Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość

Zamiast pianki do okien proponuję...

Recommended Posts

Gość
Pianka PUR to chyba najgorszy materiał do uszczelniania wstawianych okien. Na zachodzie nikt o nim nie wspomni. Niektórzy montują okna tylko na piankę, na dzień dobry okno trzyma się stabilnie, tyle że z czasem na skutek drgań okna pianka pęka i się odspaja.
Żeby tego uniknąć można między okno a mur wcisnąć elastyczną wełnę mineralną. Następnie obrobić okna od zewnątrz i wewnątrz (otynkować, ocieplić) a na samym końcu na połączeniu obróbki z oknem wykonać niewielki rowek i wypełnić go silikonem akrylowym. Takie połączenie pozostanie szczelne i niewidoczne po malowaniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przede wszystkim okna powinny być mocowane za pomocą kotew lub dybli, a pianka pełni jedynie rolę wypełnienia szczeliny w ościeżu. Nie jest więc ona narażona na obciążenia przenoszone z ościeżnicy zatem nie powinna ulegać uszkodzeniu. Zastąpienie pianki montażowej wełną mineralną nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż w wełnie dochodzi do kondensacji pary wodnej i trwałego jej zawilgocenia co znacznie zmniejsza ciepłochronność uszczelnienia. Przy oknach drewnianych dodatkowo zachodzi niebezpieczeństwo gnicia ramy, stale stykającej się z wilgotną wełną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Do mocowania okien używa się oczywiście odpowiednich kotew, ale osadzone okno trzeba uszczelnić i tu jedynym słusznym rozwiązaniem jest użycie odpowiednich taśm uszczelniających (np. firmy ILBRUCK). Wolną przestrzeń należy wypełnić materiałem ocieplającym - może to być odpowiednia pianka, którą trzeba po wyschnięciu obciąć (nadmiar) i zabezpieczyć przed promieniowaniem UV taśmą samoprzylepną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Nie ma możliwości, by wełna wypełniająca szczelinę zamokła na skutek wykraplania wody z pary wodnej.
Po pierwsze - wówczas woda wykraplałaby się również w izolacji termicznej ocieplenia ścian zewnętrznych(np. Ecorock-L) lub ociepleniu wełną miękką połaci dachowej - wtedy takie ocieplenie nie miałoby sensu.
Po wtóre - izolacja termiczna ścian(np. ściana dwuwarstwowa) zachodzi na ramę okienną, jak również na izolację ułożoną w szczelinie między oknem a ścianą, i znając zagadnienia z fizyki budowli para wodna nie może skroplić się w wełnie, która w wypełnianej szczelinie ma temperaturę znacznie przekraczająca p-t rosy.
Po trzecie - wystarczy spojrzeć na konstrukcję okna aluminiowego, w którym otwory odprowadzające wodę i wentylujące wykonane są tylko w profilu zewnętrznym, w którym może nastąpić tzw. pocenie się, czyli właśnie wykroplenie wody z pary wodnej. W profilu wewnętrznym nikt się wody nie spodziewa i nie podejmuje działań, by ją stamtąd usuwać.
A przekonanie o powszechności i niezawodności pianki może wynikać z faktu, iż jest to materiał którym najszybciej i najłatwiej wykonać izolację.
Wełna ma jeden minus - jeżeli szczelnie nie obrobimy okna, jej włókna mogą przenikać do pomieszczeń. wtedy jednak powinniśmy zauważyć oznaki przenikającej wody wzdłuż nieszczelnego okna.
A podstawowe (i jedyne poza ciężarem otwieranego skrzydła) obciążenie, które działa na okno to obciążenie od parcia wiatrem i co gorsza jest to obciążenie dynamiczne przy którym sztywne uszczelnenie z czasem się rozszczelni. A wełna pozostanie na swoim miejscu.


Czy w konstr. żelbetowych narażonych na działanie obciążeń dynamicznych używamy jakiejkolwiek stali zbrojeniowej???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jak samam nazwa mówi to są to pianki montażowe więc mają zadanie tylko wypełnić przestrzeń i dodatkowo zamocować razem z kotwami okno do ściany. Poza tym nie tracimy na przenikalności gdyż z reguły okna oprawia się na początku otworu okiennego i przy ociepleniu lekko nachodzi na okno styropian lub wełna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Witam Na wstępie pragnę wszystkich forumowiczów serdecznie powitać.   Mój problem z którym trafiłem na forum dotyczy zakupu oraz podziału działki budowlanej 21a. Mianowicie wspólnie z bratem planujemy zakup działki ( osobne kredyty na zakup działki i budowę domów) oraz postawienie dwóch domów jednorodzinnych. Z racji tego, że zakup działki jak i budowa domów ma być sfinansowana za kredyt dowiedzieliśmy się w banku iż lepiej będzie podzielić działkę na dwoje i w takiej formie dokonać zakupu. Dogadaliśmy się wiec z właścicielem, który wynajął geodetę wydzielił granice podziału ( zalacznik1) i złożył wniosek. Ku naszemu zdziwieniu po 3 tyg dostaliśmy decyzje ODMOWA. Pan urzędnik uzasadnił soja decyzje powołując się na miejscowy plan zagospodarowania i na ten  wpis. ( zalacznik2).  Pan geodeta natomiast, powołując się na jedna z ustaw (nie pamietam ktora) powiedział, że działkę i tak da się podzielić ale dopiero w tedy gdy jeden z nas kupi cała działkę i postawi na niej dom do stanu zamkniętego z doprowadzonymi mediami. Tutaj powstaje moje pierwsze pytanie: czy taki podział faktycznie jest możliwy? Jeżeli jednak takie rozwiązanie jest możliwe to powstaje problem ponieważ jeden z nas będzie musiał zaciągnąć kredyt najpierw na działkę a później na dom natomiast druga osoba będzie musiała czekać na postawienie domu a wiadomo ile to trwa. Tutaj nasuwa mi się drugie pytanie: czy ma ktoś inne szybsze i lepsze rozwiązanie? Za wszelka pomoc, podpowiedzi i rozwiązania bardzo dziękuje.       
  • Nie wiem jakie masz doświadczenie w aranżacjach i wykonywaniu remontów łazienek, ale chyba nie zdajesz sobie sprawy, że często nie ma możliwości wykonania takiego walk-in ze względu na usytuowanie takiego czegoś jak trójnik na pionie kanalizacyjnym, do którego kierowany jest odpływ tego odwodnienia... a zarządca budynku nie zezwala na ingerencję w instalacji kanalizacyjnej... I wtedy pozostaje tylko ten brodzik w kabinie
  • Gość Gosia
   Za trendami na pewno podąża sklep HomeDome.pl - jest tam tak ogromny wybór że każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Jeszcze nie spotkałam się, żeby nie mieli w ofercie czegoś co sobie wymyśliłam. Produkty w dobrych cenach, wysokiej jakości i wizualnie też naprawdę okej. Zawsze jak przychodzą do mnie znajomi to pytają skąd mam daną rzecz, dlatego polecam sprawdzić :D
  • No proszę - nie wolno mieć nawet niektórych podobnych poglądów - znaczy zenek do mhtyla i odwrotnie.  Gdyby mieli te poglądy takie jak uroboros lub demo - byłoby OK!. Piękny wniosek!  Przywołanie do porządku budzi opór u oskarżonych o nieodpowiednie poglądy, nazwanie dyscyplinujących: jest naganne  no pewnie, lepiej się podporząkować i przeprosić za wolnomyślność. Ja bym nazwał  brakiem tolerancji i narzucaniem swych oglądów jako jedynie słusznych. Te epitety to jedynie delikatny protest przed takim dyktatem.
  • demo napisał:   takich jak wysokość do szerokości o trzecim wymiarze - czyli głębokości - nie wspominał...     A ja zaraz będę ADWOKATEM demo          
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...