Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Koszty instalacji elektrycznej

Recommended Posts

Pojęcie punktu w instalacjach elektrycznych, w dzisiejszych czasach jest archaiczne i zupełnie nieprzydatne do niczego. Bo jak go zdefiniować? Ilu rozmówców, tyle definicji. Więc nigdy punkt punktowi nie jest równy. Dlatego w umowach cywilno - prawnych tym bardziej nie można stosować określenia tak niejednoznacznego. 

Podstawą wyceny wykonawstwa instalacji elektrycznej, jak też innych robót budowlanych, jest kosztorys. Może być uproszczony, może być przybliżony, ale kiedy potrzeba określeń dokładnych, ma swoją ustaloną bazę. I tego się trzymajmy w profesjonalnym poradniku.

A punkt niech odejdzie do lamusa historii, gdzie jego miejsce.  

Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)

Skoro tak twierdzisz, nie polemizuję, nie wykonuje tych robót, nie mogę potwierdzić i nie mogę zaprzeczyć. Użyłem pojęcia raczej w celu skojarzenia z ilością łączników, punktów oświetlenia i innych "pozycji" na liście "do odhaczenia", za które potem zapłaci inwestor. Stąd nazwa punkt.

28 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Skoro tak twierdzisz, nie polemizuję, nie wykonuje tych robót, nie mogę potwierdzić i nie mogę zaprzeczyć. Użyłem pojęcia raczej w celu skojarzenia z ilością łączników, punktów oświetlenia i innych "pozycji" na liście "do odhaczenia", za które potem zapłaci inwestor. Stąd nazwa punkt.

Dość popularne jest od dłuższego czasu montowanie np. gniazdek w ramkach. Czyli takie 4 lub 5 gniazdek w jednej ramce, ile to jest punktów? A sterowanie lampy w korytarzu, dwa przełączniki schodowe i trzy krzyżowe, ile to jest punktów? Punkty miały jakąś tam rację bytu w czasach prostych instalacji i jednorodnego materiału ścian. Pustaki albo cegła. Bo podobnie trzeba było ryć bruzdy. Ale dzisiaj? Przy tylu różnych materiałach ścian? Przy instalacjach ze scenami świetlnymi? Nie da rady. "Punkt" o niczym nie mówi i nie daje żadnego porównania. Po prostu jest nieprzydatny.

• 1 miesiąc temu...
Gość Maciej
30-50 zł za punkt chyba po godzinach jakiś grzebek, elektryk z uprawnieniami i działalnością to od 80 do 100 netto za punkt plus gwarancja na wykonanie usługi a nie do drzwi i się nie znamy
  • 2 tygodnie temu...
58 minut temu, Gość AAA napisał:

Kto teraz robi za 50 zł za punkt.  

Po pierwsze, za punkt to robią paproki.

Po drugie, skoro materiały innych branż podrożały 30 - 200%, to i elektryczne też. Więc nic dziwnego.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Utwórz nowe...