Skocz do zawartości

Kominek w 3 pietrowym bloku


Recommended Posts

Zwracam się z prośbą o pomoc w wyjaśnienia trochę zawiłego tematu. Czy jesteście wstanie udzielić mi informacji, czy mogę zainstalować kominek w mieszkaniu 80m kw, które znajduję się w budynku 12 rodzinnym. Jest to blok 3 piętrowy z poddaszem i garażem.
Według prawa budowlanego kominki można instalować tylko w budynkach niskich wielorodzinnych do 12 m lub do 4 kondygnacji. Więc w przypadku naszego budynku jedna ustawa wyklucza drugą. Podobnież w takich przypadkach potrzebne są zezwolenia, jednak mam problem z ustaleniem czyje. Developer zezwala na instalacje komina, kominiarz i firmy, które zajmują się instalacją kominów, też nie widzą problemu.

Czy jesteście wstanie powiedzieć, czy mogę i jeśli tak to co należy spełnić, aby ten kominek móc zainstalować?
Link do komentarza
Ustawa o warunkach technicznych budowli wyraźnie określa, że kominki z otwartym paleniskiem lub z wkładem kominkowym można instalować w budynkach mieszkalnych, niskich wielorodzinnych o wysokokości do 4 kondygnacji nadziemnych włącznie. Jesli garaż nie "wystaje" ponad pozim gruntu wiecej niż o połowę swojej wysokości to z opisu wynika że dom ma 4 kondygnacje więc można w nim zamontować kominek. Oczywiście jego instalacja będzie możliwa jeśli w pomieszczeniu znajdują się odpowiednie kanały dymowy i wentylacyjny oraz zapewnionu będzie dopływ powietrza zewnętrznego w ilosci nie mniejszej niż 10 m3/h na kazdy kW mocy nominalnej kominka. Formalnie, konieczne będzie uzyskanie pisemnej zgody właściciela budynku, oraz protokół odbioru kominiarskiego zamontowanego kominka i kanałów dymowych.
Link do komentarza
Uprzejmie dziękuje za informacje. Niestety garaz wystaje ponad połowe nad ziemią i z tego co mówi kierownik budowy stanowi kondyknaje tak samo jak i poddasze, wiec wyglada, że budynek w sumie ma 6 kondygnacji. Co w takim przypadku, czy istnięją jakieś zezwolenia do uzyskania, które pozwolą na budowe kominka?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...