Skocz do zawartości

Materiał na ściany


leśnikow

Recommended Posts

Witam,
Chcę wybudować dom, coś na wzór energooszczędnego i do budowy ścian rozważam zastosować poniższe zestawienie materiałów:
1. Porotherm 38PW + 15cm płyty z wełny Emax Rockwool, co daje współczynnik U = 0,1465
Koszt m2 to 151,00 PLN

2. Porotherm 30PW + 20cm płyty wełny Emax Rockwool, co daje współczynnik U = 0,1461
Koszt m2 to 147 PLN

Według cen wyjściowych ze stron.

W zawiązku z tym, że różnice cenowe nie są znaczne jakie rozwiązanie najlepiej wybrać rozważając punkt rosy w ścianie i akumulacyjność cieplną ściany. Pustak 38 jest cięższy zaledwie 1 kg od 30.
Link do komentarza
Cytat

1. Porotherm 38PW + 15cm płyty z wełny Emax Rockwool, co daje współczynnik U = 0,1465

2. Porotherm 30PW + 20cm płyty wełny Emax Rockwool, co daje współczynnik U = 0,1461

Jakieś dziwne wyniki Ci wychodzą. Jakie opory cieplne przyjąłeś dla pustaków i dla wełny ?
Chodzi Ci o wełnę MAX E Rockwool?
Link do komentarza
Cytat

Witam, co powiecie na taki problem,


Chcę wybudować dom, coś na wzór energooszczędnego i do budowy ścian rozważam zastosować poniższe zestawienie materiałów:
1. Porotherm 38PW + 15cm płyty z wełny Emax Rockwool, co daje współczynnik U = 0,1465
Koszt m2 to 151,00 PLN

2. Porotherm 30PW + 20cm płyty wełny Emax Rockwool, co daje współczynnik U = 0,1461
Koszt m2 to 147 PLN

Według cen wyjściowych ze stron.

W zawiązku z tym, że różnice cenowe nie są znaczne jakie rozwiązanie najlepiej wybrać rozważając punkt rosy w ścianie i akumulacyjność cieplną ściany. Pustak 38 jest cięższy zaledwie 1 kg od 30.


Po pierwsze --- podane współczynniki są do materiałów suchych ( poniżej 1 % zawilgocenia) w ścianie bez paroizolacji zawilgocenie znacznie wzrośnie już po pierwszym sezonie grzewczym, powodując znaczy wzrost współczynnika.
Po drugie - nie ma sensu podawać U ściany, gdy izolacja termiczna jest za murem na fundamencie. Przecież ciepło w ciele stałym nie "idzie" prostopadle do izolacji!!
Po trzecie - zupełnie nie ma sensu budować dziś domy z przegrodami gorszymi od 0.1W/m2xK!
Po czwarte – tak zrobiona ściana, nie dość, że odprowadzi część ciepła do fundamentu i dalej… to jeszcze znakomicie utrudni programowanie czasowe ogrzewania.
Link do komentarza
no i wtedy po roku, dwóch, zamiast ścian będziesz miał gąbkę z wodą, w dodatku zimną jak spojrzenie JK
czyli
po szóste - nie ma sensu budować inaczej niż z ociepleniem od środka i z ogrzewaniem zadaniowym niecentralnym
po prostu wal w dym do TB i niech Ci buduje

a skoro piszesz o akumulacyjności to chcesz ją mieć, czy własnie nie chcesz?
bo skoro bierzesz materiał materiał na ścianę o dość dobrych właściwościach opru cieplnego, to akumulacyjności od niego nie wymagaj
Link do komentarza
Cytat

Jakieś dziwne wyniki Ci wychodzą. Jakie opory cieplne przyjąłeś dla pustaków i dla wełny ?
Chodzi Ci o wełnę MAX E Rockwool?




Wynik z podanych przez producentów parametrów.

0,38/0,143+0,15/0,036=6,8240

1/6,8240=0,1465

Tak chodzi o wełnę Max E Rockwool z delta 0,036


Cytat

no i wtedy po roku, dwóch, zamiast ścian będziesz miał gąbkę z wodą, w dodatku zimną jak spojrzenie JK
czyli
po szóste - nie ma sensu budować inaczej niż z ociepleniem od środka i z ogrzewaniem zadaniowym niecentralnym
po prostu wal w dym do TB i niech Ci buduje

a skoro piszesz o akumulacyjności to chcesz ją mieć, czy własnie nie chcesz?
bo skoro bierzesz materiał materiał na ścianę o dość dobrych właściwościach opru cieplnego, to akumulacyjności od niego nie wymagaj




Dzięki, ale nie wchodzę w ocieplenie od środka - mój ojciec ma ocieplony pokój od środka - zimno jak diabli ....
nawet w ciepłe dni jest nieprzyjemnie.

Cytat

Po pierwsze --- podane współczynniki są do materiałów suchych ( poniżej 1 % zawilgocenia) w ścianie bez paroizolacji zawilgocenie znacznie wzrośnie już po pierwszym sezonie grzewczym, powodując znaczy wzrost współczynnika.
Po drugie - nie ma sensu podawać U ściany, gdy izolacja termiczna jest za murem na fundamencie. Przecież ciepło w ciele stałym nie "idzie" prostopadle do izolacji!!
Po trzecie - zupełnie nie ma sensu budować dziś domy z przegrodami gorszymi od 0.1W/m2xK!
Po czwarte – tak zrobiona ściana, nie dość, że odprowadzi część ciepła do fundamentu i dalej… to jeszcze znakomicie utrudni programowanie czasowe ogrzewania.



Dziękuję, wiele zagadnień przede mną - tylko zastanawia mnie jedno, że ci co budują dając na 15-20cm styropianu też mają takie problemy jak wyżej. Bo nie znalazłem na forum - ale może zbyt słabo szukałem icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

0,3/0,233+0,2/0,036=6,8431
1/6,8431=0,1461

Zgadza się?

Więc co na mój problem?


Nie zgadzała mi się lambda. Zbytnio różniła się w przypadku Porothermu 30PW i 38PW.
Nie napisałeś po prostu, że ściana 38PW jest z zaprawą termoizolacyjną Porotherm TM, a ściana 30PW ze zwykłą zaprawą.

Nieco większą akumulacyjność będzie miała ściana z pustaków 30PW. Ma też lepszą izolacyjność (niewiele, ale jednak lepszą), jest też nieco tańsza i cieńsza. Przy izolacji wełną mineralną, przy zastosowaniu odpowiedniego systemu elewacyjnego nie będzie problemu z zawilgoceniem wełny mineralnej, pod warunkiem prawidłowego rozwiązania mostków cieplnych na styku z fundamentem (takim rozwiązaniem może być posadowienie na izolowanej cieplnie od spodu płycie fundamentowej, zastosowanie tzw. pustaków cokołowych).

Czy jest to ekonomiczna ściana zależy od sposobu ogrzewania, tj. od kosztu dostarczanego do budynku ciepła. Jeżeli zamierzasz budynek ogrzewać elektrycznie, zwłaszcza w jednej taryfie, to izolacyjność ściany jest za mała.
Link do komentarza
Cytat

Dziękuję, wiele zagadnień przede mną - tylko zastanawia mnie jedno, że ci co budują dając na 15-20cm styropianu też mają takie problemy jak wyżej. Bo nie znalazłem na forum - ale może zbyt słabo szukałem


Zapewne!
- Czy ktoś z ocieplających z zewnątrz zmierzył zawilgocenie po każdym sezonie grzewczy?
- czy ustalenie, że dom zużywa nawet 70 a często i więcej kWh/m2 rocznie to taki problem?
Jeżeli suma rocznych rachunków za gaz i prąd ( dom 150m2) wynosi 3000 zł – to znaczy, że dom jest fatalnie izolowany – mało ma Pan tu przykładów!

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

I znowu sie dwa"specjalisty" do tematu dobraly,a ich wywody sie tak maja do rzeczywistosci jak "pampersy dla powodzian"...oczywiscie POZDRAWIAM



W tej gonitwie za oszczędnościami na ogrzewaniu a raczej za oczekiwaniem na zwrot wydatków na termoodernizację zapominamy często, że oprócz czysto matematycznych "U" i malejących KW/m2/rok pojawią sie niespodzianki, o których nikt nam wcześniej nawet nie wspomniał.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...