Skocz do zawartości

Jaki kocioł?


Krycha

Recommended Posts

Cytat

Czujnik masz zdupczony na bank .


Popatrz na wykresach czujnik spalin działa poprawnie.

Żeby zaniżyć temperaturę dla oka internautów :
można mieć zrobiony ,jako przylgowy ,lub dalej od wyjścia czopucha ,żeby pokazywał niższą temperaturę spalin ,ale tego już nie da się sprawdzić bez wizyty w domu. Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ty palisz już 15 lat ja pierwszą zimę, ty ustawiasz sterownik a czy nowicjusz taki jak ja dały sobie tak radę ? Ile ton musiałbym się uczyć? icon_smile.gif Ile zim? icon_smile.gif
Ja mam inny sterownik który za mnie to robi a ja sobie w fotelu popijam piwo i przez kompa obserwuję zamiast siedzieć w kotłowni icon_smile.gif0dance3.gif
Muszę jeszcze dodać że przy kotle jestem tylko po to aby dosypać do zasobnika i wybrać popiół (z papierosa) dwa razy na zasyp


Zbigumazie 1 , posługiwanie się moim sterownikiem jest bardzo proste pod warunkiem że się cokolwiek rozumie z tego co dzieje się wewnątrz pieca .
To mówisz że jedyne co robisz przy Twoim piecu to dosypanie do zasobnika i wybranie popiołu . No widzisz a ja nie wybieram popiołu tylko wysypuję to co spadnie do szuflady .
A piec to kto Ci czyści żona ? , czy masz taki cudowny że nie trzeba ? . A węgiel do kotłowni kto dopcha , też żonka ? .
Wiem że lubisz pić pifko , ale chyba nie aż tyle byś nie wiedział ile spaliłeś od grudnia .
Link do komentarza
Cytat

Zbigumazie 1 , posługiwanie się moim sterownikiem jest bardzo proste pod warunkiem że się cokolwiek rozumie z tego co dzieje się wewnątrz pieca .
To mówisz że jedyne co robisz przy Twoim piecu to dosypanie do zasobnika i wybranie popiołu . No widzisz a ja nie wybieram popiołu tylko wysypuję to co spadnie do szuflady .
A piec to kto Ci czyści żona ? , czy masz taki cudowny że nie trzeba ? . A węgiel do kotłowni kto dopcha , też żonka ? .
Wiem że lubisz pić pifko , ale chyba nie aż tyle byś nie wiedział ile spaliłeś od grudnia .



2spam.gif2spam.gif2spam.gif
Czuje że nie spodobałem ci się icon_smile.gif Twoje pytania i stwierdzenia pod moim adresem świadczą o tym, czepiasz się słówek i wymyślasz. Jeżeli nie masz więcej do dodania dla zainteresowanych szukaniem kotła to proszę nie rób z tego tematu śmietnika. Zaglądają tu ludzie którzy potrzebują wybrać kocioł a nie czytać słowne pojedynki.
Nie miał bym nic przeciwko jeżeli to ty byś szukał kotła, ty jesteś tu aby doradzać (tak mi się wydaje) a twoje ostatnie wypowiedzi są tego przeciwieństwem.
Sądzisz że twój kocioł jest najlepszy? Lepszy niż mój? Masz takie prawo. Napisz o tym co jest lepsze, szczególnie napisz o tym przewymiarowaniu i oszczędnej jego eksploatacji. Każdy chętnie to poczyta.
Czepianie się słówek typu "wybieranie popiołu" jest śmieszne, wiadomo że wybieranie polega na jego usunięciu z popielnika a czy ja to nazwę wybieraniem, ty wysypywaniem świadczy o jednym.
Jeżeli jeszcze chcesz ze mną polemizować na tematy nie dotyczące tytułu tego wątku, to odpowiadam że pozostaną one bez odpowiedzi. Staram się być merytoryczny, odpowiadać na konkretne pytania a nie tylko bicie piany i liczba postów.
Pozdrawiam icon_smile.gif
2spam.gif2spam.gif2spam.gif
Link do komentarza
Czysto teoretycznie.
1. Kocioł dobrze dobrany, to obliczony dla jego mocy szczytowej, czyli dla temperatur zewnętrznych około -20 (delta t około 40 stopni), dla wyliczonego zapotrzebowania na ciepło przez dany budynek.
2. W zasadzie każde urządzenie cieplne najlepszą sprawność osiąga przy 3/4 mocy nominalnej, co jest zachowane podczas pracy kotła w większości czasu sezonu grzewczego i przy „książkowym” jego dobraniu, ale:
3. Paliwo nie ma stałej „kaloryczności”, „suchości” i innych parametrów wpływających na sprawność spalania, a moc kotła wyliczona jest dla idealnych, ale;
4. Jest jeszcze odbiornik, czyli sposób ogrzewania, a co za tym idzie wymagana temperatura medium.
5. Powyższe powoduje, że nie można kotła na paliwo stałe, „poddawać” takim samym regułom jak w przypadku kotłów na inne paliwo, bo jest bardziej „wrażliwy” i „nieprzewidywalny” i w zasadzie twierdzenie o konieczności jego (nieznacznego) przewymiarowania są uzasadnione.


Co do czujników i sterowników, pomijając techniczne niuanse – filozoficznie ujmując;

Gdyby relacje damsko-męskie, regulowane byłyby odczytem czujników i sterownikiem, to ludzkość wymarłaby stosunkowo szybko, a i życie byłoby mniej urozmaicone, bo każdy sterownik uśrednia wskazania czujników.



Ps. A może zamiast tych „protestacyjnych” icon_evil.gif tablic, odpowiesz na to bardzo proste pytanie – ile Ci poszło tego węgla ?
Link do komentarza
Cytat

O matko, jak możecie, to zamieńcie ten zakup na mniejszy od tego producenta.
Na 140m2 pow. użytkowej 25kW, to się można tylko zastrzelić....


Nawet doliczając piwnicę i chcąc mieć lekko przewymiarowany kocioł, to absolutne szczyty okolice 17kW

Właśnie icon_smile.gif Doliczając piwnicę i przewymiarowanie icon_smile.gif Bez piwnicy i przewymiarowania najmniejsze jakie są, a one też potrafią ponieść moc nawet do 14kW icon_smile.gif

Link do komentarza
Cytat

W domu 6 dorosłych osób i 3 małych dzieci, wodę tym swoim kotłem też grzeję icon_smile.gif


Przy takiej ilości pogłowia (może jeszcze ze dwa psy i kot)to przy dobrym ociepleniu prawie wcale nie trzeba grzać a jak ze dwoje ma gorączkę to może nawet wystąpić nadprodukcja ciepła . icon_razz.gif
No właśnie tej wody , o czym wspomina poprzednik , to chyba też niemało idzie .

Cytat

Sądzisz że twój kocioł jest najlepszy? Lepszy niż mój? Masz takie prawo.


Kolego nic nie sądzę i nic takiego nie napisałem , więc nie pisz głupot i nie bierz wszystkiego tak na serio . Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

A ile było tego węgla - wszak miałeś rzeczowo odpowiadać na pytania .

14kW powiadasz udźwignie dom + piwnicę ?
A jak będa mieli "wysokotemperaturowe" kaloryfery i CWU 200l/dobę ?

Poczytaj ten http://forum.muratordom.pl/showthread.php?...niwersal/page13 wątek. Tam opisałem co mam i jak jest używane. Tam dostałem porady co z czym w moim kotle. Szukaj postów od 14 XII 2011 Dowiesz się wszystkiego.
Jestem zdania że taki najmniejszy da radę icon_smile.gif
Link do komentarza
Nie chce mi się za bardzo czytać , ale widzę że jakieś spieki masz na tym internetowym sterowniku . To musiało dużo tego wągla przelecieć przez tę retortę . No cóż z internetowym sterowaniem wszystko możliwe .
Nie będę czytał całego wątku ale na pierwszych trzech stronach zamieszczone są zdjątka z palącą się retortą i to jest doskonały wzorcowy wręcz przykład jak nie powinno wygladać spalanie w takim ustrojstwie . W zasadzie to nawet to nie wyglada na retortę bo kupa jest taka jakby słoń nawalił ; co to jest ??? .Teraz wiem czemu nie chcesz powiedzieć ile spaliłeś .
Na retorcie powinna być tylko dosłownie garstka żarzącego się węgla a nie cała sterta syfu .



Cytat

Jestem zdania że taki najmniejszy da radę icon_smile.gif


Jasne że da , tylko ile węgla spali ? .

Ludziom się wydaje że mały piec to mało spali , sam też tak kiedyś myślałem . Niestety nie jest to tak prosta zależność . Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Tyle, że jesteśmy tu, a nie tam, a piszesz też tu, a nie tam – czyli nie wiesz ile spaliłeś ?

Jako ostoja forum i człowiek który tyle razy pomógł innym powinieneś zrozumieć moje wypowiedzi. Napisałem że jest to pierwsza zima i kocioł węglowy w moim życiu, powinieneś też zrozumieć że nauka palenia to jest także popełnianie błędów i różnego rodzaju sprawdzanie co to daje i z czym to się je. W przypadku palenia przenosi się to na zużycie węgla. Wiadomo że nie każdy jest orłem i zawsze chce się czegoś dowiedzieć o nowince jaką sobie kupił.
Z twoich postów też stwierdzam że też nie poszukujesz kotła, czyżbyś chciał mnie ośmieszyć bo staram wyrazić swoją opinię o tym co mam i co użytkuję? Wchodzę ci w drogę?
Jeżeli byłbyś faktycznie zainteresowany to znalazłbyś wszystkie informacje w moich postach.
Ale tak dla świętego spokoju i ukojenia twojej (tylko) ciekawości to podam ci te dane icon_smile.gif
Dom z 1933 roku, ocieplony z dwóch stron 10cm styro a pozostałe dwie 5cm. Dach docieplony 25cm wełny. Stary dom który ma dużo mostków które jeszcze staram się zlikwidować. Podpiwniczony. Mieszka tu 6 dorosłych osób i trójka małych dzieci ( 1,5 roku do 6 lat). W układzie centralnego mam bufor 1000L który grzeję, z niego pobierana jest woda na podłogówkę i grzejniki. W układzie mam jeszcze kominek z płaszczem który też jest podpięty pod bufor, poprzez wężownicę w buforze podpięte są solary. W środku bufora jest zbiornik CWU który odbiera od niego ciepło.
Zacząłem palić 14 XII 2011 , do dnia 28 VII 2012 spaliłem 5 ton ekogroszku, ile w czasie zimy tego nie wiem, jestem jeszcze za młodym palaczem abym to był w stanie wyliczyć. Jedno mogę ci podać na pewno, podczas największych mrozów w lutym tego roku kiedy temp. oscylowała w granicach -20 do -23 kocioł spalał w granicach 40-45kg ekogroszku na dobę. Temperaturę w pomieszczeniach utrzymywałem w granicach 22 do 24 *C Jedno co mogę napisać to zużycie było po prawie trzech miesiącach używania i uczenia się jak się w tym pali. Wiele popełnionych błędów i kupę kilogramów poszło w popiół i spieki, ale to była nauka. Teraz już wiem co i gdzie. Następnej zimy na pewno będzie mniej icon_smile.gif
Jeżeli taka odpowiedź ci odpowiada to mnie cieszy, teraz możesz sobie poużywać jeżeli chcesz 035.gif
Zapomniałem o jeszcze jednym pytaniu zapomniałem. Podłogówka idzie przez zawór 3D termostatyczny a grzejnikami czyli pomieszczeniami i zadaną w nich temperaturą steruje sterownik który utrzymuje w buforze temp. zadaną w pogodówce.
Dla ciekawości jeszcze jedna odpowiedź icon_smile.gif
Cytat

Popatrz na wykresach czujnik spalin działa poprawnie.

Żeby zaniżyć temperaturę dla oka internautów :
można mieć zrobiony ,jako przylgowy ,lub dalej od wyjścia czopucha ,żeby pokazywał niższą temperaturę spalin ,ale tego już nie da się sprawdzić bez wizyty w domu.

Po co miałbym zaniżać temp. spalin? Z nich korzysta sterownik do ustawiania spalania. I tak od samego początków mojego palenia czyli zakupu kotła bym już był takim specjalistą aby tym manipulować? Po co? Czujnik jest zamontowany w miejscu dla niego przeznaczonym, czyli na czopuchu w odległości od kotła tylko 5cm.
Myślę że wyczerpująco odpowiedziałem na pytania.
Link do komentarza
W zasadzie powtórzyłem tylko pytanie, zadane przez kogoś innego.

Cytat

Zanim coś napiszę to chciałbym wiedzieć zbigmaz 1 , ile wągla spalasz w tym 320 metrowym domu . Ino bym prosił bez ciulania . icon_smile.gif



I nie chciałem i nie chcę nikogo ośmieszać.

Cały problem w tym, że wyrokujesz dość autorytatywnie co do nominalnej mocy kotła, nie znając szerszych uwarunkowań jego instalacji.
Znając (teraz) co wchodzi w skład Twojej instalacji C.O. nie do końca jestem przekonany, że można na takiej podstawie wyrokować o innej instalacji. Twoje jest bardzo „rozbudowana” i posiada dodatkowe źródła „mocy” grzewczej.
To, że u Ciebie wystarcza kocioł o danej mocy, nie znaczy wcale, że w mniejszym domu, o lepszej izolacji termicznej i o powierzchni mniejszej o 1/2 , ale bez tych dodatkowych źródeł (mocy), można zainstalować najmniejszy kocioł.

To, że zaproponowano dla tego domu kocioł 25kW, jest być może zbytnim przewymiarowaniem.
Ale nie jestem w stanie zawyrokować, o ile zbytnim.
Link do komentarza
Cytat

W zasadzie powtórzyłem tylko pytanie, zadane przez kogoś innego.
I nie chciałem i nie chcę nikogo ośmieszać.
Cały problem w tym, że wyrokujesz dość autorytatywnie co do nominalnej mocy kotła, nie znając szerszych uwarunkowań jego instalacji.
Znając (teraz) co wchodzi w skład Twojej instalacji C.O. nie do końca jestem przekonany, że można na takiej podstawie wyrokować o innej instalacji. Twoje jest bardzo „rozbudowana” i posiada dodatkowe źródła „mocy” grzewczej.
To, że u Ciebie wystarcza kocioł o danej mocy, nie znaczy wcale, że w mniejszym domu, o lepszej izolacji termicznej i o powierzchni mniejszej o 1/2 , ale bez tych dodatkowych źródeł (mocy), można zainstalować najmniejszy kocioł.

To, że zaproponowano dla tego domu kocioł 25kW, jest być może zbytnim przewymiarowaniem.
Ale nie jestem w stanie zawyrokować, o ile zbytnim.

Jeżeli chodzi o instalację ja nie wyrokuję, tylko przyjmuję że jest zrobiona dobrze. Nawet jeżeli wstawisz kocioł 32kW a instalacja będzie sknocona to domu nie ogrzejesz i nie ważne jakiej wielkości.
To że są dodatkowe źródła mocy grzewczej to nic nie znaczy, one są podłączone i odbierają dodatkowe kW kiedy pracują. Jak poobserwujesz wykresy grzania to znajdziesz na pewno kiedy zostało rozpalone w kominku, tego tutaj się nie ukryje. Kiedy pracuje kominek sterownik odczytuje wartości temperatur zadanych i jeżeli są spełnione to odstawia piec, przechodzi on w podtrzymanie. Każdy dodatkowy zastrzyk ciepła jest odczytywany poprzez czujniki i to nie ważne jest czy są one umieszczone na rurach czy w pomieszczeniach.
Mogę się odnieść jedynie do bufora że jest on w specjalnej roli. Zbiera dodatkowe kW z każdego źródła które jest do niego podłączone aby potem w dogodnym czasie kiedy jest potrzeba oddać to co pobrał. Ma jeszcze jedno zadanie (tak mi się zdaje), reguluje szoki termiczne na kotle.
Jednak jeżeli taki kocioł który mam potrafi ogrzać 1000L wody i uzupełniać straty takiego wielkiego i starego domu, to myślę że na pewno dom który jest mniejszy i zamieszkały przez mniejszą liczbę osób (zużycie wody), lepiej docieplony od zewnątrz i od spodu (mój nie jest docieplony od spodu) i posiadający na pewno mniej mostków termicznych powinien być mniejszy?
Tak na logikę to chyba słuszne rozumowanie?
Link do komentarza
Cytat

Nawet jeżeli wstawisz kocioł 32kW a instalacja będzie sknocona to domu nie ogrzejesz i nie ważne jakiej wielkości.


To ciekawe jak można tak sknocić . Powiedz jeszcze coś na "cys " . icon_biggrin.gif
Instalacja bez rur rozprowadzających wodę , czy rury bez wody ? .
Na logikę to se możesz , mały piec tak jak u Ciebie a pali jak smok i taka w tym logika .
Nie lepiej trochę większy i małe spalanie .
Grzejesz 1000 l wody w buforze bo "na logikę " w przyrodzie nic nie ginie , niestety ginie i rozłazi się to ciepło na wszystkie strony grzejąc wszystko tylko nie to co trzeba .Był tu kiedyś na forum taki wielbiciel zadaniowego ogrzewania i izolacji nazywał się Brzęczeszczykiewicz czy jakoś tak , pewno by Ci to wszystko lepiej ode mnie wyklarował ale dostał szlaban na bazgranie .

Cytat

To że są dodatkowe źródła mocy grzewczej to nic nie znaczy, one są podłączone i odbierają dodatkowe kW kiedy pracują.


No to ciekawe a nie powinny one dodawać tych kilowat ? . Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

To ciekawe jak można tak sknocić . Powiedz jeszcze coś na "cys " . icon_biggrin.gif
Instalacja bez rur rozprowadzających wodę , czy rury bez wody ? .
Na logikę to se możesz , mały piec tak jak u Ciebie a pali jak smok i taka w tym logika .
Nie lepiej trochę większy i małe spalanie .



No to ciekawe a nie powinny one dodawać tych kilowat ? .


Tak jak wcześniej pisałem
Cytat

2spam.gif2spam.gif2spam.gif
...
Jeżeli jeszcze chcesz ze mną polemizować na tematy nie dotyczące tytułu tego wątku, to odpowiadam że pozostaną one bez odpowiedzi. Staram się być merytoryczny, odpowiadać na konkretne pytania a nie tylko bicie piany i liczba postów.
Pozdrawiam icon_smile.gif
2spam.gif2spam.gif2spam.gif


Pozostawiam twoje wypowiedzi bez odpowiedzi, zwykłe czepianie się słówek icon_smile.gif
Jak chcesz tak doradzać to doradzaj, tylko czy to wnosi coś do tego tematu?
Pozdrawiam 0dance3.gif0dance3.gif0dance3.gif
Link do komentarza
Witam. Wybrałrem taki kocioł po rozmowach z instalatorami w tym z jednym który jest w temacie od bardzo dawna / montuje różne piece, robi całe instalacje/ i polecali mi 25 kw.
Dom mam 145 m2 i piwnice 80m2.
Ocieplony styropianem 15 cm, dach wełna 15cm i 5 cm.
Zasobnik na wodę będzie miał 300l.
Instalacja wykonana z rur miedzianych /oprócz podłogówki/:
-podłogówka w łazienkach i kuchni - jakieś 25 m2
- w pozostałych pomieszczenaich grzejnki "cosmo"

Tak mi namieszlaiście, że nie wiem co robić, piec zapłacony i czeka na zabranie do domu.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Witam. Wybrałrem taki kocioł po rozmowach z instalatorami w tym z jednym który jest w temacie od bardzo dawna / montuje różne piece, robi całe instalacje/ i polecali mi 25 kw.
Dom mam 145 m2 i piwnice 80m2.
Ocieplony styropianem 15 cm, dach wełna 15cm i 5 cm.
Zasobnik na wodę będzie miał 300l.
Instalacja wykonana z rur miedzianych /oprócz podłogówki/:
-podłogówka w łazienkach i kuchni - jakieś 25 m2
- w pozostałych pomieszczenaich grzejnki "cosmo"

Tak mi namieszlaiście, że nie wiem co robić, piec zapłacony i czeka na zabranie do domu.
Pozdrawiam

To są twoje decyzje i twoje pieniądze. Jak jeszcze chcesz wiadomości to poczytaj jeszcze tutaj : http://esterownik.pl/forum/posty,303/dobor-kotla,6
Link do komentarza
Witam. Nie chodzi o pieniądze czy decyzje, chciałem jak najlepiej i opierałem się na opiniach i zalecenaich osób które "powinny" się na tym znać i dobrze doradzić.

To w takim razie jaki byłby najlepszy i dlaczego.
Czy ten jest za duży bo będzie pracował na niecałych obrotach, będzie palił więcej węgla jak to jest.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Witam. Nie chodzi o pieniądze czy decyzje, chciałem jak najlepiej i opierałem się na opiniach i zalecenaich osób które "powinny" się na tym znać i dobrze doradzić.

To w takim razie jaki byłby najlepszy i dlaczego.
Czy ten jest za duży bo będzie pracował na niecałych obrotach, będzie palił więcej węgla jak to jest.
Pozdrawiam


Moje zdanie znasz. Jak potrzebujesz taczkę piasku to nie zamawiasz do transportu tira. Duży przewymiarowany kocioł z podajnikiem pracując na małej mocy traci na sprawności, nie pracuje efektywnie.
Tracąc na sprawności traci opał który zamiast się palić to się nie spala tak jak powinien.
Jeszcze jedna uwaga.
Sam kocioł nie spala opału, potrzebny do niego jest sterownik. Jaki wybierzesz sterownik tak często będziesz w kotłowni. Jak szybko nauczysz się palić oszczędnie i dobrze? Jak szybko dobierzesz odpowiednie parametry spalania to może tylko ty wiesz lub myślisz że wiesz.
Poczytaj to co w podesłanych adresach podałem. Tam wypowiadają się ludzie którzy użytkują takie piece, tam inni szukają porady co kupić. Czytaj, to nie boli, potem może boleć w kieszeni i bolec głowa od nieprzespanych nocy jak dokonasz złego wyboru.
Co kupisz to twój wybór.
Ja napisałem to co zaobserwowałem jako nowicjusz w paleniu, ale dużo czytam i uczę się. Na naukę nigdy nie jest za późno a od kilku lat już jestem dziadkiem 15icon_jupi.gif 035.gif

PS
Poczytaj jeszcze tu : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?...l=1#post5512909 Edytowano przez zbigmaz1 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Tak czytam i czytam i się nie odzywałem ale niestety muszę icon_biggrin.gif
Otóż ja bazuję na piecach defro ,kupiłem ,użytkuję i jak pamiętam a teraz weszłem na ich stronę to piece na ekogroszek z podajnikiem oni mają do pow 190 m2-19 kW albo inne model pow 150 m2 - 15 kW. Dla sprawdzenia obliczeń Twojego instalatora to poleciłbym Ci przedzwonić do doradcy technicznego defro ,niech Ci obliczy jakiego kociołka potrzebujesz. Nie podaje nazw kociołków ani telefonu do doradcy bo bez problemu znajdziesz to na ich stronie.
Ja też uważam,że 25 kW to potwór do Twojego domu,dla przykładu piece z defro o takiej mocy są przeznaczone do pow od 220 m2 do 250 m2.
Link do komentarza
Cytat

Witam. Wybrałrem taki kocioł po rozmowach z instalatorami w tym z jednym który jest w temacie od bardzo dawna / montuje różne piece, robi całe instalacje/ i polecali mi 25 kw.
Dom mam 145 m2 i piwnice 80m2.
Ocieplony styropianem 15 cm, dach wełna 15cm i 5 cm.
Zasobnik na wodę będzie miał 300l.
Instalacja wykonana z rur miedzianych /oprócz podłogówki/:
-podłogówka w łazienkach i kuchni - jakieś 25 m2
- w pozostałych pomieszczenaich grzejnki "cosmo"

Tak mi namieszlaiście, że nie wiem co robić, piec zapłacony i czeka na zabranie do domu.
Pozdrawiam


Co zrobić ? to proste zrezygnować z kotła 25 kW i wziąć kocioł 15 lub 20 kW .Ja bym wziął HEF master-m UNI 15 kW z brucerem, resztę forsy jeżeli takowa pozostanie przeznaczyć na czarne jedzenie dla niego w workach po 25 kg
Link do komentarza
Cytat

Nie polecam żadnego kotła, żadnej firmy bo ich nie znam, mnie tylko chodziło o to że ten zakup tak dużego kotła do tego domu będzie potem przynosiło kłopoty finansowe. Znam tylko swój kocioł i na mim się opieram. Mniejszy da radę
Nie ważna wielkość, ważna technika >



Ja również nie reklamuję tego kotła Wydawało Mi się że Ewamariusz już wybrał ,markę ,moc ,oraz model .
Cytat

Witam. Wybrałrem taki kocioł po rozmowach z instalatorami piec zapłacony i czeka na zabranie do domu.
Pozdrawiam

Więc doprecyzowałem tylko szczegóły .

Cytat

Po co miałbym zaniżać temp. spalin? Z nich korzysta sterownik do ustawiania spalania. I tak od samego początków mojego palenia czyli zakupu kotła bym już był takim specjalistą aby tym manipulować? Po co? Czujnik jest zamontowany w miejscu dla niego przeznaczonym, czyli na czopuchu w odległości od kotła tylko 5cm.

Odpowiedź już podałem .
Cytat

Żeby zaniżyć temperaturę dla oka internautów :


Ale nie napisałem że to robisz . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ja również nie reklamuję tego kotła Wydawało Mi się że Ewamariusz już wybrał ,markę ,moc ,oraz model .Więc doprecyzowałem tylko szczegóły .

Odpowiedź już podałem .
Ale nie napisałem że to robisz .

Ja nie steruję procesem spalania, robi to sterownik a do tego potrzebuje temp. spalin. Zmieniając ten parametr zmieniam proces spalania.
Link do komentarza
Cytat

To są twoje decyzje i twoje pieniądze. Jak jeszcze chcesz wiadomości to poczytaj jeszcze tutaj : http://esterownik.pl/forum/posty,303/dobor-kotla,6


Mnie się z tej stronki najbardziej podoba to zdanie :
Cytat

Najmniejszą retortówką jaką znam i jaką badałem jest OGNIWO EKO PLUS 10 kW. Potrafi bez problemu śmigać w górę z mocą 14 kW. W dół do ok. 2 kW


moc znamionowa 10 KW ale potrafi smigać bez problemu 14 , jak bez problemu to pewno ze 30 wyciągnie z wysiłkiem jak do wągla dodać jakiegoś lubrifikanta he he.

Kiedyś też się zastanawiałem po co tak duże piece do niewielkich i dobrze ocieplonych domów . Teraz po wyglądzie retorty i przebiegu spalania oraz ilosci spalanego węgla przez zbigmaza 1 utwierdzam się tylko w przekonaniu że wiem więcej . Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Witam. Dyskusja fajnie się rozkręciła /pewnie nie jednemusię przyda cała ta wiedza/ tylko szkoda, że po poscie w którym napisałem że kupiłem piec o mocy 25 kw. Twraz wszyscy mi odradzają bo za duża moc, jedynie Demo twierdzi, że jak najbardziej moc odpowiednia.
Zastosowałem się do wcześniejszych rad podawanych w tym poście, jak pisałem instalatorzy polecali mi 25 kw i taki kupiłem. Jeszcze porozmawiam na temat tej mocy i zobaczę co mi powiedzą oraz w sklepie czy mogę jeszcze dokonać wymiany jakby co.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Witam. Wybrałrem taki kocioł po rozmowach z instalatorami w tym z jednym który jest w temacie od bardzo dawna / montuje różne piece, robi całe instalacje/ i polecali mi 25 kw.

icon_biggrin.gif

A instalator (starej daty) dobrał moc kotła do maksymalnej mocy zaproponowanych grzejników.
A grzejniki zostały „dobrane” na chybił trafił, bez stosownych obliczeń.

Jeszcze raz przypominam, że w przypadku kotła o mocy 25kW musi być kotłownia, z dość rygorystycznymi wymaganiami (o czym ten fachman od instalacji „zapomniał” poinformować inwestora) – łatwymi do sprawdzenia przez kominiarza.

Tak więc do ceny kotła dorzuć jeszcze koszt adaptacji „kotłowni” na kotłownię – z tego powodu przewymiarowanie kotła bez sensu i szkodliwe dla inwestora.

Biorąc pod uwagę to co inwestor napisał w poście # 123, wydaje się że dla tego przypadku, przekroczenie mocy 20kW dla kotła, niczym nie da się uzasadnić.

Czy takie znaczne przewymiarowanie, automatycznie przesądza o znacznie większym zużyciu paliwa?
Nie sadzę aby tak było, bo to zależy od wielu czynników.
Link do komentarza
No nie całkiem tak , bo dopisałem że 19-tka też by wystarczyła po doczytaniu jak masz ocieplony dom . Uwaga o dobrym wyborze dotyczyła bardziej producenta .

Padały tu też argumenty że producentowi/sprzedawcy zawsze zależy na wciśnięciu większego ponad potrzeby pieca bo więcej zarabia . Sprawdzałem i u Hefa akurat ta róznica między 15 a 20 to zaledwie 800zł . No więc bez przesady z tym zarobkiem wielkim i chyba ponad ten zarobek sprzedawca i producent bardziej będzie sobie cenił zadowolonego użytkownika który spowoduje przypływ następnych .

Link do komentarza
Cytat

Witam. Wybrałrem taki kocioł po rozmowach z instalatorami w tym z jednym który jest w temacie od bardzo dawna / montuje różne piece, robi całe instalacje/ i polecali mi 25 kw.
Dom mam 145 m2 i piwnice 80m2.
Ocieplony styropianem 15 cm, dach wełna 15cm i 5 cm.
Zasobnik na wodę będzie miał 300l.
Instalacja wykonana z rur miedzianych /oprócz podłogówki/:
-podłogówka w łazienkach i kuchni - jakieś 25 m2
- w pozostałych pomieszczenaich grzejnki "cosmo"

Tak mi namieszlaiście, że nie wiem co robić, piec zapłacony i czeka na zabranie do domu.
Pozdrawiam



W kłótnie nie wchodzę.
Decyzja zapadła na Hef-a, więc zostańmy przy tym produkcie.

Jeżeli faktycznie mają typowego Brucera, to nie polecam, na Twój dom palnik za duży, nie potrafi dobrze modulowac mocy <10kW
Co innego, jakby to była modyfikowana mała Ekoenergia, ale do tego trzeba miec doświadczenie z tym palnikiem i odpowiednio dobrane dmuchawy, sterowniki.

Palnik rynnowy widziałem... i na tym zakończę....., tutaj chyba brałbym model sterownika dwustanowy z ich opcji do wyboru..... Trzeba będzie sie pobawić w odpowiedni dobór parametrów, ale jak rynna ma byc przewymiarowana, to zakończy się to sadzami.... taki palnik lepiej jak pracuje na nieco większym obciążeniu bez długich przestojów w przedmuchu. Fakt, że jest uniwersalny pod względem paliw, cicho pracuje i uszkodzenie zawleczki to mistrzostwo świata, ale zawsze jest coś kosztem czegoś.

Wybrałbym zatem granicę mocy do max.20kW z klasyczną retorta na ekogroszek, tak bez problemu wymodulujesz z wysoką sprawnością moc na poziomie ok. 4,5kW.
Taki palnik ładnie dopala ekogroszek na małych mocach a głównie tak będzie pracował. Popiół będzie ładny.

Tak jeszcze dla orientacji w temacie:

Spalanie na 24h około 25kg ekogroszku 26000kJ/kg oznacza generowanie średniodobowo mocy na poziomie ok.5kW ze sprawnością ok.65% i gwarantuję,że taka ilość jest wystarczająca przez większą część sezonu grzewczego dla izolowanego budynku (taki typowy, z jakiegoś gotowego projektu) razem z zapotrzebowaniem na CWU. Wielce możliwe, że to spalanie dobowe będzie w nowym domu jeszcze niższe....

Spalanie około 35kg/24h oznacza generowanie średniodobowo mocy na poziomie ok.7kW z nieco wyższa sprawnością, pi razy oko 68% i tyle to można spalić przy nieco większym mrozie

Jak dowali konkretnie poniżej -20st.C i będzie tak trzymać stale przez ok.10-12dni, to spalanie pewnie góra wzrośnie do 45-50kg/24h, co oznacza generowanie mocy średniodobowo na poziomie 12kW z już dość wysoką sprawnością w okolicy 80 a może nieco powyżej 80%...

zaznaczam,że moce podaję średniodobowo, co oznacza, że w ciągu dnia okresowo kocioł może wskoczyć na 10-12kW mocy a okresowo będzie dłużej stał w podtrzymaniu z mocami <3kW


Aby uzyskać i utrzymac stale moc 25kW, trzeba spalić na dobę prawie 100kg ekogroszku.....

Głównym zadaniem kotła z podajnikiem jest uzupełnianie strat ciepła i przez zdecydowaną większość sezonu jego praca kręci się w okolicach 30%mocy.


Edytowano przez Jarecki-79 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Witam. Dyskusja fajnie się rozkręciła /pewnie nie jednemusię przyda cała ta wiedza/ tylko szkoda, że po poscie w którym napisałem że kupiłem piec o mocy 25 kw. Twraz wszyscy mi odradzają bo za duża moc, jedynie Demo twierdzi, że jak najbardziej moc odpowiednia.
Zastosowałem się do wcześniejszych rad podawanych w tym poście, jak pisałem instalatorzy polecali mi 25 kw i taki kupiłem. Jeszcze porozmawiam na temat tej mocy i zobaczę co mi powiedzą oraz w sklepie czy mogę jeszcze dokonać wymiany jakby co.
Pozdrawiam


Bo przez pół roku nikt tu się nie odezwał, można było pomyśleć że ten temat został już załatwiony i sfinalizowany.
Ja też tak myślałem icon_smile.gif
Poczytaj dokładnie co pisze Jarecki-79, przewymiarowany znaczy spadek sprawności podczas pracy. To się przekłada na koszty. Różnica w cenie między wielkościami jak było podane to jest tona opału, jeszcze jedna wielkość w dół i następna tona. Masz na zimę opał?
Ja bym tego nie brał i poprosił o zwrot gotówki. Masz teraz większą wiedzę, powiększ ją dalej czytając. Pisałem już że nie sam kocioł pali tylko jego sterownik musi nim kierować. Co wybierzesz to zależy od ciebie i twojego wolnego czasu na naukę palenia.
Link do komentarza
Cytat

Array="" style="vertical-align:middle" Array border="0" alt="icon_biggrin.gif">

A instalator (starej daty) dobrał moc kotła do maksymalnej mocy zaproponowanych grzejników.
A grzejniki zostały ?dobrane? na chybił trafił, bez stosownych obliczeń.

Jeszcze raz przypominam, że w przypadku kotła o mocy 25kW musi być kotłownia, z dość rygorystycznymi wymaganiami (o czym ten fachman od instalacji ?zapomniał? poinformować inwestora) ? łatwymi do sprawdzenia przez kominiarza.

Tak więc do ceny kotła dorzuć jeszcze koszt adaptacji ?kotłowni? na kotłownię ? z tego powodu przewymiarowanie kotła bez sensu i szkodliwe dla inwestora.

Biorąc pod uwagę to co inwestor napisał w poście # 123, wydaje się że dla tego przypadku, przekroczenie mocy 20kW dla kotła, niczym nie da się uzasadnić.

Czy takie znaczne przewymiarowanie, automatycznie przesądza o znacznie większym zużyciu paliwa?
Nie sadzę aby tak było, bo to zależy od wielu czynników.



Instalator dobrał kocioł na zasadach doboru kotła śmieciucha a przy kotłach z podajnikiem nie ma potrzeby dobierać większej komory zasypu-spalania paliwa ,podajnik podaje paliwo na bieżąco z zasobnika.

Możesz podać jakie są te dość rygorystyczne przepisy?




Cytat

W kłótnie nie wchodzę.
Decyzja zapadła na Hef-a, więc zostańmy przy tym produkcie.

Jeżeli faktycznie mają typowego Brucera, to nie polecam, na Twój dom palnik za duży, nie potrafi dobrze modulowac mocy <10kW

Palnik rynnowy widziałem... i na tym zakończę.....

Wybrałbym zatem granicę mocy do max.20kW z klasyczną retorta na ekogroszek, tak bez problemu wymodelujesz z wysoką sprawnością moc na poziomie ok. 4,5kW.
Taki palnik ładnie dopala ekogroszek na małych mocach a głównie tak będzie pracował. Popiół będzie ładny.
zaznaczam,że moce podaję średniodobowo, co oznacza, że w ciągu dnia okresowo kocioł może wskoczyć na 10-12kW mocy a okresowo będzie dłużej stał w podtrzymaniu z mocami <3kW
Głównym zadaniem kotła z podajnikiem jest uzupełnianie strat ciepła i przez zdecydowaną większość sezonu jego praca kręci się w okolicach 30%mocy.



Jak skazujesz go na klasyczną retortę to pozostaje paliwo ekogroch ,który ciągle tanieje . icon_smile.gif

Cytat

Ja nie steruję procesem spalania, robi to sterownik a do tego potrzebuje temp. spalin. Zmieniając ten parametr zmieniam proces spalania.



Można zaniżyć nieznacznie ten parametr kocioł będzie nadal pracował . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Szczegółowo kwestię wymiarów kotłowni na paliwo stałe traktuje norma PN-87/B-02411 Kotłownie wbudowane na paliwa stałe. Minimalne wymiary kotłowni są uzależnione od wielkości kotła. Dla mocy do 25 kW należy zachować następujące odstępy między kotłem, a najbliższymi ścianami: - od przodu co najmniej 1 m; - odległość od pozostałych ścian powinna zapewniać swobodny dostęp do elementów wymagających obsługi i konserwacji. Wysokość pomieszczenia powinna umożliwiać czyszczenie urządzenia.
Jego wysokość powinna wynosić co najmniej 2,2 m.


Cytat

Dla kotłów o mocy od 25 do 2000 kW należy zachować: - od przodu kotła odstęp co najmniej o 0,5 m większy niż długość urządzenia; - od tyłu kotła co najmniej 0,7 m chyba, że kocioł posiada poziome kanały konwekcyjne czyszczone wyłącznie z tyłu wówczas odstęp z tyłu również powinien być co najmniej o 0,5 m większy niż długość urządzenia; - od boku kotła do ściany co najmniej 1m. Wysokość pomieszczenia nie powinna być mniejsza niż: - podwójna wysokość kotła, ale nie mniej niż 2,5 m dla kotła z zasypem od przodu i pionowymi kanałami konwekcyjnymi lub wysokość kotła powiększona o 2 m w przypadku urządzenia zasypywanego od góry.

Link do komentarza
Nikogo na nic nie skazuję.

Skoro decyzja zapadła odnosnie marki, to piszę, co sam bym wybrał będąc uzytkownikiem zielonym i początkującym, mając takie a nie inne budownictwo i taki a nie inny zestaw palników do wyboru dla tego budownictwa.

W zdecydowanej większości i tak palone jest ekogroszkiem, więc nie widze problemu, przy nowym, izolowanym budownictwie pewnie styknie coś w okolicy 3-3,5tony.


Powtarzam, że kocioł głównie uzupełnia straty ciepła więc czy wybierzemy dla tego konkretnego przykładu i producenta kotła 15 czy 20 czy 25kW to i tak będzie głównie na tym budownictwie pracować do ok.7kW mocy, pytanie jak niskie moce i przez jaki czas będą przeważające. Do tego bym właśnie dobierał palnik, aby dobrze pracował w dolnym zakresie swoich możliwości, takim palnikiem jest klasyczny model fajkowy. W nim spalimy ekogroszek węgla kamiennego lub ekogroszek węgla brunatnego, więc tragedii nie ma.

Jak kupujący czuje się na siłach, to można brać palnik rynnowy, bo ma niskie opory podawania i cicho pracuje, jest bardziej uniwersalny pod względem paliw (bez problemu spalimy miał węglowy), bezproblemowy pod względem zawleczek, ale jednoczesnie bardziej wymagający pod względem ustawienia parametrów spalania, bywa kapryśny a jak nie ma dysz powietrza wtórnego i zejdziemy na niskie moce, to pojawi się wieksza ilość sadzy i większa ilość pyłów. Wiedząc to - dokonujemy świadomego wyboru i później do nikogo nie możemy mieć pretensji.
Link do komentarza
Cytat

Wybrałbym zatem granicę mocy do max.20kW z klasyczną retorta na ekogroszek, tak bez problemu wymodulujesz z wysoką sprawnością moc na poziomie ok. 4,5kW.
Taki palnik ładnie dopala ekogroszek na małych mocach a głównie tak będzie pracował. Popiół będzie ładny.


Pod tym się podpisuję obiema ręcyma i żaden tam Brucer , rynnowy czy inny wynalazek . Ma być palnik fajkowy i kropa .
Przy czym nie będziesz spalał 8 ton tak jak zbigmaz 1 lecz tylko 3 tonki a może i mniej .
Na gardzieli fajki wprawdzie lubi się osadzać taka syfiasty spiek który dławi podawanie węgla i przez wzrastający opór plus jakiś twardszy wyrfelek ,powoduje częstsze zrywanie zawleczki , ale taki to już urok nowoczesnego palenia węglem że trzeba piec wygasić , rekawy zakasać i wydłubać co trzeba . Przy czym intensywność osadzania tego paskudztwa zależy od jakości węgla i modulacji palnika , jednak głowy za to nie dam ale tak mi się wydaje .
Co jeszcze , otwory nadmuchowe retorty lubią się zatykać a zatkane powodują złe i nieefektywne spalanie , wtedy trza je odetkać stosując procedurę jak wyżej .
Cholera trochę tego jest , ale z innymi palnikami z tego co słyszałem można chyba mieć jeszcze więcej problemów . Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Jeżeli chodzi o moje zdanie, to ja na 145m2 wybrałbym moc 12kW z małym palnikiem żeliwnym, odpowiednio dopasowanym, z odpowiednio mała dmuchawką i dogranym softem sterownika.

Ponieważ tutaj widać 145m2 plus piwnica 80m2, jak rozumiem ogrzewana i jest mowa o konkretnym wyrobie, marce, to sugerowałbym zmianę tych 25kW na mniejszy. Albo na 15 albo max.20kW.

Z grona oferowanych tam palników powtarzam,że na owe 145m2 plus bliżej mi nie znane ogrzewanie piwnicy 80m2 zdecydowałbym się na palnik fajkowy. Ponieważ nie wiem o co chodzi z tą piwnicą, to piszę,że max.20kW, choć zapewne i ta 15-ka dałaby radę. Zapewne w 15 jak też 20kW będzie ten sam palnik fajkowy a one ładnie idą od ok. 4,5kW w górę, a to jednak nasze pieniążki na późniejsze ogrzewanie, opał.

Nie jest dobre ani przewymiarowanie ani dobranie maławego.

Tak jak pisze Zbigmaz są kłopoty z przewymiarowanym m.in. niskie temp. spalin, może być jakaś kondensacja w kominie, ogniska rdzy itp.

Z drugiej strony jak będzie za mały i za często pójdzie na wyższej mocy to pojawią się spieki, jak z kolei Ty podajesz.

Cały ambaras polega na odpowiednim kompromisie znając tylko wyrywki informacji.
Link do komentarza
Cytat

Zapewne w 15 jak też 20kW będzie ten sam palnik fajkowy a one ładnie idą od ok. 4,5kW w górę, a to jednak nasze pieniążki na późniejsze ogrzewanie, opał.


A no właśnie welkość palnika taka sama w tym przedziale wielkości , więc tak naprawdę co szkodzi mieć większy wymiennik ? , większą akumulacyjność układu .
Zbigmaz 1 by nie musiał stosować tak wielkiego bufora , łe . icon_biggrin.gif
W sumie to nie wiadomo po co te płomienne dyskusje .
Ja mam 24 KW i nic mi to nie przeszkadza w niczym , w dodatku jak na tak średnio ocieplony dom palę mało węgla . Gdybym miał nawet idealnie ocieplony to bym się bardzo ale to bardzo cieszył gdyby ten piec w zimie pracował z jeszcze mniejszą mocą niż teraz .
Więc o co chodzi , bo z tą różnicą cen w typoszeregu to chyba jednak lekka przesada . Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Zapewne w 15 jak też 20kW będzie ten sam palnik fajkowy a one ładnie idą od ok. 4,5kW w górę, a to jednak nasze pieniążki na późniejsze ogrzewanie, opał.

Cytat


Pod tym się podpisuję obiema ręcyma . Ma być palnik fajkowy i kropa .

Cytat


A no właśnie welkość palnika taka sama w tym przedziale wielkości , więc tak naprawdę co szkodzi mieć



W dodatku palnik fajkowy z powodu zakrzywienia w górę ,a tą drogę musi już przebyć poza podajnikiem opał ,preferuje (nie przysparza wielu problemów )gdy stosujemy ,bardzo dobrze wyselekcjonowany ekogroszek ten po 9 stówek icon_smile.gif

A po 2 sezonach palenia ,właściciel kotła dochodzi do wniosku ,że po kiego mi to, jak powieszę kocioł kondensacyjny ,który nieznacznie więcej wyrwie kasiorki z kieszeni,ale zajęcia nie będę miał jak z tym "smoluchem" .


Cytat

więc tak naprawdę co szkodzi mieć większy wymiennik ? , większą akumulacyjność układu .


Wystarczy podłogówka i już jest niezła akumulacja. Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

A po 2 sezonach palenia ,właściciel kotła dochodzi do wniosku ,że po kiego mi to, jak powieszę kocioł kondensacyjny ,który nieznacznie więcej wyrwie kasiorki z kieszeni,ale zajęcia nie będę miał jak z tym "smoluchem"


No właśnie , przy tej cenie węgla opalanie nim wcale nie jest wielką oszczędnością i atrakcją .
Jak zaczynałem kosztował 160 zł , podrożał kilkaset procent jak żaden nośnik energii .

Przechodzę na gaz . Rozmawiam z bardzo dobrym , powszechnie uznanym specem od instalacji gazowych . Jaki piec mi chcesz pan dać a on mówi że 20 KW . Na taki dom nie za duży ?
A w czym problem ? - palnik jest modulowany .
A my tu się sprzeczamy o kilka kilowat w tę czy tamtą stronę . Natomiast prawdziwi fachowcy i doświadczeni użytkownicy doskonale wiedzą że lepiej jak piec na ekogroszek jest większy i chodzi na pół albo i ćwierć gwizdka . Wtedy też o wiele mniej i efektywniej spala co ma spalić a pył na retorcie wygląda jak popiół z papierosa a nie tak jak u zbigmaza 1 , gdzie gołym okiem widać że jest kupa przepału a sama kupa wygląda jak już pisałem wcześniej .
Na youtube wisi taki filmik gdzie facet pokazuje jak powinien wyglądać ogień na palniku retortowy . Ogień bucha jak oszalały czerwono zółtym płomieniem na wszystkie strony i facet tłumaczy że tak powinno wyglądać palenie na retorcie .
Większej głupoty nie widziałem , bo tak wyglada retorta przy rozpalaniu i wtedy dymi jak diabli .
Link do komentarza
Cytat

...
Wtedy też o wiele mniej i efektywniej spala co ma spalić a pył na retorcie wygląda jak popiół z papierosa a nie tak jak u zbigmaza 1 , gdzie gołym okiem widać że jest kupa przepału a sama kupa wygląda jak już pisałem wcześniej .
...


Nie możesz mnie zgryźć ze tak mi dogryzasz? 02icon_mryellow.gif
Boli to nie 02icon_mryellow.gif
Bzdury o mnie piszesz, ale to jest forum i wolno ci pisać wszystko nawet głupoty 02icon_mryellow.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...