Skocz do zawartości

StorkAir ComfoAir 350 ERV entalpiczny


Recommended Posts

Zainteresowałem się zasadą działania tej centrali.

1. Czy ktoś może mi wytłumaczyć jak ta wilgoć przechodzi z jednego na drugi strumień?
2. Co z kwestią bakteryjną?? Czy centrala/kanały nie stają się siedliskiem pleśni/grzybów?
3. Czy materiał wymiennika nie wpływa na gorszą sprawność?

Dziękuję za zainteresowanie. Edytowano przez rumia130m (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Zainteresowałem się zasadą działania tej centrali.

1. Czy ktoś może mi wytłumaczyć jak ta wilgoć przechodzi z jednego na drugi strumień?
2. Co z kwestią bakteryjną?? Czy centrala/kanały nie stają się siedliskiem pleśni/grzybów?
3. Czy materiał wymiennika nie wpływa na gorszą sprawność?

Dziękuję za zainteresowanie.


1- W wymiennikach tego typu wilgoć nie przechodzi !
2-Nie - bo nawiew i wywiew są odseparowane, a wilgoć i "syf" jest wyłącznie w wywiewnej części
3- ma ogromny wpływ - znacznie gorsze przewodzenie zastąpione jest 6-7 krotnym zwiększeniem liczby lameli - co powoduje większy opór.
Link do komentarza
Właśnie skończyłem rozmowę z poniższym panem:

Inżynier ds. techniczno-handlowych
mgr inż. Sebastian Skamarski
tel. 609 422 626
s.skamarski@rekuperatory.pl

Uzyskałem następującą odpowiedź:
- wkład jest grubości 0,1mm dzięki temu ma wyższa sprawność niż aluminium,
- materiał to pochodna celulozy nasączony solą aby zapobiec rozwojowi bakterii/grzybów/pleśni,
- wymiennik jest trwalszy od aluminium, trwałość ok 15lat.

Odzysk wilgoci następuje tylko w momentach dużego jej generowania przez dom - gotowanie, kąpiele.
Link do komentarza
Cytat

Panie Brzęczkowski byłbym niezmiernie wdzięczny gdyby zechciał porozmawiać z panem:
Sebastianem Skamarskim - tel. 609 422 626
i ustalić oficjalną wersję odnośnie tego wymiennika.

Nikt lepiej od Pana tego nie zrobi.

Mi można wcisnąć wszystko...


Pisałem i rozmawiałem wielokrotnie z tą firmą.
http://www.recair.nl/files/Documenten/Reca..._RS1_2B0D2B.pdf
Ma Pan ten wymiennik?
Link do komentarza
Cytat

Tu masz, więcej na temat tego wymiennika i to po polsku.
http://wentylacja.com.pl/Wiadomo%C5%9Bci/R...YGRO-32873.html



Czy ty to chociaż przeczytałeś?

"brak konieczności stosowania nagrzewnic wstępnych nawet w ekstremalnie niskich temperaturach,"

"urządzenie wyposażone w unikatowy system antyzamrożeniowy redukujący liczbę obrotów wentylatora nawiewnego - nawet przy największych mrozach zapewnia skuteczną wentylację!"


To kłamstwa i za takie rzeczy powinni wsadzać do pierdla. Ludzie tracą pieniądze i nerwy...
Link do komentarza
Tak mi się nasunęło.
A może ten wentylator nie zatrzymuje temperatura, tylko wilgotność (w związku z wymiennikiem)?
Albo zbiegiem okoliczności oba na raz?
Bo w tych centralach jest czujnik wilgotności ( powinien być) „sterujący” wilgotnością w powietrzu nawiewanym (działa dokładnie tak samo jak ten przeciwzamrożeniowy).


Cytat

Czy ty to chociaż przeczytałeś?



A niby dlaczego zapodałem?
Link do komentarza
Cytat

Tu masz, więcej na temat tego wymiennika i to po polsku.
http://wentylacja.com.pl/Wiadomo%C5%9Bci/R...YGRO-32873.html


Przecież to stek.... wszystkie wymienniki są entalpiczne, Jaki brak kondensatu?
Przecież ten wymiennik jest w centralach francuskich ( np. duolix ) z U Janusza Kopeckiego (folpsystem)
bliźniaczy reku http://www.flopsystem.pl/index.asp?Block=S...mp;kolor=E6F0FA
Link do komentarza
Cytat

Przecież to stek.... wszystkie wymienniki są entalpiczne,



Trochę to naciągana teza, bo w przypadku powietrza, entalpia dotyczy zmiany stanu skupienia wilgoci zawartej w tym powietrzu, a przez metal lub (i) „plastyk” jej "wymiana" raczej wątpliwa.

I gdyby tak było, to nie propagowałby Pan małej wymiany powietrza, ze względów komfortu związanego z wilgotnością powietrza – bo wiadomo, powietrze z zewnątrz (zimą) jest „suche”.

Fakt, że przereklamowane i mniej trwałe.
Link do komentarza
Cytat

Co innego entalpia a co innego przenikacie wilgoci przez lamele. Ale to bez znaczenia- lamela w 160-tce rec air - nie przepuszcza wilgoci.



Akurat ten wymiennik przepuszcza . Dlatego (tak sądzę) taka nazwa, związana z ze zmianą wilgoci w powietrzu nawiewanym. Tak samo trafna jak nazwa „samochód”. Jakoś to coś trzeba było nazwać, to nazwali.

Cytat

a twierdzenie, że wymiennik aluminiowy heatexa nie wytrzyma 15 lat --- to już bezczelność.



A to już chyba nie do mnie – bo nic podobnego nie twierdziłem.
Link do komentarza
Widać ( teraz zrobione zdjęcia) , że gorsze przewodzenie nadrobione jest większym upchaniem lameli, co zwiększa opory.

Cytat

Akurat ten wymiennik przepuszcza . Dlatego (tak sądzę) taka nazwa, związana z ze zmianą wilgoci w powietrzu nawiewanym. Tak samo trafna jak nazwa „samochód”. Jakoś to coś trzeba było nazwać, to nazwali.



A to już chyba nie do mnie – bo nic podobnego nie twierdziłem.


Ten wymiennik w centralach innych firm wilgoci między lamelami nie puszcza.

Inż. z rek... .pl twierdził, że plastik jest trwalszy niż alu i wytrzymuje 15 lat.
Jestem też ciekaw co zrobi klient gdy za 15 lat - takiego nie dokupi?

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
No to tez nie odkrycie Ameryki. icon_biggrin.gif

Przewodność cieplna celulozy, w porównaniu z metalem czy cienkim plastykiem, jest zdecydowanie gorsza.
Tak jak zawsze - to rozwiazanie ma swoje zalety i wady.
Jak je się zna - wybór łatwiejszy i bardziej świadomy.

Cytat

Jestem też ciekaw co zrobi klient gdy za 15 lat - takiego nie dokupi?



A to jest, moim zdaniem, zaleta.
Za 15 lat będą nowe rozwiązania, to sie grata wyrzuci i zainstaluje nówkę – nie będzie szkoda pieniędzy, bo stara centrala jeszcze sprawna, a te nowe są lepsze, wydajniejsze i tańsze w eksploatacji.
Link do komentarza
Cytat

No to tez nie odkrycie Ameryki. icon_biggrin.gif

Przewodność cieplna celulozy, w porównaniu z metalem czy cienkim plastykiem, jest zdecydowanie gorsza.
Tak jak zawsze - to rozwiazanie ma swoje zalety i wady.
Jak je się zna - wybór łatwiejszy i bardziej świadomy.



A to jest, moim zdaniem, zaleta.
Za 15 lat będą nowe rozwiązania, to sie grata wyrzuci i zainstaluje nówkę – nie będzie szkoda pieniędzy, bo stara centrala jeszcze sprawna, a te nowe są lepsze, wydajniejsze i tańsze w eksploatacji.


Może dla Pana 15 lat to dużo, ale ja montuję to od 20... i cały czas spotykam starych klientów - bardzo źle bym się czuł gdybym dziś musiał patrzeć w oczy tym co im montowaliśmy w 95 ' ... i tak co rok teraz wymieniać centrale. Nie ma już wymienników z 95' a centrale dalej chodzą i są lepsze od niektórych dzisiejszych.
Link do komentarza
Cytat

Akurat ten wymiennik przepuszcza . Dlatego (tak sądzę) taka nazwa, związana z ze zmianą wilgoci w powietrzu

entalpia ( w tym przypadku ) to energia zawarta w powietrzu jak i w wodzie którą powietrze domowe zawiera. Odzyskiwanie tej energii z powietrza i kondensacji pary jest i na wymiennikach aluminiowych i nie ma nic wspólnego z przenikaniem wilgoci przez lamele. Tak w uproszczeniu.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Zawsze czytam rzadko sie udzielam, ale w tym temacie aż korci by sie wtrącić. Akurat mam w domu ten reku i jestem zadowolony. Po trzecie zakładam, że reklamuje Pan urzadzenia ze swojej oferty, więc cała reszta jest beee. Czy urzadzenia które Pan sprzedaje maja certyfikat Instytutu Domow Pasywnych? Widzac, to co na zdjęciach to pewnie nie, a Stork Air ma! Jakie sa warunki uzyskania Certyfikatu Pan Brzeczkowski sobie doczyta - pytanie do administratora - Czy można "reklamować" swoja oferte handlową na forum? Pisze Pan o wydajności instalacji i srednicach stosowanych rur... dobrze, że nie jestem z Pana okolicy, bo może i bym trafił w Pańskie rece rozglądając sie za systemem w swoim domu. Wie Pan jaka ilość powietrza przy jakim spreżu i jak długiej instalacji jest Pan w stanie zapewnic tymi swoimi rurkami? Chyba, ze w duzym salonie ma Pan kilkanascie anemostatów, a jaka powinna byc wymiana sugeruja (bo nie obowiazuja) PN. To średnica, to sobie Pan możesz.... itd. chyba, ze jest ich odpowiednio dużo.


Oj widzę,że nick do czegoś zobowiązuje i skądś się wziął icon_wink.gif
Ja jeszcze nie przeczytałem,żeby TB polecał jakąś konkretną centralę wentylacyjną a z tego co widzę powyżej mamy do czynienia z obrońcą (przedstawicielem) Stork Air-a icon_wink.gif Ale jakiś taki niedouczony bo Zehnder,który wypuszcza centrale ComfoAir również robi na giętkich przewodach Zehnder ComfoTube Flex:
http://www.zehnder.pl/comfosystems/InFloor...betonie,72.html
Inni więksi także robią na giętkich "cienkich" kanałach:
TuboFlex
http://www.ned-air.pl/Documenten/TuboFlex/...znych_V1.03.pdf
ValloFlex Rondo
http://www.systemy.instalacyjne.pl/sys_prod09/strony/37.htm
FlexPipe-FRS
http://www.went-dom.pl/strona.php?44075

Ja zamierzam montować wentylację na giętkich kanałach ponieważ widzę zalety tego typu montażu,stop_idiotom zapewniam Cię,że odpowiednia ilość powietrza przepływa przez te rurki(mi wystarczy jeden anemostat na salon 32m.kw-60m3/h przy reku ustawionym na 240m3/h).
Jeśli nie do siebie skierowałeś swój nick to chyba wyliczysz to sobie dokładnie icon_smile.gif
Jeśli nick skierowałeś do siebie to doucz się trochę bo sam certyfikat Instytutu Domow Pasywnych tutaj nie wystarczy icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Zawsze czytam rzadko sie udzielam, ale w tym temacie aż korci by sie wtrącić. Akurat mam w domu ten reku i jestem zadowolony. Pan T. Brzeczkowski ogłosił sie najwiekszym expertem tego forum... a nie umie nawet doczytać. Pan z reku.pl powiedział, że jest to pochodna celulozy, a nie plastik - to po pierwsze. Aluminium jest dobrym przewodnikiem, ale jej sprawność przewodzenia zalezy od grubosci sciany w tym przypadku. By płyta rekuperatora byla trwała musi miec ona odpowiednia grubość - a co za tym idzie skutecznośc przewodzenia. Po trzecie zakładam, że reklamuje Pan urzadzenia ze swojej oferty, więc cała reszta jest beee. Czy urzadzenia które Pan sprzedaje maja certyfikat Instytutu Domow Pasywnych? Widzac, to co na zdjęciach to pewnie nie, a Stork Air ma! Jakie sa warunki uzyskania Certyfikatu Pan Brzeczkowski sobie doczyta - pytanie do administratora - Czy można "reklamować" swoja oferte handlową na forum? Pisze Pan o wydajności instalacji i srednicach stosowanych rur... dobrze, że nie jestem z Pana okolicy, bo może i bym trafił w Pańskie rece rozglądając sie za systemem w swoim domu. Wie Pan jaka ilość powietrza przy jakim spreżu i jak długiej instalacji jest Pan w stanie zapewnic tymi swoimi rurkami? Chyba, ze w duzym salonie ma Pan kilkanascie anemostatów, a jaka powinna byc wymiana sugeruja (bo nie obowiazuja) PN. To średnica, to sobie Pan możesz.... itd. chyba, ze jest ich odpowiednio dużo. Wymiana wilgoci polega na genialnym, bo banalnie prostym zjawisku. Otóz celulozowe scianki nasiakaja a powietrze nadmuchiwane do domu osusza sciane płyty po swojej stronie i tym sposobem wilgoć wraca nam do domu.
kto pyta wstydzi się tylko raz, kto nie pyta wstydzi sie całe zycie... T. Brzeczkosci nie chcialbym Pana urazić, ale jest Pan ignorantem.


Zrobiłem zdjęcia obu wymienników – widać bardzo wyraźnie, * to co napisałem),że gorsze przewodzenie „plastikowej celulozy” jest zastąpione ilością lameli.
- tylko idiota tego nie dostrzeże
Pisanie, ze wymiennik z „plastikowej celulozy” ma trwałość 15 lat i jest trwalszy od aluminiowego to duża bezczelność
-i tylko idiota w to uwierzy
Pisanie, że celuloza ( choć widać, słychać i czuć plastik, choć pali się jak plastik) przepuszcza część wilgoci ale nie przepuszcza bakterii i zarodników grzybów – to zupełna nieznajomość zagadnienia
-i napisze to tylko idiota
I mam pytanie do nie idioty – która centrala nie ma wymiennika entalpicznego ?
Cytat

Entalpia to termodynamiczna funkcja stanu, którą definiuje zależność
:
H=U+pcdot{V}
gdzie U - energia wewnętrzna, p - ciśnienie, V - objętość
Entalpia jest funkcją stanu z której jest dogodnie korzystać przy przemianach prowadzonychpod stałym ciśnieniem dla układów, których objętość może się zmieniać w czasie przemiany.Dla takich przemian zmiana entalpii jaka się w ich czasie
odbywa równa jest ciepłu tych przemian.Przemiany takie są bardzo często spotykane w praktyce (silniki
atmosferyczne, przemianyfazowe, reakcje chemiczne w roztworach, itd, itp.) stąd entalpia jest bardzo często wykorzystywaną funkcją stanu.


Co do kanałów – Przy tego typu instalacja podstawa to
1 szumy
2 straty ciepła
3 koszt montażu
Gdyby Szanowny Pan posiadał wiedzę techniczną to zapewne wiedziałby Pan co to są optymalne prędkości w kanałach ( coś jak auto – ma swój przedział prędkości optymalnych gdzie jedzie najciszej i najmniej pali ) – w podręcznikach i w praktyce prędkość optymalna dla powietrza ( najmniejsze opory i najmniejsze szumy) to od 2 do 5 m/sek.
Gdyby Szanowny Pan wiedział jaką rolę pełni wentylacja domowa – znałby Pan również optymalną ilość powietrza na osobę – oscyluje to w okolicach 20m3/h
Mając taką wiedzę o dane o ilości osób bardzo łatwo jest projektować dystrybucję świeżego powietrza.
Przewymiarowane kanały to:
-Wyższy poziom szumów
-większe straty ciepła
-wyższy i z większymi problemami koszt montażu
Może więc tak robić, ktoś bez wiedzy albo i……
Z jednym muszę się z Szanownym Panem zgodzić – STOP IDIOTOM ( zamiast więc odpowiadać – proszę udać się na szkolenie do Zehnder-a
Link do komentarza
Cytat

Akurat mam w domu ten reku i jestem zadowolony.



I jaki z tego płynie wniosek, a w zasadzie wnioski?
Dla mnie oczywiste jest, że:
1. rumia130m otrzymał wadliwa centralę, lub
2. instalację robił debil, lub
3. Jedno i drugie.



Dorabianie ideologii do tych prostych i oczywistych faktów, uważam za nadinterpretację, niewartą polemiki.
Link do komentarza
Cytat

Oj widzę,że nick do czegoś zobowiązuje i skądś się wziął icon_wink.gif
Ja jeszcze nie przeczytałem,żeby TB polecał jakąś konkretną centralę wentylacyjną a z tego co widzę powyżej mamy do czynienia z obrońcą (przedstawicielem) Stork Air-a icon_wink.gif Ale jakiś taki niedouczony bo Zehnder,który wypuszcza centrale ComfoAir również robi na giętkich przewodach Zehnder ComfoTube Flex:
http://www.zehnder.pl/comfosystems/InFloor...betonie,72.html
Inni więksi także robią na giętkich "cienkich" kanałach:
TuboFlex
http://www.ned-air.pl/Documenten/TuboFlex/...znych_V1.03.pdf
ValloFlex Rondo
http://www.systemy.instalacyjne.pl/sys_prod09/strony/37.htm
FlexPipe-FRS
http://www.went-dom.pl/strona.php?44075

Ja zamierzam montować wentylację na giętkich kanałach ponieważ widzę zalety tego typu montażu,stop_idiotom zapewniam Cię,że odpowiednia ilość powietrza przepływa przez te rurki(mi wystarczy jeden anemostat na salon 32m.kw-60m3/h przy reku ustawionym na 240m3/h).
Jeśli nie do siebie skierowałeś swój nick to chyba wyliczysz to sobie dokładnie icon_smile.gif
Jeśli nick skierowałeś do siebie to doucz się trochę bo sam certyfikat Instytutu Domow Pasywnych tutaj nie wystarczy icon_smile.gif


Widze, ze Pan instalator się odezwał wyszkolony z produktu Zehnder... Czyli ma pewnie dobre warunki handlowe stąd technologia Zehndera jest najlepsza na świecie. A co ma instalatorom Zehnder opowiadać? Że stal jest lepsza niż jej system plastikowy? Szanowny Panie rury to są i giętkie, ale w transporcie na budowę i do czasu zamontowania ich zgodnie z zamysłem producenta tj. zalane w stropie lub w posadzce... Wtedy mają wszystkie cechy kanałów sztywnych. Oj, nie ładnie. Co do kosztów - to rzecz względna. Zależy co przyjmiemy jako kryterię wyceny. Zakładam, że nizsza jest robocizna, bo dostałem kontrofertę na system Zehndera i by osiągnąc parametry (krotności wymiany) dla mojego domu materiał był o kilkadziesiąt!!! procent droższy niż system oparty o rury stalowe. Widzę, ze Arturo72 nie sugeruje się lansowanej teorii, że wyłącznie liczba osób jest istotna, ale także krotność wymiany np. zgodny z PN, bo podał powierzchnię... Co do reklamowania T. Brzęczkowskiego. nie chce mi się teraz szukać w którym dokładnie miejscu, ale podał wymiennik, który jest zamontowany m.in. w jego centralach: http://www.nie-co.pl/index.php?i=2 Edytowano przez stop_idiotom (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Widze, ze Pan instalator się odezwał wyszkolony z produktu Zehnder... Czyli ma pewnie dobre warunki handlowe stąd technologia Zehndera jest najlepsza na świecie. A co ma instalatorom Zehnder opowiadać? Że stal jest lepsza niż jej system plastikowy? Szanowny Panie rury to są i giętkie, ale w transporcie na budowę i do czasu zamontowania ich zgodnie z zamysłem producenta tj. zalane w stropie lub w posadzce... Wtedy mają wszystkie cechy kanałów sztywnych. Oj, nie ładnie. Co do kosztów - to rzecz względna. Zależy co przyjmiemy jako kryterię wyceny. Zakładam, że nizsza jest robocizna, bo dostałem kontrofertę na system Zehndera i by osiągnąc parametry (krotności wymiany) dla mojego domu materiał był o kilkadziesiąt!!! procent droższy niż system oparty o rury stalowe. Widzę, ze Arturo72 nie sugeruje się lansowanej teorii, że wyłącznie liczba osób jest istotna, ale także krotność wymiany np. zgodny z PN, bo podał powierzchnię... Co do reklamowania T. Brzęczkowskiego. nie chce mi się teraz szukać w którym dokładnie miejscu, ale podał wymiennik, który jest zamontowany m.in. w jego centralach: http://www.nie-co.pl/index.php?i=2


Szanowny stopie_idiotów bardzo proszę podać
Cytat

ale także krotność wymiany np. zgodny z PN

PN w której jest krotność wymian w budownictwie jednorodzinnym!
Ponieważ jak słusznie Pan stop… zauważył, montuję centrale z wymiennikiem entalpicznym REC AIR mogę Pana zapewnić, że nie jest on z żadnej celulozy, nie przepuszcza wilgoci między lamelami i ZAMARZA!
Link do komentarza
Cytat

Szanowny Panie rury to są i giętkie, ale w transporcie na budowę i do czasu zamontowania ich zgodnie z zamysłem producenta tj. zalane w stropie lub w posadzce... Wtedy mają wszystkie cechy kanałów sztywnych.


Mistrzostwo świata !!! W tłumieniu szumów też???

Cytat

prosze przprowadzić w domu samodzielnie doświadczenie:
proszę obok sibie postawić dwa rekuperatory: jedne ComfoAir Zehnder ERV (entalpiczny), a obok dowolny np. z wymiennikiem aluminiowym. Obie czerpnie zamotnawać prosze bezpośrednio obok siebie na scianie domu (chrzanić przepisy ) to samo z wyrzutniami.
Pod odpływy skroplin proszę podłożyć menzurki i w danej jednostce czasu zmierzyć ile z tych rekuperatorów wytrąci się wody... wówczas bedziemy mieli odpowiedź co dzieje się z wilgocią w "entalpicznym" rekuperatorze aluminiowym, a co się dzieje z wilgocią w rekuperatorze Zehndera ERV.


Założę się, że Pan tej lekcji nie odrobił! Dlaczego? Bo ja bez doświadczeń i porównań central nie piszę.
Link do komentarza
Cytat

Prędkość zbyt duża też moze generować hałas, takzę w kanale plasikowym na anemostacie. Ależ Pan uparty. UWAGA!!! Kończę dysputę bo to kopanie się z koniem... powiedzmy, zę wygał Pan bo ma Pan więcej czasu. Niestety nei jestem rencistą ani emerytem by siedzieć to i odpowiadać co chwile tylko prowokowany idpisuję na Pana bzdety. To też o czyms mówi, gdyby Pan miał TYLU ZADOWOLONYCH KLIENTÓW TO NIE MAIŁBY PAN CZASU SIEDZIEĆ I CO KILKA MINUT WPISYWAC KOMENTAŻE.

A pro pos regulacji układu... mi instalacje regulowaną specjalnym urzadzeniem i wynik był taki jak zakładany w projekcie. Więc chyba się da, bo jam mam instalację ze stali i z trójnikami.

Jest taka zasada: Im więcej wiesz tym lepiej wiesz jak mało wiesz. A Pan T. Brzeczkowski posiadł (wg. własnej oceny) szczegółową wiedzę w każdej chyba dziedzinie poruszanej na tym forum - przesłedziłem kilka topików by poznać przeciwnika. Nie raz po uszach się Panu dostało, ale widac, że żadnych lekcji Pan nie wyciąga. Biada polscy dyplomowani naukowcy... Sam Pan pisał, że jest praktykiem - gdzieś znalazłem w sieci.


Cytat

Prędkość zbyt duża też moze generować hałas. Ależ Pan uparty. UWAGA!!! Kończę dysputę bo to kopanie się z koniem...

A pro pos regulacji układu... mi instalacje regulowano specjalnym urzadzeniem i wynik był taki jak zakłądany w projekcie. Więc chyba się da bo jam mam instalację ze stali i z trójnikami.

Jest taka zasada: Im więcej wiesz tym lepiej wiesz jak mało wiesz. A Pan T. Brzeczkowski posiadł (wg. własnej oceny) szczegółową wiedzę w każdej chyba dziedzinie poruszanej na tym forum. Biada polscy dyplomowani naukowcy... Sam Pan pisał, że jest praktykiem - gdzieś znalazłem w sieci.


Szanowny stopie idiotów - zbyt duże kanały - to zbyt mała prędkość ( optymalne minimum to 2 m/sek! ) i niskie częstotliwości! i dudnienie!
Cytat

mi instalacje regulowano specjalnym urzadzeniem

Cóż to za tajemnicze urządzenie - nie da się zmierzyć wentylacji na trójnikach - Jak mierzyć stumień na anemostacie - gdy zmieniamy coś na jednym zmienia się stumień na pozostałych ( naczynia połączone ) !
Cytat

Biada polscy dyplomowani naukowcy

Uzasadniam dlaczego tak jest a nie piszę tylko - bo tak ma być.
A w 1990 dyplomowani pisali, że wentylacja mechaniczna nie może być stosowana a z odzyskiem ciepła to już w ogóle idiotyzm.
Dodam Panu jeszcze, że arkę zbudował mało dyplomowany a Tytanika sztab bardzo dyplomowanych.
Link do komentarza
Tytanic został zbudowany ze stali zgodnymi z normami znanymi w tamtych czasach - tam zawiodła elastyczność stali. Gdyby podobne zdarzenie miało miejsce dzisiaj kadłub mógłby wytrzymać na tyle by nie doszło do zatonięcia.
Arka... to pojęcie bilbijne, a więc dla wielu kontrowersyjne... Po drugie piramidy budowali moze ludzie bez dyplonmów Politechnik, ale nie sądzę, ze wiedzą im Pan dorównuje. Popełnia Pan mnóstwo podstawowych błędów - wiedza handlowa wyniesiona ze szkoleń producentów - np. Zehnder - też mi autorytet. Dlaczego wydaje mi się, ze jestem obiektywny? Bo wiem, ze Pana wiedza była weryfikowana w innych miejsca nie zawsze pochlebnie dla Pana. Ja kompleksów nie mam - nie jestem inżynierem, ale trochę poczytałem nim spełniłem mój męski obowiązek. I nie było to forum... MURATORA icon_smile.gif. Pozdrawiam wszystkich., Pana tez Panie TB. Edytowano przez stop_idiotom (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Wiesz co wyglądało podobnie... tuba zintegrowane z nią urzadzenie pomiarowe... określili to hasłem anemometr. Nie wiem czy trudno czy nie, ale na kazdym punkcie wynik był praktycznie identyczny jak zaprojketowany.


Z tym, że balometrem instalacji na trójnikach też się nie zmierzy i anemostatami nie wyreguluje !!! Szanowny stopie_idiotów

Cytat

Panie Brzęczkowski, proszę mnie nie mieszać w swoje wojenki z rekuperatory.pl. Daj Pan sobie siana pod tym wzgledem. To tak prawdziwe, jak to, że to Pan mi moją instalację montował. Po drugie Comfoair, to produkt Zehndera.
Czy Pan jest ograniczony, ze uważa Pan rekuperatory w Polsce montuje tylko Pan, Zehnder i Rek....pl? Pan niech się już nie kompromituje, bo nie potrafi Pan odpowiedzieć na proste pytanie. Jaki przepływ zaprojektuje Pan w kuchni ... i co Pan weźmie pod uwage projektując? Tam znajomość optymalnej prędkości nie wystarczy...


To już koniec ?
Link do komentarza
Cytat

Z tym, że balometrem instalacji na trójnikach też się nie zmierzy i anemostatami nie wyreguluje !!! Szanowny stopie_idiotów


Niech Pan nie zionie jadem tylko czyta kto pisał o balometrze i odnieść się do autora tych słów.
Po drugie na moich plecach wyrównuje Pan rachunki z bliżej nie znanymi mi ludźmi.. Ciekawi mnie fakt, ze oprócz krytyki o pustego podważenia innych wypowiedzi Pan nie mówi o rozwiązaniach, które Pana zdaniem powinny zostać zastosowane, jedyne co Pan pwoiedział to 20m3/os/h. To cała Pana wiedza, no i zakładam, że Pan wie co to anemostat. Zaraz mi się przypomina film z akcji INTERNETOWAJ, jak stary pryk pisze na chacie: "JA 16-LETNIA DŁUGONOGA BLONDYNKA"
Link do komentarza
Cytat

Z tym, że balometrem instalacji na trójnikach też się nie zmierzy i anemostatami nie wyreguluje !!! Szanowny stopie_idiotów



Aż tak rygorystyczne podejście do zagadnienia, nie jest prawidłowe, albowiem można wyregulować w danym pomieszczeniu (co nieraz, rzadko, bo rzadko, bywa konieczne) – jednak zawsze mając na uwadze, że jest to kosztem innych pomieszczeń, co należy uwzględnić w ewentualnej kalkulacji.


A ja czekam na odpowiedź od „stopa” – przy jakich temperaturach zewnętrznych ten wymiennik zamarza (może zamarznąć).
Link do komentarza
Cytat

Aż tak rygorystyczne podejście do zagadnienia, nie jest prawidłowe, albowiem można wyregulować w danym pomieszczeniu (co nieraz, rzadko, bo rzadko, bywa konieczne) – jednak zawsze mając na uwadze, że jest to kosztem innych pomieszczeń, co należy uwzględnić w ewentualnej kalkulacji.


A ja czekam na odpowiedź od „stopa” – przy jakich temperaturach zewnętrznych ten wymiennik zamarza (może zamarznąć).


Wg. mojej wiedzy to zależy m.in.:
prędkości przepływu,
temperatury wewnątrz,
czynników pogodowych na zewnątrz etc.

Kasuję swoje polemiczne posty, bo w stosunku do TB nie mają sensu. Podkusiło mnie by się udzielić a ktoś załatwia swoje prywatne srpawy przy moim udziale. A TEGO NIE ZNOSZĘ. Dodatkowo prócz krytyki nie usłyszałem żadnych pouczających lekcji - tylko ty źle, on źle, oni źle. To troche mało by budować autorytet experta. Ilośc postów nie czyni z nikogo ekspertem... no chyba, ze Pan TB tak uważa.
Link do komentarza
Ten wymiennik to porażka. Wystarczy np. raz zapomnieć o wymianie filtra lub zabrudzi się on sam wcześniej (np. jak latem coś nam zakurzy ulicę przy domu) i już w żaden sposób nie da się go wyczyścić.

PORAŻKA.

"Co bardzo ważne - celuloza, z której w głównej mierze składa się taki wymiennik sprawia, iż nie można go myć ani w inny sposób wyczyścić. Po pewnym czasie straci on swoje właściwości i trzeba będzie go niestety zastąpić nowym."

http://www.klimatyzacja.biz/index.php?id=ar2&id_a=2110

Ja pitolę... Powoli dociera do mnie jak bardzo przepłaciłem za to co otrzymałem. Pomóżcie mi oszacować realny koszt takiej centrali:

- wentylatory 300zł? * 2
- elektronika 1000zł?
- pudło z izolacją 1000zł?
- wymiennik 1000zł?

Czy mogę sądzić, że wszystko ponad 3,5tys. jest dla sprzedawcy zyskiem?

Cytat

3

Ten post edytował stop_idiotom dzisiaj, 09:47




Ups stop_idiotów chyba stracił pracę icon_smile.gif Edytowano przez rumia130m (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ten wymiennik to porażka. Wystarczy np. raz zapomnieć o wymianie filtra lub zabrudzi się on sam wcześniej (np. jak latem coś nam zakurzy ulicę przy domu) i już w żaden sposób nie da się go wyczyścić.

PORAŻKA.

"Co bardzo ważne - celuloza, z której w głównej mierze składa się taki wymiennik sprawia, iż nie można go myć ani w inny sposób wyczyścić. Po pewnym czasie straci on swoje właściwości i trzeba będzie go niestety zastąpić nowym."

http://www.klimatyzacja.biz/index.php?id=ar2&id_a=2110

Ja pitolę... Powoli dociera do mnie jak bardzo przepłaciłem za to co otrzymałem. Pomóżcie mi oszacować realny koszt takiej centrali:

- wentylatory 300zł? * 2
- elektronika 1000zł?
- pudło z izolacją 1000zł?
- wymiennik 1000zł?

Czy mogę sądzić, że wszystko ponad 3,5tys. jest dla sprzedawcy zyskiem?


Rumia, a oczekiwałeś perpetum mobile? To chyba, dobrze że przy centrali tak się dzieje, bo to znaczy, że filtry działają zgodnie z przeznaczeniem, mozesz wziąć rekuperator od T.Brzeczkowskiego i ciekaw jestem czy tam filtry nie będą się zatykać - Panie wystarczy nic nie robić i ZAWSZE będzie działać????
Gdybyś w ten sposób kosztorysował rózne produkty to swój samochód też tak wyceń i cegły na Twój dom, komputer i dostęp do internetu etc. to się dopiero zdziwisz ile co kosztuje. Zakładam, że gdzieś gdzie pracujesz to, to co produkujecie czy zajmujecie się usługą nie jest tyle warte. Może sam jesteś przedsiębiorcą to czy Twoje produkty czy usługi kalkulujesz na podstawie kosztów zakupu? Myślisz ze rekuepratory T. Brzeczkowskiego sa inaczej wyceniane? Edytowano przez stop_idiotom (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Aż tak rygorystyczne podejście do zagadnienia, nie jest prawidłowe, albowiem można wyregulować w danym pomieszczeniu (co nieraz, rzadko, bo rzadko, bywa konieczne) – jednak zawsze mając na uwadze, że jest to kosztem innych pomieszczeń, co należy uwzględnić w ewentualnej kalkulacji.


A ja czekam na odpowiedź od „stopa” – przy jakich temperaturach zewnętrznych ten wymiennik zamarza (może zamarznąć).



1-Balometr ma opory - gdy więc czynimy pomiar znacznie mniej powietrza "idzie" przez trąbkę a więcej na pozostałych anemostatach
2- zmiana szczeliny na jednym anemostacie powoduje zmiany strumienia na innych
3-regulacja szczeliną anemostatu jest z dokładnością do 50 m3/h
Przyjmując, że dajemy 20m3/h na osobę - i uwzględniając 1/2/3 nie jest możliwa regulacja takiego układu - a jeżeli ktoś to Szanownemu stopowi_idiotów robił to albo się nie zna albo Go naciągnął

W interesującej nas centrali zaczyna zamarzać przy 20 st. c 40% ww i -5 st. C


Cytat

Rumia, a oczekiwałeś perpetum mobile? To chyba, dobrze że przy centrali tak się dzieje, bo to znaczy, że filtry działają zgodnie z przeznaczeniem, mozesz wziąć rekuperator od T.Brzeczkowskiego i ciekaw jestem czy tam filtry nie będą się zatykać - Panie wystarczy nic nie robić i ZAWSZE będzie działać????
Gdybyś w ten sposób kosztorysował rózne produkty to swój samochód też tak wyceń i cegły na Twój dom, komputer i dostęp do internetu etc. to się dopiero zdziwisz ile co kosztuje. Zakładam, że gdzieś gdzie pracujesz to, to co produkujecie czy zajmujecie się usługą nie jest tyle warte. Może sam jesteś przedsiębiorcą to czy Twoje produkty czy usługi kalkulujesz na podstawie kosztów zakupu? Myślisz ze rekuepratory T. Brzeczkowskiego sa inaczej wyceniane?


Szanowny Panie - wymiana filtrów "3" to koszt 5 zł "5" to 15 zł. Aluminiowy wymiennik ma łatwe w myciu lamele a nie zagrzybioną ( co może Pan sprawdzić) celulozę. Poza tym ma mniejsze opory. W centrali opisywanej zastosowano wentylatory o bardzo wysokich obrotach - i mimo, ze są to nowoczesne jednostki biorą prawie 120W . W centrali z alu wymiennikiem wentylatory tej samej firmy o średnicy 5mm większej i szersze biorą 155W przy 650m3/h i są cichsze !
Link do komentarza
Cytat

Rumia, a oczekiwałeś perpetum mobile? To chyba, dobrze że przy centrali tak się dzieje, bo to znaczy, że filtry działają zgodnie z przeznaczeniem



Pan kpi czy jest pan idiotą? Każdy głupi woli mieć centralę odporną na przedwczesne zabrudzenie. W przypadku tego wymiennika skutkuje to jego (bardzo kosztowną!!!) wymianą. Edytowano przez rumia130m (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ten wymiennik to porażka. Wystarczy np. raz zapomnieć o wymianie filtra lub zabrudzi się on sam wcześniej (np. jak latem coś nam zakurzy ulicę przy domu) i już w żaden sposób nie da się go wyczyścić.

PORAŻKA.

"Co bardzo ważne - celuloza, z której w głównej mierze składa się taki wymiennik sprawia, iż nie można go myć ani w inny sposób wyczyścić. Po pewnym czasie straci on swoje właściwości i trzeba będzie go niestety zastąpić nowym."

http://www.klimatyzacja.biz/index.php?id=ar2&id_a=2110

Ja pitolę... Powoli dociera do mnie jak bardzo przepłaciłem za to co otrzymałem. Pomóżcie mi oszacować realny koszt takiej centrali:

- wentylatory 300zł? * 2
- elektronika 1000zł?
- pudło z izolacją 1000zł?
- wymiennik 1000zł?

Czy mogę sądzić, że wszystko ponad 3,5tys. jest dla sprzedawcy zyskiem?



dokładnie :
Obudowa kpl. 606
Wymiennik 214
Wentylatory R3G220 EBM 894
Dysza wentylatora 528
Sterowanie 468
suma brutto 2710 brutto
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...