Skocz do zawartości

Pompa ciepła - świadomy wybór


Recommended Posts

– Gdybym ponownie budował dom, to do jego ogrzania z całą pewnością wybrałbym po raz kolejny pompę ciepła – stwierdza Andrzej Rożek mieszkający w jednej z podbydgoskich wiosek. – Stałem się również propagatorem tych urządzeń. Wielu znajomych skorzystało z moich doświadczeń, a...


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/a/12403-pompa-ciepla-swiadomy-wybor

Link do komentarza
Brakuje mi danych o zużyciu energii z pozostałych miesięcy. Fajnie byłoby poznać całoroczne zużycie energii. Zabrakło również informacji o ustawionej temperaturze w domu. Dla niektórych ciepło jest przy 18 stopniach a dla innych przy 23..
Link do komentarza
Nie każdy widzi, co chce widzieć. Zbytnio nie szukając – znalazłem:

Cytat

Warsztaty "Żródła odnawialne w lokalnej gospodarce energetycznej"
12.00 Dr inż. Dariusz Czekalski (SGGW):
Warunki opłacalności zastosowania sprężarkowych pomp ciepła.
16.00 Prof. dr hab. Andrzej Chochowski/ dr inż. Dariusz Czekalski (SGGW):
Warunki opłacalności wykorzystania energii słonecznej w instalacjach grzewczych.



Oraz:

Cytat

Tematy prac inżynierskich na rok ak» 2010
Specjalizacja: ZARZĄDZANIE ENERGETYKĄ LOKALNĄ
8. Koszty inwestycyjne budowy wybranej małej elektrowni wodnej.
9. Koszty inwestycyjne budowy wybranej elektrowni wiatrowej.
10. Koszty inwestycyjne budowy instalacji grzewczych ze sprężarkowymi pompami ciepła.
11. Koszty inwestycyjne budowy słonecznych instalacji grzewczych.
12. Dobór i obliczenia techniczno-ekonomiczne słonecznej instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej.



Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość Richard
Dosc precyzyjny opis calego przedsiewziecia.Wydatek 78.800zl to niemalo.Ja rozwazam tez pompe ciepla,ale PW (powietrze woda-odpadaja wiec koszty sond).Brak mi jednak info od osob juz posiadajacych taka pompe PW.Co Panstwo na to?.
Link do komentarza
W przyszłym sezonie już coś konkretniejszego, poza teorią i doświadczeniami, będę mógł powiedzieć.
Zabrałem się za problem, bo nareszcie znalazłem trochę czasu i kumatą "trzecią rękę".

Pompa ciepła do ogrzewania domu - tak, ale...
BARDZO DOBRZE przemyślana i dobrana.
Inaczej - to tylko moda, trend i bywa, ze zawód...
WSZYSTKO da się spieprzyć!

Zauważyłem, że często opisywane są sytuacje, gdzie ktoś chciał PC. Ktoś zaoferował "w dobrej cenie". Uruchomiono, zadziałało, ale... nie ma raju!
Działa, ale miało być jakby NIECO lepiej, a jest zupełnie ZNOŚNIE przy wysokich kosztach inwestycyjnych...

DLA MNIE pompa ciepła to takie samo źródło strumienia cieplnego na potrzeby domu jak każde inne!
Byle tylko było poprawnie dobrane - to zadziała - znaczy, dom ogrzeje.
DOPASOWANIE pompy ciepła, jej RODZAJU do konkretnych warunków terenowych decyduje - ZA ILE OGRZEJE.

"prace dyplomowe na temat bezsensowności stosowania pomp ciepła i solarów w budownictwie jednorodzinnym. " dadzą się obronić. Teza przeciwna - także!
To gdzie jest prawda?

Jak się chałupę stawia w bardzo niekorzystnej lokalizacji - to wszystko jest mało sprawne, niedobrane i do udowodnienia jest - że bezsensowne.

Adam M.
Link do komentarza
Cytat

W przyszłym sezonie już coś konkretniejszego, poza teorią i doświadczeniami, będę mógł powiedzieć.
Zabrałem się za problem, bo nareszcie znalazłem trochę czasu i kumatą "trzecią rękę".

Pompa ciepła do ogrzewania domu - tak, ale...
BARDZO DOBRZE przemyślana i dobrana.
Inaczej - to tylko moda, trend i bywa, ze zawód...
WSZYSTKO da się spieprzyć!

Zauważyłem, że często opisywane są sytuacje, gdzie ktoś chciał PC. Ktoś zaoferował "w dobrej cenie". Uruchomiono, zadziałało, ale... nie ma raju!
Działa, ale miało być jakby NIECO lepiej, a jest zupełnie ZNOŚNIE przy wysokich kosztach inwestycyjnych...

DLA MNIE pompa ciepła to takie samo źródło strumienia cieplnego na potrzeby domu jak każde inne!
Byle tylko było poprawnie dobrane - to zadziała - znaczy, dom ogrzeje.
DOPASOWANIE pompy ciepła, jej RODZAJU do konkretnych warunków terenowych decyduje - ZA ILE OGRZEJE.

"prace dyplomowe na temat bezsensowności stosowania pomp ciepła i solarów w budownictwie jednorodzinnym. " dadzą się obronić. Teza przeciwna - także!
To gdzie jest prawda?

Jak się chałupę stawia w bardzo niekorzystnej lokalizacji - to wszystko jest mało sprawne, niedobrane i do udowodnienia jest - że bezsensowne.

Adam M.


Adamie wszystko się da obronić, w drugą stronę również. To kwestia zrozumienia tematu.
Izolacja ma za zadanie marginalizować ogrzewanie. Centralne systemy ogrzewania ( w tym pompy) mają - nazwijmy to "bieg jałowy" Czyli zużywają energię nawet jak nie korzystamy ( zakręcona woda , czy zawór na grzejniku) . straty zasobnika i na rurkach. Dochodzi do tego mniejsza sterowalność w pokojach i gorsze programowanie stref. I teraz...
gdy dom ma duże zapotrzebowanie - jest źle izolowany ( 70 i więcej kWh/m2) o kosztach eksploatacji decyduje koszt uzyskania kWh . Przy małych potrzebach precyzyjna automatyka i brak "biegu jałowego"
Jeżeli byłbym zmuszony dalej sprzedawać pompy ciepła - nie ulega wątpliwości, że nie namawiałbym nikogo do izolowania domu - ocieplenie i to jak najcieńsze. Im gorzej dom izolowany tym większa sensowność ( ekonomia, okres zwrotu inwestycji) takiej instalacji.
Jeżeli chciałbym koniecznie sprzedawać solary - to ich rentowność wykazywałbym lejąc codziennie 300 l wody do wanny.
To podobnie jak z gazem w aucie im więcej auto pali i im więcej jeździmy tym szybszy zwrot inwestycji w gaz .

U nas jest rynek "instalacyjny" nie "izolacyjny" Więcej jest politechnik z wydziałami "ogrzewania" niż 'izolowania"
Dlatego jeszcze w Polsce projektuje się domy z izolacją termiczną za odbiornikiem ciepła - dlatego zdarza się jeszcze, ze nasz inżynier da mniej jak 30 cm styropianu od gruntu czy ścianę zaprojektuje gorszą od 0,1W/m2xk a kasę zaoszczędzoną na izolacji wyda ( z naddatkiem) na pompę ciepła itp.
Naprawdę jak się czyta różnych cudownych systemach ( isomax, solary, pc...) to widać, że inwestor jest skłonny wydać górę pieniędzy byleby tylko nie izolować domu.
tak więc można udowodnić sensowność jak i bezsensowność pomp ciepła... bo to kwestia izolacji.
Link do komentarza
Dokładnie. Dobre okna i niska zabudowa wykluczają naturalną wentylacje. Precyzyjna automatyka jest w sprzeczności a akumulacją, gruba ( U<0,3W/m2xK) izolacja wymusza paroizolację. Izolacja termiczna marginalizuje ogrzewanie. Dlatego trzeba się zdecydować ! Pewnych spraw pogodzić się nie da! Chcemy grzać się kominkiem ( jeżeli ustawodawca pozwoli) muszą być grube mury i ocieplenie od zewnątrz. Musimy koniecznie codziennie napełniać kilka wanien – obowiązkowo pompa ciepła do cwu… Konieczny jest wybór – grzejemy czy izolujemy.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 4 miesiące temu...
Cytat

Studenci prof. dr inż. Dariusza Czekalskiego - piszą prace dyplomowe na temat bezsensowności stosowania pomp ciepła i solarów w budownictwie jednorodzinnym.


Mają 100% racji Dla domów energooszczednych Eu<30 kWh/m2 rok zyski wynikające ze zmniejszonych kosztów ogrzewania niepokrywają dużych kosztów instalacji pomp ciepła, systemów solarnych. Ale inwestopr zawsze może spełniać swoje fantazje. Np dom energooszczędny Eu=30 powierzchnia 160 m2 Koszty ogrzewania i wentylacji to około 1000 zł rocznie dla kotła gazowego. Dla pc będzie mniej ale jej koszty instalacji to więcej jak 50000 zł. Podstawa domu to dobra izolacja termiczna współczynnik przenikania na poziomie 0,15W/m2 K i szczelność wtedy wybór źródła ciepła to żaden problem zawsze będzie tanio
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...