Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Co potrzeba do ROZPOCZĘCIA robót budowlanych ?


Recommended Posts

Jako, że na wiosnę ruszam z budową tak teraz głowię się nad sprzętem jaki będę potrzebował. Mile widziane wszelkie uwagi od osób, które pracowały danym sprzętem na swoich placach bojowych icon_smile.gif także mile widziane narzędzia o których forumowicze zamarzyli sobie i żałowali że wcześniej nie kupili. Jakie narzędzia ręczne, elektronarzędzia typu pilarki, wiertarki, wciągarki, poziomice przydadzą się na długi czas, a czego nie warto kupować a warto pomyśleć o wynajęciu.
Z uwagi na wręcz niesamowitą ilość produktów mile widziany byłby link do danego urządzenia - najlepiej nie z aukcji allegro - coby go dłużej można było widzieć.

Na razie będę tyczył budynek i myślę o czymś takim:
- Dalmierz Bosch DLE 70 DALMIERZ LASEROWY DO 70 M do wytyczania budynku
- DEWALT Poziomica laserowa 4 wiązki DW087K + GRATIS Statyw

Czy to ma sens ? Bladego pojęcia nie mam icon_smile.gif
, chciałem wyznaczyć budynek potem linię poziomą do murowania ścian a w przyszłości do ustawiania linii do położenia glazury..
Równie dobrze może mi wystarczyć szlaufwaga do złapania poziomu, sznurek i gwoździe, oraz taśma miernicza do 30m icon_smile.gif
Ale generalnie sam będę wszystko robił i wiem ile schodzi czasu z lataniem w tą i z powrotem, a przydałoby się zaoszczędzić czas i przy okazji pieniądze ( za każdym razem muszę na budowę 20km dojechać - więc schodzi czas i paliwo).
Dlatego chętnie sie dowiem w co warto zainwestować icon_smile.gifLink to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Jako, że na wiosnę ruszam z budową tak teraz głowię się nad sprzętem jaki będę potrzebował. Mile widziane wszelkie uwagi od osób, które pracowały danym sprzętem na swoich placach bojowych Array="" style="vertical-align:middle" Array border="0" alt="icon_smile.gif"> także mile widziane narzędzia o których forumowicze zamarzyli sobie i żałowali że wcześniej nie kupili. Jakie narzędzia ręczne, elektronarzędzia typu pilarki, wiertarki, wciągarki, poziomice przydadzą się na długi czas, a czego nie warto kupować a warto pomyśleć o wynajęciu.
Z uwagi na wręcz niesamowitą ilość produktów mile widziany byłby link do danego urządzenia - najlepiej nie z aukcji allegro - coby go dłużej można było widzieć.

Na razie będę tyczył budynek i myślę o czymś takim:
- Array="" target="_blank" rel="nofollow">Dalmierz Bosch DLE 70 DALMIERZ LASEROWY DO 70 M do wytyczania budynku
- Array="" target="_blank" rel="nofollow">DEWALT Poziomica laserowa 4 wiązki DW087K + GRATIS Statyw

Czy to ma sens ? Bladego pojęcia nie mam Array="" style="vertical-align:middle" Array border="0" alt="icon_smile.gif">
, chciałem wyznaczyć budynek potem linię poziomą do murowania ścian a w przyszłości do ustawiania linii do położenia glazury..
Równie dobrze może mi wystarczyć szlaufwaga do złapania poziomu, sznurek i gwoździe, oraz taśma miernicza do 30m Array="" style="vertical-align:middle" Array border="0" alt="icon_smile.gif">
Ale generalnie sam będę wszystko robił i wiem ile schodzi czasu z lataniem w tą i z powrotem, a przydałoby się zaoszczędzić czas i przy okazji pieniądze ( za każdym razem muszę na budowę 20km dojechać - więc schodzi czas i paliwo).
Dlatego chętnie sie dowiem w co warto zainwestować Array="" style="vertical-align:middle" Array border="0" alt="icon_smile.gif">Od wytyczania budynku jest geodeta ,on wytycza " zabija łaty drutowe " i robi pierwszy wpis w dzienniku budowy .
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

A niekoniecznie - mogę sam wytyczyć - a geodeta da wpis - jak się człowiek dogada to taniej wyjdzie.
Poza tym prosiłbym pisać tutaj tylko i wyłącznie o narzędziach służących budowie domu. inaczej burdel sie zrobi icon_smile.gifile taniej Cię wyjdzie wytyczenie budynku skoro taki dalmierz kosztuje 579 zł
to raczej nie opłacalne, chyba że będziesz go często wykorzystywał
ale to raczej mało prawdopodobne
poziomica laserowa bardziej będzie przydatna
na pewno piła spalinowa
co linków to zależy o jaki sprzęt Ci chodzi
jeden kupi za 200 zł i będzie zadowolony
inny uznaje tylko stihl, husqvarnę
może zamiast pilarki to kup cyrkularkę
ale to jeżeli Ci będzie potrzebna w przyszłości
wyciąg zrobisz sobie samemu bez potrzeby wydawania kasy na wciągarki, których więcej nie wykorzystasz
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1) Zamierzam sam budować, przy pomocy ojca ( czasami )
2) ekipa zbędna - co samemu zrobię to wiem że zrobione dobrze, albo spartolone ale jednak zrobione icon_smile.gif

A w tym wątku zamysł miałem taki po przemyśleniach:
- zbrojenie - mogę zamówić strzemiona, ale taniej mi wyjdzie jak kupię/zrobię giętarkę i samemu dognę strzemiona, ale by dogiąć trzeba drut pociąć, więc potrzebna ... ( tu się mozecie wykazać icon_smile.gif piła do cięcia metalu/szlifierka kątowa/ brzeszczot ? inne cudo ? A tu tylko chodzi o cięcie drutu.. nie mówię że od razu dokupię wiązarkę do drutu.. ale np taka szlifierka kątowa przyda się na budowie jeszcze ? Pewnie, że się przyda. Mam nadzieję, że wypowiedzą się tutaj osoby, które mają zakończony za sobą pewien etap budowy, czy to zbrojenie ław, stropów, murowanie, tynkowanie, kładzenie więźby itp, itd..
Bez urazy ale pytanie kierowane jest do osób samodzielnie wykonujących powyższe prace, kto robił "tymi ręcoma" ten wie ile to wysiłku kosztowało i na pewno choć raz zamarzył o jakimś fajnym sprzęcie icon_smile.gif

Ja na razie postawiłem budynek gospodarczy i już wiem, że od wiertarki skil do murłat i płatwi lepsza jest stara poczciwa celma, między płami elektrycznymi łańcuchowymi Bosch i Al-Ko nie widziałem specjalnej różnicy ( wycinanie krokwi )
A dalmierz do 50m mogę kupić też tutaj.
Oprócz tyczenia fundamentów, przyda się do tyczenia odległości między krokwiami, wytyczeniem ogrodzenia, podjazdu... tak to mam w teorii.
Wyciągarkę chciałem użyć do wciągania cegieł na poddasze i konstrukcji więźby. Czy się sprawdzi - nie wiem, jakbym był mądry we wszystkim to bym nie musiał się prosić nikogo o porady. Są tutaj osoby dla których kilkaset tysięcy złotych na budowę domu to żaden problem i są tacy, którzy chcą zbudować dom mieszcząc sie w 100 tyś. złotych. W każdym bądź razie podjąłem decyzję o samodzielnym budowaniu domu a do tego potrzebuję sensownych narzędzi. A myślę że informacje uzyskane od Was pomogą też innym. Edytowano przez Draagon (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

A niekoniecznie - mogę sam wytyczyć - a geodeta da wpis - jak się człowiek dogada to taniej wyjdzie.
Poza tym prosiłbym pisać tutaj tylko i wyłącznie o narzędziach służących budowie domu. inaczej burdel sie zrobi Array="" style="vertical-align:middle" Array border="0" alt="icon_smile.gif">Tylko czy ty zrobisz to poprawnie to wytyczenie ?.

A co do narzędzi to dalmierz to raczej zabawka kupił bym raczej miarę 25m,10m,5m, oraz poziomicę laserową chociaż tez można się bez niej obejść.

Szpadle i łopaty na  metalowym trzonku jakieś dobre  poziomice i łaty 1,2m 2,m 2,8m .szlifierka kątowa mała,piła łańcuchowa ,piła tarczowa ,wiertarka ,wkrętarka . W jakiej technologi chcesz budować dom ściany ,stropy ?


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dlaczego nieużyteczny na budowie?

Co do tyczenia - budynek gospodarczy sam wytyczyłem, i jakos stoi - nawet prosto icon_smile.gif, ale ile razy były sznurki zerwane przy przechodzeniu z miarką.. w dodatku ile razy komuś się noga w miarkę zaplątała albo nadepnął ją i pogiął.
Ba jedną miarkę 30m skosił mi dosłownie traktorzysta gdy tyczyłem długość od drogi - on w tym czasie rowy przydrożne kosił i 3m miarki poszło...
dlatego pomyślałem o takim dalmierzu icon_smile.gif.

Technika budowania - zewnętrzne suporex + styro , wnętrze cegła pełna.
Na razie mam z narzędzi:
Ręczne
- 1 szpadel romaniuk
- 3 łopaty ( do mieszania betonu - na razie prądu brak )
- piła do drewna
- łata 2m
- 6 szt rusztowań warszawskich
- młotki 3 szt w tym 1 gumowy
- łom
- śrubokręty itp..

Elektro:
agregat AEG 3,8kW
piła elektryczna AL-KO
wkrętarka aku. 9V bosch niebieski
młotowiertarka celma ( ok 18 letnia )
pilarka tarczowa "noname"
wyrzynarka einshell ( czy jakoś tak )


Edytowano przez Draagon (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dragon. Temat - jakbyś do mnie pisał... icon_biggrin.gif
Sam wytyczyłem budynek,sam go zbudowałem. Hobbystycznie.
NARZĘDZIA, mam tu tylko własne doświadczenia,zero teorii:

1. Taśma miernicza 30m - to co Animus napisał.
1a. 5m miarka- najtańsza. Zniszczysz ze trzy zanim nauczysz się jak nie niszczyć.
2. Poziomica laserowa -kupiłem, taką za kilkadziesiąt zl, kombinowałem z nią przy fundemantach, ale bez niej się obejdziesz. Dwie cegły, sznurek i zwykła poziomnica w zupełności wystarczą. Będziesz 5 stów do przodu - na benzynę. Ja mieszkałem 40km od budowy. Laser to fajna zabawka i ciekawe rzeczy z takich pomiarów wychodzą. Więc może jednak warto.
3.Giętarka - nie kupuj. Śruby fi 10 w desce. Chyba że masz giąć pręty grubsze niż 12mm.
4. Stół - Obowiązkowo stół zwykły drewniany-ze śmietnika albo sobie skleć z desek. Ciągle się przydaje. Na każdym etapie.
5. Ściski stolarskie, bardzo przydatne,ok 4szt, takie by "złapały" coś grubości ok 30cm. Zawsze się przydają,np do szybkiego zaszalowania nadproża.
6. SZLIFIERKA KĄTOWA,zwana czasem gumówką. Tarcza 12cm. Najtańsza,o mocy ok750W. Jest to podstawowe narzędzie budowlane obok młotka. Tarcze do metalu i kamienia.
7. Łom -łapka do gwoździ. Nazywam to pieszczoszką. Bez łomu nie zbudujesz domu... zrymowało mi się.
8. Plastikowe wiadra 20l.
9.Betoniarka - polecam 3fazową 160l. Tylko ta cena -ok1800. Kupiłem malutką 80l. Za 500stów. Rozpadło się zawieszenie bębna po wybudowaniu stanu surowego. A dalej też jest potrzebna. Podejrzewam, że do końca świata będzie przydatna.
10. Kafar - młotek 10kg. Na budowie się bardzo przydaje. Serio.
Dokupuj na bieżąco.
Moja taktyka była taka, by kupować najtańsze elektronarzędzia. Zepsuje się -do kosza.

Kup porządną markową wkrętarkę - jak przyjdzie na nią czas.
Młotowiertarkę mam za 160pln - jest nie do zdarcia ale głośna jest.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 1 miesiąc temu...
Cytat

Dragon. Temat - jakbyś do mnie pisał... icon_biggrin.gif
Sam wytyczyłem budynek,sam go zbudowałem. Hobbystycznie.
NARZĘDZIA, mam tu tylko własne doświadczenia,zero teorii:

1. Taśma miernicza 30m - to co Animus napisał.
1a. 5m miarka- najtańsza. Zniszczysz ze trzy zanim nauczysz się jak nie niszczyć.
2. Poziomica laserowa -kupiłem, taką za kilkadziesiąt zl, kombinowałem z nią przy fundemantach, ale bez niej się obejdziesz. Dwie cegły, sznurek i zwykła poziomnica w zupełności wystarczą. Będziesz 5 stów do przodu - na benzynę. Ja mieszkałem 40km od budowy. Laser to fajna zabawka i ciekawe rzeczy z takich pomiarów wychodzą. Więc może jednak warto.
3.Giętarka - nie kupuj. Śruby fi 10 w desce. Chyba że masz giąć pręty grubsze niż 12mm.
4. Stół - Obowiązkowo stół zwykły drewniany-ze śmietnika albo sobie skleć z desek. Ciągle się przydaje. Na każdym etapie.
5. Ściski stolarskie, bardzo przydatne,ok 4szt, takie by "złapały" coś grubości ok 30cm. Zawsze się przydają,np do szybkiego zaszalowania nadproża.
6. SZLIFIERKA KĄTOWA,zwana czasem gumówką. Tarcza 12cm. Najtańsza,o mocy ok750W. Jest to podstawowe narzędzie budowlane obok młotka. Tarcze do metalu i kamienia.
7. Łom -łapka do gwoździ. Nazywam to pieszczoszką. Bez łomu nie zbudujesz domu... zrymowało mi się.
8. Plastikowe wiadra 20l.
9.Betoniarka - polecam 3fazową 160l. Tylko ta cena -ok1800. Kupiłem malutką 80l. Za 500stów. Rozpadło się zawieszenie bębna po wybudowaniu stanu surowego. A dalej też jest potrzebna. Podejrzewam, że do końca świata będzie przydatna.
10. Kafar - młotek 10kg. Na budowie się bardzo przydaje. Serio.
Dokupuj na bieżąco.
Moja taktyka była taka, by kupować najtańsze elektronarzędzia. Zepsuje się -do kosza.

Kup porządną markową wkrętarkę - jak przyjdzie na nią czas.
Młotowiertarkę mam za 160pln - jest nie do zdarcia ale głośna jest.O! I to się nazywa konkretna, rzeczowa odpowiedź!
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam. Ja także mam zamiar budować dom /jeszcze nie zacząłem/ przy pomocy rodziny, a najwięcej samemu /jeżeli zajedzie potrzeba to wezmę osoby odpowiednie do danych prac/. Obecnie zbieram narzędzia i do podanych wyżej to myślę, że przyda się jeszcze:
- taczka na gumowy kole,
- kasta na zaprawę,
- oczywiście kilenie,
co do wiązania zbrojenia to myśle, że klucza nie trzeba od razu kupować, wystarczy wziąć kawałek drutu 6 /ten co na strzemiona/ wyklepać i następnie zagiąć końcówkę i wystarczy do łapania drutu wiązałkowego i jego związania, jeśli komuś się by źle trzymało to można zrobić taki klucz z większego kawałak i na drugiej stronie zagiąć oczko, coś takiego jak przy np. pogrzebaczu do pieca. Myślę, że zrozumiale to napisałem.
Jeżeli jeszcze przypomnę sobie jakieś narzędzia to napiszę.
Może komuś się to przyda.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam. Może komuś sie przyda co do taczki, dowiedziałem się, że taczkę najlepiej kupić metalową, z blachy czy jakoś tak, aby nie była aluminiowa gdyż jest za płytka i szybko się niszczy, gnie. icon_biggrin.gif
Mam pytanie co to poziomicy wodnej, jaką długą ją kupić icon_smile.gif
Pozdrawiam
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 1 rok temu...
Widzę, że stosujesz pełen system gospodarczy. Nie wiem ile domów już zbudowałeś, ale ten pierwszy w życiu to taki bez błędów nie będzie. Ekipy bywają różne, ale najważniejsze żeby mieć dobrego inspektora. Lepiej jemu zapłacić za fachową wiedzę niż ganiać się z dziadami po budowie. Ekipa zrobi tak jak im się każe. Jeśli zgodzisz się na skróty lub nie dopilnujesz najważniejszych momentów budowy to będzie syf nie do naprawienia.
Kupowanie wszystkich narzędzi do budowy domu też sporo kosztuje. No i trzeba mieć sporo czasu. Oprócz pracy zarobkowej stawiać samemu po godzinach dom to nie lada wyzwanie.

Temat narzędzia:
jest tego taka masa, że musiałbyś całą Castoramę kupić, a i tak czegoś by brakło.
Jesteś Gadżeciarz to kupuj, kolekcjonuj, zbieraj.

Zacznij od koparki, wywrotki i gruchy. icon_wink.gif

A tak na serio to potrzeba matką wynalazku i wiele praktycznych narzędzi powstanie z ogólnodostępnych materiałów na budowie. Nie kupuj towarów i sprzętu jeśli na razie nie jest potrzebny (na zapas). Zostaniesz ze stertą cennych i niezużytych rzeczy.

Życzę powodzenia
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • to polecasz ich czy siebie? kto w końcu komu co robił? niby się coś pop... , a w zasadzie to jedno i to samo , zresztą fajnie to wygląda, coś na zasadzie "Siara.... i wszystko jasne"
  • Cześć wszystkim. Będę robił taras drewniany z modrzewia syberyjskiego na gruncie, ok 36m2. Zrobiłem projekt i chciałbym go skonsultować z fachowcami. Głównie chodzi o fundamenty tarasu. Grunt pod tarasem był wymieniony w czasie budowy fundamentów domu, teraz jest tam piach na ok 1m. W obrysie tarasu jest zrobiony fundament z bloczków betonowych na tę samą głębokość. W moim przypadku planuję zrobić taras na bloczkach fundamentowych, ponieważ wydaje mi się bez sensu robić słupy betonowe w niewysadzinowym gruncie. Obecnie grunt pod tarasem jest ok 40 cm niżej od górnej powierzchni tarasu, po odjęciu desek, legarów, kontrlegarów i bloczków zostaje 10 cm na podsypanie. planuje podsypać żwirem i pod bloczkami dodać do żwiru troche cementu i na tym oprzeć bloczek. Do bloczka mocować kontrlegary 45x90, do nich legary 45x70 i deski 2,8x12. Deski gładkie, taras bez spadku. Kontrlegary mocowane "na stałe", tak samo legar będzie zamocowany do fundamentu w obrysie. Załączam plan z wymiarami i proszę o ewentualnie uwagi. Dzięki!
  • Dzień dobry. Rynny NIAGARA Kwadratowa Blachy Pruszyński są już dostępna w sprzedaży. Wkrótce pojawią się informacje na jej temat na stronie firmowej https://pruszynski.com.pl Aktualnie jest już dostępny cennik: => https://pruszynski.com.pl/cenniki.php oraz katalog rynien: => https://pruszynski.com.pl/katalogi.php   _____________________________________________________________
  • Moja mama ma obecnie w kuchni meble kuchenne białe matowe. My mamy natomiast meble kuchenne białe w połysku. I nie rozumiem trochę tego strachu przed meblami kuchennymi w bieli. Zarówno jedne jak i drugie dobrze sie sprawdzają. Mama nie narzeka, my również w sumie nie mamy powodu do narzekania. Wiadomo, że meble trzeba raz na tydzień przetrzeć ale czy mebli w innym kolorze niż biel byście nie czyścili?  Meble kupowaliśmy gotowe modułowe w Leroy Merlin, na stronie mozna przejrzeć sobie ich szafki kuchenne.  W sklepie podobnie jak w niewielkich studiach mebli kuchennych, mozna umowić się na rozmowę z projektantem, można również samodzielnie zaprojektować kuchnię przy pomocy programu (i z góry przy okazji zobaczyć ile kuchnia będzie kosztowała). Jakościowo moim zdaniem nie odbiegają dużo od o wiele droższych kompletów mebli. Mamy u siebie w kuchnię linię Delinia:
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...