Skocz do zawartości

Rekuperator


Gość

Recommended Posts

Rekuperator to element wentylacji i nie należy tego podciągać pod ogrzewanie.
Natomiast co do samego odzysku ciepła, to jest dalsza z zalet tego typu systemu. Przedewszystkim to ZDROWIE KOMFORT WYPOCZYNEK zyski energetyczne są stosunkowo niewielkie, zwłaszcza w domach słabo izolowanych jakie się u nas głównie buduje.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Mieszkam pod Częstochową i kupiłem z firmy Pablo rekuperator spiralny przeciwprądowy za ok. 5.500 zł (wydajnośc do 350 m³), drugie tyle zapłaciłem za instalacje i montaż. Z nabytej po wybudowaniu domu wiedzy mogę Panu powiedzić, iż ogrzewanie, to zupełnie odrebna od wentylacji sprawa. Ogrzewanie zawsze sie dobiera tak aby zrekompensować straty na wentylację. Ważne jest przy tym, żeby wentylacja ( w tym przypadku mechaniczna z odzyskiem ciepła) była na tyle skuteczna i na tyle sprawna, żeby straty były minimalne. I tu zależy dużo od centrali wentylacyjnej. Można kupić taniszą od mojej, ale w okresie silnych mrozów przestaje działać i konieczne jest jej wyłączenie lub dostawienie nagrzewnic, które jak widomo są kosztowne w eksploatacji. Życzę dobrego wyboru
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Mogę potwierdzić, że ten reku o którym mówi Pan Marcin jest niezly. Ja mam u siebie w domu troche wieksze (ok. 500 m sześć.) i tez osiąga podane przez firme BARTOSZ parametry odzysku - i co najważniejsze zimą nie zamarza !!!
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 1 miesiąc temu...
Witam !

Mam pytanie po raz drugi

Mam na razie projekt domu i czekam na pozwolenie (budowa na wiosnę)

- dom 160 m2 (bez garażu jednostanowiskowego)
- parterowy
- mieszkam nad morzem (nie ma zimy, ani lata tylko wieje jesienią)

- jaki rekuparator dla mnie jest najlepszy ? z gwc żwirowym czu rurowym
- na jakim etapie robi się projekt i kto go wykonuje ?
- ile mniej więcej będzie mnie to kosztowało ?

Z góry bardzo dziękuję za podpowiedzi
Link do komentarza
Teraz jest najlepszy moment zebyzaprojektowac instalacje wentylacji mech. i GWC. Moze to obnizyc Ci koszty bo przy budowie mozna juz pozostawiac otwory przelotowe na kanaly (pewnie fi=100-110mm). Najlepiej zlecic go firmie od ktorej kupisz reku, zazwyczaj cene projektu odliczaja pozniej od urzadzenia.
W miare dobry reku, instalacja,automatyka to ok. 15tys (materiali+robocizna) a GWC to zalezy czy zwirowe czy rurowe, zwirowe jezeli sam powiesz budowlancom co i jak maja zrobic to z 6tys powinno max wyjsc a rurowy to nie wiem.
Nie podaje ktora centrala jest dla Ciebie bo o tym pelno roznych opini, kazdy chwali to co ma icon_smile.gif , zlec kilku firmom oszacowanie kosztow i dowiesz sie

Pzdr.
Link do komentarza
Cytat

Witam !

Mam pytanie po raz drugi

Mam na razie projekt domu i czekam na pozwolenie (budowa na wiosnę)

- dom 160 m2 (bez garażu jednostanowiskowego)
- parterowy
- mieszkam nad morzem (nie ma zimy, ani lata tylko wieje jesienią)

- jaki rekuparator dla mnie jest najlepszy ? z gwc żwirowym czu rurowym
- na jakim etapie robi się projekt i kto go wykonuje ?
- ile mniej więcej będzie mnie to kosztowało ?

Z góry bardzo dziękuję za podpowiedzi


-maksymalnie 300-350m3/h z wymiennikiem krzyżowym , lub krzyżowo przeciwprądowym zaś co do firmy... mamy wszyskich firm można więc na żywo zobaczyć i porównać.
-rekuperacji domowej się nie projektuje. Mało tego, jeżeli nawet jest projekt to jest zły. Wentylacje tego typu wykonuje się na skrzynce rozprężnej ( w programach do projektowania są wyłącznie trójniki) i są to systemy zbilansowane.
- Koszt z 22% VATem najlepszej centrali z GWC to 16000 zł.
Link do komentarza
Cytat

-maksymalnie 300-350m3/h z wymiennikiem krzyżowym , lub krzyżowo przeciwprądowym zaś co do firmy... mamy wszyskich firm można więc na żywo zobaczyć i porównać.
-rekuperacji domowej się nie projektuje. Mało tego, jeżeli nawet jest projekt to jest zły. Wentylacje tego typu wykonuje się na skrzynce rozprężnej ( w programach do projektowania są wyłącznie trójniki) i są to systemy zbilansowane.
- Koszt z 22% VATem najlepszej centrali z GWC to 16000 zł.


Rekuperacji sie nie projektuje moze u Pana, w kazdym porzadnym "sklepie" zrobia to w cenie (odlicza od urzadzenia). Samej rekuperacji to moze i nie bo to jest cala centrala ktora kupuje sie gotowa. Jak najbardziej warto projektowac instalacje. Pozniej sa niedomowienia gdzie co mialo isc, kucie zaslanianie rur etc. w projekcie jest juz to przewidziane i latwiej (taniej) jest je zabudowac wzglednie tak ulozyc zeby nie szpecily i nie przeszkadzaly.
Ja sam sobie to robie i jest to WAZNE ze wzgledu na powyzsze.

Pzdr.
Link do komentarza
Cytat

Rekuperacji sie nie projektuje moze u Pana, w kazdym porzadnym "sklepie" zrobia to w cenie (odlicza od urzadzenia). Samej rekuperacji to moze i nie bo to jest cala centrala ktora kupuje sie gotowa. Jak najbardziej warto projektowac instalacje. Pozniej sa niedomowienia gdzie co mialo isc, kucie zaslanianie rur etc. w projekcie jest juz to przewidziane i latwiej (taniej) jest je zabudowac wzglednie tak ulozyc zeby nie szpecily i nie przeszkadzaly.
Ja sam sobie to robie i jest to WAZNE ze wzgledu na powyzsze.

Pzdr.


Gratuluję doświadczenia! Chciałbym choć jeden projekt zobaczyć. Czy pokaże Pan?? Bo do tej pory przez 17 la nie spotkałem. A co do wyliczeń .... to jest zbilansowana wentylacja wyciągowo nadmuchowa z regulacją!
Link do komentarza
Szkoda ze Pan namawia ludzi zeby brali i dopiero na "czuja" dopasowywali srednice przewodow, dlugosc no i obliczenia co do sumowania a nawet lekkiego badcisnienia w niektorych pomieszczeniach (np. salon z kominkiem)
Wspomniany projekt to nic innego jak przewidywanie ulozenia przewodow ktore do najmniejszych nie naleza, wtedy mozna jeszcze pomanewrowac sciankami dzialowymi, otworami etc. i dopasowania do potrzeb. Jest jeszcze jeden aspekt, ja bede mial podlogowke w caym domu wiec ciezko bez projekciku bylo by przewidziec gdzie beda kanaly wentylacyjne ize stryszku szly do parteru i nie dawac tam podlogowki lokalnie. Jak widac jest troche jednak potrzeb z tym zwiazanych-mam na mysli chociazby podstawowy schemat/szkic poprowadzenia instalacji zeby nie powstalo cos wynikowo i nieprzewidzianie.
Wazne jesto to dla klienta, jak widac nie za bardzo dla sprzedawcy, a wielka szkoda.

Pzdr.
Link do komentarza
Cytat

Szkoda ze Pan namawia ludzi zeby brali i dopiero na "czuja" dopasowywali srednice przewodow, dlugosc no i obliczenia co do sumowania a nawet lekkiego badcisnienia w niektorych pomieszczeniach (np. salon z kominkiem)
Wspomniany projekt to nic innego jak przewidywanie ulozenia przewodow ktore do najmniejszych nie naleza, wtedy mozna jeszcze pomanewrowac sciankami dzialowymi, otworami etc. i dopasowania do potrzeb. Jest jeszcze jeden aspekt, ja bede mial podlogowke w caym domu wiec ciezko bez projekciku bylo by przewidziec gdzie beda kanaly wentylacyjne ize stryszku szly do parteru i nie dawac tam podlogowki lokalnie. Jak widac jest troche jednak potrzeb z tym zwiazanych-mam na mysli chociazby podstawowy schemat/szkic poprowadzenia instalacji zeby nie powstalo cos wynikowo i nieprzewidzianie.
Wazne jesto to dla klienta, jak widac nie za bardzo dla sprzedawcy, a wielka szkoda.

Pzdr.



Mogę Pana zapewnić, że to co ważne dla klienta to i dla sprzedawcy. 99% klientów to skierowania od już mających instalację. Jak Pan widzi nigdzie nie ma reklam mojej firmy a pierwszy wykonywałem w domach rekuperatory.
Nie bardzo mogę zrozumieć o co Panu chodzi: Jaki jest sens dla sprzedawcy by klient był niezadowolony z GWC czy wentylacji a ja mniej bym zarobił??? Przecież niezadowolony klient nie poleci firmy!! Czy nie pomyślał Pan, że prędzej producent, projektant Pana wkręcają? Jaki ja mam interes w pisaniu by robić źle?
Twardo nie ma ochoty Pan przebadać 7 i 17 m GWC . Uzyskałem zgodę użytkownikó
Link do komentarza
Panie TB, ja nie oczekuje deklaracji typu "tak mamy gdzies klienta, sprzedajemy i chcemy zarobic jak najwiecej etc..."
Oczywistym jest ze kazdy bedzie chcial jak najwiecej zarobic, nie wierze zeby sprzedawcy w Polsce mysleli o kliencie ktory poleci go innym bo i tak przyjda nowi ktorzy nie znaja danego punktu, czlowieka itp. Liczy sie klient ten ktory jest i to jemu trzeba dopasowac, bez wzgledu czy jest to dobrze czy zle. Tylko nie o to mi chodzilo, odradzanie jakiegokolwiek projektu, szkicu schematu do jakiejkolwiek instalacji jest naganne. Zachowuje sie Pan jak przyslowiowy pies ogrodnika, po czesci oczywiscie: "zeby tylko klient nigdzie indziej nie poszedl bo jeszcze nie daj Boze komus innemu da zarobic i okaze sie ze juz nie wroci. Lepisj niech nie ma za dobrze ale u mnie"
Ja to tak odbieram, no ale ...
Jezeli chodzi o przebadanie GWC o tej porze roku to chyba zart? Co niby teraz mialbym zbadac? Temperatury sa jednakowe na "gorze" i na "dole" wiec uzywanie GWC jest teraz bez sensu bo to tylko dodatkowe koszty, tym bardziej ze rurowe ani nie filtruje powietrza ani nie nawilaza lub osusza go

Pzdr.
Link do komentarza
Cytat

Panie TB, ja nie oczekuje deklaracji typu "tak mamy gdzies klienta, sprzedajemy i chcemy zarobic jak najwiecej etc..."
Oczywistym jest ze kazdy bedzie chcial jak najwiecej zarobic, nie wierze zeby sprzedawcy w Polsce mysleli o kliencie ktory poleci go innym bo i tak przyjda nowi ktorzy nie znaja danego punktu, czlowieka itp. Liczy sie klient ten ktory jest i to jemu trzeba dopasowac, bez wzgledu czy jest to dobrze czy zle. Tylko nie o to mi chodzilo, odradzanie jakiegokolwiek projektu, szkicu schematu do jakiejkolwiek instalacji jest naganne. Zachowuje sie Pan jak przyslowiowy pies ogrodnika, po czesci oczywiscie: "zeby tylko klient nigdzie indziej nie poszedl bo jeszcze nie daj Boze komus innemu da zarobic i okaze sie ze juz nie wroci. Lepisj niech nie ma za dobrze ale u mnie"
Ja to tak odbieram, no ale ...
Jezeli chodzi o przebadanie GWC o tej porze roku to chyba zart? Co niby teraz mialbym zbadac? Temperatury sa jednakowe na "gorze" i na "dole" wiec uzywanie GWC jest teraz bez sensu bo to tylko dodatkowe koszty, tym bardziej ze rurowe ani nie filtruje powietrza ani nie nawilaza lub osusza go

Pzdr.


-O GWC już tyle lat piszemy, że było parę okazji! Ponieważ faktycznie teraz sensu nie ma badanie, zaproponowałem policzenie wentylacji komputera. Przecież przy 7.2m3/h i dT 15 st (tyle jest w komputerze) można zmierzyc powierzchnię radiatora i pomnożyć wszystko razy 5 czy 10!!!!
-Proszę więc przesłać mi projekt wykonawczy rekuperatora
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

A Ja nadal niewiem co to są te rekuperatory. I co trzeba zrobić (mając wentylację grawitacyjną) aby mieć wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną? Jakie są koszty wykonania takiej wentylacji i czy można ją wykonać w domu już zamieszkałym od kilku lat?


Najwięcej doświadczenia maw tym temacie Brzęczkowski ,może do niego zadzwoń.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

A Ja nadal niewiem co to są te rekuperatory. I co trzeba zrobić (mając wentylację grawitacyjną) aby mieć wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną? Jakie są koszty wykonania takiej wentylacji i czy można ją wykonać w domu już zamieszkałym od kilku lat?



Wentylacje mechanicznamozna wykonac w juz zamiszkalym domu, ale ...
No wlasnie, ale jest to juz trudniejsze. Gdzies trzeba schowac przewody o srednicy co najmniej 10cm rozchodzace sie po domu, centrale trzeba gdzie postawic. Sredni koszt takiej kompletnej instalacji wyniesc moze ok. 10-15k
Polega ona na odzysku ciepla z powietrza usuwanego z domu. Czyli powietrze "swieze" bedzie ogrzewac sie od powietrza usnwanego i nie bedziemy wyziebiac domu zima a latem mozna ominac reku tzw. bypass'em i czerpac "swieze" powietrze bezposrednio do domu bez niepotrzebnego latem ogrzewania go powietrzem usuwanym.

Pzdr.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Witam.
Jak to dyletanci potrafią naiwnym zrobić pranie mózgów!?
Kupuuuuujcie wszyscy rekuperatory, a będzie zdrowo i przyjemnie!
Komu?
Brzęczkowskiemu vel Wacław!
Na innym forum już wykazano, że Brzęczkowski podszywa się pod specjalistę, a nie ma żadnego ku temu wykształcenia!
Ba, nawet go z trzech uczelni wyrzucano - zatem, coś to mówi!

Teraz kilka słów prawdy o rekuperacji ciepła.
W systemach wentylacji mechanicznej (wyłącznie), tj. takich, gdzie nie ma wentylacji grawitacyjnej, odzyskiwanie ciepła usuwanego wraz z powietrzem wywiewanym, ma sens. Jeśli nawet 10% ciepła się odzyska, to już można przełożyć na oszczędności, bo tyleż nie będzie się kupować. Ale ... żeby zrozumieć co to jest rekuperacja i czemu służą rekuperatory, zacznijmy od podstaw.

Co to jest wentylacja mechaniczna?
Jest zespół dwóch systemów:
- nawiewnego (czerpnia powietrza, filtry, komora kurzowa, nagrzewnica wstępna, nagrzewnica podstawowa, rurociągi izolowane termicznie i akustycznie rozprowadzające powietrze do pomieszczeń, nawiewniki w pomieszczeniach, przepustnice, wentylator nawiewny, automatyka, instalacja elektryczna),
- wywiewnego (kratki wentylacyjne, rurociągi wywiewne zbierające powietrze z pomieszczeń, wentylator wywiewny, wyrzutnia powietrza).
Generalnym zadaniem wentylacji mechanicznej jest to samo, co wentylacji grawitacyjnej: usunąć powietrze zużyte a dostarczyć w to miejsce świeże zewnętrzne.

Wentylacja mechaniczna może pracować w dwóch układach:
- samowystarczalna (całość zapotrzebowania ciepła dla domu pokrywa wentylacja: zarówno na straty ciepła przez przenikanie, jak też na ogrzanie zimnego zewnętrznego),
- wspomagana (straty ciepła przez przenikanie pokrywa instalacja c.o., zaś na ogrzanie zimnego zewnętrznego pokrywa wentylacja).

Jeśli na drodze powietrza wywiewanego postawi się wymiennik przeponowy ciepła, który częściowo odbierze ciepło z powietrza i to ciepło częściowo dostarczy się do powietrza czerpanego z zewnątrz, to w ten sposób nieco odciąży się nagrzewnice podgrzewające zimne powietrze zewnętrzne. To jest właśnie rekuperacja, czyli odzysk ciepła.

Żeby mocniej spopularyzować ideę rekuperacji, producenci tych wymienników ciepła wpadli na prosty pomysł: wentylator nawiewny, wywiewny oraz nagrzewnice wpakowali w jedną obudowę i zostaje domontować pozostałe w/w elementy. Tak prosto powstanie instalacja nawiewno-wywiewna. Ale... Ale im dłuższe przewody wentylacyjne, tym większe opory hydrauliczne i tym większa moc potrzebna do ich napędu i tym większy hałas i szum. Więc te zestawy produkuje się niezbyt dużych mocy, żeby chwycić klienta na małą cenę. Zamiast rozległych instalacji z regulacjami, proponuje się krótkie przewody: gdzieś w pokoju czy korytarzu nawiewne, zaś w łazience wywiewne. I po sprawie!
Tak po sprawie - sprzedającym czy montującym!
A co z tego ma klient?
Niewiele albo nic!

Zatem, nie mówny o rekuperatorach jako cudzie, lecz o ich uzasadnieniu stosowania! Rekuperator nie jest kotłem ani źródłem ciepła i mieszkań nie ogrzeje - nigdy! Jedynie może zmniejszyć nieco koszty eksploatacji wentylacji mechanicznej!

Czy wentylacja mechaniczna zamiast grawitacyjnej ma sens?
Może, jeśli najpierw wykona się właśnie projekt techniczny! W projekcie obliczamy i dobieramy wentylację mechaniczną kierując się dwoma aspektami: ilością zysków ciepła latem oraz ilością strat ciepła zimą! Oczywiście dbając o wymaganą ilość powietrza świeżego. Projektujemy rozdział powietrza po całym domu, bo nie mogą istnieć strefy tzw. martwe, gdzie powietrze stoi w bezruchu, jak też strefy, gdzie powietrze przepływa z prędkością powodującą odczucie przeciągów! Wyliczamy pomieszczenia, gdzie ma być pewne podciśnienie (np. kuchnia, spiżarka), a gdzie nadciśnienie, gdyż całe mieszkanie musi być poprawnie wentylowane! Pamiętajmy, że przy wentylacji mechanicznej nie ma kanałów wentylacji grawitacyjnej! Wszystkie okna muszą być zamknięte - przez okrągły rok! Przez okrągły rok, bowiem powietrze jest w ruchu wywołanym przez wentylator nawiewny i wywiewny!
Dopiero teraz dobieramy rekuperator ciepła, tj. moc wentylatorów oraz jego moc cieplną i moc jego nagrzewnic. W mieszkaniach małych lub domkach małych i parterowych udaje się dobrać taki rekuperator, ale już w domach większych, nie. Trzeba oddzielnie montować każdy element: wentylatory, nagrzewnice kilkustopniowe, automatykę itd.

Jeśli ktoś ma zamiar (a takie jest zamierzenie każdego inwestora) oszczędnie i z sensem wydać (niemałe pieniądze) na wentylację mechaniczną, to bez projektu, nawet nie ma co myśleć o tym! W przeciwnym razie, skończy się na pozostawieniu pieniędzy w kasie u takich szarlatanów jak Brzęczkowski vel Wacław i potem: szukaj Waści wiatru w polu!

Z projektu wynikną elementy, które podczas eksploatacji są sprawdzalne:
- roczne zużycie energii na napędy wentylatorów,
- roczne zużycie energii cieplnej,
- wydajność powietrza i jego rozdział w pomieszczeniach,
- wilgotność i temperatura powietrza w każdym pomieszczeniu,
- koszt inwestycji oraz koszt konserwacji eksploatacyjnej,
- czas zwrotu poniesionych nakładów.

Kto takie projekty wykonuje? Każdy specjalista fizyki budowli lub inżynier instalacji sanitarnych. Dlatego Brzęczkowski boi się słowa projekt, gdyż jest analfabetą w dziedzinie budownictwa!

Mam nadzieję, że co nieco objaśniłem. Jeśli ktoś chce więcej, zapraszam na www.bdb.com.pl

Pozdrawiam wszystkich błądzących oraz także zawiedzionych moją wypowiedzią.

Jerzy Zembrowski
Link do komentarza
panie inżynier od siedmiu boleści wentylacja mechaniczna jest stosowana na masową skale w skandynawi i państwach zachodnich-np.Niemcy od ponad 30 lat , a tam nikt niepłaci za iluzje ale za realne oszczędności- więc proszę odnowić swą wiedzę z epoki socjalizmu o zdobyć prawdziwy tytuł inżyniera , a nie chwalić się stalinowskim wykształceniem.
- Douczony inżynier wentylacji z dyplomem kapitalistycznej uczelni!!!!!!!!!!!!!!!!
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

pozdrawiam Z.B
[/quote]
Większość inwestorów decydujących się na budowę własnego domu oprócz standardowego źródła ciepła w postaci pieca CO decyduje się na wykorzystanie kominka jako dodatkowego źródła ciepła. Olbrzymia większość inwestorów nie zdaje sobie jednak sprawy, że właściwy dobór wkładu kominkowego jest niezmiernie ważny nie tylko w przypadku, gdy dom wyposażony będzie w system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, ale będzie miał wpływ również na zużycie mediów grzewczych również w przypadku domu wyposażonego w standardową wentylację grawitacyjną. Może okazać się, że niewielka różnica w cenie wkładu kominkowego oraz profesjonalne wykonanie kominka "dopasowanego" do norm domu energooszczędnego zwróci się już w pierwszym okresie grzewczym dzięki znacznemu zredukowaniu nie tylko zużycia drewna kominkowego, ale także standardowych mediów grzewczych takich jak olej opałowy, gaz czy prąd.

Skupmy się jednak na doborze kominka do domu wyposażonego w rekuperator, który z założenia ma spełniać standardy domu energooszczędnego. Zgodnie z zasadami dotyczącymi tego typu budownictwa, a w szczególności także budownictwa pasywnego, jakikolwiek otwór w budynku powodujący ucieczkę ogrzanego powietrza na zewnątrz na pewno spowoduje znaczny wzrost kosztów ogrzewania. W przypadku domu pasywnego stosowanie kominka jest wręcz niewskazane ze względu na generowaną przez komin nieszczelność budynku, niedopuszczalną w normach dotyczących pasywności budynku. Paradoksalnie, źle dobrany kominek, w którym palić będziemy jedynie od czasu do czasu, zamiast - jak oczekujemy - obniżyć koszty ogrzewania, spowoduje ich znaczny wzrost. Sytuacja taka będzie mniej odczuwalna, gdy kominek używany będzie praktycznie bez przerwy. Jednak w praktyce każdy kominek wymaga okresowego czyszczenia oraz usunięcia popiołu i sadzy. Czynności te mogą zostać wykonane jedynie w przypadku, gdy kominek będzie całkowicie wygaszony.

Dlaczego źle dobrany kominek może spowodować dodatkowe wychładzanie budynku? Każdy kominek wymaga doprowadzenia powietrza do komory spalania. Dawniej powietrze zasysane było z pomieszczenia, w którym umieszczony był kominek a naturalne nieszczelności ścian, okien i drzwi zapewniały jego swobodny dopływ. Dziś domy są szczelne, przez co okazuje się niejednokrotnie, że rozpalony w salonie kominek powoduje intensywne zasysanie powietrza przez najbliższy sobie otwór, którym często bywa. rura odprowadzająca opary z okapu kuchennego na zewnątrz. Rozpalony kominek potrafi wytworzyć potężne podciśnienie, które spowoduje intensywne zasysanie powietrza zewnętrznego przez najbliżej położoną nieszczelność budynku. Aby uniknąć tego typu sytuacji, prowadzących niejednokrotnie do. zamarzania wody w garnkach stojących na kuchni pod okapem, kominek w nowoczesnym domu musi bezwzględnie zostać wyposażony w niezależną rurę doprowadzającą powietrze do jego komory spalania, aby uniezależnić go od powietrza znajdującego się w salonie. Średnica rury nie powinna być mniejsza niż średnica przewodu kominowego odprowadzającego spaliny z kominka. Wskazane jest stosowanie rury o rozmiar większej w celu zminimalizowania ryzyka powstawania szumów oraz charakterystycznego "wycia" podczas intensywnego palenia w kominku.

Nie każdy jednak wkład kominkowy przystosowany jest do zastosowania w budownictwie energooszczędnym. Olbrzymia większość modeli kominków dostępnych na rynku przystosowana jest do pobierania powietrza z pomieszczenia, w którym się znajduje. Model taki stanowczo nie powinien być stosowany w domu energooszczędnym wyposażonym w rekuperator, czyli zrównoważoną wentylację nawiewno-wywiewną, której zastosowanie wyklucza możliwość stosowania wentylacji grawitacyjnej, zgodnie z przepisami dotyczącymi budownictwa jednorodzinnego. Rura doprowadzająca powietrze do komory spalania kominka jest elementem takiej instalacji, dlatego powietrze z takiej rury nie powinno mieć możliwości łączenia się z powietrzem znajdującym się w pomieszczeniach, którego obieg reguluje praca rekuperatora. Zdjęcie poniżej przedstawia typowy wkład kominkowy, który nie spełnia wymogu oddzielenia powietrza wykorzystywanego do spalania od powietrza znajdującego się we wnętrzu budynku.

W kominkach tego typu świeże powietrze doprowadzane pod komorę spalania z zewnątrz "wchodzi" do budynku przez otwory umieszczone po prawej i lewej stronie dolnej części obudowy kominka. Jest to zazwyczaj powietrze bardzo zimne. Dopiero po wejściu do wnętrza salonu powietrze to zasysane jest do komory spalania kominka przez kratkę umieszczoną centralnie, poniżej szyby zamykającej komorę spalania. Oznacza to, że przynajmniej teoretycznie powietrze zewnętrzne powinno zatoczyć łuk z obu kratek bocznych i wejść do kratki centralnej, umieszczonej w tym wypadku na ściance szufladki służącej do usuwania popiołu. W praktyce tylko część tego powietrza jest wsysana do wnętrza kominka, część zapewnia niestety lokalne schłodzenie okolic wkładu kominkowego. Część energii wygenerowana przez płonące w kominku drewno będzie służyła wyłącznie zniwelowaniu szkodliwego działania zimnego powietrza wchodzącego do salonu. Sytuacja taka nieodczuwalna będzie, gdy w kominku wesoło trzaskają drwa, jednak gdy kominek wygaśnie rozwiązanie takie zafunduje właścicielom domu dodatkowe wychłodzenie salonu, a co za tym idzie zwiększenie zużycia innych mediów grzewczych. Większość kominków podobnego typu ma denerwującą właściwość wygasania po kilku godzinach palenia, w szczególności nad ranem, gdy ponowne rozpalanie lub dokładanie drew wiąże się z koniecznością wstania z ciepłego łóżka.

Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem - na szczęście dla budownictwa energooszczędnego - są kominki, zapewniające dzięki swej konstrukcji doprowadzenie powietrza zewnętrznego bezpośrednio pod palenisko znajdujące się wewnątrz wkładu kominkowego. Powietrze zewnętrzne nie ma bezpośredniego kontaktu z powietrzem wewnątrz budynku, nie istnieje więc praktycznie ryzyko dodatkowego wychłodzenia wnętrza salonu, gdy kominek wygaśnie. Nie istnieje również ryzyko zakłócenia pracy rekuperatora przez nieszczelny system wentylacji kominka, wyeliminowane zostaje również ryzyko tworzenia podciśnienia przez rozpalony kominek powodującego "zasysanie" zimnego powietrza znad okapu kuchennego czy w przypadku wentylacji grawitacyjnej z kratek łazienkowych. Rozwiązanie takie przydatne jest również w przypadku, gdy kominiarz dokonujący odbioru instalacji ma wątpliwość, czy kominek mimo wszystko nie wymaga "dodatkowej kratki". W kominkach tego typu palenisko może być traktowane jako tzw. "zamknięta komora spalania", którą jest zresztą w rzeczywistości. A do "zamkniętej komory spalania" odnoszą się odmienne regulacje prawne dotyczące wentylacji. Kominek tego typu okaże się więc nie tylko rozwiązaniem o wiele bardziej energooszczędnym i ekonomicznym, ale stanie się również pozytywnym argumentem dla kominiarza - nie zawsze znającego problematykę domu wyposażonego w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła - dokonującego odbioru instalacji kominowej i wentylacyjnej budynku.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Hej ZB?
Kolejny nick panie Brzęczkowski vel Wacław vel Abramek vel Wentylatorek?

Kto jest mgr fizyki? Brzęczkowski? icon_smile.gif icon_smile.gif
Z trzech uczelni wyrzucony Brzęczkowski chciałby mieć taki tutuł, ale nie dla psa kiełbasa!

Jeśli idzie o mnie, to jestem specjalistą fizyki budowli. Wykaz moich publikacji oraz osiągnięć zawodowych jest na www.bdb.com.pl

A jakie są te publikacje Brzęczkowskiego i gdzie zamieszczone? icon_smile.gif

Jeszcze raz podkreślam: proszę nie robić ludziom piany z mózgu rekuperatorami i nie naciągać na zbędne wydatki naiwnych! Ma rację piwopijca: dla każdego domu potrzebny jest projekt wentylacji - także ujmujący rekuperator!

Jerzy Zembrowski
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...