Skocz do zawartości

Ratunku rekuperator przestał działać - ComfoAir 350 ERV


Recommended Posts

Witam,

Wydałem 20tys na instalację z rekuperatorem.
Z tego co tu czytam, problemy jakie się u mnie pojawiają świadczą o błędzie w sztuce.

Rekuperator jest na gwarancji firmy AirComfort.pl (rekuperatory.pl).

Czy możecie polecić mi firmę, która dokona niezależnej ekspertyzy poprawności wykonania projektu oraz instalacji?

Przy temperaturze 0st centrala zwiększa wyciąg zmniejsza nawiew.
Przy szczelnym domu w ciągu 2 dni robi się masakra - woda płynie po szybach.
Przy rozszczelnieniu okien po dwóch dniach woda znika ale ok dwukrotnie wrasta zużycie paliwa (palę pelletem).

Przy -8 (obecnie) nawiew jest praktycznie zerowy.

Ja się pytam: czy tak ma działać wentylacja za 20tys.????????????????

Potrzebuję kogoś kto wykaże co jest źle i będzie to moja podstawa do dochodzenia swoich praw.

Jak wspomniałem czuję się nabity w butelkę. Nie odpuszczę dopóki nie będzie to działać jak należy lub nie dostanę pieniędzy z powrotem. Edytowano przez rumia130m (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Witam,

Wydałem 20tys na instalację z rekuperatorem.
Z tego co tu czytam, problemy jakie się u mnie pojawiają świadczą o błędzie w sztuce.

Rekuperator jest na gwarancji.

Czy możecie polecić mi firmę, która dokona niezależnej ekspertyzy poprawności wykonania projektu oraz instalacji?

Przy temperaturze 0st centrala zwiększa wyciąg zmniejsza nawiew.
Przy szczelnym domu w ciągu 2 dni robi się masakra - woda płynie po szybach.
Przy rozszczelnieniu okien po dwóch dniach woda znika ale ok dwukrotnie wrasta zużycie paliwa (palę pelletem).

Przy -8 (obecnie) nawiew jest praktycznie zerowy.

Ja się pytam: czy tak ma działać wentylacja za 20tys.????????????????

Potrzebuję kogoś kto wykaże co jest źle i będzie to moja podstawa do dochodzenia swoich praw.

Jak wspomniałem czuję się nabity w butelkę. Nie odpuszczę dopóki nie będzie to działać jak należy lub nie dostanę pieniędzy z powrotem.


Rekuperatory z modulacją nawiewu nie powinny być na rynku! - 20000... to dom 300m2?
Link do komentarza
Panowie nie zależy mi na dyskusji.
Potrzebuje pilnej pomocy.
Jak ustąpią mrozy nic już nie zrobię.

Ponawiam pytania:

1. Czy możecie polecić mi firmę, która dokona niezależnej ekspertyzy poprawności wykonania projektu oraz instalacji?

2. Czy tak ma działać wentylacja za 20tys.? (instalacja 10, centrala 10).
Link do komentarza
Cytat

Panowie nie zależy mi na dyskusji.
Potrzebuje pilnej pomocy.
Jak ustąpią mrozy nic już nie zrobię.

Ponawiam pytania:

1. Czy możecie polecić mi firmę, która dokona niezależnej ekspertyzy poprawności wykonania projektu oraz instalacji?

2. Czy tak ma działać wentylacja za 20tys.? (instalacja 10, centrala 10).


Co to za cetrala za 10000zł??? i jeszcze źle działa?
Link do komentarza
Cytat

ComfoAir 350 ERV

Ponawiam pytania:

1. Czy możecie polecić mi firmę, która dokona niezależnej ekspertyzy poprawności wykonania projektu oraz instalacji?

2. Czy tak ma działać wentylacja za 20tys.? (instalacja 10, centrala 10).


To bardzo tania centrala z plastikowym wymiennikiem firmy rec air z najgorszym rozmrażaniem - termostat wył. nawiew. Nic Pan chyba nie zrobi – ten typ tak ma.
Skasowali 10 000????
Kiedy wymieniał Pan filtry?
Link do komentarza
Cytat

To bardzo tania centrala z plastikowym wymiennikiem firmy rec air z najgorszym rozmrażaniem - termostat wył. nawiew. Nic Pan chyba nie zrobi – ten typ tak ma.
Skasowali 10 000????
Kiedy wymieniał Pan filtry?



Niech mnie pan nie załamuje... Zapłaciłem dokładnie 10600zł. Dlaczego pisze pan, że jest tania?

Filtry wymieniam co tydzień. Mam dwa komplety wielokrotnego użytku.

Ponawiam pytania:

1. Czy możecie polecić mi firmę, która dokona niezależnej ekspertyzy poprawności wykonania projektu oraz instalacji?

2. Czy tak ma działać wentylacja za 20tys.? (instalacja 10, centrala 10).
Link do komentarza
Panie/i rumia130m , ja myślę że w centrali po prostu wystąpiły błędy w sterowaniu . Proszę wezwać serwis celem dokonania poprawnych regulacji ustawienia temperatury i intensywnośći nawiewu . Radzę też za bardzo nie sugerować się opiniami co poniektórych fachowców twierdzących że centrala za ponad 10 tys to taniacha .
Wprawdzie nie jestem expertem w tej dziedzinie ale sam wykonałem w swoim domu instalację na bazie Luny 200 i wszystko działa idealnie za 2 tys . , więc doprawdy nie wierzę w to że rekuperator za takie pieniądze jest do dupy . Wiem też że dużo reku dość drogich właśnie w taki sposób , czyli zmniejszając nadmuch , realizuje zapobieganie zamarzaniu .
Radzę więc nie podniecać się tak mocno i wezwać serwis albo jakiegoś fachmana. Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Jednym z ekspertów tego Forum jest Maciej Kosowski – zadaj pytanie jemu, bo to najbardziej kompetentna osoba w zakresie tych central – a z racji swojego stanowiska w firmie, „pogoni” instalatorów.

Przeczytaj co pisze o swoim rekuperatorze demo – a jego Luna nie ma automatu przeciw zamarzaniu (to odnośnie mojej sugestii czasowego wyłączania tego automatu).

Przestaw centrale na niższą (mniejszą) wydajność. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Zmieniłem tytuł wątku i zamierzam tutaj pisać o dalszych losach tej centrali.

Dzisiaj składam reklamację:

- odzysk 60%,
- brak wymiany zrównoważonej od temperatury zew. -3st.

Wg danych w dołączonej do urządzenia instrukcji centrala powinna zapewniać:

- odzysk ok 95%,
- zrównoważoną wymianę,
- krótkotrwałą przerwę nawiewu (blokada antyzamrożeniowa) przy długotrwałych mrozach.


Zobaczymy czy firma AirComfort stanie na wysokości zadania.

Sprawy nie zamierzam popuścić. Mam zamiar w przypadku nieusunięcia wymienionych usterek ubiegać się o zwrot pieniędzy oraz dodatkowo na podstawie ekspertyzy energetycznej o rekompensatę strat poniesionych z tytułu braku odzysku ciepła, niestety tylko od czasu złożenia reklamacji (w zeszłym roku było to samo, ale zostałem przekonany, że winą jest wilgoć technologiczna nowego budynku).
Edytowano przez rumia130m (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Treść reklamacji:

REKLAMACJA

Proszę o usunięcie niżej wymienionych usterek centrali lub wymianę centrali na nową-sprawną lub zwrot pieniędzy za centralę.

Wykryte usterki:

1. System antyzamrożeniowy.

Przy temperaturze zewnętrznej w okolicy -3 stopni Celsjusza i niższej permanentnie słabnie nawiew a wzmaga się wyciąg zaburzając zrównoważoną wymianę powietrza w domu. Permanentnie to znaczy, że nigdy nie wraca do zadanego poziomu.

Powołuję się na poniższe zapisy w specyfikacji nabytej centrali wentylacyjnej (instrukcja obsługi):

Punkt 2.1.1.
„ComfoAir 350 zapewnia wentylację zrównoważoną nawiewno-wywiewną.”

Punkt 2.1.4.
„ComfoAir 350 wyposażony jest standardowo w automatycznie regulowany układ antyzamrożeniowy, który w przypadku długotrwałych mrozów na krótko redukuje obroty wentylatora nawiewnego, dzięki czemu kondensat wykraplający się wewnątrz wymiennika nie ulega zamarzaniu.”

2. Odzysk ciepła.

Centrala przekazuje do instalacji ok 62% ciepła z powietrza usuwanego.

Punkt 2.1.2
„ComfoAir zapewnia przekazywanie ciepła dzięki wymiennikowi przeciwprądowemu. W ten sposób przekazywane jest około 95% ciepła z powietrza usuwanego, a powietrze nawiewane ma temperaturę zbliżoną do temperatury wewnątrz pomieszczeń.”

Załączniki:
- karta gwarancyjna,
- protokół uruchomienia,
- protokół rocznego serwisu,
- faktura zakupu.
Link do komentarza
Cytat

Panie/i rumia130m , ja myślę że w centrali po prostu wystąpiły błędy w sterowaniu . Proszę wezwać serwis celem dokonania poprawnych regulacji ustawienia temperatury i intensywnośći nawiewu . Radzę też za bardzo nie sugerować się opiniami co poniektórych fachowców twierdzących że centrala za ponad 10 tys to taniacha .
Wprawdzie nie jestem expertem w tej dziedzinie ale sam wykonałem w swoim domu instalację na bazie Luny 200 i wszystko działa idealnie za 2 tys . , więc doprawdy nie wierzę w to że rekuperator za takie pieniądze jest do dupy . Wiem też że dużo reku dość drogich właśnie w taki sposób , czyli zmniejszając nadmuch , realizuje zapobieganie zamarzaniu .
Radzę więc nie podniecać się tak mocno i wezwać serwis albo jakiegoś fachmana.



Że tak wtrące. NIe żebym był złośliwy, ale praw fizyki ani przyrody nie oszukamy. Normalnym objawem sprawnie działającej rekuperacji jest wykraplanie wilgoci na wymienniku w urządzeniu. Jeśli na tą wilgoć podamy zimne powietrze to ta wilgoć w końcu zamarznie - nie ma zmiłuj. Moze nawet dojśc do zupełnie niedrożnego wymiennika. Zatem jesli zamarznie a wentylatory dalej rpacują to nic oprócz "hałasu" nie generuja i zużywają prąd. Sorry. icon_smile.gif Edytowano przez stop_idiotom (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Było czytac ze zrozumieniem.



No właśnie. icon_biggrin.gif
Przy jakiej temperaturze zewnętrznej zamarznie?
W rzeczonej sytuacji „system antymrożeniowy” działa już przy 0 stopnia, a przy -3 praktycznie przestaje „tłoczyć”.

„Gówniane” Luny nie zamarzały przy -10, a ten cud techniki „boi się” zera !!!!!!
Link do komentarza
Cytat

No właśnie. icon_biggrin.gif
Przy jakiej temperaturze zewnętrznej zamarznie?
W rzeczonej sytuacji „system antymrożeniowy” działa już przy 0 stopnia, a przy -3 praktycznie przestaje „tłoczyć”.

„Gówniane” Luny nie zamarzały przy -10, a ten cud techniki „boi się” zera !!!!!!


Na stety można domontować nagrzewnicę wstępną jako system antyzamrozeniowy - nie myslić z nagrzewnicą do ogrzewnia domu.
Link do komentarza
Cytat

Było czytac ze zrozumieniem. Kiedy napisałem, ze nie zamarza? Napisałem, ze jestem zadowolony.


Opadają rączęta...

Co do hałasu... czy wie Pan, że Szanowny rumia130m słyszy wentylacje tylko na najwyższym biegu! Na całe szczęście ma dystrybucję na miękkich setkach - tylko piony są blaszane.
Zajmuję się reku, dwa razy dłużej niż rekuperatory.pl!
Wie Pan już co to są prędkości optymalne?
Znalazł Pan PN na krotność wymian??
Link do komentarza
Cytat

Polecam złotą myśl wyartykułowaną, zresztą przez Ciebie:


Bajbaga: nie bardzo rozumiem... o nagrzewnicę pytałem rumię.

T. Brzeczkowski - jak Pan mi odpowie jakie Pan wartości przyjmie dla wymienionych przeze mnie pomieszczeń (przy pewnych załozeniach) to ja Panu też odpowiem.
O hałasie akurat w tym poście nie pisałem do rumii tylko do Pana o hałasie w ogóle...

Edytowano przez stop_idiotom (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Bajbaga: nie bardzo rozumiem... o nagrzewnicę pytałem rumię.



Patrz na swoją odpowiedź na moje pytanie (post #20) – przy jakiej temperaturze (zewnętrznej) to „cudo” zamarza?
Co ma do tego nagrzewnica – wszak „gówniana” Luny nie zamarzają przy -10.
Kupił „cudo”, które jest kilkakrotnie droższe i bardzo zawodne – bez nagrzewnicy, bo w instrukcji jest zapewnienie, że …….. (patrz post #15)
Link do komentarza
Cytat

T. Brzeczkowski - jak Pan mi odpowie jakie Pan wartości przyjmie dla wymienionych przeze mnie pomieszczeń (przy pewnych załozeniach) to ja Panu też odpowiem.
O hałasie akurat w tym poście nie pisałem do rumii tylko do Pana o hałasie w ogóle...


To coś, co trąci piaskownicą: „powiem jak ... „ Powołał się Pan na PN... pytam więc o tą normę. Projektowanie "dla Pana" wydajności mija się z celem... dlaczego? Bo wszystkie centrale wentylacyjne mają regulację, więc i tak każdy ustawi sobie "swój komfort"

na podstawie jakiej PN ma Pan projekt i ustawienia???
Link do komentarza
Cytat

To coś, co trąci piaskownicą: ?powiem jak ... ? Powołał się Pan na PN... pytam więc o tą normę. Projektowanie "dla Pana" wydajności mija się z celem... dlaczego? Bo wszystkie centrale wentylacyjne mają regulację, więc i tak każdy ustawi sobie "swój komfort"

na podstawie jakiej PN ma Pan projekt i ustawienia???



Szanowny Panie Brzęczkowski,

zadaje Pan pytania a nie podaje wg. Pana prawidłowych odpowiedzi. Zadałem pytanie o kuchnie z piecem otwartą komorą spalania, czyli wspomnianą kuchenką gazową. W tym przypadku WM musi być.... jeśli kuchnia jest zamknięta, a Pan mi tu od komfortu zaczyna. Bajbaga wie o co kaman. Po drugie ja nigdy nie chciałem być ekspertem na tym forum, ale chciałem pomóc człowiekowi w sytuacji, w której się znalazł, ale jak Pan się włączył w dyskusje to wylazło, że nie jest Pan żadnym ekspertem, a na takiego się Pan lansował i uważam, ze to obnażylem. Konkretnych przepisów Panu przytaczał nie będę, bo to nie moja kalina, musiałbym zaangażować w to mojego projektanta, ale jak mu powiem, że polemizuje z kimś w tej sprawie na forum to mnie wyśmieje. Poniżej link i podobne reakcje na Pana fachowe opinie:

http://old.wentylacja.com.pl/forum_2004/wy...31428&idg=7
http://www.forumbudowlane.pl/vt/3833/24/po...light=pensjonat Edytowano przez stop_idiotom (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Szanowny Panie Brzęczkowski,

zadaje Pan pytania a nie podaje wg. Pana prawidłowych odpowiedzi. Zadałem pytanie o kuchnie z piecem otwartą komorą spalania, czyli wspomnianą kuchenką gazową. W tym przypadku WM musi być.... jeśli kuchnia jest zamknięta, a Pan mi tu od komfortu zaczyna. Bajbaga wie o co kaman. Po drugie ja nigdy nie chciałem być ekspertem na tym forum, ale chciałem pomóc człowiekowi w sytuacji, w której się znalazł, ale jak Pan się włączył w dyskusje to wylazło, że nie jest Pan żadnym ekspertem, a na takiego się Pan lansował i uważam, ze to obnażylem. Konkretnych przepisów Panu przytaczał nie będę, bo to nie moja kalina, musiałbym zaangażować w to mojego projektanta, ale jak mu powiem, że polemizuje z kimś w tej sprawie na forum to mnie wyśmieje. Poniżej link i podobne reakcje na Pana fachowe opinie:

http://old.wentylacja.com.pl/forum_2004/wy...31428&idg=7
http://www.forumbudowlane.pl/vt/3833/24/po...light=pensjonat


Zapewne Pan mnie nie czyta. Gaz wykluczam z energooszczędnego budownictwa. A przy otwartych płomieniach wentylacja nadciśnieniowa ( a taką są reku ) to podstawa. Wentylacje naturalne są podciśnieniowe - stąd zatrucia czadem mogą być tylko tam gdzie nie ma reku.
Cytat

Po drugie ja nigdy nie chciałem być ekspertem na tym forum, ale chciałem pomóc człowiekowi w sytuacji, w której się znalazł,

Czyli te stop_idotom jest dla Szanownego rumia130 czy wykonawcy jego instalacji? Powołał Pan się na PN – więc tylko spytałem KTÓRĄ! Bo wentylacja, 270m3 ( jak Pan podał) na 4 osoby to fatalna wentylacja.
Dzięki za linki... jak pan widzi - miałem rację.
Link do komentarza
Wczoraj napisał do mnie pan Maciej Kosowski tak:

"Wszystko wskazuje na niedrożność wywiewu."

Od dawna miałem tam zajrzeć (na 8m wysokości z zewntrz, brak dostępu od wewnątrz) i w końcu wyrwałem to ze ściany od środka bo nie mam 9m drabiny. Siatka przez te 2 lata (!) zdążyła całkowicie się przytkać. Rok temu na wizycie serwisowej prawdopodobnie jej nie skontrolowali.

Moja wina, że używałem przez rok przepłukiwanych filtrów jednorazowych co prawdopodobnie doprowadziło do zabrudzenia wymiennika oraz wyrzutni. W każdym razie przy 0st jest odzysk 90% więc wymiennik ok.

Po wywaleniu zapchanej kratki na wyrzutni momentalnie temperatura wyjściowa z centrali wystrzeliła z 10,0 na 17,2st.
Po pół godzinie na pierwszym w rzędzie anemostacie mam 18,8 zamiast wcześniejszych 11,0st.
Co dziwne na ostatnim anemostacie na parterze 17,0. Pewnie w zabudowie od nieogrzewanych ścian się nieco schładza.

Uf! Pierwszy kłopot z głowy. W końcu czuję się komfortowo w domu. Rewelacja! Nawiew do pomieszczeń 17.0. Fantastycznie!

Dziś jeszcze był pan z Aircomfort od reklamacji, sprawdził co chciał i założył nowe filtry za 40zł. Z mojej strony bez przełomu poza zapewnieniem, że teraz do -10 powinno to hulać. System antyzamrożeniowy ma się włączać w stosunku 1 do 10. Zobaczymy.

Jeśli do -10 pojawią się problemy z komfortem w domu to zamierzam odzyskać pieniądze za rekuperator. Nie przewiduję z tym problemów bo z tego co mówił pan z Firmy to będę pierwszym niezadowolonym klientem.

Pozdrawiam wiernych słuchaczy! icon_smile.gif

Acha! No i myślę, że dla pana Macieja należą się CZAPKI Z GŁÓW!!
Edytowano przez rumia130m (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Wczoraj napisał do mnie pan Maciej Kosowski tak:

"Wszystko wskazuje na niedrożność wywiewu."

Moja wina, że używałem przez rok przepłukiwanych filtrów jednorazowych co prawdopodobnie doprowadziło do zabrudzenia wymiennika oraz wyrzutni. W każdym razie przy 0st jest odzysk 90% więc wymiennik ok.


jw. Panie T. Brzeczkowski. Chyba jednak trochę wina ma i Rumia...
jednorazowych - przepłukiwanych <LOL>
Link do komentarza
Cytat

Znów na logikę ? w jaki sposób i czym może się zatkać kanał wywiewny ? a zwłaszcza jego wyrzutnia (sitko)na zewnątrz? I wymiennik nie do wymiany?
Moje szare komórki nijak nie potrafią tego (takiego) faktu ?ogarnąć?.
Rację ma TB - instalatorzy do "poprawki". icon_biggrin.gif


"To pewnie przez rozrzutność producenci rekuperatorów wstawiaja filtry przed na nawiewie i na wyciągu - sercem rekuperatora. Jeśli filtry JEDNORAZOWE byly przepłukiwane to ich sprawnośc filtracji tj. zatrzymywanie syfu jest generalnie żadne plus przepłukany material pewnie tez sie juz, że tak powiem, rozpada. A więc filtr nie zatrzymuje zanieczyszczeń, zanieczyszczenia wpadają na wymiennik, po drugiej stronie wymiennika na wciągu (ten samej "klasy" filtr icon_smile.gif) przepuszcza syf zaciągnięty z pomieszczeń dalej, też się rozpada i dochodzi do zanieczyszczenia wymiennika i wyrzutni. Za szybko?
Po drugie rekuperator to nie "odkurzacz", ciekawe na jakim etapie budowy budynku byl montowany. Edytowano przez stop_idiotom (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

??? Kto tak robi?
Nawet "płukany" filtr nie przepuści czegoś co mogłoby zatkać wyrzutnię


No chyba, ze przepuszcza tak ten syf przez 2 lata...
To ciekawe, bo w domu moich rodzicow generalnie nie lata syf, który przysłania widok (wielkość), ale nierzadko zwracam uwagę, na zapchaną kratke od grawitacji.... jest cała oblepiona. Panie Brzęczkowski jeśli tak, to czemu Pan podkresla, ze wymiennik aluminiowy można umyc (i trzeba) skoro nawet wypłukany filtr może dalej sprawnie dzialać? Chyba, ze ten swistak co tam siedzi i zawija w te sreberka brudzi wnętrze rekuperatora. Edytowano przez stop_idiotom (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

No chyba, ze przepuszza tak ten syf przez 2 lata...
To ciekawe, bo w domu moich rodzicow generalnie nie lata syf, który przysłanai widok (wielkość), ale nierzadko zwracam uwagę, na zapchaną kratke od grawitacji.... jest cała oblepiona. Panie Brzęczkowski jeśli tak to czemu Pan podkresla, ze wymiennik aluminiowy można umyc (i trzeba) skoro nawet wypłukany filtr może dalej sprawnie dzialać? Chyba, ze ten swistak co to siedzi i zawija w te sreberka brudzi wnętrze rekuperatora.


Kto daje filtr przed i za wymiennikiem?
Kondensat ( jest na wymienniku ) tylko w teorii jest wodą destylowaną - osad na lamelach jest widoczny - nawet ( jak pokazał przykład ) celulozowych i filtry tego nie zatrzymują.

Kratka do grawitacji???
Link do komentarza
Cytat

Kto daje filtr przed i za wymiennikiem?


"Rzeczoznawca" z Pana jak z koziej...


Cytat

Kratka do grawitacji???


No icon_smile.gif co nie wie Pan, o czymś takim jak kratka zalożona na "wejściu" do kanalu wentylacyjnego - grawitacyjnego? EKSPERT no trzymajcie mnie. Myślę, że szybko uzupełni Pan ta wiedzę na Wydziale Sanitarnym w... Castoramie. Czesne darmowe!!! Wystarczy parę groszy na bilet MPK. Edytowano przez stop_idiotom (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

"To pewnie przez rozrzutność producenci rekuperatorów wstawiaja filtry przed i za wymiennikiem - sercem rekuperatora. ….
….. A więc filtr nie zatrzymuje zanieczyszczeń, zanieczyszczenia wpadają na wymiennik, a za wymiennikiem (ten samej "klasy" filtr icon_smile.gif) przepuszcza ten syf dalej, samemu się rozpadając i dochodzi do zanieczyszczenia wurzutni. Za szybko?



Mistrzu, widać, że Twoja wiedza wykracza poza zakres nas maluczkich.
Forum jest jednak takim miejscem, gdzie wielcy dzielą się ze swoja wiedzą z idiotami.
Dlatego, jeśli możesz, wstaw fotki lub schematy central producentów, którzy wstawili filtr w centrali wentylacyjnej za wymiennikiem po stronie wywiewnej lub przed i za wymiennikiem - co być może oświeci nas.
Za szybko?
To jeszcze raz. Opisujesz, tak: powietrze wywiewne z pomieszczeń (ciepłe, zużyte) „wpada” na filtr, który nie zatrzymuje zanieczyszczeń i taki syf wpada na wymiennik („serce rekuperatora”), za którym jest nastąpmy („tej samej klasy”) filtr, a następnie to powietrze (zużyte) kierowane jest do wyrzutni przez jej sitko.
Zrozumiałem?
No ale zachodzi pytanie, co z powietrzem świeżym?
Czyżby przez analogię, świeże powietrze wpada przez czerpnię i jej sitko na filtr, przez wymiennik, przez następny filtr i dalej jest rozprowadzane do pomieszczeń.
Dobrze rozumiem?
Ale znów pytanie ile filtrów posiada centrala rekuperatora:
A. – 4 szt,
B. - 3 szt,
C. - 2 szt.


Z tego co opisujesz wychodzi, że liczba filtrów w centralach, jest od 3 do 4 szt - tak więc pokaż taki rekuperator.



Ps. Upraszczając:
Może to Cię wprowadzi na właściwe tory i zrozumiesz gdzie popełniłeś błąd.
Każdy wymiennik, w tym także wymiennik rekuperatora, posiada 2 „przed” i 2 „za” wymiennikiem – razem 4 „końcówki” (wyprowadzenia). Filtry zakłada się w „końcówkach” (wyprowadzeniach) przed wymiennikiem, często również przed wentylatorem (ten sam filtr) , aby chronić wymiennik (i wentylator).

Jedyny przypadek umieszczenia filtra „za” wymiennikiem i to po stronie świeżego powietrza, widziałem w jakimś rozwiązaniu centrali z filtrem antyalergicznym. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Może to Cię wprowadzi na właściwe tory i zrozumiesz gdzie popełniłeś błąd.
Każdy wymiennik, w tym także wymiennik rekuperatora, posiada 2 „przed” i 2 „za” wymiennikiem – razem 4 „końcówki” (wyprowadzenia). Filtry zakłada się w „końcówkach” (wyprowadzeniach) przed wymiennikiem, często również przed wentylatorem, aby chronić wymiennik (i wentylator).

Jedyny przypadek umieszczenia filtra „za” wymiennikiem i to po stronie świeżego powietrza, widziałem w jakimś rozwiązaniu centrali z filtrem antyalergicznym.




Mea Kulpa. Stanąłem przez moją centrala i okreslenie przed i za wzięło się stąd, że fizycznie jest przed i za wymiennikiem, ale z technicznego punktu widzenia biorąc pod uwage kierunek przepływu powietrza oba filtry sa PRZED wymiennikiem - na nawiewie i na wyciągu. To jedyny "błąd" opisu natomiast w tej sytuacji natomiast nie oznacza to, ze z uwagi na braki wymiany na "swieże" a nie odswieżane filtry spowodowały, ze syf przelatywał przez wymiennik i dalej do wyrzutni. Moze Rumia to rozstrzygnie czy na tym faktycznie polegał problem? Bajbaga chyba masz rekuperację. Wyjmij filtr po stronie wyciągu i jestem ciekaw czy zabrudzi Ci w koncu kratkę wyrzutni. Ja jestem tego pewien. Chyba, ze zawalisz do tego czasu sam wymiennik...
Link do komentarza
A czy Szanowny stop-idiotów wie co to grawitacja?
Cytat

Najważniejszą cechą grawitacji jest jej powszechność. Ciążenie działa tak samo na wszystkie obiekty fizyczne niezależnie od ich natury. Nie można w żaden sposób ani odizolować żadnego obiektu od wpływu ciążenia, ani zakłócić tego wpływu


Wentylacja - naturalna czy konwekcyjna, jaką spotykamy na co dzień, nie ma cech ani kierunku grawitacji.


Cytat

Bajbaga chyba masz rekuperację. Wyjmij filtr po stronie wyciągu i jestem ciekaw czy zabrudzi Ci w koncu kratkę wyrzutni. Ja jestem tego pewien. Chyba, ze zawalisz do tego czasu sam wymiennik...


A ja nie... Nie testowałem takich sytuacji, bo to głupota, ale najpierw jest choćby wymiennik, gdy on się zaszlichci - dalej będzie OK! Druga sprawa to jakość zanieczyszczeń na wywiewie - nie są to tak "rozmiarowe" rzeczy by zapchały dość luźną siatkę na wyrzutni.
Dalej będę twierdził, za zapchać wyrzutnię mogli wyłącznie montażyści, a skoro Pan Maciek o tym wiedział… nie chcę kontynuować.
Link do komentarza
Cytat

. Chyba, ze zawalisz do tego czasu sam wymiennik...



Toć o tym pisałem, że dziwne jest to, że wymiennik nie jest do wymiany - biorąc pod uwagę z czego jest wykonany. A co z wentylatorem?

Dalej twierdzę, tak jak TB, że jest to mało prawdopodobne, aby syf eksploatacyjny zatkał tylko sitko wyrzutni i w takim stopniu, że zakłóciło to pracę centrali – nie „zatykając” wcześniej wspomnianych elementów.
Link do komentarza
A tak swoją drogą, jak silna musiała być sugestia wykonawcy, że użytkownik bez zmrużenia oka, całą winę przyjął na siebie (wymiana filtrów) – tym bardziej, że w tamtym sezonie miał podobne kłopoty i instalatorzy (domniemanie) nic nie zrobili w tym zakresie.

Oczywiście, teraz to już pozamiatane, bo zgłoszenie usterek nie było na piśmie.
W takiej sytuacji, jakoś czarno widzę ewentualne roszczenia gwarancyjne (ta wymiana filtrów) – chyba że Pan Maciej podejdzie do sprawy po „znajomości z Forum” - a nie "typowo prawnie". Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Wcale nie tak rzadko spotykana jest praktyka ( sam znam przypadki ) robienia czegoś po złości klientowi przez wykonawców ( bez wiedzy szefa) lub świadome "zabezpieczanie się wykonawcy na wypadek gdyby klient nie zapłacił Nie wiem czym Szanowny Rumia130 "podpadł" wykonawcą, że zostawili mu śmieci w kanale reku-wyrzutnia. Zastanawia mnie tylko jak na to wpadł ekspert. Czyżby to nie był odosobniony przypadek?
Cytat

Dalej twierdzę, tak jak TB, że jest to mało prawdopodobne,

Ja twierdzę, że jest to niemożliwe. Nie ma w domu takich zanieczyszczeń - a nawet jakby były chwilowo ( poduszki nie wytrzymały bójki na nie itp. )- to nie dostały by się te zanieczyszczenia do czerpni. Zatkałby się wcześniej filtr a gdyby go nie było wymiennik.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...