Skocz do zawartości

Co pierwsze podłoga czy ściana? - kafelkowanie


JacekW81

Recommended Posts

Cytat

[...] co się pierwsze kładzie podłogę czy ściany?



Są różne szkoły, różne sytuacje icon_rolleyes.gif
Jedni kładą najpierw podłogę, potem ściany, inni najpierw ściany od drugiego rzędu płytek, potem podłogę i uzupełniają brakujący rządek icon_lol.gif
Różne są też motywy takich kolejności - ja stosuję tą drugą metodę, uważam, że jest bezpieczniejsza dla podłogi...
Czasem sytuacja wymaga położenia najpierw podłogi...

Cytat

I trzeba jakiś specjalny klej gdy się ma ogrzewanie podłogowe?



Klej musi być bardziej "elastyczny" - polecam Atlasa
http://atlas.com.pl/kleje-do-pytek/121253-atlas-plus.html
do marmuru, kamienia, polerowanych płytek wrażliwych na zmianę barwy lepszy będzie biały
http://atlas.com.pl/kleje-do-pytek/121251-...-plus-biay.html
do płytek wielkoformatowych lepszy będzie
http://atlas.com.pl/kleje-do-pytek/121233-...-plus-mega.html
do płytek gresowych, mogących przebarwić się
http://atlas.com.pl/kleje-do-pytek/121247-...-mega-biay.html

Generanie nie oszczędzaj na kleju, jeśli nie chcesz mieć za niedługi czas kłopotów z pękającymi, odpadającymi płytkami icon_sad.gif
Układać podłogę można po kilkukrotnym podgrzewaniu i wyłączaniu podłogi, po CAŁKOWITYM jej wystygnięciu - po czterech, pięciu dniach NIEgrzania
Link do komentarza
Cytat

Czas już na kafelki. Dlatego też mam pytanie co się pierwsze kładzie podłogę czy ściany? I trzeba jakiś specjalny klej gdy się ma ogrzewanie podłogowe?


Najpierw ściana...
- Trudniej "docina się terakotę
- Łatwiej zachować czystość podłogi

Są kleje specjalne do ogrzewania podłogowego... ale tak naprawdę nadają się wszystkie . Podłoga ma większe wahania temperatury i 'mniej równe" jej rozkłady latem, przy nasłonecznieniach, czy zimą pod kaloryferem. Nie wyobrażam sobie kleju który by "puścił" płytkę w w/w warunkach.
Link do komentarza
Cytat

Czas już na kafelki. Dlatego też mam pytanie co się pierwsze kładzie podłogę czy ściany? I trzeba jakiś specjalny klej gdy się ma ogrzewanie podłogowe?


 Pierwsze ściany ,dalej  podłoga . Klej  i fuga elastyczna Mapei .W narożnikach i przy podłodze silikon .Dłuższa ściana zdylatowana w pionie  silikonem . Mapei ma fugi i silikony tego samego koloru .
Klej elastyczny wszędzie nie ma znaczenia czy to podłogówka czy ściana ,budynek cały czas pracuje .
Link do komentarza
Dzięki.

A teraz jeszcze jedno pytania:

Zrobiłem sobie odpływ w podłodze. Pytanie czy podłogę zaczynać kafelkować od ściany do odpływu, czy na odwrót?

Najlepiej by, chyba było zacząć od ścian, potem zacząć od odpływu w kierunku ścian.
Jeżeli bym zaczął od odpływu (po zrobionych ścianach) to jak zrobić aby mi przy ścianie nie wyszła np 3/4 kafelki?
Link do komentarza
Cytat

Dzięki.

A teraz jeszcze jedno pytania:

Zrobiłem sobie odpływ w podłodze. Pytanie czy podłogę zaczynać kafelkować od ściany do odpływu, czy na odwrót?

Najlepiej by, chyba było zacząć od ścian, potem zacząć od odpływu w kierunku ścian.
Jeżeli bym zaczął od odpływu (po zrobionych ścianach) to jak zrobić aby mi przy ścianie nie wyszła np 3/4 kafelki?



Od tego jest miara .Generalnie zaczyna się od środka i przycina przy ścianach, jak odetniesz przy ścianie 1cm lub 2cm nie będzie widać .Jeżeli nie pasuje to przycięcia robi się w miejscach zasłoniętych np. wanną kabiną itd.Ostatecznie połóż w karo.  
Link do komentarza
Cytat

Może to głupie pytanie, ale czy pod płytki w łazience daje się grunt?



Powierzchnie pylące należy oczyścić szczotką odkurzyć odkurzaczem   i  zagruntować   .Po min. 4 godzinach od gruntowania nakłada się folię w płynie  . nakłada się  dwie  warstwy powłoki uszczelniającej. Warstwy nanosimy krzyżowo. Pierwszą warstwę zawsze nakładamy za pomocą pędzla, przed aplikacją każdej kolejnej należy upewnić się, czy poprzednia jest już sucha. W narożach, w miejscach dylatacji, przejść rur i na krawędziach ? powłokę uszczelniającą należy wzmocnić. Służy do tego taśma uszczelniająca . Taśmę uszczelniającą należy wklejać w świeżą, pierwszą warstwę folii i przykryć drugą warstwą. Po około 12 godzinach od naniesienia drugiej warstwy izolacji,i na to  z powodzeniem można przystąpić do mocowania płytek ceramicznych. 
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Witam znowu.

Mam kolejne pytanie:
Jak połączyć kafelki pionowe z poziomymi? którym rozwiązaniem tym z lewej strony czy z prawej? (patrz rysunek), czerwone to silikon.
Wydaje mi się , że lepiej poziome wsunąć pod pionowe, tylko jak to się ma doo wcześniejszych rad, pierwsze ściany potem podłoga?

e099555437ac771fm.jpg

Pozdrawiam.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...