Skocz do zawartości

Kominek z płaszczem wodnym + ogrzewanie nawiewowe


bart108

Recommended Posts

Witam,
mam dwupoziomowy niepodpiwniczony szereg ok. 100m2. Chciałem wykorzystać kominek + kolektor słoneczny do podgrzania CWU. W domu nie ma instalacji grzewczej z kaloryferami, w związku z tym mam pytanie: czy kominek z płaczem wodnym można wykorzystać jednocześnie do ogrzania pomieszczeń metodą nawiewową (grawitacyjną). Jeśli tak to proszę o namiary na jakieś konkretne rozwiązania.
Dziękuję z góry za porady.
Bartek
Link do komentarza
Pokoje w domu mają różne potrzeby ciepła (nasłonecznienie , sprzęty, oświetlenie osoby, kominek...) jak takim układem będziesz terował, by mieć stabikną temperaturę w pokoju? A solar...? to jesdno z najdroższych źródeł ciepłej wody. Dodaj pompkę cyrkulacyjną 20-25 W podwójne ryrki z ciepłą wodą, układ odżnieżania...!
Link do komentarza
Jeszcze droższym rozwiązaniem jest ocieplenie domu od środka, izolacje z odpowiedniej folii i suche tynki. Poza tym często, właściwie prawie zawsze suche tynki pękają. Jeśli jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie i będziesz ogrzewał grzejnikami elektrycznymi, to nie osiągniesz również nigdy komfortu cieplnego (podobnie jak w przypadku kominka). A podgrzewanie wody kilkoma podgrzewaczami elektrycznymi również nie zapewni Ci komforu ciepłej wody. Jeśli np. zafundujesz sobie wannę z hydromasażem o pjemności 250-400 l, to w zasadzie nie masz szans na gorącą relaksującą kąpiel icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Nic nie pęka (chyba , że nie ma wentylacji) A Oprócz tego nie ma iinego wyjścia , bo normy na izolację i tak wejdą unijne, a koszty ogrzewania będą rosły.
Oczywiście green na twarzy widać u tych co nie izolują, z zazdrości, ale trzeba jakoś miną nadrabiać.
Link do komentarza
Projektowane rozwiązanie nie jest funkcjonalne, gdyż podgrzewanie c.w.u. w kominku wymaga rozpalenia ognia, gdy dopływ ciepła z instalacji solarnej nie pokrywa zapotrzebowania, co może wystąpić w okresach wiosna - jesień. Natomiast zimą, przy stałym paleniu w kominku może dochodzić do zagotowania się wody, gdy moc cieplna wykorzystywana do ogrzewania przekroczy zdolność odbierania ciepła w obiegu ciepłej wody użytkowej. Kominek z płaszczem wodnym można więc wykorzystać jedynie do zasilania instalacji c.o. z grzejnikami i nagrzewnicą podgrzewającą wode w zbiorniku c.w.u.
Link do komentarza
Przy instalacjach zasilanych kotłami na paliwa stałe (w tym kominek z płaszczem wodnym) warto rozważyć zastosowanie zbiornika buforowego wody grzewczej, który zakumuluje nadmiar wytworzonego ciepła. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie zbiornika ładowanego warstwowo (np. PARADIGMA OPTIMA - www.paradigma.pl lub innego o dość dużej pojemności 800 - 1000 l), do którego można podłączyć kilka źródeł ciepła: kocioł, kominek, solar, pompę ciepła. icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
pytanie do Mr.Green

jak taki zbiornik wygląda w przekroju i na czym polega ładowanie warstwowe,właśnie coś takiego mnie kusi bo chcę z kotła węglowego zasilić obok kaloryferów podłogówkę.
Link do komentarza
Ze zbiornikami możesz zapoznać się n.p. na stronie:
www.paradigma.pl/zbiorniki.html
Uważam, że rozwiązanie stosowane przez PARADIGMĘ jest bardzo przemyślane.
Zbiorniki warstwowe posiadają obecnie w swojej ofercie praeie wszystkie firmy wytwarzające nowoczesne kotły c.o. (n.p. VIESSMANN, WOLF, inni) icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Powoli przymierzam sie do budowy domu. Zastanawiam się, jaki rodzaj ogrzewania w nim zastosować. Po lekturze BD 4/2006 zainteresowałam się kominkiem z płaszczem wodnym. Mam jednak dwa pytania, na które nie znalazłam odpowiedzi w artykule:
1. Czy kominek może być łączony z ogrzewaniem podłogowym wodnym?
2. Jakie są koszty działania pompy obiegowej?

A może ktoś mi doradzi jaki jest najtańszy, a jednocześnie wydajny sposób ogrzewania dla domu o powierzchni użytkowej ok. 80m kw.?
Link do komentarza
Przy wyborze systemu ogrzewania domu trzeba brac pod uwagę nie tylko koszty instalacji i paliwa, ale również komfort użytkowania. Dlatego kominki niezależnie od tego czy są to modele tradycyjne czy też z płaszczew wodnym nie powinny być jedynym żródłem ciepła w domu. W kominkach okresowo trzeba uzupełniać paliwo a więc nie można zima wyjechać na kilka dni bez zapewnienia sobie obsługi do kominka, a w okresie silnych mrozów jego moc grzewcza może być niewystarczająca. Najczęściej montowane są więc dwa systemy np. kominkowy i elektryczny. Kominek z płaszczem wodnym mozna podłączyć do ogrzewania podłogowego, ale za pośrednictwem wymiennika ciepła oddzielajacego obieg otwarty kominkowy od instalacji grzewczej. Pompa obiegowa pobiera ok. 80 - 100 W mocy więc nawet przy ciągłej pracy dobowe zużycie prądu nie przekroczy 2,4 kWh.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość mariobros35
Cytat

Powoli przymierzam sie do budowy domu. Zastanawiam się, jaki rodzaj ogrzewania w nim zastosować. Po lekturze BD 4/2006 zainteresowałam się kominkiem z płaszczem wodnym. Mam jednak dwa pytania, na które nie znalazłam odpowiedzi w artykule:
1. Czy kominek może być łączony z ogrzewaniem podłogowym wodnym?
2. Jakie są koszty działania pompy obiegowej?
A może ktoś mi doradzi jaki jest najtańszy, a jednocześnie wydajny sposób ogrzewania dla domu o powierzchni użytkowej ok. 80m kw.?


Witam zajmuję się zawodowo montażem kominków z płaczem wodnym.Co do połonczenia kominka z płaszczem wodnym z ogrzewaniem podłogowym to jak najbardziej można ale trzeba wziąć pod uwagę dodatkowy koszt jakim jest zbiornik buforowy około 600-700 l odbieże on ciepło od kominka wtedy kiedy nie będzie odbioru ciepła od podłogówki i dom będzie dogrzany mo i trzeba odpowiednio do metrażu powieszchni domu dobrać moc kominka wodnego aby nie przesadzić z nadmiarem mocy grzewczej bowiem może się zagotować woda w kominku wodnym w razie pytań podaję mejla kuletamariusz@poczta.fm .Mogę podjąć się montażu systemu.
Link do komentarza
skoro zajmujesz się montażem kominków z płaszcem to nie zapominaj o wymienniku płytowym, który jest niezbędny do odbioru ciepła z otwartego systemu grzewczego kominka i przekazaniu do zamkniętego systemu grzewczego c.o. KOMINEK Z PŁASZCZEM WODNYM MUSI PRACOWAĆ W OTWARTYM SYSTEMIE GRZEWCZYM Z OTWARTYM NACZYNIEM WZBIORCZYM
Inne "wynalazki" są niedozwolone i niebezpieczne!
Link do komentarza
Cytat

skoro zajmujesz się montażem kominków z płaszcem to nie zapominaj o wymienniku płytowym, który jest niezbędny do odbioru ciepła z otwartego systemu grzewczego kominka i przekazaniu do zamkniętego systemu grzewczego c.o. KOMINEK Z PŁASZCZEM WODNYM MUSI PRACOWAĆ W OTWARTYM SYSTEMIE GRZEWCZYM Z OTWARTYM NACZYNIEM WZBIORCZYM
Inne "wynalazki" są niedozwolone i niebezpieczne!


Kolego przy zastosowanu bufora nie ma potrzeby stosowania powyższego systemu wymiennikowego bowiem kominek w systemie otwartym podłanczamy przez wężownicę grzewczą która się znajduje w bufoże i ta wężownica ogrzewa układ zamknięty ciśnieniowy. icon_cool.gif icon_cool.gif
Link do komentarza
w tym przypadku zasobnik z wężownicą pełni rolę wymiennika (nie jest to jednak typowy bufor wody grzewczej), jest to ropzwiązanie takie sobie ze względu na dość małą pwierzchnię wymiany ciepła - wężownica, ale z tego co piszesz układ otwarty kominka jest oddzielony od układu zamkniętego c.o., czyli jest O.K.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...