Skocz do zawartości

Jaki kocioł?


Krycha

Recommended Posts

No tak, sposób obliczania sprawności nie jest do końca właściwy, bo sprawność kotłów kondensacyjnych odnoszona do wartości opałowej paliwa, a nie do całkowitej ilości energii powstającej przy spalaniu paliwa, ale tutaj chodzi o coś innego. Mianowicie ta nadwyżka mocy wynika z tego, że kocioł kondensacyjny odzyskuje energię która powstaje ze skraplania pary wodnej, a zwykły kocioł nie ma takiej możliwości i dlatego jest rzecz ciekawa.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

Witajcie, potrzebuje rady specjalistycznej. Musze kupić kocioł do ogrzewania domu o powierzchni 180m2, jedno piętro . Zastanawiam się nad kotłem z podajnikiem na pellet, i tu pytanie numer jeden - czy lepszy pellet, czy Eko groszek? Wybór pieca też nie jest prostą z sprawą, zastanawiałem się nad Kołtonem, bo to lokalny producent i sporo sąsiadów ma od nich kocioł, wstpnie konsultowałem z kilkoma i palą pelletem w prawie bezobsługowym kotle. Na innych producentów też jestem otwarty.
Link do komentarza
Zobacz u sąsiadów, zapytaj czy obsługa stera łatwa i się zastanów.
Zastanów się też czego oczekujesz od sterownika, czy chcesz obsługę 2pomp, czy więcej?
Czy musi być obsługa mieszacza, czy też nie....
Czy chcesz panel domowy do podglądu i obsługi...
Czy może chcesz sterować przez neta czy fona....

Plus,bo pod ręką serwis producenta, plus też taki,że sąsiedzi mają, więc jest z kim konsultować.


Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Specjalistką w kotłach nie jestem ale tyle co wiem , że sąsiad niedawno kupił kołtona kocioł i raczej zadowolony, ale pali niedługo bo od listopada jakoś. Ja za to mam taki w pełni automatyczny z firmy Witkowski na uniwersalne paliwo, już 4 rok mu idzie i śmiało mogę go pochwalić. Palę głownie ekogroszkiem i wychodzi dość ekonomicznie, no pod warunkiem dobrego ekogroszku. Ale dobrze że da sie palić innymi rzeczami, bo czasem dorzucam drewno jak kupie okazyjnie

No i właśnie- skąd kupujecie ekogroszek? Bo mi teraz dowieźli takie badziewie że palić sie nie da, mokry jakiś i nie wiem czy z czymś nie mieszany bo ani mi nie dopala ani ciepło tak nie jest jak powinno być
Już w ustawieniach coś ojciec pozmieniał ale dalej źle, widać muszę kupić coś bardzo dobrego i może zmieszac czy co? Co byście z czymś takim zrobili? Bo nie chcą mi tego przyjąć spowrotem
no i gdzie teraz kupić dobry kaloryczny i suchy ekogroszek?
Link do komentarza
  • 11 miesiące temu...
Cytat

Dzien dobry.
Ja tez intensywnie poszukiwalem opini na temat kotlow Irleh. Niestety nie znalazlem zadnej i jesienia 2008 roku kupilem kociol Jrleh plus 20 kw. Konstrukcja kotla bazuje na doskonalym FEX-PLUSie z suwalskiej firmy Ferrum, ktory u uzytkownikow ma dobra opinie. Uspiony tymi podobienstwami, zaczolem sie swojemu irlehowi przyglandac dopiero po ustawieniu w kotlowni. Moja uwage zwrocily niedbale polozone spawy, po chwili okazalo sie, ze blachy wokol spawow nie zostaly oczyszczone ze szlaki, co skutecznie utrudnia czyszczenie kotla. Elementem decydujacym o dobrej pracy tego kotla jest jego dysza palnikowa, do ktorej doprowadzane jest powietrze wtorne. W moim kotle osadzona byla bardzo niedbale. Wepchnieta zostala w korpus kotla na szlake pozostala po spawaniu. Po oczyszczeniu szlaki okazalo sie, ze w plaszczyznie pionowej jest 2 mn. szpara, a w plaszczyznie pozomej 2,5mn. To niedbalstwo uniemozliwialo prawidlowa prace tego kotla. Dysza palnikowa otwor doprowadzajacy powietrze ma z boku, co dodatkowo utrudnia dokladne wymieszanie powietrza z gazami palnymi i obniza sprawnosc kotla. Klapka urzadzenia obejsciowego nie zamyka dokladnie rury, ktora ma zaslepiac podczas pracy kotla. Nie jest zamontowana w osi. Ruszta sa zle dobrane do spalania drewna. Popielnik szybko zapelnia sie nie spalonymi weglami. Wentylator nadmuchowy przykrecony byl w trzechy rogach do tunelu powietrznego. Wkret majacy mocowac czwarty naroznik nie trafil w tunel, skutkiem czego czesc powietrza wdmuchiwana byla pod gorna blache oslonowa, chlodzac kociol od gory. Izolacja termiczna ulozona niedokladnie. Na tylnej scianie, w jednej czwartej wysokosci od dolu, w ogole brak bylo izolacji. Rygle na nie wyregulowanych drzwiczkach zalozone zostaly odwrotnie. Zawleczki mocujace raczki rygli sa zle dobrane i wylatuja z otworow. Narzedzia do obslugi kotla sa poltora metrowej wysokosci. Wygarniak popiolu byl wiekszy od otworu dyszy palnikowej, co uniemozliwialo czyszczenie komory dopalania. Nie wiem, czy o czyms nie zapomnialem, ale to i tak juz kopanie lezacego. Kociol w takim stanie, w jakim go przywiozlem ze sklepu, nie mogl pracowac ze sprawnoscia wyzsza niz 60%. Wolsztynska wytwornia reklamuje swoj wyrob jako nowoczesny i wytwarzany przez fachowcow legitymizujacych sie najwyzszej jakosci certyfikatami. Ja po swoich doswiadczeniach z ich nowoczesnym wyrobem wiem, ze fachowcy ci doswiadczenia w budowaniu kotlow nie maja, a ich certyfikaty dotycza chyba innego rzemiosla.
W odwecie za wrzesien 1939 roku, kotly Irleh, podobno, sa dostepne we Francji. Nie wiem czy oni na to zasluzyli.
Przestrzegam przed wolsztynska fachowoscia podparta certyfikatami i radze szukac wyrobow za ktorymi stoi tradycja ich wytwarzania, niekoniecznie potwierdzona urzednicza pieczatka.
Pozdrawiam Szprota.
Przepraszam za brak polskich znakow, jestem poza krajem.


Witam serdecznie
od 3 m-cy mieszkamy w nowym domku i wszystko byłoby super gdyby tylko nie ten cholerny piec irleh plus z Wolsztyna.
mamy z nim tyle problemów , że nie wiem nawet od czego miałabym zaczą . poszukuję jakiegoś kontaktu z kims kto w miarę już wie od czego mozna zacząc żeby mozna było w nim palic. bardzo trudno osiągnac wyzsza temp. i te ciagle wybuchy spalin w kotlowni nawet przez wentylator. jak mozna sie z panem skontaktowac bardzo byłabym wdzieczna bo do obslugi tech. dzwonimy prawie codziennie .... juz nawet nie moge o tym pisac bo mnie nerwica dopada
prosze o pomoc

Cytat

Witam serdecznie
od 3 m-cy mieszkamy w nowym domku i wszystko byłoby super gdyby tylko nie ten cholerny piec irleh plus z Wolsztyna.
mamy z nim tyle problemów , że nie wiem nawet od czego miałabym zaczą . poszukuję jakiegoś kontaktu z kims kto w miarę już wie od czego mozna zacząc żeby mozna było w nim palic. bardzo trudno osiągnac wyzsza temp. i te ciagle wybuchy spalin w kotlowni nawet przez wentylator. jak mozna sie z panem skontaktowac bardzo byłabym wdzieczna bo do obslugi tech. dzwonimy prawie codziennie .... juz nawet nie moge o tym pisac bo mnie nerwica dopada
prosze o pomoc


Edytowano przez ingasyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Jeżeli mowa o ogrzewaniu,to oczywiście w pierwszej kolejności podaj budżet jaki posiadasz na zakup kotła,dopiero wtedy będziemy mogli doradzić który jest najbardziej odpowiedni oraz który spełni Twoje wymagania. Zastanów się też nad inwestycją jaką jest pompa ciepła,co w praktyce wychodzi niezwykle ekonomicznie.
Link do komentarza
  • 10 miesiące temu...
Witam
Potrzebuje pomocy w doborze kotła na ekogroszek Buduje dom o pow 160 m2 parter +poddasze , domek ocieplony styro 15 cm , podloga 15 cm i dach 20 Z wyliczenia ze strony Ciepło własciwe wychodzi mi 14kw ,a ponieważ chce kupić piec skam-p to mam do wyboru 12 kw i 17 kw Ktory bedzie lepszy ,co polecacie ?
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Witam
Potrzebuje pomocy w doborze kotła na ekogroszek Buduje dom o pow 160 m2 parter +poddasze , domek ocieplony styro 15 cm , podloga 15 cm i dach 20 Z wyliczenia ze strony Ciepło własciwe wychodzi mi 14kw ,a ponieważ chce kupić piec skam-p to mam do wyboru 12 kw i 17 kw Ktory bedzie lepszy ,co polecacie ?


Ileż razy można powtarzać że cieplowlasciwe to kupa(głupot) ?
Czemu nie wykonasz PRZED budową OZC ? Boisz się,że wyjdzie,że system grzewczy na ekogroszek jest bardzo drogim systemem grzewczym ?
Ale skoro jesteś tak bogaty i nie zależy ci na kasie to do tego domu max. moc grzewcza to 7-8kW.
Nie ma na rynku takich kotłów ?
No ba bo żaden nie nadaje się do nowych domów

Oleju do głowy. ..
Wiesz czym skutkuje przewymiarowanie kotła na węgiel ?
Poczytaj i doksztalc się ale przede wszystkim OZC. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Witam
Potrzebuje pomocy w doborze kotła na ekogroszek Buduje dom o pow 160 m2 parter +poddasze , domek ocieplony styro 15 cm , podloga 15 cm i dach 20 Z wyliczenia ze strony Ciepło własciwe wychodzi mi 14kw ,a ponieważ chce kupić piec skam-p to mam do wyboru 12 kw i 17 kw Ktory bedzie lepszy ,co polecacie ?


Będziesz miał podłogówkę w domu?
A dlaczego akurat wybrałeś piec z podajnikiem?
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Podłogówki bedzie około 60m2
Ponieważ gaz tylko z butli a ja nie chce zbiornika przed domem


No cóż,w ciemno stawialem na inwestora dla którego podlogowka to szkodliwe żyły wodne i nie mogą być w sypialni i nie może być na niej drewna tylko kafle jedynie...
I jak tu się nie śmiać icon_biggrin.gif
A prądu u Was niet ? Ile Twój dom zużyte energii na ogrzewanie że nie bierzesz go pod uwagę ? 1kWh z gazu to 0,22-0,25zl a z prądu 0,30zl. Jak to się ma do zużycia energii czyli przyszłych rachunków za ogrzewanie ? Zapewne podobne bajki usłyszę,że prąd to jest drogi ;)
A pompa ciepła p-w ? W tej samej cenie co całościowy systemy grzewczy na ekogroszek jest a w eksploatacji znacznie taniej wychodzi co ekogroszek.
Skąd Wy się bierzecie ? icon_biggrin.gif

We krwi macie już w standardzie bycie palaczem czyli "gospodarzem domu" zamiast myśleć ? Nie szkoda wam wydawać bezsensowne kasy ?
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Podłogówki bedzie około 60m2
Ponieważ gaz tylko z butli a ja nie chce zbiornika przed domem


Czemu tylko 60 m2? Kładź podłogówkę po całości nie będziesz tego żałował.
Wybierając kocioł z podajnikiem jesteś skazany na jeden rodzaj paliwa a po drugie mając podłogówkę w całym domu taki kocioł to nieporozumienie.
Rozumiem, że kocioł z podajnikiem wybrałeś z powodu "bezobsługowej" eksploatacji, ale jeżeli powód wyboru jest inny to spoglądnij na PCi albo na kocioł na paliwo stałe tzw śmieciucha.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Podłogówka bedzie na parterze z wyjątkiem sypialni i kotłowni
Przy smieciuchu jest wiecej pracy a ja obecnie pracuje w delegacji a dziewczyna pracuje w systemie zmianowym Dlaczego piszesz ze taki kocioł to nieporozumienie przy ogrzewaniu podłogowym ?


Aż tak bardzo podobaja Ci się zawieszone na ścianie grzejniki,że nie możesz się oprzeć i musisz je mieć i na sile pozbywasz sie komfortu zycia czy jakis inny jest powód nie zastosowania podlogowki po całości ?
Instalacja mieszana to głupota bo raz że komplikuje samą instalację czyli znacznie ją podraza dwa że ciężko takim czymś sterować ze względu na różne temperatury zasilania i różne oddawanie ciepła do pomieszczeń.
Mając grzejniki ścienne jak mhtyl zauważył skazujesz się na pozbawienie w przyszłości cywilizowanych i współczesnych źródeł ciepła które do pracy z dobrą sprawnością potrzebują niskiej temp.zasilania czego grzejniki nie gwarantują czyli czynisz z siebie i dziewczyny niewolnika paliw stałych w nowiuskim domu ale fakt,są różne zboczenia chociaż jak miałaś do tej pory smieciucha to się nie dziwię że nie znasz pojęcia komfortu życia i uważasz podajnik za raj na ziemii icon_biggrin.gif Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość gawel
Artur miejże litość o czym Ty piszesz ? (dla pewności to pytanie retoryczne icon_biggrin.gif )
Ja rozumiem niskotemperaturowe i układy wodne i sprawności i super regulowalności, ale po co to to wszystko koszty i komplikacje?

Jaki jest sens ogrzewania wody żeby ogrzewać powietrze przy czystych źrodłach ciepła gdzie niczego nie trzeba spalać bezpośrednio w domu?

Nie prościej ogrzać (lub ochłodzić) bezpośrednio powietrze? tyle ile potrzeba do konkretnej temperatury bez żadnych padak - podłogówek i krzywych grzania oraz innych farmazonów.

Wiem że to tak jest że każda sroka swój ogon chwali, że nie mogę po 13 latach zmusić się do żalu że nie zrobiłem podłogówki ani nawet jakiegokolwiek centralnego w domu bo to po prostu mi sie nie opłacało i nadal nie opłaca.

Dodam jeszcze choć to oczywiste, że kotły mają sens jedynie w przypadkach domów gdzie faktycznie żródłem ciepła jest tanie paliwo np w niektórych rejonach drewno jest prawie żę za bezcen gdzie faktycznie można mieć ciepło i cuw za 500 zł/ rok wtedy na pewno warto w rejonie np Braniewa warto mieć kocioł na olej opałowy bo tam to ma sens i szkoda sobie brudzić rąk i takich przykładów jest mnóstwo. Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Ogrzewanie,dogrzewanie powietrzem czy to przez grzejniki ścienne czy to przez nadmuchowe nie jest komfortowe w życiu,wiem bo mieszkałem z grzejnkkami przez 40 lat a teraz z podlogowka i każdy który ma takie porównanie to potwierdzi.
Nic nie zapewni stałej i rownomiernej temperatury w pomieszczeniu a przy tym bez wahań oprócz kilku m3 betonu nagrzanego do temp.o 1-2st.C wyższej niż komfortowa temp.w danym pomieszczeniu.
A jak tak do gdzie sens grzejników ściennych i w jakim celu ?

A co do opłacalności,mogłeś kupić po farelce za 60zł do każdego pomieszczenia i byłby git i tanio icon_biggrin.gif


Zużycie energii na ogrzewanie miałbyś takie samo jak masz teraz.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Podłogówka bedzie na parterze z wyjątkiem sypialni i kotłowni
Przy smieciuchu jest wiecej pracy a ja obecnie pracuje w delegacji a dziewczyna pracuje w systemie zmianowym Dlaczego piszesz ze taki kocioł to nieporozumienie przy ogrzewaniu podłogowym ?


Chyba nie chcesz powiedzieć, że domek masz parterowy o powierzchni około 80 m2?
W sypialni podłogówkę da się przykręcił aby było chłodniej jeżeli to miałeś na myśli że będzie za ciepło i jej tam nie chcesz.
Dlaczego piec z podajnikiem to nieporozumienie przy ogrzewaniu podłogowym? Ano dlatego że podłogówka jest niskotemperaturowa i piec taki z podajnikiem będzie się "dusił".
W sytuacji jaka teraz masz z pracą to komfortem było by coś na prąd, choćby PCi. Grzejesz wtedy kiedy jesteś w domu, gdy Cię nie ma podtrzymujesz temperaturę niższą. Z piecem na egokroszek takiego komfortu nie będziesz miał.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...