Skocz do zawartości

oszczedny kociol?


linte

Recommended Posts

witam,
szukam kotla gazowego do ogrzania domu(+kuchenka i woda), ktory przede wszystkim musi byc oszczedny. na dzien dzisiejszy place w sezonie ok.600zl/m-c!!! utrzymujac srednia temp. na piecu 50 st. dom jest pietrowy+poddasze ok.130m. kociol moze byc nawet drogi, zeby tylko byl oszczedny. mialem w domu dzisiatki "fachowcow" i kazdy mowi co innego. mam juz dosc i stwierdzilem, ze najlepiej bedzie wymienic kociol. z gory dziekuje za odpowiedz.
pozdrawiam
Link do komentarza
Wymiana kotła to jest to co zawsze pierwsze przychodzi na myśl. Ale nie zawsze przynosi to oczekiwane efekty. Wiadomo, że obecnie najbardziej oszczędnymi kotłami są kotły kondensacyjne, ale żeby osiągały one sprawność nawet do 109 % muszą pracować przy niskich temperaturach zasilania/powrotu, a to z kolei wymaga zwiększenia powierzchni grzejników (jeśli masz ogrzewanie grzejnikowe, w przypadku podłogówki kocioł kondensacyjny jest optymalny).
Poza tym przede wszystkim musisz oszacować czy w Twoim domu nie ucieka zbyt dużo ciepła przez ściany, okna, podłogę, dach, kominy, itp. - w takim przypadku wymiana kotła powinna być ostatnią czynnością, jaką podejmiesz.
Jeśli jednak uważasz, że wszystko poza kotłem jest o.k. to polecam kotły firmy Viessmann np. wiszący dwufunkcyjny ze zintegrowanym zasobnikiem c.w.u. VITOPEND 222 lub kondensacyjny stojący VITOCROSSAL 300 - (są to kotły z najwyższej półki, ale mówiłeś, że cena nie gra roli, a zapewniam, że warte są swojej ceny
Link do komentarza
Domy współcześnie budowane zużywają od 30 nawet do 300 kWh/m2 rocznie. Oszczędności wynikające z pieca drogiego i taniego to 5-10% . lEPIEJ WIĘC INWESTOWAĆ W SKUTECZNĄ IZOLACJĘ I WENTYLACJĘ. Pieniądze zainwestowane w ogrzewanie to kasa wyrzucona w błoto.
Link do komentarza
109 % to wartość, która wynika z wykorzystania ciepła zawartego w spalinach w tradycyjnych kotłach traconego bezpowrotnie przez komin.
A dom oczywiście trzeba uprzednio zaizolować i ocieplić zarówno od zewnątrz - 20 cm oraz od wewnątrz - 10 cm. Jeśli jeszcze zastosujemy okna o współczynniku U < 0,7 W/m2*K i właściwie je osadzimy, to być może będzie można zrezygnować z trdycyjnego ogrzewania i wystarczy rekuperator (nie należy jednak zapomnieć o podłodze i stropie - grubość izolacji > 30 cm)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...