Skocz do zawartości

Mitsubishi LOSSNAY


Pępuś

Recommended Posts

widzisz, większość dzieli się tym, czym może, forum nie jest miejscem, na podstawie którego zbudujesz bez projektu
tu możesz ten projekt omówić, poprosić o komentarz, uwagi, tego nigdy za wiele, tyle że niezobowiązująco
ale nie każdy chce to robić, bo odbiera to mu chleb,
tylko co w takim razie robi na forum? nie lansując się jako "specjalista", 'ekspert"?
tu masz taki "książkowy" przykład: "wiem, nie podam konkretów, nawyzywam od nieuków, choć sam wykształceniem nie śmierdzę"
tyle w temacie
Link do komentarza
Cytat

Pewnie mógłbym, tylko z pewnością wiązałoby się to z dodatkową zapłatą icon_smile.gif Nikt nie będzie pracował za darmo, a opcję na sztywnych kanałach wybrałem sam, przed wykonaniem tego projektu. Po prostu takie rozwiązanie wydało mi się trwalsze i solidniejsze, a możliwość wyczyszczenia mechanicznego też jest wg mnie zaletą (ja wiem, że po 15 latach ponoć "nic" tam nie ma, ale co będzie np. za ... 50? (trzeba myśleć o przyszłych pokoleniach icon_wink.gif ).

P.S. Też się przychylam do tego co napisali Barbossa i Bajbaga - Pański opis lub choćby odręczny schemat, wskazujący jak powinna wyglądać taka instalacja, ale na miękkich przewodach i skrzynkach wiele by wniosło do sprawy ... Poza tym niezbyt rozumiem - skoro, jak Pan pisze, nie wykonuje się projektu takiej instalacji, , to w jaki sposób instalator ją wykonuje - nie patrząc nawet w projekt ? icon_eek.gif Po prostu wchodzi na montaż i od razu przystępuje do dzieła, nie rozrysowując choćby szkicu instalacji? icon_rolleyes.gif


Proszę podać kwotę i numer konta - zapłacę za projekt - jeżeli go zrobi! Piszę zupełnie poważnie.
Przykładowe nawiewy do apartamentów w domu wielorodzinnym - ( nie nasza robota - nie używamy blaszanych skrzynek ) Jest skrzynka i są anemostaty w pokojach - trzeba to połączyć przewodem o średnicy wynikającej z optymalnych prędkości powietrza w kanałach.
Proszę niech to zaprojektuje - tylko dokładnie tak jak to ma zrobić monter.
Drugi przykłada - nasza realizacja.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Czy Pan wie, że nie dość, ze jest źle zaprojektowana, to jeszcze wbrew obowiązującym przepisom i wiedzy.



Konkretnie, które przepisy zostały naruszone ? Jak tak się pisze, to zapewnie i się wie – tak wiec które przepisy ?
I bez ogólników proszę.

Cytat

Drugi przykłada - nasza realizacja.



Tylko jak to się ma do omawianego domu? Po raz 1384 zamiast konkretów wkleja Pan jakieś dyrdymały.


Ten dom (omawiany) ma 3 kondygnacje – do tej pory nie podał Pan żadnego konkretu, jaka wydajność centrali, gdzie wywiewy, nawiewy, jaka ilość powietrza „do” i „z” każdego pomieszczenia – nie potrzeba rysować, wystarczy opis (są ponumerowane).

Może, choć raz konkret – jest po temu znakomita okazja. Jest projekt, który Pan uważa za nie do przyjęcia, zrobiony źle, wbrew obowiązującym przepisom i wiedzy.

Niech choć raz TB stanie do „walki” i pokaże (napisze) jak powinno być zrobione – no chyba, że takie zadanie przerasta Pana TB.

Link do komentarza
Cytat

Konkretnie, które przepisy zostały naruszone ? Jak tak się pisze, to zapewnie i się wie – tak wiec które przepisy ?
I bez ogólników proszę.



Tylko jak to się ma do omawianego domu? Po raz 1384 zamiast konkretów wkleja Pan jakieś dyrdymały.



jestem w szoku
bajbaga się pomylił unsure.gif
na chwilę pisania tego postu, pan TB 3 307 postów, co oznacza, że pozostałe 1923 są nośnikami sensownych informacji
pomijając ze 100 postów, gdzie wciela się w wierszokletę, pozostaje 1823, co daje sprawność pna TB w granicach 58%
nie Kolego, pomyliłeś się i to nie o rząd, a o conajmniej dziesięć


Cytat

Może, choć raz konkret – jest po temu znakomita okazja. Jest projekt, który Pan uważa za nie do przyjęcia, zrobiony źle, wbrew obowiązującym przepisom i wiedzy.

Niech choć raz TB stanie do „walki” i pokaże (napisze) jak powinno być zrobione – no chyba, że takie zadanie przerasta Pana TB.


rakiem panie TB, rakiem....
jakiś tekścik o niewykszałciuchach po polibudzie, zadymienie w postaci zapłaty za projekt, działania pozorujące i jakoś pójdzie
ale najgorsze jest, że wróci sad.gif
Link do komentarza
Cytat

Konkretnie, które przepisy zostały naruszone ? Jak tak się pisze, to zapewnie i się wie – tak wiec które przepisy ?
I bez ogólników proszę.



Tylko jak to się ma do omawianego domu? Po raz 1384 zamiast konkretów wkleja Pan jakieś dyrdymały.


Ten dom (omawiany) ma 3 kondygnacje – do tej pory nie podał Pan żadnego konkretu, jaka wydajność centrali, gdzie wywiewy, nawiewy, jaka ilość powietrza „do” i „z” każdego pomieszczenia – nie potrzeba rysować, wystarczy opis (są ponumerowane).

Może, choć raz konkret – jest po temu znakomita okazja. Jest projekt, który Pan uważa za nie do przyjęcia, zrobiony źle, wbrew obowiązującym przepisom i wiedzy.

Niech choć raz TB stanie do „walki” i pokaże (napisze) jak powinno być zrobione – no chyba, że takie zadanie przerasta Pana TB.


Szanowny Panie - zbyt sina wentylacja też nie jest wentylacją zgodną z przepisami, energooszczędnością, uczciwością wykonawcy ...
Nie jest też moją winą, że "projektant" robi projekt z CADventa czy innej nakładki i robi to z materiałów jakie tam są.
Nie jest też moją winą, że nie da się rozrysować "wykonawczo" jak poprowadzić miękki kanał między anemostatem a skrzynką rozdzielczą
Nie jest też moją winą, ze zarówno Pan jak i wyżej opisywany "projektant" nie wie po co uczy się o OPTYMALNYCH PRĘDKOŚCIACH POWIETRZA W KANAŁACH
Nie jest też moją winą, że Pana wiadomości są wyssane z palca a nie pochodzą z doświadczenia i wiedzy.
Projektant odwalił tandetę - bo takim dysponuje programem - a program + dyplom ZWOLNIŁY GO Z MYŚLENIA (podobnie jak Szanownego Pana)
Ale proszę się nie przejmować – mam cierpliwość, doświadczenie – i uważam, ze myślenia ma kolosalną przyszłość i będę Pana do tego przekonywał.
Link do komentarza
Ma Pan wyjątkową okazję, aby skonfrontować nieuków z własnym geniuszem.
Dlaczego miga się Pan od odpowiedzi na bardzo prostej na pytanie – powiększyłem czcionkę, bo być może nie doczytał Pan:

Cytat

Ten dom (omawiany) ma 3 kondygnacje – do tej pory nie podał Pan żadnego konkretu, jaka wydajność centrali, gdzie wywiewy, nawiewy, jaka ilość powietrza „do” i „z” każdego pomieszczenia – nie potrzeba rysować, wystarczy opis (są ponumerowane).



Jakoś nie widzę, aby zadane pytanie miało w sobie elementy rozwiązań technicznych – bo o tym później.

Dalej czekam na odpowiedź, jakie przepisy „złamał” projektant - bo odpowiedź na poziomie przedszkolaka mnie (a i zapewne forumowiczów) nie zadawala.
Link do komentarza
Raczy Pan żartować, by nie udzielić odpowiedzi - nie czyta Pan moich postów jak się robi taką wentylację? Skrzynka rozdzielcza z tyloma wyjściami ile jest anemostatów, średnice kanałów takie by przy minimum centrali było 2 m/sek a przy maksimum 5m/sek.
A projektant poszedł na łatwiznę - nie mając programu, który zaprojektuje zbilansowaną wentylacje odwalił pic na tym co miał.
Pana pytania to łapanie się brzytwy, to jakieś próby ośmieszania mnie. Oznacza to, nie mnie nie więcej, że zrozumiał Pan . Projektant "to" narysował bo chciał zainkasować gotówkę i nie miał innego programu--- To może narysować tylko pseudoinzynier.
Radzę zacząć myśleć a nie denerwować się. To nie jest takie trudne i nie daje się "palm" Tak jak z wywiewem w spiżarni... Nie chciałbym by zniżył się Pan do poziomu intelektualnego Barbossy ( założyłem filtr ) bo to by utrudniało tłumaczenie Panu – co to jest wentylacja, co od czego ma oddzielać izolacja termiczna, dlaczego izolacja termiczna marginalizuje rolę ogrzewania… Kiedyś Pan to zrozumie. A dziś:
Więcej spokoju idą święta.
Link do komentarza
Ja jestem wyjątkowo spokojny .

Rozumiem, że nie napisze Pan konkretnie o tym domu i konkretnych rozwiązaniach – chowa się Pan (tak jak zwykle) za gardą wszechobecnych ogólników.

Tu jest konkretny dom, z konkretnymi zarzutami , wobec projektanta wentylacji.

Twierdzi Pan, że trzeba inaczej, bo tak jest źle – a konkretnie nie chce Pan podać , jak należy rozwiązać ten przykład.

Więcej odwagi – sprosta Pan (mam taką nadzieję).

A dla przypomnienia czego oczekujemy:

Cytat

Ten dom (omawiany) ma 3 kondygnacje – do tej pory nie podał Pan żadnego konkretu, jaka wydajność centrali, gdzie wywiewy, nawiewy, jaka ilość powietrza „do” i „z” każdego pomieszczenia – nie potrzeba rysować, wystarczy opis (są ponumerowane).



Link do komentarza
Cytat

Ja jestem wyjątkowo spokojny .

Rozumiem, że nie napisze Pan konkretnie o tym domu i konkretnych rozwiązaniach – chowa się Pan (tak jak zwykle) za gardą wszechobecnych ogólników.

Tu jest konkretny dom, z konkretnymi zarzutami , wobec projektanta wentylacji.

Twierdzi Pan, że trzeba inaczej, bo tak jest źle – a konkretnie nie chce Pan podać , jak należy rozwiązać ten przykład.

Więcej odwagi – sprosta Pan (mam taką nadzieję).

A dla przypomnienia czego oczekujemy:


Nie czyta Pan dalej. Już to opisałem. Pan nie rozumie tematu. Jaśniej już nie potrafię wytłumaczyć.
Powielanie tego pytania po raz kolejny ( jak znowu odpiszę )
Cytat

Skrzynka rozdzielcza z tyloma wyjściami ile jest anemostatów, średnice kanałów takie by przy minimum centrali było 2 m/sek a przy maksimum 5m/sek.


to po raz kolejny – ma oddalić od odpowiedzi Pana, że niedouczony projektant użył programu którym dysponował a nie zaprojektował wentylację.
Link do komentarza
To może tak. Jest ten dom, ze źle zaprojektowana wentylacją.
Projektant debil i nieuk – zrobił to tak jak na załączonych plikach.
Pan to kwestionuje – czyli przyzwoitość nakazuje napisać konkretnie jak to zrobić.
Mając na uwadze, że Pana geniusz nie pozwala na zajmowanie się konkretami, bo Pan tylko wymyśla, a kto inny, wciela w życie – podam konkretne dane, które raczy Pan w swojej wspaniałomyślności uzupełnić:
1. Centrala wentylacyjna o wydajności:
2. Ilość powietrza dla poszczególnych kondygnacji.

Piwnica:

- 0.01 ilość powietrza: nawiew: wywiew:
- 0.02 ilość powietrza: nawiew: wywiew:
-0.03 ilość powietrza: nawiew: wywiew:
- 0.04 ilość powietrza: nawiew: wywiew:
- 0.05 ilość powietrza: nawiew: wywiew:
- 0.06 ilość powietrza: nawiew: wywiew:

Parter:
- 1.01 ilość powietrza: nawiew: wywiew:
- 1.02 ilość powietrza: nawiew: wywiew:
-1.03 ilość powietrza: nawiew: wywiew:
- 1.04 ilość powietrza: nawiew: wywiew:
- 1.05 ilość powietrza: nawiew: wywiew:
- 1.06 ilość powietrza: nawiew: wywiew:
- 1.07 ilość powietrza: nawiew: wywiew:

Pietro (poddasze użytkowe):

- 2.01 ilość powietrza: nawiew: wywiew:
- 2.02 ilość powietrza: nawiew: wywiew:
-2.03 ilość powietrza: nawiew: wywiew:
- 2.04 ilość powietrza: nawiew: wywiew:
- 2.05 ilość powietrza: nawiew: wywiew:
- 2.06 ilość powietrza: nawiew: wywiew:
- 2.07 ilość powietrza: nawiew: wywiew:


Jesli nie ma stawiamy "X", a jesli przewidywane jest kilka "kratek" podajemy ich ilość.
3. Powietrze rozprowadzone jest :
- od centrali przewodem (kanałem) o średnicy:
- od skrzynek rozdzielczych o średnicy:

4. Skrzynki rozdzielcze umieszczone:
5. Proponowany sposób prowadzenia kanałów:

Link do komentarza
Pana pytanie świadczy dobitnie, ze Pan nie rozumie wentylacji mechanicznej zbilansowanej . To może jeszcze raz : Tego się zaprojektować dobrze nie da! Powtórzę . Tego się nie da zaprojektować i nie ma też sensu tego robić. Z komputera projekt jest na trójnikach sztywnych kanałach za dużych i co najśmieszniejsze - anemostaty są umieszczane SZEREGOWO! Jeszcze raz - nie da się tego opisać i wyrysować. Po to jest regulacja, wywiewy w pomieszczeniach mokrych, nawiew do pokojów , spiżarni i garderoby. Po to jest skrzynka rozdzielcza - by użytkownik dopasował sobie GAŁKĄ - komfortową wentylację. Średnice kanałów liczy się z optymalnych prędkości - by ograniczyć do minimum straty ciepła, opory, koszty..
Link do komentarza
Czyli na zasadzie „będzie Pan zadowolony”.

Bilansowanie wentylacji polega na określeniu (obliczeniu) „potrzeb” danego pomieszczenia w zakresie wymiany powietrza , oraz sumarycznej „potrzeby” w tym zakresie całego obiektu (domu) i na tej podstawie określenie „mocy” centrali.
To jest uproszczona definicja znaczenia, użytego przez Pana, określenia „wentylacja zbilansowana”.

Pańskie tłumaczenia są mętne i mało profesjonalne.
Boi się Pan jak ognia konkretów i mataczy Pan niemiłosiernie.
Skoro nie da się wyliczyć, choć z drugiej strony, pisze Pan, że liczy średnice kanałów z optymalnych prędkości – to na jakiej zasadzie wylicza Pan „moc” centrali.

Co przeszkadza Panu w uzupełnieniu danych dla omawianego domu?
Czego się Pan boi?
Link do komentarza
Cytat

Czyli na zasadzie „będzie Pan zadowolony”.

Bilansowanie wentylacji polega na określeniu (obliczeniu) „potrzeb” danego pomieszczenia w zakresie wymiany powietrza , oraz sumarycznej „potrzeby” w tym zakresie całego obiektu (domu) i na tej podstawie określenie „mocy” centrali.
To jest uproszczona definicja znaczenia, użytego przez Pana, określenia „wentylacja zbilansowana”.

Pańskie tłumaczenia są mętne i mało profesjonalne.
Boi się Pan jak ognia konkretów i mataczy Pan niemiłosiernie.
Skoro nie da się wyliczyć, choć z drugiej strony, pisze Pan, że liczy średnice kanałów z optymalnych prędkości – to na jakiej zasadzie wylicza Pan „moc” centrali.

Co przeszkadza Panu w uzupełnieniu danych dla omawianego domu?
Czego się Pan boi?


Nie mam w kawiarni kalkulatora.
Czy może znalazł Pan jakikolwiek projekt na skrzynce i ze średnicami kanałów dopasowanymi do min. i max. centrali?
Link do komentarza
Cytat

Czyli na zasadzie „będzie Pan zadowolony”.

Bilansowanie wentylacji polega na określeniu (obliczeniu) „potrzeb” danego pomieszczenia w zakresie wymiany powietrza , oraz sumarycznej „potrzeby” w tym zakresie całego obiektu (domu) i na tej podstawie określenie „mocy” centrali.
To jest uproszczona definicja znaczenia, użytego przez Pana, określenia „wentylacja zbilansowana”.

Pańskie tłumaczenia są mętne i mało profesjonalne.
Boi się Pan jak ognia konkretów i mataczy Pan niemiłosiernie.
Skoro nie da się wyliczyć, choć z drugiej strony, pisze Pan, że liczy średnice kanałów z optymalnych prędkości – to na jakiej zasadzie wylicza Pan „moc” centrali.

Co przeszkadza Panu w uzupełnieniu danych dla omawianego domu?
Czego się Pan boi?


Wytłumaczyłem prosto jak się robi - 20 m3/osobę, regulacja, pająk ( skrzynka rozdzielcza ) kanały dopasowana ( wyliczone) z prędkości optymalnej. Proszę to narysować wykonawczo na dowolnym domku.
Twierdzę też, że projekt pokazany w żaden sposób nie był wyliczany Jest wyssany z palca - jeżeli jego autor ma dyplom wyższej uczelni - to jest to wstyd dla tej uczelni.
Pan raczy bronić absolwentów uczelni, którzy źle projektują wentylacje – jest przykładów aż nadto – Tylko ktoś kto nie zna fizyki może
- napisać PN z m3/h dla kuchni – czy łazienki z gazem lub bez – i zezwalać to realizować wentylacja konwekcyjną. To jest idiotyzm – szkoły które wypuściły takich absolwentów – powinno się zamykać.
Nie ten „projektant” przedstawi swoje wyliczenia – oparte na normach!
Proszę o wyliczenia , lub tylko metodykę
Proszę o program ( już nie wyrysowanie ) w którym zrobi w/w "projektant" projekt wykonawczy na skrzynce i miękkich kanałach.
Proszę też by Pan znając minimum i maksimum centrali, prędkości optymalne oraz ilość anemostatów - wyliczył średnice kanałów.
I ja wiem czego Pan się boi!
Link do komentarza
Ja myślałem, ze Pan się miga, a to są przyczyny obiektywne – czyli brak kalkulatora i ilości osób, które uniemożliwiają Panu wskazanie konkretów dla tego projektu (domu).
Tak wiec uzupełniam:
- zakładamy, że w tym domu zamieszkają 4 osoby,
- zakładamy, że ma Pan w programie komputerowym kalkulator,
- z projektu wynika, że w salonie będzie kominek,
- będzie to odbierał wyjątkowo „upierdliwy” kominiarz.

Czy teraz może Pan nas oświecić, jaką wydajność ma mieć centrala i jak „rozłoży się” te 80m3/h w poszczególnych pomieszczeniach.

Myślę, że większość czytających z zainteresowaniem czeka również na opis, wskazujący gdzie ma być centrala i w jaki sposób (i gdzie) poprowadzone zostaną kanały (przewody) wentylacyjne, oraz skrzynki rozdzielcze – bo ja widzę pewną trudność techniczną, biorąc pod uwagę, że budynek ma 3 kondygnacje (piwnica z pokojem rekreacyjnym, parter i poddasze użytkowe ze skosami).

I jeszcze jedna sprawa – niech Pan wreszcie zachowa się jak „fachowiec” i przestanie odwracać kota ogonem.
Nakłanianie innych, aby udowodnili, że to Pan ma rację (teza, że projekt jest totalnie skopany i nie odpowiada przepisom) sprowadza cała tą sprawę, do zachowania się rozkapryszonego dziecka w piaskownicy.
Link do komentarza
Do Pana TB

Jak zwykle mija się Pan z prawdą. Sam pytałem w prywatnej korespondencji o pewne szczegóły i Pan zamilkł.

Co do projektów firmy TORA to sam zamówiłem u nich wykonanie projektu i projektant ma się ze mną skontaktować w celu określenia materiałów do zaprojektowania instalacji. Zauważę tylko, że firma TORA ma w ofercie zarówno kanały sztywne na trójnikach kolankach itp. ale również oferuje instalacje wykonane na miękkich kanałach Uniflexplus+ o średnicach 50mm, 63mm, 75mm, 90m wraz ze skrzynkami rozprężnymi. Więc chyba ich projektant nie jest takim nieukiem jak sugeruje TB skoro może zaprojektować taką instalację o której "tylko mówi TB" i zamieścić ją na wydruku. Jak będę miał swoją to zamieszczę.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Do Pana TB

Jak zwykle mija się Pan z prawdą. Sam pytałem w prywatnej korespondencji o pewne szczegóły i Pan zamilkł.

Co do projektów firmy TORA to sam zamówiłem u nich wykonanie projektu i projektant ma się ze mną skontaktować w celu określenia materiałów do zaprojektowania instalacji. Zauważę tylko, że firma TORA ma w ofercie zarówno kanały sztywne na trójnikach kolankach itp. ale również oferuje instalacje wykonane na miękkich kanałach Uniflexplus+ o średnicach 50mm, 63mm, 75mm, 90m wraz ze skrzynkami rozprężnymi. Więc chyba ich projektant nie jest takim nieukiem jak sugeruje TB skoro może zaprojektować taką instalację o której "tylko mówi TB" i zamieścić ją na wydruku. Jak będę miał swoją to zamieszczę

Pozdrawiam


Piszemy o projekcie wykonawczym opartym na skrzynce i kanałach. na skrzynce i kanałach. Pogadamy jak będzie Pan miał projekt na skrzynce i TEN PROJEKT BĘDZIE PROJEKTEM WYKONWCZYM. Czyli dokładnie tak pójdą kanały.
Druga kwestia to "obliczenia" projektanta. Śmiem twierdzić, że projekt o którym tu piszemy i którego broni bajbaga jest wyssany z palca i nie "liczony" Nie jest oparty na żadnych normach i przepisach, nie jest też obliczany z "optymalnych prędkości powietrza w kanałach"
Cytat

Sam pytałem w prywatnej korespondencji o pewne szczegóły i Pan zamilkł.


Można jaśniej, bo nie kojarzę
Link do komentarza
Jest Pan wyjątkowo upierdliwy !
Swoje uwagi do rzeczonego projektu wentylacji napisałem. Autor też wyjaśniał dlaczego na takich a nie innych przewodach (kanałach).

Projekt odpowiada obowiązującym przepisom – aż nadto - i to jest jedyna jego wada.

Pan działa na zasadzie „będzie Pan zadowolony” nie przedstawiając nic ponadto – taki fakt można wyciągnąć z migania się od odpowiedzi na konkretne pytania – związane z tym projektem i tym domem.

Chwali się Pan kilkoma tysiącami instalacji wentylacji mechanicznej, a nie może Pan pokazać na przykładzie, jak powinna być wykonana prawidłowa (Pana zdaniem) wentylacja dla tego budynku.

Neguje Pan wszystkie inne rozwiązania, nie pokazując żadnego konkretu – co nie powinno Panu stwarzać problemów, bo wystarczy „przypomnieć” sobie tylko jedną z tych tysięcznych instalacji.

Czyżby wszystkie robione była na „pałę” i zasadzie „będzie Pan zadowolony” ?

Jak dalej przyczyną jest brak kalkulatora, to Forumowicze chętnie zrobią na niego zrzutkę i prześlą Panu do firmy – wystarczy tylko podać jaki to ma być kalkulator, bo widać zwykły nie wystarcza.
Link do komentarza
Dziecinna zabawa w pomidora z Panem. Ale cóż będzie Pan bronił złych wentylacji bo mają "dyplom" Otóż Szanowny Panie: skąd taka mnogość domów ze złymi wentylacjami?
Cytat

Projekt odpowiada obowiązującym przepisom – aż nadto - i to jest jedyna jego wada.


Zbyt silna wentylacja to też zła wentylacja! A przepisy są z założenia wadliwe i pisane przez nie znających się na tym ludzi. Jak można podać konkretną ilość m3 do kuchni czy łazienki zezwalając na "projektowanie" wentylacji naturalnej - to chore jak i większość wentylacji w mieszkaniach i domach.
A w temacie... ponieważ nie da się zrobić projektu wykonawczego dobrej wentylacji - a kasę za projekt trzeba przytulić... robi się coś, na co pozwala program komputerowy - Dodam, ze nic nie licząc - NA OKO ! Proszę policzyć prędkości powietrza w kanałach w podanym projekcie, czy różnice w oporach, czy nawet możliwość ograniczenie tak małego strumienia przez redukcje jakie są na rys.
Tam nic, Szanowny Panie nie było liczone!
Link do komentarza
Może szkoda, że musiałem zdawać matematykę na egzaminach, a architekci od podstawówki się wymigiwali się od matematyki. Szkoda, że kiedy zdawałem okna były ( jakby dziś określić ) w fatalnym stanie. Już w XIX w wiedziano, że wśród uczniów podstawówek istniał problem z kwasicą mózgów S CO2>1000ppm, co odpowiadało zmianie ciśnienia parcjalnego CO2 około 3x,czyli tak jak dla nurka na głębokości 30 m !. Teraz aby, każdemu uczniowi uświadomić wpływ CO2 na jego złe samopoczucie nie ma co posługiwać się PN-83/B 03430, bo „komin” dla klasy z wentylacją naturalną zgodnie z aktualnymi wymogami ministra infras… powinien mieć 488m
Link do komentarza
Tak się zastanawiam ……

To nie ja, tylko Pan ma policzyć i podać, aby wykazać wadliwość tego projektu.
To nie mnie, tylko Panu brakuje kalkulatora.
Proszę podać swoją wersję wentylacji mechanicznej dla tego domu (wystarczy skopiować i wypełnić rubryki podane wyżej).

Wszyscy już wiedzą, że krytykować Pan potrafi – często bezpodstawnie, tak więc niech Pan sobie daruje następne dyrdymały – czas aby pokazać nieukom własną mądrość w tym zakresie, wypełniając puste pola w zestawieniu.
Link do komentarza
Przecież pisał Pan, że projekt był "liczony" ja napisałem, że nie był, Pisał Pan, że zgadza się normami ja że nie ( za dużo to też wada)
Tak się zastanawiam... wie Pan, że jest źle, wie Pan, że przepisy są do niczego, wie Pan, ile domów i mieszkań ma "odebraną" fatalną wentylację. Ale dalej Pan tych przepisów i "projektantów".
A kalkulatora sobie nie kupiłem. Każdy kto takowy ma może sobie policzyć średnice kanału głównego ( można sprawdzić producenta czy się orientuje) i za skrzynką rozdzielczą z odejściami – jedno odejście jeden anemostat. Minimalna prędkość około 2 m/sek. maksymalna 5 m/sek.
Link do komentarza
No to jeszcze raz, bo widać, że Pan nie rozumie, albo z jakiś przyczyn nie chce rozumieć.

Jest sobie dom, są jego rzuty z wyszczególnionymi pomieszczeniami. Wiadomo ile osób. Wiadomo jakie prędkości.
Jaki to problem, aby napisać jaka wydajność centrali i jaka wymiana w poszczególnych pomieszczeniach?

Cytat

nie ma co posługiwać się PN-83/B 03430, bo „komin” dla klasy z wentylacją naturalną zgodnie z aktualnymi wymogami ministra infras… powinien mieć 488m



A tu mnie Pan zaszokował.
Uprzejmie proszę podać te aktualne wymogi, bo z przywołanej normy oraz obowiązujących przepisów, nijak to nie wynika.
Link do komentarza
Cytat

No to jeszcze raz, bo widać, że Pan nie rozumie, albo z jakiś przyczyn nie chce rozumieć.

Jest sobie dom, są jego rzuty z wyszczególnionymi pomieszczeniami. Wiadomo ile osób. Wiadomo jakie prędkości.
Jaki to problem, aby napisać jaka wydajność centrali i jaka wymiana w poszczególnych pomieszczeniach?

To Pan nie chce zrozumieć a przyczyna jest oczywista.
Cytat

Jaki to problem, aby napisać jaka wydajność centrali i jaka wymiana w poszczególnych pomieszczeniach?

No właśnie - nie ma "wymian w pomieszczeniach - jest równo rozłożony nawiew, jest regulacja i wywiew . Co do centrali... Czy jest okap kuchenny, czy jest gwc?
Jeżeli nie ma gwc i jest okap mechaniczny – to wystarczy centrala 150m3 /h np. przystosowany do 7 –miu pokoi i 5-ciu pomieszczeń „wywiewnych” duolix. Jeżeli jest gwc które latem będzie wykorzystywane – to „góra” centrali powinna mieć minimum 350 m3/h. Oczywiście Postęp techniki powoduje, że najnowsze centrale 600m3 można regulować od 10% wydajności ( co było jeszcze parę lat temu nie do pomyślenia) a ich poziom szumów przy maksymalnym wydatku jest mniejszy od aktualnie „goszczących na rynku 400 -setek. Reszta to regulacja i nieprzewymiarowane kanały.






Mogę Pana zapewnić, że wentylację" w szkołach "liczą" i rysują absolwenci politechnik. Dlatego z wentylacją jest tak fatalnie. Liczy się dyplom i zezwolenie... pieczątka - A NIE WENTYLACJA!

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Postęp już jest – ale dalej nic nie wiadomo.
Jak rozłoży się to 80m3/h w poszczególnych pomieszczeniach, w tym budynku?

I tak na marginesie, projektant przewymiarował centrale w” górę”, a Pan zrobił to w „dół”.
Moim zdaniem minimalna wydajność centrali nie powinna być niższa niż 200m3/h

Poza tym, jak nie ma wymiany powietrza w poszczególnych pomieszczeniach, to nie ma wentylacji, bo wentylacja to ……..

Doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie wypełni Pan tych podanych rubryk (z tego domu) – z bardzo prostego powodu – w poszczególnych pomieszczeniach wyjdzie zbyt mała wentylacja, czyli wymiana powietrza.

Z tych samych powodów nie wykonuje również Pan żadnych projektów wentylacji, tylko robi Pan na „będzie Pan zadowolony” – ot i cała prawda.
Link do komentarza
Cytat

Doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie wypełni Pan tych podanych rubryk (z tego domu) – z bardzo prostego powodu – w poszczególnych pomieszczeniach wyjdzie zbyt mała wentylacja, czyli wymiana powietrza.


I bardzo dobrze że nie wypełni tych rubryk , bo to głupota , strata czasu i robienie ludzi w bambuko . Po jaką cholerę wentylować intensywniej niż trzeba . Chyba tylko po to żeby tracić ciepło .

Cytat

Z tych samych powodów nie wykonuje również Pan żadnych projektów wentylacji, tylko robi Pan na „będzie Pan zadowolony” – ot i cała prawda.


Jak właśnie tak robi to bardzo dobrze i sam chętnie takiemu fachowcowi bym powierzył wykonanie wentylacji . Robienie projektów wentylacji z wyliczaniem do grama ilości powietrza to zwykłe robienie ludzi w konia i wyciaganie kasy . Dobry fachowiec po obejrzeniu projektu lub wizji lokalnej bez żadnego projektu powinien wiedzieć co gdzie umieścić i w jakich ilościach . Projekt jeżeli już musi być powinien uwzględniać jedynie rozmieszczenie przewodów , centrali , anemostatów itp. Reszta to tylko kwestia regulacji o czym pisał T.B.
Link do komentarza

Cytat

I tak na marginesie, projektant przewymiarował centrale w” górę”, a Pan zrobił to w „dół”.
Moim zdaniem minimalna wydajność centrali nie powinna być niższa niż 200m3/h


I tak bez marginesu... "Projektanta" i Pana interesuje "góra" tylko dlatego, że się nie znacie. Wentylacja to nie tylko jakieś ( i tak niemożliwe do wyliczenia a tym bardziej przestrzegania "wymiany" Wentylacja to komfort, to zdrowie!!!
Cała masa ludzi nie ma wentylacji tylko dlatego, ze jest zaprojektowana zbyt silna - i ją się "zakrywa". Cała masa ludzi nie ma zdrowej wentylacji bo grupa pseudo naukowców wymyśliła, że wentylacja jest grawitacyjna ( grawitacja jest powszechna i nie można jej zakłócić) i "KRATKA" załatwi sprawę. Cała masa „fachowców” wypowiada się o częstym wietrzeniu ( nawet 3!!! x dziennie - a nigdy nie mierzyli CO2 - po jakim czasie dochodzi do 1000ppm.
Otóż Szanowny Panie nie wentylujemy "Pańskim zdaniem" tylko inżynier jest zobowiązany zrobić system , który dostarczy w sposób ciągły i nie słyszalny około 20 m3/h na osobę. To wszystko. Czy to będzie 15-18 jak we Francji czy 30 m3/h jak gdzieś tam - to użytkownik ma regulację!!! Elektronika jest po to by ten Pana "projektant" nie musiał ( choć po projekcie widać, że i tak tego nie robi) Liczyć, redukować i kryzować.
Podobnie jest we współczesnych systemach ogrzewania - tylko człowiek z małą wiedzą posługuje się chorym OZC - by dobierać moc jednostkową. Ustawia się temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach i czas. A rolą elektroniki jest precyzyjna aplikacja ciepła tam gdzie potrzeba / tyle ile potrzeba / i wtedy kiedy potrzeba.
Cytat

I tak na marginesie, projektant przewymiarował centrale w” górę”, a Pan zrobił to w „dół”.
Moim zdaniem minimalna wydajność centrali nie powinna być niższa niż 200m3/h


Może jeszcze raz - Francuzka centrala ( a francuzi kochają komfort) duolix jest przeznaczona do 7 pokoi i 5 pomieszczeń "wywiewnych" Jej maksymalna wydajność to 155 m3/h.
Luna firmy dospel na maksymalnym biegu ma 180m3/h - i ci co mają ją zamontowaną mogą narzekać na sterownik , zamarzanie - ale nie na dyskomfort. Mało tego - nie znam nikogo kto by lunę używał na co dzień z pełną wydajnością.
Znam też całą masę wentylacji robionych przez "projektantów" że bez nawilżacza się nie da funkcjonować - nie można zmniejszyć wydajności poniżej 120-150m3/h
Link do komentarza
Cytat

I bardzo dobrze że nie wypełni tych rubryk , bo to głupota , strata czasu i robienie ludzi w bambuko . Po jaką cholerę wentylować intensywniej niż trzeba . Chyba tylko po to żeby tracić ciepło .
Jak właśnie tak robi to bardzo dobrze i sam chętnie takiemu fachowcowi bym powierzył wykonanie wentylacji .


Nie napisał, bo doskonale wie, że w tym budynku wentylacja o wydajności 80m3/h nie spełni swoich podstawowych zadań – wystarczy wyobrazić sobie kiedy w łazience ktoś bierze długi i gorący prysznic (albo obie łazienki są jednocześnie w użyciu), albo użytkuje pralnię (w domyśle z suszarnią) – nawet max proponowanej wydajności (155m3/h) będzie miał kłopoty. O jakiś przyjęciach dla większej ilości osób, już nie wspominam. Wystarczy krztyna wyobraźni, a na taką liczby działają.
Sterowanie?
Przecież polega tylko i wyłącznie na zwiększaniu wydajności centrali – a przy skrzynkach rozdzielczych i przy tej wydajności centrali, max ilośc usuwanego z pomieszczenia powietrza to około 30m3/h, zaś napływająca z jednego anemostatu to mniej niż 20m3/h (przy 80m3/h to odpowiednio 16m3/h i 10m3/h) – oczywiście przy otwartych na max anemostatach (wszystkich). Można regulować anemostatami - oczywiście, że tak, ale już widzę te drabinki i przymykanie lub otwieranie kilku na raz.

Dlatego, dla tego konkretnego budynku, uważam, że rozwiązanie proponowane przez Pana TB (80m3/h i max centrali 155m3/h) za wadliwe.

Zupełnie mnie nie obchodzi, jeśli ktoś notorycznie nie przestrzega przepisów ruchu drogowego, jego cyrk i jego małpy. Natomiast nawoływanie do ich nieprzestrzegania uważam za bardzo nieetyczne.
Pan TB – niestety tak czyni, czyli nakłania do łamania przepisów, a nieetyczne jest to, że konsekwencje (ewentualne) ponosić będzie inwestor a nie ON, czerpiąc przy tym korzyści materialne.
Również „wpędza się” kierownika budowy w poświadczenie nieprawdy, ale Pana TB to zupełnie nie interesuje.
Oczywiście nikt nie zakłada, że to właśnie jemu „coś” się przydarzy – ale (niestety) bywa różnie.


I ostatnia uwaga. Tak jak dupa jest od srania, tak wykonawca jest od tego, aby swoje dzieło wykonywał zgodnie z obowiązującymi przepisami i z materiałów „dopuszczonych do budownictwa” – w przeciwnym wypadku jest oszustem i naciągaczem, żerującym na niewiedzy inwestora.

Wbrew temu co sugeruje Pan TB, można wykonać wentylację zgodnie z przepisami – skuteczną, oszczędną i komfortowa dla użytkowników – współczesne centrale na to pozwalają.

FINITO
Link do komentarza
Cytat

Nie napisał, bo doskonale wie, że w tym budynku wentylacja o wydajności 80m3/h nie spełni swoich podstawowych zadań – wystarczy wyobrazić sobie kiedy w łazience ktoś bierze długi i gorący prysznic (albo obie łazienki są jednocześnie w użyciu), albo użytkuje pralnię (w domyśle z suszarnią) – nawet max proponowanej wydajności (155m3/h) będzie miał kłopoty. O jakiś przyjęciach dla większej ilości osób, już nie wspominam. Wystarczy krztyna wyobraźni, a na taką liczby działają.


To nie jest prawda! wiedzą o tym np. użytkownicy lun. 1/2 to 80m3/h.
Cytat

nakłania do łamania przepisów

20 m3/h na osobę - To Pan namawia do złej wentylacji i to nie zgodnej z normą, zdrowym rozsądkiem i badaniami
Link do komentarza
Wielce Szanowny bajbago czy Ty w swojej łaskawośći zajmujesz się zawodowo wykonywaniem bądź projektowaniem instalacji wentylacyjnych ? . Pytam bo chcę mieć wiedzę czy za Twoimi wypowiedziami stoi wiedza poparta praktyką , czy też , są to teoretyczne wariacje w temacie _wentylacja.
Ale ogólnie to w zasadzie się ze sobą zgadzacie - znaczy z T. B. icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Wielce Szanowny bajbago czy Ty w swojej łaskawośći zajmujesz się zawodowo wykonywaniem bądź projektowaniem instalacji wentylacyjnych ? . Pytam bo chcę mieć wiedzę czy za Twoimi wypowiedziami stoi wiedza poparta praktyką , czy też , są to teoretyczne wariacje w temacie _wentylacja.
Ale ogólnie to w zasadzie się ze sobą zgadzacie - znaczy z T. B. icon_smile.gif


Pan ( o ile pamiętam) ma chyba Lunę... Można na niej ustawić 80m3/h - czy uważa Pan, ze to za mało? Czy już nawet przy 80m3/h nie jest za sucho? Mówię o codziennej eksploatacji, nie o balandze.
Link do komentarza
Cytat

Wielce Szanowny bajbago czy Ty w swojej łaskawośći zajmujesz się zawodowo wykonywaniem bądź projektowaniem instalacji wentylacyjnych ? .



Już nie - przy czym, uczciwość mi nakazuje dopowiedzenie, że nie zajmowałem się tak mikroskopijnymi obiektami jakimi są domy mieszkalne.
Zwróć uwagę na fakt, że w moich wypowiedziach, raczej kładę nacisk na wykonywanie tych prac zgodnie z obowiązującymi przepisami – cytując te które mają zastosowanie w danej sytuacji.

Nie uważam też, że istnieje tylko jeden słuszny kierunek co do sposobu jak i materiałów użytych do instalacji WM.

Uważam również, że moja znajomość zagadnień związanych z wentylacją, oraz raczej dobra znajomość obowiązujących przepisów – upoważnia mnie do zabrania głosu i uświadomienia potencjalnych inwestorów - przed pochopnym wyborem.

Wybór należy do inwestora, bo to on płaci i to on będzie ponosił ewentualne konsekwencje swojego wyboru – ale, moim zdaniem, powinien to być świadomy wybór.


Dlatego zawsze radzę, aby wykonawca podpisał oświadczenie, lub dokonał adnotacji na F-rze, że instalację (roboty) wykonano zgodnie z obowiązującymi przepisami – to ułatwia ewentualne roszczenia reklamacyjne, jak i ewentualne roszczenia np. związane z ubezpieczeniem – czego nikomu i nigdy nie życzę.
Link do komentarza
Tak mam Lunę . Mam ten sterownik sześciobiegowy i chodzi zazwyczaj na pierwszym biegu ; czy to jest 80m3/h - nie wiem . Pewno mniej , jeżeli biegi dzielą jego max. wydajność na równe części . Czy to wystarcza ? .. tak , w dodatku pracuje ok . 12 h / doba .
Panowie wiele dywagacji , wyliczanek i podobnych bzdetów , ale weźcie tak odnięście te wasze wyliczanki do wentylacji grawitacyjnej , która jak na moje wyczucie zapewnia bardzo minimalną wymianę powietrza w porównaniu z mechaniczną ( na chyba że ktoś w czasie mrozów ma uchylone okna ) . I co się dzieje ? ano nic się nie dzieje ludzie żyją w takich domach i mają się całkiem dobrze , a takich domostw jest pewno 95% . Będąc w takich domach jakoś nie widziałem żeby ludziska mieli porozszczelniane okna i drzwi , bo musi być na głowę tyle ile normy nakazują . A jak wiecie bez rozszczelnień wentylacja grawitacyjna nie działa wcale .

Przed wykonywaniem mojej instalacji na Lunie pytałem czy dobrym pomysłem będzie zastosowanie kilku metrów nieizolowanego przewodu na wlocie , aby zapobiec zamarzaniu . Teraz wiem że to był zupełnie zbędny zabieg bo tam niestety nic nie zamarznie .
Link do komentarza
Cytat

.................Panowie wiele dywagacji , wyliczanek i podobnych bzdetów , ..................



Jest zasadnicza różnica w sposobie użytkowania i w sposobie wykonania.

Wykonanie – zwłaszcza przez wykonawcę, któremu za to płacimy, musi być zgodne z obowiązującymi przepisami.

A żeby wykonać zgodnie z obowiązującymi przepisami, trzeba niestety wyliczyć - np. wydajność centrali, która nie może być mniejsza niż ta minimalna „obliczeniowa”.
Link do komentarza
Cytat

Czy już nawet przy 80m3/h nie jest za sucho? Mówię o codziennej eksploatacji, nie o balandze.


Jeszcze coś o co muszę zapytać , choć pewno to wielu wyda się zabawne . Pyta pan czy "nie jest za sucho" , to świeże powietrze jest za suche ? . Może coś pokręciłem ale mnie uczono że mroźne powietrze jest właśnie szczególnie suche , czy tak jest ? . Czyli znaczy że świeże nie jest zdrowe bo za suche ? . Trochę to dziwe , tym bardziej że chyba w przewadze są opinie zachęcające do bardzo intensywnej wentylacji . Na wymienniku rekuperatora woda wytrącana jest z powietrza wydalanego z pomieszczeń , czy tak ?, bo świeże jest suche (mam na myśli zimne - minusowe). Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Jeszcze coś o co muszę zapytać , choć pewno to wielu wyda się zabawne . Pyta pan czy "nie jest za sucho" , to świeże powietrze jest za suche ? . Może coś pokręciłem ale mnie uczono że mroźne powietrze jest właśnie szczególnie suche , czy tak jest ? . Czyli znaczy że świeże nie jest zdrowe bo za suche ? . Trochę to dziwe , tym bardziej że chyba w przewadze są opinie zachęcające do bardzo intensywnej wentylacji . Na wymienniku rekuperatora woda wytrącana jest z powietrza wydalanego z pomieszczeń , czy tak ?, bo świeże jest suche (mam na myśli zimne - minusowe).


Powietrze zmrożone faktycznie ma prawie 100% wilgotność względną ( możliwości ) ale bezwzględna ( czyli faktyczna woda ) jest prawie 0%. Jeżeli teraz powietrze ogrzejemy ( zwiększą się jego możliwości "przyjmowania" wody) i wilgotność względna drastycznie spada. Przepraszam za „łopatologię”
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...