Skocz do zawartości

koszty ogrzewania


Recommended Posts

Cytat

Tiaaaa.
Tyle, że u Ciebie prąd dostarcza około 1/5 ilości energii potrzebnej do ogrzania domu, a u niego około 1/3 (razem z CWU) i bez dodatkowego źródła ciepła. icon_cool.gif icon_mrgreen.gif


1/5 dlaczego? Poza tym Adiq ma powierzchnie grzejną x3 i cuw dla 4-5 osób i płaci polowe tego co przedmówca. Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

1/5 dlaczego? Poza tym Adiq ma powierzchnie grzejną x3 i cuw dla 4-5 osób i płaci polowe tego co przedmówca.



Dlaczego?

Bo za 1.200zł to jest 2.000kWh, a 3,5m3 drewna to około 15.000kWh, ale ja uwzględniam sprawność kominka, czyli około 10.000kWh - oczywiście upraszczając.

A bloger podał (chyba) całość zużycia prądu, a nie tylko na ogrzewanie powierzchni i CWU.

icon_mrgreen.gif

dopisałem:

Ps. Właściwie, to powinno się liczyć, całość dostarczonej energii z drewna icon_cool.gif Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Bo za 1.200zł to jest 2.000kWh, a 3,5m3 drewna to około 15.000kWh, ale ja uwzględniam sprawność kominka, czyli około 10.000kWh - oczywiście upraszczając.


Ha! Jestem za, wtedy wychodzi ile czyja chata potrzebuje energii.
Bajbaga, czy ja dobrze liczę, że Gaweł icon_smile.gif gdyby grzał się samym prądem, to buliłby rocznie 7200zł? Nieeemooożliiiweee.
Link do komentarza
Cytat

Ha! Jestem za, wtedy wychodzi ile czyja chata potrzebuje energii.
Bajbaga, czy ja dobrze liczę, że Gaweł icon_smile.gif gdyby grzał się samym prądem, to buliłby rocznie 7200zł? Nieeemooożliiiweee.


kiedyś grzał i wyszło z 800 zł więcej ja pale tylko weekendy a weekend nie stanowi 80 % tygodnia niestety

Cytat

Ha! Jestem za, wtedy wychodzi ile czyja chata potrzebuje energii.
Bajbaga, czy ja dobrze liczę, że Gaweł icon_smile.gif gdyby grzał się samym prądem, to buliłby rocznie 7200zł? Nieeemooożliiiweee.


A w sumie to możliwe jakbym jednego okna nie zamykał calą zime icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Ha! Jestem za, wtedy wychodzi ile czyja chata potrzebuje energii.
Bajbaga, czy ja dobrze liczę, że Gaweł icon_smile.gif gdyby grzał się samym prądem, to buliłby rocznie 7200zł? Nieeemooożliiiweee.



No nie - nie wprost.

Z tych 15.000kWh "drewnianych", część "przepada" ze względu na sprawność kominka, część (dodatkowo) na uruchomienie i wygrzanie komina (bo ciągłości palenia tam chyba niet).
To tylko ilość energii dostarczonej i potrzebnej dla takiego "układu" grzewczego.

Dla samej elektryczności, szacunkowo, było by to około 5.000zł (z marginesem około 1.000zł w obie strony).

Moim zdaniem, oczywiście.
Link do komentarza
Cytat

właśnie otrzymałem rozliczenie za poprzedni sezon (u mnie rozliczają luty 2014-luty2015), prognozy przewidywały 3840 zł za rok, okazało się ze mieliśmy nadpłatę w wysokości 313 zł co ostatecznie dało kwotę 3527 zł, dzieląc to na miesiące średnio miesięcznie wychodzi 294 zł. Ogrzewam gruntową pompą ciepła, pow. domu 115mkw, 100% podłogówka, 3 osobowa rodzina. W domu nie posiadamy gazu wiec wszytko jest na prąd, nie oszczędzamy specjalnie po prostu staramy się funkcjonować normalnie korzystając ze wszystkiego co potrzeba. Dodam że posiadam dwie taryfy. Nie wiem co sądzicie ale ja uważam że zużywamy nie dużo prądu a komfort użytkowania pompy- bezcenny.
Na blogu zamieszczam więcej szczegółów oraz skan faktury za prąd: nietruje.blogspot.com




dość sporo, mogę wiedzieć jaka moc Pompy i jakiej firmy?
Link do komentarza
Cytat

właśnie otrzymałem rozliczenie za poprzedni sezon (u mnie rozliczają luty 2014-luty2015), prognozy przewidywały 3840 zł za rok, okazało się ze mieliśmy nadpłatę w wysokości 313 zł co ostatecznie dało kwotę 3527 zł, dzieląc to na miesiące średnio miesięcznie wychodzi 294 zł. Ogrzewam gruntową pompą ciepła, pow. domu 115mkw, 100% podłogówka, 3 osobowa rodzina. W domu nie posiadamy gazu wiec wszytko jest na prąd, nie oszczędzamy specjalnie po prostu staramy się funkcjonować normalnie korzystając ze wszystkiego co potrzeba. Dodam że posiadam dwie taryfy. Nie wiem co sądzicie ale ja uważam że zużywamy nie dużo prądu a komfort użytkowania pompy- bezcenny.
Na blogu zamieszczam więcej szczegółów oraz skan faktury za prąd: nietruje.blogspot.com



szczerze?!?
zacznę może od tego, że podawanie samych kwot, jest co najmniej mało precyzyjne. Proponuje operować kwh - i dodatkowo podać ile sama PC łyknęła, po to są podliczniki (no i jeszcze trzeba znać temperaturę w domu, bo jest różnica między zdrowymi do spania 19C a 23C - a różnica w zużyciu ogromna)

a jeśli chodzi o kwoty - jak na taki mały dom, to sporo. Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

zacznę może od tego, że podawanie samych kwot, jest co najmniej mało precyzyjne. Proponuje operować kwh - i dodatkowo podać ile sama PC łyknęła, (...)


Zgadzam się. A żeby być naprawdę precyzyjnym w porównaniu kosztów ogrzewania, to proponuję podawać też ile kosztowała instalacja ogrzewania. A jak kto instalował z kredytu to również koszt kredytu na instalację.

Tylko tak da się oszacować koszty ogrzewania.

----------------------
po namyśle dopisałem:

Rozchodzi się mnie o koszt instalacji wszelakiego rodzaju: pieca śmieciucha, konwektorów, kominka z płaszczem czy co tam kto ma... Edytowano przez PeZet (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Jest druga strona medalu - wiele rodzin, chciałoby tyle płacić, za całość energii zużytej w domu. icon_cool.gif


Podałem całość zużycia prądu w domu przez rok , nie dogrzewam domu niczym innym , pompa ma moc 6 kW , nie mam pod licznika na samą pompę w domu utrzymuje temp 21-23 st. Nigdy w zimie nie spadło mi poniżej 21 st
Link do komentarza
Cytat

Podałem całość zużycia prądu w domu przez rok , nie dogrzewam domu niczym innym , pompa ma moc 6 kW , nie mam pod licznika na samą pompę w domu utrzymuje temp 21-23 st. Nigdy w zimie nie spadło mi poniżej 21 st



bez danych z podlicznika - ta informacja jest niewiele warta, niestety. Bo różnice wśród zużycia prądu bytowego dla 2 różnych rodzić i jak i zużycie samej PC dla 2 różnych domów może się różnić baaaardzo dużo.
Z informacje podanej przez ciebie - jeden wyciągnie wniosek - super - ale tanio!
A ktoś inny - koszmarnie drogo jak na tak mały domek icon_lol.gif
diabeł tkwi w szczegółach
Link do komentarza
Cytat

bez danych z podlicznika - ta informacja jest niewiele warta, niestety. Bo różnice wśród zużycia prądu bytowego dla 2 różnych rodzić i jak i zużycie samej PC dla 2 różnych domów może się różnić baaaardzo dużo.
Z informacje podanej przez ciebie - jeden wyciągnie wniosek - super - ale tanio!
A ktoś inny - koszmarnie drogo jak na tak mały domek icon_lol.gif
diabeł tkwi w szczegółach


Ktoś założył ten temat i postanowiłem wtrącić swoje 3 grosze, czy drogo czy tanio to pojęcie względne mieszkając w bloku placilem około 2 tys rocznie za prąd oprócz tego gaz i ogrzewanie teraz płacę tyle ile podałem - dla mnie tanio i komfortowo zakładając pompę nie myślałem pod kątem - kiedy mi się to zwróci, mam inną filozofię - ma być przede wszystkim komfortowo i tak dokładnie jest jak będę w domu postaram się podać kW jakie zuzylem w ciągu roku, pozdrawiam i przepraszam za ewentualne błędy gdyż piszę ze smartfona czego nie cierpie:)
Link do komentarza
Cytat

(...)zakładając pompę nie myślałem pod kątem - kiedy mi się to zwróci, mam inną filozofię (...)


Bo też wiadomo, że ogrzewanie to nie perpetuum mobile i zawsze trzeba wkładać. icon_smile.gif
Jednakże, moim zdaniem, by ocenić wartość maszyny, która produkuje nam ciepło w domu, nie liczy się samej paliwożerności maszyny, ale również koszt maszyny.
Link do komentarza
dla mnie to tak jakby ogrzewający gazem napisał że płaci rocznie za gaz 2500zł a nie wiedział ile gazu spalił. Może być zadowolony z kwoty którą płaci - ale równie dobrze może sporo przepłacać icon_smile.gif

podlicznik to podstawa - nie raz i nie dwa, odczyty z podlicznika pomogły stwierdzić fakt, że PC działa/pracuje nieprawidłowo - bez podlicznika, taka wstępna diagnostyka jest raczej niemożliwa.
Lub może też uspokoić właściciela zaniepokojonego wysokim wskazaniem - że w jego konkretnym przypadku (po przeanalizowaniu szczegółow) - takie zużycie jest jak najbardziej ok.
Link do komentarza
Cytat

Dopiero znając sumę kosztów można sobie ocenić, czy komfort danej maszyny wart jest ceny. Tu już reguł nie ma.

adiqq, nietruje,
Panowie, możecie podać koszt instalacji waszych urządzeń?


U mnie całość kosztów- pompa odwierty podlogowka zamknęła się w kwocie 42 tys, zamontuje sobie pod licznik i za następny sezon podał dokładniejsze dane
Link do komentarza
Cytat

Ps. Ale w przypadku Gawla, dochodzi jeszcze inny czynnik.
Nie sądzę aby w każdym pomieszczeniu miał te "ustawowe" 20 stopni (zwłaszcza jak nie grzeje kominkiem).
Potrzeby wentylacyjne, też ma mniejsze.


Autor wątku też nie napisał że w 100% pomieszczeń ma identyczną temperaturę. Poza tym w jego przypadku zysk energetyczny wynikający z ilości mieszkańców jest 4 krotonie większy niż w moim.

Z resztą w br planuję aktywnie korzystać z ogrzewania elektrycznego oszczędzając drewno ponieważ przenoszę się do duonu i prąd będę miał za o zł do 31.12.2015 r czyli zapłacę zamiast 38 groszy jedynie za sam przesył 18. a to już wyjdzie taniej niż drewno.
Link do komentarza
Cytat

U mnie całość kosztów- pompa odwierty podlogowka zamknęła się w kwocie 42 tys, zamontuje sobie pod licznik i za następny sezon podał dokładniejsze dane



Muszę przyznać, że jest to kwota bardzo kusząca ;) nie wiem jakich materiałów użył wykonawca no ale cena bardzo dobra, rzadko się taką widuję na naszym rynku.
Przykułeś moją uwagę jakiej firmy ta PC? icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Muszę przyznać, że jest to kwota bardzo kusząca ;) nie wiem jakich materiałów użył wykonawca no ale cena bardzo dobra, rzadko się taką widuję na naszym rynku.
Przykułeś moją uwagę jakiej firmy ta PC? icon_smile.gif


powiem ci tak: pompa - firmy nie podam z uwagi na złośliwe uwagi co niektórych wszystkowiedzących na tym forum icon_biggrin.gif - ja jestem bardzo zadowolony i z samej pompy która 3 rok pracuje bez awaryjnie jak i z montażu (pompę opisuję szczegółowo na swoim blogu) pompa+montaż+zasobnik Galmet wykonane przez dostawcę na fakturę, rurki do ogrzewania purmo- rozłożenie pętli montaż całości pod pompę przez zaprzyjaźnionego instalatora (taniej o podatek vat- jeśli wiesz o czym mówię icon_biggrin.gif ) folia, styropian na podłodze przy naszym udziale więc tez taniej, odwierty też że tak powiem po znajomości całość jak pisałem zamknięta się w kwocie 42 tys
generalnie projekt instalacji był jeden a wykonawców tak na dobra sprawę 3 ale wszystko bezproblemowo ładnie funkjonuje Edytowano przez nietruje (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

nietruje, , mnie niestety budowa pompy ciepła nie mieściła się w budżecie.
Szczerze gratululuję tym wszystkim, którzy mieli finansową możliwość zamontowania pompy ciepła i się na nią zdecydowali. A podany przez ciebie koszt szczególnie rozbudza apetyt. ;)


wiesz co? trochę wyrzeczeń nas to kosztowało, ale my woleliśmy wydać na pompę niż na wszelkiego rodzaju "błyskotki" którymi można by się pochwalić przed sąsiadami ( typu płytki od Zienia czy AGD klasy premium), co mogę i umiem robię sam żeby ciąć koszty, mieszkamy już jakiś czas a jeszcze nie wszystko jest skończone, pewnie przy tradycyjnym piecu już bym to wszystko miał porobione a tak niektóre rzeczy muszą poczekać, są to drobnostki, nam nie przeszkadza że np. gdzieś wisi jeszcze goła żarówka zamiast lampy- powisi jeszcze jakiś czas icon_smile.gif nie mam silnika do bramy, nie wykończyłem jeszcze garażu, ale z tym wszystkim można spokojnie mieszkać i powoli robić, nie chcę na silę nikogo namawiać na pompę ja jestem zadowolony drugi raz zrobiłbym to samo, kręgosłup drugi raz nie urośnie- mój już trochę w życiu dostał więc targanie węgla nie wchodziło w rachubę
pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

powiem ci tak: pompa - firmy nie podam z uwagi na złośliwe uwagi co niektórych wszystkowiedzących na tym forum icon_biggrin.gif - ja jestem bardzo zadowolony i z samej pompy która 3 rok pracuje bez awaryjnie jak i z montażu



Nieprawda, dziwię Ci się szczerze, bo już nie raz wspominano na forum że dobre urządzenie to takie które pracuje długo bezawaryjnie, a niekoniecznie nazwa firmy.
Sam się kiedyś chwaliłem wiertarką z Leruła która przepracowała cały okres budowlany, wkręciła 2.2oo wkrętów samowiercacych w sztachety ogrodzenia, podbitka dodatkowo kleje mieszała - a kosztował mnie całe 35zł.
Więc nie powinieneś mieć żadnych lęków przed nazwami firm.
Bo to dla niektórych cenna informacja
Link do komentarza
Cytat

Nieprawda, dziwię Ci się szczerze, bo już nie raz wspominano na forum że dobre urządzenie to takie które pracuje długo bezawaryjnie, a niekoniecznie nazwa firmy.
Sam się kiedyś chwaliłem wiertarką z Leruła która przepracowała cały okres budowlany, wkręciła 2.2oo wkrętów samowiercacych w sztachety ogrodzenia, podbitka dodatkowo kleje mieszała - a kosztował mnie całe 35zł.
Więc nie powinieneś mieć żadnych lęków przed nazwami firm.
Bo to dla niektórych cenna informacja



upieram się przy swoim kolego icon_smile.gif szczegóły dotyczące pompy mam na blogu, dość się juz tu o niej naczytałem od ludzi którzy na oczy nie widzieli a dyskutują, a co do sprzętu z Leruła to mam tak samo chociaż jak ja kupowałem szlifierkę marki KINZO to chyba jeszcze nie było Lerła w Polsce heheh ale działa prawie 20 lat i dobrze sie ma a kosztowała grosze już ceny nie pamiętam

Cytat

Tiaa.

Miałem kiedyś Alfę 156 był to jeden z lepszych samochodów którymi jeździłem. Była bezawaryjna, sprzedałem po kilku latach, bo zachciało mi się prawdziwej terenówki. icon_mrgreen.gif


żartujesz chyba z tą Alfą, ja właśnie szukam Alfy i to 156 icon_biggrin.gif i wiem ze kiedyś kupie!!
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

A kto powie mi jakie sa koszty ogrzewania domu okolo 150m2 z ogrzewanym garazem pierwszego roku PC. IVT GREENLINE C-7 PLUS? Dom ten ocieplonytez 2x8cm styropian. Czy ktos moze ocenic koszty ogrzewania w przyblizeniu???




Ja mam ścianę dwuwarstwową solbet 25 plus 13 cm styropianu Sarzyny o niskim wsp przenikania. Poddasze 25 cm wełny skalnej Paroc. Paliłem kominkiem, piecem węglowym i gazowym - kondensat. Drewno 1,5 kubika 220 zł pół tony węgla 400 zł gaz 600 zł w tym ogrzewanie wody użytkowej. Zima wyszła mnie grosze dosłownie. W domu temp 19,5 C do 21 C. Jestem mega zadowolony.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Usiadłem ostatnio do podliczenia zużytego gazu dla utrzymania domu 150m. Dom piętrowy postawiony w systemie "R"(PUSTAKI Z 20CM WARSTWĄ STYROPIANU WEWNĄTRZ)gaz którego dostawcą jest Gaspol i mam instalację od nich rozlicza mnie miesięcznie za zużytą ilość gazu.Za 2014 wyszło 5264 z groszami ,ale dodam że wypaliłem w kominku z płaszczem wodnym ok.6 m drewna.Wpadłem na pomysł żeby zrezygnować z butli i pociągnąć gaz ziemny który biegnie tuż za moim płotem w ulicy.
Policzyłem że gdybym chciał zuzyć tą samą ilość gazu dla utrzymania domu +30% kosztów kaloryczności to wyszło by 1416 z groszami ZA ROK!!!
Niestety tu zaczęły się schody, ulica jest współwłasnością kilkunastu osób , które w/g gazowni muszą zgodzić się na odstąpienie 1 m drogi na długości mojej działki czyli jakieś 30m.
Zakładam że będę miał duży problem żeby taką "akcję" przeprowadzić bo sąsiadowi się nie udało.
Co w takiej sytuacji robić?
Link do komentarza
Cytat

Usiadłem ostatnio do podliczenia zużytego gazu dla utrzymania domu 150m. Dom piętrowy postawiony w systemie "R"(PUSTAKI Z 20CM WARSTWĄ STYROPIANU WEWNĄTRZ)gaz którego dostawcą jest Gaspol i mam instalację od nich rozlicza mnie miesięcznie za zużytą ilość gazu.Za 2014 wyszło 5264 z groszami ,ale dodam że wypaliłem w kominku z płaszczem wodnym ok.6 m drewna.Wpadłem na pomysł żeby zrezygnować z butli i pociągnąć gaz ziemny który biegnie tuż za moim płotem w ulicy.
Policzyłem że gdybym chciał zuzyć tą samą ilość gazu dla utrzymania domu +30% kosztów kaloryczności to wyszło by 1416 z groszami ZA ROK!!!
Niestety tu zaczęły się schody, ulica jest współwłasnością kilkunastu osób , które w/g gazowni muszą zgodzić się na odstąpienie 1 m drogi na długości mojej działki czyli jakieś 30m.
Zakładam że będę miał duży problem żeby taką "akcję" przeprowadzić bo sąsiadowi się nie udało.
Co w takiej sytuacji robić?


Wymień zbiornik na własny i kupuj propan na wolnym rynku. Nie dość, że o połowe taniej niż w G., to taniej niż gaz ziemny.
Za wymianę zbiornika powinieneś zapłacić mniej niż za posiągnięcie 30 m instalacji gazu ziemnego.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 miesiące temu...
Dom 200m2, piętrowy. Ogrzewanie trzech poziomów gazem, piec z zasobnikiem wody. Rurki miedziane, grzejniki panelowe, dwa drabinkowe, kuchnia i łazienki-ogrzewanie podłogowe. Na poddaszu cztery dachowe okna dwa szczytowe. Góra dobrze docieplona styropianem i wełną. Dom ocieplony od zewnątrz. Mamy taki czujnik temperatury, który pozwala utrzymać ją w miarę stałą.
Koszt ogrzewania na sezon (w tym ciepłą woda) ok 3500zł
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Dom 200m2, piętrowy. Ogrzewanie trzech poziomów gazem, piec z zasobnikiem wody. Rurki miedziane, grzejniki panelowe, dwa drabinkowe, kuchnia i łazienki-ogrzewanie podłogowe. Na poddaszu cztery dachowe okna dwa szczytowe. Góra dobrze docieplona styropianem i wełną. Dom ocieplony od zewnątrz. Mamy taki czujnik temperatury, który pozwala utrzymać ją w miarę stałą.
Koszt ogrzewania na sezon (w tym ciepłą woda) ok 3500zł




Drogo Ci to wychodzi, nawet bardzo.
Link do komentarza
przy podawaniu kosztów, nie podawajcie tylko powierzchni domu i bajek "góra dobrze ocieplona styropianem i wełną" tylko konkretnie ile izolacji i gdzie. Ci co wykonali OZC mogą dodatkowo podać wyliczone zapotrzebowanie
Bez tych konkretów, wartość podawanych tutaj informacji o kosztach jest ZEROWA
kto jak kto, ale ty Arturze powinieneś to wiedzieć icon_razz.gif
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

przy podawaniu kosztów, nie podawajcie tylko powierzchni domu i bajek "góra dobrze ocieplona styropianem i wełną" tylko konkretnie ile izolacji i gdzie. Ci co wykonali OZC mogą dodatkowo podać wyliczone zapotrzebowanie
Bez tych konkretów, wartość podawanych tutaj informacji o kosztach jest ZEROWA
kto jak kto, ale ty Arturze powinieneś to wiedzieć icon_razz.gif


wow,czyli ktoś mnie zna ;)
Oczywiście w stopce są odnośniki do dziennika i tam to widać wszystko,chociaż przy bananie mojej stopki na FM nie widać ale niech będzie,że dopisze ;)
Izolacja ścian to 20cm styro z lambdą 0,031,płyta fundamentowa na EPS200 20cm,strop 30cm styro z lambdą 0,036 i 18cm proszku PUR czyli łącznie 48cm izolacji na stropie no i WM z reku icon_smile.gif



Cytat

Tiaa.

Miałem kiedyś Alfę 156 był to jeden z lepszych samochodów którymi jeździłem. Była bezawaryjna, icon_mrgreen.gif


No ba,jestem tego samego zdania icon_smile.gif
Moją natrzaskałem prawie 70tys.km też bez awarii,przed budową sprzedałem bo by biedaczka nie dała rady piasku przewozić ;)

DSC01446.jpg


Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 10 miesiące temu...
Gość czerwony łeb
Cytat

Witam, czy ktoś z Was ogrzewa dom pelletem?? Jak wyglądają koszty takiego ogrzewania, u mnie byłby to dom około 150 m2


Koszt 1kWh grzejąc pelletem wychodzi 0,20-0,22zł.
Ile Twój dom potrzebuje energii czyli kWh na ogrzewanie powinnaś wiedzieć,jeśli nie to się dowiedz a otrzymasz koszt ogrzewania swojego domu pelletem.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...