Skocz do zawartości

Instalacja gazowa-miedź czy stal?


danmog

Recommended Posts

Ekspertem nie jestem.

Z tego co wiem, to na zewnątrz budynku nie możesz mieć miedzi. W środku bym wolał rurę stalową bez szwu, spawaną, po ścianie. Stalową bo ewentualnie jak ją przypadkiem uderzysz to jest mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia niż rury z miedzi.Po ścianie bo nigdy przez przypadek nie trafisz w nią wiertłem. A poza tym wydaje mi się że stalowe bardziej pancerne.

Miedz wydaje mi się dużo delikatniejsza. Podejrzewam, że prościej się ją lutuje niż spawa stalowe rury.

No, ale to tylko moje zdanie. Tak ja bym zrobił, wszystko zależy od ciebie.
Link do komentarza
Cytat

dzięki! mam te same przemyślenia ale chyba jednak będzie miedź. tam gdzie będą rurki nie ma możliwości uderzenia a o wierceniu tez nie ma mowy. Przepytałem już moich znajomych instalatorów!


co po pierwsze to nie sklep z bułkami tylko prace zaczynają się od projektru ,a tam sa jasne zasady na zewnatrz i piwnice stala reszta może być miedz
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Witam! Jestem przed modernizacją instalacji gazowej i mam dylemat-miedź czy stal? Jakie są za i przeciw? Czy w ścianie czy jednak rurka z gazem po ścianie?

Dodam jeszcze,że na scianach płyta gipsowo-kartonowa.



Rurka z gazem to chyba raczej nie w ścianie... o ile wiem, to powinna iść po ścianie, a przejście przez ścianę poprzez tuleję. Co do materiału, to nie wiem czy ewentualne zalety miedzi zrekompensują Ci różnicę w cenie w porównaniu do czarnej stali?
Link do komentarza
Cytat

Witam! Jestem przed modernizacją instalacji gazowej i mam dylemat-miedź czy stal? Jakie są za i przeciw? Czy w ścianie czy jednak rurka z gazem po ścianie?

Dodam jeszcze,że na scianach płyta gipsowo-kartonowa.



Po pierwsze - gaz ZAWSZE po scianie, nigdy nie zabudowany.
Po drugie - tańsze będą stalowe rury spawane, ale przy ścianach z G/K różnie może to spawanie wypaść icon_rolleyes.gif
Po trzecie - rurki miedziane nie muszą być lutowane (jeśli już - to rzeczywiście lutem twardym) - od 18 marca tego roku dopuszczony jest zaprasowywany system montażu instalacji gazowej Profipress firmy Viega
http://www.viega.pl/xchg/pl-pl/hs.xsl/Profipress_G.htm
http://www.viega.pl/xbcr/pl-pl/INiG_Uebere...Nr_19-10_PL.pdf
http://www.viega.pl/xbcr/pl-pl/670405_Pros...essG_PL_net.pdf

Bez ognia, bez możliwości przegrzania rurki, czy złączki, szybko, bezpiecznie icon_biggrin.gif
Link do komentarza
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 12 kwietnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich
usytuowanie.


Rozdział 7
Instalacja gazowa na paliwa gazowe

§ 163.
2. Przewody instalacji gazowej, począwszy od 0,5 m przed zewnętrzną ścianą
budynku do kurków odcinających przed gazomierzami w budynkach mieszkalnych
wielorodzinnych lub do odgałęzień lokali użytkowych w budynkach użyteczności
publicznej, powinny być wykonane z rur stalowych bez szwu bądź z rur stalowych
ze szwem przewodowych, zgodnych z wymaganiami przedmiotowych Polskich Norm,
łączonych przez spawanie.

3. Przewody instalacji gazowej w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych,
zagrodowych i rekreacji indywidualnej, począwszy od 0,5 m przed zewnętrzną
ścianą budynku do wyprowadzenia poza lico wewnętrzne tej ściany, powinny być
wykonane z rur, o których mowa w ust. 2.

4. Przewody instalacji gazowej w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych,
zagrodowych i rekreacji indywidualnej, a także w pozostałych budynkach za
gazomierzami lub odgałęzieniami prowadzącymi do odrębnych mieszkań lub lokali
użytkowych powinny być wykonane z rur, o których mowa w ust. 2, łączonych
również z zastosowaniem połączeń gwintowanych bądź też z rur miedzianych
łączonych przez lutowanie lutem twardym.

§ 164. 1. Przewodów instalacji gazowych nie należy prowadzić przez
pomieszczenia mieszkalne oraz pomieszczenia, których sposób użytkowania może
spowodować naruszenie stanu technicznego instalacji lub wpływać na parametry
eksploatacyjne gazu.
2. Dopuszcza się prowadzenie przewodów instalacji gazowych przez pomieszczenia
mieszkalne, pod warunkiem zastosowania rur miedzianych, zgodnych z Polską Normą
dotyczącą rur miedzianych do gazu, łączonych przez lutowanie lutem twardym, lub
rur stalowych bez szwu i rur stalowych ze szwem przewodowych, zgodnych z Polską
Normą dotyczącą rur przewodowych, łączonych przez spawanie.


3. Przewody instalacji gazowej, w stosunku do przewodów innych instalacji
stanowiących wyposażenie budynku (ogrzewczej wodociągowej, kanalizacyjnej,
elektrycznej, piorunochronnej itp.), należy lokalizować w sposób zapewniający
bezpieczeństwo ich użytkowania. Odległość między przewodami instalacji gazowej
a innymi przewodami powinna umożliwiać wykonywanie prac konserwacyjnych.
4. Poziome odcinki instalacji gazowych powinny być usytuowane w odległości co
najmniej 0,1 m powyżej innych przewodów instalacyjnych.
5. Przewody instalacji gazowej krzyżujące się z innymi przewodami
instalacyjnymi powinny być od nich oddalone co najmniej o 0,02 m.
6. Dopuszcza się prowadzenie przewodów gazowych z rur stalowych bez szwu i rur
stalowych ze szwem przewodowych, łączonych za pomocą spawania przez jedną
kondygnację garażu, znajdującą się bezpośrednio pod kondygnacją nadziemną
budynku, pod warunkiem zabezpieczenia tych przewodów przed uszkodzeniem
mechanicznym.
Link do komentarza
Stach ma rację – była nowela.
Zmieniła cytowane wyżej (nieaktualne już są), na:

Cytat

§ 163:
„1a. Przewody instalacji gazowej powinny by wykonane w sposób zapewniajacy spełnienie wymagan szczelnosci i trwałosci okreslonych w Polskiej Normie dotyczacej przewodów gazowych dla budynków.”,


4. W budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, budynkach w zabudowie zagrodowej i budynkach rekreacji indywidualnej przewody instalacji gazowej, a w pozostałych budynkach tylko przewody za gazomierzami lub odgałęzieniami prowadzacymi do odrebnych mieszkan lub lokali uzytkowych powinny byc wykonane z rur, o których mowa w ust. 2, łaczonych również z zastosowaniem połaczen gwintowanych lub z rur
miedzianych łaczonych przez lutowanie lutem twardym. Dopuszcza się stosowanie innych sposobów łaczenia rur, jeżeli spełniaja one wymagania szczelnosci i trwałości okreslone w Polskiej Normie dotyczacej przewodów gazowych dla budynków.”;


§ 164.
„2. Zabrania sie prowadzenia przez pomieszczenia mieszkalne przewodów instalacji gazowej z zastosowaniem połaczen gwintowanych, a także z zastosowaniem innych sposobów łaczenia rur, jeżeli moga one stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców.


Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Stach ma rację – była nowela.
Zmieniła cytowane wyżej (nieaktualne już są), na:



Instalacja tylko na zewnatrz ściań, widać korozje, nie ma problemu np z osiadaniem budynku i napęzeniami , dodatkowo w przypadku niewielkiego wycieku gazu gaz rozejdzie się, w ścianie może zgromadzić się w jakiejś szczelinie a efekt znamy
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Cytat

Ja zrobiłem gaz w rurach stalowych i jestem zadowolony. Całą kotłownie również zrobiłem na rurach stalowych. Nie żrą tak zbiorników, zaworów, kotłów jak miedziane bo są również ze stali. Reszta instalacji na PEX. Więcej na
Moja kotłownia


Nie będę się wypowiadał na temat instalacji gazowej ,bo nie mam ale co do reszty to wybacz ale ktoś Ci głupot nagadał. Mam na myśli to co pogrubiłem.
Link do komentarza
Cytat

Nie będę się wypowiadał na temat instalacji gazowej ,bo nie mam ale co do reszty to wybacz ale ktoś Ci głupot nagadał. Mam na myśli to co pogrubiłem.



Zawory pompy, zbiorniki wyrównawcze, filtry oraz same kotły na paliwo stałe zrobione są ze stali lub z żeliwa. Stal z miedzią zgodnie z wiedzą z chemii tworzy ogniwo, gdzie utleniana zostaje stal. Więc takie połączenie niszczy te elementy. Na ten problem natknąłem się już przy dachu, gdzie stanowczo odradzano stosowania miedzianych taśm przeciw porostom i mchom na dachach gdzie są stalowe rynny. Rynny po jakimś czasie robią się jak sito.
Link do komentarza
Cytat

Zawory pompy, zbiorniki wyrównawcze, filtry oraz same kotły na paliwo stałe zrobione są ze stali lub z żeliwa. Stal z miedzią zgodnie z wiedzą z chemii tworzy ogniwo, gdzie utleniana zostaje stal. Więc takie połączenie niszczy te elementy. Na ten problem natknąłem się już przy dachu, gdzie stanowczo odradzano stosowania miedzianych taśm przeciw porostom i mchom na dachach gdzie są stalowe rynny. Rynny po jakimś czasie robią się jak sito.



Na dachu masz wodę. A skąd woda w gazie?
Link do komentarza
Cytat

Zawory pompy, zbiorniki wyrównawcze, filtry oraz same kotły na paliwo stałe zrobione są ze stali lub z żeliwa. Stal z miedzią zgodnie z wiedzą z chemii tworzy ogniwo, gdzie utleniana zostaje stal. Więc takie połączenie niszczy te elementy. Na ten problem natknąłem się już przy dachu, gdzie stanowczo odradzano stosowania miedzianych taśm przeciw porostom i mchom na dachach gdzie są stalowe rynny. Rynny po jakimś czasie robią się jak sito.


Zapewniam Cie ,że instalacja z miedzi wytrzyma dłużej aniżeli z rur metalowych .Nie porównuj dachu z instalacją bo woda opadowa zawiera tyle związków chemicznych ,że w instalacji c.o. nie ma ich nawet 1% w porównaniu z deszczem.
A wracając jeszcze do c.o. to grzejniki są też aluminiowe i miedziane i co z tego ,że instalacja z rur stalowych .Jest nawet producent grzejników aluminiowych gdzie dopuszcza łączenie z miedzią podobno bez uszczerbku na żywotności grzejnika jak i na warunki gwarancji.
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
  • 3 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...