Skocz do zawartości

Co myślicie o tym projekcie?


Recommended Posts

  • 3 tygodnie temu...
Czesc Konewa,

Na początek, to nie moge uwierzyc, ze Twoj architekt rysuje koncepcję architektoniczną w detalu projektu budowlanego.
Zamiast tracić czas na rozwiązywanie połączeń ścian powienien skoncetrować się na całości budynku i wysłać Ci rzut piętra, elewacje i może jakiś przekrój.

Faktycznie masz dosyć trudną działkę dla projektu, tym bardziej, ze musisz polaczyc sie zachdnia sciana z sasiadem.
Pamietaj, ze bardzo trudno jest ocenic jakikolwiej budynek bez znajomosci Ciebie, Twoich przyzwyczajen, oczekiwań, Twojej rodziny, przyszlych mieszkancow budynku itd. Budynek indywidualny powinien byc odpowiedzia na te wszystkie rzeczy a dobry architekt powinien tak zaprojektwac Twoj dom, zebys Ty czula sie w nim jak najlepiej.
Ocenię dlatego tylko uklad i lokalizacje pomieszczen i to samego parteru, bo tylko tyle pokazujesz.

Lokalizacja garazu wydaje sie rozsadna, podobnie jak pomieszczenia gospodarczego.
Lokalizacja jadalni tez wydaje sie dobra. Niestety to wszytko co mi sie podoba.
Schody zabieraja niepotrzebnie poudniowa orientacje. Podobnie kuchnia, lepiej gdy bedzie od polnocy i z widokiem na wejscie do domu.
Nie lubie tez jak projektanci tworza przestrzen w domku jednorodzinnym podobna do mieszknia w bloku. Zobacz, wchodzisz do domu przez wiatrolap i masz kolejny korytarz. Po co?
Tak samo, dlaczego lazienka nie jest blizej pionow wentylacyjnych i kanalizacji przy kuchni lub PG? Po co w lazience prysznic? Bedziesz schodzila z gory, zeby wziasc prysznic na dole? Dziwne. Mysle. ze spokojnie moglaby byc mniejsza.

Wydaje mi sie, ze mozna by przeniejsc schody i kuchnie na polnocna sciane, zrobic jadalnie i pok dzienny od poludnia.

Szkoda, ze nie pokazujesz pierwszego pietra.

Mam nadzieje, ze pomoglem
Pozdrawiam
Radek



Link do komentarza
Hej, jestem żoną autora wątku, więc opiszę co pozmienialiśmy. Kuchnię chcemy od strony północnej z widokiem na wejście/ na drogę i tam też jadalnię - odzieloną od kuchni barkiem. Nie chcemy wydzielonej oddzielnie spiżarki, bo kuchnia jest na to za mała i tracimy też wówczas na zbedne drzwi do spiżarki, a zamiast tego możemy mieć przedłużony blat roboczy w kuchni. Od strony południowej zaś salon z wyjściem na ogród i tu zamiast wykuszu - po prostu duże okno balkonowe. Co do prysznica na dole, początkowo miało to byc tylko małe WC, ale ze względu iż może na początek będziemy wykańczać i mieszkać tylko na dole, pomyśleliśmy że prysznic na dole się przyda. Rzutu piętra jeszcze nie mamy, ale tam planujemy 3 sypialnie i łazienkę. Czekam na dalsze konstruktywne opinie i przesyłam projekt poprawiony.Brak obrazka
Link do komentarza
Hej Misiao i Konewa icon_smile.gif

lepiej wyglada z kuchnia od polnocy. Rozumiem tez Wasza potrzebe prysznica na dole w WC.
natomiast wydaje mi sie, ze jeszcze lepiej mozna podrasowac ten rzut.
Zalaczam wiec szkic. Tak na szybko cos naskrobalem icon_wink.gif

1. Otrzymujecie wiekszy pokoj dzienny - obecny 16m2 to tak jak z mieszkania w bloku.
po drugie relacja ze schodami, ktore moga byc otwarte na pok. dzienny jest bezcenna i powieksza wam wizualnie pomieszczenie.
2. uproscilem konstrukcje - zaplacicie za nia mniej
3. pion toalety na dole wspoldzielony z kuchnia, kolejne ciecie kosztow
4. duzo lepsza relacja jadalni z ogrodem - dodanie okna od poludnia doswietli jadalnie, ociepli w zimie i da lepszy widok na ogrod
( sciana musi byc odsunieta 3m od granicy )
5. lepsza strefa wejsciowa. Schody sa otwarte, wchodzisz na kwiatka lub cos fajnego we wnetrzu. nie ma korytarza do pok. dzinnego itd. Gerealnie bardziej otwarta i przestronna strefa wejsciowa
6. nie wiem natomiast jaka chcecie miec kuchnie. zamknieta czy otwarta. Zrobicie jak chcecie.

Ok, to tyle na razie.

Napiszcie co myslicie.

Pozdrawiam
Radek

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

5. lepsza strefa wejsciowa. Schody sa otwarte, wchodzisz na kwiatka lub cos fajnego we wnetrzu. nie ma korytarza do pok. dzinnego itd. Gerealnie bardziej otwarta i przestronna strefa wejsciowa



Ten pomysł bardzo nam się podoba, faktycznie jest tak jak napisałeś wcześniej, że pomieszczenia zamknięte wyglądają jak z mieszkania w bloku. Podoba nam się pomysł otwartego salonu na schody. Co do kuchni natomiast, to chcielibyśmy kuchnię półotwartą - zupelnie otwartej nie chcemy, nie chcemy by z salonu wprost było widać "brudne gary" w kuchni, ale nie chcemy też zupelnie zamkniętej, idealnym rozwiązaniem byłoby odzielenie kuchni barkiem, lub jakąś częściową ścianką.
Dobrze by bylo też gdyby wejście do kuchni było nie przez salon, żeby np nie dżwigać przez salon zakupionych ziemniaków itd. ale nie wiemy jak umieścić kuchnie w tym projekcie, żeby wejście było jakby bliżej holu, ale jednoczesnie też z bezposrednim wyjściem na jadalnię. Mysleliśmy o czymś takim. Brak obrazka
Tylko chodzi też o to, żeby i tak w bardzo małej już kuchni zostało wystarczająco miejsca na szafki/blat roboczy.

Da się coś z tego zrobić?



Cytat

3. pion toalety na dole wspoldzielony z kuchnia, kolejne ciecie kosztow



Pomysł na plus, tylko czy ta łazienka zmieści się na ścianie północnej razem z wejściem do domu, kuchnią i jadalnią?

A tak w ogóle - dzięki za pomoc!!! Edytowano przez misiao (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Nie ma problemu, zawsze chetnie pomoge icon_wink.gif
.. tym bardziej, jak komus podoba sie to co sugeruje.

Wyglada na to, ze powoli parter zaczyna wygladac duzo lepiej.
Bardzo trudno zaprojektowac mi cos bez dokladnych wymiarow i zalozen projektowych.
Zeby kuchnia byla ergonomiczna i zajmowa nie wiecej miejsca niz potrzeba przy duzej funkcjonalnosci, potrzebowalbym dokladne rzuty ( najlepiej cyfrowe ).
Niemniej jednak to co jest teraz wydaje sie byc ok, choc przesuniecie lazienki na polnoc poprawiloby strefe wejsciowa.
Kuchnia ma tez malo blatu roboczego jak dla mnie.

Natomiast gdy lazienka jest wpisana w geometrie schodow ( tak jak na ostatnim rysunku ), moze warto odbic je symetrycznie i wejscie na pierwsze pietro zlokalizowac przy pok. dziennym ( po prawej stronie). Schody wtedy stana sie czescia pokoju dziennego, co optycznie go powiekszy.

Szkoda tez, ze nie powiekszacie lekko jadalni ( zgodnie z moim szkicem ).

Powodzenia z projektem
Pozdrawiam
Radek

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...
Powoli dobiegamy do końca naszego projektowania. Oto jak wygląda to na dzień dzisiejszy

Parter Brak obrazka

Poddasze Brak obrazka


Czekamy na rzuty elewacji, mają być do czwartku.

To nad czym się jeszcze zastanawiamy to kominek. Robić czy nie robić? Największym minusem jest to, że komin od kominka w salonie wychodzi na piętrze na środku pokoju (no prawie na środku), dlatego ja jestem przeciwna, a mój M nadal chce kominek. Wszystkie kominy zaznaczyłam kolorem czerwonym.

Oprócz tego do kuchni chyba nie będzie drzwi, tylko większe przejście. No i na poddaszu te drzwi do pokoju, które otwierają się na schody, na pewno muszą się otwierać w odwrotną stronę (czyli na ścianę łazienki).

A i na bank w kuchni nie chcę w tym miejscu płyty kuchennej! Czy jeśli będzie kominek, to można płytę kuchenną umieścić gdzie indziej a komin wentylacyjny od niej przeciągnąć po suficie do komina od kominka? Wiecie o co mi chodzi?
Kuchnię bardziej wyobrażam sobie w takim rozłożeniu Brak obrazka

Czekam na cenne uwagi od was i konstruktywną krytykę!!!

Krótki opis:
W końcu ostatecznie zdecydowaliśmy się na parterze na tylko WC umieszczone pod schodami, hol od salonu chcemy lekko przysłonić - żeby nie był zupełnie zamknięty ale też zupełnie otwarty też nie. Wejście do kuchni jest od holu, ale mamy tez przejście z kuchni do jadalni.

Na poddaszu mieszczą się 3 sypialnie i łazienka.
Link do komentarza
Witam.
1. kominek w pokoju dziennym wykonywałabym - ale komin murowałaby od poziomu poddasza- jak najbliżej ściany między dwoma sypialniami
2. przedsionek wejściowy powiększyłabym do ściany kuchni - aby zmieścić tam większą szafę
3. pomieszczenie wc przesunęłabym do w/w ściany przedsionka ( proszę pamiętać , aby szerokość pom. wc nie była zbyt wąska - powinno być min. 100cm a drzwi do wc powinny być 80cm w świetle otworu a nie 70cm)
4. umieściłabym jednak na środku ładną wyspę o wym. min. 120x120cm i tam umieściłabym płytę kuchni (nie ma nic gorszego jak gotowanie do ściany)+ mały zlew+ hokery do siedzenia , na ścianie między wiatrołapem i kuchnią zrobiłabym pełna zabudowę (lodówka, piekarnik, ....- wszystkie szafki wysokie), na ścianie z oknem szafki tylko niskie pod oknem ze zlewem i zmywarką (tak byłoby zgodnie z nowymi trendami)
5. na poddaszu - przede wszystkim postarałabym się zaprojektować w sypialniach od wejścia okna kolankowe - aby światło w tych pokojach pochodziło także z okien pionowych
6. w pokoju 2.2 - zrobiłabym sypialnie małżeńską i postarałabym się wydzielić tam pomieszczenie gospodarcze z pralnia takiego pomieszczenia brakuje a w łazience wieszać pranie - nie byłoby ładnie.

To tyle uwag. Ciekawe jak wyjdą elewacje.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Witam.
1. - ale komin murowałaby od poziomu poddasza- jak najbliżej ściany między dwoma sypialniami


nie bardzo rozumiem, jeśli komin na poddaszu będzie przy ścianie tzn że na parterze wyjdzie mi na środku salonu, czy nie jest tak?

Cytat

Ja mam watpliwości co do wyspy bo ta kuchnia jest mała. Nie za mała na wyspę?


też mi się wydaje, że kuchnia za mała na wyspę

A nie wydaje wam się że pokój, który wychodzi nad garażem, w którym są 2 okna połaciowe, jedno na północ i jedno na południe, będzie za ciemny? ten pokój jest długi i wydaje mi się, że te 2 okna nie doświetlą pokoju wystarczająco.
Link do komentarza
Cytat

nie bardzo rozumiem, jeśli komin na poddaszu będzie przy ścianie tzn że na parterze wyjdzie mi na środku salonu, czy nie jest tak?


To są tylko moje sugestie - co do centymetra , nie liczyłam stąd zapis , że komin na poddaszu powinien znaleźć się jak najbliżej ściany pomiędzy dwoma sypialniami - w stropie pozostawiamy otwory i komina nie prowadzimy od poziomu parteru tylko podłączamy do niego kominek, okap kuchenny i wprowadzamy wentylacje kuchni. Dlatego komin powinien znaleźć się nad kominkiem , który będzie znajdował się na parterze.

Cytat

też mi się wydaje, że kuchnia za mała na wyspę


To też jest moja wizja (jak zazwyczaj w projektowaniu - odwieczna dyskusja) - ale kuchnia która ma 280cm szerokości pomieści szafki pod oknem o szerokości 60cm , przejście za w/w szafkami 110cm i wyspę 120x120cm . Czy taka mała ?? - ogromna to ona nie jest ale wolę to niż gotowanie na ścianie. A dom przecież - tez taki duży nie jest.

Cytat

A nie wydaje wam się że pokój, który wychodzi nad garażem, w którym są 2 okna połaciowe, jedno na północ i jedno na południe, będzie za ciemny? ten pokój jest długi i wydaje mi się, że te 2 okna nie doświetlą pokoju wystarczająco.


dlatego zasugerowałam - aby może wprowadzić okna kolankowe . Dadzą więcej światła. Ale to wszystko teraz zależy od zaprojektowanej elewacji. Ponadto okna kolankowe mają tą zaletę , że oprócz nieba jeszcze coś widać.

Pozdrawiam
Odwiedź moją stronę
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
W skutek wielkich zawirowań - już mieliśmy zrywać umowę z archi ( z jego winy), nie chcę już wnikać jakie kwiatki wyszły pod sam koniec! Proszę tylko o szybką ocenę nowych rzutów. Nastąpiły zmiany - nie będzie garażu, kosztem garażu mamy sypialnię - ponieważ okazało się, że na poddaszu mogą być tylko 2 sypialnie! Tak "okazało się to" na samym końcu, jak za tydzień miał już złożyć papiery do urzędu.
Nie do końca odpowiadają mi drzwi do sypialni na parterze i kotłowni (ich rozłożenie), ale może z tego już się nie da nic rozsądniejszego wyciągnąć. Baaardzo proszę o cenne rady!
Brak obrazka

Brak obrazka

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Zafascynowała mnie wentylacja w tym projekcie. icon_eek.gif
Parter:
- kratka wyciągowa z hallu. Po co? Chyba po to aby kotłownia miała z czego zaciągać powietrze.
- brak kratki wyciągowej w kuchni, zapewne jeden z pozostałych 2 wolnych kanałów (jeden do kuchni a drugi pod okap?)
Poddasze:
- kratka wyciągowa w sypialni – chyba na wyrost, bo raczej nie ma uzasadnienie.
- łazienka, przy tak umieszczonej kratce wywiewnej wymaga albo okna połaciowego, albo nawiewnika w ściance kolankowej, w możliwie najdalszej odległości od tej kratki.

Logiczne wydaje się zlikwidowanie tego wywiewu na parterze z hallu, a podpięcie pod ten kanał łazienki na poddaszu – przy likwidacji kratki w sypialni. Dodałbym do tej kratki w łazience „słabiutki” wentylator uruchamiany razem z oświetleniem.

Ps. Rozważałeś zastosowanie wentylacji mechanicznej?
Link do komentarza
Cytat

w kuchni ten skrajny po lewej jest otwarty na kuchnię


? nie rozumiem

Cytat

a te luksfery to po co?

żeby doświetlic klatkę schodową, bo okna tam nie możemy mieć



Cytat

no i czemu problem z sypialnią?


bo na samym końcu swej pracy architekt poszedl na działke zmierzyć dom sąsiadki i się okazało, że jest za niski...( a powinien to wymierzyć pół roku temu przed rozpoczęciem projektowania!!!) a gabaryty naszego domu muszą w odległości 3 metrów od jej domu być takie same, dlatego wyszło, że poddasze mamy tylko nad częścią domu - by odsunąć się o te 3 m.
Link do komentarza
Cytat

skoro musisz mieć luksfery, to czemu masz drzwi i okno w składzie opału?



drzwi i okno w składzie opału, bo to jest jakos tak że nie można mieć otworów w ścianie równoległej do granicy (mniej niż 4m) , a w prostopadłej można - musiałabym teraz poszukać przepisów.


Cytat

mi się rzut parteru ładnie otwiera, poddasza nie da rady, słabo widoczne icon_sad.gif



wrzucę jako załącznik

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

nie ma znaczenia, jak ściana ustawiona, liczy się tylko odległość od granicy do najbliższego skaju otworu


to czy w takim wypadku nie możemy mieć też okna w sypialni na parterze? Bo jak tak to cały ten projekt jest do kitu i nic sie na tej działce nie da wybudować, a on miał nam to powiedzieć pół roku temu a nie robić nam projekt, na który nie dostaniemy pozwolenia!!!
Link do komentarza
z pewnością może to być problem
nie wiem jak to potraktują w przypadku domku (z ciekawości - gdzie budujesz?)
ale aby pozostawić takie otwory, to muszą być spełnione warunki ppoż, bo to tym są spowodowane zalecenia dot. odległości otworów
w miejskiej plombowej - spotkałem się z wymogiem montażu rolet automatycznych ppoż, wtedy dopuszczali
Link do komentarza
Cytat

nie ma znaczenia, jak ściana ustawiona, liczy się tylko odległość od granicy do najbliższego skaju otworu



Moim zdaniem, z przytoczonego zapisu wynika coś innego – te okna są prostopadłe do granicy i nijak nie są skierowane w jej stronę.
Ale jest wyjątek (par.271 pkt 1-7) dotyczy odległości miedzy ścianami zewnętrznymi , między budynkami znajdującymi się na sąsiedniej działce.

Tak na marginesie, gdzieś czytałem jakąś „ekspertyzę”, że to rzeczone „zwrócenie” jest zachowane wtedy, kiedy kąt takiej ściany, w stosunku do granicy jest większy niż 45 stopni.
Link do komentarza
Przy umiarkowanej powierzchni całego domu zmarnotrawiona duża ilość miejśca na komunikację a w szczególności ta blokowa klatka schodowa nie wiem czemu ma tu słuzyć? Poza tym może rozważych rezygnacje z kotłowni po co przy niewielkim domu nie lepiej ogrzać bez kotłowni? (albo ogrzewanie elektryczne + kominek) bo widze ze jest projektowany albo kocioł gazowy mozna umiescić bez kotłowni
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...