Skocz do zawartości

koszty ogrzewania


Recommended Posts

  • 2 tygodnie temu...
Cytat

A kto powie mi jakie sa koszty ogrzewania domu okolo 150m2 z ogrzewanym garazem pierwszego roku PC. IVT GREENLINE C-7 PLUS? Dom ten ocieplonytez 2x8cm styropian. Czy ktos moze ocenic koszty ogrzewania w przyblizeniu???





http://www.dumarchwent.pl/pompy_ciepla/dlaczegowarto.html

na tej stronie jest link do kalkulatora obliczeń również, trzeba tylko wybrać dane adekwatne do swojego domu

pozdrawiam icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie temu...
u mnie dla domu 135m2 pow. użytkowej (21,5-22) i 75m2 piwnic(15,5-16) od 1.11 wg podlicznika poszło 745kwh w 1T i 1227kwh w 2T. Całkowity koszt to około 800zł. PC 8kw. Garaz dogrzewany 2 grzejnikami na petlach z podłogówki z piwnicy - do pominięcia...
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Ponizej dane dla mojego domu.

Cytat

Od 03/01/2011 do 07/03/2011 (63 dni) zużycie na podstawie licznika zakładu energetycznego wyniosło:
I taryfa: 812,00 kWh
II taryfa: 1 153,72 kWh
Łączne zużycie: 1 965,72 kWh

I taryfa: 0,4867 zł/kWh
II taryfa: 0,3336 zł/kWh
Łączny koszt zużycia: 780,082 zł (780,082 zł / 63 dni = 12,383 zł/dobę -doba sezonu
grzewczego)

PCi (co+cwu) zużyła w tym czasie: 1 463,69 kWh (I - 438,69 kWh, II -1 025 kWh)
Wentylacja zużyła w tym czasie: 37,8 kWh (I - 22,05 kWh, II - 15,75 kWh)
Łączne średnie zużycie PCi i wentylacji: 1 501,49 kWh
Zużycie na cele inne niż co,cwu i wentylacja: 464,23 kWh

Średnie zużycie na dobę:
* pozostałe - 464,23 kWh / 63 dni = 7,37 kWh/dobę
* PCi (co+cwu) - 1 463,69 kWh / 63 dni = 23,24 kWh/dobę
* wentylacja - 37,8 kWh / 63 dni = 0,6 kWh/dobę

Łączne średnie zużycie na dobę:
1 965,72 kWh / 63 dni = 31,22 kWh/dobę - {(31,22*220)/215 = 31,95 kWh/m2*rok}

Średnie zużycie na m2*doba:
* pozostałe - 34,28 Wh/m2*doba
* PCi (co+cwu) - 108,1 Wh/m2*doba
* wentylacja - 2,8 Wh/m2*doba

Łączne średnie zużycie na 1m2/dobę: 145,21 Wh/m2*doba
Sezon trwa średnio (obliczeniowy) 220 dni, więc:
220 * 145,21 = 31,95 kWh/m2*rok

Dotyczy to sezonu grzewczego, sezon letni znacznie obniża zużycie.

a) Zużycie energii elektrycznej w tym okresie na cele co+cwu:
03-31/01/2011 - 581,69 kWh
01-28/02/2011 - 750 kWh
01-07/03/2011 - 132 kWh

b) Zużycie energii odnawialnej z gruntu na cele co+cwu:
03-31/01/2011 - 1 667 kWh
01-28/02/2011 - 1 894 kWh
01-07/03/2011 - 344 kWh

c) Całkowite zapotrzebowanie na energie na cele co+cwu (a+b):
03-31/01/2011 - 2 248,69 kWh
01-28/02/2011 - 2 644 kWh
01-07/03/2011 - 476 kWh

d) Łączne zapotrzebowanie na energię na cele co+cwu za okres 63 dni:
5 368,69 kWh

Średnie całkowite zapotrzebowania na co+cwu (d / 215m2):
0,397 kWh/(m2*doba)

Według certyfikatu energetycznego wychodzi:
EP - 33,9 kWh/(m2*rok)
EK - 6,9 kWh/(m2*rok)

Według obliczeń programem OZC:
Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA: 20,7 kWh/(m2*rok)
Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EV: 8,9 kWh/(m3*rok)
Roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania Qh: 4 436 kWh/rok
Całkowita projektowa strata ciepła: 3 898 W
W obliczeniach OZC nie likwidowałem mostków termicznych.

Parametry techniczne budynku:
* elewacja, styropian 20cm, BK 400 36cm
* dach, 30cm PUR, dachówka ceramiczna
* podłoga, 30cm styropianu na parterze i 10cm na poddaszu
* ściany zewnętrzne oddzielone od fundamentu szkłem spienionym 4cm
* okna ciepłe o wsp. 0,9 wraz z roletami zewnętrznymi, okna połaciowe też o wsp. 0,9
* drzwi wejściowe o wsp. 2,0
* garaż ocieplony od wewnątrz, ściany 10cm, sufit 20cm styropianu, nieogrzewany w bryle
domu
* strych nieocieplony, nieogrzewany
* wentylacja z rekuperacją, średnia sprawność 85%, praca zazwyczaj 100 m3/h z GWC
żwirowym w garażu
* GZ - wszędzie ogrzewanie podłogowe wodne,w łazienkach i pralni dodatkowo grzejniki
drabinkowe jako suszarki
* PCi geoTherm plus 5,9 kW Vaillant'a, DZ to kolektor pionowy 100 mb
* temperatury wewnętrzne ustawione na 22*C jako dzienna (grzanie) i 20*C jako nocna
* powierzchnia ogrzewana domu: ok. 215 m2
* powierzchnia użytkowa (powyżej 1,9 m wysokości): ok. 175 m2



Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Cytat

No to jeszcze lepiej! Pamiętaj jednak, ze dom domowi nie równy. Ja miałem klienta z 150 mkw, ale który jedną ścianę miał prawie całą oszkloną i miał chyba z 8 okien dachowych.
...



Ja mam tylko 6 okien polaciowych ale wg mnie nie sa one jakims wielkim problemem - sa cieplejsze niz okna pionowe.
Oczywiscie zalezy od "standardu" uzytych materialow, min. cieplo-chronnosci danego elementu czy tez jakosci wykonania.
Mam sporo mostkow ale takich o ktorych wiedzialem od poczatku ze beda, np. schody betonowe postawione na chudziaku, scianki dzialowe rowniez, balkon, wykusz/lukarna no i kominek w salonie jak i garaz w bryle domu, sam ksztalt budynku i dachu nie nalezy do "ergonomicznych" - taki byl moj, swiadomy wybor.
Wziawszy to pod uwage staralem sie zminimalizowac kozty pozniejszego utrzymania.

Pzdr.
Link do komentarza
Cytat

Ja mam tylko 6 okien polaciowych ale wg mnie nie sa one jakims wielkim problemem - sa cieplejsze niz okna pionowe.
Oczywiscie zalezy od "standardu" uzytych materialow, min. cieplo-chronnosci danego elementu czy tez jakosci wykonania.
Mam sporo mostkow ale takich o ktorych wiedzialem od poczatku ze beda, np. schody betonowe postawione na chudziaku, scianki dzialowe rowniez, balkon, wykusz/lukarna no i kominek w salonie jak i garaz w bryle domu, sam ksztalt budynku i dachu nie nalezy do "ergonomicznych" - taki byl moj, swiadomy wybor.
Wziawszy to pod uwage staralem sie zminimalizowac kozty pozniejszego utrzymania.

Pzdr.



To super podejście, godne polecania!
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Dokładnie. Mimo że PCi jest wytwornicą ciepła o bardzo dużej sprawności, decyzja o jej wyborze powinna uwzględniać wszystkie aspekty.
Nie w każdych warunkach jej montaż będzie opłacalny, a i takie trzeba brać pod uwagę.
Druga sprawa to styl życia mieszkańców... on tez może mieć wpływ na wybór źródła ciepła i jego nośnika.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Cytat

Witam!

Mój dziewiczy post!

Gdzieś w sieci widziałem zestawienie prowadzone od kilku lat przez posiadaczy pomp ciepła. Wynika z niego, że koszt energii elektrycznej oscyluje od ok. 900 zł do 3000 zł za cały sezon. Wszystko oczywiście zależy od domu.

Jak znajdę adres to przytoczę.



tak, i wcale nie będzie to reklama...
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
a jak mam wierzyc w ludzi, skoro był to twój 1 post -schemat jest zawsze taki sam - najpierw rewelacyjne dane nt. kosztów bez podania marki - potem stopniowanie napięcia - pozniej następuje w końcu wspaniałomyślne podanie nazwy urządzenia i producenta - więc nie dziw się że tak zareagowałem....
Link do komentarza
Cytat

Chcę zostać użytkownikiem i nie zajmuję się pompami ciepła zawodowo.

W sierpniu po przeszukaniu sieci znaleźliśmy coś takiego:

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key...amp;hl=en#gid=0

Może to komuś coś rozjaśni.

Adiqq zawiodłem cię.


Ale to niczego nie dowodzi...Oblicz zużycie energii przy zapotrzebowaniu domu na energię rzędu 40-50kWh/m2/rok przy cenie prądu 0,33zł/kWh w domku 150m2.
Ja już Ci powiem,że pompa ciepła jest nie opłacalna ale czekam na wyniki Twoich obliczeń icon_smile.gif
Jak wyliczysz to mnie nie zawiedziesz icon_smile.gif Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ale to niczego nie dowodzi...Oblicz zużycie energii przy zapotrzebowaniu domu na energię rzędu 40-50kWh/m2/rok przy cenie prądu 0,33zł/kWh w domku 150m2.
Ja już Ci powiem,że pompa ciepła jest nie opłacalna ale czekam na wyniki Twoich obliczeń icon_smile.gif
Jak wyliczysz to mnie nie zawiedziesz icon_smile.gif



zauważ, że nie każdy dom który ma zapotrzebowanie na energię rzędu 40-50kwh/m2*rok
domy tzw energooszczędne to 50-70kw/m2*rok, a raczej bliżej tej górnej granicy.
te w okolicy 50kwh/m2*rok muszą już mieć wentylację mechaniczną i w okolicach 20cm ocieplenia na ścianach i 30cm dach/strop - a standardem dzisiaj jest raczej 15cm ściany i 25cm dach/strop
Jak ktoś od początku tak jak ty Arturo celuje(skutecznie) w zapotrzebowanie 30-50kwh/m2*rok i dom jest do 150m2 to pełna zgoda. Natomiast w przypadku domów większych i mniej energooszczędnych PC może być "do przemyślenia" - oczywiscie w rozsądnych granicach cenowych.

Leszczu - wcale mnie nie zawiodłeś, wręcz przeciwnie icon_smile.gif

Link do komentarza
Cytat

zauważ, że nie każdy dom który ma zapotrzebowanie na energię rzędu 40-50kwh/m2*rok
domy tzw energooszczędne to 50-70kw/m2*rok, a raczej bliżej tej górnej granicy.
te w okolicy 50kwh/m2*rok muszą już mieć wentylację mechaniczną i w okolicach 20cm ocieplenia na ścianach i 30cm dach/strop - a standardem dzisiaj jest raczej 15cm ściany i 25cm dach/strop
Jak ktoś od początku tak jak ty Arturo celuje(skutecznie) w zapotrzebowanie 30-50kwh/m2*rok i dom jest do 150m2 to pełna zgoda. Natomiast w przypadku domów większych i mniej energooszczędnych PC może być "do przemyślenia" - oczywiscie w rozsądnych granicach cenowych.


Pełna zgoda ale inwestorzy nie są raczej świadomi tego,że zmniejszenie zapotrzebowania może w znacznym stopniu ograniczyć rachunki za ogrzewanie.Dla niskich rachunków są zdolni do wydania mnóstwa kasy na PCi a można inaczej icon_smile.gif
Oczywiście dla domów pow.150m2 pompa ciepła zaczyna mieć sens.
Dlatego napisałem,że podane zużycia nie dowodzą niczego icon_smile.gif Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
oglądałeś ten arkusz - tam większość podaje parametry domu tzn powierzchnia,ilość ocieplenia, czy WM itp. Na tej podstawie można oszacować z jakimś tam przybliżeniem jakie będzie zużycie prądu do PC. I temu ma służyć ten arkusz...
za brak wiedzy przed budową - płaci się w trakcie budowy i długo po...nic nowego icon_smile.gif
Link do komentarza
Arturo – zejdź na ziemię, taki koszt za 1kWh jest możliwy tylko teoretycznie i tylko wtedy, kiedy 100% energii dostarczane będzie w godzinach „nocnych”.

Można sobie bardzo łatwo wyliczyć na przykładowym kalkulatorze jednego z dostawców energii:

http://www.vattenfall.pl/pl/kalkulator-cen...ergii-slask.htm

ale uwaga to są ceny bez kosztów „przesyłu”, czyli należy doliczyć do każdej kWh:
- dla taryfy „dziennej” – około 0,23zł za 1kWh,
- dla taryfy nocnej – około 0,11zł za każdy kWh.

I do tego co napisał adigg – pamiętajcie o oknach, bo przez nie może wyfrunąć w sumie więcej energii niż przez ściany.

Ps. Podane wyżej sposoby „zgrubnego” wyliczenia kosztów 1kWh, dotyczy również PCi – można łatwo sprawdzić kiedy „opłacalna” jest taryfa dzień/noc.
Link do komentarza
0,33 za 1kwh - to tylko w taryfie nocnej - Vattenfall ma takie ceny (razem z przesyłem)
Akurat dla domych z kablami w wylewce jak najbardziej jest możliwe grzanie 100% w taryfie nocnej....

sprawdz ceny tutaj:
http://www.vattenfall.pl/pl/online-slask.h...igurator.action?
http://dystrybucja.vattenfall.pl/dla-domu-...cji-energii.htm


dzienna:0,3927+przesył 0,1918=0,5845zł
nocna:0,2828 + przesył 0,0392=0,322

w moim przypadku bilans strat dla mojego domu wygląda nastepująco:
drzwi zewnętrzne 2,3%
okna 12,5%
dach 1,9%
podłoga na gruncie 2.8%
ścana zewnętrzna 22%
ściana wewnętrzna 11,3%
wentylacja 48,4% Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Sam zastanawiam się nad pompą ciepła w nowym domu i trochę zaniepokoiły mnie ostatnie informacje o uwolnieniu cen energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych. Mogą skoczyć w górę nawet o 40%. Biorąc pod uwagę że w Polsce mamy niejako oligopol firm dostarczających można uznać że podwyżki będą (trudno określić o ile) ale dokonywane skokowo i mogą rzeczywiście osiągnąć 40%. Raczej nie spodziewałbym się jednorazowej podwyżki aż tak dużej.

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/616...a_kontrola.html

Pompa ciepła w tym momencie zaczyna wydawać mi się luksusem, tym bardziej że zastanawiam się nad powietrzną (I strefa klimatyczna).
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Sam zastanawiam się nad pompą ciepła w nowym domu i trochę zaniepokoiły mnie ostatnie informacje o uwolnieniu cen energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych.


Czyli jaki z tego wniosek ? Budować dom o jak najmniejszym zużyciu energii a pompa ciepła jedynie jako dodatek do niskich rachunków icon_smile.gif
Korzyści z tego tytułu będą duże bo nie dość,że sam dom będzie gwarantował niskie rachunki za ogrzewanie to jeszcze możemy kupić powietrzną pompę ciepła o niskiej mocy czyli taniej i to sporo icon_smile.gif Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Może skorzystaj z kalkulatora kosztów ogrzewania i będziesz wiedział jak to wychodzi
http://www.spednet.pl/Pompyciep%C5%82a/Kal...ogrzewania.aspx
zarówno w przypadku pompy ciepła oraz innych systemów.



Na podstawie Waszego kalkulatora (który zresztą sprytnie podaje oszczędności w stosunku do prądu i gazu propan) okazuje się że przy cenie prądu 0,7 pompa ciepła nie jest absolutnie opłacalna w stosunku do gazu ziemnego. Zrobiłem obliczenia dla mojego domu 120m2, 3 osoby.
Zresztą kalkulator nie podaje założeń przyjętych do obliczeń.

Ja w moim aktualnym domu od 25.01.2006 do dnia 27.04.2012 zużyłem 6633 m3 gazu. Od 3 lat opalam dom kominkiem z DGP i koszty spadły mi istotnie. Kiedyś gdy nie ogrzewałem domu kominkiem średnie zużycie gazu wychodziło ok 4 m3 dziennie (co + cwu). Obecnie średnie zużycie gazu wychodzi ok 1,3 m3/doba. Koszt ogrzania domu rocznie wraz z cwu wynosi ok 2400 zł a komfort cieplny jest wyższy niż przy gazie. Ciągle mam wątpliwości co do pompy i jej opłacalności w dłuższym czasie. Na 100% dom który będę budował przygotuję po instalację pompy ciepła tak żeby w przyszłości można tak dom ogrzać. Na tą chwilę mam wątpliwości o celowości takiej inwestycji dziś.
Link do komentarza
Hm...
Jesli z salonu robisz kotlownie i palisz w kominku zeby grzac dom to juz Twoja sprawa ale jesli nie chcesz palic bo musisz zeby oszczedzic to PCi moze byc dobra alternatywa.
Kup Sobie majowe wydanie BD i przeczytaj jakie koszty grzania PCi sa w domu o pow. podlog ogrzewanych 215m2 (uzytkowej 175m2) w "komplecie" co+cwu.
Rachunek za caly rok za prad mam na poziomie ok. 3 200 zl/rocznie z kosztami stalymi w tym PCi, wentylacja mechaniczna, pompa glebinowa wody pitnej itd.
Nie kazdemu to sie moze oplacac, zdaje sobie z tego sprawe ale czasem warto to dokladniej policzyc.
Ja mam pompe ciepla juz trzeci rok, pierwszy byl najdrozszy bo dom mokry od wilgoci technologiczne, drugi ciut lepiej a trzeci sezon juz chyba miarodajny jest i wydaje mi sie ze na takim poziomie utrzyma sie.
Niestety, dom powienien byc dobrze ocieplony bez wzgledu na zrodlo ciepla.

Pzdr.
Link do komentarza
W zasadzie PCi nigdy nie była, ani nie jest konkurencyjna wobec gazu „z rury” – jeśli był (jest) w „zasięgu” działki.

W zasadzie w dobrze ocieplonym domu z niskotemperaturowym ogrzewaniem (wszędzie podłogówka), koszty eksploatacyjne kotła gazowego są (mogą być) nieco niższe od kosztów eksploatacyjnych PCi.

W zasadzie, podwyżki cen energii elektrycznej, „wymuszą” podwyżki innych paliw.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

No wlasnie Twoje "w zasadzie" to moje " ne kazdemu to sie moze oplacac"
Osobiscie zastanawial bym sie nad gazem gdybym mial taka mozliwosc w rozsadnej cenie rzecz jasna a tak "gaz przegral z pompa ciepla" icon_smile.gif
Pzdr.


Dokładnie,ja bym powiedział,że jest pompa ciepła jest konkurencyjna do gazu z rury,ale pompa powietrzna,o gruntowej możemy zapomnieć jeśli chodzi o opłacalność icon_smile.gif
Oczywiście biorąc pod uwagę koszty inwestycyjne i eksploatacyjne.
Przykładem mogę być ja,gdzie gaz mam przy działce a łyknąłem powietrzną ;)
Za kompletną powietrzną pompę ciepła 8kW z zasobnikiem zapłaciłem 16tys.zł a gaz ziemny wyszedłby podobnie,mimo,że przy działce icon_smile.gif
Dla mnie nawet ogrzewanie prądem było bardziej opłacalne niż gaz ziemny ;) Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Panowie, cały czas liczę i analizuję. Zobaczymy do jakich wniosków dojdę. Jeżeli chodzi o koszty energii elektrycznej w stosunku do cen innych nośników energii to należy zauważyć że mamy aktualnie ceny regulowane co oznacza że prawdopodobnie nie są one rynkowe i tym samym korzystamy z dobrodziejstwa parasola ochronnego państwa. Jak parasol zniknie to ceny mogą podskoczyć więc niekoniecznie oznacza to że ceny innych nośników też podskoczą z tego powodu. Niewątpliwie przygotuję dom pod pompę ciepła robiąc podłogówkę wszędzie.

Co do robienia z salonu kotłowni to opinie są mocno przesadzone. Aktualnie też grzeję kominkiem i moim zdaniem ciepło od kominka jest niezastąpione, a kominek otwieram 2-3 razy na dobę więc nie jest to jakoś szczególnie uciążliwe. Gaz będę miał niedługo przy działce więc kusi takie rozwiązanie. Sąsiad prawdopodobnie założy PC rok wcześniej więc będę miał informacje jak to u niego wychodzi kosztowo.
Link do komentarza
Czyzby sasiad mial identyczny dom jak Twoj, identycznie ustawiony do stron swiata i identyczne zapotrzebowanie na cieplo?
Jesli bedziesz mial gaz przy dzialce to koszty podlaczenia beda raczej niskie, mozesz dobry piecyk gazowy zakupic i korzystac z podlgowki - koszty beda pewnie porownywalne z PCi lub nieznacznie beda sie roznic - zakladajac, ze dom bedzie o niskim zapotrzebowaniu.
Twoj, nie sasiada.

Pzdr.
Link do komentarza
Cytat

Czyzby sasiad mial identyczny dom jak Twoj, identycznie ustawiony do stron swiata i identyczne zapotrzebowanie na cieplo?
Jesli bedziesz mial gaz przy dzialce to koszty podlaczenia beda raczej niskie, mozesz dobry piecyk gazowy zakupic i korzystac z podlgowki - koszty beda pewnie porownywalne z PCi lub nieznacznie beda sie roznic - zakladajac, ze dom bedzie o niskim zapotrzebowaniu.
Twoj, nie sasiada.

Pzdr.



Dom będzie porównywalny jeżeli chodzi o wielkość, technologię i ocieplenie. Ja mam lepsze usytuowanie względem stron świata oraz ok 10 m2 więcej powierzchni.

To jest dom sąsiada https://forum.budujemydom.pl/Koniczynka-ARC...tml#entry254061
Link do komentarza
Cytat

Dom będzie porównywalny jeżeli chodzi o wielkość, technologię i ocieplenie. Ja mam lepsze usytuowanie względem stron świata oraz ok 10 m2 więcej powierzchni.

To jest dom sąsiada https://forum.budujemydom.pl/Koniczynka-ARC...tml#entry254061



Dom domu nigdy nie jest równy. Po ostatniej zimie obdzwaniałem naszych klientów. Generalnie przy domach ok. 150m2 - 180m2rachunki wynosiły ok. 2000-2500 zł za cały rok z cwu. Co ciekawe kolektory płaskie, które zawsze przewymiarujemy sprawdzały się nawet lepiej niż odwierty. Przykładem jest nasza instalacja z Bielsku-Białej, gdzie dołożyliśmy 150 m rury dodatkowo. Oczywiście warunkiem jest nie tylko przewymiarowanie, ale warunki glebowe...

Jacek Walewski
tel. 601096066
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
Tak, na etapie projektowania różnica jest bardzo niewielka.
Przy domu o pow 110 do 140 m2 to ok 5 do 8 tyś zł. licząc w tym rekuperację.
W stosunku do kosztów całej inwestycji to niewiele i licząc ostrożnie zwrot następuje juz po max. 5 latach.
(PCi gruntowa 10kW z DŹ poziomym i rekuperator o wydajności do 410 m3 na g/h)
Dla takiego budynku koszty CO i CWU całoroczne to 1500 zł. - zaznaczam, że dom domowi nie jest równy (co było już na tym forum powiedziane), a ten przykład jest dla domu 135m2 z PCi, który jest zamieszkały od 2005 r.

Natomias, nie jest wcale powiedziane, że nie można wykonać instalacji z PCi dla domu już zamieszkanego.
PCi sa coraz tańsze.
Przy zmianie urządzenia grzewczego (remoncie kotłowni) trzeba wydać dodatkowo ok 25 tyś zł.
Na zwrot takiej kwoty nie trzeba czekać 15 lat, więc się opłaca.
Do tego zyskujemy całkowicie bezobsługowy system ogrzewania i komfort życia - bezcenne icon_smile.gif

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

Tak, na etapie projektowania różnica jest bardzo niewielka.
Przy domu o pow 110 do 140 m2 to ok 5 do 8 tyś zł. licząc w tym rekuperację.
W stosunku do kosztów całej inwestycji to niewiele i licząc ostrożnie zwrot następuje juz po max. 5 latach.
(PCi gruntowa 10kW z DŹ poziomym i rekuperator o wydajności do 410 m3 na g/h)
Dla takiego budynku koszty CO i CWU całoroczne to 1500 zł. - zaznaczam, że dom domowi nie jest równy (co było już na tym forum powiedziane), a ten przykład jest dla domu 135m2 z PCi, który jest zamieszkały od 2005 r.

Natomias, nie jest wcale powiedziane, że nie można wykonać instalacji z PCi dla domu już zamieszkanego.
PCi sa coraz tańsze.
Przy zmianie urządzenia grzewczego (remoncie kotłowni) trzeba wydać dodatkowo ok 25 tyś zł.
Na zwrot takiej kwoty nie trzeba czekać 15 lat, więc się opłaca.
Do tego zyskujemy całkowicie bezobsługowy system ogrzewania i komfort życia - bezcenne icon_smile.gif

Pozdrawiam.



Generalnie pompa ciepła zwraca się szybciej im większy budynek czy obiekt. Ale faktycznie - można liczyć, że zwrot w porównaniu z gazem może wynieść (przy bardzo dobrze ocieplonym, prawie pasywnym budynku oraz kolektorze poziomym czy pompie P/W) 5-7-lat. Nasi klienci jak już wspominałem na tym forum przy najczęstszym metrażu na rynku budownictwa domków jednorodzinnych czyli ok. 150 m2 płacą w skali roku ok. 2000 zł. Podkreślam jednak, jak mój przedmówca, że tyczy się to domów dobrze wykonanych. Jeśli w budynku występują mostki termiczne koszty eksploatacji będą wyższe. Ponadto, warto przy wyliczaniu zapotrzebowania cieplnego doradzić inwestorowi ewentualne dodatkowe docieplenie czy zmiany w projekcie, jeśli mogą one wpłynąć na niższe zapotrzebowanie i potem rachunki.
Link do komentarza
Cytat

Generalnie pompa ciepła zwraca się szybciej im większy budynek czy obiekt. Ale faktycznie - można liczyć, że zwrot w porównaniu z gazem może wynieść (przy bardzo dobrze ocieplonym, prawie pasywnym budynku oraz kolektorze poziomym czy pompie P/W) 5-7-lat. Nasi klienci jak już wspominałem na tym forum przy najczęstszym metrażu na rynku budownictwa domków jednorodzinnych czyli ok. 150 m2 płacą w skali roku ok. 2000 zł. Podkreślam jednak, jak mój przedmówca, że tyczy się to domów dobrze wykonanych. Jeśli w budynku występują mostki termiczne koszty eksploatacji będą wyższe. Ponadto, warto przy wyliczaniu zapotrzebowania cieplnego doradzić inwestorowi ewentualne dodatkowe docieplenie czy zmiany w projekcie, jeśli mogą one wpłynąć na niższe zapotrzebowanie i potem rachunki.


To jest takie naciągane
zwolennicy pomp zawsze mówią: zastosuj lepsze ocieplenie i pompę ciepła a rachunki za grzanie będziesz miał małe.
Czy dobre docieplenie nie tyczy sie każdego sposobu ogrzewania? ile by płacili przy gazie i prawie pasywnym budynku? 3 tys zł rocznie?

Link do komentarza
Praktycznie, to jest tak, że im ocieplenie gorsze (mniejsze), to pompa ciepła bardziej konkurencyjna do innych bezobsługowych systemów grzewczych.
Natomiast fakt, że PCi jest źródłem ciepła niskotemperaturowym i najlepiej sprawuje się przy ogrzewaniu podłogowym, wymusza poniekąd lepsze ocieplenie, tak aby podłogówka wydoliła.
Ale z drugiej strony, przy każdym innym źródle ciepła i podłogówce, tez należy zachować maksymalne temperatury graniczne dla podłogówki. Tak wiec kółko się zamyka.

To podłogówka wymaga lepszego ocieplenia, a nie źródło ciepła. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Praktycznie, to jest tak, że im ocieplenie gorsze (mniejsze), to pompa ciepła bardziej konkurencyjna do innych bezobsługowych systemów grzewczych.
Natomiast fakt, że PCi jest źródłem ciepła niskotemperaturowym i najlepiej sprawuje się przy ogrzewaniu podłogowym, wymusza poniekąd lepsze ocieplenie, tak aby podłogówka wydoliła.
Ale z drugiej strony, przy każdym innym źródle ciepła i podłogówce, tez należy zachować maksymalne temperatury graniczne dla podłogówki. Tak wiec kółko się zamyka.

To podłogówka wymaga lepszego ocieplenia, a nie źródło ciepła. icon_biggrin.gif



Co rozumiesz przez "inne bezobsługowe systemy grzewcze"? Wiesz, nie do końca zgodziłbym się z Twoim stwierdzeniem. Pompy ciepła sprawdzają się w budynkach dobrze ocieplonych. Nie ryzykowałbym proponowania inwestorowi pompy ciepła do domu, który np. w ogóle nie jest ocieplony albo jest ocieplony bardzo słabo.
Link do komentarza
Cytat

A niby z jakiego powodu ?
Czym różni się „kocioł” pt. pompa ciepła o mocy 20kW, od innych kotłów o takiej samej mocy ?



Ps. A ocieplić zawsze się opłaca, bez względu na to jaki kocioł.



Przy słabo ocieplonym budynku pompa ciepła będzie zmuszona grzać na wyższy parametr, by rekompensować straty. Jeśli w takim budynku byłyby jeszcze grzejniki temat jest moim zdaniem w ogóle nieopłacalny dla inwestora.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...