Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Józef Motyka

Przygotowanie podłoża pod deski dębowe

Recommended Posts

Mam dylemat. Jaki rodzaj podłoża pod deski dębowe układane na pióro-wpust z czterech stron sprawdza się. Deski dębowe o wmiarach: 20 x 110 x 450 - 950 mm zamierzam ułożyć w salonie i holu około 30 m kw. Pomieszczenia znajdują się na parterze nad stropem piwnicy częściowo ogrzewanej (kotłownia . pralnia +12 st). Do dyspozycji mam 10 cm wysokości posadzki Rozważam dwa warianty:
1. Wykonanie podłogi pływającej z izolacją przeciwwodną a na to styropian 3 cm i jastrych betonowy z plastyfikatorem i siatką wzmacniającą 5 cm i na to właściwa podłoga z desek dębowych układana na klej poliuretanowo-epoksydowy.
2. Wykonanie posadzki na sucho na legarach z wypełnieniem wełną mineralną (kub styropianem ?) i ułożenie folii paroprzepuszczalnej, a na legary płyty OSB 22. Na płytach OSB przyklejanie lub przybicie desek dębowych.
Która z tych metod jest poprawna, a która tańsza i czy można to wykonać samodzielnie?
Pozdrawiam
JM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Oba warianty powinny zdać egzamin. Pierwszy: raczej tańszy i pewniejszy ale trzeba czekać na wyschnięcie posadzki (poniżej 3% wilgotności) a posadzka musi być bardzo twarda(nie do zdarcia) Radziłbym jeszcze ją zagruntować. Drugi: szybszy ale trudniejszy do wykonania(większe ryzyko). Cała konstrukcja musi być solidnie zamocowana (trzeba pamiętać że drewno zmienia swoje wymiary zależnie od wilgotności, nie należy lekceważyć jego siły). Klepki kleić prostopadle do legarów żeby zapobiec powstawaniu fal między legarami. Legary powinny być dostatecznie gęsto aby płyta się nie uginała. Co do wykonania to wszystko da się zrobić samemu icon_wink.gif Ale cyklinowanie jest dość trudne a i trzeba mieć cykliniarkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziękuję za wyjaśnienie. Wykonam podłogę pływającą. Jako izolacji dźwiękochłonnej i termicznej użyję płyt ze styropianu elastycznego 33/30 mm, a jastrych wykonam z użyciem plastyfikatora jak do ogrzewania podłogowego. Ponieważ pomieszczenie salonu ma wieksze wymiary a warstwa jastrychu wynosić będzie 4,5 -5 cm wskazanym będzie zastosowanie siatki metalowej przeciwprężnej do jastrychu. Po wykonania tych prac mam zamiar odczekać 2-3 miesiace z układaniem desek parkietowych. Rozumiem że gruntowanie podłoża wykonam na wyschnietym jastrychu.
Pozdrawiam
JM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ogrzewanie piwnicy i pokoju przy braku izolacji będzie drogie. Więcej tam ucieka ciepła niż dachem. Więc przerób co się da i daj 30 cm wełny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niestety nie mogę wykonać tak grubej izolacji z powodów oczywistych - mam do dyspozycji 10 cm na całą posadzkę wraz z izolacją. Inaczej musiałbym zmniejszyć pomieszczenia do wysokości 230 cm, a to już nie jest możliwe. Strop nad piwnicą jest ceramiczny FERT 45. Całość podpiwniczenia jest izolowana styropianem 6 cm w ścianach 3-warstwowych i w pdłodze piwnicy. W piwnicy jest kotłownia z kotłem gazowym i grzejniki w 2 największych pomieszczeniach. Mam możliwość położenia dodatkowej izolacji termicznej na stropie piwnicy (wysokość pomieszczeń 220 cm). Jest ograniczenie tylko w przypadku kotłowni wysokość musi być 220 cm.
Zrobić dodatkowe docieplenie mogę już w trakcie eksploatacji budynku.
Pozdrawiam
JM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Podłogi z desek na legarach najlepiej jest wykonywać w tradycyjny sposób tzn. najpierw układa się legary a później przybija się do nich deski. I takiej metody radzę się trzymać. Pod legarami izolacja przeciwwilgociowa (folia lub papa) i akustyczna (można pod legary ułożyć miękką płytę pilśniową), między legarami wełna mineralna. Między deskami a ścianą powinna być przerwa ok. 1 cm. icon_mrgreen.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie przyklejenie parkietu do betonowego jastrychu. Jastrych powinien być oddylatowany od ścian i innych stałych elementów domu np. paskami styropianu gr. ok. 2 cm. Do klejenia należy używać materiałów jednej firmy (gruntownik i klej) gdyż tylko wtedy uzyskuje się dobre zamocowanie klepek do podłoża. Oczywiscie bardzo ważne jest wystarczające wyschnięcie betonowego jastrychu, którego wilgotność nie może przekraczać 3%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mr. Green Autor tego postu pomylił pojęcia "deski i parkiet" (patrz na wymiary). Ciężko mu będzie wykonać według twojej rady icon_wink.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Fakt, ale zaczęło się od pytania jak montować deski dębowe.
Oczywiście paneli podłogowych (w różnych odmianach) nie przybija się do legarów lecz układa jako podłogę pływającą. icon_mrgreen.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziękuję wszystkim za poradę.
Zastanawiam sie jeszcze nad ewentualną zamianą desek parkietowych na deskę barlinecką. Czy sprawdza sie w eksploatacji i czy można ją kłaść jako podłoga pływająca na macie korkowej bez kleju. Prosze o wypowiedź również osoby które mają u siebie podłogę z deski barlineckiej.
Pozdrawiam
JM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie ma problemu. icon_smile.gif Można kłaść jako pływającą na macie korkowej (chyba że jest ogrzewanie podłogowe, wtedy na tekturze falistej). Szybko. łatwo i przyjemnie. icon_biggrin.gif I na ogół taniej (nie licząc swojej robocizny)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Jakaś ekipa do remontu mieszkania? https://zleca.pl/zlecenie/remont-mieszkania-krakow-1573477895
  • 1. "zbyt masywny" - wrażenie subiektywne. "Wrażenie zwalistości" dla kogoś innego będzie  "wrażeniem solidności, związania z podłożem, organiczności" . 2. Kolumny - kto powiedział że mają być wg jakiegoś wzorca. Architekt swoje wymyślił i tyle. Nie słyszałem o obowiązku - nawet estetycznym - trzymania się wzorca - poza konserwacją. 3. Garaż zaburza proporcje ? Najwyżej brama, bo z zewnątrznie widać, co tam jest - można się jedynie domyślić. A proporcja to rzecz subiektywna. Jednemu pasi, innemu nie. Nie do udowodnienia przy braku konkretnego stylu, a nawet wtedy rzadko. 4. Może chodziło o taki kontrast - kontrast jako środek artystyczny    Ja cię szanuję Elfir, jak wiesz - ale wszystkie twoje uwagi powinny się zaczynać: "Jak dla mnie", albo "mój smak mówi mi, że"... Bo to wszystko miesci się w granicach gustu i smaku osobistego, nie zadekretowanego niczym pewnym.  I dlatego nie mogą one być traktowane jako konkretny zarzut udokumentowany sprzecznością z prawem lub nawet ogólnie przyjetymi zasadami, tylko jako opis twego osobistego wrażenia. Co wcale nie osłabia wartości twej opinii - ale pozostaje tylko twą opinią. Zaokrąglę - opinią opartą o twój smak i gust  ja bym oczywiście brał go pod uwagę, ale pewnie nie mam identycznego
  • Zrób tak jak przewiduje projekt. Po pierwsze, zmieniając miejsce musisz zrobić nowy projekt, po drugie  masz krótsza drogę do rozprowadzenie wody gdy umieścisz licznik w kotłowni. Nie widzę sensownego uzasadnienia zmiany punktu wpuszczenia wody do domu.
  • Twoje ogródki są przeładowane różnej maści kruszywem i krzaki są zbytnio podsypywane korą ....jesteś architektem zieleni ...nie umiesz nic innego wymyślić?? Szkoły poszły na marne ...odstawiasz lipę ....ale to tylko moje zdanie... Więcej czepiać się Ciebie nie będę ...
  • Jeszcze Wam nie zbrzydło to krytykowanie??????!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ileż można klepać jedno i to samo?
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...