Skocz do zawartości

Mitsubishi LOSSNAY


Pępuś

Recommended Posts

Cytat

poniekąd jednak to ma sens co pisze pan Tomasz. W spiżarce powinno być chłodne powietrze a nie o temp, kuchennej.
Aczkolwiek to tylko moje laickie spojrzenie. Ja na wentylacji się nie znam.


Ponieważ w spiżarce ma być ładnych kilka stopni chłodniej - trudno to zapewnić pobierając powietrze z pokojów. Nie jest też dobrze gdy zużyte ( z zapachami np. fajek) powietrze przechodzi przez spiżarkę. Schładzanie powietrza z pokojów w spiżarce spowoduje wzrost wilgotności względnej i psucie sie żywności. Szkoda w ogóle komentować "wywiew w spiżarce"
Podobnie jest z garderobą - zapachy z domu i zawilgocone ciuchy...
Link do komentarza
Ta spiżarka jest w piwnicy! Co ma do tego kuchnia?

W tych „przykuchennych” mikro składzikach (do przechowywania zup w proszku) o powierzchni 1m2 do 2m2, - w zasadzie wentylacja jako taka, nie jest tam potrzebna.
Ale przy odbiorze “kominiarskim” jest możliwość, że zakwestionowany zostanie brak wywiewu z tego pomieszczenia.
Natomiast opisywana spiżarka jest w piwnicy.
Jeśli jej zadaniem jest typowa funkcja przechowywania żywności, to wskazane byłoby „zbilansowanie wentylacyjne” tego pomieszczenia, czyli nawiew i wywiew – z uwagi na ten pokój rekreacyjny , też w tej samej piwnicy.
Wywiew jest obowiazkowy - też możliwość zakwestionowania jego braku.


Pomijając życiowe „mądrości” Pana TB, zwracam uwagę, że pewne rozwiązania narzucają obowiązujące przepisy.
Doradzając, należy mieć to na uwadze, bo ewentualne koszty przeróbek, obciążają inwestora, a nie doradzającego.
Ja zawsze mam to na uwadze.

Wykonawca ma zrobić instalację zgodną z obowiązującymi przepisami – zawsze doradzam inwestorom, aby klauzulę „wykonano zgodnie z obowiązującymi przepisami” podpisał wykonawca robót. Ułatwia to odbiór budynku (kompletna dokumentacja), oraz zabezpiecza ewentualne roszczenia reklamacyjne (w tym zakresie).


dopisałem:
Akapity "kominiarskie". Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Ojej, nowe zagadki się pojawiły icon_eek.gif Dzięki uczestnikom za zainteresowanie, ta dyskusja dala mi wiele do myślenia wink.gif

Co do tej piwnicy : jakby dać teraz nawiew zamiast wywiewu w tej spiżarce, to w piwnicy będą same nawiewy icon_confused.gif Może tak być?

PS . Dla zobrazowania dołączyłem poniżej ten projekt:

piwnica.pdf

parter.pdf

pi_tro.pdf

piwnica.pdf

parter.pdf

pi_tro.pdf

Edytowano przez Pępuś (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

poszukaj innej firmy



icon_biggrin.gif

W tej spiżarce musi być wywiew 15m3/h – można (jeśli jest taka potrzeba) zrównoważyć to nawiewem.
Możesz też pominąć obowiązujące przepisy, tak jak radzi to TB, ale zapytaj kto poniesie, ewentualne koszty przeróbek.

Widzę w tym projekcie błąd albo w opisie, albo w projektowaniu.
Kuchnia nie ma (w opisie) wywiewu.
Garderoba jest z oknem, tak więc nie ma wymogu umieszczania tam wywiewu, który w tej sytuacji jest tam zupełnie bez sensu – pomijając zbyt dużą wydajność.

dopisałem:

Cytat

Ponieważ w spiżarce ma być ładnych kilka stopni chłodniej - trudno to zapewnić pobierając powietrze z pokojów.



Tym wszystkim „zarzutom” można łatwo zaradzić – równoważąc wywiew nawiewem, w takim pomieszczeniu, o ile taka potrzeba wystąpi.
Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Witam. Prosiłbym o opinie i uwagi na temat tego rekuperatora. Planuję instalację w domu, gdzie wentylowane będzie ok. 200 m2 (ok. 500 m3). Zależy mi na cichym i trwałym urządzeniu, a takim wydaje mi sie ten Mitsubishi Lossnay:

http://allegro.pl/rekuperator-mitsubishi-l...1351719636.html

Niepokoi mnie jednak jego papierowy wymiennik i brak nagrzewnicy - boję się zamarzania w zimie ...

Poza tym, urządzenie jest już zdaje się długo produkowane - czy warto je w ogóle kupować ? icon_confused.gif??:

Z góry dziękuje za wszelkie porady icon_smile.gif


Papierowy wymiennik oddaje wilgoć ale nie jest trwały. Coś za coś.
Link do komentarza
No ta ograniczona żywotnośc wymiennika to zapewne z tego, że ten "papierzak" się zapycha różnymi syfami ... Najgorzej jak pleśnią i grzynami do czasu aż się całkiem zapcha icon_confused.gif Poza tym wyczytałem, że to przenikanie wilgoci może zapewnić dodatkową atrakcję - powrót wywiewanych "zapaszków" ...

Jako ciekawostkę informuję, że na Allegro sa niemal identyczne rekuperatory No Name, o pólowe tańsze :
http://allegro.pl/rekuperator-z-odzyskiem-...1355272548.html

nawet rysunek schematu działania jest nieomal identyczny jak w Lossnayu:
http://allegro.pl/rekuperator-mitsubishi-l...1363364610.html Edytowano przez Pępuś (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ojej, nowe zagadki się pojawiły icon_eek.gif Dzięki uczestnikom za zainteresowanie, ta dyskusja dala mi wiele do myślenia wink.gif

Co do tej piwnicy : jakby dać teraz nawiew zamiast wywiewu w tej spiżarce, to w piwnicy będą same nawiewy icon_confused.gif Może tak być?

PS . Dla zobrazowania dołączyłem poniżej ten projekt:


Tak się nie robi wentylacji ! Anemostaty coraz dalej...

co do tywenta

Wszystkie zamontowane przez nas reku tywenta są już zdemontowane. Montaż był na wyraźne życzenie klienta.
Tanie wentylatory – montaż ich blachowkrętami – tyrystor na sterowaniu… jakość wykonania fatalna
Link do komentarza
Cytat

Jak można na jednym kanale mieć więcej niż jeden anemostat? Przecież ten "projektant" sam nie ma takiej wentylacji ani nigdy nikomu nie wykonywał.
A gdzie optymalne prędkości powietrza w kanałach - na jakich zasadach oparty jest projekt?



Dziękuje za te uwagi, projekt jeszcze nie jest zrealizowany, mogę więc się jeszcze zastanowić nad ew. zmianami.

Wydaje mi się, że ta firma już trochę wentylacji zaprojektowała i wykonała, informując nawet na stronie: "Wykonywane projekty zgodne są z wszelkimi normami wentylacyjnymi i budowlanymi":

http://tora-wentylacja.pl/uslugi_projektow...rekuperacji.php

Czyli te w moim projekcie to są błędne rozwiązania ? icon_confused.gif??: Jakie negatywne zjawiska wystąpią po wykonaniu tego projektu? Bardzo proszę o odpowiedź, bo po 1-e:, instalacja nie jest tania , a po 2-e - zależy mi na tym, żeby wentylacja była komfortowa i niezawodna...




Link do komentarza
Dlaczego więc Pan zakłada, że ten kto to pierwszy zastosował i montuje 20 lat - radzi żle zrobić? Firma którą Pan podał jest przedstawicielem - więc musi pisać, że ich reku (Holandia) są najlepsze. Podają, że sprawność wymienników jest 95% choć to nie jest prawdą. Sterownik trzy pozycyjny stosuje się do transformatora - a transformator jest do wentylatorów prądy przemiennego. Wentylatory prądu stałego mają płynną regulację 1-10V lub najnowsze AC z kontrolą elektroniczną - 0-230V. A co do dystrybucji... skrzynka rozdzielcza i odchodzące od niej kanały zakończone anemostatem, miękkie by było cicho i dobrane średnicą do centrali ! Suma pól przekrojów kanałów powinna być taka jak pole powierzchni kanału głównego ! Optymalne prędkości powietrza to podstawa projektowania! Optymalna prędkość w kanałach to najcichsze przepływy, z najmniejszymi stratami ciepła i optymalnymi kosztami instalacji!
OPTYMALNY ( słownik ) najlepsze w danych warunkach. A te warunki to 20 m3/h na osobę ...
Link do komentarza
Cytat

Absolutnie nie sugeruję, że może Pan źle radzić - ale mam projekt firmy która ma mi wykonać wentylację, i po prostu zakładam, że chce to zrobić dobrze...



I tu tkwi cała mądrość – w projekcie.
Mając projekt, można dyskutować, zmieniać, pytać , zamieniać itp. – aż do skutku – czyli zamierzonego efektu.

Dlatego wykonanie projektu, przed zakupem centrali i materiałów, oraz przed wykonaniem instalacji, a jeszcze wykonanie tego na etapie projektowania budynku – uważam za niezbędne.

Natomiast bazowanie, na zapewnieniu instalatora „będzie Pan zadowolony, bo mam 21 lat praktyki” – uważam za zbyt duże ryzyko.
Link do komentarza
Cytat

I tu tkwi cała mądrość – w projekcie.
Mając projekt, można dyskutować, zmieniać, pytać , zamieniać itp. – aż do skutku – czyli zamierzonego efektu.

Dlatego wykonanie projektu, przed zakupem centrali i materiałów, oraz przed wykonaniem instalacji, a jeszcze wykonanie tego na etapie projektowania budynku – uważam za niezbędne.

Natomiast bazowanie, na zapewnieniu instalatora „będzie Pan zadowolony, bo mam 21 lat praktyki” – uważam za zbyt duże ryzyko.


To może Pan pokazać jeden dobry projekt?
Link do komentarza
Cytat

Umpfff ... icon_confused.gif Czyli to nie będzie działać prawidłowo ?


Tego typu instalacje wykonuje się miękkimi kanałami i na skrzynce rozdzielczej. Jeden kanał jeden anemostat - i średnice max 80mm.
A komentarzami Panów nie zajmujących się tymi sprawami nie ma co się przejmować. Nawet komuś radzili powietrze ciepłe, wilgotne i „zepsute” przez spiżarkę wyciągać!
!

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Tego rodzaju instalacje, można wykonać jednym i drugim sposobem – przy czym, przy tym drugim (tójniki) , należy choć pobieżnie znać mechanikę (fizykę) cieczy.

Wszystko można wykonać na dwa sposoby… dobrze i źle. Przecież widać z daleka, po przekrojach i instalacji, że projektant nie zna fizyki.
Dospel robił na trójnikach... robi na skrzynkach - doświadczenie jakie przeprowdził konstruktor dospela ( byłem świadkiem)- kanał 200mm 20mb i trójniki ( 100tki)w równych odstępach . Przy 100m3/h prawie wszystko idzie pierwszym kanałem 80 drugim 20... przy 200m3/h - pierwszy kanał zasysa na ostatnim jest 110m3/h ... Pomierzono bo na końcach wszystkich kanałów były identyczne przyrządy, w warunkach domowych nawet pomierzyć się nie da .

Skoro można na dwa sposoby - to proszę mi napisać dlaczego nie ma projektów na skrzynce i miękkich kanałach z optymalnymi ( najlepszymi podręcznikowo) prędkościami w kanałach?
Link do komentarza
A moim zdaniem z tych dwóch osób, jedna zna i rozumie fizykę a druga niekoniecznie.
Projektant zna – choćby patrząc tylko na kierunek i kąt tych trójników (w tym trójników redukcyjnych). icon_biggrin.gif


Po co po próżnicy dyskutować. Nie lepiej na rzutu nanieść swoje rozwiązanie w tym zakresie?

Czy istnieją projekty na skrzynkach rozprężnych – ależ oczywiście, że tak – zwłaszcza w domach parterowych.

Czy w tym, omawianym przypadku, rozwiązanie oparte tylko na skrzynkach rozprężnych, będzie optymalne – nie sądzę.
Link do komentarza

Cytat

A moim zdaniem z tych dwóch osób, jedna zna i rozumie fizykę a druga niekoniecznie.
Projektant zna – choćby patrząc tylko na kierunek i kąt tych trójników (w tym trójników redukcyjnych). icon_biggrin.gif


Zupełnie ten "projektant" nie zna fizyki, choćby patrząc na przekroje i trójniki umieszczone szeregowo.
Ale mniejsza o to - Czy wie Pan dlaczego nie ma projektów ze skrzynkami i jednym anemostatem na jednym kanale - choć tak zaleca zehnder dospel, viessmann, elge...
Link do komentarza
Moja wcześniejsza uwaga, że zaproponowano zbyt dużą centralę, ma swoje „odbicie” również w projekcie, który wykonano pod tą zbyt dużą centralę.

Sam projekt, przy przyjętym założeniu wymian (zbyt dużych,) dla tego domu, można określić mianem co najmniej poprawnego.

Natomiast, raczej nie ryzykowałbym, zastosowanie do tego projektu, centrali o niższej wydajności.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Jeden kanał jeden anemostat - i średnice max 80mm.


No nie tak bardzo jeden kanał,jeden anemostat(chociaż wiem o co chodzi).W Tuboflex-ie są dwa kanały i jeden anemostat.
Tak poza tym,coraz bardziej przekonuje się do giętkich kanałów i skrzynek rozprężnych i taka będzie moja instalacja,śr 75mm.
Brak obrazka
Link do komentarza
Cytat

Moja wcześniejsza uwaga, że zaproponowano zbyt dużą centralę, ma swoje „odbicie” również w projekcie, który wykonano pod tą zbyt dużą centralę.

Sam projekt, przy przyjętym założeniu wymian (zbyt dużych,) dla tego domu, można określić mianem co najmniej poprawnego.

Natomiast, raczej nie ryzykowałbym, zastosowanie do tego projektu, centrali o niższej wydajności.



Czyli ta centrala będzie musiała chodzić "pełną parą", żeby do najdalszych pomieszczeń doszło świeże powietrze ? No niezbyt mnie to zachwyca... icon_confused.gif
Link do komentarza
Cytat

Czyli ta centrala będzie musiała chodzić "pełną parą", żeby do najdalszych pomieszczeń doszło świeże powietrze ? No niezbyt mnie to zachwyca... icon_confused.gif


Nie będzie chodzić pełną parą, bo kanały na "projekcie" wygenerują szumy, które w nocy będą nie do zniesienia. Podobnie jak suchość śluzówek podczas (jak się uda ) snu.
Panie bajbaga, gościu to narysował z komputera " na nosa" gwarantuję Panu, że nic nie liczył! Skoro przewymiarował urządzenie to się na tym nie zna.
Czy może Pan wreszcie odpowiedzieć na pytanie - dlaczego nie ma projektów na skrzynkach rozdzielczych - skoro ( jak Pan uważa) "można i tak i tak"?
Czy Pan uważa, że podane w podręcznikach optymalne ( najlepsze ) prędkości powietrza w kanałach to bzdura nie warta uwagi projektanta?


Cytat

No nie tak bardzo jeden kanał,jeden anemostat(chociaż wiem o co chodzi).W Tuboflex-ie są dwa kanały i jeden anemostat.
Tak poza tym,coraz bardziej przekonuje się do giętkich kanałów i skrzynek rozprężnych i taka będzie moja instalacja,śr 75mm.
Brak obrazka


Powietrze poniżej 2 m/sek. w okrągłych kanałach zaczyna przy ściankach płynąć turbulentnie, narasta to wraz ze spadkiem prędkości. Może się zdarzyć, że jakiś element instalacji ( zwłaszcza przy wieloelementowej instalacji ze sztywnych kanałów ) będzie w częstotliwości rezonansowej i dudnienie gotowe! Stąd dwa kanały a nie jeden większy.
Link do komentarza
Napisałem dość zrozumiale - tak sadzę:

Cytat

Po co po próżnicy dyskutować. Nie lepiej na rzutu nanieść swoje rozwiązanie w tym zakresie?

Czy istnieją projekty na skrzynkach rozprężnych – ależ oczywiście, że tak – zwłaszcza w domach parterowych.

Czy w tym, omawianym przypadku, rozwiązanie oparte tylko na skrzynkach rozprężnych, będzie optymalne – nie sądzę.




Skoro Pan twierdzi inaczej - niech Pan na tych rzutach narysuje prawidłowy sposób instalacji WM dla tego domu.
Będzie to o tyle ciekawe, …że nie publikował Pan nigdzie i nigdy, swoich konkretnych rozwiązań w zakresie takich projektów – a zainstalował pan tysiące WM.

Poleciał Pan sobie równo po tym projekcie i jego twórcy – to może teraz kolej na własny, aby pokazać wszem i wobec, że potrafi Pan przekuć w czyn swoje rozważania.

Cytat

Sam projekt, przy przyjętym założeniu wymian (zbyt dużych,) dla tego domu, można określić mianem co najmniej poprawnego.
Natomiast, raczej nie ryzykowałbym, zastosowanie do tego projektu, centrali o niższej wydajności.




Podtrzymuje co napisałem w tym zakresie.
Chętnie zapoznam się z Pańską wersją rozwiązania dla tego konkretnego budynku.
Link do komentarza
Cytat

Widział Pan to?

I mają piętra do dobrej wentylacji? Czy w domu piętrowym są inne zasady?



Widziałem, sam też doradzałem, po części takie rozwiązania. Skrzynki rozprężne są stosowane od zawsze.
W domu piętrowym jednak panują trochę inne zasady – choćby (techniczne) w rozprowadzeniu instalacji. Nieużytkowe poddasze daje więcej możliwości instalacyjnych.

Czekam na ten projekt dla tego budynku (3 kondygnacje) w całości oparty na skrzynkach rozprężnych.
Link do komentarza
Cytat

Widziałem, sam też doradzałem, po części takie rozwiązania. Skrzynki rozprężne są stosowane od zawsze.
W domu piętrowym jednak panują trochę inne zasady – choćby (techniczne) w rozprowadzeniu instalacji. Nieużytkowe poddasze daje więcej możliwości instalacyjnych.

Czekam na ten projekt dla tego budynku (3 kondygnacje) w całości oparty na skrzynkach rozprężnych.


Nie pytam, czy widział Pan instalacje a projekt? Może Pan coś takiego pokazać gdzie jest. Nie chodzi mi o mój - bo ja nie projektuję. Instalacji na skrzynce się nie projektuje. Liczy się średnice kanałów od skrzynki na podstawie minimum i maksimum centrali oraz optymalnych prędkości powietrza.
Proszę pokazać lub napisać kto zrobił projekt wykonawczy instalacji na skrzynce rozdzielczej i miękkich kanałach.
Link do komentarza
Cytat

Nie chodzi mi o mój - bo ja nie projektuję. Instalacji na skrzynce się nie projektuje.




To w zasadzie wyjaśnia sprawę i czyni dalszą dyskusję w tym zakresie zbędną.
Bedzie Pan zadowolony - zamiast projektu.
Do czasu – kiedyś, ktoś, wytoczy Panu sprawę za wykonywanie instalacji niezgodnie z obowiązującymi przepisami – bo kominiarz nie odbierze.

Drodzy inwestorzy – mając na uwadze powyższe, zawsze żądajcie od wykonawców (wszystkich) oświadczenia, że wykonane prace (instalacje) są zgodne (wykonano zgodnie) z obowiązującymi przepisami.
A jak wykonawca bedzie sie migał - służę pomocą prawną.
Link do komentarza
Po co Pan PAJACUJE! Pytam Pana tyle razy, bo tylko dyletant napisze, że można zrobić projekt wykonawczy. Programy są tylko do trójników i sztywnych kanałów. jak naciągacz chce zainkasować 390 zł za "projekt" odwala takie badziewie bez liczenia. Jest Pan szkodnikiem tego forum. Nie posiada Pan nawet podstawowej wiedzy i wentylacji .Pana wzór na sprawność to kpina! Tak jak redukowanie 100m3/h w kanałach 160mm 125 mm... czy wywiew w spiżarni.
Jest Pan zielony w temacie.
Link do komentarza
Cytat

Po co Pan PAJACUJE! Pytam Pana tyle razy, bo tylko dyletant napisze, że można zrobić projekt wykonawczy. Programy są tylko do trójników i sztywnych kanałów. jak naciągacz chce zainkasować 390 zł za "projekt" odwala takie badziewie bez liczenia. Jest Pan szkodnikiem tego forum. Nie posiada Pan nawet podstawowej wiedzy i wentylacji .Pana wzór na sprawność to kpina! Tak jak redukowanie 100m3/h w kanałach 160mm 125 mm... czy wywiew w spiżarni.
Jest Pan zielony w temacie.




Chyba zacznę studiować kulturę i sztukę .
Link do komentarza
Cytat

Instalacji na skrzynce się nie projektuje.



Hmm... Ale jako inwestor to ja np. chciałbym wiedzieć przed montażem, jak i gdzie będzie przebiegać taka instalacja icon_confused.gif Chyba można wcześniej zrobić choćby prosty schemat ? Dla doświadczonego wykonawcy to raczej nie powinien być problem ... A nie wyobrażam sobie, że montaż takiej instalacji odbędzie się na zasadzie pokazywania w trakcie wykonywania palcem - o,tu dziura, a tu puścimy 3 metry przewodu itd icon_smile.gif Edytowano przez Pępuś (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Hmm... Ale jako inwestor to ja np. chciałbym wiedzieć przed montażem, jak i gdzie będzie przebiegać taka instalacja icon_confused.gif Chyba można wcześniej zrobić choćby prosty schemat ? Dla doświadczonego wykonawcy to raczej nie powinien być problem ...




Bo widzisz, Ty reprezentujesz typ inwestora świadomego, który domyśla się co to jest projekt wykonawczy.
Zapewne domyślasz się również, że aby obliczyć WM opartą na skrzynkach rozprężnych, nie potrzeba obliczeń wykonanych przez program komputerowy.
Wiesz także, ze nie potrzeba jakiegoś wysublimowanego i specjalistycznego programu komputerowego, aby na projekt nanieść kilka kresek z opisem.
Zapewne interesuje Cię ile powietrza będzie dostarczane lub usuwane z poszczególnych pomieszczeń.
Nie chcesz mieć także, ewentualnych, kłopotów przy odbiorze budynku.
Link do komentarza
Cytat

Hmm... Ale jako inwestor to ja np. chciałbym wiedzieć przed montażem, jak i gdzie będzie przebiegać taka instalacja icon_confused.gif Chyba można wcześniej zrobić choćby prosty schemat ? Dla doświadczonego wykonawcy to raczej nie powinien być problem ... A nie wyobrażam sobie, że montaż takiej instalacji odbędzie się na zasadzie pokazywania w trakcie wykonywania palcem - o,tu dziura, a tu puścimy 3 metry przewodu itd icon_smile.gif


Czy mając omawiany "projekt" Pan wie jak będzie działać wentylacja? Czy Pan wie, że nie dość, ze jest źle zaprojektowana, to jeszcze wbrew obowiązującym przepisom i wiedzy. Wie Pan dlaczego?
Otóż nie ma w bibliotekach podstawowych programów komputerowych skrzynek i miękkich kanałów. „Projektant” wrzucił rzuty, naniósł na to najprostszą wentylacje – bez żadnego liczenia! A inny pseudonaukowiec go broni i próbuje w infantylny sposób uzasadnić, że tam coś było liczone ( poza kasą)
Zróbmy więc test wiedzy projektanta i bajbagi
Czy może Pan, Panie Pepuś sam poprosić wspomnianego „projektanta” by naniósł na rzuty domu wentylację wykonaną na skrzynce gdzie na każdym kanale (miękkim) jest jeden anemostat. Średnica kanałów, by przepływy były optymalne a straty najmniejsze, ma być wyliczona z podręcznika... minimum 2 m/sek. maksimum 5 m/sek.
Szanowny „fachowiec” bajbaga – napisał, że są to ( skrzynka i trójniki miękkie i sztywne kanały) opcjonalne rozwiązania – więc jeżeli tak – to powinno się udać. Ja twierdzę, że projektant nie będzie tego umiał zrobić, a skoro nie będzie umiał – to Panu odpowie: tak się nie robi wentylacji !
Link do komentarza
eee tam
zróbmy test pana fACHOWCA TB
wyjaśnij pan to łopatologicznie, albo przestań pan pierd..ić
a najlepiej zaproponuj pan rozwiązanie techniczne, poprawne wg pana
raz zostań pan altruistą, bądź odejdź pan w nie(od)byt

w doopie mam te dywagacje, strzel pan projekcik do tego konkretnego tematu
skoro instalacja jest taka tania, to tym bardziej projekcik nie powinien kosztować

"pytam', "zróbmy test", "odpowiedz pan", itp itd
do wyrzygania

albo konkrety, albo sp...
Link do komentarza
.....
i duplomatycznie miszczunio zniknął
mnie ignoruje
więcej pary ładuje w konfabulacje i wykłady łysenkowej niefizyki budowli, niż konkrety


ale proście go o szczegóły, domagajcie się nich, żądajcie konkretów
a jeżeli nie, to odgryźcie se te paluchy, które klikają na pomocna porada w wykonaniu TB
XXXX

autocenzura
róbta co chceta palcami, ale zawsze będzie miało to jakieś konsekwencje
Link do komentarza
Cytat

Czy może Pan, Panie Pepuś sam poprosić wspomnianego „projektanta” by naniósł na rzuty domu wentylację wykonaną na skrzynce gdzie na każdym kanale (miękkim) jest jeden anemostat. Średnica kanałów, by przepływy były optymalne a straty najmniejsze, ma być wyliczona z podręcznika... minimum 2 m/sek. maksimum 5 m/sek.



Pewnie mógłbym, tylko z pewnością wiązałoby się to z dodatkową zapłatą icon_smile.gif Nikt nie będzie pracował za darmo, a opcję na sztywnych kanałach wybrałem sam, przed wykonaniem tego projektu. Po prostu takie rozwiązanie wydało mi się trwalsze i solidniejsze, a możliwość wyczyszczenia mechanicznego też jest wg mnie zaletą (ja wiem, że po 15 latach ponoć "nic" tam nie ma, ale co będzie np. za ... 50? (trzeba myśleć o przyszłych pokoleniach icon_wink.gif ).

P.S. Też się przychylam do tego co napisali Barbossa i Bajbaga - Pański opis lub choćby odręczny schemat, wskazujący jak powinna wyglądać taka instalacja, ale na miękkich przewodach i skrzynkach wiele by wniosło do sprawy ... Poza tym niezbyt rozumiem - skoro, jak Pan pisze, nie wykonuje się projektu takiej instalacji, , to w jaki sposób instalator ją wykonuje - nie patrząc nawet w projekt ? icon_eek.gif Po prostu wchodzi na montaż i od razu przystępuje do dzieła, nie rozrysowując choćby szkicu instalacji? icon_rolleyes.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
    • Dopiero za dwa miesiące będą kopane traktor bardzo duży co pole obok orał jeździł po niej cięższy od kopary i dobrze się trzyma 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...