Skocz do zawartości

wkład kominkowy z masa akumulacyjną


Recommended Posts

Widziałem wkład akumulacyjny firmy brunner, koszt niestety ok 11tys. Ale do tego jak rozumiem trzeba dokupić jeszcze sporo specjalnych cegieł. Gdzieś zgubiłem link , jak to jest wyliczane ile trzeba tej akumulacji ale całość wyszła od 1-2 ton icon_sad.gif

Znalazłem:

Jeżeli na przykład wybudujemy w swoim domu kominek akumulacyjny z zastosowaniem:

- paleniska akumulacyjnego o masie 200 - 300 kg,

- akumulacyjnego wymiennika ciepła o masie 600 - 1000 kg,

- ciepłej, akumulacyjnej, szamotowo-kaflowej bryły kominka o masie 200 - 700 kg,

to jego całkowita masa 1000 - 2000 kg, rzeczywiście pozwoli na ogrzanie tylko dwoma lub trzema paleniami w ciągu doby, całego domu w sposób komfortowy i bez większego wysiłku.

http://www.kominek.org.pl/technologie/arty...ych-czasow.html

Autorus Edytowano przez autorushd (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Moja Tarnava waży 190 kg mam obudowę z cegły klinkierowej (z lyroya) icon_redface.gif jeżeli na dworze jest koło +5 to jedno napalenie na dobę wystarczy (3 kawałki drewna). do -5 (2 napalenia rano i wieczorkiem) jak mrozy to 3-4 ale w domu zawsze temperatura jest 20-25 st ,mierzona na parterze na poddaszu jest cieplej o jakieś 2 st.
Link do komentarza
Cytat

Moja Tarnava waży 190 kg mam obudowę z cegły klinkierowej (z lyroya) icon_redface.gif jeżeli na dworze jest koło +5 to jedno napalenie na dobę wystarczy (3 kawałki drewna). do -5 (2 napalenia rano i wieczorkiem) jak mrozy to 3-4 ale w domu zawsze temperatura jest 20-25 st ,mierzona na parterze na poddaszu jest cieplej o jakieś 2 st.



no właśnie, ja tez ma tarnava i to bydle wazy ok 250kg, ale zrobiłem rozprowadzenie rurami i tutaj niestety takie rozwiązanie mi się nie podoba. Wolę akumulację jako ścianę.
Link do komentarza
Cytat

no właśnie, ja tez ma tarnava i to bydle wazy ok 250kg, ale zrobiłem rozprowadzenie rurami i tutaj niestety takie rozwiązanie mi się nie podoba. Wolę akumulację jako ścianę.



Ja mam i obudowany klinkierem i rury bez turbiny super działa
Link do komentarza
Cytat

no właśnie, ja tez ma tarnava i to bydle wazy ok 250kg, ale zrobiłem rozprowadzenie rurami i tutaj niestety takie rozwiązanie mi się nie podoba. Wolę akumulację jako ścianę.




Sama akumulacja = gorąco w salonie, jedno i drugie da równomierną temperaturę w całym domu w wydłużonym czasie.
Link do komentarza

A wkłady 3 generacji?

14.jpg

Piece kombi (III generacji)

Piec typu kombi stanowi kombinację pieców konwekcyjnych i akumulacyjnych. Obok ciepła zakumulowanego w kanałach ceramicznych wykorzystuje się do konwekcji gorące powietrze pochodzące z żeliwnego lub stalowego korpusu paleniska podczas spalania. Często stosuje się tu zamykane kratki nawiewowe, gdyż po wygaśnięciu ognia w palenisku przepływające przez komorę grzewczą powietrze wychładzałoby niepotrzebnie masę kumulacyjną pieca. Taki system mieszany stosuje się często, gdy pomieszczenie opalane jest nieregularnie i zachodzi potrzeba szybkiego dogrzania pomieszczenia lub zastosowania ograniczonej dystrybucji powietrza i dobierany jest odpowiednio do potrzeb i życzeń klienta. Wszystkie systemy pieców kaflowych można oczywiście wyposażyć w palenisko z dużą szybą, która zapewnia widok na ogień.

Link do komentarza
Takie rozwiązanie nie jest praktyczne ponieważ: nie wystarczy ciągu do przepchnięcia spalin góra/dół na taką odległość, a poza tym spaliny się schładzają i wytrącają się sadze itp. Wież mi paliłem w piecach kaflowych z dobre 5 lat, czyściłem je itp. Wiem co mówię icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

Takie rozwiązanie nie jest praktyczne ponieważ: nie wystarczy ciągu do przepchnięcia spalin góra/dół na taką odległość, a poza tym spaliny się schładzają i wytrącają się sadze itp. Wież mi paliłem w piecach kaflowych z dobre 5 lat, czyściłem je itp. Wiem co mówię icon_wink.gif


Takie są konstrukcje pieców kaflowych (kanały stojące) musi działać chyba że robił papudrak icon_wink.gif Edytowano przez an-bud (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Takie są konstrukcje pieców kaflowych (kanały stojące) musi działać chyba że robił papudrak icon_wink.gif



Te piece były stare i trzeba było delikatnie z nimi ale paliłem w śląskim "piecynku" kafloku o takim ze 100 szt cegły szamotowej zbudowanym kanały i zbrojenia po byku po prostu sadze się wypalały nigdy się w nim nic nie działo i paliło się raz na 24h i pokoju 6x6m wysokim 3,6m nie było czym oddychać rewalka icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Tyle ze patrząc na ostatnie zdjęcie ciężko mi uwierzyć ze dym będzie sobie kluczył w ten sposób.



icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif Tak robiono dziesiątki lat piece kaflowe, a to jest nowcześniejsza wersja do złożenia jak klocki lego w kilka godzin. Zapewniam że działa, robiłem to i to. W powyższych przypadkach kominek będzie powietrzno-akumulacyjnym i trzeba eksportować ciepło dalej do innych pomieszczeń.

Dwa tysiące lat temu robili ogrzewanie podłogowe, ale kanały były leżące icon_wink.gif beton też był zapomnianym wynalazkiem przez ponad tysiąc lat.
Link do komentarza
Cytat

icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif Tak robiono dziesiątki lat piece kaflowe, a to jest nowcześniejsza wersja do złożenia jak klocki lego w kilka godzin. Zapewniam że działa, robiłem to i to. W powyższych przypadkach kominek będzie powietrzno-akumulacyjnym i trzeba eksportować ciepło dalej do innych pomieszczeń.

Dwa tysiące lat temu robili ogrzewanie podłogowe, ale kanały były leżące icon_wink.gif beton też był zapomnianym wynalazkiem przez ponad tysiąc lat.



No właśnie ale mnie interesuje żeby nie robić rozprowadzeń. Chciałbym aby ściana grzała.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 6 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...