Skocz do zawartości

Jaki komin dla kominka 12 kW?


Recommended Posts

Witam.
Proszę o informację o poprawnym rozwiązaniu odprowadzenia spalin z kominka 12 kW. Kupiłem wkład KFD 87 o mocy 12 kW i zamierzam zbudować system dodatkowego ogrzewania z rozprowadzeniem grawitacyjnym dla 5 pomieszczeń. Podstwawowym systemem ogrzewania jest kocioł gazowy z zasobnikiem c.w.u. W trakcie budowy zainstalowałem komin ze stali nierdzewnej dla gazu, natomiast dla ogrzewania kominkiem został przygotowany komin z cegły pełnej o otworze 14x14 cm. Wysokość komina od miejsca wprowadzenia spalin wynosi 7 m. Moje pytanie jest następujące: Czy dla tej mocy wkładu wystarczy tego rodzaju kanał dymowy czy też celowym będzie zainstalowanie komina ze stali żaroodpornej? (poprzez wprowadzenie rury żaroodpornej) Jaka średnica rury komina jest minimalna dla tej mocy wkładu? Będę wdzięczny za wyjaśnienia.
Pozdrawiam
JM
Link do komentarza
Dziękuję za informację.
Przypuszczałem że coś jest z tym przekrojem nie tak. W trakcie budowy wykonawca źle wykonał ten komin przewężając ostastnią część ponad stropem poddasza do szczytu ( około 3mb) z przekroju 25/14 cm na 14/14 cm. Niestety nie zauważyłem tego przed odbiorem robót. W tym kominie obok mam drugi kanał dymowy z cegły pełnej identycznie wykonany. Proszę o poradę w jaki sposób można połączyć obydwa przewody dymowe? Czy też lepszym rozwiązaniem jest poprawa przekroju komina w całym ciągu na 14/25cm i zstosowanie przewodu owalnego żaroodpornego 13/22?
Proszę o podpowiedź.
JM
Link do komentarza
Przekrój kanału dymowego nie może być mniejszy niż wylotu spalin z kominka i prawdopodobnie istniejący przewód dymowy będzie za mały dla tego kominka. Nieuzasadnione jest też wprowadzanie wkładu stalowego do komina gdyż dodatkowo zmniejszy on jego przekrój. Wątpliwa jest również skuteczność rozprowadzenia ciepłego powietrza w sposób grawitacyjny do 5 pomieszczeń. Przy zamkniętych drzwiach obieg powietrza zostanie zredukowany niemal do zera, co praktycznie uniemożliwi dopływ ciepła do tych pomieszczeń. Jedynie zamontowanie wentylatora nadmuchowego i skrzynki rozdzielczej na wylocie ogrzanego powietrza może zapewnić efektywne ogrzewanie.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...