Skocz do zawartości

Działka rolna - jaka możliwość wybudowania się?


marcin1980kier

Recommended Posts

Witam,

posiadam działkę rolną 0,61 ha (klasa III a i III b).

http://hotfile.com/dl/84055045/c014f04/ … a.JPG.html

Lokalizacja działki na końcu wsi, prowadzi do niej ślepa droga asfaltowa, która kończy się przed granicą działki a kontynuowana jest drogą gruntową, biegnącą wzdłuż i poprzek działki. Sąsiednie działki budowlane i rolne, jak w załączonym linku. W Urzędzie Gminy uzyskałem informację, że nie ma szansy na wybudowanie się na tej działce. Może ktoś miał podobny problem i wie jak go rozwiązać? Bardzo proszę o wszelkie podpowiedzi w tej sprawie.

Z góry dziękuję.

DSC01446.jpg

Edytowano przez marcin1980kier (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

O możliwościach i warunkach zabudowy decydują dwa dokumenty – miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub w przypadku jego braku indywidualnie wydane warunki zabudowy dla konkretnej działki.

Źródło: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/budowa-krok-po-kroku/a/11636-zanim-zaczniesz-budowe-domu-pamietaj-o




Rozumiem.

Ale nie znaczy to chyba, że jeżeli jest taki plan to już nic się nie da zrobić, mógłbym to zrozumieć jeżli działka byłaby na jakimś odludzi, a tutaj jest na granicy wsi, od ostatniego domu oddziela ją droga gruntowa. Mam nadzieje że są jakieś sposoby na przekwalifikowanie działki. MPZP już jest, pani w gminie powiedziała, że niedługo rozpoczną prace nad nowym (nie wiem co oznacza niedługo, nie umiała tego określić)
Link do komentarza
Odpowiem tu, a nie na FM, bo tak mi wygodniej. icon_biggrin.gif

Z uzyskanych informacji, wynika, że na tym terenie nie obowiązuje MPZP, jest tylko Studium – a zgodnie z nim ten teren (działka) ma przeznaczenie:
„ Tereny rolniczej przestrzeni produkcyjnej z możliwością zabudowy zagrodowej” (kolor żółty).

W związku z tym obowiązuje procedura uzyskania WZ, ale możliwa jest tylko zabudowa zagrodowa, dla rolnika, posiadającego areał nie mniejszy niż średnia wielkość gospodarstwa rolnego w tej gminie.

Po uchwaleniu MPZP, możliwa będzie budowa dla rolnika ustawowego (z areałem nie mniejszym niż 1ha w tej gminie).


Zawsze można wystąpić o zmianę Studium dla tej działki, tak aby też była:
„Zabudowa wiejska wielofunkcyjna” (kolor jasno brązowy) - jak działki sąsiadujące.
Ale to droga długa, z „zakrętami”.
Link do komentarza
Cytat

Odpowiem tu, a nie na FM, bo tak mi wygodniej. icon_biggrin.gif

Z uzyskanych informacji, wynika, że na tym terenie nie obowiązuje MPZP, jest tylko Studium – a zgodnie z nim ten teren (działka) ma przeznaczenie:
„ Tereny rolniczej przestrzeni produkcyjnej z możliwością zabudowy zagrodowej” (kolor żółty).

W związku z tym obowiązuje procedura uzyskania WZ, ale możliwa jest tylko zabudowa zagrodowa, dla rolnika, posiadającego areał nie mniejszy niż średnia wielkość gospodarstwa rolnego w tej gminie.

Po uchwaleniu MPZP, możliwa będzie budowa dla rolnika ustawowego (z areałem nie mniejszym niż 1ha w tej gminie).


Zawsze można wystąpić o zmianę Studium dla tej działki, tak aby też była:
„Zabudowa wiejska wielofunkcyjna” (kolor jasno brązowy) - jak działki sąsiadujące.
Ale to droga długa, z „zakrętami”.




Czyli nie będąc rolnikiem jedyną możliwością jest wystąpienie o zmianę studium dla tej działki na działkę z przeznaczeniem zabudowy wiejskiej wielofunkcyjnej. Czy stwierdzenie "droga długa z zakrętami" określa czas w miesiącach czy może już w latach?
Bardzo dziękuje za pomoc.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...