuje to Optimal 400,"projekt" wykonany pod max 240m3/h(0,6 wymiany),3 osoby na pokładzie,kubatura 460m3,przewody giętkie fi 75mm,jak widać skrzynki rozprężne,układane na stropie,w domu jedynie prąd,całkowity koszt jaki planuje to 5-6tys.zł :
Można ? Można...
Brak obrazka
Link do komentarza
Cytat

Pępuś - chłopie złoty weź no Ty zastanów się o czym piszesz . Tymi przewodami będzie transportowane powietrze , jeszcze raz powietrze , nie naboje czy bombki .Cuś mi się widzi że obawiasz się iż to powietrze pozatyka ci wszystko i trza będzie pruć i rwać na nowo.



An nie, nie obawiam się, że mi się "pozatyka". Obawiam się, sytuacji , że "to" będzie źle działało ! A wyjdzie ten fakt dopiero po wprowadzeniu się. Bo przy uruchomieniu - o, proszę, dmucha! Ale może nie tak jak powinno ... Jestem laikiem, ale wyjaśnię o co mi chodzi - ostatnio byłem na dość niedawno otwartym basenie, gdzie oczywiście jest WM. I w jednym miejscu, w kącie na suficie, wokół wywiewu ogromna mokra plama i robi się już grzyb ... Coś pewnie jest źle z tą WM zrobione. Takich sytuacji się boję.
Link do komentarza
Cytat

Pępuś - chłopie złoty weź no Ty zastanów się o czym piszesz . Tymi przewodami będzie transportowane powietrze , jeszcze raz powietrze , nie naboje czy bombki .Cuś mi się widzi że obawiasz się iż to powietrze pozatyka ci wszystko i trza będzie pruć i rwać na nowo. Myślisz że ci zabraknie go gdzieś a gdzie indziej będzie superata . Od tego jest regulacja i anemostaty . I wcale nie będzie potrzeby latania i ich bezustannego regulowania , jak pisał bajbaga . Raz ustawisz i spoko . No jasne że zazwyczaj zawsze robi się projek , a tym bardziej gdy projektodawca i wykonawca to dwa różniste podmioty . Widać że masz ogromną ochotę na wydanie kasy ; twoja sprawa . Już widzę jak pan T.B. robi projekt do instalacji którą wykonuje i oblicza dla każdej klitki ilość doprowadzoneg powietrza , a jeszcze zużyte trzeba obliczyć jak odprowadzić , nie ?. icon_smile.gif . Popatrz ja zrobiłem sobie wentylację sam bez żadnego projektu i do dzisiaj żyję w domu nie ma wilgoci jest wszystko OK .... dziwne co , czy może niemozliwe , hęę . A ty piszesz o rwaniu przewodów , pruciu ścian i wierceniu nowych otworów . Myślę sobie tak już na koniec , że podstawą dobrze wykonanej wentylacji jest dobry sprawdzony wykonawca , który wykonał nie jedną instalację i ma doświadczenie które spowoduje wykonanie zadania nawet bez projektu . Jak weźmiesz wykonawcę cymbała to pewno ani projekt nie pomoże .



Wszystko jest proste i banalne! Tylko po diabła ludzie kończa studia? Proponuję abys wziął skalpel i wyciął sobie wyrostek robaczkowy - przecież to takie proste i nie może się nie udać! Co do wiedzy pana TB to jak widze z wypowiedzi można ją streścić - " 30cm ocieplenia ściany od środka" - i tyle!
Link do komentarza
Do demo.
Czytasz, a nie bardzo rozumiesz co napisano, lub nie chcesz zrozumieć – ale piszesz dość autorytatywnie.

Swoją wentylację zrobiłeś sam dla siebie, na własny rachunek i własną odpowiedzialność i bardzo dobrze.
Z jakich rad przy tym korzystałeś (jeśli korzystałeś) też jest tylko Twoją sprawą. Czy odbiór będzie normalny, czy „naciągany” – to też tylko Twoja sprawa. Ewentualnie możesz „wrobić” tylko kierownika budowy (skrajny przykład) który poświadczy nieprawdę.

Ale jeśli komuś zlecasz wykonanie takiej instalacji, to sytuacja jest zupełnie inna, bo wykonawca ma obowiązek wykonania instalacji zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Sam sobie możesz przeciąć wrzód na dupie, nawet w garażu i nawet nie sterylnym narzędziem, ale spróbuj tak zrobić komuś innemu (nawet przy pełnej sterylności) i pobrać za tą czynność wynagrodzenie – i niech w obu przypadkach nastąpią komplikacje.
Wiem – przykład przejaskrawiony – ale oddaje „ducha sprawy”.

Dokładnie taki sam mechanizm występuje jeśli komuś coś doradzasz – pamiętaj, że tylko ten co skorzysta z porady, ponosi pełne konsekwencje. Radzący pławi się w swojej chwale i ma gdzieś, ewentualne konsekwencje swoich porad – zwłaszcza typu; „ja tak zrobiłem (robię) i jest dobrze”.

Dlatego też, Drogi demo, przyjmij do wiadomości, że istnieją i obowiązują przepisy, których znajomość nie powinna być obca inwestorowi, a które bezwzględnie musi przestrzegać wykonawca, bo ma taki ustawowy obowiązek.

Inwestor, tak, czy siak wybierze swoją ścieżkę postępowania, ale musi mieć świadomość istnienia obowiązujących przepisów.

Dlatego też, Drogi demo, mimo iż wybitnie Ci to nie pasi, dalej i to z uporem maniaka, będę ukazywał jak wykonać instalację, zgodnie z przepisami.
Link do komentarza
Cytat

Oto mój "projekt" sam sobie jestem projektantem i będę wykonawcą icon_smile.gif
Jakieś uwagi do "projektu" ? Można ? Można...
Brak obrazka




Pewnie, że można icon_biggrin.gif - i to w zgodzie z przepisami.

Ale mam sugestie, aby anemostaty z sypialni 1 i 2 (ewentualnie) przenieść na sąsiadujący róg pomieszczenia.

Rozumiem, że garaż jest ogrzewany i nie ma „połączenia wentylacyjnego” z resztą domu.

Ze schematu wynika, że dodatkowo redukujesz przekrój przewodu wentylacyjnego w pomieszczeniach o „mniejszych wymaganiach” – dobre rozwiązanie, bo ograniczy „sterowanie” na anemostatach.

Moim zdaniem – oczywiście.

Link do komentarza
Cytat

z mojego punktu widzenia lepiej mi będzie kupić trochę przwwymiarowana centralę, niż za słabą - a np. Selen 500 ma płynną regulacje pracy o 0 do 100% , czyli mogę sobie ustawić no. 36% i gitara


ma Pan rację - ale tak dokładnie dają się sterować tylko wentylatory AC / EC, a te są potwornie drogie. można też inaczej... strumień silniejszy od 100 m3/h potrzebujemy stosunkowo rzadko i na krótko, więc odzysk ciepła w tym czasie nie wpłynie na ekonomię. Można więc mając np. Lunę włączyć okap kuchenny. Część powietrza wtedy nie przechodzi przez wymiennik ale 500 600m3 /h mamy.


Cytat

Do TB

Skoro tyle centralek (instalacji) Pan zamontował, zna Pan "wszystkie" wyroby to proszę pochwalić się na jakim sprzęcie ma Pan wentylację zrobioną w domu. Inni użytkownicy czasami piszą o własnych rozwiązaniach (czyli zapłacili , na co dzień użytkują). Pan pisze o tym co zrobił, zainkasował i .... właśnie i co. Może jakieś opinie użytkowników.

Pozdrawiam


W 1989 roku gdy robiłem sobie wentylację - nie było jeszcze producentów. Wymiennik z alu foli i dużego pudełka po angielskich herbatnikach pozostał, zmieniłem tylko wentylatory na AC/EC ( ostatnio)
Link do komentarza
Cytat

....... zmieniłem tylko wentylatory na AC/EC ( ostatnio)



W wielu wypowiedziach stosuje Pan nazewnictwo „wentylator AC/EC” – nie bardzo rozumiem o jakie wentylatory chodzi.

Tak mi się wydaje, że wentylator może być albo AC, albo EC.


Chyba, że zastosował Pan jeden typu AC, a drugi typu EC - w celu uzyskania nad lub podciśnienia centrali.

Ale to raczej bez sensu.
Link do komentarza
Cytat

Oto mój "projekt" sam sobie jestem projektantem i będę wykonawcą icon_smile.gif
Jakieś uwagi do "projektu" ? Jeśli tak to muszę się podszkolić w projektowaniu icon_wink.gif
Rekuperator jaki planuje to Optimal 400,"projekt" wykonany pod max 240m3/h(0,6 wymiany),3 osoby na pokładzie,kubatura 460m3,przewody giętkie fi 75mm,jak widać skrzynki rozprężne,układane na stropie,w domu jedynie prąd,całkowity koszt jaki planuje to 5-6tys.zł :
Można ? Można...
Brak obrazka


W Pana rysunku jest tak jak powinno - jeden kanał jeden anemostat . W "projekcie" tzw " projektanta" na jednym kanale anemostaty były umieszczone szeregowo. Celowo użyłem „rysunku” bo uważam, że projekt określa ściśle rozprowadzenie kanałów. A skoro Pan wykonywał – to wie, że takie coś można nanieść na rzuty… ale po wykonaniu!
Co do miejsca anemostatu na suficie w pokoju, sprawdzaliśmy to wielokrotnie - nie ma ono znaczenia. Przy tak małych przepływać wszytko się wyrówna. Proszę sprawdzić w świeżym" pokoju po jakim czasie dym z papierocha poczujemy w drugim jego końcu.
Co do średnic kanałów… są pewne wymogi;
-Optymalna prędkość powietrza od 2 do 5m/sek. ( szumy)
-możliwie najmniejsza powierzchnia wymiany ciepła ( straty)
-maksymalnie najkrótszy czas przebywania powietrza kanałach (straty)
-optymalnie najcieńsze kanały ( cena i łatwość montażu -ukrycia)
Optymalną sumaryczną powierzchnię kanałów dystrybucji wskazuje nam też producent centrali – Przykładowo – centrala 400-tka ma najczęściej 120-140 m3/h na pierwszym biegu a 350 380 na najwyższym – średnica kanału głównego w takiej centrali jest 160 mm czyli powierzchnia 200cm2
Czyli przy minimum jest około 2m/sek a przy maksimum 5. I teraz skoro mamy np. 6 anemostatów nawiewnych to suma ich powierzchni przekrojów nie powinna przekraczać 200cm z dokładnością do 10%
Link do komentarza
Cytat

W wielu wypowiedziach stosuje Pan nazewnictwo „wentylator AC/EC” – nie bardzo rozumiem o jakie wentylatory chodzi.

Tak mi się wydaje, że wentylator może być albo AC, albo EC.


Chyba, że zastosował Pan jeden typu AC, a drugi typu EC - w celu uzyskania nad lub podciśnienia centrali.

Ale to raczej bez sensu.


Prawidłowo nazwa powinna brzmieć AC / EC - Też używałem EC - ale mnie w EBM-papst poprawiono.
Wyjaśnię Panu tak jak mnie wyjaśniono. Wentylator - fakt - jest komutatorowy czyli na prąd stały, ale do wentylatora dochodzi prąd przemienny, tu ( w naszych centralach) o napięciu 230 V. EC nie oznacza rodzaju zasilania (alternating current AC czy - direct current DC ) a elektroniczną kontrolę
"prostowanie" prądu i sterowniki są w wentylatorze electronic control
Dodam, że na wentylatorze jest napisane AC!
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Pewnie, że można icon_biggrin.gif - i to w zgodzie z przepisami.

Ale mam sugestie, aby anemostaty z sypialni 1 i 2 (ewentualnie) przenieść na sąsiadujący róg pomieszczenia.

Rozumiem, że garaż jest ogrzewany i nie ma ?połączenia wentylacyjnego? z resztą domu.

Ze schematu wynika, że dodatkowo redukujesz przekrój przewodu wentylacyjnego w pomieszczeniach o ?mniejszych wymaganiach? ? dobre rozwiązanie, bo ograniczy ?sterowanie? na anemostatach.

Moim zdaniem ? oczywiście.


Dziękuję za sugestie,anemostaty będą przeniesione icon_smile.gif
Co do garażu,drzwi z pom.gospodarczego będą szczelne,będzie lekko ogrzewany czy to przez DGP(jest blisko) czy to przez grzejnik elektryczny,poza tym zamierzam mieć płytę fundamentową i jakieś ciepło powinno się do garażu przedostać przez beton.
Cytat

W Pana rysunku jest tak jak powinno - jeden kanał jeden anemostat . W "projekcie" tzw " projektanta" na jednym kanale anemostaty były umieszczone szeregowo. Celowo użyłem ?rysunku? bo uważam, że projekt określa ściśle rozprowadzenie kanałów. A skoro Pan wykonywał ? to wie, że takie coś można nanieść na rzuty? ale po wykonaniu! Co do średnic kanałów? są pewne wymogi;
-Optymalna prędkość powietrza od 2 do 5m/sek. ( szumy)


Nie wykonywałem nigdy wentylacji mechanicznej,będzie to mój debiut icon_wink.gif
Prędkość powietrza w kanałach wg obliczeń jest to ok.2,7m/s przy 240m3/h.
Link do komentarza
Cytat

Dziękuję za sugestie,anemostaty będą przeniesione icon_smile.gif
Co do garażu,drzwi z pom.gospodarczego będą szczelne,będzie lekko ogrzewany czy to przez DGP(jest blisko) czy to przez grzejnik elektryczny,poza tym zamierzam mieć płytę fundamentową i jakieś ciepło powinno się do garażu przedostać przez beton.

Nie wykonywałem nigdy wentylacji mechanicznej,będzie to mój debiut icon_wink.gif
Prędkość powietrza w kanałach wg obliczeń jest to ok.2,7m/s przy 240m3/h.


I tak zrobił pan to lepiej niż dyplomowany "projektant" - kanały Pan już kupił? Radziłbym mniejsze.
Link do komentarza
Cytat

Prawidłowo nazwa powinna brzmieć AC / EC - Też używałem EC - ale mnie w EBM-papst poprawiono.
Wyjaśnię Panu tak jak mnie wyjaśniono. Dodam, że na wentylatorze jest napisane AC!



Do mnie bardziej przemawia np.:

Cytat

Technologia EC jest inteligentną i zaawansowaną techniką sterowania silnikami elektrycznymi. Zastosowane wbudowane i zminiaturyzowane elektroniczne układy kontroli, eliminują straty wynikające z poślizgu silnika i zapewniają pracę silnika w optymalnym zakresie prędkości. W porównaniu z silnikami standardowymi AC, silniki EC wykorzystują w efektywny sposób część energii wynikającej ze strat. w silnikach AC
Wentylatory EC wyróżniają się niższym poborem energii i znakomitymi własnościami regulacji. Wentylatory EC są w stanie sprostać każdemu wydatkowi powietrza, przy zachowaniu wysokiej sprawności. Przy tej samej ilości powietrza, pobór energii jest wyraźnie mniejszy niż w przypadku silników AC.
Elastyczność pracy wentylatorów z silnikami EC, zwłaszcza przy niższych prędkościach pozwala na znaczną oszczędność energii w porównaniu z pracującymi w tych samych warunkach silnikami asynchronicznymi. Zredukowany pobór energii gwarantuje obniżenie kosztów eksploatacji.



Cytat

I tak zrobił pan to lepiej niż dyplomowany "projektant"



Bardzo złośliwie skomentuję;

Czyli jednak można. Czyli nawet amator potrafi i to, o zgrozo, przed wykonaniem .
I to zgodnie z przepisami – cuda jakieś, Panie – cuda.
Niemożliwe jest możliwe - ale nie dla fachowca?
Link do komentarza
Cytat

Do demo.

Ale jeśli komuś zlecasz wykonanie takiej instalacji, to sytuacja jest zupełnie inna, bo wykonawca ma obowiązek wykonania instalacji zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Dlatego też, Drogi demo, mimo iż wybitnie Ci to nie pasi, dalej i to z uporem maniaka, będę ukazywał jak wykonać instalację, zgodnie z przepisami.


Ale no naprawdę bez jaj drogi bajbago ...... czy ja kogoś namawiam do łamania przepisów ? ...albo zalecam wykonanie takiej czy innej wentylaci , zgodnej czy niezgodnej z jakimiś wytycznymi ? .
Twoje rady wszak bardzo cenne , wydają się być niekiedy mocno przekombinowane . Właśnie o tym pisałem a ty odbierasz to jak nawoływanie do łamania przepisów .

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

Ale no naprawdę bez jaj drogi bajbago ...... czy ja kogoś namawiam do łamania przepisów ? ...albo zalecam wykonanie takiej czy innej wentylaci , zgodnej czy niezgodnej z jakimiś wytycznymi ? .
Twoje rady wszak bardzo cenne , wydają się być niekiedy mocno przekombinowane . Właśnie o tym pisałem a ty odbierasz to jak nawoływanie do łamania przepisów .

Pozdrawiam.


Ale bajbaga namawia! Przewymiarowana, źle rozprowadzona wentylacja nie jest zgodna z przepisami. Inna, sprawa, że przepisy napisali ludzie nie znający się na wentylacji i fizyce. Bo jak inaczej można nazwać podanie w normie 30m3/h w kuchni w kontekście dopuszczalności wentylacji naturalnej - to tylko idiota może wymyśleć.
Link do komentarza
Bajbaga namawia do rozsądku i twierdzi, że przestrzeganie przepisów jest zasranym obowiązkiem wykonawcy, czy mu się to się podoba, czy też nie, bo inkasuje za to zapłatę, a inwestor jest przeświadczony, ze zlecił robotę fachowcowi - i bez względu na to jakich teorii spiskowych jest wyznawcą.
Swoje dzieło ma skwitować stwierdzeniem (na piśmie), że roboty (instalacje) wykonano w zgodzie z obowiązującymi przepisami – dotyczy to wszelkich robót budowlanych, a wykonywanie wentylacji jest też taką robotą.
Cytat

1.2.Normę należy stosować przy projektowaniu i wykonywaniu urządzeń wentylacyjnych dla nowo wznoszonych budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego oraz użyteczności publicznej.


A dla bezkrytycznych wyznawców teorii Pana TB, taka uwaga – dom użytkuje się w ciągu całego roku, a nie tylko w trakcie sezonu grzewczego, a wymagania obliczeniowe określają właśnie element całoroczny.

Co do znajomości, przepisów i wymagań na które powołuje się Pan TB – w tym zakresie stosuje bardzo perfidne metody, bo przywołuje jakieś normy przepisy innych państw – o choćby te „przepisy” z Francji – jakieś dane bez podania źródła, ale idę o zakład, że znów powołuje się na nieobowiązujące, od ponad 20 lat przepisy, dotyczące budynków użyteczności publicznej.

Co śmieszniejsze, nasze przepisy – czyli obowiązująca w tym zakresie norma(PN-83 B-03430 Az3/;2000)
też przewiduje dla budynków zamieszkania zbiorowego (pkt. 3.1. ale nie mniej niż 1 krotność) i publicznych (pkt.4.1.1) obowiązkową wymianę powietrza w ilości 20m3/h na osobę – przy czym w żłobkach i przedszkolach 15m/h.

Aby było śmieszniej – ta obecnie obowiązująca norma we Francji ma dokładnie taką sama wartość jak u nas – bo w ostatnich latach normy wentylacyjne zostały zharmonizowane w całej UE.


Cytat

Inna, sprawa, że przepisy napisali ludzie nie znający się na wentylacji i fizyce. Bo jak inaczej można nazwać podanie w normie 30m3/h w kuchni w kontekście dopuszczalności wentylacji naturalnej - to tylko idiota może wymyśleć.



Cisnie mi się na usta ………………………., ale poprzestanę tylko na zacytowaniu:
Cytat

5.1.1. Przekroje przewodów wywiewnych wentylacji grawitacyjnej powinny zapewniać usuwanie wymaganych norma strumieni objętości powietrza w następujących warunkach:
a) temperatura zewnętrzna +12°C,
b) temperatura w pomieszczeniu, z którego usuwane jest powietrze, równa temperaturze obliczeniowej wg PN-82/B-02402; dla pomieszczeń nieogrzewanych (np. piwnice) należy przyjmować temperaturę wewnętrzną +16°C,
c) regulowane otwory doprowadzające powietrze zewnętrzne - w położeniu otwartym.



Taka uwaga, podane w normie wartości (obliczeniowe) mają być nie mniejsze niż normowe i wszystkie urządzenia mają być zaprojektowane, dobrane i wykonane, aby te minimalne ilości powietrza zapewnić. Natomiast wykonanie instalacji powinno umożliwiać użytkownikowi regulację ilości usuwanego powietrza (wentylacji).

Przepraszam za przydługi wpis, ale chcę tylko i wyłącznie, uświadomić czytelnikom, że można wykonać wentylację zgodną z przepisami, a jednocześnie sprawną i oszczędna w eksploatacji – oraz uświadomić, ze Pan TB dyskutuje o obowiązujących przepisach zupełnie ich nie znając, a jako wykonawca powinien nie tylko je znać, ale i posiadać do nich stały dostęp np. poprzez zakup np. normy.
Link do komentarza
Cytat

Bajbaga namawia do rozsądku i twierdzi, że przestrzeganie przepisów jest zasranym obowiązkiem wykonawcy, czy mu się to się podoba, czy też nie, bo inkasuje za to zapłatę,


Więc jasno - projekt (tan narysowany) który skrytykowałem - jest zgodny z przepisami?
Cytat

5.1.1. Przekroje przewodów wywiewnych wentylacji grawitacyjnej powinny zapewniać usuwanie wymaganych norma strumieni objętości powietrza w następujących warunkach:


Szanowny Panie - jak już pisałem - to tekst kogoś kto na fizyce się nie zna.
Już pomijam, że nie ma wentylacji grawitacyjnej ale "przekroje"??? Szkoda, że Pan czyta w/w przepisy bezkrytycznie.
Link do komentarza
Taka na marginesie uwaga.
Cytat

podane w normie wartości (obliczeniowe) mają być nie mniejsze niż normowe i wszystkie urządzenia mają być zaprojektowane, dobrane i wykonane, aby te minimalne ilości powietrza zapewnić. Natomiast wykonanie instalacji powinno umożliwiać użytkownikowi regulację ilości usuwanego powietrza (wentylacji

). Nie da się policzyć i zaprojektować wentylacji naturalnej ( konwekcyjnej ) poza samą różnicą temperatur ( tu w epoce regulacji jeden chce +19 drugi +26 ) są jeszcze zmiany ciśnienia, zmienne wiatry, powszechne używanie okapów czy wentylatorów łazienkowych, WYSOKOŚĆ kanałów ( a nie tylko przekrój ), Jest też w każdym domu i mieszkaniu inna szczelność obiektu.
Zbyt silna wentylacja też jest złą wentylacja! Gdzie ma Pan górną granicę??? Takie teksty jak przytaczane przez Pana, normy może pisać tylko niedouczony teoretyk. W praktyce obliczenia ( 30m3/h- kuchnia itp ) są niemożliwe - podobnie jak regulacja strumienia wentylacyjnego w "zdrowym" zakresie wentylacji.
Gdyby Pan wiedział, że nie tylko przekrój kanału decyduje o strumieniu wentylacji to nie zadawałby Pan pytania skąd 488m wysokość kanału dla klasy. Ma Pan normę, podał Pan warunki... proszę policzyć czy się pomylono.
Link do komentarza

Cytat

Wszystko jest proste i banalne! Tylko po diabła ludzie kończa studia? Proponuję abys wziął skalpel i wyciął sobie wyrostek robaczkowy - przecież to takie proste i nie może się nie udać! Co do wiedzy pana TB to jak widze z wypowiedzi można ją streścić - " 30cm ocieplenia ściany od środka" - i tyle!


1-po pierwsze - już dawno w niektórych zawodach kończenie studiów przestało równać się z wiedzą.
2 – z wiedzy też trzeba umieć korzystać – dlaczego norma podaje przekroje kanałów , grubości izolacji … itp. a nie – człowiek ma dostać 20m3/h powietrza świeżego w sposób ciągły, czy dom ma zużywać do 30kWh/m2 rocznie… To powinny stanowić wymogi a wykształcony inżynier powinien umieć to zrealizować. A tak ustawodawca wie, że absolwent jest kiepski i zwalnia go z odpowiedzialności i myślenia
3-Poliechniki utrzymuje budżet - i ten sam budżet czerpie zyski z wysokich rachunków za ogrzewanie ( i to za wszystkich nośników) - dlaczego budżet ma kształcić fachowców od znacznego zmniejszenia wpływów?
4- ekonomia... ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest centralny system ogrzewania. stąd 0.1W/m2 x K. Jeżeli Pan chce drogo budować by dużo płacić za gaz czy olej... pana wybór. Ale dzięki mnie Pan go ma. A poza 30 cm ... pierwszy wprowadziłem do budownictwa jednorodzinnego wentylację z odzyskiem ciepła.


5 - skalpel… codzienna scena- wchodzi do firmy architekt… a co to takiego ? rekuperatorek 80m3/h do małego mieszkania w bloku. Eeee ja tam od tych wynalazków to z daleka, okno się uczyli…
Gdyby tak mi lekarz powiedział, że puszczanie krwi czy bańki… a usg czy tomograf – on od tego z daleka…
Link do komentarza
Cytat

5 - skalpel… codzienna scena- wchodzi do firmy architekt… a co to takiego ? rekuperatorek 80m3/h do małego mieszkania w bloku. Eeee ja tam od tych wynalazków to z daleka, okno się uczyli…
Gdyby tak mi lekarz powiedział, że puszczanie krwi czy bańki… a usg czy tomograf – on od tego z daleka…



Pańskie pojmowanie świata i zakres wiedzy podstawowej mnie poraża.
Pozuje Pan na zbawcę ludzkości i wybitnego fachowca, a posługuje się Pan określeniami na pograniczu farsy.
Tak wybitna siła fachowa powinna wiedzieć, że architekt kłamał w sprawie tego okna – to nie on za to „odpowiada” i nie ma takich uprawnień, ani nie jest (z reguły)„ wyuczony” w tym zakresie.

Problemem wentylacji w małych obiektach np. domach jednorodzinnych jest to, jest to że w zasadzie nie ma wymagań, aby wykonywały (projektowały) to osoby z uprawnieniami z zakresu wentylacji – stąd zajmują się tym różne osoby, którym zdaje się, ze posiadają „jakomś” tam wiedzę, mając przy tym głęboko gdzieś, obowiązujące u nas przepisy, a całą ewentualną odpowiedzialnością i tak zostanie obarczony kierownik budowy, bo poświadczy nieprawdę (też się z reguły na tym nie zna).

To dzięki takim jak Pan, sprowadzono pojęcie wentylacji tylko do anemostatów, przewodów wentylacyjnych i jak najmniejszych mocy central obliczonych na zimę – zapominając, że wentylacja działa (ma działać) przez cały rok, i że w pozostałym okresie, problem wilgoci jest też bardzo istotny (może nawet bardziej niż w zimie).
A obowiązujące przepisy ten aspekt uwzględniają, tak jak i problem przepływu powietrza między pomieszczeniami.

I jeszcze jedna uwaga – w przeciwieństwie do Pana TB nie żyję z wykonawstwa budowlanego (w tym wentylacji), ale od czasu do czasu (bardzo sporadycznie) zdarza mi się, że wpadają jakieś pieniążki za zastępstwo procesowe z naszej kancelarii - w sprawach budowlanych – raz dotyczyło to wentylacji i sporo to kosztowało wykonawcę.

Link do komentarza
Szanowny Panie "zakres wiedzy podstawowej" pana poraża? Chyba tylko dlatego, że odkrył Pan jej brakli u siebie. Jak z wiedzą podstawową może nazwać wentylację konwekcyjną grawitacyjną, jak może ją liczyć czy projektować? To jest brak podstaw. Jakim prawem inżynier projektując dziś dom może nie dostarczyć 20m3/h powietrza - dla osoby?
Szczytem arogancji jest pisanie : nie zajmuję sie mikroskopijnymi ( tu: domy jednorodzinne) realizacjami. A szczytem braku wiedzy jest pisanie:
Cytat

Problemem wentylacji w małych obiektach np. domach jednorodzinnych jest to, jest to że w zasadzie nie ma wymagań, aby wykonywały (projektowały) to osoby z uprawnieniami z zakresu wentylacji

- otóż Szanowny Panie nie ma znaczenie wielkość hotelu domu czy budynku wielorodzinnego - na końcu i tak jest anemostat i człowiek - kto tego nie rozumie ten nigdy dobrej wentylacji nie zaprojektuje.
A
Cytat

obarczony kierownik budowy, bo poświadczy nieprawdę (też się z reguły na tym nie zna).

kierownik to też budowlaniec... wentylacja jest najważniejszą sprawą w budownictwie - to jakim prawem -SIĘ NIE ZNA?
Dlaczego przez parę lat robiłem wentylację z odzyskiem wbrew normą? Czy Pan w swojej niepohamowanej nienawiści do postępu uważa, że najpierw powinna pojawić się norma i przepis a potem ktoś mógłby wymyśleć system? Czy Pan uważa, że wtedy taka wentylacja była gorsza niż dziś, bo ‘nieprzepisowa”
Czy Pan uważa, że rysunek od którego się zaczęło przedstawia 'przepisową" wentylację, czy pan uważa, że gościu cokolwiek tam liczył. Dodam, że napisał mi coś o tym Szanowny „konstruktor”
Link do komentarza
Tak jak mówiłem nie ma Pan pojęcia o przepisach , ale z uporem maniaka się Pan na nie powołuje – bo to przepisy są w tym zakresie ułomne i nie wymagają jednoznacznie, projektu wentylacji dla domów jednorodzinnych, dlatego są gnioty z kominami wentylacyjnymi, a bez nawiewników – choć z drugiej strony wymagają, aby wentylacja została wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami, a to bezpośrednio dotyczy wykonawcy i kierownika budowy.

Ponieważ ma Pan trudności ze zrozumieniem zacytuję jeszcze raz, ale troszkę większymi literami – to może zrozumie Pan co napisałem, a co Pan w swojej łaskawości przytoczył opacznie:
Cytat

Problemem wentylacji w małych obiektach np. domach jednorodzinnych jest to, jest to że w zasadzie nie ma wymagań, aby wykonywały (projektowały) to osoby z uprawnieniami z zakresu wentylacji – stąd zajmują się tym różne osoby, którym zdaje się, ze posiadają „jakomś” tam wiedzę,




Dopiszę, bo może faktycznie nie zrozumiał Pan, że w stosunku do większych obiektów takie wymagania są icon_biggrin.gif - i to zarówno w fazie projektowej jak i „odbiorczej”.

Cytat

Szczytem arogancji jest pisanie : nie zajmuję sie mikroskopijnymi ( tu: domy jednorodzinne) realizacjami.



Bo się nie zajmowałem – wentylacja to nie tylko domy i budynki .
Link do komentarza
Cytat

A kierownik to też budowlaniec... wentylacja jest najważniejszą sprawą w budownictwie - to jakim prawem -SIĘ NIE ZNA?



Bo nie musi się znać, tak jak na np. elektryce, bo od tego są „branżyści” – niestety, tak jak wspomniałem wyżej, nie tych wymagani w domach jednorodzinnych, w stosunku do wentylacji – a to już raj dla paprokow.

Cytat

Dlaczego przez parę lat robiłem wentylację z odzyskiem wbrew normą?



KŁAMSTWO – nigdy nie było takiego zakazu, co więcej wręcz istniały zalecenia (nie obowiązek) aby rekuperacje stosować (PN- 74/B- 03430 pkt. 5.2.4. – czyli z 1974r. !!!!)

Ale prawdą jest, że zarówno wcześniej, jak i teraz nie zna Pan, ani nie stosuje się Pan do obowiązujących przepisów.
Link do komentarza
Cytat

Bo nie musi się znać, tak jak na np. elektryce, bo od tego są „branżyści” – niestety, tak jak wspomniałem wyżej, nie tych wymagani w domach jednorodzinnych, w stosunku do wentylacji – a to już raj dla paprokow.



KŁAMSTWO – nigdy nie było takiego zakazu, co więcej wręcz istniały zalecenia (nie obowiązek) aby rekuperacje stosować (PN- 74/B- 03430 pkt. 5.2.4. – czyli z 1974r. !!!!)

Ale prawdą jest, że zarówno wcześniej, jak i teraz nie zna Pan, ani nie stosuje się Pan do obowiązujących przepisów.


Nie napisałem, że był zakaz! napisałem, ze był nakaz stosowania wentylacji naturalnej - czyli mechaniczną można było ale RÓWNOLEGLE - co ma taki sens - jak Pana wiedza.
A kierownik budowy na wentylacji nie musi sie znać... i sie nie zna a podpisuje. Pan też... i pisze. A przecież można się nauczyć.
Link do komentarza
Cytat

Nie napisałem, że był zakaz! napisałem, ze był nakaz stosowania wentylacji naturalnej - czyli mechaniczną można było ale RÓWNOLEGLE - co ma taki sens - jak Pana wiedza.




Znów kłamstwo – przynajmniej od 1974r nie było takiego zapisu – wręcz odwrotnie istniał, tak jak teraz, zakaz stosowania w jednym pomieszczeniu (mieszkaniu) wentylacji mechanicznej i „grawitacyjnej”, co jest bardzo logiczne.

Natomiast prawdą jest, ze od 1983r dopuszczono stosowanie w mieszkaniach wentylacji mechanicznej zdecentralizowanej, uruchamianej okresowo przez użytkowników mieszkań.
Link do komentarza
Cytat

Znów kłamstwo – przynajmniej od 1974r nie było takiego zapisu – wręcz odwrotnie istniał, tak jak teraz, zakaz stosowania w jednym pomieszczeniu (mieszkaniu) wentylacji mechanicznej i „grawitacyjnej”, co jest bardzo logiczne.

Natomiast prawdą jest, ze od 1983r dopuszczono stosowanie w mieszkaniach wentylacji mechanicznej zdecentralizowanej, uruchamianej okresowo przez użytkowników mieszkań.


Szanowny Panie - nie zna się Pan na tym, ukrywaliśmy instalacje na czas odbioru. Po co Pan się wygłupia. Nie ma Pan wiedzy, odwraca kota ogonem.
Zarzuca Pan " nieliczenie" wentylacji, choć "projekt" od którego się zaczęło nie był liczony. Nie wykonuje pan wentylacji - co widać po postach. Nie jest moją winą, że skończył Pan szkołę po której nie trzeba znać fizyki a kierownik budowy domu nie musi wiedzieć jak działa wentylacja.
Udowodniłem Panu, że normy na wentylację pisał ktoś kto nie zna zagadnienia, że izolację i ogrzewanie robi się do dziś pod dyktando sprzedających nośniki. Dlaczego architekt nie odpowiada, że dom nie dość ,że drogi w budowie pali nawet ponad 70kWh/m2 czy ma zaparowane ona i CO2 ponad 1000ppm? Pan takich szkodników będzie bronił... bo tak jak oni NIE ZNA PODSTAW - rola wentylacji, rola izolacji wodnej i termicznej, rola ogrzewania.
jeżeli pan zna to proszę o jednolinijkowe definicje.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...