Skocz do zawartości

Co z właścicielem drogi?


Recommended Posts

Jestem właścicielem działki już z pozwoleniem na budowe. Chciałem zacząć budowę i pojawił sie problem. Właścicielem drogi dojazdowej do mojej działki jest bardzo "dziwny" gość. W akcie notarialnym mam zapisane, że właściciel drogi tzn. ten sam gość który sprzedał mi działkę ""ustanawia bezpłatnie na rzecz każdoczesnego właściciela działki nr ...... służebność gruntową drogi koniecznej, polegającej na prawie przejścia, przejazdu i przechodu całą szerokością i długością działki "" itd.. Jednak ten gościu zrobił bramę z łańcuch przed moją działką i stwierdził, że trzeba płacić za dojście i wjazd na moją działkę! icon_eek.gif Wymaga tego odemnie i każdego kto chce się dostać na moją działkę. Wspomnę jeszcze o tym, że za zgodę na pociągnięcie w drodze do mojej działki prądu i wody zazyczył sobie parę tysięcy! No i w ten sposób moje plany z budową zakończyły się. CZY JEST JAKIŚ SPOSÓB NA TAKICH LUDZI?
Link do komentarza
Formalnie, sprawa udostępnienia dojazdu do działki jest jasna - zapis w księdze wieczystej jednoznacznie nakłada na właściciela drogi obowiązek jej udostępnienia. Problemem jest wyegzekwowanie tego prawa, jeśli sąsiad zagrodził drogę. Zgodnie z kodeksem cywilnym można wtedy skorzystać z tzw, prawa samopomocy i usunąć przeszkodę. Jest jednak sposób doraźny, gdyż złośliwy sąsiad może postawić trudniejsze do usunięcia przeszkody. Trudno też za każdym razem wzywać policję, która w tego typu sprawach niechętnie interweniuje. Niemniej wezwanie policji może okazać się skuteczne, gdyż uniemożliwiając dojazd sąsiad popełnia wykroczenie i naraża się na odpowiedzialność karną przed sądem grodzkim. Można też złożyć doniesienie do prokuratury o złośliwym uniemożliwianiu dojazdu. Natomiast problem przeprowadzenia sieci może rozwiązać sąd cywilny nakazując udostępnienie działki w celu ułożenia instalacji. Warto jednak w takiej sytuacji zastanowić się czy nie lepiej będzie zrezygnować z inwestowania na tej działce (np. można próbować unieważnić akt notarialny sprzedaży ) gdyż w przyszłości taki sąsiad będzie stwarzał bezustanne konflikty.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...